Feyenoord helpt Ajax een handje Ronald Koeman tempert de euforie Bosch verscheurd door emoties op EK Kuitblessure Shinji Ono Wielrenner Raadtgever omgekomen PSV lichtelijk ongerust na kansloze nederlaag in de Kuip IOC spreekt Lewis vrij Massaspurt na Zeeuwse etappe Olympia's Tour ^rJaap van Essen BOTTERDAM - Het slot van de Nederlandse voetbalcompetitie jreigl zowaar nog spannend te torden. PSV leed gisteren in De Kuip een dikverdiende neder- jjjg en ineens bevinden de Ündhovenaren zich weer bin- Knschootsafstand van Ajax. Vreemd genoeg was de winnaar gisteren, Feyenoord dus, de ploeg die eigenlijk het minste gaande 3-1-overwinning. De Rotterdammers boekten hun Kittende overwinning op rij, daar staan nog steeds derde, ©plaats die slechts recht geeft „peen Uefa-Cupticket. ,,Een teeije frustrerend", vond ook ©chBert van Marwijk. Begrijpelijk, want uit de onder linge confrontaties tussen de topdrie peurde Feyenoord dit seizoen de meeste punten. Twee ieges op PSV en een gelijkspel legen Ajax leverden zeven pun- •enop. De clubs uit Eindhoven ai Amsterdam haalden uit de klassiekers en semi-klassiekers lespectievelijk slechts zes en rierpunten. Feyenoord liet de punten echter iggen in de laatste maanden jan 2002, tegen de kleine ploe gen die traditioneel geen enkele mispelen in de titelstrijd. PSV naakte tegen de vijftien 'kans lozen'die de eredivisie bij voor laat telt, de minste fouten en derhalve aan kop. [och moeten de Einhovenaren Btkijken. De achterstand van Ajax is nog maar drie punten en pok het doelsaldo (plus 65 tegen us 60) spreekt nog maar een jetje in het voordeel van PSV. pjhende zondag wacht voor iV de thuisbeurt tegen FC recht, De ploeg van Foeke »y doet er verstandig aan vol lp de winst te spelen, want als feyenoord derde blijft moet ROTTERDAM - Trainer Bert van Marwijk van Feyenoord vreest dat hij dit seizoen niet meer over Shinji Ono kan beschik ken. De Japanner viel gisteren tegen PSV uit met een kuitblessure. Hij raakte geblesseerd na een wild duel met Mark van Bommel. „Het ziet er heel slecht uit", aldus Van Marwijk. „Hij kan alleen op knikken lopen. Ik ben bang dat we hem dit sei zoen niet meer in actie zien "ANP ZUNDERT - Amateurwielren- MrRaymond Raadtgever is gis terochtend bij een eenzijdig Po-ongeval om het leven ge komen. De 26-jarige inwoner Roosendaal, geboren in Goes en opgegroeid in Wemel- Jnge, raakte rond half zeven op «weg tussen Zundert en Ruc- phen door een onbekende oor- taak in de berm. Bij een poging terug te keren op het wegdek, schoot zijn wagen onverhoeds naar de andere zijde knalde daar - aan de bestuur- derskant - op een boom. Raadt- ïover, die alleen in de auto zat, ;0verleed kort na aankomst van Fhulpdiensten. Raadtgever had zaterdag voor reda-Knooppunt nog de Ron- o van Gelderland gereden, aW»S een hartstikke gezelli- IMag zegt zijn aangeslagen PJegleider Ludo van Overveld. J eziJn met z'n allen terug naar jreda gereden. Raymond wilde f»na nog uitgaan." %mond Raadtgever, snel in de .nnt gold jarenlang als een ta pvol coureur. Hij reed onder oervoor Willebrord Wil Voor- ,en Modderkolk-Groene- ia?K Overveld: „Vorig r besloot hij zijn carrière op Jlager niveau voort te zetten. J,^nf werken en kwam naar e club, omdat zijn broer J jnis ook al lid was. In de competitie vond hij lang haar zeker zijn draai. Hij Wfds 'Je^er r']den. fjand aan de eerste etap- ^an.?lympia's Tour werd gis- wnniddag in Ossendrecht een ?