Een verzorger luistert en zwijgt PZC dl© verier! Dennis Voshart volgend seizoen op zeventig procent Rosseler troeft Rabo af in Olympia's Tour Roep om Witschge irriteert Koeman Wilfred Geijs deelt mee in succes van zijn ploeg in Olympia 's Tour 22 Vadertje Tijd Boni Buitenspel RUGNUMMER maandag 19 mei 2003 door Sven Remijnsen OSSENDRECHT - Opwinding in Ossendrecht. Fulco van Gulik heeft gistermiddag de eerste etappe van Olympia's Tour ge wonnen en gaat op zoek naar zijn verzorger. Die is duidelijk herkenbaar: hij springt een gat in de lucht en slaakt een vreug dekreet. „Wow!" De anders altijd zo nuchtere Wilfred Geijs is zielsgelukkig. De postbode uit Kwadendam- me, jarenlang een gewaardeerd amateur bij Theo Middelkamp en sinds dit seizoen soïgneur bij Bert Story-Piels, maakt m het openingsweekeinde van Olym pia's Tour meteen deel uit van de winnende ploeg. Fulco van Gu lik wint. Marvin van der Pluijm sprint naar de tweede plaats; een prachtige dubbelslag in de wedstrijd van het jaar. De ouverture in Ossendrecht verloopt relatief rustig voor de Zeeuwse verzorger. Na de pro loog trakteert hij de renners van Bert Stoiy-Piels zaterdagavond op gebak ter ere van zijn 34e verjaardag. „Dit is een makke lijk dagje", zegt hij. ,,Ik hoef niemand te masseren." Wekken De eerste echte wedstrijddag is beduidend drukker. Om kwart over acht 's ochtends maakt Wil fred Geijs zondag zijn ronde langs de hotelkamers om de ren ners te wekken. Na het ontbijt voegt hij zich bij zijn collega Ruud Zijlmans, zelf als ama teurwielrenner ook geen onbe kende in Zeeland, om de etens- zakjes klaar te maken. Geijs en Zijlmans vullen de bidons met water en dorstlesser en bepalen de inhoud van de pakketten, twee puddingbroodjes en een reep. „Het is een relatief korte etappe", verklaart Geijs. „Meer hebben ze niet nodig." Om elf uur krijgen de acht cou reurs van Bert Story-Piels een bord spaghetti voorgeschoteld. Daarna wordt koers gezet rich ting de Dorpsstraat, waar de start is. Geijs maakt een praatje met de sponsors van zijn ploeg en kijkt naar de grond als de speaker verzoekt om een mi nuut stilte voor de omgekomen Raymond Raadtgever Nadat Fulco van Gulik en Germ van der Burg hun armstukken bij hem hebben afgegeven, spoedt hij zich naar de teambus. Waar het peloton via de Oude Rijksweg Zeeland binnentrekt, maakt de bus van Bert Story- Piels vaart op de snelweg. Bij Oostdijk maakt chauffeur Ruud Zijlmans een korte tussenstop om de renners te zien passeren. Veel vrolijker wordt hij daar niet van: „Van Gulik rijdt hele maal achteraan en Germ zit met z'n snuit vol in de wind Bij Rilland parkeert Zijlmans de bus voor de tweede keer. Hier, in de ravitailleringszone, wordt het achttal van Bert Story-Piels na negentig kilometer voorzien van een nieuwe voorraad eten en drinken. „Eigenlijk heeft be voorrading weinig zin in een rit van honderdveertig kilometer", erkent Geijs. „Maar je moet er altijd zijn, want je weet nooit wat er gebeurt." Vroeg opstaan, heen en weer vliegen voor en na de start, lang wachten op de doorkomst van de renners: wat bezielt iemand om verzorger bij een wieler ploeg te worden? Geijs waagt een poging tot antwoord: „Je komt overal, je ziet van alles, je ontmoet veel mensen en je hebt een vrij leven." Geijs, die tijdens zijn actieve carrière Olympia's Tour nooit