PZC Schumacher vlamt ondanks brandje Cipollini eindelijk langszij bij Binda Jan Ullrich moet hopen op wildcard Schamele oogst judoploeg op EK Coria in voetsporen van z'n naamgenoot 21 Duitser onverstoorbaar op jacht naar koppositie Verstappen is slechts paar meters gegund Rob Clerc mist killersinstinct Krajicek maakt vandaag rentree Van Almsick ziet af van WK De Wilt bergt polsstok op Baumann weer Duits kampioen Hijgenaar derde in nieuw record Ritwinst Van Dijk, eindzege Millar Mislukte seizoenstart van Greene maandag 19 mei 2003 'finnrAndré Hoogeboom SPIELBERG - Een klein vuur- een paar druppels regen. mee herstarts en één keer de sa- (jtvwagenin de baan. De Grand priv Formule 1 van Oostenrijk lad veel ingrediënten voor een epische autorace, maar uitein delijk toch niet genoeg. Omdat de Ferrari van Michael Schu macher alles overleefde en ge- g0on weer won. Voor de derde keer op rij in Europa. Natuurlijk ging het na afloop rtomamehjk over de brand aan joonl van de Ferrari van Mi- Mel Schumacher. Het riep her inneringen op aan het inferno ?sn Jos Verstappen met de Be netton op Hockenheim in 1994. 'oen stond de boel in lichter reen moest Verstappen bran dend rennen voor zijn leven. Zo wkwam het gisteren voor Mi chael Schumacher niet. Ver stappen, die nadat hij was uit gevallen de race volgde in zijn caravan, moest wel even terug- jeuken aan dat - bijna fatale - aoment: „Ik denk dat Michael goede informatie van zijn team kieegen dat-ie daarom zo rustig bleef, Iedereen bleef daar be hoorlijk cool en dat vond ik wel knap Vooral die gozer met de brandslang bleef rustig." Stoïcijns Schumacher zelf bleef stoïcijns inzijn cockpit zitten op het mo ment dat het vuur al uit de mon dingvan de tank zichtbaar was. Jee, ik had niet de neiging om Éde wagen te springen", ver- lelde de Duitser later. ,,Ik zag er geen aanleiding toe. Als er nu aan alle kanten brandstof om me heen was gevlogen, dan was het misschien anders geweest. Ik vermoedde wel dat ze in het alles onder controle had- straat uit en eenmaal op de baan haalde hij vrijwel meteen de concurrentie in. Juan Pablo Montoya blies de motor van de BMW/Williams op en viel uit, en even daarvoor had de Duitser Kimi Raïkkönen al gepasseerd alsof hij er niet stond Dat was pijnlijk voor de McLaren-rijder die ook al de poleposition aan zijn concurrent moest laten. Op het korte circuit was de Fer rari het snelst, verbeterde zelfs het baanrecord. Waarschijnlijk voor eeuwig, omdat de A-1 Ring van de agenda wordt geschrapt „Hij kwam sneller uit de boch ten", verzuchtte Raïkkönen, die wel de strijd met Rubens Barri- chello om de tweede plaats wist te winnen. Zelfs de regendrup pels die in de vijftiende ronde uit de hemel vielen, waren niet doorslaggevend. Omdat de bui te klein en te lokaal was, bleef de baan begaanbaar en vielen er geen slachtoffers. Schumacher werd ook nog even fijntjes herinnerd aan vorig jaar, toen hij bij een gênante vertoning zijn teammaat naar de hoogste trede van het podium duwde, nadat die de race expres had verloren ten faveure van zijn 'baas'. Schumacher rea geerde koeltjes op de vraag of hij deze zege als een revanche be schouwde: „Dit voelt als een echte overwinning", zei hij met gevoel voor ironie. De intrede van de nieuwe Ferra ri heeft de illusies van de con currentie de grond in geboord Na het spektakel tijdens de eer ste drie Grand Prix-races, in Melbourne, Maleisie en Brazilië is alles terug bij het oude. De do minante renstal is Ferrari en de dominante coureur heet Mi chael Schumacher. Alleen in de stand van het wereldkampioen schap zijn de verhoudingen - nog - niet hersteld. Omdat Kimi Raïkkönen zich met zijn tweede plaats in Spielberg handhaafde aan de kop van het klassement Voor hoe lang is nog de vraag, omdat de druk van de Italianen met elke gewonnen race toe neemt. GPD door André Hoogenboom SPIELBERG - Ooit één