Coalitie België gaat verder zonder Agalev A President Indonesië verklaart de oorlog aan Atjehse rebellen VERSCHOORE Zwitsers zijn voor kernenergie en kleiner leger ice Kodak 1 -UUR Foto [norme winst voor socialisten Sharon houdt Arafat verantwoordelijk voor aanslagen MB Tippelaarsters veelal moeder Koning Swaziland maakt toch knieval voor rechters D66 is voor regeringsdeelname Aanslagen treffen Casablanca Delta strijdt tegen valse werving Titelstrijd eredivisie nadert climax Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 17° J10° ZW 6 Natte dag i bewolking en vooral vanmiddag n met kans op onweer en windstoten. (2iinaaM7gradeiv il6e jaargang no. 118 „aandag 19 mei 2003 os nummer 1,10 pFilm of Digitaal: wij printenhetallemaal. internet, www.pzc.nl BRUSSEL - België ste- vent af op een paars kabi- Ktnade enorme zege van je Vlaamse socialisten en lel verlies van de groenen lijdenationale verkiezin gen van gisteren. Maar of Guv Verhofstadt weer jremier kan worden, langt van de allerlaatste .temmen af. Er is een nek- j-nekrace tussen zijn Sberale VLD en de combi- utielijst van socialisten a links-liberalen SP.A- Spirit. fciiofstadt speculeerde meteen fap een nieuwe samenwerking jetdesocialisten. De zwaar ge urende groene partij Agalev Isrtzeker niet terug in de rege- ag. In de meeste districten aaide zij niet eens de kiesdrem- peivan 5 procent. Dat geldt ook wrResist, de partij van AEL- lader Abou Jahjah. Hij haalde jjprocent. ï:igens de prognoses haalt pars' in Vlaanderen een nipte aeerderheid en in Wallonië een omfortabele meerderheid in de amer. De precieze verdeling in de Kamerzetels is nog niet ikend, omdat de uitslag in russel op zich liet wachten 3nonze redactie buitenland Het extreemrechtse Vlaams Blok boekte volgens prognoses opnieuw winst met een score van 19 procent, 3,7 procent meer dan bij de verkiezingen van 1999. Het is de tiende verkie zingsoverwinning op rij, maar in zijn voornaamste bolwerk Antwerpen was de groei van het Blok minder groot. De uitslag is een ontnuchtering voor de christen-democraten, die zich na de rampzalig verlo pen verkiezingen van 1999 had den omgedoopt in CD&V. De partijdie voor het eerst sinds de jaren vijftig in de oppositie moest, boekte zelfs een licht verlies. Met 21,5 procent van de Vlaamse stemmen gaat CD&V waarschijnlijk weer de opposi- tiebanken in. De liberalen kregen er 1,9 pro cent bij en kwamen volgens voorlopige cijfers uit op 24,5 procent.,Het is voor het eerst in vele decennia dat de parti] van de zittende premier verkie zingswinst boekt. De regering is versterkt uit de verkiezing ge komen, ondanks de economi sche crisis", juichte Verhof stadt. Stevaert De winst van de socialisten is nog groter dan gedacht 9,5 pro cent erbij, waardoor SP.A-Spi rit ook op 24,5 procent komt. Steve Stevaert Voor een groot deel is de stijging te danken aan het optreden van partijleider Steve Stevaert, de man die dankzij zijn ongewone, maar praktische aanpak van problemen in een paar jaar tijd beroemd is geworden in heel Verdachten van aanslagen Riyad aangehouden UYAD - De Saoedische politie left vier leden van Al Qaeda nagehouden die wisten dat er kmaanslagen in Riyad zouden «orden gepleegd. Dat heeft de Saoedische minis ter van Binnenlandse Zaken I pteren gezegd. De aanslagen hstten vorige week dinsdag k34 mensen het leven. van de vijftien daders zijn Euddels geïdentificeerd. Vol- fcs minister prins Nayef wa lt.'. zeker drie van hen lid van Kt terroristische cel, waarvan If wapenopslag enkele dagen Ror de aanslagen werd gevon- EL )e terroristen wisten toen aan ifveihgheidsdiensten te ontko- oen BTR/DPA Reddingswerkers en een militair onderzoeken de plek in Hebron waar een Palestijnse zelfmoordcommando zichzelf zaterdagavond opblies. foto Giad Cahan/RTR HILVERSUM - Niet minder dan procent van de prostituees op K tippelzone in Amsterdam is Boeder. De helft van de prosti tuees met een kind is jonger dan jaar. Een kwart is tussen de 2Ten30jaar.DatzeiH. Driessen gisteravond in het tv-program- Ba Kruispunt. Zij benaderde 160 prostituees, van wie 124 de vragenlijst invulden. ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - De drie Palestijnse zelf moordaanslagen van zaterdagavond en gisterochtend zijn volledig te wijten aan de Palestijnse leider Arafat. Dat is de overtuiging van de Israëlische regering. Woordvoerder Pazner sprak gisteren van een 'dodelijke alliantie tussen Arafat en terroristische organisaties'. De bloedigste aanslag was gisteroch tend, toen een Palestijn verkleed als or thodoxejood zichzelf opblies in een volle lijnbus in Jeruzalem. Daardoor vielen acht doden, onder wie de dader, en raak ten ruim twintig mensen gewond. Een zelfmoordaanslag in het noorden van de stad kostte alleen de dader het leven. Za terdagavond kwamen twee joodse kolo nisten om het leven door een Palestijnse zelfmoordaanslag bi] Hebron, op de Wes telijke Jordaanoever. Volgens regeringswoordvoerder Pazner doet Arafat er alles aan om hervatting van het vredesproces door de Israëlische premier Sharon en diens Palestijnse ambtgenoot Abbas te frustreren Een zegsman van Sharon zinspeelde gisteren op verwijderingvan Arafat. Volgenshem is het probleem niet de routekaart, 'maar het spoor van bloed dat is uitgezet door Arafat en zijn volgelingen'. Over de zo genoemde routekaart naar vrede spra ken Sharon en Abbas zaterdagavond drie uur lang met elkaar in Sharons wo ning. Het stappenplan voor vrede voor ziet onder meer in de stichting van een Palestijnse staat in 2005. Het was de eer ste keer in bijna twee jaar dat Palestijnen en Israëliërs op zo'n hoog niveau met el kaar spraken. Het was de bedoeling dat Sharon morgen met de Amerikaanse president Bush over de routekaart zou spreken, maar in reac tie op de Palestijnse zelfmoordaanslagen heeft de Israëlische premier de reis naar de VS afgezegd. De Israëlische strijdkrachten hebben na de aanslagen in Hebron en Jeruzalem de Palestijnse stad Ramallah afgesloten. In die stad op de Westelijke Jordaanoever hebben Arafat en Abbas hun kantoren. Eerder op de dag was een uitgangsver bod in Ramallah afgekondigd, maar dat heeft het leger korte tijd later weer opge heven. Eerder had de Palestijnse minister van Informatie Nabil Amr Israël opgeroepen terughoudend te zijn met vergeldings maatregelen. Hij veroordeelde de aan slagen en zei dat het Palestijnse bestuur alles in het werk stelt om geweld te voor komen. ANP/AFP/DPA ügnonze redactie buitenland MBABANE - De koning van Swaziland heeft een verkla- nnS ingetrokken die vorig laar leidde tot het massale ontslag van rechters en het ■tone land in zuidelijk Afri ca in een constitutionele cri- 5's heeft geworpen. D* zes rechters van het hof •an beroep, allen Zuid-Afri- hadden verklaard dat alleen zouden terugkeren ats koning Mswati III zich f°u Voegen naar gerechtelij- «uitspraken, iets dat hij tot nu toe weigerde «n bijeenkomst van koning, regering en rechters in het weekeinde leidde gisteren tot ^gezamenlijke verklaring, daarin de eerdere uitspra ken van de koning 'onvoor- waardelijk' worden terugge trokken. In november zei de koning dat de rechters van het hof van beroep in hun werk werden beïnvloed en geen onafhankel ij ke uitspra ken deden. Daarmee doelde hij op een uitspraak dat mensen in het oosten van Swaziland land terug moesten krijgen, dat hen was ontnomen ten gun ste van de broer van de ko ning, prins Maguga Die beslissing werd door het koninklijk huis verworpen. Paasboodschap Swaziland is een zogeheten absolute monarchie. De ko ning maakte dit jaar in zijn paasboodschap nog aan zijn onderdanen duidelijk, dat die situatie wat hem betreft voortduurt. „Democratie is niet goed voor ons", zei de 35- jarige vorst .AFP/ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische president Megawati Soekarno- putri heeft het leger gisteren het bevel gegeven een offensief in te zetten tegen de gewapende se paratisten in de provincie Atjeh, nadat in Tokio de onderhande lingen tussen Atjehse rebellen en de regering waren stukgelo pen. Duizenden militairen heb ben zich in de regio samenge trokken. „De president heeft het bevel gegeven om de operatie te be ginnen", zei minister van Veilig heid Bambang Susilo Yudhoyo- no. In Atjeh is voor een periode van ten minste zes maanden de staat van beleg afgekondigd. Die geeft het leger verregaande bevoegdheden om mensen op te pakken, de grenzen van het ge bied te sluiten, uitgaansverbo den in te stellen en de pers aan banden te leggen. Delegaties van beide partijen waren naar Tokio afgereisd om te proberen het vredesproces te redden Als voor gisteravond geen akkoord zou zijn bereikt, zou onmiddellijk een legerof- fensief in Atjeh m gang worden gezet, had de regering aange kondigd. Het lukte de partijen echter niet nader tot elkaar te komen. Volgens Yudhoyono weigeren de rebellen akkoord te gaan met de voorwaarden die de regering stelt, maar de rebellen beschuldigen de regering ervan niet op een akkoord, maar op oorlog uit te zijn geweest. „Ze vroegen ons om onze onafhan kelijkheid op te geven Ze vroe gen ons om ons over te geven", zei rebellenleider Malik Mahmud. Beide partijen sloten in decem ber een vredesakkoorddat veelvuldig wordt geschonden. De regering wil dat de rebellen van de