Middelburgers bouwen aan nieuw Tuzla De hoopvolle stemming in Indonesië is verdwenen 27 Vijfjaar na Soeharto zaterdag 17 mei 2003 j Een stad die na ruim drie jaar oorlog murw was gebeukt door onophoudelijke aanvallen met granaten, waar geen open baar vervoer meer bestond, waar de water- en energievoorziening en de infrastructuur grotendeels waren verwoest, waar het vuilnis lag te rotten op straat en waar de burgers overleefden door voedsel te verbouwen in de parken waar vroeger gras en bomen groeiden. Eind 1995 verkeerde het Bosnische Tuzla in deplorabele toestand. Vijftienhonderd burgers lieten er in de Balkanoorlog het leven. Na de eerste vluchtige kennismaking met de ge troffen stad zonk de opbouwwerkers Mar Aalders en Lenie Kanters uit Mid delburg de moed in de schoenen. ,,We hadden destijds nooit kunnen vermoe den dat we hier vijf jaar zouden wer ken en wonen. De situatie leek uit zichtloos. Gelukkig was er nog een aantal mensen dat bereid was het voortouw te nemen bij de wederop bouw van de stad. Een van hen was Selim Beslagic, de toenmalige mos limburgemeester die een belangrijke rol speelde in de verdediging van Tuzla tegen het Bosnisch-Servische leger. „Hij is in die jaren een goede vriend van ons geworden", vertelt Mar Aal ders. Tuzla was een van de weinige plaatsen in Bosnië-Herzegovina waar de inwo ners zich tijdens de oorlog van april 1992 tot oktober 1995 niet voor het karretje van nationalistische partijen lieten spannen. Met succes verdedig den zij hun multi-etnische, multi religieuze en multi-culturele samenle ving. Mede onder leiding van de cha rismatische Beslagic (61) wist een bur gerforum tienduizend inwoners te mobiliseren in de strijd om het behoud van het specifieke karakter van de stad. Het toenmalige door Serviërs ge leide Joegoslavische volksleger (JNA) kreeg geen voet aan de grond en moest uiteindelijk zijn stellingen in de ber gen rond de stad betrekken. In het ruim 150.000 inwoners tellende Tuzla (onder wie ruim vijftig procent mos lims en andere belangrijke bevol kingsgroepen als Serven en Kroaten) hebben de nationalisten ook nu nog steeds geen belangrijke vinger in de pap. Gemengde huwelijken „Hier leeft al duizend jaar een combi natie van verschillende culturen en re ligies. Dat was voor de inwoners van Tuzla de reden te bhj ven geloven in vrede, hoe moeilijk dat ook was. Er is nooit onderscheid geweest tussen de verschillende bevolkingsgroepen. Ge mengde huwelijken zijn ook nu nog heel gewoon. Verder hebben we er alles aan gedaan om etnische zuiveringen tegen te gaan. Burgers die zijn vertrok ken, werden niet gedwongen", legt Be slagic uit. Hij is tegenwoordig federaal parlementslid voor de SDP, de Socijal Demokratska Partija, min of meer de opvolger van de oude communistische partij in voormalig Joegoslavië. Mar en Lenie hadden al snel het ver trouwen van de lokale bevolking en haar leiders gewonnenDie steun werd met name verworven doordat ze de wijken introkken en aan de bewoners zelf vroegen wat er moest gebeuren om de draad van het dagelijkse leven weer te kunnen oppakken. Al heel snel hadden we de knelpunten op een rijtje", aldus Lenie. „En dan ging het veelal om vrij simpe le zaken, zichtbare dingen die het le ven een stuk aangenamer maakten en de basis vormden voor het verdere her stel of waarvan de bevolking nog steeds profijt heeft", vult Mar zijn partner aanHij denkt dat het succes van hun aanpak ook voortvloeit uit de Van links naar rechts: Lenie Kanters, Selim Beslagic en Mar Aalders kolkenzuiger en vijf kleine vrachtau to's ter beschikking. Inmiddels was er ook een mechanisme in werking ge treden waarbij de (afgeschreven) goe deren die Mar en Lenie wisten in te za melen een bepaalde waarde werden toegekend (verkapitaliseerd) die door het ministerie van Ontwikkelingssa menwerking werd verdubbeld. In to taal ging het om een bedrag van zo'n zes miljoen gulden. Vandaag de dag zijn er nog weinig zichtbare sporen van de oorlogshan delingen in Tuzla terug te zien. Vol gens Mar en Lenie zijn er nauwelijks straten waar zij geen project hebben uitgevoerd. De nieuwe straatverlich ting in het oude centrum van