Bedrijven zijn pensioenrisico's zat I' Securicor doet meer dan controleren Persoonsgebonden budget maakt je in feite een werkgever Beleggende kinderen gaan nat op de beurs 7 Jrend zet door dat werknemers tekorten moeten opvangen Glasbak bestaat 25 jaar Buitenlandse werknemers bezetten veel banen het bedrijf profijt vrijdag 16 mei 2003 jP^fManrice Wilbrink OEN'HAAG - De heilige huisjes in pen- qoenland gaan er in rap tempo aan. frnbeurskrach, nieuwe normen van de l0fzichthouder, vergrijzing en veran derende boekhoudstandaarden zetten «jtedruk op de traditionele pensioen- 'rstemen. De recente aankondiging van Akzo Nobel, dat alle pensioenrisi co's in het vervolg bij de werknemers vil leggen, lijkt de bevestiging van een trend. Volgens Jeroen Steenvoorden, direc- inir van de stichting Ondernemings pensioenfondsen (Opf), studeren •meerdereondernemingen op een pensi- Vysteem, waarbij het bedrijf niet >èr financiële risico's draagt als pensioenkapitaal onvoldoende ren ner! Akzo Nobel zegt expliciet die ri- jeo's niet langer te willen dragen, om- ijjt dit 'de bewegingsruimte' van het concern beperkt. De chemiereus (13.000 werknemers in Nederland) moest vorig jaar 80 miljoen euro bijstorten in het eigen pensioen fonds om tekorten aan te zuiveren. Dit zou het nog eens om 130 miljoen „i. In 2005 worden er bovendien nieuwe internationale boekhoudregels van kracht, waarbij de beleggingsre- sultaten van ondernemingspensioen fondsen in bepaalde gevallen gaan reewegen in de winst van de bedrijven. De winstschommelingen die daardoor .wistaan zijn ondernemingsbesturen a beleggers een doorn in het oog. Het topmanagement wil bovendien greep cijgen op de pensioenlast. Akzo Nobel «nst in het vervolg alleen nog maar garant te staan voor een vaste werkge verspremie, die wordt gestort in een collectief pensioenfonds. Ditfonds, dat op afstand komt te staan van het bedrijf, moet de inleg van werkgever en werknemers collectief beleggen. Komt het fonds tekort, dan kan het niet meer bij Akzo Nobel aan kloppen. In dat geval vangen de werk- semers de klappen op, bijvoorbeeld dooreen premieverhoging of versobe ring van de pensioenregeling. Eigen pensioenpot De insteek van Akzo Nobel, dat in het |rleden vaak trendsettende CAO'S HKloot. is in feite een tussenstap in de M jchting van een 'beschikbaar premie- ^Helsel' In zo'n systeem voert de werk nemer individueel het beheer over zijn eigen pensioenpot. Deze pot wordt ge voed door een vaste jaarlijkse bijdrage van de werkgever en door een bedrag dat de werknemer er aan toevoegt. Ook hier geldt dat het bedrijf geen risico meer draagt. De werknemer kent pre cies zijn tot dan toe opgebouwde pensi oenkapitaal, maar of dat uiteindelijk voldoende rendeert voor een redelijke oudedagsvoorziening, weet hij niet. In het voorbeeld van Akzo Nobel zou zo'n geïndividualiseerd beschikbaar premiesysteem overigens wel gelden voor hogere inkomens, voor het deel van hun salaris dat boven de 40.000 eu ro uitkomt. Een dergelijk systeem, maar dan met betrekking tot het volle dige salaris, kwam in de tweede helft van de jaren negentig op in Nederland. Vooral in de ict-sector spraken veel be drijven een beschikbaar premiestelsel af. Inmiddels valt 2,5 procent van de werknemers onder zo'n systeem. Destijds leek het voor alle betrokkenen voordelen te bieden. Er waren - weder om in de iet - veel startende onderne mingen die een pensioenregeling moes ten bieden en kozen voor een simpele jaarlijkse pensioendonatie. Het be schikbare premiesysteem paste ook goed bij de wens van sommige werkne mers om tot individuele regelingen te komen. Bovendien was de ict-sector zeer dynamisch, en werknemers waren job hoppers, die hun eigen pensioenpot gewoon mee konden nemen. En uiter aard deden de beursrendementen won deren. Na drie jaar van sterk dalende beurs koersen is de animo bij werknemers voor zo'n systeem flink afgenomen. Slechte rendementen kunnen een werknemer bijvoorbeeld dwingen een paar jaar langer door te werken, iets dat veel Amerikaanse