Tunneltol remt arbeidsmobiliteit ►zc Hulst wil jeugd meer betrekken bij beslissingen MIEUt/J 13 Waterspuit Pubers schaars bij voetbalclubs Plantjes kopen bij De Blide Uitstel Gebiedsplan dreigt door vertraging bij kustversterking dagelijkse kosten woon-werkverkeer te hoog UI zeeuwse almanak Plus Home cinema uit slechts twee zichtbare luidsprekers* ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 16 mei 2003 ^Raymond de Frel TERNEUZEN - Beide heren stopten hun pantalon raei precisie in de gereedstaande gele laarzen en sloften vervolgens door de vijver onder het Poortge bouw op de Axelsedam in Terneuzen naar een pla- ifautje. Daar wachtte een fles champagne op con- jumptie. Nadat burgemeester R. Barbé en F. de Reu, directeur van de hoofdhuurder van het gebouw, de hirkin de lucht hadden geknald en hun glazen had- ingevuld, spoten vanaf beide lengte-assen vijf wa lhalen de vijver in. Ret het knallen van de kurk werd de fontein onder jet gebouw gistermiddag officieel in werking ge steld Barbé en De Reu werden overigens niet ge- nakt door de fonteinstralen, wat sommige toe- bouwers toch enigszins jammer vonden De fonteinstralen spuiten langs elkaar. Bij harde find valt de waterspuwer automatisch uit, om te voorkomen dat het water te veel over de nabije om- eenng waait. De fonteinstralen worden in de jronduren verlicht en de bodem van de vijverbak onder het Poortgebouw bevat 63 grondspots. Bij bans op vorst wordt de fontein buiten werking ge steld en zorgen alleen de grondspots voor een mooi plaatje Met de aanleg van de fontein en verlichting is een bedrag van 140.000 euro gemoeid. De werk zaamheden startten in oktober vorig jaar, maar lie penvertraging op omdat de bundels voor de verlich ting niet bij lage temperaturen konden worden ver kerkt. Dit voorjaar werd een speciale laag in de vij verbak aangebracht, die enige weken moest uithar den voordat de fontein definitief kon worden afge werkt. Burgemeester R. Barbé (links) en F. de Reu toosten met champagne in de nieuwe vijver bij het Poortgebouw in Terneuzen, zonder zelf nat te worden. foto Camile Schelstraete ÉorConny van Gremberghe HRNEUZEN - De Wester- jcheldetunnel werkt de interre gionale arbeidsmobiliteit in Zeeland niet in de hand. De tol- kosten vormen voor veel men sen uit Midden-Zeeland een beletsel om in Zeeuws-Vlaan deren aan het werk te gaan en indersom. Voor een modale werknemer «binnen de tunnelkosten oplo pen tot vijf procent van het bru- lo-maandinkomen en dat is voor velen iets te gortig. Temeer, omdat werkgevers er niets voor voelen om de tunnelkosten te compenseren, net zo min als de belastingdienst fiscale compen satie biedt. De Kring van Werk gevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone vindt dan ook dat het provinciebestuur in samen spraak met het bedrijfsleven moet dokteren aan een op de Zeeuwse situatie toegesneden oplossing. ,,Het tolvrij maken van de tunnel zou dé oplossing zijn, maar daar valt voorlopig in Middelburg noch in Den Haag over te praten", zegt Kring-se cretaris A. Saman. De Kring van Werkgevers pre senteerde woensdag samen met de Brabants-Zeeuwse werkge versvereniging (BZW) een rap port over de arbeidsmarktont wikkelingen in Zeeland over de jaren die voor ons liggen. In dat onderzoek, uitgevoerd door het Tilburgse bureau Etin Advi seurs, werd gewag gemaakt van een dreigend tekort aan werk nemers voor de sectoren indu strie, groothandel en zorg. Een tekort dat oplopen zal tot zo'n 2350 vacatures, omdat er in Zeeland onvoldoende (tech nisch) geschoolde jongeren te vinden zijn die de functies van oudere werknemers op termijn kunnen overnemen. De werkgeversorganisaties hadden gehoopt dat met de komst van de Westerschelde- tunnel de arbeidsmobiliteit tus sen de Zeeuwse regio's zou toe nemen, maar dit blijkt in de praktijk van alledag bitter te gen te vallen. ,,Bij sollicitaties bij de bedrijven blijkt