de stad is een in het oog springend voorbeeld. De metamorfose van de Ulica Kresan- ska - een straat met torenflats die zwaar waren beschadigd - is een an der voorbeeld van een project dat de Nederlandse opbouwwerkers hebben opgezet. Mar hierover: „In samenwerking met aannemers uit Almere heeft hier een ingrijpende renovatie plaatsgevon den. Behalve dat het oog ook wat wil de, was het herstel van de liften en de plaatsing van hydrofoorpompen voor de watervoorziening het belangrijk ste. De oudere mensen die bovenin woonden, hoefden hierdoor niet meer met jerrycans te voet naar boven en beneden om water te halen. In de volksmond heet de straat nu de Ulica Hollandska (Hollandse Straat)." Mar beleefde zijn finest hour toen hem werd gevraagd het openbaar ver voerssysteem opnieuw op poten te zetten. De meeste bussen waren kapotgeschoten omdat ze als schild tegen inslaande granaten werd ge bruikt. „Selim Beslagic wilde de mo biliteit in de stad herstellen. Daar wa ren natuurlijk bussen voor nodig. Via het Nederlandse ministerie van Eco nomische Zaken wisten we honderd duizend gulden los te peuteren. Met eenzelfde bedrag uit Tuzla konden we onze eerste tien bussen in Nederland kopen." Successtory Mar Aalders spreekt van een succes story. Door de opbrengsten van de busritten konden iedere drie maan den vijftien tot twintig autobussen worden gekocht. De voor het meren deel gele Nederlandse stadsbussen domineren momenteel het straat beeld van Tuzla. Naar schatting hon derd van de honderdvijftig aange kochte voertuigen rijden nog steeds in de stad rond. Momenteel vervoert het bedrijf (GSP) jaarlijks meer dan drie miljoen passagiers. „Iedere bus levert 3 arbeidsplaatsen op. Op die manier hebben we vierhonderd vijf tig man aan de slag geholpen." Longklachten als gevolg van de zware luchtverontreiniging door de bruin kool gestookte elektriciteitscentrale in Tuzla noopten Mar Aalders tot het stoppen met zijn activiteiten. De na velstreng die hem en Lenie nog steeds met de stad verbindt - en waardoor ze regelmatig terugkeren - zijn de op richting van de zogenaamde vredes- parken in Tuzla en Sarajevo door de Nederlandse Stichting Peaceflame '94 en initiatieven die de lucht- grond en waterkwaliteit in de stad moeten verbeteren. Het Vredespark in Tuzla. weerstand die de werkwijze van tien tallen NGO's (niet gouvernementele hulpinstanties) in de stad opriep. „Zij gingen bijna zonder uitzondering uit van eigen hulpprogramma's die voor al op de vluchtelingen (destijds zo'n zestigduizend binnen de stadsgren zen, momenteel ruim twintigduizend in en rond de stad) waren gericht. Dat wekte ongenoegen op, omdat de eigen inwoners ook dringend behoefte had den aan hulp." De wederopbouw kwam langzaam op gang. Er werden tientallen projecten opgezet. Voor 185 ouderen die geen familie meer hadden of nergens te- rechtkonden, werd bijvoorbeeld het zogeheten maaltijd- en bijenproject opgezet. Met geld van de Nederlandse ouderenbonden konden ouderen zelf gaan imkeren, waarna ze met de op brengst van de honing een warme maaltijd konden kopen. „Een succes vol initiatief dat nu zelfstandig loopt", verklaart Lenie. Ook andere, grotere projecten gingen van start. Zo kwam onder meer met behulp van de gemeente Tilburg de inrichting van twee praktijklokalen van de techni sche schooi tot stand. De zeshonderd afgeschreven vuilniscontainers die Mar Aalders lospeuterde in Delft, de stad waarmee Tuzla evenals met Rot terdam en Tilburg een stedenband onderhoudt, veranderden het straat beeld in Tuzla zienderogen. De afval hopen verdwenen en de stad werd steeds schoner. Reddende engel Het ophalen van het vuilnis en het le gen van de containers leverde regel matig problemen op. Om die reden gingen Mar en Lenie op zoek naar vuilnisauto's. De gemeente Delft bleek wederom de reddende engel. Die stelde vier vuilnisauto's, een foto's Mar Aalders De vredesparken zijn een initiatief van de Hilversumse zakenman Fred Matser. Hij werd getroffen door de beelden van de oorlog in de voormali ge olympische stad Sarajevo. Samen met olympische kampioenen als Yvonne van Gennip besloot hij de schouders te zetten