OURAN Oppositie voorspelt sociale ramp Kernenergie krijgt meer steun my Begint het bij u ook zo te kriebelen? Poetin hekelt VS in jaarlijkse toespraak CDA, VVD en D66 bezuinigen dertien miljard in regeerakkoord 'olitie vermoedt misdrijf na vondst lijk in Terneuzen Scholieren zingen record bij elkaar in Vlissingen -Jfekenmaxx Snelheidsduivel Balkenende op postzegel Kreta 199,- p.p. Reizen l Daar moet je naar toe. VVD zwaait Hans Dijkstal uit Koele ontvangst Powell in Berlijn Rederij vaart alsnog op Vlissingen S- Vroege exit Van der Spil Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 17c I111 ZW 4 Wisselend Wisselend bewolkt en in de namiddag en avond buien. Maxima 17 graden. Matige ■uidwestenwind. 246e jaargang no. 117 jaterdag 17 mei 2003 losnummer 1,65 AKTIE! Challenger pakket op de Voyager Originele radia'cd-speler Geïntegreerd ongineel navigatiesysteem Elektrisch verstelbare bestuurderstoel DUAL zone climate controle Dakconsole met tnpcomputer. kompas en opbergvak Multifunctionele middenconsole LX hemel met instapverlichting/kaartleeslampies van 4 940. voor 2.350. - Urtfdl al een Voyager voor €29230.- CHRYSLER JEEP HOP Ijoor Joèl Roerig ..laapFolkerts HAAG - De linkse oppositiepartijen hebben rde kritiek geuit op lil gisteren gepresenteer- regeerakkoord van CDA, VVD en D66. De be- minigingsplannen van jcrtien miljard euro lei den volgens PvdA, SP en CroenLinks tot een socia le tamp. CDA-leider en beoogd premier Balkenende riep de vakbonden i pp met te gaan demonstreren, 8 aar gezamenlijk de economi- she recessie te lijf te gaan. „We roeten de dialoog zoeken SP-leider Marij nissen kondigde shter al aan het voortouw te wnen bij het maatschappelijk «net. Marijnissen rept zelfs het slopen van de zorg en de ehdanteit en het pakken van se mensen met de laagste in- wnens'. GroenLinks-fractie- «Hzitter Halsema vindt het «toelaatbaar dat de hoogte de uitkeringen niet langer aromatisch is gekoppeld aan lonen en noemt de harde aan- pak van de WAO asociaal, ithetregeerakkoord blijkt dat AO'ers die jonger zijn dan 45 jaar zoveel mogelijk weer aan ïtwerk moeten en daarom een strengere keuring voor de kie- unkrijgen. Het is voor het eerst tide zogenoemde bestaande 'vallen worden aangepakt, j lok PvdA-leider Bos vindt dat et kabinet-Balkenende II doorschiet in de bezuinigingen IERNEUZEN - In een bedrijfs- Rbouvvtje aan de Stationsweg «Terneuzen is gisteravond een 14gevonden. De politie gaat er iinuit dat een misdrijf in het plis. fedat het technisch onderzoek Kg in volle gang was kon de po- kie gisteravond nog geen me dedelingen doen over de identi kit, leeftijd of het geslacht van let stoffelijk overschot. Ook bn politiewoordvoerder J. van llounck geen uitsluitsel geven wr de manier waarop het slachtoffer om het leven is geko men De technische recherche «as tot gisteravond laat bezig met onderzoek naar sporen, on der meer dna-materiaal en vin gerafdrukken. Ook werd gister avond een recherchebijstands- teun geformeerd. en veel meer had moeten inves teren in verbetering van de eco nomie. „Onze ergste zorgen zijn vandaag bewaardheid gewor den." In de onderhandelingen die tot in de vroege ochtend hebben ge duurd, wilde het CDA meer geld voor landbouw, de WD voor wegen en D66 voor onderwijs. Alle drie kregen ze hun zin. Het motto van het nieuwe kabinet is 'Meedoen, meer werk, minder regels' Door loonmatiging wil het nieu we kabinet de werkgelegenheid stimuleren, maar het Centraal Planbureau heeft berekend dat daar tot 2007 weinig van terecht komt. Ook de economische groei krijgt geen impuls. Balkenende verdedigde desondanks de ri- goreuze snoeiplannen, omdat zonder die ingrepen de ge volgen voor de burgers volgens hem nog veel ernstiger zouden zijn. Balkenende zal waarschijnlijk woensdag beginnen met het sa menstellen van zijn kabinet. Maar er is nog een kleine kans dat de leden van D66 morgen O-- £5 —0- ge- uul ue icueu van tyuu inuigcil Xw roet in het eten gooien. Zij oor delen dan over het regeerak koord. D66-leider Dittrich zei dat er een groot probleem ont staat als de meerderheid van zijn achterban het onderhande lingsresultaat verwerpt. ANP pagina 4: bordes op van onze regioredactie VLISSINGEN - Zo'n 840 leerlingen van Walcherse ba sisscholen hebben gisteren in Vlissingen het wereldre cord 'grootste kinderkoor' scherper gesteld. De leerlin gen zongen eerst bij de Zeevaartschool op Boulevard Bankert en herhaalden dat kunstje vervolgens aan boord van de veerboot Prins Johan Friso. Pabo-studenten van de Hogeschool Zeeland en studen ten van het