KPN had minister in de tang Recessie gaat echt pijn doen DEMONSTRATIE Lag niet baten L Discussie over vrouwen barst weer los in SGP Criminologe bepleit thuisverzorging probleemkinderen 3 Kamer ondervraagt Hoogervorst over graaicultuur Meisjes van 16 steken 15-jarige Alkmaarse neer Dode bij brand Maxima deelt Appeltjes van Oranje uit Veertiende verdachte in terreurzaak gearresteerd DREMEI1 KKRCHER ZATERDAG 17 MEI Gemeente Amsterdam saneert Huisdier leidt tot vakantieleed Korrelatie krijgt veel relatievragen Man bekent moord op zus Verzet tegen meermanseellen Klachten eerste dag examens Schipper maakt zich zorgen over staat vaarwegen vrijdag 16 mei 2003 I®' HAAG - Protest van als ipen uitgedoste hobbvdier- jers en dierenactivisten het gebouw van de Tweede ,er in Den Haag mocht niet Ook de bezwaren van te,Links. PvdA. Christen- te ra SP konden gisteren niet „komen dat minister Veer- van Landbouw doorgaat ,bvpluinivce te ruimen. door Henk van Lierop jcenLinks. PvdA, Christen- veen SP betoogden dat in ge- jjfltn als de Gelderse Vallei, «rallange tijd geen uitbra- Svan vogelpest meer geweest jhiobbykippen in leven gela- nmoeten worden. De minister sadrukte tegenover de Ka- leden dat de Europese Com er op staat dat al het jjmvee in de besmette gebie- ®iwordt geruimd. Ook in de Jjase Vallei zou het hobby- Èmvee een 'onaanvaardbaar SCO in de verspreiding van de (jacêlpest zijn', aldus Veerman ykomende dagen wordt in de Gelderse Vallei en Beneden- «uwen het pluimvee van 150 jbbydierhouders geruimd. In jjjb'urg en Noord-Brabant 5at het om nog 8200 adressen arhobbypluimvee moet wor- opgehaald. ANP ALKMAAR - De politie heeft isteravond twee 16-jarige Ki5jes uit Alkmaar aangehou- fci. Ze worden erv an verdacht een 15-jarig meisje uit die- elfde plaats te hebben neerge stoken. De steekpartij gebeurde gister- middagrond half vijf in de Alk- EaarsewijkOverdie. ïelgens de politie is een ruzie de laaleiding. Het slachtoffer is pergebracht naar een zieken den daar geopereerd aan de Keiopen messteken in haar bk. Een woordvoerder van de oiitie noemde haar toestand tóeravond stabiel. Bet is niet bekend of de ver- achten bekenden zijn van het achtoffer. De beide vermoede- ke daders zitten voor verhoor ast op het politiebureau. ANP IRNHEM - Een nog onbekende rouw is gisteravond om het le- gekomen bij een brand in verzorgingshuis Vreeden- Arnhem. De bejaarde iro'iw was bewoonster van het lis. Het vuur was in haar ka- ontstaan. ANP DEN HAAG - Als de staat als grootaandeelhouder van KPN uit protest tegen de buitenspo rig hoge beloningen aan de top bestuurders niet had ingestemd met de jaarrekening van KPN. had dat waarschijnlijk geleid tot een ramp voor de onderne ming. Minister Hoogervorst van Fi nanciën zei dat gisteren in de Tweede Kamer tijdens een de bat dat was aangevraagd door GroenLinks-Kamerlid Vendrik. Volgens de WD-minister zou dit door de topbestuurders uit gelegd worden als een motie van wantrouwen en zouden ze waarschijnlijk opstappen. Dat zou het bedrijf in een crisis stor ten en de waarde van de aande len zou weer met miljarden da len. WD-Kamerlid Blok conclu deerde hieruit dat de staat als grootaandeelhouder over een macht beschikt, die hij in feite niet kan gebruiken. Giskes van (D66) ging zelfs zover te zeg gen, dat de topbestuurders hier door een 'chantagemiddel' heb ben. Tijdens de aandeelhoudersver gadering van KPN, afgelopen maandag, bekritiseerde een ambtenaar van Financiën de beloning van de topbestuur ders, maar hij noemde het ont houden van instemming met de jaarrekening een 'paardenmid del'. Vendrik en PvdA-Kamer- lid