Vederlichte visie op een stad PZC Negenhonderd mensen op drift Meeste D66'ers voor regeringsdeelname Krachtige beelden in olieverf 14 kunst SCEZ houdt amateurdag archeologen in Middelburg Kerncentrale weer open voor bezoek Feesten van Beleving Referendum afgeblazen Camel komt niel Try out Kane in Vlissingen V-V 4 V V J 9\ F Klomppop vrijdag 16 mei 2003 MIDDELBURG - De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) houdt morgen de vierde dag voor amateur-archeologen. Dat gebeurt vanaf half tien in het gebouw De Burg in Middel burg. Het programma staat dit jaar in het teken van de prehistorie en de Romeinse tijd. Aan de orde komen onder meer reeent onderzoek naar de laat ste jagers-verzamelaars-vissers in het dekzandgebied van (Zeeuws-)Vlaanderen (door P. Crombé van de Universiteit Gent), de bewoningssporen uit de Romeinse tijd bij Ellewouts- dijk (door M. Sier van het Ar cheologisch Diensten Centrum) en Romeinse muntvondsten in Zeeland (door R van Eert, Katholieke Universiteit Nijme gen). N. de Visser van het archeolo gisch Adviesbureau Raap be spreekt de eerste bijzonderhe den van Romeins aardewerken uit Aardenburg (Hof van Buize) en T. Derks van de Vrije Univer siteit Amsterdam gaat in op de godin Nehalennia en de Ro meinse religie in de provincie Zeeland. In De Burg is ook een tentoon stelling ingericht van recente vondsten en aanwinsten. BORSSELE - De kerncentrale Borssele is weer open voor be zoekers. De centrale had de bezoekrege ling tijdelijk opgeschort vanwe ge de oorlog in Irak. Exploitant EPZ vindt dat de huidige situatie weer zo veilig is dat excursies vanaf maandag 19 mei hervat kunnen worden. Overigens is de kerncentrale in de maanden juli en augustus weer gesloten, vanwege de zo mervakantie. Ook in de periode van 20 sep tember tot 10 oktober zijn ex cursies niet mogelijk. Dan wor den de splijtstofstaven in de reactor vervangen. door A. J. Snel Alles heeft zo zijn eigen kanten, zelfs interviews met olifanten', noteerde de oude dichter Leo Vroman ooit. Een diepe waarheid, voortkomend uit scherpe waarneming. Alles valt van meerdere zijden te bezien. Zo zijn er mensen die somber kunnen staren naar een aanrecht vol lepels, vorken, mes sen, schalen, borden en glazen die nog moeten worden afgewassen, terwijl an deren blijmoedig vaststellen dat die vaat binnen een kwartiertje is wegge werkt. Sommige types komen bij het binnenhalen van de was zo nu en dan een sok te kort waar anderen er juist eentje menen over te houden. In Middelburg loopt, aangevuurd door burgemeester J. M. Schouwenaar, een cohort bestuurders en organisatoren rond, dat het tellen van de zegeningen tot een hoge graad van perfectie heeft verheven. De dames en heren bekom meren zich niet om de geestelijke ont wikkeling van de ambtenaren in de Abdij. Dat daar onder een tijdelijke bloemenweelde de ruïnes der ondoor- dachtzaamheid schuilgaan, daar tillen ze niet te zwaar aan. Zij malen niet om bommen en granaten die mogelijk in omgewoelde aarde slapen, maar zien bouwwerken verrijzen waar nu nog kraters gapen Zieltjes zonder zorg zijn het, die bij het aanschouwen van een simpel stilleven met appels en peren uitroepen dat ze 'ooft' ontwaren. Die geestesteldheid is op sublieme wij ze neergeslagen in een brochure die de gemeente Middelburg in geheel Zee land heeft verspreid. Er vinden, zo blijkt uit de titel van het geschrift, van 16 mei tot en met 22 juni in de Zeeuwse hoofdstad Feesten van Beleving plaats. Niet dat er opmerkelijke verschillen zijn met vorige jaren toen er rond de zelfde tijd in Middelburg ook altijd al een braderie werd gehouden, defensie nieuwe man- en vrouwschappen trachtte te werven en er in cafés en op straat muzieken te horen waren, maar nu de hele rimram bij elkaar in één pro grammaboekje staat, ziet het er toch een stuk aardiger uit. Heel aangenaam getoonzet is een bege leidende