Delta waarschuwt zijn klanten Oude brommers doen het nog goed op polderwegen Nepfossiel in strijd voor behoud strandje Partijvoorzitter D66 zet in op sociale beweging Zeeland Muntvondsten bieden nieuwe inzichten in historie van Zeeland oncurrent zou op slinkse wijze pogen cliënten binnen te halen innenstad ulst is l-km zone y^4 -■ar .W 1 Concert in Dreischor Brandweerteam Ovezande de beste Eerste prijs voor brassband Aanhouding na inbraak in woning Motorrijder rijdt tegen boom Veel te snel in Oost-Souburg Schakelen onder invloed mislukt Terneuzenaar pleit voor dichte slagbomen bij sluizen op 4 mei maandag 19 mei 2003 (JDELBURG - De Consu- 9tenbond is verwonderd „de advertentie die energie- «rancier Delta zaterdag in de [Cbeeft geplaatst. In die ad- jientic waarschuwt Delta w de manier waarop andere (ktriciteitsbedrijven probe- klanten voor groene stroom werven. tons Delta hebben meer dan ^erd afnemers van Zeeuwse Kne stroom geklaagd dat ze yderdat te willen bij een an- je aanbieder van duurzame iHgie als klant waren inge- Ireven. [concurrentie - volgens hoofd cmunicatie M. van Zuilen bDelta gaat het om Durion - jr op met de vraag of er be stelling bestaat voor de Kiestroom die het bedrijf le lt Wie daarop afwijzend rea- sLknjgt de vraag of dan in [geval een informatiepakket gworden opgestuurd. Daar- "wordt geïnformeerd naar li- of gironummer. Onder- j van het informatiepakket s! een contract te zijn, dat nit geacht van kracht te pien als de ontvanger niet een tien dagen laat weten e prijs te stellen op de aan- 5 Zuilen „We hebben inmid- femeerdan honderd klachten ngen van klanten die onze «ene stroom wilden blijven ruiken, maar ineens zagen [automatisch geld van hun aiing was afgeschreven." rje week kwamen bij Delta iele tientallen telefoontjes sen van klanten die wilden sen hoe ze hun overstap c Dunon ongedaan kon- imaken. Daarom heeft Del besloten deze manier van mng door middel van de eertentie onder de aan- chtvan haar klanten te bren- iwoordvoerder van de Con- lentenbond noemt de adver- lievan Delta bizar. ,,Het lijkt of Delta onder het mom van een waarschuwing probeert zijn klanten te behouden. Overstap pen van een contract houdt al tijd een bepaald risico in, daar om moeten mensen goed lezen waar ze aan beginnen." Delta heeft ongeveer 50.000 klanten voor groene stroom. Van Zuilen ontkent dat de ad vertentie alleen maar is ge plaatst om die te behouden. „Ons klantenbestand voor groe ne stroom verandert voortdu rend. We vinden het natuurlijk jammer wanneer mensen naar een andere aanbieder overstap pen, maar dat is een gegeven. Er is nu eenmaal sprake van con currentie op de energiemarkt. We vinden wel dat die concur rentie open en eerlijk moet zijn. Daar is volgens ons geen sprake van wanneer iemand onge vraagd in een informatiepakket een contract ontvangt dat moet worden opgestuurd als men géén gebruik wil maken van de aanbieding. Blijkbaar kan dat zonder dat iemand zijn handte kening heeft gezet. Daar willen we onze klanten voor waar schuwen." Van Zuilen wijst erop dat Delta deze wervingspraktijken samen met collega-leveranciers van duurzame energie al eerder aan de kaak heeft gesteld. „Dat ging toen om een internetbedrijf Mede dankzij de bemoeienis van de Consumentenbond is daar toen een eind aan geko men." Dat bevestigt de woord voerder van de Cosumenten- bond. De bond wil graag van Delta zelf horen welk bedrijf zich toch weer van deze wer vingsmethode bedient. Van Durion was het afgelopen weekeinde niemand te berei ken. 1ST - De gehele binnenstad Hulst is aangewezen als itig-kilometerzone. Ook Idt er nu een