PZC Borsele wil meer zorgwoningen Bejaarde zussen beste buren van gemeente Borsele 7 Bijbelboek Jona in het Walchers Blik in de buik van de windmolen Lintje als waardering jarenlange inzet voor nierpatiënten Lagevloerbussen bij Schouws transferium Gemeente hoopt meer ouderen in eigen regio te kunnen helpen Auto gestolen na woninginbraak Dode man in loods blijkt 56-jarige Terneuzenaar Open dag politie trekt vijfduizend belangstellenden Dief gepakt Geen steun voor gratis parkeerkaart invaliden Openbare dronkenschap Goese penning voor vrijwilliger Van der Vlugt zeeuwse almanak Afspraak BEVELANDEN/THOLEN maandag 19 mei 2003 ««nrRnb Paardekam HEINKENSZAND - Het colle ct van burgemeester en wet houder van Borsele wil dat de jogebeten 'witte vlek van Zuid- Beveland' op het gebied van lorgwoningen zo snel mogelijk tfordt weggewerkt. B en W ver achten een aanzienlijk deel van het extra contingent dat de provincie beschikbaar wil stel len. Met de witte vlek van Zuid-Be- iïland wordt de gemeente Bor sele bedoeld. De term dateert uit fee! einde van de jaren tachtig. 7oen werd Borsele in een rap- oort over de spreiding van be jaardenoorden als witte vlek J omdat er veel te wei- toor Zeeland zich in te zetten voor de komst van verpleeg huiszorg in hun gemeente, want dat heeft Borsele helemaal niet. En dat terwijl in de gemeente toch zo'n 76 mensen wonen die behoefte hebben aan verpleeg huiszorg Het college stelt dat overal in Nederland kleinscha lige woonvormen voor ver pleeghuispatiënten ontstaan. Een dergelijke opzet zou in een plattelandsgemeente als Borse le ook kans van slagen hebben. Ook de Borselse seniorenraad heeft de afgelopen maanden re gelmatig aan de bel getrokken over het beperkte aanbod van zorg in de gemeente. Tijdens de seniorendebatten van 2002 sne- üig zorgwoningen zijn. Het ge volg was dat ouderen niet in hun egen dorp of gemeente konden 'olijven. Zo'n vijftien jaar later is nog met veel veranderd. Uit recente cijfers blijkt dat liefst 159ouderen die afkomstig zijn a! Borsele in verzorgingshui - sa in Goes zitten. Borsele zelf -eefx niet meer dan 105 verzor- pgsplaatsen. Die liggen ver spreid over zorgcentrum de iiraayert in Lewedorp en de wo- axob Vorsvliet in 's-Graven- polder en Dijkstede in Hein- teaszand. Hel gemeentebestuur van Bor- sde beeft bij de provincie aan- iachtgevraagd voor de situatie, .-adat Gedeputeerde Staten be sloten extra contingent voor nrgwoningen beschikbaar te stellen In 2010 moeten in heel de provincie 1600 nieuwe hui voor senioren beschikbaar Omdat de gemeente Borsele met lede ogen toeziet hoe veel oude ren noodgedwongen naar Goes vertrekken, is ze blij met deze plannen. Toch wijst het college eop dat ze mede afhankelijk is ran andere marktpartijen. Een gemeente kan niet meer doen dan goede voorwaarden schep pen Ineen brief vragen burgemees- leren wethouders het Zorgkan- KAMPERLAND - Bij een wo ning aan de Fazantenlaan in Kamperland is vrijdagavond lussen zes uur en half acht een personenauto gestolen. Eerst werd ingebroken in een woning, waarbij geld en een sleutelbos werden weggeno men Hierna werd een naast de *omng geparkeerde zwarte Opel Astra combi met het Duit se kenteken MH-GA-74 ont wind Nadat het windmolenpark bij Kapelle officieel was geopend, konden belangstellenden een kijkje nemen in het binnenste van een turbine. foto Mechteld Jansen door Rob Paardekam KAPELLE - De wieken draaiden al een paar maanden, maar zaterdag werd het windmolenpark in de Willem Annapol- der bij Kapelle pas officieel geopend. Staatssecretaris P. van Geel zou de offi ciële openingshandeling verrichten, maar omdat hij bezig was een plekje in het nieuwe kabinet te veroveren, stuur de hij één van zijn ambtenaren. Samen met gedeputeerde T. Poppelaars zette die de turbines in werking. De tien windmolens in de Willem Anna- polder zijn zeventig meter hoog en dra gen samen negen megawatt bij aan de provinciale doelstelling voor 2010 In dat jaar moet in heel Zeeland 205 mega watt aan windenergievermogen op land staan opgesteld. Daar is momen teel 55 megawatt van gerealiseerd Elke gemeente is verplicht een plaats voor windmolens aan