Douma dienden een motie in met als strekking dat de rege ring in de toekomst dit 'druk middel' moet inzetten tegen 'exorbitante' beloningen. Zij kregen bijval van LPF-Kamer- lid Varela die vindt dat de 'men selijke maat volledig is zoek ge raakt in de graaicultuur'. Geen steun WD en CDA gaven geen steun aan de motie van GroenLinks en PvdA. Beoogd regeringspartner D66 stemde voor, evenals de LPF en de SP. Dat was niet vol doende voor een meerderheid. Minister Hoogervorst zegde m april de Tweede Kamer toe stampij te gaan maken in de ver gadering van aandeelhouders van KPN uit protest tegen de be loningen aan de top. ,,Geen da den, maar woorden", stelde Vendrik gisteren, maar dat ziet de liberale bewindsman anders De raad van commissarissen heeft toegezegd dat die een nieuwe beloningsstructuur gaat invoeren. ANP pagina 19: opties op andere manier DEN HAAG - Mevrouw G. Theuns (1.) van de multicul turele huiskamer te Amsterdam toont in Den Haag trots haar Appeltje van Oranje. Deze jaarlijkse prijs van het Oranje Fonds wordt uitgereikt voor initiatieven op het terrein van maatschappeijk welzijn en in het bijzonder sociale samenhang. Drie organisaties kregen de Appel tjes, (gemaakt door Koningin Beatrix) en een bedrag van 15.000 euro op paleis Noordeinde overhandigd uit handen van Prinses Maxima (r). Andere onderscheiden projecten waren een contactouderproject in de wijk Se- lissenwal van Boxtel, een multiculturele huiskamer in het Amsterdamse Geuzenveld en het buurtfestival Tam-Tam uit Leiden-Noord. Zij waren de eerste win naars van de onlangs ingestelde prijs 'Appeltje van Oranje'. foto Marcel Antonisse/ANP wonze redactie binnenland OTTERDAM - Politie en justi- hebben woensdag een veer tiende verdachte aangehouden die te maken heeft met het straf proces dat nu dient tegen twaalf itrmeende terroristen. Dit bleek gisteren tijdens een c'óigenverhoor in dit proces oor de rechtbank in Rotter- In Frankrijk zit nog een dertiende verdachte vast Deze is nog niet uitgeleverd en staat dus nog niet in Rotterdam terecht. Politie en justitie zien tem als de leidinggevende van rijf terroristische cellen, waar- Khet vermeende terroristische Ktwerkzou bestaan. Het OM verdenkt de mannen van het rekruteren, voorberei den en ondersteunen van strij ders voor de jihad, volgens justi tie de oorlog tegen de vijanden van de islam. Van enkelen denkt het OM dat ze zelf zijn opgeleid tot strijder. De woensdag aangehouden man wordt van deelname aan dezelfde criminele organisatie verdacht, beaamt een woord voerder van het Openbaar Mi nisterie (OM). De man werd na zijn getuigenverhoor in dit pro ces gearresteerd. Aanklager Va- lente kondigde een paar weken geleden al aan dat als de man als getuige in de rechtbank zou ver schijnen, hij zou worden opge pakt. ANP doorSaskia Buitelaar KATWIJK - Tien jaar nadat het vrouwenstandpunt de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) in Nederland ernstig ver deelde en aan de rand van de af grond bracht, laait de discussie opnieuw op. Mogen vrouwen politiek actief zijn? Onder aanvoering van de Kat- wijkse wethouder Wim van Duijn probeert een groep van zeven prominente SGP'ers de discussie nieuw leven in te bla zen. Met als doel vrouwen bin nen de partij en het politieke be stel dezelfde verworvenheden te geven als mannen. De stukgelopen besprekingen voor een kabinetsformatie van CDA, WD, SGP en Christen- Unie tonen zijn gelijk, vindt Van Duijn: Het vrouwenstandpunt kan schadelijk zijn voor de poli tieke activiteit van de SGP." „Het CDA wilde wel met ons in zee. Maar WD-minister Rem- kes riep hardop dat hij