zelf reed, heeft sinds hij in 2000 stopte bij de amateurs zijn zin nen gezet op een toekomst als soigneur. Hij volgde een cursus sportmassage en kwam via Cy cling 2000 en Tegeltoko begin dit jaar bij het Trade Team 3 van Bert Story-Piels terecht. Hij heeft zo'n zeventig koersdagen per jaar, die hij moet combine ren met de belangen van zijn werkgever (TPG Post) en zijn gezin (Belinda en Michel). „In augustus wil ik altijd bij mijn gezin zijn. Dan focus ik me even niet op het wielrennen." Op zijn officiële KNWU-licen- tie wordt Geijs omschreven als 'paramedisch assistent'. „Maar ik zie mezelf eerder als een cen traal punt voor alle renners. Je Wilfred Geijs, verzorger bij Bert Story-Piels, zoekt zijn renners in de ravitailleringszone bij Rilland. moet als verzorger goed kunnen luisteren. Er wordt na een wed strijd veel gezegd op de massag etafel. De renners nemen je in vertrouwen en rekenen erop dat je de vuile was niet buitenhangt. Doe je dat wel, dan hoor je niet inde ploeg thuis." Geijs probeert te allen tijde rus tig te blijven. „Dat is heel be langrijk voor een soigneur. Een renner heeft er niets aan als je overspannen om hem heen rent. Iedereen weet dat er deze week gepresteerd moet worden. Voor onze ploeg is Olympia's Tour de belangrijkste week van het sei zoen. Ik moet de rust kunnen opbrengen. Naarmate de wed strijd vordert, nemen de pijntjes toe en gaan de kopjes hangen. Dan ben ik er om de tijd te ne men met een coureur." De deur van de bus zwaait open. Tom Cordes, renner van Bert Story- Piels en tijdens Olympia's Tour ingehuurd als verzorger van de Canadese ploeg, komt even buurten. „Soigneurs gaan over het algemeen heel prettig met elkaar om", zegt Geijs. „In geval van nood kunnen we terugval len op elkaar." Ruud Zijlmans heeft ondertus sen de acht etenszakjes gevuld. Hij neemt er vier om zij n armde rest is voor zijn collega. „Hoe vaker je het doet, hoe beter het gaat", zegt Geijs over het aange ven van de zakjes aan renners die met een snelheid van zestig kilometer per uur richting Bra bant vliegen. „Het vereist een bepaalde handigheid. De zakjes kunnen breken of de renners kunnen misgrijpen." Halsbrekende toeren hoeft hij niet uit te halen. Zijn renners hebben nauwelijks oog voor de ravitaillering. Geijs kan nog net een zakje kwijt aan Marvin van der Pluijm, die toevallig aan de goede kant van de weg rijdt. Zijlmans' voorraad blijft hele maal onaangeroerd. Eén op acht is de magere eindscore. Terug in de Dorpsstraat vangt Geij s Jos Harms opdie uit koers is genomen. „Hij zag er zaterdag al witjes uit. Hij vroeg ook om diarreepilletjes, dan weet je al dat het niet goed zit. Ziek wor den is dodelijk in deze ronde. foto Dirk-Jan Gjeltema Daar kunnen wij als verzorgers ook niets tegen doen." De dag dreigt in mineur te eindi gen voor Bert Story-Piels, maar Geijs houdt hoop. „Als de groep bij elkaar blijft, maken we nog een kans in de sprint met Van Gulik en Van der Pluijm." Hij blijkt over uitste kende voorspellende gaven te beschikken. Uitgelaten vangt de verzorger na de finish zijn koningskoppel op. Van Gulik wordt ontdaan van zijn helm en krijgt een pet van de sponsor op zijn hoofd gezet. Geijs wast zijn gezicht en zijn benen, geeft hem een duwtje in de rug en spreekt de favoriete zin van iedere soig neur uit: „Hup, naar de huldi