algemeen par- 1 fKnerbod. Buiten de vakken ■g niet meer worden gepar- k vanaf vandaag in de vakken seert. moet daarvoor wel c- betalen. In de binnenstad begin mei betaald parke- mgevoerd. Er werd echter meteen gestrooid met boe tot gisteren werden enkel uschuwingen onder de rui mers geklemd, naf vandaag moet echter wel den betaald. Het tarief be- ögt zestig eurocent per uur. niet betaalt, riskeert een van iets meer dan dertig ro Dat geldt ook voor diege- die hun auto parkeren op i vergunninghoudersplaats, se plaatsen staan aangege- de binnenstad kan enkel nog ibetNassaubolwerk, Prince- jterk.Solmsbolwerk en G al- bolwerk gratis de auto wor ld. Vlak buiten de bin- Rstad kan men gratis parke- sop de grote parkings aan het ationsplein en het Havenfort. or het nieuwe parkeerregime fl nieuwe parkeerautomaten plaatst. In totaal telt de bin- fótad 32 parkeerautomaten '53 parkeermeters. Binnen- 'obewoners en werknemers ■Mon op het gemeentehuis E Parkeervergunning kopen f goldig is voor de gehele bin- Küd Voor bewoners kost w kaart negen euro, voor be- T'On 45. Met de definitieve voering van het betaald par ein zicht is de laatste week !Bel Hulster stadskantoor een ■ontstaan op deze vergun- vJ' -.-Ti S;< De vereniging Redt de Kaloot groef zaterdag tijdens haar actie voor het behoud van het gelijknamige strandje, en dus tegen de Westerschelde Container Terminal, onder meer een reusachtig 'fossiel' op. foto Mechteld Jansën door Rob Paardekam BORSSELE - „Het is hier een bende. We gaan dit zooitje opruimen en er komt een prachtige containerkade voor in de plaats." Directeur Derksen van de Westerschelde Container Terminal (WCT) trok zaterdag fel van leer tegen de tientallen mensen die op de Kaloot protesteerden tegen het verdwijnen van het strandje. Natuurlijk was het niet echt de direc teur van de WCT, maar een zeer goed neergezet typetje. Strak in het pak en voorzien van een koffertje, een deuzen- brilletje en een heel fout accent kwam hij naar de Kaloot. Daar werd hij ont vangen door een zogenaamd uit het buitenland afkomstige archeoloog, die hem vertelde dat hij speciaal voor de Kaloot naar Nederland was gekomen. „Ik heb hier zo veel fossielen gevonden. Het is een uniek gebied." Die woorden maakten niet veel indruk op Derksen „Die duizenden containers in al die prachtige kleuren. Dat is toch veel mooier? En die fossielen. Die zijn toch dood? Daar heb je niets meer aan Na het toneelstukje trokken zo'n hon derd mensen van verschillende milieu organisaties en andere sympathisanten het strand op om op zoek te gaan naar fossielen. Een groep demonstranten van Milieudefensie vond een wel dertig meter lange prehistorische slang: de Kalootzilla. Met de actie willen Milieudefensie en de vereniging Redt de Kaloot het be lang van het strandje bij Borssele nog maar eens aantonen. Op dit moment loopt bij de Raad van State hun beroep tegen het besluit van de provincie om de aanleg van de WCT mogelijk te maken Het strandje moet daarvoor verdwij nen. Nijmegen Vera Daim van Milieudefensie zei goe de hoop te hebben dat de Raad van Sta te een in haar ogen gunstige uitspraak doet. Ze herinnert zich een zaak rond om het Multimodale Transportcentrum (MTC) bij Nijmegen. In dat geval ver wees de Raad van State het plan naar de prullenbak, omdat de economische on derbouwing niet deugde. Het MTC is inmiddels van de baan. ..De raad heeft dus verder gekeken dan de milieueffec ten", aldus Daim. „Daar zijn we heel blij mee. Eindelijk werd een plan eens niet afgewezen om de salamander of de korenwolf." Daim heeft goede hoop dat de in haar ogen onduidelijke economi