Schipper acht duels geschorst Jan Vlieg wil het tafeltennis redden Driedaagse moet op kleintjes letten Olympia's Tour in Zeeland Woods komt moeizaam op gang Kloetinge trekt vier nieuwe spelers aan 21 Uitspraak tuchtcommissie Alsnog reddingsplan MVV Londen wil Spelen 2012 Rik van Steenbergen overleden Luyendijk ziet af van Indy 500 Sparta vrijwel zeker gered Ullrich kan nieuw team beginnen vrijdag 16 mei 2003 jnffRarryvan der Hooft UISSINGEN - De tuchtcom- ^ssievan de voetbalbond heeft licardo Schipper van zaterdag- («steklasser Oostkapelle een jdiorsing van acht duels opge- jgd Dit is gebeurd naar aanlei- jig van de ongeregeldheden Met duel tussen Oranje Wit en Oostkapelle (1-1). Beide clubs kregen van de voet balbond een boete opgelegd van ;550 euro. Ferry Alfons, even- snsvan Oostkapelle, werd vrij- iroken en Oranje Wit-verde- ^.r Gerard van der Veen kreeg Sals Ricardo Schipper acht duels schorsing. De zaak tegen Tdfred Schipper is nog in be- indeling. Scheidsrechter Makkelie uit Dordrecht staakte het duel op april na 68 minuten, nadat i massale vechtpartij was jtgebroken. De vlam sloeg jgnjds in de pan, omdat Oost- apelle-aanvaller Wilfred Schipper een elleboogstoot van Oranje Wit-verdediger Gerard under Veen had gekregen. Ri- ardo Schipper nam het op voor hjn broer Wilfred, waarna een pondgevecht met Van der Veen ontstond. Daardoor escaleerde desituatie en ontstond een mas- !g]evechtpartij op het veld. De KNVB baseerde zich op de rapporten van de scheidsrech- Is en de waarnemer. Zowel Oranje Wit als Oostkapelle lerd in staat van beschuldiging steld, omdat beide clubs ver- jtwoordelijk waren voor het •drag van hun spelers. Ricardo chipper, Wilfred Schipper en om-Alfons werden evenals te- instander Van der Veen schill ij bevonden, maar Alfons werd na een verweerschrift uit eindelijk vrijgesproken door de tuchtcommissie. De zaak tegen Wilfred Schipper loopt nog. De aanvaller heeft evenals Alfons wel al een verweerschrift inge diend. Aanstichter „Wat Ricardo heeft gedaan valt niet goed te praten", reageert Oostkapelle-trainer Karl Ver gouwen. „Maar Van der Veen krijgt ook acht wedstrijden, ter wijl hij de aanstichter was. De verhoudingen zijn hierdoor een beetje scheef. De aanstichter wordt net zo zwaar gestraft als de persoon die reageerde." Vergouwen zag precies wat er gebeurde. „Van der Veen deelde opzettelijk met grote kracht een elleboogstoot uit en Ricardo reageerde daar dus op. Het was een natuurlijke en logische re actie die, nogmaals, niet goed te praten valt. Als ik Van der Veen met Ricardo vergelijk, dan noem ik het lafheid tegenover domheid. Maar het hele verhaal begon bij Van der Veen en Wil fred Schipper is daardoor nog steeds niet fit. Aan het eind van de dag heeft hij nog steeds bar stende hoofdpijn." Over de boete moet Oostkapelle zich volgens Vergouwen niet al te druk maken. „Die zal wel vol gens de voorschriften zijn toe gekend, al is de club wel de dupe geworden van de hele zaak. Oostkapelle heeft extra kosten moeten maken voor de busreis naar het restant van het duel. En nu krijgen allebei de clubs een boete van 70,50 euro. Ik geloof dat we al meer geld kwijt zijn geweest aan het communiceren en heen en weer bellen over deze zaak." doorSven Remijnsen OSSENDRECHT - Olympia's Tour doet Zeeland aan. De be langrijkste nationale etappe koers voor amateurs voert zondag voor een groot deel over Zuid-Beveland. Daags nadien wordt bovendien een uitstapje gemaakt naar Tho- len. De 51e editie van Olympia's Tour start morgen om 18 00 uur met een proloog van 5 kilo meter in en om Ossendrecht. De eerste etappe over 139 kilo meter, met start en finish in de Dorpsstraat in Ossendrecht, begint zondag om 13.30 uur. Over de Oude Rijksweg rijden de renners Zuid-Beveland in. Daar wordt een ronde gemaakt via 's-Gravenpol- der, Ovezande, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, 's-Heer A- rendskerke en Goes. Via Krab- bendijke, Rilland en Woens- drecht wordt teruggekeerd in Ossendrecht, waar nog drie plaatselijke ronden van 8,3 ki lometer elk moeten