ging." doorSven Remijnsen OSSENDRECHT - Een kwak kelende Belg en een valpartij in volle finale stonden Rabobank- succes in de weg tijdens het ope ningsweekeinde van Olympia's Tour. Sébastien Rosseler (Quick Step-Davitamon) en Fulco van Gulik (Bert Story-Piels) waren de verrassende winnaars in Os sendrecht. Rosseler won zaterdag de pro loog over 5,1 kilometer in een tijd van 6 minuten en 33 secon den. Daarmee was hij zes secon den sneller dan Niki Terpstra en Jens Mouris, de eerste van zes Rabo-renners in de toptien. De 21-jarige Rosseler, afkomstig uit Staumont, pakte zijn zesde zege van het seizoen, hoewel hij nau welij ks hersteld was van een forse verkoudheid. „Tot de volgende tijdrit zal ik me rustig houden", zei de ploeg genoot van de Zeeuwse renner Johnny Hoogerland, die zelf knap als zeventiende eindigde in 6.50. Daarmee leek voor sprinter Hans Dekkers, vijfde op zeven seconden van Rosseler, de weg open om in de eerste etappe over 138 kilometer de leiderstrui te veroveren. Dekkers' Rabobank- ploeg controleerde de koers, die grotendeels over Zuid-Beve land werd verreden. Onder in vloed van de harde wind brak het peloton regelmatig in diver se stukken; Hoogerland hand haafde zich telkens vooraan. Bij terugkeer in Ossendrecht, waar nog drie omlopen van acht kilo meter moesten worden afge legd, gingen ruim veertig ren ners met elkaar de finale in. Vluchtpoging Rudy Vriend (Van Vliet-EBH) en Peter Schep (AXA) grepen de tussensprint in de Dorpsstraat aan voor een gewaagde vlucht poging. Pas in de slotronde werd het tweetal weer achterhaald. Hans Dekkers werd in ideale uitgangspositie naar de streep gebracht, maar hij kwam ten val toen hij de fiets van Fulco van Gulik raakte. „Ach, in een bocht wordt er altij d gewrongen rea geerde Van Gulik laconiek. „Ik kan het niet helpen als iemand tegen mijn wiel rijdt. Ik heb geen ogen in m'n achterhoofd Laten we hopen dat we later de ze week wel een keer echt êen- tegen-één kunnen spurten." De Rotterdammer (23) versloec zijn ploeggenoot Marvin 2 der Pluijm met groot verschil Van der Pluijm: ..Ik zat in Fa- co 's wiel, maar hij kwamzogoec uit dat hij het in de sprint zelf kon afmaken. Zelf winnenkfe. tuurlijk het mooiste, maardit^ ook verschrikkelijk goed Opnieuw winst Van Gulik, die tijdens de passa ge door Zeeland nog even de slag leek te hebben gemist, w» voor de derde keer dit jaar. V twee moeilijke jaren als prof b Lotto vaart Van Gulik welbijce stap terug. „Ik kon bij de prois nooit meesprinten om de over2 winning, ik moest altijd mijn werk doen. Ik heb me in mis eerste jaar dusdanig over de bio gereden dat ik voortdurend zier werd. Vorig seizoen was waar2 deloos. Ik heb zelfs vier maar den helemaal niets gedaan Inmiddels is hij volledig her steld van de voorhoofdsholtè- onsteking die hem in zijn Lotto- jaren in de weg zat. Van Gulik wilde zaterdag al zijn slag slay in de proloog. Als vroege starter reed hij in de stromende regen, waardoor hij een goed klasse ment wel kon vergeten. Bij zijn tweede poging had hij meersuc- ces. „Dit was super. Het gmg precies zoals het moest." Johnny Hoogerland uit Yerseke finishte gisteren opnieuwalsze- ventiende. In het klassement is hij veertiende op zeventien se conden van ploeggenoot Rosse ler. De Zeeuw in Belgische dienst deed gisteren tijdens de eerste etappe dienst als gids „ft ken hier alles, dus over de zen der heb ik steeds de belangrijke punten in het parkoers gemeld aan mijn ploeggenoten. 