Brussel sleept Nederland voor hof Franse bezuinigingen nog maar begin Jakarta onder druk van donoren weer in gesprek met Atjeh Op de vlucht in Algerijnse nacht Bremer keert zich fel tegen overblijfselen van Baath en Saddam Robert Stack (84) overleden België verbiedt geslachtskeuze kind Levenslang voor politicus Rwanda Mijnexplosie China eist veel levens Politie Brussel verliest superbrein Dokter Dood verpleegt gevangenen Defensieminister Israël laakt nieuw vredesplan Regeling voor autoverzekering nog steeds niet ingevoerd Peking deelt S zware straf uit 3 in strijd met sars fetf Tientallen doden bij treinramp India de Jonge Hoek van Dijke Louis Hemelaar van der Poel van onze redactie buitenland BAGDAD - De nieuwe Ameri kaanse bewindvoerder voor Irak, Paul Bremer, wil elke in vloed van de Baath-partij van de voormalige Iraakse dictator Saddam Hoessein met wortel en tak uitroeien. Tijdens zijn eerste persconferentie gisteren zei Bremer 'vastbesloten te zijn er voor te zorgen dat het Baathis- me en Saddamisme in Irak nooit meer een voet aan de grond krij gen*. Om de rust en orde in Irak te herstellen, kondigde Bremer aan nog eens 15.000 militairen en duizend man militaire politie nodig te hebben. Hij voegde er echter aan toe dat 'dit geen land is dat in toestand van anarchie verkeert'. Bremer zei de onveiligheid in de straten van Bagdad deels te wij ten aan Saddam Hoessein. Die liet vorig jaar alle veroordeelde criminelen vrij. De Amerikanen gaan proberen 'dergelijk tuig' opnieuw achter slot en grendel te krijgen, aldus Bremer. Alleen al in de nacht van woensdag op donderdag zouden bij controles in Bagdad 92 criminelen zijn ge arresteerd. Bremer kondigde verder aan dat een team van forensische ex perts vanaf vandaag de massa graven bij Mahawil gaat helpen onderzoeken. In deze graven, ten zuiden van de hoofdstad Bagdad, liggen de resten van duizenden slachtoffers van het Baath-regime. De opgravingen verlopen nu chaotisch doordat wanhopige Irakezen met alle middelen proberen vermiste na bestaanden op te graven. De Amerikaanse militairen in Irak zijn eerder bekritiseerd omdat ze de graven niet genoeg zouden beschermen. Daardoor kan belangrijke informatie over de misdaden van het regime van Saddam Hoessein verloren gaan. Vandaag brengt Colin Po well, minister van Buitenlandse Zaken van de VS, een eendaags bezoek aan Berlijn om een einde aan de Duits-Amerikaanse 'ijs tijd' voor te bereiden. Powell is de eerste hooggeplaatste Ame rikaanse politicus die Duitsland sinds de Irak-crisis bezoekt. Hij zal besprekingen voeren met zijn ambtscollega Joschka Fischer (Groenen) én met Schroder In die gesprekken zal waarschijnlijk worden onder handeld over een ontmoeting tussen Bush en Schroder op de G8-top begin juni in Frankrijk. AFP/DPA/GPD LOS ANGELES - Acteur Ro bert Stack is woensdag in Los Angeles aan een hartaanval overleden. Dat heeft zijn agent gisteren be kendgemaakt. Stack is vooral bekend geworden wegens zijn rol als FBI-rechercheur Eliot Ness in de televisieserie The Un touchables Stack is 84 jaar oud geworden. Zijn debuut maakte hij in 1939 in de film First Love van Henry Koster. RTR/AFP Advertentie) BRUSSEL - Aanstaande ouders mogen in België niet langer het geslacht van hun kind voor de geboorte laten bepalen. Voor de zomer wordt nog een wet van kracht die de vrije ge slachtskeuze verbiedt. Tot nu toe was dat wel toegestaan in België. Daarover ontstond echter veel opschudding, nadat de Gentse arts Comhaire vorig jaar voor het eerst bij een reageer buisbevruchting ook echt het geslacht vooraf regelde In Nederland ontstond ook commotie over een vergelijkbare genderkliniek. Daardoor weken diverse