maritiem instituut De Ruijter hadden de re- eordpoging georganiseerd om het eeuwfeest van de Zee vaartschool luister bij te zetten. Het vorige grootste kin derkoor telde minder dan achthonderd deelnemers, zo dat een notaris 's middags kon bevestigen dat het record officieel was verbeterd. Na de bijeenkomst op de boulevard trokken de leerlin gen naar de Prins Johan Fnso. Matrozen, piraten en zee meerminnen bevolkten de veerboot. „Op een BB A-boot daar vieren wij feest! De Zeevaartschool bestaat hon derdjaar, daarom zijn wij bij elkaar!", schalde het over de Westerschelde. Om een uur of twee voer de Johan Fri so voor de Zeevaartschool langs Vanaf de wal werden saluutschoten afgevuurd. Daarop lieten de kinderen zo'n achthonderd oranje ballonnen los. Advertentie Advertentie HBO-Recht Den Bosch nu ook in Tilburg Start in september de dagopleiding HBO-Recht. Interesse? Kom naar de informatie-avond op 22 mei van 19.00-21.00 uur. Locatie: Bestuursacademie Zuid Nederland Meerkoldreef 6, 5042 PN, Tilburg. Bel: 0877 8777 877 of kijk op www.fontys.nl/hborecht Juridische Hogeschool Den Bosch/Tilburg Stichting Brabantse Hogescholen Fontys Hogescholen Advertentie "oor 1.500 euro cadeaus kiezen uit onze geschenkenkast. •'>l-delig Wedgwood servies, ^espressomachine, Siemens Designset en vele andere cadeaus. -fwit aOxvoorwaardtn m de showroom Hi keikets. dtlitnS ei éta Mctti ETTEN-LEUR A58, Afslag Etten-Leur/Vosdonk Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 ink uw eigen keuken op www.keukenmaxx.nl door Maurits Sep BORSSELE - De weerstand te gen kernenergie in Nederland neemt af. Steeds meer Neder landers vinden kerncentrales goed voor het milieu, omdat die geen broeikasgassen uitstoten. Het draagvlak is vorig jaar ver dubbeld ten opzichte van 2001. Dit blijkt uit een enquête van het onderzoeksinstituut Nipo, dat jaarlijks in opdracht van de kerncentrale Borssele de popu lariteit van kernenergie meet. Een op de vijf Nederlanders vindt het goed dat kernsplijting wordt gebruikt om stroom op te wekken. In 2001 was dat nog een op de tien. Vier procent heeft zelfs een voorkeur voor kern energie als elektriciteitsbron; een jaar eerder was dat twee procent. Het milieu is de belangrijkste reden voor de gestegen popula riteit. Kerncentrales stoten geen kooldioxide uit, een van de gassen die het broeikaseffect veroorzaken. Het 'schone' ka rakter van kernenergie is voor 58 procent van de ondervraag- PHILIPPINE - Een 37-jarige motorrijder uit de gemeente Terneuzen is gistermiddag betrapt, terwijl hij met 165 kilo meter per uur over de Isabella- weg tussen Philippine en IJzen- dijke reed. Tachtig is daar de limiet. De politie heeft de man rond één uur met emge moeite aangehou den. De motorrijder moest ter plekke zijn rijbewijs inleveren en er is proces-verbaal opge maakt. den reden deze energiebron te prefereren boven andere bron nen, zoals wind, zon, aardgas en steenkool. Een andere reden voor de voor standers is dat kernenergie on uitputtelijk is. Dat geldt niet voor fossiele brandstoffen als kolen en gas. De voorraden daarvan raken op. Door de toe nemende behoefte aan stroom gaat dat bovendien steeds snel ler. Overigens maken kerncen trales ook gebruik van een grondstof: uranium. Die grond stof is echter nog wel in grotere hoeveelheden aanwezig. Het radioactieve afval blijft het grootste bezwaar tegen kern centrales Als dat probleem niet DEN HAAG - Nog is Jan Pe ter Balkenende de 'jeune pre mier', maar hij krijgt wel zijn eigen postzegel. Dinsdag wordt de postzegel gepresen teerd op het hoofdkantoor van TPG in Den Haag, zo meldde de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren. TPG weigert commentaar op de postzegel, maar duidelijk is wel dat er postzegels van een aantal bekende Neder landers komenDe premier is daar één van. Vorige week maakte TPG be kend dat Nelson Mandela een eigen Nederlandse post zegel krijgt. Het is een ver jaardagscadeau voor de oud president van Zuid-Afrika, che op 18 juli 85 wordt. Balkenende is overigens niet de eerste Nederlandse (oud)- premier die een postzegel krijgt, maar wel de jongste. Op 5 juli 1986 gaf PTT een postzegel van 55 cent uit met de beeltenis van oud-premier Drees, ter gelegenheid van diens honderdste verjaar dag. ANP Advertentie Elke week in de zaterdagkrant zou bestaan, zouden vier op de vijf Nederlanders voor kern energie zijn Het Nipo noemt de toename van het draagvlak voor kernenergie opmerkelijk. Voor het eerst sinds 1996 is sprake van een gro te sprong voorwaarts. De onder zoekers kijken daarom nu reeds uit naar de volgende enquête. Dan moet blijken of die trend doorzet. Ter nuancering wijst het Nipo er op dat de 21 procent die kern energie nu goedkeurt, nog altijd schnl afsteekt bij de 95 procent van de Nederlanders die de voorkeur geeft aan duurzame energie. Ook aardgas blijkt veel meer steun te krijgen. 