PZC Ondernemers pleiten voor theater 13 V ik Drakenkop hapt grond Tweede kroonluchter voor sober kerkje Naam Vrijburgbad bekt wel lekker Omwonenden willen via rechter aanpak varkensstal afdwingen Buiten roken zorgt voor klachten over jeugdcomputerruimte Plus MIEUl/J van cap-fain 13I0 Zieke vrouw uit woning getakeld Uroep op gemeenteraadsleden om plan te steunen zeeuwse almanak Home cinema uit slechts twee zichtbare luidsprekers* GOES - De Goese brandweer is psleravond met een ladderwa- pi uitgerukt om een vrouw uit bar woning op de eerste ver- aeping van het appartemen tencomplex op de kop van "ueuwstraat en de 's Heer Hen- tokskinderenstraat te halen. De ambulance was even daar- Tcor besteld omdat de vrouw, rogmaar kort geleden bevallen, plotseling ziek was geworden. ambulancepersoneel be sloot dat ze horizontaal moest worden vervoerd om het risico ran complicaties te beperken. 8e brandweer kon haar met de lidderwagen van het balkon naarde ambulance tillen, waar- ra ze naar het Oosterschelde- iekenhuis werd gebracht. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 16 mei 2003 joorAliPankow AERIKZEE - Culturele voor- neningen horen bij een goed leefklimaat. Dat vindt de On- dernemerskring Schouwen- Duiveland (OSD). In een brief un alle gemeenteraadsleden •nept het bestuur hen op een po- jtief besluit te nemen over het jeorstel om op de plek van het iwrmalige Mondragon in Zie ree een nieuw theater met (trgaderruimten en café- en itaurantfaciliteit te realise- |e ondernemers maken zich joigen dat het fout dreigt te lo pen met de plannen. Een theater net aanverwant zalencomplex foagt er volgens de OSD toe bij Jat Schouwen-Duiveland een aantrekkelijk gebied blijft voor ondernemers die overwegen zich hier te vestigen en voor de n die hier wonen of ko men te wonen. „Voor de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland ligt hier de taak daaraan mee te werken. Wij zijn van mening dat de be volking van deze gemeente recht heeft op een dergelijke voorziening en niet aangewezen moet blijven op soortgelijke voorzieningen in Middelburg, Goes en Bergen op Zoom", aldus de brief van de ondernemers. Zij noemen goede basisvoorzie ningen een eerste voorwaarde voor het creëren van een aan trekkelijk ondernemersklimaat en voor het behoud van goede werkgelegenheid. Bij goede ba sisvoorzieningen denkt de OSD niet alleen aan infrastructuur, woningen, scholen, gezond heidszorg, sport- en recreatie voorzieningen maar ook aan een theater met foyer- en vergader ruimten en café- en restaurant faciliteiten. Negatieve signalen De reden dat de Ondernemers kring alle gemeenteraadsleden nu heeft aangeschreven, zijn de negatieve signalen die het be stuur over de toekomstige be sluitvorming heeft opgevangen. Zo maakt de OSD zich zorgen over de negatieve ambtelijke adviezen en over het feit dat een aantal leden van de fracties zich tegen de theaterplannen lijkt af te zetten. ,,Wij willen u als ondernemers, lid van de OSD met 160 leden en zorgend voor een flink stuk werkgelegenheid, met klem ad viseren hierover positief te be slissen. Wij zijn van mening dat een theater zoals dit aan u is ge presenteerd van vitaal belang is voor de gehele bevolking van ons mooie Schouwen-Duive land", aldus de brief die is on dertekend door voorzitter L. Noordhoek en secretaris J. Rib- bens van de Ondernemerskring. De OSD schaart zich hiermee in de rij van eerdere pleitbezorgers als de Regionale Toneelwerk groep (RTW), het Zeeuws Cen trum voor het Amateurtheater (ZCA) en de Federatie van On dernemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS). Advertentie 52.000 kubieke meter grond moet uit de depots in het Prunjegebied getransporteerd worden naar de Delingsdijk (op de achtergrond) voor de aanleg van een fietspad tussen de Serooskerkeweg en de Zwaardweg. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow SEROOSKERKE (S) - Het grondverzet aan de Prunjeweg levert met regelmaat surrealistische taferelen op. De grote kra nen die daarbij worden ingezet, wekken vaak de indruk alsof grote drakenkoppen een hap grond nemen. De meeuwen die er in groten getale rond scheren zorgen voor een passende omlijsting. In wezen gaat het echter niet om poëtische sferen, maar om heel concrete zaken. Er moet in totaal 52.000 kubieke meter grond uit de depots in het Prunjegebied getransporteerd worden naar de Delings dijk voor de aanleg van een fietspad tus sen de Serooskerkeweg en de Zwaardweg. Met de extra grondtoevoer wordt het pro fiel van de Delingsdijk verbeterd. Naast een fietspad wordt er ook een afgebaken de parkeerstrook aangelegd voor auto's van vogelaars. De kosten bedragen ruim negenhonderdduizend euro. De provincie betaalt de helft, het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) draagt 25 procent bij In verband met de werkzaamheden is de Delingsdijk gedeeltelijk tot half juli voor fietsers afgesloten. Er geldt een omlei dingsroute via Serooskerke, de Ridder- weg, Hogeweg en Elkerzeescheweg. Het autoverkeer kan wel gewoon gebruikma ken van de Delingsdijk, Fietspad en par keerstrook moeten nog voor de zomerva kantie worden opgeleverd. Als het aan enkele inwoners van Noordgou we ligt, hangt er over een tijdje in het kerkje een tweede kroonluchter, foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman NOORDGOUWE - Als iets het kerkje van Noordgouwe mooi maakt, dan is het wel zijn sober heid. Het beetje praal zit 'm vooral in de kroonluchter die sinds I960 in het koor hangt. Een stel enthousiastelingen maakt zich sterk voor een twee de kroonluchter. Het gebouw kan het makkelijk hebben. De witgesauste muren, lichtkleurige glas-in-loodra- men en houten banken en preekstoel maken dat rust neer daalt over de bezoeker. ,,Ik kan het niet goed uitdrukken, maar je vindt hier geen poespas en juist dat vind ik heel mooi. Die soberheid, die sfeer Dat is prachtig", zegt gemeentelid Nelly Nelisse Samen met Rie van Burg, Tonnie Klompe en Linda Korstanje heeft Nelisse een actiecomité opgericht. Met een grote bazaar willen zij geld bij elkaar sprokkelen om een tweede kroonluchter aan te schaffen. Het achttienarmige koperkleu rige exemplaar dat er nu hangt, is ruim veertig jaar geleden aan de kerkelijke gemeente ge schonken door de zusters Schuurbeque Boeije. Aanlei ding was een ingrijpende res tauratie die destijds plaats had. Van Burg kwam met het plan een tweede kroonluchter aan te schaffen, om ook het schip - het deel van de kerk waar de kerk gangers zitten - sfeervol te kun nen verlichten „Het is feestelij ker en de verlichting is dan wat meer in evenwicht", schetst Ne lisse. Dankzij een legaat, be stemd ter verfraaiing van de kerk, is de helft van de benodig de circa vierduizend euro al in de knip. De rest hoopt het actie comité met de bazaar en eventu ele vervolgacties bij elkaar te krijgen Natuurlijk kun je discussiëren over de vraag of het geld niet be ter kan worden gebruikt, erkent Nelisse. „Misschien is dit ijdel, maar het is tegelijkertijd ook belangrijk dat de kerk meer is dan zomaar een gebouw. Dat het fijn is om hier te komen." Bo vendien, stelt ze, is het organise ren van de bazaar op zich al de moeite waard. „Want daarmee ontstaan onderling leuke con tacten. Samen pannenkoeken bakken bijvoorbeeld schept een band." De bazaar wordt zaterdag 14 ju ni gehouden in en nabij het ver enigingsgebouw tegenover de kerkingang. Er worden tussen tien en vier uur spullen ver kocht. Ook is de kerk open. door Melita Lanting VLISSINGEN - Het nieuwe stadsgewestelijk zwembad van Vlissingen en Middelburg heet vanaf nu het Vrijburgbad. De naam werd gekozen uit 165 in zendingen voor de prijsvraag. Mevrouw M. Wisse uit Koude- kerke is de bedenker en ze heeft daarmee een jaar gratis zwem men gewonnen. Namen als Unicum, Dolfijn, Plons er in en Waterworld