wel dat zich mensen uit andere regio's aandienen, maar als het uitein delijk op beslissen uitdraait, dan haken toch veel kandidaten af. Twee redenen worden dan vaak aangedragen: de kosten van de tunnel en het ontbreken van passende banen voor de partner. Iets wat vooral Zeeuws-Vlaanderen parten speelt. De laatste reden is vaak aanleiding om zich niet in de re gio te vestigen. De eerste gaat simpelweg om centjes. Een mo daal werknemer krijgt in onze sector (industrie) een loon tus sen de 2000 en 2600 euro per maand." Kosten „Als je dagelijks op en neer pen delen moet tussen Beveland en Zeeuws-Vlaanderen en gebruik moet maken van de tunnel dan lopen die maandelijkse kosten al ras op tot zo'n kleine 130 euro, inclusief de tag-korting. Dat is nogal wat. Veel werkgevers wei geren categorisch voor dat pen delverkeer een vergoeding te geven, dus haken kandidaten af", aldus Saman. De werkgevers zien de nieuwe tunnel voor het zakelijk en vrachtverkeer als een zegen, maar als een rem voor op de ar beidsmobiliteit. „Nu kan wel gesteld worden dat de veerponten dat vroeger ook waren, maar die vlieger gaat met geheel op Ook al omdat voor de veerdiensten vroeger hogere reductietarieven golden voor woon-werkverkeer We hebben recentelijk deze proble matiek aangekaart in Den Haag, maar daar had men geen oor voor onze problemen. Hope lijk heeft het provinciebestuur een andere kijk op de kwestie", aldus Saman. door Frank van Cooten HULST - De gemeente Hulst bekijkt mogelijkheden om jon geren meer te betrekken bij be sluiten over zaken die hen aan gaan. Te denken valt aan de installatie van een jeugdge- meenteraad en het houden van een jeugddebat. Jongerenwerker G. Bertram werkt aan een nota jongeren- participatie, die hij binnenkort aan het college presenteert. „Vorig jaar heb ik een enquête gehouden onder jongeren, om aan de weet te komen wat zij be langrijk vinden. Daaruit bleek onder meer dat ze graag willen meepraten over zaken die hen aangaan." Volgens Bertram komt dit deels doordat jongeren steeds meer gaan nadenken over eigen voorzieningen Wethouder F. van Driessche is gecharmeerd van de opzet van een jongerendebat. „Laat jon geren inschrijven om mee te praten Het moet een luchtige dag worden, met animatie. Jon geren kur.nen dan in debat." „Voor ons is het is heel belang rijk dat jongeren het gevoel krijgen serieus te worden geno men", zegt Van Driessche „Jon geren zien dat ze krijgen waar ze om vragen." Voorbeeld is onder meer de speelplek in Clinge, waar de jeugd kan skaten en basketballen Dat was een wens van die jongeren Jeugd in Vo gelwaarde wil ook een dergelij ke voorziening en nam onlangs een kijkje in Clinge Van Driessche sprak ook met jongeren uit Heikant. Sint-Jan steen en Nieuw-Namen. De jeugd in Nieuw-Namen wil een skatebaan. „Jongeren uit Hei kant en Sint Jansteen van vijf tien en zestien jaar willen graag zelf activiteiten houden in de kindervilla in Hulst. Deze jon geren zijn de soos in hun dorp ontgroeid, maar willen niet al leen in het café zitten." Bertram wijst op een groepje jonge bas ketballers. dat eind vong jaar op gesprek is geweest op het stadskantoor. „Die jongeren willen graag basketballen op het terrein naast de gymzaal in Sint Jansteen. Dit veld is inmid dels aangelegd. Daarnaast mo gen ze de gymzaal huren. Dat gaat perfect." Omwonenden zijn vaak minder blij met de komst van een speel terrein voor de jeugd. De jonge- ren werker maakt hieruit op dat de tolerantie minder is gewor den. „Mensen spreken vaak over overlast door de jeugd, maar dat zijn gewoon uitingen van opgroeien. Toen ik als zes tienjarige jongen op mijn brom mer reed, had ik niet de indruk dat er zoveel geklaagd werd. Dat nu meer over de jeugd wordt geklaagd, heeft ook te maken met de maatschappij. Mensen willen na vijf uur rust hebben. Je moet het natuurlijk wel rela tiveren. Echte overlast van de jeugd hebben we hier