worden af gelegd. De aankomst wordt om 16.45 uur verwacht. De eerste tussensprint is rond 14.48 uur op de Heinkens- zandseweg bij Heinkenszand. De ravitaillering is voorzien rond 15.37 uur op de Oude Rijksweg nabij Rilland. De tweede etappe start maan dag in Hoogerheide. Om streeks 12.59 uur passeert het peloton de Molenweg in Oud- Vossemeer. Daarna wordt koers gezet richting Steenber gen, Rotterdam, Delft en het Westland. De finish is na 159 kilometer in Wateringen. Het verdere etappeschema ziet er als volgt uit: dinsdag 20 mei Wateringen - Hoorn (162 km); woensdag 21 mei: Hoorn - Veendam (217 km); donderdag 22 mei: Nieuwleusen - Groes- beek (158 km), vrijdag 23 mei: Groesbeek - Mierlo (100 km) en tijdrit Mierlo (23 km); za terdag 24 mei; Mierlo - Buch- ten (156 km); zondag 25 mei: Geleen - Buchten (197 km). Olympia's Tour is bedoeld voor beloften en eliterenners tot 27 jaar. Het deelnemersveld be staat uit enkele nationale se lecties en de Nederlandse Tra- de Teams 3 AXA (met Mart Louwers, vorig jaar winnaar), Rabobank, Van Hemert Groep, Van Vliet-EBH, Löwik-Tegel- toko, Bert Story-Piels en Apac. Johnny Hoogerland uit Yerseke rijdt voor het Belgi sche Quick Step-Davitamon MAASTRICHT - Maastrichtse politici werken achter de scher- 'snog aan een reddings plan voor MW. Als het bedrijfs- hen tóch meewerkt aan de iinering van de acute schulden, een meerderheid van de raadsleden bereid tot een con- de gemeente lost een eer- derc MVV-lening van 1,4 mil joen euro af. staat vrijwel vast dat het CDA dit reddingsscenario dins- dagtijdens de raadsvergadering tan onze sportredactie ter sprake brengt. Het bedrijfs leven, verenigd in dertig spon sors die anderhalf miljoen in MW wil pompen, neemt een af wachtende houding aan. Vandaag blijkt of er tijd is voor welk overlevingsplan dan ook. MW tekent in Zeist beroep aan tegen het besluit de licentie in te trekken en vraagt mondelijke toelichting. Als de KNVB toe stemt, wint de club enige weken tijd. Topman Vic Gerardu wei gert het hoofd in de schoot te leggen. „We gaan door tot de laatste snik. De club heeft 1,5 miljoen euro schuld. GPD HAMBURG - Tiger Woods slaat af op de dertiende hole tijdens de eerste ronde van de German Open in Hamburg. De Amerikaan be haalde op de eerste dag een score van 69 slagen en vindt zich in het tussenklassement pas op de vijftiende plaats terug. De Nederlanders Robcrt-Jan Derksen en Maarten Lafeber hadden respectievelijk 70 en 74 slagen nodig, goed voor een 28e en 109e plaats in de rangschikking. Padraig Harrington en Retief Goosen staan na de eerste ronde aan de leiding, met 65 slagen. Het toernooi heeft een prijzengeld van 2,7 miljoen euro. foto Kai Pfaffenbach/RTR Jan Vlieg (52) lijkt een stuk mil derdan vroeger. De markante ex- coach van de Nederlandse tafel- tennisbond (NTTB), die tussen 1983 en 1993 vele successen vier dewil tijdens een bijna-mono- loog van tweeënhalf uur niemand voor het hoofd stoten en zegt res- feet te hebben voor iedereen. De boodschap die hij te vertellen heeftiserniet minder hard om: de NTTB gooit al vele jaren willens en wetens haar expertise te grab bel „Ik wil de zaak nog een keer flink opschudden. Als dat lukt en te kotsen mij voor vijf jaar uit, heb ik er vrede mee. Als de zaak maar weer eens wakker wordt ge maakt", zegt de man die door de heersende orde binnen de NTTB nauwelijks een blik waardig wordt gegund. jgorKoende Vrios GRONINGEN - Twee jaar heeft Jan '»eg niets of nauwelijks met tafelten- te maken gehad. Toen de Nigeriaan ^gunTüriola volgens de Groninger op i i w'^ze k'i zijn succesvolle club •Inker Stars werd weggekaapt, waren i(rapen gaar. En toen daarna de com mie die in een snelrechtprocedure "h oordeel over de affaire moest uit breken elf maanden nodig had. baan de Groninger zich walgend een weg War de uitgang van wat ooit de tafel- n^m(S,empe' van Nederland was ge- De opeenstapeling van ellende en ^nwerking had zijn hoogtepunt be- «Un 1982 trad Vlieg aan als vrou- wibondscoach, omdat Gerard Bak- ,er ™or de bond was geschorst. De •wmeester van Bettine