heb ben het allemaal niet gehaald. „De naam moest eenvoudig en kort zijn, en daaraan voldoet het Vrijburgbad precies", aldus wethouder A. de Vries die giste ren tijdens een feestje in het zwembad de winnaar bekend maakte. Mevrouw Wisse vertelt dat ze lang heeft nagedacht over een creatieve naam, maar dat het niet wilde lukken. „Ik wilde iets doen met die vormen, maar ik door Famke van Loon ZIERIKZEE - Drie inwoners van Schuddebeurs stappen naar de rechter. Zij willen dat de gemeente Schouwen-Duive land AgriGroep Zeeland BV dwingt zijn stallen aan te passen aan de afspraken in de bouw vergunning. De gemeente wei gert dat. omdat legalisatie van de anders gebouwde varkens stallen aanstaande is. W. van Ha veren, F Ritsema en G Velders voeren al enkele ja ren strijd met de gemeente over de varkensmestenj aan de Lan ge Blokweg in Zierikzee. Zij hebben last van stank. Tot nu toe is die strijd voor hen zonder succes, hoewel de gemeente er kent dat twee van de drie stallen niet volgens de afgegeven bouwvergunning gebouwd zijn. „Om onduidelijke redenen wil de gemeente kennelijk koste wat kost de overtreding legali seren", aldus Van Ha veren. De stallen aan de Lange Blok weg zijn iets groteren op een an dere manier (gedraaid) op het terrein gezet dan in de vergun ning van 1994 was afgesproken. Daarnaast wordt de mest op een andere manier uit de stallen weggevoerd dan afgesproken. In plaats van het zogeheten koeldeksysteem zijn de var kensstallen voorzien van een spoelgotensysteem, wat volgens milieuonderzoeken voor aan zienlijk meer stank zorgt .De stallen zijn in afwijking van de bouwvergunning gebouwd. In beginsel kan hiertegen hand havend worden opgetreden", stelt ook het college in een brief aan de bewoners. Niettemin weigert de gemeente AgriGroep te dwingen de afspraken na te komen. Vorig jaar is immers het bestemmingsplan intensieve veehouderij aangepast, waar mee de illegale situatie aan de Lange Blokweg rechtgetrokken kan worden. Óp dit moment wordt bekeken of via dat be stemmingsplan een nieuwe bouwvergunning afgegeven kan worden, die de boel achter af alsnog legaliseert. Nadat het college eerder al het handhavingsverzoek van de drie bewoners had afgewezen, wijst nu ook de bezwaar- en be roepschriftencommissie de be zwaren af. „Gezien de situatie dat er concreet zicht is op legali satie, zijn wij gehouden af te zien van handhavend optre den." De bewoners zijn over deze op stelling van het gemeentebe stuur zeer verbaasd en verbol gen. „Ik kan het niet anders verklaren dan dat de gemeente bang is voor de Brabantse var kensbaronnen of dat er sprake is van verborgen agenda's", aldus Van Haveren. Hij en zijn mede standers vinden dat de gemeen te haar wettelijke taak moet uit voeren en de vergunningen moet handhaven. Volgens Van Have ren is het standpunt van het col lege ook niet consequent: „Ken nelijk wil dit wankelmoedige college wel optreden tegen een particuliere pensionhouder, die geen enkele overlast veroor zaakt, maar bij een continu overlast veroorzakende var- kensmesterij bukt men voor verantwoordelij kheden. Advertentie - STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS Goes feliciteert WEA ZEELAND met het nieuwe kantoor in de Stadspoort AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 ISflHHflHHHflflBHMI door Ali Pankow ZIERIKZEE - De nieuwe Ta bakswet die het roken in gesub sidieerde gebouwen verbiedt, levert het Hangnet in Zierikzee problemen op. Het Hangnet is een ruimte bij de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, die speciaal voor jongeren tus sen dertien en zeventien jaar is ingericht met computers, televi sie en video-apparatuur. Sinds begin dit jaar mag er op basis van de nieuwe regelgeving niet meer worden gerookt. Ge volg hiervan is dat de jongeren naar buiten gaan om te roken. „Dat doen ze niet in alle stilte, en dat geeft dan weer klachten over geluidsoverlast