sche onderbouwing ook in deze zaak de doorslag zal geven Zo niet, dan zullen zij en haar collega's nog vele acties voe ren om de Kaloot te redden. door Ben Jansen MIDDELBURG - F. Kiel, terug tredend voorzitter van D66 in Zeeland, wil de mogelijkheden onderzoeken van een progres sieve beweging in Zeeland. Hij is van plan daarvoor gesprek ken aan te knopen met aanhang, GroenLinks en de PvdA. De vorming van het CDA/ VVD/D66-kabinet maakt de bundeling van progressieve, so ciale krachten naar zijn mening noodzakelijk. Aan een nieuwe partij heeft Kiel op dit moment geen behoefte. „Niemand zit te wachten op een verdere versnippering", zegt hij, „maar aan een nieuwe de mocratische beweging bestaat zeker behoefte. Dat kan een ant woord zijn op het kabinet dat nu wordt gevormd. Een socialer, georganiseerd verband links [®CH0R - Ter afsluiting studieweekend in ■w geeft de Catharijne onj uit Briclle zondagmid- juni een concert in de «"aanskerk in Dreischor. Janlonjleden komen m te en aan een nieuw program- jn aan hun stemgeluid Zij nat onder leiding van de Fy gecontracteerde En- d'ngent Nigel Perrin, be- "andeKingsingers. citaat van alle inspan ningen kan zondagmiddag 1 ju ni worden beluisterd tijdens een concert in de Adriaanskerk. Er wordt onder meer muziek ge zongen van Thomas Tallis Hen ry Purcell en Charles Wood Ook staan een bijzonder Ave Maria van Franz Schubert en enkele Spirituals op het programma. De Catharijne Cantorij is in 1985 ontstaan door een groepje zanglustigen. Vanaf 1987 heeft ze de functie van cantorij De uitvoering begint om 16.30 uur. van het midden kan landelijk een rol van betekenis spelen. Ik wil verkennen wat de mogelijk heden in Zeeland zijn." Kiel veronderstelt dat bijvoorbeeld in de diep verdeelde Statenfrac tie van de PvdA belangstelling voor zijn initiatief bestaat. D66-Statenlid J. van der Gies- sen vindt dat Kiel met onmid dellijke ingang zijn functie van voorzitter van de regio Zeeland van D66 moet neerleggen omdat hij buiten zijn eigen partij om politiek actief wil zijn. Kiel voelt zich niet geroepen hieraan gehoor te geven: „In de eerste plaats heb ik al eerder aange kondigd terug te treden als voorzitter. Bovendien weet ik helemaal niet of ik mijn lid maatschap van D66 zal beëindi gen Ik wil gewoon bekijken wat de mogelijkheden zijn van een nieuwe progressieve beweging Dat kan vanuit bestaande par tijen, maar ook daarbuiten." Kiel en Van der Giessen behoren tot de Zeeuwse D66-leden die zondag op het congres van hun partij tegen de deelname van D66 aan het nieuwe kabinet stemden. Ze vinden dat D66 niet mee hoort te doen aan een rege ring met zo'n dun sociaal pro fiel. Uitgesteld Het was de bedoeling dat de re gio Zeeland van D66 vandaag over onder meer de opvolging van Kiel zou praten De verga dering is enkele weken uitge steld in verband met het congres over de regeringsdeelname van D66 Veel eigenaren die aan de toertocht voor antieke bromfietsen deelnamen, hadden zich speciaal op de ge legenheid gekleed. foto Ruben Oreel door Ellen De Vriend WESTKAPELLE - Met grote rookwolken en veel lawaai ging gisterochtend de eerste toer tocht van de Rijwiel en Hulpmo tor Club (RHC) in Zeeland van start in Westkapelle. De circa vijftig, veelal vijftig jaar oude, bromfietsen deden oude tijden herleven. Zij reden de 65 kilo meter lange plezierrit over Wal cheren. Eigenaren van merken als Vic- tora, Velo Vap, Gazelle, Solex en Mosquito waren vanuit heel Ne derland naar Westkapelle geko men om de eerste toertocht door Zeeland te rijden. Initiatiefne mers voor de Zeeuwse tocht zijn Cor van Marion uit Westkapelle