te wijzen. Kapelle koos voor de Willem Annapol- der. Het windmolenpark dat daar in minder dan een jaar uit de grond werd gestampt, heet dus Windpark Willem Annapolder BV. Inwoners Het is een samenwerkingsverband tus sen de Windenergie Ontwikkelings maatschappij, de vereniging Zeeuwind en twee grondeigenaren uit het gebied De tien turbines produceren jaarlijks 20 miljoen kilowattuur energie. Dat is ruimschoots voldoende om alle inwo ners van Kapelle, Biezelinge, Wemel- dinge en Schore van stroom te voorzien. Dat de windmolens steeds efficiënter worden, blijkt uit het feit dat de tien turbines in de Willem Annapolder sa men meer energie produceren dan de 26 molens bij de Oesterdam. De realisatie van het windmolenpark in de Willem Annapolder heeft zes jaar geduurd. De kosten bedroegen 9,5 miljoen euro. TERNEUZEN - Het stoffelijk overschot dat de politie vrijdag avond vond in een bedrijfsloods aan de Stationsweg in Terneu- zen is dat van een 56-jarige man uit Terneuzen. De politie heeft dat gisteren be kendgemaakt. Verdere medede lingen konden nog niet worden gedaan. De politie gaat er vanuit dat de man door een misdrijf om het le ven is gebracht. Zaterdag werd wel sectie verricht op het stoffe lijk overschot. Over de resulta ten daarvan heeft de politie nog geen mededelingen De politie heeft een recherche bijstandsteam gevormd, be staande uit vijftien mensen. Het technisch onderzoek ter plaatse duurde nog tot gisteravond De politie hoopt vandaag meer bij zonderheden te kunnen meede len. Het lijk werd afgelopen vrijdag avond gevonden na een tip. De omgeving van de Stationsweg in Terneuzen is een ontmoetings plaats voor daklozen en drugs gebruikers. door Rob Paardekam HEINKENSZAND - De zussen PienKa van den Dries uit Hein- tonszand zijn zaterdag gekozen tol dc bcsle buren van de ge meente Borsele. Ze vormen al tientallen jaren de spil van de wurt rondom de Dorpsstraat. Pi en Ka zijn inmiddels de ze ventig gepasseerd, maar toch hnde hele buurt altijd bij de samenwonende zusters aan- OOES - De open dag van de po- '"'f Zeeland heeft zaterdag zo'n ken zend bezoekers getrok- Op de Bevelanden, Tholen en altheren vonden honderden pensen de weg naar het bureau. ^Goes en Wissenkerke werden Kmonstraties met politiehon- ^gegeven en in Heinkens- "ad konden bezoekers theorie- namens afleggen. Andere bu- dUS die hun deuren openden i"'jr "et publiek waren Tholen, winningen en Kapelle. Middelburg waren demon- ■-^ïes te zien met hasjhonden. politie op hun blau- hun kunsten. In een ^bioscoop konden bezoe- .ers.mel nep-laserwapens een vangen. In het wijkbureau het Walcherse Serooskerke amen circa driehonderd be- 'Bers een kijkje nemen. Vlis- •S® deed niet mee. Dit bu- v'au aan de Molenstraat wordt 1"enteel verbouwd kloppen. Voor een lekkere bak koffie, een luisterend oor of als er op de kinderen moet worden gepast. Ook als een jongen of meisje uit de buurt onverhoopt een gat in zijn of haar broek valt, staan de zussen paraat. Pi plakt een pleister en Ka repareert de broek. Met Pasen mogen alle buurtkinderen paaseieren ko men zoeken in de tuin van de zussen. Het verklaart waarom ze door het leven gaan als oma Pi en oma Ka. Pi doet verder nog vrijwilligerswerk in de Kraay- ert en Ka, die nauwelijks meer uit de voeten kan, naait gordij nen voor de buurt en kleding voor het muziekkorps. De andere goede buren uit de gemeente Borsele zijn Nella en Frans Koens uit 's-Gravenpol- der, het echtpaar Nijsse uit Heinkenszand en een uit Ka- zachstan afkomstige asielzoe kersfamilie uit Heinkenszand. Ook in Reimerswaal vond zater dag de beste buren-verkiezing plaats. De eerste plaats ging naar vader en zoonEckhardt uit Yerseke voor hun jarenlange hulp aan de achterburen De an dere goede buren, die net naast de hoofdprijs grepen, waren de heer Hennekij uit Krabbendijke en de families Van Zweden, Blok en Lamper uit respectievelijk Rilland. Kruiningen en Yerseke. GOES - In de nacht van zater dag op zondag heeft de politie een 24-jarige man uit de ge meente Noord-Beveland aangehouden in een horecagele genheid in Goes. Hij had een be zoekster haar portemonnee af handig gemaakt. door