üte ln acllt genomen Sen renChteniS aa" de °mge" Ik heb een goed gevoel aan de topper tegen PSV over gehouden, maar dat is na tuurlijk al snel het geval als je wint. Ik vond PSV behoorlijk timide, die ploeg wilde echt op resultaat voetballen en had verwacht officieus kam pioen te worden. Daar heb ben wij dus mooi een stokje voor gestoken. Wij waren veel agressiever dan PSV. Het is misschien kenmer kend voor ons na de winter stop De zege was verdiend, al geef ik eerlijk toe dat we niet te klagen hadden bij die eerste straf schop In het veld dacht ik dat Ooij- erKalou echt aantikte, maar toen ik na afloop de beelden zag, was ik daar niet meer van over tuigd. Eigenlijk was het geen strafschop. Dan wordt ook maar weer eens bevestigd hoe moeilijk het voor een scheidsrechter is om het alle maal goed te beoordelen. Hij moet in een fractie van een seconde beslissen. Na afloop hoorde ik van ver schillende kanten dat het een harde wedstrijd was ge weest. Wat is hard? Er zijn flink wat duels uitgevochten. Onze bondscoach wil toch dat we in Nederland meer op z'n Italiaans gaan voetbal len? Nee, zonder gekheid, het ivas bij vlagen stevig, maar dat gebeurt in zulke toppers. Ik moet zeggen dat de scheidsrechter ons ook de ruimte gaf om te voetballen. Dan kun je toch merken dat Jol vroeger zelf op een hoog niveau heeft gevoetbald. Ik vind dat gedoe over die hardheid een beetje typisch Nederlands. Er is altijd wel wat. Dan wordt er in Neder land niet goed verdedigd, dan spelen we te hard. En ie dereen praat elkaar maar na. Er wordt nu ook weer geroe pen dat we niks aan die over winning op PSV hebben. Wat een onzin. Als we van PSV hadden verloren, was de competitie gespeeld geweest. Dan hadden we Ajax waar schijnlijk niet meer kunnen achterhalen en hadden we de voorronde van de Cham pions League kunnen vergeten. Nu blijft het ver schil tus sen Ajax en ons één punt en kan er in de laatste twee wedstrij den nog van alles gebeuren Ik weet het nog niet hoor met PSV. Die hebben nu toch een gevoelige tik gekregen. Zo'n nederlaag gaat toch tussen je oren zitten. Je ziet het ook aan ADO. Die kunnen al drie weken lang kampioen van de eerste divisie worden, maar elke keer kan.de directeur van de KNVB weer met die schaal terug naar Zeist. Wij moeten hopen op een misstap van Ajax en zelf ge woon alles blijven winnen, tegen Willem II en Roda JC nog. We hebben natuurlijk een fantastische serie neerge zet met dertien overwinnin gen op rij. Na de winterstop hebben we alleen tegen Ajax punten verspeeld. Weetje wat het gekke nu is? Als je een ranglijst van de wedstrij den tussen de clubs uit de topdrie zou opmaken, zou den we bovenaan staan, voor PSV en Ajax. Gérard de Nooijer maandag 19 mei 2003 Arsenal pakt toch Davidse vaste klant Patrijzen verheugt Babijn verspeelt Regen aan records Cipollini evenaart Geijs gedijt in nog een prijs in nacompetitie zich op HVV'24 winst in slotfase bij ZK zwemmen record van Binda nieuwe functie Utrecht op eigen kracht Euro pees voetbal halen. Dat kan door op 1 juni de beker te win nen. En als dat niet lukt moet deelname aan de Uefa-Cup worden bereikt via een klasse ring bij de eerste zes. Enkele weken geleden leek de titel PSV niet meer te kunnen ontgaan. De ploeg had negen punten voorsprong op Ajax en veruit het eenvoudigste pro gramma. Terwijl de voorberei dingen op het kampioensfeest al werden getroffen, waarschuw de Hiddink echter uitvoerig voor beren die eerst geschoten dienen te worden alvorens men de huid mag verkopen. Het leek typische trainerstaai, maar de coach meende het wel degelijk. „Je ziet vandaag