'Pasop, het gaat op de kant!', riep ik bij Ovezande. Dat gebeurde ook Vandaag, van Hoogerheidenaaii Wateringen, is Hoogerland om nieuw reisleider. „We rijden tien kilometer over de Oestt dam. Dat is dwars door zee, heb ik mijn ploeggenoten verteld.lk verwacht een gevaarlijke etap pe. Maar ik voel me goed en w hebben de trui nog in de ploeg, dus beter kan haast niet." door Roeland van Vliet Korfballer Dennis Voshart uit Zierikzee was zaterdag aanwezig bij het over gangsklasseduel Fortis-TOP Sassenheim. De speler van het Dordtse Deetos was in Oost-Souburg omdat hij een bijzonder band heeft met de coaches van beide teams. En zelf kon hij toch al niet in actie komen, hij is namelijk geblesseerd. Donderdag werd de selectie bekend van het Nederlands team dat op 7 juni tegen België speelt. Jouw naam stond daar niet bij. Voshart: „Ik ben al een paar weken gebles seerd. Ik ben in het verleden al heel vaak door mijn enkel gegaan en heb nu last van slijtage. Ik heb wat losse botsplinters rond mijn hiel. Die hebben een ontsteking ver oorzaakt en die drukt nu op mijn achilles pees. Daardoor kan ik haast niet lopen." En nu? „Nou, ik heb bij de bondsarts foto's laten maken en daarop waren de botsplinters duidelijk te zien. De bondsarts heeft me daarna twee oplossingen voorgelegd. Of ik kan de splinters operatief laten verwijde ren en tussen de drie en twaalf maanden niet spelen óf ik kan met ontstekingsrem mers de ontsteking laten verdwijnen en dan kost het me zo'n twee maanden voor ik weer kan spelenIk heb voor het laatste ge kozen. Maar de bondsarts zei wel dat ik dan niet meer op honderd procent van mijn kunnen kan spelen. Hooguit zeventig pro cent zei hij. En soms zal het nog wel eens wat minder kunnen zijn. Je probeert dus in elk geval nog het wereld kampioenschap in november te kunnen ha len? „Ja, ik heb voor mezelf besloten dat ik nog één jaar op het hoogste niveau wil spelen. En in dat jaar wil nog iets laten zien bij mijn club Deetos en bij Oranje. De oefen- stage van het Nederlands team in Zuicl- Afrika laat ik schieten, maar daarna hoop ik er toch weer bij te zijn." En moetje na het komend jaar dan alsnog geopereerd worden? „Dat hoeft niet. Volgens de bondsarts kan ik met deze voet honderd worden, maar dan mag ik hem niet te veel belasten. Maar ik wil na komend seizoen terug naar All Ready in Zierikzee. Ik weet nog niet of ik daar ook ga spelen, maar ik wil wel de mo gelijkheid hebben om te kunnen sporten. En daarom zal ik mij wel laten opereren, denk ik." Nu had je dus alle tijd om even bij Fortis te komen kijken? „Dat was omdat Leonard Debbaut (Fortis) en Gert-Jan Kraaijeveld (TOP) vrienden van me zijn. Met Leonard heb ik nog sa mengespeeld bij Swift en met Gert-Jan bij Deetos. Ze waren ook mijn getuigen op m'n huwelijk. Vandaar dat ik deze wedstrijd wilde zien. Maar ik was denk ik ook geko men als ik niet geblesseerd was." ~j\ /Tilitairen met speurhonden hebben za- J-VjLterdag een bom ontdekt in het stadion van de Russische stad Vladikavkaz. Het explosief bevatte 1,5 kilogram springstof en was bevestigd aan de bovenste ring van een van de tribunes. De Russische lijstaanvoerder CSKA Mos kou zou gisteren in het stadion