vanwege ons vrouwenstandpunt niet met 'zo'n partij' wilde regeren." En dat terwijl het onnodig is, stelt de Katwijkse wethouder. Zijn partij meent dat op basis van bijbelse gegevens het poli tieke ambt niet is weggelegd voor vrouwen. Van Duijn be strijdt dat, met diezelfde Bijbel in de hand. ,,Ik lees in de Bijbel andere dingen, namelijk dat het helemaal niet bezwaarlijk is. Richteres Debora gaf, met Gods goedkeuring, leiding aan het volk Israël." Achtergrond Partij voorzitter van de SGP, Wim Kolijn kan de aanvoerders van het opnieuw geopende de bat tot halverwege volgen. Hij wil een fundamentele discussie voeren over het vrouwenstand- punt en de achtergrond daar van. Met dat doel is hij zelf ook bezig om jonge partijleden om tafel te krijgen. Maar de uitkomst van Van Duijn - volwaardig lidmaat schap en politieke deelname voor vrouwen binnen de SGP - is hem een stap te ver. Hij hoopt dat die discussie de gemoederen juist kan bedaren in plaats van de emoties verder aan te wakke- rep. Een nieuwe stemming over dit standpunt zou volgens hem desastreus zijn. „Splijten is een te groot woord, maar het zal het voortbestaan van de partij - op nieuw - sterk op de proef stel len." GPD KEAI Hrt/IR. door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Alle seinen voor de Nederlandse economie staan op rood. De consumentenbeste dingen groeien amper, de inves teringen zijn in elkaar geklapt en de export draait moeizaam. Alleen de uitgaven van de over heid in onderwijs en veiligheid zorgen voor enige groei. Tegelijkertijd explodeert de werkloosheid, daalt de koop kracht en lopen ook de over heidsuitgaven terug vanwege bezuinigingen. Daarnaast wacht de exportindustrie met smart op een herstel van de we reldhandel, in de wetenschap dat haar concurrentiepositie flink is aangetast en de harde euro voor extra nadeel zorgt. De stagnatie van de Nederland se economie begon eind 2000, toen aan een lange reeks van prachtige groeicijfers plotse- 1 ing een einde kwamIn de twee de helft van 2001 volgde een eerste teruggang, mede door de aanslagen op 11 september. Anderhalf jaar later staat de economie er nog slechter voor. En economen zijn vrij eenslui dend in hun oordeel dat het leed nog niet is geleden. We betalen nu de prijs voor het feit dat we in de tweede helft van de jaren ne gentig onvoldoende onderken den hoe uitzonderlijk de situa tie toen was. In die jaren kwam een aantal ontwikkelingen sa men die de economie enorm sti muleerden. Zo zorgden de beurshausse en de explosie van de huizenprij zen voor een enorme vermo- gensgroei in de tweede helft van de jaren negentig. Dat leidde tot uitbundige consumptie Jaren lange loonmatiging wierp ein delijk vruchten af en joeg de werkgelegenheid op in een tijd dat er nog arbeid zat vooi-han- den was. De ondergewaardeer de gulden gaf de export concur- Advertentie MULTITOOLS REINIGINGSMACHINES J? jt •»mUt VAN 10.00 TOT 16.00 UUR rentievoordeel en een te lage rente prikkelde de economie. Veel ondernemers lieten zich uit optimisme verleiden tot te forse uitgaven. Sterke, algemene las tenverlichting droeg verder bij tot een steeds meer oververhitte economie, die uiteindelijk last kreeg van toenemende inflatie. De vraag hoe diep deze recessie zal zijn, is moeilijk te beant woorden. Analyses van de Ra bobank wijzen uit dat de ko mende piek in de werkloosheid lager zal uitkomen dan tijdens de recessie van 1993. De winst gevendheid van bedrijven is ook wat hoger dan destijds. De vraag is verder hoe de consu ment zich houdt. In tijden van snel toenemende werkloosheid, heeft hij een natuurlijke neiging tot