niet. In de Randstad lachen ze je vierkant uit." Bewoners van de Hulster wijk Moerschans hadden een paar jaar geleden last van een groepje cnminele jongeren, die de buurt teisterden. De jongeren werden opgepakt en de gemeente zette een specifiek jeugdbeleid voor de wijk Langs de Linie op. Dit project loopt volgens Van Dries sche goed Website Zowel de wethouder als de jon gerenwerker zegt dat in de regio voldoende voorzieningen zijn voor de jeugd. Het probleem is echter dat ze niet allemaal even bekend zijn. Daarom wordt ge werkt aan een website voor Zeeuws-Vlaamse jongeren De gemeente Sluis neemt hierin het voortouw Deze gemeente heeft voor dit project een provinciale subsidie ontvangen. Advertentie De opbrengst van de lentemarkt bij het Terneuzense woonzorgcentrum De Blide wordt gestoken in andere activiteiten van het cen trum. foto Camile Schelstraete door Eugène Verstraeten Veel belangstellenden vonden de weg naar het woonzorgcen- TERNEUZEN - De jaarlijkse trum aan de Alberdingk lentemarkt in en om het Ter- Thymstraat. neuzense woonzorgcentrum Tijdens de lentemarkt werd De Blide was gisteren gezellig een grote verscheidenheid aan druk. zelfgemaakte spullen te koop aangeboden. Er waren dit jaar ook allerlei eenjarige tuin- plantjes te koop. Een grote hoeveelheid was geschonken door een tuincentrum uit Zaamslag. Om het thema 'lente' te bena drukken liepen er lammetjes in de tuin van De Blide. Maar echt lenteweer was het niet. Met de opbrengst van de lente markt worden vele andere ac tiviteiten in De Blide bekos- tigd. door Renê van Stee SLUIS - Door financiële krapte bij de rijksoverheid worden de kustversterkingswerkzaamhe- den tussen Cadzand en Bres- kens waarschijnlijk op de lange baan geschoven. Hierdoor dreigt uitstel voor onderdelen van het Ontwerp Gebiedsplan West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit betekent een lelijke tegen valler voor diverse initiatieven in het kader van het gebieds plan, dat is bedoeld om West- Zeeuws-Vlaanderen een soci aal-economische impuls te ge ven. Het plan zou in combinatie met de kustversterkingswerk- zaamheden worden uitgevoerd De integrale aanpak legt %'ooral de nadruk op functies als land schap, natuur, recreatie en toe risme Uit de Derde Kustnota blijkt dat gedeeltes van de waterke ring in West-Zeeuws-Vlaande ren tot de zwakste schakels in de Nederlandse kust behoren. On der meer in verband met de zee spiegelstijging moeten plekken worden versterkt. Aangezien de situatie niet precair is, blijkt dit een kwestie van de lange adem. Op termijn wordt tussen het Zwin en Breskens de kustver dediging landinwaarts ver sterkt door een combinatie van binnendijkse duinen (268 hec tare) en binnendijken (10,3 kilo meter). De opzet van deze variant biedt veel mogelijkheden voor mede gebruik. Voor de kustplaatsen Breskens en Cadzand-Bad is ge kozen voor een zeewaartse ver sterking die volop ruimte biedt voor een kwaliteitsimpuls van deze kernen. Kosten De kosten voor de kustverdedi ging worden geschat op ruim 340 miljoen euro, die groten deels door het Rijk moeten wor den opgehoest. De totale inves teringen in het kader van het Gebiedsplan West-Zeeuws- Vlaanderen - onder meer voor recreatie- en woningbouwpro jecten, de aanleg van bedrijven terreinen, natuur-, landbouw-, landschaps- en cultuurhistori sche projecten- bedragen zo'n 1,25 miljard euro, waarvan par ticulieren bijna de helft moeten opbrengen Wethouder J. Provoost ver wacht niet dat het uitstel van de kustversterking leidt tot afstel van een groot aantal andere projecten in het kader van het gebiedsplan, omdat die onaf hankelijk van elkaar kunnen worden uitgevoerd. „Uiteraard hoop ik dat de werken in het ka der van de zogeheten robuuste kust op zo kort mogelijke ter mijn doorgaan, omdat de inte grale aanpak een belangrijke pijler is waarop de uitvoering van het gebiedsplan berust", al dus Provoost. door