Rob Paardekam NIELIWDORP - Jeanet de Jong- Schreuder uit Lewedorp is za terdag benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Ze kreeg die onderscheiding voor haar jarenlange inzet voor nier patiënten. De Jong is zelf ook nierpatiënt. Ze heeft al twee transplantaties ondergaan. Haar ziekte is ech ter geen belemmering bij de vele activiteiten die ze de afgelopen tientallen jaren heeft ontplooid. Zo was ze mede-oprichter van de Nierpatiëntenvereniging Oosterschelde (NVO), waar ze zaterdag in Nieuwdorp afscheid van nam Verder was ze betrok ken bij het lotgenotencontact, verzorgde ze stands op brade rieën en markten, collecteerde ze voor de nierstichting en zat ze in het bestuur van de regionale afdeling. De Jong verzorgt ook de redactie voor het blad Dia- liesje van de NVO. ,.Een hele lange en indrukwekkende lijst", aldus burgemeester J. Gelok, die de onderscheiding opspeld de. Emotioneel De Jong reageerde emotioneel op haar onderscheiding. Ze ver telde dat een professor destijds tegen haar ouders vertelde dat ze waarschij nlijk niet ouder dan achttien zou worden. „Ik heb er dus veel tijd bij gekregen. Daar ben ik dankbaar voor. Ik geniet nu van elke dag." Dat de Jong haar werkzaamhe den voor de NVO op een la ger pitje zet, betekent niet dat ze thuis achter de geraniums gaat zitten. „Er is nog genoeg te doen", liet ze strijdbaar we ten. Voorlichting De Lewedorpse gaat voorlich ting over het donorschap geven op scholen in het land. Op die manier hoopt ze dat er in de toe komst veel meer registraties ko men Ten slotte stak De Jong de vele nierpatiënten in de regio een hart onder de riem. „Ik heb heel veel bewondering voor pa tiënten die afhankelijk zijn van dialyse. Ze hebben heel veel moed.' De Nierpatiëntenvereniging Oosterschelde vierde dit week end haar tienjarig bestaan. Een open dag in het Dialysecen trum van het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes trok zater dagmiddag zo'n tachtig bezoe kers. Jeancl de Jong-Schreuder, lid in de Orde van Oranje Nassau. foto Mechteld Jansen den veel ouderen het onderwerp aan. De komst van verpleeg huiszorg moet voor een groter en gevarieerder aanbod in Bor sele zorgen door Rob Paardekam ELLEWOUTSDIJK - In het kerkje van Ellesdiek ontving voorzitter C. Martens van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek gisteren het eerste exemplaar van 'Jona in 't Zêêuws'. Het boekje is het eerste product van de vertaalgroep van 't kerk je van Ellesdiek. De groep is bezig met het vertalen van drie bijbelboeken in het Zeeuws. Deze zowel bekende als min der bekende verhalen zouden veel meer aanspreken in de eigen streektaal. Ze zullen wor den gebruikt bij de oecumeni sche bijeenkomsten in het kerk je. Omdat al snel bleek dat er geen algemeen Zeeuws bestaat, wer den drie werkgroepen gevormd die zich allemaal met een ander boek bezig gingen houden. Ruth wordt omgezet in het Noord- Zeeuws, het evangelie van Mar cus in het Zuid-Bevelands en Jona in het Walchers. Dat laat ste boekje werd gisteren gepre senteerd. Naast tekst bevat het bundeltje illustraties van Jopie Minnaard. Als uitgangspunt heeft de ver taalgroep gebruik gemaakt van het werkmateriaal van de nieu we bijbelvertaling. Gedurende het proces zijn de betrokkenen erachter gekomen dat vertalen een vak apart is Lezers van het boekje worden daarom opge roepen om suggesties voor ver beteringen of correcties te doen. Het bundeltje Jona in het Wal chers is voor een euro te koop bij het kerkje van Ellesdiek of via de werkgroep Walcheren: 0113- 216321 door Piet Kleemans RENESSE - Het vervoer vanaf het Transferium bij Renesse naar bestemmingen elders in de Westhoek is uitgebreid. Er zijn buslijnen bij gekomen, er wor den twee nieuwe lagevloerbus sen ingezet en in de zomermaan den gaat tot drie uur 's nachts de nachtbus rijden. De nieuwe dienstregeling werd zaterdag gepresenteerd. Bewust mobiel, veel beter bereikbaar. Dat is het motto van wethouder verkeer en vervoer van de ge meente Schouwen-Duiveland L. Geluk-Poortvliet. Zij haastte zich zaterdag bij de presentatie van de nieuwe dienstregeling van het transferiumvervoer te zeggen dat