onder het project waarbij de inwoners van de getroffen gebieden worden geholpen bij de ver werking van hun oorlogstrauma's. Mar Aalders en Lenie Kanters kwa men via de stichting Motherhood, ac tief in een groot aantal landen die zijn getroffen door oorlogsgeweld, met het project in aanraking Zij kregen het verzoek het project in Tuzla te trek ken. Het vredespark (park mira) in Tuzla ligt op de noordelijke heuvels van de stad. Het bijna afgebouwde ontmoe tingscentrum - ter waarde van ruim een miljoen euro - en de omliggende grond maken deel uit van een zoge naamde vredeslaan waar ook het mo nument ter herinnering aan de doden uit de Balkanoorlog is geplaatst en waar de bijna zeventig jeugdige slachtoffers van een aanslag op de Dag van de Jeugd op 25 mei 1995 zijn begraven. Volgens Lenie Kanters bieden het ontmoetingscentrum en het omlig gende park talloze mogelijkheden. „Zo komen er een speeltuin en een kruidentuin. In het gebouw zelf kun nen de mensen elkaar ontmoetenmu ziek maken of toneel spelen. Ook ko men er ruimtes waar therapie wordt gegeven." Mar Aalders en Lenie Kanters hopen dat het vredescentrum in Tuzla in sep tember opengaat. „Dan gaat een van onze liefste wensen in vervulling en hebben we wederom een missie vol bracht." René van Stee 21 mei is het vijf jaar geleden dat de Indonesische dictator Soeharto wl. Sindsdien is Indonesië een ander land porden. De generatie die opgroeide met saaréén president zag drie nieuwe komen. '"«Megawati Soekarnoputri het land leidt, ^het rustiger in Indonesië, maar de beloof- veranderingen komen maar moeizaam stand. De massa verarmt en menigeen Sticht dat het onder Soeharto beter was. ®v'al van Soeharto was vijf jaar geleden voor uitzinnig optimismeZijn op- 'gerHabibie luidde de nieuwe tijd in. Hij «politiekegevangenen vrij, introduceer- Jpersvrijheid en zorgde voor eerlijke ver eggen, de eerste sinds 1955. Het tellen de stemmen duurde maanden, het be is Pij uitstek dat ze echt een voor een wer- geteld. uitgelaten stemming van die dagen is enen. Menigeen klaagt over de hoge S^°°rbasisbehoeften, gebrek aan j'j-igneid op straat en het politieke gekon- watmensen zijn de interesseinde le* alweer kwijt en sappelen verder om Df H boven water te houden. ttnocratisering gaat met horten en sto- ^■Politiekgehcikketak stagneert verande- tot teleurstelling van velen zijn de «mdeugden zoals corruptie en zelfver- n§ alweer overal zichtbaar. De garage Voor de armsten in Indonesië heeft de val van Soeharto nog weinig verbetering gebracht foto Theo Haerkens/GPD van het parlement oogt als een showroom van luxe auto's. Kwik Kian Gie, man vanaf het eerste uur aan de zijde van president Megawati Soekarnputri heeft geopereerd, gooide onlangs de knuppel in het hoender hok en beweerde onomwonden dat de cor ruptie in de partij niet minder is dan onder Soeharto. Officieel staat de corruptiebe strijding hoog op de agenda. Een verooi-de ling als die van houtkoning en golfmaatje van Soeharto, Bob Hasan, was vroeger on denkbaar. Dat geldt ook voor Tommy Soe harto, de oogappel van de voormalige presi dent, die aanvankelijk werd veroordeeld voor corruptie, maar na de moord op zijn rechter nog eens vijftien jaar kreeg. De strafmaat laat echter zien dat de geest van de voormalige machthebber nog altijd springlevend is- de mannen die het vuile werk opknapten gingen wel levenslang ach ter de tralies. De rechterlijke macht ver koopt zich aan de hoogste bieder en laat veel steken vallen, zoals onder meer blijkt uit het Timor-tribunaal dat militairen steevast ontziet. Het nieuw gekozen parlement toonde na veroordeling van voorzitter Akbar Tand- jung zijn ware gezicht. Tandjung, tevens voorzitter van Golkar, de partij die Soehar to 32 jaar in het zadel hield, weigerde bot weg af te treden en het parlement liet dat zo. Tandjung is niet de enige Ook de directeur van Bank Indonesia Syahril Sabirin ne geerde zijn veroordeling wegens corruptie en hield na een half jaar huisarrest gewoon kantoor alsof er mets aan de hand was. „Een groot verschil is dat het nu allemaal in de krant staat, vroeger wisten we niet pre cies wat er aan de hand was aldus