brief van de burgemeester, die melding maakt van de braderie, die dit jaar haar 30-jarig lustrum (sic) viert en van gloednieuwe activiteiten als het straattheaterfestival. Schouwenaar, die zich in de brochure toeschietelijk als Koos presenteert, vindt dat er vele redenen zijn om feest te vieren. Hij schrijft zijn stadgenoten: Sinds de De jaarlijkse braderie in Middelburg, volgens het gemeentebestuur een 'feest van beleving'. foto Lex de Meester opening van de Westerscheldetunnel heeft Middelburg een directe, perma nente verbinding met het zonnige zuiden en omgekeerd krijgt de Bour gondische leefstijl bij ons makkelijk toegang." Wat een verbeeldingskracht! Hoe krijgt een mens het aan elkaar ge knoopt! 'Chapeau bas', zullen de noordwaarts oprukkende Bourgon diërs geheel in overeenstemming met hun leefstijl uitroepen. Er is meer. De gemiddelde Zeeuw zal chagrijnig vaststellen dat de rotzooi, veroorzaakt door de bouw in het Sta tionsgebied, onderhand wel eens zou mogen verdwijnen, de burgemeester komt met een veel leukere visie: ,,De band tussen het centrum en Middel- burg-over-het-kanaal wordt elke dag verstevigd nu het stationsgebied wordt vernieuwd en de contouren van het nieuwe stadskantoor uit de bouwput oprijzen." Kijk, uit zo'n benadering spreken een levenslust en een optimisme waar Mid delburg iets mee kan. Niks duffe regen ten en ondermaatse klerkenWe hebben het hier over een stad om trots op te zij n Met spetterende evenementen. De tak- kenherrie waarmee marine en land macht jaarlijks de pijngrens van de omwonenden aftasten, wordt aange prezen als een demonstratie waarbij 'gevoelens van bewondering, verba zing en nostalgie bij de bezoekers om voorrang strijdenHet leedvermakelij- ke televisieprogramma 'Te Land, Ter Zee en In de Lucht' van de Tros zal dit jaar, zo wordt juichend aangekondigd, de spelonderdelen 'Gein op 't Plein' en 'Spijkerbroekhangen' bevatten. De braderie, als regel een partij samenge raapte handel waarvoor de klanten zelfs tijdens de uitverkoop terugdeins den, wordt, zo verzekeren de organisa toren 'een mijlpaal om bij stil te staan'. Het thema voor dit jaar is, 'zeer actu eel'; 'Back to the seventies.' En dan is er zang. Van Jacques Herb, die volgens het programmaboekje eigen lijk geen nadere introductie behoeft maar naar wiens onvergetelijke lied 'Manuela' toch even fijntjes wordt ver wezen En van 'Gewoon Jansen', een groep die er telkens weer voor zorgt 'dat iedereen zijn dak uit gaat'. Dat zijn din gen waarmee een stad op de kaart wordt gezet. Schouwenaar heeft goed gezien dat het hier gaat om Feesten van Beleving waarmee Middelburg niet zelfzuchtig dient om te springen. Hij wil het gevoel van trots voor de 'prachtige stad die zich koestert in de warme voorjaars zon' delen. Daarom spoort hij de Mid delburgers aan via bij het programma boekje gratis en voor niks geleverde ansichtkaarten familie, vrienden en be kenden uit te nodigen om aan de jubel deel te nemen. En alsof het allemaal niet op kan, als klap op de vuurpijl: van donderdag 29 mei tot en met zondag 1 juni is het over al in de binnenstad gratis parkeren. Het lijkt waarachtig wel vroeger. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zwaar ver deeld zijn de Zeeuwse D66'ers over deelname aan een regering met CDA en WD, Als puntje bij paaltje komt, lijkt een meerder heid toch vóór te zijn. Met wei nig vreugde in het hart, maar het land moet worden geregeerd. Oud-gedeputeerde Alex Dijk- wel was bij het begin van de on derhandelingen tussen CDA, WD en D66 mordicus tegen. Nog steeds vindt hij dat zijn partij niet thuishoort in zo'n co alitie. Maar hij is gaan twijfelen. D66 houdt zondag een congres over regeringsdeelname. Dijk- wel weet nog niet wat hij gaat stemmen. Ook Dick van de Mer- we, voormalig D66-wethouder in Goes, is naar eigen zeggen 'wat milder' geworden. Dat de kerncentrale