Veel mensen laten hun band met de natuur los PZC c s C Woede Artis-directeur Frankenhuis gaat met pensioen puzzel l L l l A l R O M H P Heer Bommel en het Losgetrilde Inzicht Toonder Studio'; Casper Hobbes sH recept Spaans stoofpotje met varkensvlees en spinazie het weer Sk vrijdag 16 mei 2003 ■Meindert qnderwiscli Het is makkelijk genoeg om kwaad te worden. Maar kwaad zijn op de juiste persoon, in de juiste mate, op de juiste tijd, om de juiste reden en op de juiste ma nier, dat is niet makkelijk." (Aristoteles, Ethica Nico- machea). Op bezoek bij een vriendin met kroost had mijn moeder de volgende opmerkelijke situatie aanschouwd. Ik was zoet aan het spelen toen een van de andere kinderen mij zonder enkele aanleiding vol in het gezicht sloeg met een gietijzeren Dinky Toy. Mijn moeder constateerde de vol ledige verbijstering waarmee ik reageerde. Ieder jaar opnieuw beschrijft ze mij dit incident meerde re malen. Het gaf haar, zo zegt ze, destijds een cruciaal inzicht in mijn karakter. Een inzicht dat haar veront rustte. Ik had geen vader of hij was op zee. Bovendien valt te be twijfelen of hij in staat zou zijn geweest mijn moeder te overtuigen mij iets bij te brengen dat een ingrijpende verandering teweeg had kunnen brengen. Acteur Johnny Depp zei in een interview op Canal+ het volgende: „One of the greatest pieces of advice I ever got was from my mother, you know. When I was a little boy this kid was bugging me at school. My mother said: „I'm going to tell you what to do. If he keeps bugging you or puts his hands on you, pick up the nearest rock or whate ver you can get your hands on and then you lay him out. And I did. And I felt better. And it worked. For me that was a great lesson because someone had invaded my space, invaded my being and was doing something against me that I didn't want to be done so I took control of the situation and ran with it." Hier pauzeert Johnny Depp even, toont zijn typisch ge heimzinnige, enigzins ontwijkende glimlach en trekt vervolgens een vergelijking met de manier waarop de filmindustrie zich van hem meester wildemaken: „I pro mised myself that I would continue to move forward, do my best not to compromise in any way whatsoever. Not allow anyone to put their hands on me and affect me in that way. So the best advice I can give is just to keep mo ving forward, don't giveashit what anybody thinks, just keep moving forward and do what you have to do. Johnny Depp is mijn favoriete acteur en held. Hij speel de in fantastische films als Edward Scissorhands, Fear Loathing in Las Vegas en What's eating Gilbert Grape, om er maar een paar te noemen. Hij heeft op aanraden van zijn moeder een steen ter hand genomen en de in dringer eigenhandig uit zijn paradijs verstoten. „Keep moving forward, don't give a shit what anybody thinks, just keep moving forward and do what you have to do.Om die raad op te volgen heb je agressie nodig. Niet in de beperkte zin van geweld, maar op een veel bre der vlak. „Weet ge wat ik boven uw dossier zou zetten meneer?" vroeg een Vlaamse psycholoog me tijdens mijn oplei ding. De as van de sigaret die hij tussen zijn bevende vin gers hield, dwarrelde over mijn gezicht. „Nee", ant woordde ik. „Ge zijt agressie geremd. Daarom worden uw boeken ook geen bestsellers. Vervolgens vroeg hij me hoe ik in godsnaam al die wijven versierde. „Hedde gij geen tips?" doorThea van Beek Artis-directeur Maarten Frankenhuis krijgt koste lijke post. 