keer eerder maakte Verstappen als 'deelnemende' coureur een hele Grand Prix langs de zijlijn mee. Dat was in Mona co in 1995 toen de Siintek op de startplek bleef staan. Gisteren maakte hij in Oos tenrijk slechts een paar me ters meer. De launch control, een systeem waarbij de auto automatisch schakelend van zijn startplaats vertrekt, werkte niet. „Dan heb ik wel een methode om het systeem uit te schakelen, maar dat werkte ook niet", verzuchtte hij. Vervolgens had Verstap pen ook nog de entree van de safetycar op zijn geweten, omdat de Minardi op het rechte stuk voor start/finish stil was komen te staan. „Het was al met al een dramatisch weekeind", recapituleerde de Limburger, die tijdens de kwalificatie van zaterdag ook al met pech (de vijfde versnelling deed het niet) langs de baan was gestopt. „Twee keer technische pro blemen, al denk ik wel dat de launchcontrol misschien had gewerkt als we niet twee keer hadden hoeven te herstarten (twee keer sloeg de Toyota van Da Matta af), waardoor de temperatuur in de motor tot 143 graden was opgelo pen." Verstappen had vooraf veel vertrouwen in het nieuwe systeem „We hadden het vrijdag en zaterdag uitge breid getest en het werkte goed, maakte zelfs echt ver schil met handmatig opscha- kelen. Maar ja, misschien moeten we het in Monaco toch maar zonder proberen, want om zo een race te volgen is balen. Dan kun je nog beter achteraan rijden." GPD Alsof er niets gebeurd was spoot Schumacher vervolgens de pit- ZWARTSLUIS - Wereldkampi oen zal Rob Clerc niet worden in Zwartsluis. De 47-jarige groot meester mikt op zijn dertiende WK dammen op een hoge eind klassering. Na vijf tweede plaatsen is de derde plaats ach ter het ongenaakbare Russische duoGeorgiev en Tsjizjov binnen handbereik. In die strijd liet de achtvoudig nationaal kampioen zaterdag in de veertiende ronde door gebrek aan killersinstinct een duur punt liggen. Hij liet met zwart Ron Heusdens ont- Michael Schumacher wordt als eerste afgevlagd in de Grand Prix van Oostenrijk. foto Michael Kappeler/AFP snappen Met zijn blunder op de 19ezet (12-17) vergooide hij een gewonnen stelling en moest hij aogoppassen voor verlies. Door de remise bleef hij één punt achter op Gérard Jansen, diemet zwart tegen de jonge Er- denebileg met een schijf off er ten winnende aanval in handen eek te hebben. De vechtremises van Clerc en Jansen vormden de opkikkertjes in een ronde die 'Jen remises opleverde. Kees imjssen was met zwart tegen negenvoudig wereldkampioen Tsjizjov uit op remise en die op- m kwam geen moment in gevaar. Koploper en wereld kampioen Georgiev en oud-we- neldkampioen Valneris wikkel en hun partij af naar de voorspelbare remise. Door die ontwikkelingen behield Geor giev vijf ronden voor het einde rijn voorsprong van twee pun- ten op Tsjizjov. ANP door Peter van Leeuwen AREZZO - Mario Cipollini moest er meer dan een week op wachten. De twijfel had inmid dels toegeslagen. Maar gisteren won hij dan toch zijn eerste rit in de 86e Ronde van Italië om daarmee in de recordboeken te belanden. Net als zijn illustere voorganger Alfredo Binda won 'Mooie Mario' inmiddels 41 Gi ro-ritten. De evenaring van het record werd geboekt in de achtste etap pe, die eindigde met een massale aankomst in Arezzo. Cipollini werd door zijn ploegmakkers van Domina Vacanze opnieuw jgwC'lya van der Koov HAMBIRG Guillermo Coria trad gisteren in de voetsporen Jto zijn befaamde naam- en -topnoot. Precies 25 jaar na mllernio Vilas bracht de 21- Argentijn het tennistoer- 11001 van Hamburg op zijn °aamhi de finale versloeg hij Agustin Callerimet 6-3 6-4 6-4. •kanisliefhebbers Oscar en ^aciela Coria gaven hun zoon -jaar geleden de naam van de «ste Argentijnse speler ooit. hij nog maar net kon lopen, hij van zijn vader al een •«ket m zijn handjes Hij groei- uit tot een speler met veel po ol! ?n won in 1999 als junior .