werknemers nu overkomt. Ondernemingen raken juist steeds meer geïnteresseerd. Niet alleen de toekomstige boekhoudregels voe den deze belangstelling. Ook de nieuwe eisen van de toezichthoudende Pensi oen- en Verzekeringskamer (PVK) dragen daartoe bij. De PVK-normen dwingen veel fondsen tot extra buffer vorming, die erg kostbaar is voor werk gevers en werknemers. Opf-directeur Steenvoorden geeft aan dat er voor bedrijven overigens ook na delen kunnen kleven aan vormen van beschikbaar premiestelsels. Zo wordt het onzeker hoelang ouder personeel in dienst zal (moeten) blijven. Er kan on rust ontstaan rond CAO-onderhande- lingen, als pensioenpotjes te weinig opbrengen en de eis voor een hogere werkgeversbijdrage op tafel komt. Er kunnen bovendien kostenverhogende effecten ontstaan, denkt Steenvoor den. Hij wijst op de individuele neiging dan een collectief pensioenfonds. „Dat van werknemers om conservatiever te zou tot minder rendement leiden en dus beleggen en minder risico's te nemen tot een lager pensioen." GPD DEN HAAG - De glasbak viert zijn 25-jarig jubileum. Van al het glas waar geen statiegeld op zit. wordt 78 procent via de 25.000 glasbakken in het land ingezameld. De eerste glasbak werd in mei 1978 in Den Bosch geplaatst. De Nederlander wende er volgens de Stichting Promotie Glasbak snel aan om zijn glaswerk te scheiden. Aangezien de stich ting ernaar streeft in 2006 90 procent van al het glaswerk zonder statiegeld in te zamelen, begint deze maand een promotie campagne. foto Marcel Antonisse/ANP EINDHOVEN - Buiten landse werknemers uit Oost-Europa bezetten in bet noorden van Limburg en het zuidoosten van Brabant zo'n 20.000 tot 25.000 arbeidsplaatsen. Het gaat zowel om legaal als illegaal in Nederland verblijvende buitenlan ders. Ze werken vooral in de 'maakindustrie', aan de lopende band. Bestuurder A. Jacobs van het Samenwerkingsver band Regio Eindhoven (SRE) heeft dat gisteren gezegd. Uitzendbureaus bieden de arbeidskrach ten voor weinig geld aan de bedrijven aan. Dat kan omdat de betrokkenen volgens Jacobs vaak op ren onacceptabele manier heel goedkoop zijn ge huisvest in illegale pen sions, op campings en in t leegstaande panden in België. Samen met Lim burg gaat het SRE het probleem de komende maanden zo goed moge- hjk in kaart brengen. Dit najaar willen beide regio's j| aan de minister van Soci- 1 ale Zaken en Werkgele genheid toestemming vragen om gedurende een drie jaar durende proef ren einde te maken aan de tewerkstelling. Het is volgens Jacobs 'van de gekke' dat bij de oplo pende werkloosheid zo- v'rel arbeidsplaatsen worden bezet door bui- tenlanders. Om het pro- Dleem zo goed mogelijk in beeld te brengen, is in het i zuidoosten van Brabant ren werkgroep gefor meerd. Daarin zijn de ge meenten in de regio, de provincie en de politie vertegenwoordigd In het noorden van Limburg is ren dergelijke werkgroep al langer aan de slag. Bei- Ge regio's trekken vanaf no gezamenlijk op, aldus Jacobs. Hij heeft ook geprobeerd om de werkgevers bij het overleg te betrekken. Dat 15 volgens hem mislukt omdat het bedrijfsleven de mzet van buitenlan- j ders niet als problema- tisch ervaart. ANP door Inge Heuff GOES - De receptioniste, de brandwacht, de conciërge, de parkeerwacht, de detentieme dewerker maar ook de AID-me- dewerker, zij kunnen allemaal in dienst zijn van Securicor. Ontstaan uit Randon Beveili ging heeft Securicor in Goes zich ontwikkeld tot een bedrijf dat veel meer doet dan bewa king en beveiliging alleen. Securicor in Goes is een regio naal kantoor dat zich op Zee land, het westelijk deel van Bra bant en Goeree-Overflakkee richt. Als onderdeel van het lan delijke Securicor, met het hoofdkantoor in Amsterdam, kan het toch autonoom optre den. „De regionale uitstraling van ons bedrijf is voor ons van be lang", legt districtmanager Er- win Reijnders uit. „Dat maakt ons herkenbaar voor de klanten. Bovendien willen we in kunnen spelen op lokale situaties, des noods los van wat er landelijk gebeurt. Daarom