'Hoi directeur, wat ken een beer allemaal doen?', schreef een jongetje ooit aan hem. In de afgelopen dertien jaar dat Frankenhuis als directeur bij Artis werkte ont ving hij er honderden van be zoekers. Frankenhuis beant woordt ze persoonlijk, stuk voor stuk. Als directeur van de oudste die rentuin van het Europese conti nent ben je een beetje publiek bezit, weet hij als geen ander. Of hij nu rondloopt op straat of in Artis zelf, regelmatig wordt hij aangeklampt. „Komt er nog een nieuwe ijsbeer, na het overlij den van Katrien?", vraagt een vaste bezoeker met verstikte stem. Of: „Jammer dat u ver trekt." In augustus gaat de dan 61 -jarige Frankenhuis met pen sioen. Hij wordt opgevolgd door filmproducent Haig Balian. Die is dan de zevende Artis-direc teur in de 165-jarige geschiede nis van de dierentuin. In de di rectiekamer hangen al hun por tretten, waaraan ook die van Frankenhuis wordt toegevoegd „Straks is de cirkel weer rond", zegt Frankenhuis. „Ook de eer ste directeur Gerard Frederik Westerman was een cultureel ondernemer." Jongensdroom De in Enschede geboren Fran kenhuis was hoogleraar dierge neeskunde in Utrecht, werkte als bedrijfsdierenarts in het Rotterdamse Blijdorp en bij de Gezondheidsdienst voor Pluim vee in DoomMaar de baas wor den van Artis was een jongens droom. Onder zijn bewind veranderde het gezicht van de dierentuin in grijpend. Die werd uitgebreid met een Afrikaanse savanne voor zebra's en gnoes. Het Aquarium onderging een res- Maarten Frankenhuis: „Een dierentuin moet meer zijn dan een leuk park met dieren erin." foto Phil Nijhuis/GPD tauratie en uitbreiding en op dit moment wordt een Zuid-Ame rikaanse steppe aangelegd. „Zoals alle oude dierentuinen was ook Artis ingericht op de re gels van de diersystematiek. Al les wat beer was of katachtig zat bij elkaar in de roofdierengale- rij en de apen allemaal in het apenhuis. Vervolgens werden er vanwege overbevolking ver schillende soorten weer uitge haald en in wilde wanorde over geplaatst naar eigen verblijven elders in de tuin. Zo werd het een ratjetoe. Door de uitbrei ding van Artis hebben we daar eindelijk iets aan kunnen doen. Er is meer samenhang gekomen door een gemengde huisvesting met diersoorten uit een bepaal de regio." Onder de titel 'Van oerknal tot olifant' loopt die grotere samen hang als een rode lijn door Artis. Om te beginnen met het Plane tarium dat het gehele univer sum belicht. Vervolgens het Geologisch Museum dat de wor dingsgeschiedenis van de aarde toont. Het Zoölogisch Museum, dierentuin en Aquarium illu streren de evolutie en diversiteit van het leven op aarde. Als stadspark met plantenkassen toont de tuin ook iets van de bo tanische rijkdom van onze pla neet. Frankenhuis: „Artis is met een dergelijke presentatie uniek in de hele wereld. Een dierentuin moet meer zijn dan een leuk park met dieren erin. Die sa menhang maakt het veel boei ender. Maar we willen die pre sentatie nog sterker voor het voetlicht krijgen. Bijvoorbeeld door het Planetarium en vogel huis met elkaar te verbinden en het Geologisch en Zoölogisch Museum er bij te trekken Van uit die musea kun je doorkijkjes naar de levende dieren maken. We willen de dieren integreren met de musea en de musea met de tuin, zodat je die oerknal en wordingsgeschiedenis van de aarde ook echt ervaart." Uit-knop „Veel mensen hebben hun band met de natuur al helemaal los gelaten. Ze zien hun plek in het ecosysteem niet meer. Kinderen hebben vaak geen idee meer waar melk, kaas of worst van daan komen. Een paar jaar gele den had een kind hier een ham ster op schoot. 