Borssele open blijft, ligt hem zwaar op de maag. Toch zou hij op het con gres voor regeringsdeelname stemmen. „Ik sta niet te juichen. Veel zal afhangen van de men sen die wij in het kabinet krij gen. Met Thom de Graaf als mi nister van Binnenlandse Zaken moet het lukken." Patricia van Veen, raadslid in Terneuzen, is juist tegen een mi nisterspost voor De Graaf. „Hij is een vertegenwoordiger van de oude politiek." Als De Graaf toch kans maakt, stemt Van Veen tegen, al is zij de laatste weken 'minder huiverig' gewor den: „Als kleine oppositiepartij ben je helemaal onzichtbaar." D66-raadsleden Niek Peters (Vlissingen), Sjaan Huissoon- Schrijver (Goes) en Rob van Eij- kelenburg (Middelburg) staan achter regeringsdeelname. Pe ters is 'zonder meer voor'. „Het is helder dat er pi jnlij ke maatre gelen moeten worden genomen, maar D66 heeft voldoende bin nengehaald." Dat de kerncen trale Borssele open blijft, juicht hij toe. Hij werkt bij de centrale. Middelburger Van Ei j kelenburg is om een andere reden vrij posi tief. Het is hem opgevallen dat de formatiebesprekingen mét D66 een andere wending heb ben gekregen. „Het CDA wilde met de PvdA niet praten over een begrotingstekort in 2007. ^Dat is nu wel geaccepteerd. En er komt meer geld vooronfe wijs. In die zin fungeert D66 als een rem op verrechtsing Zover wil Huissoon-Schriive- uit Wolphaartsdijk nog liK - gaan. „In de partij wordt W 2 verschillend gedacht over re» ringsdeelname", weet ze het is minder leuk dat er 'dr& tisch moet worden bezuinigat deze tijd valt daar echter n- aan te ontkomen. En D66h«» een kroonjuweel,de burgemeester, toch reerd gekregen." Tegenstanders zijn er ook. u£ Statenlid René Bastiaari Zeeuws D66-voorzitter Fr-i Kiel en Alex Hijgenaar secreu- ris van de afdeling Schouue:- Duiveland en lid van de ster- - fractie in de provincie „Oq, kiezers wordt geen recht Z 1 daan", oordeelt Kiel. „D66h^ T te gemakkelij k zakenzoals fa 0 referendum en de sluiting r Borssele, opgeofferd." 51 Sociaal gezicht Hijgenaar denkt daar andp i over. „Als kleine partij hebfa we aardig gescoord, zeker ty, twee ministersposten, maar ia schort in dit regeerakkoord au een sociaal gezicht." Hij doei onder meer op het eigen risin voor ziekenfondspatiënte ,,D66-stemmers hadden k. soort maatregelen met voer ogen." „Winst ïsdatereengekc- zen burgemeester komt", bega oud-Statenlid Bastiaanse „maar daar staan zoveel ancta dingen tegenover, zoals ha openhouden van Borssele. Ais principiële partij mag je das; mee niet instemmen." VLISSINGEN - Over regering» deelname aan een coalitie nut CDA en VVI) komt geen refe rendum onder D66-leden. Het hoofdbestuur wilde geenle j! denraadpleging om de Kamer- fractie niet voor de voetentelc- pen. De afdeling Gronings heeft, daarin gesteund doorde afdeling Zeeland, geprobeerd vierhonderd handtekeningen* 'e, verzamelen - nodig voor eenre- F ferendum - maar is op 250 blij ven steken. *1 KI Het tweeluik Paar van Pit Trap. foto Camile Schelstraete door Anita Tournois TERNEUZEN - De olieverf schilderijen van Pit Trap zijn krachtige voorstellingen, welk onderwerp ook wordt uitge beeld. Inspiratie put zij uit de menselijke figuur, dieren of de natuur. Haar werk is te zien bij Echo-Audio in Terneuzen. De in Sas van Gent wonende Pit Trap verdiept zich al jarenlang in de schilderskunst. Zij volgde een opleiding aan de Academie voor Schone Kunsten in Eeklo en is nu fervent lid van een schil dersclub in Assenede. „Ik schil der het liefst met olieverf Het is een techniek die me blijft fasci neren. De basis waarop ik werk is wel verschillend. Zo maak ik gebruik van doek, spaanplaat, karton of papier", deelt Trap mee, „mijn onderwerpen zijn divers, maar in hoofdzaak zijn het mijn gedachten en fantasie- en, die ik vast wil leggen." In het tentoongestelde werk, schilderijen in diverse forma ten, ziet men dat de kunstenares