°°land Garros. JOOl pakte Coria in Vina del Z|jn eerste titel op de ATP- tour Door een dopingaffaire stokte zijn opmars. Zijn schor sing bleef na een positieve test tot zes maanden beperkt De spelersvakbond ATP geloofde dat hij een vervuild vitamine preparaat had geslikt. Dit jaar is alle aandacht weer op zijn tennisprestaties gericht. Hij haalde de finale in Buenos Aires en Monte Carlo. In Hamburg be kroonde de inwoner van Venado Tuerto ('de mooiste stad van de wereld') een sterke week. „Ik heb nog nooit zo goed gespeeld. Ik ben super gelukkig." In Rome spoelde Kim Clijsters de kater weg van de verloren fi nale vorige week in Berlijn te gen landgenote Justine Henin. In de eindstrijd was ze na een moeizame start met 3-6 7-6 6-0 te sterk voor de Franyaise Ame- lie Mauresmo. ANP perfect gelanceerd en klopte de Australiër McEwen en de Itali aan Petacchi. Vooral die laatste was de afgelopen week Cipo's grote plaaggeest. Petacchi won drie ritten en deed Cipollini openlijk zijn twijfels uitspreken over zijn toekomst: „Misschien ben ik wel te oud en is het tij d om te stoppen Na zijn ritzege was Cipollini zichtbaar opgelucht. „Ik denk dat ik heb laten zien dat het nog niet over is met mijIk ben 36 en niet in topvorm en toch win ik hier een rit. In de laatste driehonderd meter ging het schouder aan schouder met McEwen en Petacchi. We zijn drie van de beste sprinters van de wereld. Ik denk dat dit de beste Giro-sprint uit mijn loop baan was." Een dag eerder werd duidelijk dat Stefano Garzelli. vorig jaar nog als dopingzon- daar uit de Giro gezet, dit jaar één van de grote kanshebbers is voor de eindzege Garzelli won de eerste bergrit voor zijn landgenoot Gilberto Simom, de Giro-winnaar van 2001. Garzelli won de Ronde van Italië in 2000 en nam door zijn ritzege de leiding over in het algemeen klassement van sprin ter Petacchi. De onttroonde lei der arriveerde zaterdag 16.29 minuten achter de dagwinnaar. Hij deed dat wel als aanvoerder van een grote groep van 25 ren ners. Revanche Garzelli zoekt revanche voor twee mislukte Giro's. Vooral de Ronde van 2002 zit hem dwars. In 2001 viel hij voorde start van de veertiende etappe uit door bronchitis, maar vorig jaar werd hij na de negende etappe uit koers gezet op verdenking van doping. Hij stond op dat moment tweede. „Toen stortte mijn wereld helemaal in el kaar", zei hij zaterdag na zijn dagzege. Garzelli kreeg met een schorsing van negen maanden te maken Toen hij eenmaal weer mocht koersen, dit voor jaar, liet hij gelijk zien dat hij het nog kon. Op zijn eerste koersdag won hij prompt de openingsetappe in de Ronde van TVentino. Na twee zeges in de Giro doet Garzelli weer denken aan de renner van 2002, toen hij de Ronde van Italië een week lang domineerde. „Ik geloof niet dat ik het veel beter kan doen", ju belde hij in finishplaats Termi- nillo. Stefen Wesemann won zaterdag voor de vijfde keer de Vredes- koers De 32-jarige Duitser zag zijn leidende positie in de slo tetappe over 160 kilometer van Bad Elster naar Erfurt niet meer in gevaar komen. De ritzege ging naar de Italiaan Enrico De- gano. De Vredeskoers gaat door de landen Tsjechië, Polen en Duits land. Wesemann had de negen- daagse etappekoers al in 1992, 1996, 1997 en 1999 gewonnen. ANP/RTR Mario Cipollini. door Peter van Leeuwen BERLIJN - Twee hindernissen scheiden Jan Ullrich nog van deelname aan de Ronde van Frankrijk. Zijn nieuwe ploeg moet van de internationale wielrenunie UCI de status van tradeteam 1 krijgen en in het bezit ko men van één van de vijf wildcards die de Tourdirectie vandaag verdeelt. Bianchi is de beoogde hoofdsponsor van de ploeg die ontstaat uit het vrijwel failliete Team Coast en wordt ondergebracht bij Cy cle BV, het bedrijf van de Nederlandse oud renner Jacques Hanegraaf en de Belgische ploegleider Rudy Pevenage. Op drie renners na (Beltran, Aebersold en Christensen) is