ook weer dat wij te weinig spelers hebben met de uitgesproken flair en uitstraling. Dit is geen ploeg die de competitie wel even uitspeelt tot de titel een echt feit is." Hiddink had zijn conclusies maanden geleden al klaar. Niet voor mets hoopte hij op een te rugkeer van voetballers als Stam en Cocu. PSV heeft in de selectie te wei nig echte winnaars om in de Eu ropese topduels en wedstrijden als die tegen Feyenoord de wel degelijk aanwezige kwaliteiten doorslaggevend te laten zijn. Populair gezegd bestaat PSV uit te veel ideale schoonzonen. Mark van Bommel is normaliter de schoppende en scheldende uitzondering, maar toonde zich gisteren juist een schoonzoon om van te dromen voor Bert van Marwijk. Feyenoord begon goed, maar het zeer defensief in gestelde PSV overleefde de ope ningsfase, waarna er al snel een absolute patstelling ontstond. Nadat Van Hooijdonk op de lat had geschoten, gebeurde er he lemaal niets meer. Tot Mark van Bommel de Kuip plotseling in lichterlaaie zette. De aanvoerder van PSV voerde een smerige charge uit op Ono, die zwaar geblesseerd van het veld moest. Dat was voor de Feyenoorders het sein om alle wapens uit de kast te halen. Eerst werd er enige malen fiks wraak genomen op Van Bom mel, en onderwijl werd Feye noord weer de bovenliggende partij. Slang Vechtvoetbal spelen kunnen ze in Rotterdam nu eenmaal tradi tioneel als de besten. Zeker met een type als invaller Acuna, een Chileen die niet voor niets een naam heeft die klinkt als die van een hele grote en gemene Zuid- Amerikaanse slang. Bij rust stond het daardoor al 2- 0, een voorsprong waar niets op af te dingen viel. Eerst stuitte Ooijer Kalou onreglementair en schoot Van Hooijdonk de straf schop binnen. Vervolgens tikte de spits ook nog een pass van Kalou binnen. PSV kwam dankzij Kezman in de 53ste minuut nog terug tot 2- 1, maar er zat geen greintje overtuiging in het spel van de bezoekers. PSV is een fletse ploeg die tegen de kleine ploe gen soms heel makkelijk scoort, maar tegen betere tegenstan ders bijna geen fatsoenlijke kans weet te creëren. Dat Pierre van Hooijdonk ook nog eens voor 3-1 zorgde (wederom een strafschop) paste volledig in het beeld van de wedstrijd die volle dig door de thuisploeg werd ge dicteerd. GPD Pierre van Hooijdonk scoort voor de tweede maal uit een strafschop. Keeper Yves Lenaerts is kansloos. foto Robert Vos/AN P MADRID - Carl Lewis is door het IOC vrijgesproken van do- pinggebruik. Veder moet het Amerikaans olympisch comité USOC aan het IOC meer details verstrekken over de strijd tegen doping. Dat zijn de voornaam ste resultaten van de bestuurs vergadering van het IOC in Ma drid die zaterdag ten einde liep. Lewis is met negen gouden me dailles de meeste gedecoreerde olympische atleet in de historie Op weg naar Seoul 1988 werd hij evenwel drie keer betrapt op het gebruik van verboden, pres- tatiebevorderende middelen. Bij hem werden sporen van efe drine, pseudo-efedrine en phe nylpropanolamine gevonden. Deze stimulantia waren ook in 1988 strafbaar. DPA/ANP Olympia's Tour passeert Ovezande. foto Dirk-Jan Gjeltema doorSven Remijnsen OSSENDRECHT - De Zeeuws getinte openingsrit van Olym pia's Tour mondde gisteren uit in een dubbelslag voor de Bert Story-Piels-ploeg. Fulco van Gulik en Marvin van der Pluijm werden één en twee in de eind sprint in Ossendrecht. De leiderstrui bleef in het bezit van de Belg Sébastien Rosseler, die zaterdag de proloog had ge wonnen. Johnny Hoogerland uit Yerseke, Rosselers ploegge noot bij Quick