en Ab Herben uit Middelburg. Deelnemers konden zich in schrijven bij het Kasteel van Batavia. De rit begon om elf uur. Via Zoutelande en Middelburg werd naar Vlissingen gereden, waar op de boulevard een lunch werd gebruikt. En via Souburg, Veere en Vrouwenpolder pufte het gezelschap rond vier uur weer terug naar Westkapelle De meeste clubleden hadden niet alleen een tiptop verzorgde bromfiets, maar waren zelf ook zo authentiek mogelijk gekleed met een leren jas met bijpassend potje (helm). De RHC is een landelijke vereni ging die zich inzet voor het be houd van oude fietsen met een hulpmotor en oude brom fietsen die zijn gebouwd voor het jaar 1960 De club heeft ongeveer 750 leden. De club houdt zo'n zeven toertochten per jaar. swb ZOUTELANDE - Het brandweerteam van Ovezande heeft zaterdag in Zoutelande de provinciale brandweerwedstrij den gewonnen Het ging om een wedstrijd in de klasse 1-1-2, wat inhoudt dat de ploegen diverse handelingen moeten ver richten Allerlei incidenten kunnen aan bod komen en dat ge beurde ook. In de Langstraat in Zoutelande kwam een fietser onder een auto terecht. De man zat bekneld en de brandweer moest hem bevrijden. Daarna moesten de ploegen een brand blussen in een huis aan het Willibrordesplein. De brand was ontstaan door werkzaamheden aan een cv-installatie. Er waren nog twee mensen in huis, die in veiligheid gebracht moesten wor den. Op de tweede plaats eindigde het team van Haamstede/ Renesse, derde werd 's Gravenpolder. De eerste drie teams gaan door naar de volgende ronde. MIDDELBURG - Brassband Zeeland heeft zaterdag op het concours van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Mu ziekverenigingen (KNMF) in Middelburg een eerste prijs met promotie behaald. De brassbandkwam voor het eerst uit in de (hoogste) vaandelafdeling. Het leverde de muzikanten behal ve de eerste prijs ook de officiële bondsvlag van de KNFM op. De Brassband Zeeland doet zaterdag 24 mei mee aan het KN- FM-topconcours in Musis Sacrum in Arnhem. WESTENSCHOUWEN - De politie heeft gistermiddag om half een een 39-jarige inwoner uit het Duitse Krefeld in Wes- tenschouwen aangehouden op verdenking van het wegnemen van goederen uit een woning aan de Kraaijensteinweg in Burgh-Haamstede. De man had diverse goederen uit de wo ning weggenomen De gestolen goederen zijn aangetroffen in het verblijf van de man; hij heeft de inbraak bekend. THOLEN - Een 23-jarige motorrijder uit de gemeente Tholen is zaterdagmiddag rond half zes op de Postweg in Tholen te gen een boom gebotst. De man verloor door onbekende oor zaak de macht over het stuur, kwam in de berm terecht en belandde na ongeveer twintig meter tegen een boom. Het slachtoffer is met de ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. De motor was vernield. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisteren op de Bermweg in Oost-Souburg een snelheidscontrole gehouden. Eén auto mobilist passeerde de radar met een snelheid van 105 kilome ter per uur. De toegestane snelheid op de Bermweg bedraagt 50 kilometer per uur. RILLAND - Een 27-jarige automobiliste uit Tilburg is zater dagochtend rond vier uur op de A58 ter hoogte van Rilland aangehouden voor rijden onder invloed. Agenten zagen de automobiliste stilstaan op de invoegstrook. Bij controle bleek dat de motor draaide en dat de vrouw probeerde te schakelen wat niet erg lukte. Daar haar adem naar alcohol rook, werd een blaastest afgenomen. Hieruit bleek dat zij te veel had ge dronken. Ze kreeg een rijverbod van vier uur. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De opvatting dat er tussen 300 en 600 na Christus weinig menselijk leven was op het Walcherse en Schouwse platteland, is aan het wankelen gebracht. Roy van Eert van de Katholieke Univer siteit Nijmegen onderzocht voor zijn studie geschiedenis de Romeinse muntvondsten in Zeeland en liet de munten ver slag doen. Van Eert was zaterdag een van de sprekers tijdens de vierde Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Ama teurs. wetenschappers en des kundigen wisselden in de Burg in Middelburg wetenswaardig heden uit en gaven elkaar in zicht in hun werk. Wetenschap pers gebruiken het materiaal, dat vaak wordt gevonden door amateurs, voor hun onderzoek. „Ik heb veel tijd in het depot van de SCEZ doorgebracht om de voorwerpen te bekijken en te beoordelen", verklaart Van Eert. Er werd lang aangenomen dat grote delen van Walcheren en Schou wen-Duiveland door ern stige overstromingen eeuwen lang onbewoonbaar waren. Alleen op de hoger gelegen strandwallen zouden tussen 300 en 600 na Christus mensen heb ben geleefd. „Het is hier niet zo rustig geweest in die periode als gedacht", zegt Van Eert. „In de omgeving van Middelburg, Schellach, Zanddijk en Veere is geen abrupt einde gekomen aan activiteiten." Metaaldetectoren Van Eert, die zijn onderzoek praktisch heeft afgerond, ge bruikte een artikel van Boersma uit 1967 als uitgangspunt. Na 1967 is het beeld veranderd door meldingen van muntvondsten van vooral amateurarcheolo gen, die met metaaldetectoren aan de slag gingen. Vroeger werd met het oog gezocht. „Er zijn de laatste jaren ook achter de strandwallen veel munten uit die periode gevonden." Naast de conclusie dat waters noden het leven niet helemaal hebben uitgewist op het platte land. kwam hij tot nog een an dere interpretatie dan zijn voor ganger Boersma. De laatste stelde dat er relatief veel zilve ren munten waren gevonden op de hogere strandwallen. „Hij verbond daaraan de conclusie dat er op de strandwallen in Domburg en Westenschouwen veel handelsactiviteiten waren. Zilver was in die tijd geschikter voor grotere transacties. En handelaren betaalden met zil ver." Maar nu ook veel koperen mun ten boven water zijn gekomen, is de verhouding van het verlies- patroon van munten hersteld. Bij deze herziene verhouding van koper en zilver past een ge wone leefgemeenschap. „De re den dat er vroeger weinig kope ren munten zijn gevonden, kan met de kleur te maken hebben: ze zijn moeilijker te vinden. Het kan ook zijn dat er vroeger al leen maar zilveren munten wer den verzameld, omdat ze die waardevoller vonden. De oude collectie kan daardoor een ver tekend beeld van de geschiede nis geven." Van Eert bekeek de oude verza meling en legde daar de jongste vondsten naast. Hij concludeert dat het verliespatroon van de munten uit die periode past bij een gewone leefgemeenschap. „Domburg en Westenschouwen kunnen wel handelsplaatsen zijn geweest, zoals onder ande ren Boersma stelt, maar aan de hand van de muntencollectie is dat niet te bewijzen." TERNEUZEN - De dodenher denking in Terneuzen moet nog meer in het teken van bezinning komen te staan. Door alle slagbomen bij de slui zen twee minuten naar beneden te laten staan, krijgt de herden king bij de Middensluis nog meer lading. Nu wordt de stilte bij het monument nog verstoord door voorbijrazend verkeer, constateerde de Terneuzense Bouwense tijdens de afgelopen herdenking op 4 mei. Bouwense stelt de gemeenteraad voor om vanaf volgend jaar de slagbo men voor alle sluizen van 20.00 tot 20.02 omlaag te houden. Het college beraadt zich nog op een advies aan de raad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25