Nederlanders uit naar de praktijk van Comhaire. ANP ARUSHA - De Rwandese ex-minister van Informatie Eliezer Niyitegeka is gisteren veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf voor zijn aandeel in de volkerenmoord op de Tutsi's. De ex-journalist heeft volgens het VN-tnbunaal in de Tanza- niaanse stad Arusha niet alleen persoonlijk en in het open baar opgeroepen tot genocide, moord en verkrachting. Hij hield als minister van Informatie in 1994 ook toezicht op 'haatzenders' als Radio Télévision Libre des Mille Collines (RTLM) die opriepen tot een heksenjacht op deTutsi-minder- heid. Ook zou hij persoonlijk hebben meegedaan aan de sek suele marteling en vernedering van Tutsi-vrouwen. Bij de volkerenmoord in 1994 werden zo'n miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's afgeslacht door radicale Hutu's. AFP/ANP PEKING - Een gasexplosie in een Chinese mijn heeft waar schijnlijk aan 86 mensen het leven gekost. Reddingswerkers hebben 82 lichamen gevonden, vier mijnwerkers worden vol gens een woordvoerder van de mijn nog vermist. De explosie vond dinsdag plaats op een diepte van 590 meter in de Luling-mijn in het oosten van China Omdat er nog altijd gas ontsnapt, bestaat het gevaar van nieuwe explosies. Jaarlijks sterven duizenden Chinese mijnwerkers tijdens hun werk. AFP BRUSSEL - Niet met hoogtechnologische opsporingsmetho den, maar simpelweg met zijn olifantengeheugen heeft een Brusselse politieman in de loop der jaren bijna zevenduizend gestolen auto's weten op te sporen. Agent Rassalle, die nu met pensioen gaat, leerde in een mum van tijd de kentekennum mers van alle ontvreemde voertuigen uit zijn hoofd. Wanneer hij er één zag rijden, onder diensttijd maar ook tijdens een va kantie aan de Vlaamse kust, sloeg hij meteen toe. ANP DURHAM - De Britse huisarts Harold Shipman, die is veroor deeld voor de moord op vijftien patiënten en waarschijnlijk verantwoordelijk is voor de dood van zeker 215 patiënten, verpleegt ouderen in een gevangenisziekenhuis. Shipman, die bekend is geworden als 'Dokter Dood', injec teerde zijn patiënten met een dodelijke hoeveelheid morfine Hij is veroordeeld tot vijftien keer levenslang en zit in de Frankland-gevangenis in Durham. Shipman helpt in het ziekenhuis door karretjes en rolstoelen te duwen en maaltijden uit te delen. Volgens de Britse krant Daily Mail zijn de nabestaanden van zijn slachtoffers furieus over Shipmans werk met kwetsbare bejaardenZijn slachtof fers uit de 23 jaar dat hij praktijk voerde, waren veelal oudere vrouwen. DPA/ANP vrijdag 16 mei 2003 r.,credactie buitenland irtl'ZALEM - De Israëlische übta van Defensie shaul 2b heeft hard uitgehaald hei nieuwe vredesplan r |,et Midden-Oosten, de zo- «noemde routekaart. Volgens 1,1 dagblad Ha'aretz van giste- omschreef de bewindsman ves,. inplan als 'slecht voor Israël *tri. en niet in lijn met de veiligheids- en nationale belangen van Isra ël'. De uitspraken komen kort voor het vertrek van premier Ariel Sharon naar de Verenigde Sta ten. Daar spreekt hij op 20 mei met de Amerikaanse president George Bush. Oud-generaal Mofaz sprak zijn woorden volgens de website van de krant woensdag tijdens het wekelijkse geheime kabinets beraad over de nationale veilig heidssituatie. Morgen staat nog een ontmoeting van Sharon met de Palestijnse premier Mahm- oud Abbas op de agenda. Het is voor het eerst in drie jaar dat ge sprekken op zulk hoog niveau plaatsvinden tussen beide par tijen. De Palestijnen accepteren de routekaart naar vrede wel; Israël eist aanpassingen. Het plan van de VS, EU, VN en Rus land moet in fasen leiden tot een Palestijnse staat in 2005. Vijf Palestijnen zijn gisteren om het leven gekomen