wat haar betreft de automobilist welkom is in Re- nesse. Mits hij of zij de auto par keert op het TVansferium en niet middenin het dorp. Dat moet geen punt »ijn volgens de wet houder. „Want we hebben het hier met het parkeren en hel vervoer uitstekend geregeld. Geluk doelde daarmee op het scala aan mogelijkheden voor wat officieel te boek staat als natransport. Bezoekers van badplaats Renesse kunnen van af het Transferium per bus, waaronder een cabrioletbus, naar strand of camping, maar per huifkar is ook mogelijk. Daar waar de rust gewaarborgd dient te worden, wordt gereden met de elektrobus. Sinds zaterdag rijden vanaf het Transferium ook twee lage vloerbussen. Rolstoelgebrui- kersers kunnen met rolstoel en al naar binnen rijden en een buggy of bolderkar geeft even min problemen. Nieuw dit jaar is de nachtbus. Op acht lijnen wordt Acht transferiumlijnen rijden in de periodes van 5 tot en met 8 juni en van 27 juni tot en met 30 augustus tot drie uur 's nachts gereden. door Rob Paardekam KRUININGEN - Het dagelijks gemeentebestuur van Reimers waal voelt niets voor het voor stel van het CDA om parkeer- kaarten voor gehandicapten in de toekomst gratis te verstrek ken. CDA-raadslid H. Eversdijk heeft het beleid rondom de af gifte van parkeerkaarten via schriftelijke vragen aan de orde gesteld. Hij heeft geconstateerd dat veel gemeenten in Zeeland de kaarten gratis verstrekken. Dat zou volgens de christen democraat ook in Reimerswaal het geval moeten zijn, zodat de gehandicapten niet extra finan cieel worden belast. Nu beta len ze 13,50 per jaar voor een kaart. In hun antwoord stellen burge meester en wethouders dat de gemeente geen winst wil maken met de gehandicaptenkaarten. In Reimerswaal zijn dit jaar 93 kaarten afgegeven. Daarvoor ontving de gemeente 1255 eu ro: de aanschaf van blanco 's H. HENDRIKSKINDEREN - Op de Nieuwe Rijksweg in 's Heer Hendrikskinderen is gis terochtend rond tien uur een veertigjarige Goesenaar aange houden voor openbare dron kenschap. De man fietste mid den op de weg en was onder invloed van alcohol. kaarten kostte de gemeente ech ter 1116 euro. Dat betekent een bescheiden overschot van 139 euro. Feitelijk moet de gemeente geld bijleggen, want bij de meeste aanvragen moet een huisarts een advies verstrekken. Die re kent daar ruim zeventig euro voor: dat bedrag wordt niet op de cliënt verhaald. Het colle ge stelt dat de aanvrager alleen de blanco kaart betaalt en vindt dan ook dat er geen sprake is van een extra financiële be lasting. Ze wil ook in de toe komst een bedrag van 13,50 re kenen. WOLPHAARTSDIJK - Anton van der Vlugt uit Wolphaarts- dijk heeft zaterdag de vrijwilli- gerspenning van de gemeente Goes gekregen. Hij kreeg de onderscheiding uit handen van wethouder C. Lins- sen. Van der Vlugt is sinds 1976 betrokken bij de vereniging Ge meenschap Wolphaartsdijk. Hij is het langst zittende bestuurs lid en zette zich altijd met veel enthousiasme in voor de vereni ging. Als huisarts kende hij de inwoners van Wolphaartsdijk en Oud-Sabbinge als geen an der. Dat kwam goed van pas in de dorpsvereniging. Van der Vlugt wist altijd precies waarde gevoeligheden lagen. Die Thoolse is sinds enige tijd - naast het moederschap - iceer werkzaam op een eilan- delijk assurantiekantoor. Dat een goed verstaan tussen klant en bedrijf niet altijd verzekerd is, werd haar on langs pijnlijk duidelijk. Een van de klanten belde vooreen afspraak en vroeg om snelle behandeling vanivege het spoedeisende karakter Het liefst nog volgende week, zo liet hij weten. De Thoolse, ook de beroerdste niet, deed haar uiterste best nog een gaatje in het drukke schema te vinden. En zowaar, het lukte. Ze belde de klant om het goede nieuws te vertel len. „Oh, maar op die dag kan ik niet. Dan moet ik naar de milieustraat", hoorde ze tot haar verbijstering. Met in haar achterhoofd de moeite die ze had gedaan om de man in te plannen, antwoordde ze wat kribbig: „Maar meneer, daar kunt u uw spullen toch ook wel een andere dag naar toe brengen?" Waarop het antwoord luidde. Mevrouw ik breng er niets, ik werk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23