opereren wij zeer zelfstandig. De Zeeuwse vestiging van wat toen nog Randon Beveiliging heette, ontstond tijdens de aan leg van de Oosterscheldekering waar Randonmedewerkers voor de beveiliging van de bouw plaats en de vele officiële bezoe kers moesten zorgen. Lang voordat het kabinet van beveili ging een onderwerp maakte, wisten het bedrijfsleven, de in dustrie en de lokale overheid in Zeeland al dat er behoefte is aan een veilig gevoel. Ook realiseerden zij zich dat er aan beveiliging kwaliteitseisen gesteld moeten worden en dat zij die niet altijd zelf (in vol doende mate) in huis hebben. Hierdoor vestigde Randon zich in 1998 in Goes. Sinds die tijd is het scala aan diensten enorm uitgebreid. In 2001 werd het be drijf overgenomen door Securi cor. Behalve voor beveiliging en be waking, die nog altijd zestig tot zeventig procent van de omzet uitmaken, levert Securicor ook mensen voor onder meer balie- en receptiediensten, parkeerbe heer, milieucontroleurs, techni sche en mobiele surveillance, alarmopvolging, meldkamers, brandwachten, bodediensten, toezichthouders voor bijvoor beeld het openbaar vervoer, arrestantenverzorgers en bui tengewone opsporingsambte naren. Had beveiliging door particu liere bureaus in het verleden Districtmanager Erwin Reijnders (1) en beveiligingsman P. Cijvat op de Oosterscheldekering. soms een wat duister, sport schoolsmaakje, de afgelopen ja ren heeft de branche een enorme ontwikkeling doorgemaakt in zowel kwaliteit van het werk als het brede aanbod. Securicor juicht die ontwikkeling toe en werkt er volop aan mee Reijnders: „De tijd van uniform aan en werken is nu echt voorbij en dat is maar goed ook. Wij zijn een erkend leerbedrijf en kun nen onze medewerkers oplei den. Maar voor bijvoorbeeld de brandwacht, na Volendam en Enschede een groeiende sector, moeten we mensen gediplo meerd uit de markt halen. De bedrijven en de verzekering ei sen dat deze werknemers vanaf dag één volledig en verant woord inzetbaar zijn Voor brandwachten bij de che mische industrie gelden hele strenge normen. Daarvoor heeft Securicor, ISO en VCA gecerti ficeerd, een vierwekelijkstoets- programma voor parate kennis opgezet, terwijl de mensen ook regelmatig worden bijge schoold in nieuwe ontwikkelin gen. Voor beveiliging en bewaking geldt dat er eerst een basisoplei ding wordt gevolgd, die later verplicht aangevuld wordt met extra modules Het diploma is op mbo-niveau en erkend. De medewerker kan naast zijn of haar (er werken ook veel vrou wen bij Securicor) taak als be- IMaarn Securicor Plaats: Goes Opgericht: 1980 (als Randon Beveiliging) Aantal werknemers: 280 Omzet: circa 11 miljoen euro Moedermij.: Securicor Nederland, onderdeel van het beursgenoteerde Securicor plc uit Londen. veiliger ook andere, vaak admi nistratieve of technische taken uitvoeren en is daarmee breder inzetbaar. „Heel belangrijk vinden we dat de medewerker past bij het be drijf waar hij geplaatst wordt. Dat hij meedenkt en vooral ook probleemoplossend kan wer ken." Door het brede aanbod aan diensten lijkt het of er voor iedereen bij Securicor werk te vinden is, maar dat valt tegen. Zelfstandigheid, flexibiliteit, administratief inzicht en een goede fysieke conditie zijn de minimale eisen. Ondanks de ge stelde slapte op de arbeids markt, heeft het bedrijf regel matig moeite om passende medewerkers te vinden. „Mo menteel kunnen we zo twintig tot dertig beveiligers plaatsten die we nog niet hebben", stelt Reijnders vast. Securicor in Goes is de grootste in de regio, Securicor Neder land staat landelijk in de top drie en komt waarschijnlijk dichtbij de eerste plaats als de overname van Geldnet is afge rond. Wereldwijd behoort Secu ricor plc, met meer dan 100.000 werknemers in vijftig landen, tot de topvijf. Toch draait het bij foto Dirk-Jan Gjeltema districtmanager Reijnders eer der om kwaliteit dan om de hoogste notering. „Concurrentie is altijd goed. De klant moet kunnen kiezen en het houdt ons scherp. Maar deze branche ging in het verleden uit van 