'U mag hem nu wel afzetten', zei hij tegen de verzorger. Hij kon de uit-knop niet vinden..."GPD aan boord gaan gram schap dun stuk hout forum steun langhari ge kat aard geest jong dier touw 3 T snuit thans doel- stand 4 lampet grasland bedeesd 1 slagbal spel T manne tjes- gans deel van een auto indien Tibe- taans rund T huisdier op grote uurwerk afstand 7 rondhout 5 T voor zetsel vochtig 6 schrijf- vloeistof 2 LU In dit diagram is een woord van 12 letters verstopt Het is te vinden door, beginnend bij het vakje met de stip, telkens een vakje naar links, rechts, onder, boven of diagonaal te verspringen. Elke letter wordt één keer gebruikt. Hoe luidt het zoekwoord? Horizontaal: 4. Verbinding tussen muis en computer? (7), 5. Geen grootkapitaal (9), 8. Ik werk als loodgieter aan mijn conditie! (3); 9. Hierin gaat dit gerecht kapot (4); 10. Volgt het verstand met woorden achteraf(6) Verticaal: 1. Gaat omhoog voor mensen die omlaag wil len (7); 2. Tabelletje als Andorra en Monaco (9); 3. Zijn manier is zo dom nog niet (4); 6. Het aannemen van een gemoedsaard (6); 7. Het geluid van kanjers (6) Oplossingen van gisteren: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Snoeizaag; 9. cijns; 10. erve: 11. al; 12. lor; 14 el; 15. baron; 17. per; 19. ook; 21. rif; 22. mep; 23 dat; 25. sas; 27. stelt; 30. ev; 32. roe; 33. da; 34. Levi; 36 twen, 38 stopwoord. Verticaal: 1. Scalp; 2. Nijl; 3. on; 4 Esla; 5. zero; 6. ar. 7 avé; 8. geluk; 13. ork; 15. brits; 16. noest; 18. era; 20. opa; 23. deels; 24, neo; 26. stand; 28. trip; 29. Leto; 31 vet; 33. der; 35. vo; 37. WO. Crypto-overlapper: Horizontaal: 5. Speelhals; 6. funestomp; 7. stantenne; 8. naredecor. Verticaal: 1. Spruitbal; 2. gemeentel; 3. shitwezen; 4. slijmentor. ©JFS NL De aannemer begaf zich peinzend naar buiten en stelde zich voor de ingang van zijn onderneming op. „Wat doe ik nu aan die toren van meneer Kantekleer?" vroeg hij zich bezorgd af. „Er mankeert natuurlijk niks aan dat ding, maar hij moet niet de indruk krijgen, dat ik hem Iaat zitten. Als ik nu maar een mannetje had..." Op dat moment viel zijn blik op Wammes Waggel, die schommelend over de weg naderde, en zijn gezicht klaarde op. „Wacht es eventjes", sprak hij, toen de wandelaar dicht genoeg bij was. „Zoek je soms een baantje?" „Ik zoek niet", zei Wammes verrast. „Ik liep zo maar wat. Maar nu je het zegt. Een baantje lijkt me reuze enig."„Mooi", hernam de bouwer. „Wat ben je van je vak?" Het gelaat van de ander nam een peinzende uitdrukking aan. „Dat zou ik zo gauw niet weten", mompelde hij. „Vroeger verkocht ik ijsjes. Maar dat is saai in de winter. De lui vinden ze ineens niet lekker meer". „Bouwvakker dus", verklaarde de heer Gruisbelt. „Dat komt goed uit. Jij bent juist het mannetje dat ik zoek. Ga de toren van meneer Kantekleer maar eens bekijken. Er schijnt iets met de fundamenten loos te wezen. En als je het handig doet, krijg je tien florijnen." Dit voorstel stond Waggel wel aan, en nadat hij een spade ter hand genomen had, begaf hij zich wel gemoed op weg.