74 pro cent. Daarentegen is het draag vlak voor kolencentrales afge nomen tot zeven procent. Sluiting De kerncentrale Borssele moet uiterlijk 2013 dicht, als de tech nische ontwerplevensduur is geëindigd. CDA, WD en D66 hebben dat vastgelegd in het gisteren gepresenteerde hoofd lijnenakkoord voor een tweede kabinet-Balkenende. Het standpunt over Borssele bete kent een aanscherping ten op zichte van het regeerakkoord van CDA, VVD en LPF. Die drie partijen wilden in overleg met eigenaar EPZ afspraken maken over de kerncentrale. Een slui tingsdatum noemden zij niet. D66-Kamerlid B van der Ham laat weten de kerncentrale lie ver eerder gesloten te hebben, maar dat had naar zijn zeggen 1,8 miljard euro gekost om EPZ schadeloos te stellen. „In deze tijd van bezuinigingen was dat onverantwoord." Volgens hem is het de bedoeling dat Borssele echt sluit eind 2013. pagina 12: uitgelicht Een debat, een speech en veel applaus. Daarmee heeft de WD gisteravond afscheid genomen van oud-minister Hans Dijk stal. Hij werd, net als zijn PvdA-evenknie Ad Melkert. slacht offer van de hype rond Pim Fortuyn. De politiek heeft volgens Dijkstal nog steeds geen antwoord op het fenomeen Fortuyn. Politiek zonder ideologie verzwakt de sa menleving, zegt hij. Het Duitse verzet tegen de oorlog in Irak werkt nog steeds door in de relatie met de VS. De ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Powell (links op de foto), de Duitse bonds kanselier Schroder en de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Fischer (rechts) verliep beleefd, maar PI koeltjes De Italiaanse rederij Grimaldi gaat toch nog aanleggen in Vlissingen-Oost. De vervoerder gaat wekelijks auto's aanvoe ren op de terminal van Cobelfret. Enkele jaren geleden over woog Grimaldi nog een eigen terminal in Vlissingen- Oost te openen; uiteindelijk koos de rederij toch voor p Antwerpen. Judoka Jessica van der Spil kwam gisteren niet in de buurt van het podium op het EK in Düsseldorf. De geboren Goese verloor in de eerste ronde van de open klasse van de Bul gaarse Bozjilova en in de herkansing van de Franyaise Bis- O seni. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen' 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; reportage: 21, 22, 23, 25 en 27; reizen: W1, W3 en W5; wonen: W9, W10, W11 en W13 Uitgedost als piraten, zeemeerminnen en matrozen zetten 840 scholieren het honderdjarig bestaan van de Zeevaartschool in Vlissingen gisteren muzikaal luister bij. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frank Hendrickx MOSKOU - President Poetin heeft in zijn jaarlijkse 'troonre de' hard uitgehaald naar de VS. Onder het voorwendsel terroris me te bestrijden, heeft Amerika de oorlog in Irak gevoerd om macht en invloed te vergaren, aldus Poetin. De Russische lei der blijft er bij dat er 'geen over tuigende argumenten' waren om Irak binnen te vallen. Poetins kritiek kwam een dag nadat een bezoek van de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Colin Powell, de relatie tussen de twee landen leek te hebben verbeterd. Poetin pleitte voor modernise ring van de Verenigde Naties. Hij gaf toe dat de besluitvor ming van de VN vaak 'moei zaam en soms helemaal niet' tot stand komt „Maar het is het enige internationale middel dat we hebben. Dat moeten we in stand houden Poetin ver klaarde verder dat de Russische economie de komende tien jaar moet verdubbelen om 'werke lijk sterk en invloedrijk' te worden. De stabiliteit die de af gelopen drie jaar is bereikt in Rusland is niet voldoende. Poe tin noemde de economische ont wikkeling van de afgelopen drie jaar 'vrij slap en labiel Poetin ging niet in op de zelf moordaanslagen die de afgelo pen week in Tsjetsjenië aan meer dan zeventig mensen het leven kostten. De Russische lei der blijft onderhandelingen met de rebellen uitsluiten. „We gaan door tot het einde. Tsjetsjenen zullen een normaal en humaan leven leiden." Rebellen die voor 1 augustus hun wapens neerleggen, kunnen wat betreft Poetin rekenen op amnestie, mits ze niet be trokken zijn geweest bij moor den, verkrachtingen of ontvoe ringen. GPD (Advertentie) naam voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20.50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1