'uurtje - factuurtje'. Waar wij heen willen is een totaalcon cept dat begint bij de tekentafel waarbij we meedenken over de beveiligingseisen. Dan moetje denken aan hekwerken, toe gangscontrole, inrichting van het terrein en de installatie van bijvoorbeeld camerabeveili ging" Daarnaast levert Securicor be- drijfsanalyses aangaande beveiliging. Daarbij wordt ge keken naar de techniek, de bouwkundige aspecten, de eventuele noodzaak tot bewa king en een 'quick scan' van be drijfsprocessen. Reijnders: „Voor de kleine middenstand, die vaak de middelen mist om een zelf een volledig beveili gingssysteem op te zetten, zijn de retailteams in het leven ge roepen. Zij houden in teamver band onaangekondigde winkel surveillances in de aangesloten winkels en dat blijkt aan te slaan bij onze klanten." door Brenda van Dam Met ingang van 1 april dit jaar is het Persoonsge bonden Budget nieuwe stijl van kracht. Dit is een van de eerste belangrijke stappen in de modernisering van de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Budgethouders nieuwe stijl krijgen hun budget voortaan op de eigen rekening gestort, waarmee zij zelf hun zorg kunnen inkopen. Dat bete kent meer keuzevrijheid, maar ook verplichtingen Wie zorg nodig heeft in ver band met ziekte, handicap of ouderdom, krijgt allereerst te maken met het Regionaal Indicatie Orgaan. Het RIO stelt vast welke zorg er nodig is en voor hoeveel uur Sinds 1 april dit jaar wordt deze zorg toegekend in functies: huishoudelijke verzorging, persoonlijke verzorging, ver pleging. ondersteunende begeleiding, activerende be geleiding, behandelingen verblijf. Steeds meer mensen kiezen ervoor om deze zorg in geld toegewezen te krijgen: het persoonsgebonden bud get. Dat kan overigens niet voor de functies behandeling of voor langdurig verblijf Het voordeel van een PGB is dat je niks met wachtlijsten te maken hebt en naar eigen inzicht afspraken maakt. Het PGB wordt toegekend door het Zorgkantoor. Elke zorgfunctie heeft een eigen tarieventabel, ingedeeld in klassen- bandbreedtes van uren of dagdelen Wie recht heeft op vijf uur verpleging, valt bijvoorbeeld in klasse D (4 tot 6,9 uur) van de tabel Verpleging. Daarbij hoort een tarief van iets meer dan 250 euro per week. Het Zorg kantoor telt alle vergoedin gen van de geïndiceerde functies en klassen van een cliënt bij elkaar opVan het totaalbedrag wordt vervol gens een inkomensafhanke lijke eigen bijdrage afgetrok ken. Budgethouders nieuwe stijl krijgen dit bedrag zelf in handen. Voor budgethouders oude stijl wordt het budget vooralsnog beheerd door de Sociale Verzekeringsbank. Per Saldo, de vereniging die budgethouders ondersteunt, krijgt veel vragen over de in deling in functies en klassen. Budgethouders van voor 1 april krijgen daar pas mee te maken na herindicatie. „Voor budgethouders oude stijl geldt een tarief per uur", legt Alwine Hardus, werk zaam bij de afdeling dienst verlening van Per Saldo uit. „De nieuwe indeling kan voor hen, na herindicatie, zo wel gunstig als ongunstig uitpakken. Het is maar net hoe je met jouw geïndiceerde aantal uren binnen een klas se valt." Als budgethouder ben je in feite werkgever, met alle verplichtingen van dien. Je moet ten minste het mini mumloon betalen, desge wenst iets regelen voor pensioen, reiskosten of kin deropvang. Verder moet je een administratie bijhouden, verantwoording afleggen aan het zorgkantoor over de ingekochte zorg en moet je de belastingdienst informeren over de zorgverleners die voor je werken. Dat kan met standaardformulieren Komt een zorgverlener meer dan twee keer per week langs, dan moet je ook loon belasting en premies afdra gen. De Sociale Verzeke ringsbank kan die taak desgewenst gratis uitvoeren. Als een zorgverlener ziek is, kan de SVB de verplichte doorbetaling bekostigen, zo dat de budgethouder vervan ging kan regelen. GPD Per Saldo: www.pgb.nl SVB: www.svb.nl door Rixt Albertsma AMSTERDAM - Een paar jaar geleden schoten de beleggings producten voor kinderen uit de grond. In Amerika was al een op de tien kinderen 'overgestapt' van spaarrekening naar aande len en dat zou spoedig ook in Nederland gebeuren. 