„Moet je horenriep hijtoen hij heer Bommel bij een muurtje gewaarwerd. „Ik heb een bouwvak gekregen en nu ga ik de fundamenten van Kantekleer bekijken. Die zijn loos!" door Bill Watterson KIJK DIE BOTERHAM NOU "5 DIE MIJN MOEDER HEEFT GEMAAKT! DIE DWEIL EET IK NIET OP DIE KAAS IS ZWETERIG EN KRULT AL HELEMAAL OP - HET LIJKT WEL RUBBER EN HET BROOD IS NAT EN KLEDDERIG VAN DE TOMAAT NIEMAND WIL RUILEN MET IEMAND WIENS MOEDER VIEZE BOTERHAMMEN MAAKT. Hans Belterman In vrijwel alle traditionele gerechten uit de I Spaanse keuken kun je invloeden van de Moor se kookkunst na vijf en meer eeuwen nog altijd herkennen. Met name bij het gebruik van spece rijen komen die oude invloeden aan het licht. In het stoofpotje van vandaag zijn dat het vinger greepje kaneel en die ene kruidnagel. In het ge recht kun je het eerlijk gezegd niet 'terug proe ven' maar het is en blijft een feit dat je ze niet kunt missen want dan bemerk je dat de smaak van het gerecht anders, minder boeiend is, dan wanneer je het wel met gebruik van kaneel en kruidnagel zou hebben samengesteld. Hoofdgerecht voor 2 personen: 250 gram varkens-reepjesvlees 1 eetl. bloem, gezeefd 1/2 theel. milde paprikapoeder (Edelsusz) 1 vingergreep kaneelpoeder zout zwarte peper uit de molen 2 eetl. olijfolie, traditioneel 30 gram boter 1 kruidnagel 200 gram kastanje-champignons, in smalle reepjes gesneden 1 teentjes knoflook, ragfijn gehakt 1 middelgrote ui, in smalle reepjes gesneden 1 112 dl Spaanse rode wijn, zoals Rioja 1 eetl. fijngehakte (blad)peterselie 250 gram jonge spinazie, veldsla of rucola, ge spoeld in tuim koud water. Dikste stelen weg nemen Bladgroente in smalle reepjes snijden. Maak het reeds gesneden vlees zo droog moge lijk. Laat de reepjes over keukenpapier rollen en druk er daarna nog wat vocht uit. Schep in een plastic zak. bloem, paprika- en kaneelpoeder en wat zout en peper door elkaar. Leg het vlees eveneens in de zak en blijf daarna zolang schud den tot elk vleesreepje aan alle kanten met het bloemmengsel is bedekt Verhit een (stoofjpan met dikke bodem. Laat olie en boter heet worden Wacht tot het schuim van Europa: Zon en regen de boter begint weg te trekken. Voeg het vlees toe en laat alles, onder voortdurend omschep pen 2 minuten bakken. Voeg daarna de kruidna gel. paddestoelen, knoflook en ui toe Laat alles onder voortdurend omscheppen nogmaals 2 minuten zachtjes bakken Schenk er 1 1/2 decili ter kokend water en de wijn bij Roer alles zolang tot het stoofvocht aan de kook is gekomen. Tem per de warmtebron. Leg het deksel op de pan Laat alles 30 - 35 minuten zachtjes stoven of zo lang tot het vlees volkomen gaar is en een min of meer licht gebonden saus is verkregen. Voeg er naar eigen smaak en inzicht eventueel nog wat zout en/of peper aan toe. Snijd spinazie veldsla of rucola in smalle reep jes. Schep ze vlak voor het opdienen door het ge recht. Presentatie: verdeel het gerecht over voorver warmde borden Geef tomatensalade met ap pel-kappers er bij. Zet een mandje met stok brood op tafel. In Centraal-Europa schijnt vandaag de zon, maar in en oosten valt regen. Daarbij is het op de Britse eiland*1 Normaal worden daar maximumtemperaturen tussen 13^ graden bereikt in de tweede week van mei. Nu wordt "O- niet warmer dan 10 graden in het Schotse tot 14 of15S'3..", in het zuiden van