een lera res over de magere resultaten van de 'refor- masi'. De persvrijheid is de opvallendste vrucht van de hervormingen.We voelen geen druk van de overheid meer", bevestigt hoofdredacteur Suiyopratomo, van het ge zaghebbende dagblad Kompas„Maar er is wel druk vanuit de samenleving. Die is ver splinterd en weet niet welke kant het op moet." De hoofdredacteur veiwijst naar groepen die de media terroriseren en hun kantoren vernielen als zij met publicaties komen die hen niet zinnen. Sidney Jones, directeur van de internatio nale denktank ICG in Jakarta die zich bezig houdt met crisisbeheersing, bevestigt dat er ongekende vrijheden zijn. „Er wordt elke dag wel ergens gedemonstreerd." Maar on langs kregen demonstranten enkele maan den straf opgelegd wegens het vertrappen van foto's van president Megawati. Jones vraagt zich zuchtend af of 'het gezag wel be seft wat vrijheid van expressie precies in houdt'. Ook is er meer oog voor de mensenrechten dan onder Soeharto, maar ook op dat gebied schort er nog veel aan. De ICG-directeur wijst op de nieuwe politieke gevangenen en noemt als voorbeeld de Atjeese activist Mo hammad Nazar. Dat gewone burgers met de regelmaat van de klok het recht in eigen hand nemen en dieven en andere kleine cri minelen lynchen zonder dat de politie in grijpt, krakteriseert zij als 'mensenrechten schending door nalatigheid'. De moord op Papoealeider Theys Eluay is volgens Jones 'een schoolvoorbeeld van een door de staat gesponsorde executie', die het totale gebrek aan hervormingsgezindheid in het leger kenmerkt. „De militaire top rechtvaardigt alles met het excuus dat de eenheid van de staat wordt bedreigd." Jones realiseert zich dat het vertrek volgend jaar van de militai ren uit het parlement niet betekent dat ze de politieke arena ook werkelijk verlaten. Toch vindt ze het resultaat van de reforma tie ver te verkiezen boven het Soeharto- tijdperk. „Mensen die vroeger nooit aan bod kwamen, delen nu wel in de macht." Goede initiatieven De almacht van de president is in ieder geval ten einde. Jones koestert hoge verwachtin gen van het decentralisatieproces. „De ech te verandering moet uit de regio komen. Op sommige plekken gaat het echt heel goed", glimlacht ze. „De nieuwe provincie Goron- talo in Sulawesi neemt goede initiatieven voor gezondheidszorg en onderwijs. Dat kan een model zijn voor anderen." Terwijl Indonesië's buurlanden de economi sche crisis uit 1997 achter zich hebben gela ten, sukkelt de archipel voort Het land be taalt een zware tol voor politieke onrust en zwalkend regeringsbeleid ten aanzien van het terrorisme. Tot overmaat van ramp wordt het nu weer geconfronteerd met de gevolgen van Sars in Azië. Hoofdredacteur Suryopratomo van Kom pas maakt zich ernstig zorgen over de naar schatting veertig miljoen werklozen. Hij vreest een explosie van onrust omdat de waarde van de roepia nog maar een kwart is van die van voor de crisis„De armen verko pen van pure ellende hun kinderenIk kan het mensen daarom niet kwalijk nemen dat ze het verleden onder Soeharto idealise ren." De Wereldbank is optimistischer. De lonen in de formele sector zijn hoger dan voor de crisis en ook de armsten gaan niet verder achteruit. Rijst en tarwe worden goedkoper. In 1999 zat 27 procent van de bevolking on der de armoedegrens, vorig jaar was dat nog 16 procent In '99 leefde 65 procent van twee dollar per dag, vorig jaar daalde het naar 53 procent. „De roepia heeft het in geen maanden zo goed gedaan De problemen zijn hanteer baar", vindt de Nederlandse Wereldbank- econoom Bert Hofman. „De crisis galmt nog na, maar de macro-economische stabiliteit neemt toe." Buitenlandse investeerders la ten Indonesië nog links liggen omdat ze el ders betere kansen zien en meer rechtsze kerheid hebben. Hofman: „Investeerders zijn net parkieten. Ze maken veel lawaai en zijn snel weg als er iets gebeurt. Maar voor het totaal aan investeringen zijn de buiten landers niet het belangrijkst", relativeert hij „al brengen ze behalve geld natuurlijk wel kennis, technologie en marketingtech nieken mee Theo Haerker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27