Frank van Cooten HULST - Pubers worden schaarser bij voetbalclubs in Zeeuws-Vlaanderen. Jongens van vijftien en zestien jaar heb ben het veel te druk met andere zaken. Druk met de middelbare school, vooral de Tweede Fase hakt er stevig in. Druk met een bijbaan tje, druk met uitgaan en druk met de computer. Deze trend wordt gesignaleerd door jonge renwerker G. Bertram en wet houder F. van Driessche van de gemeente Hulst. De terugloop wordt onderschreven door voorzitter G. van de Voorde van HW'24 en bestuurslid J. Kolijn van W Terneuzen. Het kost ver enigingen steeds meer moeite volwaardige A- en B-jeugdelf- tallen samen testellen. „Vereni gingen gaan samenwerken om hun elftallen op sterkte te krij gen", zegt Van Driessche. Bert ram constateert dat jongeren vaker kiezen voor een individu ele sport zoals tennis of atletiek. Die past beter ia hun drukke tijdschema. Voetbalvereniging HVV'24 heeft het A2-team de afgelopen competitie samenge voegd met dat van W Steen om een volwaardig elftal op de been te krijgen Volgens voorzitter Van de Voorde is dit een goed ex periment geweest. Voor het ko mende seizoen beschikt HW24 over één Al-elftal en twee B- teams. „Er is echter geen sprake van grote paniek. Het is immers op zich een goede zaak dat ver enigingen meer samenwerken." Van de Voorde vergelijkt het aantal jeugdleden met een pyra- mide „De spoeling van boven wordt steeds dunner." Het grote W Terneuzen heeft in jaren niet zo weinig jeugdspe lers voor de A- en B-elftallen ge had als dit seizoen: slechts één A-elftal en twee B-teams. Be stuurslid Kolijn beaamt dat tijd een rol speelt, maar vaak wordt het besluit te stoppen bij W Terneuzen ook op sportieve gronden genomen „Jongeren die bij ons niet in aanmerking komen voor de selectie, gaan naar Terneuzense Boys waar ze wel aan spelen toekomen." Ook W Terneuzen denkt aan samenwerking met andere ver enigingen om jeugdelftallen aan te vullen. „We hebben al ge sprekken gehad met de W Spui maar we zijn nog niet zo ver om besluiten te nemen." Advertentie - STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert WEA ZEELAND met het nieuwe kantoor in de Stadspoort AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 Blijmoedig heeft die inwoon ster van Goes haar vijftigste verjaardag gevierd. Inder daadhet getal doet even schrikken, maar achje bent zo oud als je je voelt. En eer lijk gezegd: wie zou haar vijf tig jaar geven. Een van de consequenties van het bereiken van deze leeftijd was dat een proef nummer van het senioren blad Plus Magazine in de bus viel, een tijdschrift dat ge heel op wel en wee van de ou der wordende medemens en diens veronderstelde interes sesfeer. Een tikkeltje onthutst bla derde ze door voedingstips ter voorkoming van de ziekte van Alzheimer, een artikel over leeft ijdsdiscriminatie in het verzekeringswezen en een opsomming van veilige vakantiebestemmingen. Ze zag er ineens uit als een vijf tigplusser. hoe kan iets zó ZACHT en toch zó EFFECTIEF zijn? CAPTAIN ici.0 E>TMN Verkoopprijs: 1595,- *IM h« aM ptoaBen Het compleet nieuwe 3-2-1 digitaal home entertainment systeem van Bose'. Overtuig uzelf! Vraag om een demonstratie. Bezoek uw geautoriseerde Bose-dealer. »#edig overzicht van geautoriseerde Bose dealers W*S*1 °P°emen Ba*,el: (0299) 390111, 390109, e-mail consumenteninfo@bose.com aast Ben je eigenlijk op zoek naar een deodorant die niet alleen heel effectief werkt, maar die daarnaast ook zacht is voor de huid? Waarom zou je dan genoegen nemen met een deodorant die je slechts één van beide eigenschappen biedt' po balance iteona De nieuwe Rexona Pro-Balance houdt de okselhuid 24 uur lang écht droog en is dankzij de toevoeging van ProDermasil™, een unieke mix van huid- vnendelijke ingrediënten ook nog eens bijzonder geschikt voor de gevoelige huid. Rexona Daar kun je op vertrouwen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45