'YVat pa of ma kan, kan het kind ook' dach ten veel financiële instellingen. In het spoor van 1,3 miljoen be leggende huishoudens, lag er een hele markt beleggende kin deren in hel verschiet. Verzekeraar Levob introdu ceerde als eerste de zogeheten Fun(d)racer. Een aandelenlea- se-constructie waarmee kinde ren (via hun ouders) een bedrag lenen ter waarde van 4500 euro dat ze in drie voor hun herken bare fondsen beleggen: Walt Disney, Coca Cola en McDo nalds. En nog zes andere fond sen: Koninklijke Olie, Unilever, ABN Amro, ING, Ahold en Ae- gon. Voor de lening betalen de ouders iedere maand een bedrag plus de rente. Andere aanbieders volgden. Ro- beco Groep introduceerde in de zelfde periode het YoungDyna- micFund, een beleggingsfonds waarin kinderen van twaalf tot achttien jaar vanaf een klein be drag aandelen kunnen kopen ter waarde van 10 euro. Het fonds belegt wereldwijd in hon derden 'herkenbare bedrijven en heeft een beheerd vermogen van 37,4 miljoen euro. De producten voor kinderen werden destijds gelanceerd in de hausse van de aandelen markt. „Die eerste jaren liep het storm", zegt Gert-Jan Schikker, werkzaam bij het YoungDyna- micFund van Robeco „Die tij den zijn voorbij." Maar het aan tal aandeelhouders groeit volgens hem gestaag. Op dit mo ment telt het fonds er zo'n 50.000 Om te investeren heb ben de kinderen schriftelijke toestemming nodig van de ou ders. Leren De uitstroom is minimaal, zegt Schikker. Ook al is de aandelen koers van het fonds sinds de in troductie van het fonds gedaald van 11 tot zo'n 10 euro. Volgens Schikker gaat het niet alleen om het verdienen van geld, jonge ren moeten er ook iets van leren. Het fonds heeft een eigen inter netpagina waar jongeren vra gen kunnen stellen aan de fondsbeheerders, organiseert jaarvergaderingen, bedrijfsbe zoeken en heeft een eigen 'jon- gerenboard' (raad). Volgens Schikker is het de be doeling dat jongeren hun geld voor een langere termijn beleg gen, bijvoorbeeld om te 'sparen' voor hun studie en niet om snel geld te verdienen. Schiker. „Geld dat ze over drie jaar nodig hebben, moeten ze er niet in stoppen. We gaan zelf uit van een minimale periode van vijf jaar." De Fun(d)racer van Levob - met een minimale looptijd van vijf jaar - is inmiddels stopgezet. De huidige klanten kunnen hun termijn uitzitten. Volgens Ben Katgerman, manager consump tief krediet bij Levob was er steeds minder belangstelling voor het product „Hooguit en kele tientallen klanten per jaar." Hoewel het er volgens Katgerman in het begin veel meer waren, staat het aantal klanten niet in verhouding tot de producten voor volwassenen Katgerman denkt dat kinderen niet storm lopen voor beleggen, maar het huidige beursklimaat heeft er volgens hem ook niet aan bijgedragen. Levob heeft de plannen om een 'reeks van kind vriendelijke beleggingsproduc ten' te ontwikkelen, inmiddels stopgezet. Onder water De beleggers in de Fundracer hebben door de verplichte loop tijd van vijf jaar niet kunnen profiteren van het hoogtepunt van de beurs in 2000 (700 pun ten). Nu de looptijd bijna is af gelopen, staan de koersen 'on der water' beaamt Katgerman Dat betekent dat beleggers straks - afhankelijk van de stand van de beurs - al dan niet moeten bijbetalen, tenzij ze de looptijd verlengen. De looptijd kan tot maximaal 10 jaar wor den verlengd Volgens Katgerman is het 'ver velend' voor de beleggers, maar het is volgens hem wel de 'essen tie van beleggen in zijn alge meenheid' dat er risico's aan verbonden zijn. Levob wil niet zeggen hoeveel kinderen en ouders nog aan het product vastzitten, maar volgens een woordvoerder is het aantal 'mi nimaal'. Doordat kinderen onder de achttien niet rechtstreeks mo gen beleggen zonder schriftelij ke toestemming van de ouders, zullen het bovendien vooral de ouders zijn die voor de kosten opdraaien. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7