tijdens een grootscheepse Israëlische inval in het noorden van de Gaza- strook. De Israëlische militairen waren 's ochtends vroeg in actie geko men. In Beit Hanoun verwoest ten zij de woning van een Pales tijnse activist. ANP/AFP/DPA PEKING - In de strijd tegen de zeer besmettelijke longziekte sars gaat China zware straffen iazetten. Zelfs de doodstraf is :uitgesloten voormensen die 'opzettelijk de besmettelijke ziekte verspreiden'. Mensen die besmet zijn met sars Óf bij wie de ziekte vermoed It, kunnen rekenen op !en vanaf drie jaar cel als [niet meewerken aan medisch ik, quarantaine of be ding en daardoor uitbrei- van de ziekte veroorzaken. Wie incidenten of ongeregeld heden veroorzaakt - zoals de be- togingen tegen de inrichting van sars-ziekenhuizen - kan voor vijf jaar achter de tralies verdwijnen. Zelfs het versprei- oen van geruchten over de ziek te, kan tot een celstraf leiden. Mensenrechtenorganisaties vinden de maatregelen te streng en de straffen te zwaar. Groot - Bnttannië heeft gisteren het eerste geval van sars bevestigd. Artsen hebben de ziekte na uit- onderzoek vastgesteld, iieeft het regeringsbureau voor bescherming van de gezondheid laten weten .DPA/RTR/AFP LUDHIANA - Spoorwegwerkers dragen het lichaam van een passagier uit een sneltrein op het station van Ladhowal, 300 kilometer ten noorden van de Indiase hoofdstad New Delhi. Tientallen personen kwamen om bij een treinongeluk gis terochtend. Drie slaapwagons van de Gouden Tempel Express vlogen door nog on bekende oorzaak in brand. De autoriteiten meldden veertig doden en ruim twintig gewonden. Volgens een medewerker van de spoorwegen zijn zeker 25 tot 35 personen levend verbrand. Onder de slachtoffers zijn veel vrouwen en kinderen. Zij werden in hun slaap ver rast. De brand zou in een toilet van de sneltrein zijn uitgebroken. Premier Vajpayee zei dat een brandende sigaret mogelijk de oorzaak is. Een grondig onderzoek moet volgens hem aantonen of er sprake is van sabotage. De trein was op weg van Bom bay naar de heilige stad Amritsar. foto AP door Henk Glimmerveen PARIJS - Een Franse treinma chinist heeft het niet slecht. Hij heeft een goed salaris en gaat op z'n vijftigste gegarandeerd met pensioen. De rest van zijn leven ontvangt hij 75 procent van het gemiddelde loon dat hij het laatste half jaar heeft verdiend. Conducteurs bij de SNCF, on derwijzers, metrobestuurders, verpleegsters en politieagenten bereiken hun pensioengerech tigde leeftijd met 55 jaar. De rest van de ambtenaren houdt het op z'n zestigste voor gezien. doorTheo Haerkens JAKARTA - Onder druk van do klanden heeft Indonesië be ften te gaan onderhandelen de Atjeese rebellen over verlenging van de wapenstil stand. met de separatisten liu^6 Beweging Vrij Atjeh IGAM) vindt morgen in Tokio .o aats Indonesië zet de rebellen -nes op de keel, want de ^bereidingen voor een kei- -,rQ militair offensief gaan coor •^idem Megawati Soekarno- Pftn zei dit na een ontmoeting Eet het parlement, dat haar be ding voor een nieuw offensief de rebellen steunt De In donesische regering is de voort- ®rende schendingen van het •^kt-het-vuren, dat op 9 de- ••rnberwerd gesloten, meer dan partijen gaven elkaar de schuld van de scher ingen die tal van burgers A'. D, het leven kostten. Toen GAM eind april niet kwam opdagen bij een ontmoeting in Genève was de maat vol voor de Indone sische regering. Die eiste her vatting van de besprekingen én het afzweren van het streven naar onafhankelijkheid, iets wat eerder op tafel was blijven liggen ten gunste van een snelle wapenstilstand. Waarnemers menen dat GAM de gevechts pauze heeft gebruikt om zich verder te bewapenen. GAM toonde zich als