Step-Davi- tamon, is na twee dagen veer tiende in het klassement. De eerste rit-in-lijn van de 51e Olympia's Tour bestond giste ren onder meer uit een lange ronde over Zuid-Beveland. De harde wind op de dijken kon de renners slechts buigen, niet bre ken; een massaspurt was net ge volg. Vandaag wordt een etappe van Hoogerheide naar Waterin gen afgewerkt. Rond 12.30 uur trekt het peloton via de Oester- dam Tholen in. Omstreeks 12.59 uur is een passage over de Mo lenweg in Oud-Vossemeer voor zien. Daarna zegt Olympia's Tour Zeeland vaarwel. pagina 22: Geijs luistert en zwijgt Rosseler troeft Rabo af door Peter van Duyl AMSTERDAM - Een halfuurtje goed voetbal, meer had Ajax gisteren niet nodig om de com petitie alsnog enig leven in te blazen. De overwinning op De Graafschap (7-1) bezorgde de Amsterdammers plotseling toch weer uitzicht op de natio nale titel. Met nog twee duels te gaan is de marge met PSV ge slonken tot drie punten en vijf goals. Voor het eerst in weken mochten de supporters in de Arena hard op dromen van het kampioen schap, maar hun euforische stemming was aan Ronald Koe man niet besteed. Want hoewel de statistieken Ajax dus beslist niet kansloos maken, weigert de oefenmeester de titelkansen van zijn ploeg serieus te nemen. Koeman sprak voor het week einde de hoop uit, dat Feye noord in de Kuip punten zou morsen tegen PSV. En hoewel Ajax de kloof met de koploper gisteren tot alleszins overzich telijke proporties terugbracht, herhaalde hij de overtuiging, dat de Amsterdammers het kampioenschap definitief heb ben verspeeld. „Nee, ik ben ze ker niet blij met de uitslag in Rotterdam. Ik denk eerlijk ge zegd niet, dat PSV in de reste rende wedstrijden nog punten gaat verliezen." Ook onder de spelers van Ajax is de titel geen hot item meer. „Het kan nog wel", zei Nigel de Jong, „maar ik verwacht dat PSV - nu het moet - een tandje zal bij schakelen. Dat laatste is een wonder op zich. Ajax heeft tot nog toe 77 punten bij elkaar gespeeld, maar is nog altijd niet zeker van de tweede plaats. Sinds er drie punten voor een overwinning worden toegekend (seizoen '95/'96), haalde alleen PSV als nummer twee een keer 77 pun ten. De laatste jaren kwam de runner-up van Nederland niet eens boven de grens van zeven tig punten uit Ajax (dat nog tegen FCTwente en Heerenveen speelt) kan dit seizoen zelfs tweede worden met 83 punten. In vijf van de voorbije zeven seizoenen, zou dat aantal voldoende zijn ge weest voor de landstitel. Niet voor niets verzuchtte Koeman gisteren: „77 punten en nóg kunnen we niet rustig achter overleunen." Kookpunt Ondanks de afgetekende zege op De Graafschap, was het aan Ajax af te lezen dat de ploeg het kampioenschap in de Arena als gepasseerd station beschouwt. De Amsterdammers wonnen met 7-1, maar ze hadden de druk in Eindhoven tot het kook punt kunnen opvoeren door een monsterscore neer te zetten en PSV zo in elk geval op doelsaldo te achterhalen. Ajax knutselde pas in het laat ste halfuur een redelijke uitslag in elkaar, maar liet een uitgele zen mogelijkheid liggen om weer eens in de dubbele cijfers te geraken. Dat Ajax het een uur lang be hoorlijk moeilijk had met De Graafschap, was eigenlijk een schande De ploeg uit Doetin- chem trok jarenlang met de geu zennaam 'Superboeren' over de Hollandse velden, maar geen ploeg kan verder van de term 'super' verwijderd zijn dan De Graafschap op dit moment. Trainer Peter Bosz meende na afloop dat zijn elftal in het eer ste uur 'nog redelijk stond'. In werkelijkheid