van omwo nenden", zegt directeur J. Elen- baas van de Stichting Jeugd. Hij heeft niet direct een oplos sing voor handen Volgens hem levert het overtreden van de re gels zulke forse boetes op, dat roken binnen absoluut niet oog luikend kan worden toegestaan. Het voortbestaan van het Hang net is één van de zorgpunten die Elenbaas deze week naar voren bracht tijdens het werkbezoek van de WD-fractie aan de Stichting Jeugd. Het digitale hangnet draait dankzij een pro jectsubsidie. Elenbaas hoopt dat de voorziening daarna on dergebracht kan worden inBro- gum-nieuwe stijl. Als het ge meentebestuur besluit tot nieuwbouw van dit poppodium, kan daar wellicht extra zaalca paciteit gerealiseerd worden voor dit soort activiteiten. Een ander actueel probleem be treft het drugsgebruik. „We moeten niet doen alsof dat op Schouwen-Duiveland niet voorkomt. We weten dat uit waarnemingen en gesprekken. De politiek wil graag cijfers ho ren, maar het is moeilijk om de omvang ervan in kaart te bren gen. Wat we wel weten, is dat er sprake is van aanzienlijk ge bruik van speed onder jonge ren", zegt Elenbaas. Volgens hem werpt de samenwerking binnen de Werkgroep Versla vingszorg wel zijn vruchten af bij de aanpak van deze proble matiek, maar ligt hier vooral ook een taak voor de ouders om sturend op te treden. Voorstander De jeugdwerkleider gaf de WD-fractie te kennen dat zijn organisatie voorstander is van de vorming van een welzijns huis. Volgens Elenbaas hoort daar dan wel centrale huisves ting bij voor alle betrokken wel zijnsorganisaties en houdt het niet op met het afsluiten van con venanten. Hij trekt de verge lijking met de gemeentelijke sa menvoeging. „Toen werd de organisatie ook direct in één ge bouw ondergebracht Elenbaas zegt tevreden te zijn over activiteiten als de politieke jongerendag, de roefeldag, het beschikbaar stellen van spel materiaal en de ondersteuning van vrijwilligers in het kinder jeugd- en jongerenwerk. Een van de wensen is nog een meer gestructureerd overleg met de dorpsraden. kon niks origineels verzinnen. Toen heb ik stadsgewestelijk Vrijburgbad maar ingestuurd. Dat bekt wel lekker." Door de jury is het woord stadsgeweste lijk weggelaten en het leverde haar een jaar gratis zwemmen op. Er wordt nog hard gewerkt aan de afbouw van het zwem bad. Het is de bedoeling om het bad rond 1 juli open te stellen voor het publiek omdat dan de grote stroom toeristen op gang komt. Blijmoedig heeft die inwoon ster van Goes haar vijftigste verjaardag gevierd. Inder daad. het getal doet even schrikken, maar ach, je bent zo oud als je je voelt En eer lijk gezegd: wie zou haar vijf tig jaar geven. Een van de consequenties van het bereiken van deze leeftijd was dat een proef nummer van het senioren blad Plus Magazine in de bus viel, een tijdschrift dat zich geheel richt op het wel en wee van de ouder wordende me demens en diens veronder stelde interessesfeer. Een tik keltje onthutst bladerde ze door voedingstips ter voor koming van de ziekte van Al zheimer, een artikel over leeftijdsdiscriminatie in het verzekeringswezen en een opsomming van veilige va kantiebestemmingen. Ze zag er ineens uit als een vijftig plusser. CAPTAIN IG\0 fTiwP-o hoe kan iets zó ZACHT en toch zó EFFECTIEF zijn? 8en je eigenlijk op zoek naar een deodorant die niet alleen heel effectief werkt, maar die daarnaast ook zacht is voor de huid? Waarom zou je dan genoegen nemen met een deodorant die je slechts één van beide eigenschappen biedt? Rexona Daar kun je op vertrouwen! Verkoopprijs: 159S *U« htl sdx K (Aue«n Het compleet nieuwe 3-2-1 digitaal home entertainment systeem van Bose'. Overtuig uzelf! Vraag om een demonstratie. Bezoek uw geautoriseerde Bose-dealer. votied,g overzicht van geautoriseerde Bose dealers ««tan opnemen met Bose. tel: (0299) 390111 390109. email: consumenteninfo@bose.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37