Vriesekoop QKon van Spanje een kopstoot ver- 271'met ernstig oogletsel voor de rwvan de nationale selectie als ge- In de eerste twee jaar van zijn be wind haalde Vlieg met de vrouwen- ploeg de laatste vier op het EK en het WK. Toen hij daarna overstapte naar het mannenteam, bereikte hij opnieuw nooit verwachte successen. Inderdaad, het waren ook de jaren waarin de emoties binnen het vrou wenteam regelmatig overkookten, met huilpartijen op hotelkamers, zwartma- kerij en scheldpartijen. Maar in die pe riode zorgden speelsters als Bettine Vriesekoop, Mirjam Hooman, Emilie Noor, Gerdie Keen en nog enkele ande ren ook voor unieke prestaties in de Ne derlandse tafeltennisgeschiedenis. Strateeg Tijdens en na het EK van 1992 in Stutt gart, waar de nationale selectie met vier medailles naar huis ging, werd er echter luidruchtig aan zijn stoelpoten gezaagd. Na het WK van 1993, Neder lands beste WK ooit, kon Vlieg inruk ken. Zijn opvolger Gajic, door Vlieg een clown in feestverpakking ge noemd, hield het welgeteld zes weken vol. En ook daarna is het nooit meer goed gekomen. Vlieg: „Ik weet ook wel dat een bonds coach niet het eeuwige leven heeft. Maar toen kreeg de tweede garnituur spreektijd Het was de onwetendheid die het voor het zeggen kreeg en dat is dodelijk voor topsport. De NTTB heeft destijds haar ervaring weggegooid en bij een ervaringssport als tafeltennis kan dat niet. Er moet een frisse wind komen. Die frisse wind van '93 is nu een stinkende orkaan." De onwetendheid is aan de macht ge komen en de resultaten zijn er naar. Naar het WK, volgende week in Parijs, vaardigt Oranje slechts twee spelers af: de 'veteranen' Trinko Keen en Danny Heister, die al onder Vlieg succes boek ten. De vrouwen blijven thuis Vlieg: „Als ik zie welke talenten er bij de vrouwen zijn... Die had ik tien jaar ge leden graag willen hebbenEr dreigt nu niets van over te blijven." In de twee jaar dat hij maar een heel dun draadje met zijn favoriete sport Jan Vlieg: „Ik ben de strateeg." haddeed Vlieg tot zijn eigen verbazing inspiratie op voor een comeback, zij het niet als trainer. Jan Vlieg voelt zich geen trainer meer, maar strateeg. „Jan Vlieg is back in town", zegt hij zelfbe wust „De ideeën, de drive, de passie, de kennis, de beleving, de inleving; alles zie ik terugkomen." In zijn huidige leven brengt Vlieg sa men met voormalig bondscoach Li par tijen bij elkaar op de Chinese markt. Zo liet hij Ajax in China wedstrijden spe len, organiseerde hij in China een re vanche voor het WK van 2000 in Malei sië. Voor de sporthal werd om kaartjes gevochten voor het duel China-Zwe- den, een wedstrijd met 180.000 dollar prijzengeld „Ik heb me afgevraagd: wil ik dit werk nog tien jaar doen, of wil ik de komende tien jaar alle strapatsen van het tafeltennis weer meemaken? foto Kees van de Veen/GPD Ik kies voor het laatste. Daarmee ver maak ik mezelf beter. Ik vermaak me minder met die 1,4 miljard Chine zen." Bindmiddel Volgens Vlieg moeten 'mensen van naam' terug in het pingpongwereldje, mensen die weten van de hoed en de rand Hij wil een team dat een eenheid is, met tafeltennissers die elkaar res pecteren om eikaars expertise en erva ring en er niet voor zichzelf zitten. Ze moeten het gezicht van de NTTB ver anderen. Hij polste onder anderen Bet tine Vriesekoop en Paul Haldan. Vriesekoop wil hij niet terug hebben om net als vroeger dertig uur in de zaal te laten staan. „Dat kun je haar niet aandoen. Ze moet het boegbeeld van de NTTB worden, zorgen voor pr, spon sors, dat soort dingen." „Haldan wordt door iedereen gerespecteerd. Boven dien zorgde hij als bondscoach voor de enige medailles op een EK na mijn pe riode." Verder noemt Vlieg de namen van Hendrikus Velzing, voorzitter van Europacup-winnaar De Treffers uit Klazinaveen, van Fred van Oostenrijk, een ras-organisator uit Leiden en na tuurlijk die van hemzelf. „Ik wil me met het product tafeltennis gaan be moeien. Ik ben de strateeg, het bind middel, de man van de ideeën." Vlieg pleit voor het herwinnen van aan trekkingskracht en prestige, hij