verdedigden de gasten weliswaar massaal, maar tegelijk chaotisch. De Graafschap bofte, dat Ajax de klus pas in het laatste halfuur serieus nam. GPD door Gijs van Oosten DÜSSELDORF - Het zag er naar uit dat Edith Bosch zaterdagavond niet meer zou stoppen met huilen. Op weg naar een gouden medaille op het Europees kampi oenschap werd de 22-jarige judoka tot haar verbijstering na tien seconden in de halve finale gediskwalificeerd vanwege een verboden handeling; de zelden be strafte staande armklem. „Dit is de grootste deceptie uit mijn leven." Even voor middernacht op zaterdag avond zit Edith Bosch in de hotellobby aan een glas bier. Ze heeft gegeten, in de sauna gezeten en veel gepraat. De emo ties zijn, zeven uur nadat ze uit het toer nooi is gezet, gezakt. Al zegt ze nog steeds in een nachtmerrie te leven. Bosch, vorig jaar op het EK goed voor zilver, rouwt om het in haar ogen gestolen goud in de klas se tot 7 0 ki lo. Protest of beroep is niet mo gelijk. „Het is minder erg maar het voelt alsof iemand is overleden. Die persoon kan je ook niet meer terughalen. Bosch staat op en stapt op Catherine J acques af. Ze feliciteert de Belgische ju doka die het brons in de schoot kreeg ge worpen omdat Bosch na haar diskwalifi catie niet meer de mat op mocht voor de troostfinale. Ze kijkt Jacques na en ziet haar strompelen. „Dit is niet te geloven zeg", roept de stu dente uit Vlaardingen „Ze is gebles seerd, kan niet meer judoën maar krijgt zomaar het brons. Ik heb helemaal niets. Ik ben drie keer gepakt: geen goud, zelfs geen brons en daardoor ook geen punten gelopen. Ze zette een schouderworp in en daarbij raakte de arm van haar tegen standster in een klem. Diskwalificatie vanwege een verboden handeling was het gevolg. En een onaf gebroken zware huilbui van drie kwar tier. Terugkijkend zegt Bosch: „Ik huil veel, maar nooit heb ik zo heftig gehuild als vandaag. Ik was echt helemaal de weg kwijt. Ik gilde en brulde, ik was door de emoties totaal verscheurd." De paar jaar geleden ingevoerde regel is bedoeld om te voorkomen dat de arm klem wordt gebruikt, uitgezonderd het grondgevecht waarin het wel is toege staan Volgens de Nederlandse interpre tatie was er geen sprake van een verbo den handeling. Er werd niet bewust een armklem gezet, maar de arm van de Slo veense raakte bij een verdedigende actie van haar beklemd. Chris de Korte, coach van Edith Bosch: „Dit noem ik een judo schandaal." Na het zien van de videobeelden is Bosch nog meer overtuigd van het feit dat haar diskwalificatie onterecht is. En aan het einde van de dag voelt ze geen schaamte of spijt als ze terugdenkt aan de manier waarop ze openlijk haar verdriet heeft geuit in een radio-interview. Het is voor haar moeilijk om aan buiten staanders uit te leggen welke heftige emoties topsport teweeg kunnen bren gen. Mensen mogen denken wat ze wil len, maar ze voelt zich geen aanstelster. „Ik heb er zo hard voor getraind. Ik zie er tegenop om naar huis te gaan. Dan zit ik weer alleen op de bank." GPD Edith Bosch verlaat met coach Marjolein van Unen huilend de mat. foto Olaf Kraak voor de ranglijst voor olympische kwali ficatie." Eerder op de dag had Bosch haar tegen standsters Blanco (Spanje), Sesevic (Joe goslavië) en Tsimashenka (Wit-Rusland) met achtereenvolgens een armklem, een houdgreep en een schouderworp overtui gend van de mat gesmeten De halve fi nale tegen de Sloveense Rasa Sraka, de latere winnares, was na tien seconden af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13