Beweging voor een Vrij Atjeh (GAM) hun onafhanke lijkheidsstreven loslaten en hun wapens inleveren. De GAM zegt de wapens pas te willen neerleg gen als het regeringsleger zich terugtrekt op defensieve stellin gen. Het overleg in de Japanse hoofdstad was nog niet mislukt of politieagenten in Banda At jeh, de hoofdstad van de provin cie, pakten vijf vooraanstaande GAM-leden op die een hoofdrol speelden in de onderhandelin gen die vorig jaar in het vredes akkoord hadden geresulteerd De vijf werden vrijdag ook al Guy Verhofstadt Vlaanderen. Maar ook de sa menwerking met Spirit, de link se afsplitsing van de gematigd- nationalistische Volksunie, bleek een slimme zet.ANP pagina 3: commentaar pagina 5: Antwerpen D66-leden stellen vragen op het congres in Rotter dam. Het congres ging uiteen met de conclusie dat de partij moet deel nemen aan het nieuwe ka binet. D66 ziet veel van haar wensen niet beant woord in het regeera- koord. Maar uiteindelijk sloeg de balans uit in het voordeel van re geringsdeelna me. Zeker 41 doden en honderd gewonden vielen vrijdagnacht in Casablanca bij een reeks van bomaanslagen. Het gaat om de grootste aanslag die ooit in Marokko is gepleegd Vermoed wordt dat de terreurorganisatie van Osama bin La den achter de aanslagen zit. Inmiddels zijn dertig personen gearresteerd. De Consumentenbond vindt dat Delta NV gewoon probeert zijn eigen cliëntèle te behouden, maar het Zeeuwse nutsbe drijf zelf stelt dat het slechts strijdt tegen misleiding van zijn cliënten. In een advertentie waarschuwt Delta zijn klan ten tegen de wervingspraktijken van andere stroombedrij ven. Die zouden op slinkse wijze mensen, die dat zelf niet willen, als klanten voor groene stroom binnen halen. Feyenoord heeft de titel strijd in de eredivisie nieuw leven ingeblazen. De Rotterdamse formatie versloeg koploper PSV gisteren met 3-1 Ajax,dat zelf met 7-1 van De Graaf schap won, is de leider nu tot op drie punten gena derd. Er zijn nog twee wedstrijden O te gaan varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. door Thomas Blondeau GENÈVE - De Zwitsers hebben zich gisteren in een volksraad pleging tegen afschaffing van kernenergie en voor inkrimping van het leger uitgesproken. Een meerderheid van de 26 Zwitserse kantons stemde tegen twee voorstellen om de vijf be staande kerncentrales te ver vangen door andere energie bronnen. Volgens het meest radicale voorstel moest nucleai re energie over twintig jaar ver dwenen zijn. Dat werd verwor pen met 66,2 procent van de stemmen. Ook het meer gematigde alter natief haalde het niet. 58,5 pro cent stemde tegen het plan het moratorium van 1990 op het bouwen van kerncentrales te verlengen. Dit plan zou ook een limiet stellen aan de huidige kernproductie en kerncentrales stilleggen. Wel ging het Zwit serse volk akkoord met de mo derniseringsplannen voor het leger. Meer dan 75,9 procent stemde voor het voorstel dat in krimping van het huidige aantal manschappen van 360.000 tot 220.000 beoogt. Ook de jaarlijk se militaire dienst die verplicht is voor mannen tot de leeftijd van 42, gaat veranderen Deze leeftijd gaat terug tot 30 of 34. De ultraconservatieve tegen standers van deze veranderin gen vrezen dat een kleiner leger de neutraliteit en onafhanke lijkheid van Zwitserland in het gedrang brengt. Zwitserland heeft nu een van de grootste le gers in West-Europa. In Zwitserland heeft het volk het laatste woord over rege ringsbesluiten. AFP/RTR (Advertentie) aangehouden, toen ze naar To kio wilden afreizen. Zaterdag werden ze vrijgelaten. In de straten van Banda Atjeh reden gisteren bijna alleen le gervoertuigen. De bevolking zat voornamelijk thuis, in afwach ting van de uitkomst van de on derhandelingen. Gevechten Op een aantal plaatsen in de provincie werd gisteren gevoch ten In de omgeving van de noor delijke stad Lhokseumawe werd een dorpshoofd door on bekenden doodgeschoten en bij een hevig vuurgevecht, even eens in het noorden van de pro vincie, raakte een agent zwaar gewond. Zaterdag werden inhet zuiden van Atjeh zeven rebellen door soldaten gedood, meldde een legerwoordvoerder AP voorletters: straat: postcode plaats telefoon e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- nummer: I I T handtekening C noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bm nen zes maanden) L noteert u mij voor een abonnementDe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: L per maand met automatische incasso 20.50) per kwartaal met automatische incasso (€55.10) ■r»{! per jaar met automatische incasso 209.90) 713214 000002 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1