de samenstelling identiek aan die van Team Coast. „Bianchi krijgt de status van trade team 1 als de salarissen tot aan het einde van het seizoen gegarandeerd zijn en we de ad ministratie hebben goedgekeurd", zei Alain Rumpf, bij de UCI belast met de licenties. „Dat kan een week tot tien dagen kosten." Ullrich moet daarom hopen dat de Tourdi rectie vandaag bij het verdelen van de wild cards een plaatsje wil reserveren voor een ploeg die nog niet officieel bestaat. Concur renten zijn er genoeg. Het Italiaanse Merca- tone Uno (met Pantam) aast op een uitnodi ging, net als de landgenoten van Domina Vacanze met wereldkampioen Mario Cipol lini in hun midden. Twee wildcards gaan vermoedelijk naar de Franse ploegen AG2r met de Est Kirsipuu en de Fransman Brochard en Brioches La Boulangère (Chavanel). Het Spaanse Eus- kaltel, met Iban Mavo, is normaal gespro ken ook zeker van Tourdeelname. Het Italiaanse Lampre staat er minder goed op met Raimondas Rumsas. De Litouwer werd vorig jaar weliswaar derde, maar die prestatie werd volledig overschaduwd door de aanhouding in Frankrijk van zijn vrouw7 die dopingproducten in haar bezit had. Al zeker van deelname zijn Telekom, Gerol- steiner, Lotto-Domo, Quick-Step, CSC, Ibanesto.com, Kelme, Once, US Postal, Co- f idis, Crédit Agricole, FDJeux.com, Alessio, Fassa Bortolo, Saeco, Vini Caldirola en Ra bobank. ANP/DPA ST PÖLTEN - Richard Krajicek maakt tegen Jan-Michael Gambill zijn rentree in het tenniscircuit. De Muiderberger werd bij de loting van het toernooi in St Polten, dat vandaag begint, aan de als vijfde geplaatste Amerikaan gekoppeld Krajicek kreeg met een wildcard toegang tot zijn eerste toer nooi van dit jaar op gravel Hij speelde in maart in Miami zijn laatste wedstrijd en miste lange tijd de motivatie om op gravel te beginnen. ANP HAMBURG - Franziska van Almsick ziet af van deelname aan de wereldkampioenschappen zwemmen, half juli in Bar celona. Dat verklaarde de 25-jarige Duitse zwemster, wereld recordhoudster op de 200 meter vrije slag, gisteren in Ham burg op de slotdag van de Duitse kampioenschappen. Van Almsick wil zich volledig concentreren op de Olympische Spelen van 2004 in Athene DPA LEVERKUSEN - Monique de Wilt is per direct gestopt met polsstokhoogspringen. De Nederlands recordhoudster is haar motivatie voor de topsport kwijt. „Ik heb alle plezier in de trainingen verloren, daardoor is het niet meer vol te hou den." De Wilt (27) gold als één van de kandidaten voor deelna me aan de Olympische Spelen in Athene 2004. Haar begte prestatie op een groot kampioenschap was een vierde plaats op het EK in 1998. ANP MÜNCHEN - Hij is alweer 38 jaar en zaterdag won hij de 39e nationale titel in zijn lange loopbaan. De Duitse atleet Dieter Baumann, voormalig dopingzondaar. veroverde de nationale titel op de 10.000 meter. Baumann liet een tijd van 29.27,24 noteren Hij heeft goede hoop dat hij door de zege in augustus op de wereldkampioenschappen in Parijs actief mag zijn. De Duitse atletiekbond heeft de norm voor WK-deelname op 27.49 bepaald, maar de atleet meent dat de bond niet om de nationale kampioen heen kan. SID SYDNEY - Baanwielrenster Yvonne Hijgenaar heeft zater dag bij wereldbekerwedstrijden in Sydney een nieuw Neder lands record op de 500 meter tijdrit gereden. De Nederlandse zette de stopwatch stil op 35,275 seconden, goed vooreen der de plaats. Hijgenaar stoomt geleidelijk op naar de mondiale top van dit onderdeel. In februari eindigde de renster uit Koe dijk al vierde bij de wereldbekerwedstrijden in Moskou. Vorig jaar pakte ze brons op de EK baanwielrennen voor beloften. Bij de mannen behaalden Gideon de Jong en Geert Jan Jonk man gisteren brons op de koppelkoers over 40 kilometer. ANP CREIL - De Brit David Millar heeft gisteren de Ronde van Pi- cardié gewonnen. Hij eindigde als tweede achter de Span jaard Juan-Carlos