eerste be reid tot een gesprek. Ze heeft weinig keus want bij afwezig heid zal de regering haar ver sterkte troepenmacht in de meest noordelijke provincie van Sumatra zeker opdracht gege ven tot keihard optreden. Op perbevelhebber Sutarto sprak eerder over 'een uitroeiings campagne'. Een legerwoord- voerder hield de mogelijkheid open dat ondanks de besprekin gen de staat van beleg wordt af gekondigd. GPD Toch gingen deze week hon derdduizenden werknemers in overheidsdienst de straat op om te protesteren tegen een wijzi ging in het pensioenstelsel. De regering-Raffarin voorziet gro te problemen als het huidige systeem gehandhaafd wordt Steeds minder werknemers moeten het geld opbrengen voor een groeiend aantal gepensio neerden. Minister Fillon van Sociale Zaken heeft uitgere kend dat bij onveranderd beleid het tekort in 2020 ongeveer vijf tig miljard euro zal bedragen. Om te voorkomen dat de zaak uit elkaar springt zal iedereen een tandje moeten bijzetten, was de boodschap van Raffarin Te beginnen bij de ambtenaren De meeste van de vijf miljoen werknemers in overheidsdienst hebben nu nog het recht om na 37,5 jaar dienstverband met pensioen te gaan. De regering wil die termijn over vijf jaar op trekken naar veertig jaar, net zoals in het bedrijfsleven. In 2020 wordt het aantal dienstja ren opnieuw verhoogd en wel naar 42 jaar. Niet alleen zal er langer moeten worden gewerkt, ook de hoogte van de pensioenen zal worden aangepakt. Fillon wil de uitke ring voortaan baseren op het ge middelde van het de laatste drie jaar verdiende loon Voor de vakbonden was het pakket onaanvaardbaar omdat, vinden ze, alleen de ambtenaren voor de kosten moeten opdraai en. Het 'lokkertje' van de rege ring om werknemers die nu tot hun zestigste aan de slag willen blijven, te belonen met een pen sioenbonus van 2 tot 3 procent per extra gewerkt jaar, gaat voor de ambtenaren niet op, vinden zij. Veel werknemers in het be drijfsleven juichen die suggestie evenwel toe, omdat zij regelma tig met langdurige perioden van werkloosheid te maken hebben gehad en niet in staat waren een arbeidsverleden op te bouwen. De organisatiegraad in het be drijfsleven is evenwel bedroe vend laag. Groei Hoewel de wijziging van het pensioenstelsel momenteel alle debatten in Frankrijk beheerst, is het niet de enige sociaal-eco nomische kopzorg van de rege ring-Raffarin. Het kabinet ziet zich geconfronteerd met een dramatische daling van de eco nomische groei en een stijging van de werkloosheid. Premier Raffarin wil de tering naar de nering zetten, net zoals in de jaren negentig zijn gaullis tische voorganger Juppé. Die koos na drie heftige stakings- weken eieren voor zijn geld en leed vervolgens een smadelijke verkiezingsnederlaag. Raffarin wil het zo ver niet laten komen. „In dit land regeert niet de straat", liet hij aan de voor avond van de stakingen weten. Het resultaat was dat er alleen maar meer betogers kwamen opdagen. GPD door Jessica Smeenk KEULEN - De laatste tijd voor hun vrijlating uit de handen van de Salafistische Groep voor Prediking en Strijd (GSPC) wa ren de zeventien bevrijde Euro pese toeristen en hun ontvoer ders elke nacht op de vlucht voor de Algerijnse strijdkrach ten. „Wij waren aan het einde van onze fysieke kracht, wij konden gewoon niet meer. Als wij dan om een uur of twee, drie te horen kregen dat wij op een bepaalde plaats zouden blijven, vielen wij dood om en brachten zo de laat ste uren van de nacht door." Dat vertelde de vrijgelaten Oosten rijke gijzelaar Gerhard Winter- steller gisterochtend. Wintersteller en zestien ande ren zijn dinsdag bevrijd door de Algerijnse strijdkrachten. Vijf tien andere westerse toeristen, onder