voorzichtigheid. Een diepere recessie kan ont staan, als de groei in de VS dit jaar weer terugvalt. Dan loopt de werkloosheid nog harder op in Nederland, omdat de groei van de wereldhandel stagneert. Dat zou het enige goede nieuws verpesten, waar economen nog wat hoop uit putten: de komen de maanden verwacht men dat er een eind komt aan de langdu rige daling van de investeringen en de krimp van de industriële productie in Nederland. De Amerikaanse economie bepaalt of die voorbodes van herstel zich ook echt voordoen. GPD AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam zal zes- tot zeven honderd banen schrappen. Dat zei wethouder van Financiën G Dales gisteren tijdens een toelichting op de Voorjaarsnota. Het college van B en W geeft zichzelf tot 2006 de tijd voor deze inkrimping. Burgemeester Cohen, met personeelszaken in zijn portefeuille, is verantwoordelijk voor de klus. De gemeente wil minder beleids- en plannenmakers. De na druk komt te liggen op de uitvoering. „De plannen die nog worden gemaakt, moeten er komen om te worden uitgevoerd en niet voor de bureaula", aldus Dales. ANP HILVERSUM - Mensen die hun huisdieren meenemen op va kantie, komen vaak voor onaangename verrassingen te staan Zo is dit jaar een regeling van kracht geworden in Frankrijk, die bij het publiek nauwelijks bekend is. Daar moet het huis dier niet alleen te identificeren zijn via een chip of tatoeage, maar moet er ook nog eens een gezondheidsverklaring zijn die ten hoogste vijf dagen oud is. Nietsvermoedende toeristen moeten soms rechtsomkeert ma ken aan de grens of op de camping, waarschuwen de initia tiefnemers van de actie 'Week van het Huisdier'. Er is een Europese verordening in de maak die het reizen van huisdieren moet vereenvoudigen, maar voor het zover is, die nen vakantiegangers zich goed te informeren. ANP UTRECHT - De meeste vragen die bij Korrelatie binnenko men, gaan over relatieproblemen (zesduizend), seksualiteit (vijfduizend) en depressie (drieduizend). Dat blijkt uit het jaarverslag over 2002 dat de stichting gisteren publiceerde. De overige van de 55.000 telefoontjes die Korrelatie vorig jaar ontving, gingen voornamelijk over zaken als rouw, welzijn, mishandeling en verslaving. Opvallende nieuwkomer in de toptien is de organisatie, toe gankelijkheid en beschikbaarheid van de zorg. ANP ZWIJNDRECHT - Een 23-jarige man uit Den Haag heeft be kend dat hij zijn 27-jarige zus uit Zwijndrecht heeft doodge stoken. De vrouw werd op vrijdag 9 mei in huis dood aange troffen door haar man. In het huis bevond zich ook haar 4-jarige zoontje, dat onge deerd bleef. De politie Zuid-Holland-Zuid heeft dertig re chercheurs op de zaak gezet en heeft woensdagavond een ver dachte aanhouden in Delft. Hoewel dc man heeft bekend, is het motief voor de moord niet duidelijk Vandaag wordt hij voorgeleid aan de rechter-commissaris. ANP DEN HAAG - Het hele gevangeniswezenvan hoog tot laag, is tegen de invoenng van meer dan één gedetineerde op een cel. Minister Donner van Justitie wil twee gedetineerden op een cel plaatsen. Technisch is dat wel mogelijk maar de veiligheid voor het personeel en voor de gevangenen zelf zal afnemen en de resocialisatie van de gedetineerden komt in het gedrang Dat is de overtuiging van zowel de gevangenisbewaarders, de directeuren van de penitentiaire inrichtingen, de medische dienst, de geestelijke verzorgers als diverse deskundigen op het gebied van strafrechtstoepassing. Dat bleek gisteren tij dens een gesprek van betrokkenen in het gevangeniswezen met de fracties in de Tweede Kamer. ANP door Monique de Knegt BILTHOVEN - Veel te veel kin deren worden naar inrichtingen gestuurd terwijl er geen aan toonbaar goede behandelpro gramma's zijn. Dat zegt de criminologe prof. dr. Josine Junger-Tas. Samen met het Ne derlands Instituut voor Zorg en Welzijn pleit zij ervoor proble matische kinderen thuis te be handelen. De zogenoemde mul- tisysteem therapie (MST) zou veel effectiever en veel goedko per zijn. Medewerkers bij jeugdzorg en justitiële inrichtingen zijn en thousiast over het plan. De mi nisteries van Justitie en Volks gezondheid beraden zich op in voering van het nieuwe systeem dat jaarlijkse honderden kinde ren uit jeugdinrichtingen zou moeten houden. „Een inrichting is de slechtste oplossing. Zet eens 120 werke lijke rotjongetjes bij elkaar. Dat kan niet goed gaan. We weten uit de psychologie dat je niet al lemaal probleemgevallen bij el kaar moeten plaatsen. Toch worden de inrichtingen alleen maar groter", zegt Junger-Tas. Jaarlijks verblijven er ongeveer 4500 jongeren in jeugdinrich tingen. De criminologe heeft een behandeling voor ogen waarmee aantoonbare resulta ten zijn behaald in de Verenigde Staten, Canada en Noorwegen Dit zogeheten MST is bedoeld voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar die drugs gebruiken, ver nielen of stelen, mishandelen, spijbelen, weglopen en lak heb ben aan gezag. Nu worden deze jongeren vaak naar behandel- of justitiële jeugdinrichtingen gestuurd. Bij MST blijven ze thuis en wordt iedereen betrok ken die invloed heeft op het ge drag van de jongere: het gezin, de school, de vriendengroep, de buurt en de jongere zelf Hij moet los komen van de verkeer de vrienden, op tijd thuis ko men, naar school en huiswerk maken, huishoudelijke taken doen en geen alcohol of drugs meer gebruiken. ,.Het kind komt in een gedrags keurslijf Het krijgt ook belo ningen die het waard maken zijn gedrag te veranderen", al dus Junger-Tas. GPD HILVERSUM - Het Laks (Lan delijk Aktie Komitee Scholie ren) heeft gisteren op de eerste examendag zo'n honderd klach ten binnengekregen. Een woordvoerder noemde dat weinig, maar wees erop dat er ook nog niet zoveel examens werden afgenomen. Gisteren deden bij elkaar zo'n 4650 scho lieren van havo en vwo examen. Over maatschappij leer kwamen de meeste klachten. Er zou zijn ondervraagd over leerstof die de leerlingen niet hadden hoeven te leren. ANP pagina 17: examenrubriek MADE - Bezuiniging op onder houd van vaarwegen zorgt vol gens de schippersvereniging Schuttevaer voor 'levensge vaarlijke situaties'. De schip pers willen de overheid via de rechter dwingen achterstallig onderhoud aan sluizen en bag- gerwerk uit te voeren. Sluisdeuren lopen volgens Schuttevaer vast en voor sluis muren dreigt instortingsgevaar. De verzanding van rivieren door achterstallig baggerwerk kost de schippers geld, doordat ze minder kunnen laden. Schuttevaer-voorzitter J. Ter louw haalde gisteren tijdens het jaarcongres in Made fel uit naar 'Den Haag'. „We overwegen se rieus de staat voor de rechter te dagen wegens slecht huisvader schap. We hebben al een advo catenbureau in de arm geno men." Volgens oud-minister Terlouw moet Rijkswaterstaat netten langs de sluismuren spannen om passerende schippers te be schermen tegen vallende brok ken cement. Terlouw: „Er wordt op dit moment echt een potje van gemaakt. Een paar weken geleden was een sluis enkele da gen gestremd, omdat er geen geld was om een kapotte camera voor de afstandsbediening te vervangenHij stelt dat op kor te termijn vijftig miljoen euro nodig is om de ergste knelpun ten weg te halen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3