Dominguez in de afsluitende tijdrit en nam de leiderstrui over van zijn landgenoot Jeremy Hunt. In de ochtendetappe was Stefan van Dijk de snelste. Van Dijk klop te in de massasprint Jaan Kirsipuu en Julian Dean. Zaterdag was de Nederlands kampioen al tweede geworden achter Hunt. ANP/AFP door Gijs van Oosten DÜSSELDORF - Een jaar gele den wonnen Elco en Dennis van der Geest de Europese judotite) en leek hun positie onaantast baar. Enkele weken geleden echter stuurde de nationale sportkoepel NOCNSF de broers een onvriendelijke brief waarin stond dat hen de financieel aantrekkelijke A-status zou aflopen, als zij op het EK van afgelopen weekeinde niet bij de topvijf zouden eindigen. Elco van der Geest volgde giste ren het voorbeeld dat zijn oude re broer vrijdag had gesteld met zilver in de open klasse, door m de categorie tot 100 kilogram een medaille van dezelfde kleur te winnen. De A-status komt niet in gevaar, maar de brief had wel voor beroering in huize Van der Geest gezorgd. „Belachelijk dat zo'n brief vlak voor het EK wordt verstuurd", aldus Elco van der Geest. De kwestie is inmiddels met de excuses van NOCNSF opgelost En uiteraard ook door de twee zilveren medailles die in Düs- seldorf door de familie Van der Geest werden gewonnen Zetel den bovendien zwaar in de schamele oogst van de Neder landse equipe. Alleen Mark Huizinga (tot 90 kilo) droeg een bronzen medaille bij, zijn ne gende in tien deelnames sinds zijn debuut in 1994 Het totaal bleef op drie staan, omdat de vrouwen, onder wie de Goese Jessica van der Spil, het lieten afweten. Het pad naar een tweede gouden medaille leek gisteren geplaveid voor Elco van der Geest, maar door zijn enthousiasme verloor hij zijn tactische opdracht tegen de Israëliet Ariel Zeevi uit het oog. De 25-jarige judoka uit Santpoort, die geen hinder on dervond van een meniscusope ratie in februari, belandde na een minuut door een tiltechniek op zijn rug. Sluwe vos Van der Geest ontdeed zich soe pel van de Bosniër Mekic. de Oostenrijker Birkfellner en de sterke Georgiër Jikurauli voor dat hij in de finale op de 'sluwe vos' Zeevi stuitte. „Het was mijn plan om hem in de eerste twee minuten alleen af te stoppen Het probleem is dat hij aanvoelt alsof hij makkelijk is te werpen. De verleiding was groot om toch een aanval in te zetten. Dat had ik niet moeten doen. Ik heb me een beetje in de maling laten nemen De les is dat ik moet groeien in mijn tac tiek. Dat is op dit niveau heel belangrijk." Hoe moeilijk het kennelijk is om een tactische opdracht goed uit te voeren, bewees zaterdag Mark Huizinga De olympisch kampioen, 29 jaar en de door de wol geverfd, rekende zichzelf een 'tactische misrekening' aan tegen de Dmitri Budolin. Een onnodige nederlaag, zo bleek later, want de Est eindigde uit eindelijk achter hem als vijfde Huizinga verloor het gevecht ih de kwartfinale met klein ver schil (yuko). waardoor hij werd veroordeeld tot de herkansin gen. Hij veroverde het brons door overwinningen op de Franse wereldkampioen De- montfaueon en de Wit-Rus Kuhkarenka. GPD PORTLAND - Voor Mau rice Greene is de start van het atletiekseizoen mis lukt. De olympisch kam pioen eindigde in Port land tijdens de IA AF Grand Prix op de 100 me ter als derde in 10.:!:: sé conden. De overwinning ging naar de 27-jarigo Kim Collins uit Saint Kitts in 10,21 voor de Amerikaan John Capel in 10,28. „Natuur lijk ben ik niet tevreden", reageerde Greene, die zijn eerste 100 meter in het sei zoen liep. Vorig jaar sep tember werd hij als wereldrecordhouder ont troond door Tim Montgo mery (9.78). „Mijn start was slecht en in het mid- - denstuk kon ik niet ver-* snellen." Voorde race was hij zeker van zijn zaak. „Ongeacht het weer loop ik elke 100 meter in rond de 9.8 seconden." In Port- land, Oregon was het koud, amper tien graden. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21