wie de Nederlander Arjen Hilbers, zijn nog in handen van hun ontvoerders. Al vanaf het begin van de ont voering waren de Europeanen en hun ontvoerders veel onder weg, vertelde Wintersteller. „Wij waren voortdurend op de vlucht. We reden vier dagen tot een wadi (een droge rivierbed ding). Daar werden wij verbor gen gehouden voor een dag of vier, vijf. Daarna werden we verplaatst naar een andere wa di waar we weer een paar dagen Drie van de zes bevrijde Duitse gijzelaars zwaaien als ze op de luchthaven Köln-Wahn arriveren. werden vastgehouden. De tus senpozen werden steeds korter. Ze merkten dat de militairen hen op de hielen zaten." Over de gevangenneming van de groep waarin hij reisde, vertelde Wintersteller dat zij - met vier auto's onderweg dwars door de Sahara - een Duitse terreinwa gen tegenkwamen. „Wij reden op elkaar af. Dat is zo het ge bruik in de Sahara: als je elkaar ontmoet, wissel je nieuwtjes uit. Maar de schrik was enorm toen ik bij de auto stond en er direct acht terroristen uitsprongen die ons kalasjnikovs onder de neus duwden. Wij moesten meteen op de grond gaan liggen en ze ruk- foto Kirsten Neumann/AFP ten ons de autosleutels uit han den. Wij werden gevangen ge nomen en als gijzelaars gebruikt." Wintersteller is ervan overtuigd dat zijn ontvoerders moslimter roristen waren „Zij baden iede re dag en vertelden dat zij in Algerije een religieuze staat wilden vestigen en dat zij de re gering omver wilden werpen." De ontvoerders zouden losgeld hebben geëist om wapens te kunnen kopen. Bij de bevrijdingsactie van dinsdag zijn een Algerijnse mi litair en negen ontvoerders ge dood. DPA/AFP gaiü ianb tflSSEL - Het verhalen van uri I shade door een auto-ongeluk «het buitenland blijft onnodig problematisch. Nederland had go 2002 al een Europese re- .fling moeten invoeren om dat ■Makkelijker te maken, maar dat is niet gebeurd. De Europese 2 (ommissie (het dagelijks be- jjuur van de EU) sleept Neder- jadvanwege de lakse houding b voor het Europese Hof van Ha kt» uwer, edeij gender de Europese regeling ideri .wHansGertsen Vierde richtlijn motorrijtui- pverzekenng - blijft het voor 'Autobezitters uit de EU die in 7? pander land een ongeluk krij- moeilijk om schade snel te alen. Nu moet de aanspra- ko® jeiijke partij benaderd worden de schade te regelen. De :étüjn maakt het mogelijk itstreeks zaken te doen met «jent verzekeraar van betrokkene. Ma EU-lidstaat zou een scha- tkoci geregelaar moeten aanstellen, lernifr -Slachtoffers van een ongeval hnnen dan in hun eigen land en !zuiÊ -;sa! van ^eze re§elaar de zaak Ma ^ant^ekn met verzekeraar l ra degene die aansprakelijk is foor de schade bij het ongeval, aatsi j& de v rzekeraar niet binnen Da* èiemaanden reageert, moeten f maatregelen tegen de verze- isaar genomen worden door de gpjjj jetrokken overheid. informatiecentrum Tielke EU-lidstaat moet een in- omiatiecentrum komen waar- ir slachtoffers van ongeval- snel de verzekeraar van de nPParhj kunnen achterha- Daarnaast moet in elk EU-land een zogenoemd 'schadevergoe- lemaal te lang gaat duren. Het de aansprakelijk gestelde. Ne- zetten van de richtlijn. De Euro- en Portugal al eerder vanwege dingsorgaan' opgezet worden, orgaan moet de kosten dan later derland is overigens niet het pese Commissie heeft Frank- hetzelfde vergrijp voor de Euro dat claims afwikkelt als het al- verhalen bij de verzekeraar van enige land dat laks is bij het om- rijk, Luxemburg, Italië, Ierland pese rechter gesleept. GPD modern living easy living Genieten komt van Binnenuit: een uniek nieuw woonconcept in Heinkenszand. Schouwersweg 7: pal naast de A58. w^vw.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5