een compe titiewedstrijd spelen tegen Spartak-Ala- nia Vladikavkaz. De bom is onmiddellijk onschadelijk gemaakt. De stad Vladikavkaz ligt vlakbij de grens met de opstandige republiek Tsjetsjenië, waar de afgelopen week al meer dan tach tig doden vielen door zelfmoordaanslagen. AFP Gelukkig hield scheidsrechter Van der Werff de speeltijd zaterdag op z'n ei gen klokje bij. Anders had de nacompeti- tiewedstrijd tussen Tricht en Arnemuiden wel erg lang kunnen gaan duren. De leider van Tricht probeerde voor Vadertje Tijd te spelen en zo iedereen roet in de ogen te strooien. Die leider was Wout Bambacht, die na afloop eerlijk bekende dat hij met de tijd op het scorebord had zitten goochelen. Na de 0-1 van John Crucq kwam uitscha keling voor zijn ploeg Tricht opeens wel akelig dichtbij. Bambacht vond het toen nodig om met de afstandsbediening de tijd op het scorebord af en toe even stil te zet ten. In de 86e minuut - Tricht was inmid dels teruggekomen tot 1 -1 en kon wat extra tijd dus goed gebruiken - ging het tijdrek- ken opvallen. Die betreffende minuut duurde namelijk wel erg lang. Na dik twee minuten zette Bambacht de klok pas weer aan. In werkelijkheid was de blessuretijd toen al begonnen. Uiteindelijk smokkelde Bambacht vijf minuten. Toen de scheids rechter Van der Werff na acht minuten blessuretijd affloot, stond de 'stadionklok nog maar op 93 minuten. De stadsderby tussen Sparta Praag en Bohemians Praag is zaterdag in de 73e minuut gestaakt. De arbiter floot voortij dig voor het einde nadat hij door een onte vreden toeschouwers was belaagd Sparta Praag leidde op het moment van staken met 2-1. De tweede treffer van Sparta Praag was volgens de boze fan een buitenspelgoal. Twee wedstrijden voor het einde van de voetbalcompetitie heeft Sparta Praag zes punten meer dan nummer twee Sla via Praag. Het Ajax-publiek is teleurgesteld dat het aflopende contract van hun lieveling bij de club niet wordt verlengd. van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax-trainer Ronald Koeman ergerde zich gisteren tijdens het duel met De Graafschap groen en geel aan zijn eigen supporters. Nadat de gasten uit Doetinchem al na drie minuten op voorsprong waren gekomen, begonnen de fans onmiddel lijk om Richard Witschge te roepen. „Het publiek maakte het ons op die manier niet gemakke lijker. We spelen om de Champions League te halen, dan foto Ron Pichel/GPD hoop je dat de mensen de spelers steunen die in het veld staan. Daaraan heb ik me wel geërgerd." Overigens liet de trainer Witschge, die in Amsterdam moet vertrekken, in de 69e minuut invallen. Hij kwam in het veld voor Wesley Sneijder. GPD Het aantal kilometers dat Andy Wilkinson binnen 24 uur op zijn racefiets overbrugde. De Britse ex treematleet vestigde met die afstand zes jaar geleden een wereldrecord, dat de Sloveen Jure Robic zaterdag I probeerde te breken. Robic deed zijn poging op een parkoers in Schiplui- den, maar gaf na acht uur op. Robic, j zaterdagmiddag om vier uur ver- trokken, had last van de wind en re- i genbuien. Tegen middernacht bleek dat noch het wereldrecord noch het nationale record van Slovenië (803 kilometerhaalbaar ivas. Robic be sloot daarop zijn poging te staken, j Een Nederlands team van extreem- j atleten had de race georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22