Ierland. Ook in Polen en Rusland wof<j- in de regen maar 10 tot 14 graden. Ten oosten van Mosw- schijnt de zon en wordt het 23 graden. In het zonnige In loopt het kwik op tot ruim 25 graden. In Spanje komt naa^ zon ook wat bewolking voor, maar wordt het ruim 30 door een warme zuidenwind. In het noorden valt een en buitje. L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied 1 Hogedrukgebied Koufront WK lichte sneeuw t da matige sneeuw De zware sneeuw -> ter lichte regen 7" ■U matige regen «■- zware regen sm Waterstanden VRIJDAG VM 16 MEI Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog uur cm 02.36 250 02.56 278 02.10 244 02.33 187 04.10 136 04.15 160 03.40 170 03.26 284 04.26 164 water uur cm 15.01 262 15.20 289 14.35 256 14.56 200 16.40 147 16.55 171 17.22 180 15.52 292 16.56 176 Laag water uur cm 09.10 23721 lil 09.37 248 21 56 08.47 2322103 08.50 1722110 J 09.55 145 22.19 10.20 16722.35 10.16 172 2240 10.06 264 22.23 10.18 16822.461 ZATERDAG 17 MEI Vlissingen Terneuzen Cadzand Roompot Buiten Roompot Binnen Zierikzee Krammersl. West Hansweert Stavenisse/Yers. Hoog uur cm 03.19 262 03.38 290 02.54 256 03.15 198 05.06 143 05.05 167 04.25 174 04.09 293 05.16 171 water uur cm 15.46 258 16.05 285 15.20 252 15.40 196 17.26 143 17.35 167 18.13 177 16.36 286 17.46 172 Laag water uur cm 09.55 2362213 10.23 24622.42 09.30 2312150 09.35 16921.52 10.50 14023.05 11.00 1 62 23.20 11.06 16623.26 10.50 261 2308 10.59 1622326 Zeeland: Milder De temperatuur zat de afgelopen Door: Grieta Spanner dagen behoorlijk in een dal, maar ilcir kruipt daar geleidelijk uit. Twee dagen geleden was het move- grote delen van Zeeland niet warmer dan 13 graden en ook' t - ren stokte het kwik in de thermometer ver beneden normaal] )ek gaat dus veranderen. Daarbij is het in eerste instantie droog fcid maar naarmate het weekeinde vordert, neemt de kans op een beu toe. Vooral zondag lijkt een buiige dag te worden. Deze vrije-- l i ziet er goed uit. Onder invloed van een rug van hoge luchtdn het weerbeeld kalm te noemen. Het oostelijke briesje voert r« lijk zachte lucht aan en vanmiddag is het een graad of 17 laat zich niet onbetuigd, maar gaat wel bij tijden schuil achter hoge wolkenvelden of een stapelwolk. Een enkel licht buitjeii niet uitte sluiten, maar de kans daarop is klein. Vanuit het w» ten nadert morgen een storing, waardoor er verscheidenewrf kenvelden worden verwacht Neerslag lijkt gedurende de od:' tend alleen buiten Nederland te vallen en in de loop van de middag neemt de buienkans binnen onze regio ook toe. De meeste buien zijn echter voor de avond- en nachtperiode bestemd, waarbij ook onweer kan voorkomen. Voor die neerslag uit is het behoorlijk klam door de hoge luchtvoch tigheid. Zondag vallen er buien en de zuidwestenwind trekt wat aan. Na het weekein de blijft het licht wisselvallig, met af en toe een bui, maar ook perioden met zon. Koud is het niet, serieuze voorjaars- warmte blijft echter achterwe ge. De maximumtemperatu ren liggen rond 17 a 18 gra den. Geregeld zon os n - jLh w. 1; per Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 16° 17° 17° 18° min. 10° 11° 11° 11° wind ZW 4 ZW 4 ZW 5 ZW 4 Nautisch bericht Het zicht is goed, er staat een zwakke tot matige zuidoosten en de temperatuur van het kustwater ligt rond 11 graden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2