een voorkeur heeft voor de men selijke figuur en hun emoties, maar ook dieren hebben haar belangstelling. Trap schildert met grove penseelstreek. Het werk is expressief, de uitdruk king van de geportretteerden of de sfeer van hetgeen ze wil weergeven, boeit en dwingt ver der te kijken. Qua stijl is haar werk nog niet precies in te delen. Zij wisselt dan ook regelmatig van stijl. Sommige dingen worden realis tisch weergegeven, andere weer kubistisch. Ook zijn er werken die zelfs al naar een zekere vorm van abstractie neigen. De ene keer blijft het kleurgebruik be perkt tot het uitbouwen van een tint met verschillende nuances en wat wit. de andere keer is er een explosie van meerdere kleu ren. Ook dit is bepalend voor het karakter van elk werk. Mijn kamptijd, in blauwnuanccs en Roddel in roestbruintinten in trigeren. Mensenkoppen, mon den, neuzen, ogen en hier daar ook een vorm van een lichaam worden door summier aange zette lijnen aangegeven, met el kaar verweven of naast elkaar gerangschikt Door het toepassen van slechts één ondertoon ontwaart men deze belijning slechts als men het schilderij aandachtig bekijkt. Men ziet dan de kramp achtige of boosaardige uitdruk king op het gelaat van de perso nages. Portretten van een kind en een oude vrouw zijn moment opnames waarin gemoedstoe stand en karakter van betrok kenen duidelijk af te lezen valt. Voorstellingen van dieren zijn: een arend in vlucht, een paard in blauw met wit, getiteld Nacht merrie en een koe. die qua toon zetting met zwart en roodoranje eerder aan een Spaanse stier doet denken dan aan ons zwart wit vee in de wei. 'k Zie, 'k zie, wat jij niet ziet en Mens en sei zoenen zijn veelkleurige wer ken. Het eerste is opgebouwd uit elementen, met daarin gezich ten, monden en neuzen. Het doet kubistisch aan. In het middel punt van het laatste werk zien we een subtiel aangegeven ge zicht. Daarom heen de vier sei zoenen, die herkenbaar zijn aan de overeenkomende en in elkaar vloeiende basistinten, het groen voor de lente, het rood voor de zomer, het bruin voor de herfst en het blauw voor de winter. Tweeluik Een totaal ander werk is Paar, een scherp contrasterend twee luik; twee smalle en hoge schil derijen, waarop een man en een wouw zijn afgebeeld. De onder grond is zwart, de kleding, avondjurk en smoking even eens, behalve het witte hemd van de man, met daarop de zwarte strik. Summier, maar met de juiste toets, wordt een blik gegund op de mens achter het beeld. Het past uitstekend in deze omgeving. Boven kan het genieten van muziek met het ge nieten van kunst worden ge combineerd. Hier exposeert Sia Braakman maskers en kommen in blauwe keramiek. Tentoonstelling t/m 6 juli, Echo Audio, de Jongestraat 1, Ter- neuzen; di. t/m vr. 12.30 - 18.00 uur, vr. ook 19.00 21.00 uur, za. 10.00- 17.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Ze hebben twee jaar hard gewerkt aan de negenhonderd beelden van mensen op drift. Aanvankelijk wilden de Leusdense kunstena ressen Imy Baron en Wicky No bels eens zien wat er gebeurde als ze niet abstract maar figura tief zouden werken. Ze waren op zoek naar een directe uiting van emotie. Het resultaat wordt morgen in de Nieuwe Kerk in Middelburg onthuld. De zomerexpositie Mensen op drift is feitelijk één grote installatie over een onder werp dat de meeste mensen het liefst wegdrukken. Sinds 1990 werken Baron en de in Goes geboren Nobels samen. Ze werken met verschillende materialen maar vrijwel altijd neemt keramiek een belangrijke plaats in. Bij het project Mensen op drift is het niet anders. „We werkten altijd abstract en altijd groot", vertelt Nobels. „Op een gegeven moment besloten we te gaan onderzoeken hoe het ge baar van een lichaam samen hangt met een bepaalde emotie. We gingen mensfiguren in klei maken, gewoon om te weten te komen wat een rug doet, een paar billen, een hoofd, handen. Hoe kun je die aanwenden als middelen om emotie uit te druk ken? Er ontstond een groep beelden die een eigen leven ging leiden. Ineens drong het thema zich op. Bewust hebben we de fi guren snel gemaakt. We wilden ze niet te mooi maken. Het moet eerlijk, duidelijk en helder zijn." In de Nieuwe Kerk hebben Ba ron en Nobels een installatie ge bouwd die in een aantal onder delen uiteenvalt. Achterin de kerk staat een stelling, op borst hoogte. waarop een lange rij naakte kleifiguren (elk onge veer twintig centimeter hoog) voortschrijdt. Het zijn allemaal vrouwen De kwetsbaarheid van de figuren wordt versterkt door het ruige steigermateriaal dat voor de installatie is ge bruikt. Op twee plekken in de kerk zijn met ditzelfde materi aal torens gebouwd. De ene heeft vier niveaus met kleifigu ren, de andere drie. Bij de ene toren ontstaat de indruk dat de figuren zijn opgesloten, bij de andere heeft elk figuur de ruim te, waardoor juist de suggestie wordt gewekt dat elk individu geïsoleerd is. Naast de preekstoel bevindt zich nog een aantal kleifiguren in vier putten. En bij de wand met het monumentale kerkorgel liggen negen keramische vaten. Daarbij hangen twee grote prints van enkele van de in to taal negenhonderd kleifiguren die in de installatie zijn ver werkt. In beperkte oplage heb ben Baron en Nobels een boek gemaakt met zeefdrukken van die figuren en teksten van Yo- lande Mukasagana en Vasalis, die verwijzen naar de thematiek van mensen op drift. „Het zijn mensen die op een van andere manier hun wortels kwijt zijn", verklaart Nobels. „Ze moeten ergens naartoe. Ze kunnen op de vlucht zijn voor oorlog of honger, ze kunnen psychisch geïsoleerd zijn. Ieder een kan daarbij invullen welk idee hij heeft." Baron: „Ze ko men op ons af lopen, omdat het gaat om mensen die we het liefst negeren. De figuren in de torens verbeelden het onbegrip van mensen tegenover elkaar. We kunnen elkaar vaak niet ver staan." Het is een verwijzing naar de toren van Babel, beves tigt Nobels, maar dat wil nog niet zeggen dat het kunstwerk een religieuze lading heeft. Ook al staat het in een kerk. „Voor ons heeft het die lading niet. Het is universeler. Het gaat over ei nood in de wereld. Uns t- gangspunt was dat je het flip breed of nauw kunt nemend willen niemand ergens op ras) pinnen. Iedereen moetderuicK hebben bij deze installatie zijl eigen idee te vormen." De literaire en muzikale actio teiten die het City Pastoraat! de Nieuwe Kerk deze zomeren derneemt, sluiten aan op defe matiek van mensen op drift Expositie: Mensen op drift rc Imy Baron en Wicky Nobels, t za 17 mei t/m 12 sept in de ito we Kerk in Middelburg, op»'- van 13.30-17 en ma t/m 10.30-17 uur. ix VLISSINGEN - Het concerto de Britse symfonische rockf® matie Camel op 16 juni in Va singen zou geven, is afgeb» Omdat de echtgenote van bart lid Guy LeBlanc een hartaai» heeft gehad, zijn de repeöw voor de tournee afgebrokaj- Naar verwachting zal de W nee worden verschoven aa y september of oktober Het bh; - de bedoeling dat dan ook 'J - Vlissingse Arsenaaltheiï 1 wordt aangedaan. VLISSINGEN - De succtsii popgroep Kane treedt 28 vanaf 21.00 uur op in de Am sterdam Arena. Voor dit concert doet de gwj J zondag 25 mei een try-outii» Arsenaaltheater in Vlissi# (aanvang 20.00 uur). Dejtw verkoop voor dit op het laa- moment ingelaste concert gint morgen om 11 uur (to» uur) in het café van het naaltheater. Gezien de verwachte be stelling kunnen maxima31 kaarten per persoon wordenr kocht. -./> jA, Enkele van de honderden beelden in de Middelburgse Nieuwe Kerk. In het artikel over hetprog^ ma van Klomppop en Straatfestival in 0veZi (PZC van donderdag) B r- abuis de datum weggen» Klomppop wordt traditiege trouw op Hemelvaartsdag derdag 29 mei, gehouden. Straatfestival is op zondag foto Lex de Meester ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32