wil sponsors binnenhalen, leden winnen en binnenboord houden, tafeltennis be nutten als integratiemiddel, tafelten nis als vak introduceren op het Cios en de academie voor lichamelijke opvoe ding Ja, Vlieg bulkt van de ideeën. Hij beseft tegelijkertijd dat menig ping- ponger niet staat te juichen als hij on verhoopt zijn zin mocht krijgen. „Ik weet het, ik ben de Ton Boot van de NTTB. Een zwart schaap, een persona non grata. Maar ik daag iedereen uit om mijn resultaten op een rij te zetten. Ik ben er niet op uit mensen zwart te maken. Waar ik mij op richt is op ken nis en ervaring. Ik weet wat werkt en wat niet werkt. Als het gaat om het plakken van een fietsband wil ik graag naar een ander luisteren. Alhoewel, dan moet ik thuis straks alle banden gaan plakken. Maar als het gaat om ta feltennis, breek me de bek niet los. Wat ik zeg staat onomstotelijk vast. Vlieg verwijt iedereen de huidige mise rabele toestand van het Nederlandse tafeltennis. Het bestuur, de trainers, maar ook twee enig overgebleven top pers. „Ik vind dat Danny Heister en Trinko Keen ondermaats presteren, Zij zijn wereldtoppers en ze moeten regel matig in de prijzen vallen. Ze zijn niet kritisch genoeg op hun prestaties Ben ik een negatieveling als ik dat zeg? Ik zie het als eindeloos positief Ik ben kri tisch, denk met hen mee. Als we in mijn tijd tweede werden, waren we vol zelf kritiek." GPD LONDEN - De Britse regering heeft Londen naar voren ge schoven als kandidaat voor het organiseren van de Olympi sche Spelen van 2012. De Britse hoofdstad was eerder in 1908 en 1948 organisator van de Spelen De Londense kandidatuur volgt na vergeefse pogingen van Birmingham (1992) en Man chester (1 996 en 2000) het grootste sportevenement ter wereld binnen te halen. New York, Madrid, Moskou en Leipzig heb ben zich al eerder kandidaat gesteld bij het Internationaal Olympisch Comité Rio de Janeiro en Parijs overwegen een kandidatuur. Geïnteresseerde steden kunnen zich tot 15 juli meldenHet IOC neemt pas over twee jaar een beslissing. RTR ANTWERPEN - Voormalig topwielrenner Rik van Steenber gen is gisteren in een ziekenhuis in Antwerpen overleden. De Belg, drievoudig wereldkampioen op de weg, leed aan een langdurige ziekte. Van Steenbergen werd 78 jaar. Van Steen bergen begon in 1943 aan zijn wielerloopbaan, die hij pas 23 jaar later afsloot In die periode boekte hij liefst 952 overwin ningen. In 1949, '56 en '57 werd hij wereldkampioen op de weg Verder won Van Steenbergen vier etappes in de Ronde van Frankrijk, tweemaal de Ronde van Vlaanderen en twee maal Parijs-Roubaix. ANP DEN HAAG - Arie Luyendijk neemt niet deel aan de Indy 500, die zondag 25 mei wordt gehouden in Indianapolis. De auto coureur kreeg gisteren geen toestemming van de dokter voor de tweede kwalificatieronde van komende zondag. Luyen dijk, die de befaamde 500 mijlsrace twee keer won, is nog niet voldoende hersteld van de crash, afgelopen vrijdag tijdens de training. De uit Den Bosch afkomstige coureur maakte toen een spin van negentig graden en belandde tegen de muur. Hij heeft vooral last van zijn rug. GPD ROTTERDAM - Het noodlijdende Sparta is vrijwel zeker ge red van de ondergang. Een meerderheid van de Rotterdamse gemeenteraad is bereid om de aandelen van de BV Stadion Sparta Rotterdam te kopen vooreen bedrag van 6 miljoen eu ro. Bovendien neemt de gemeente de leningen en schulden van deze BV (5,9 miljoen euro) over. De betaaldvoetbalorganisatie. de BVO Sparta. heeft nog eens een schuld van 7 miljoen euro. Die kan met de 6 miljoen euro van de aandelen grotendeels worden afgelost. De Kasteelclub moet voortaan een huur betalen die voldoende is om de kosten van beheer en onderhoud van het stadion te dekken .Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de commissies middelen en sport en cultuur met wethouder Janssens (VVD) over diens reddingsplan voor Sparta. ANP MADRID - Uit de boedel van het vrijwel failliete Team Coast kan een nieuwe wielerploeg ontstaan. Dat heeft Hein Ver- bruggen, voorzitter van de internationale wielrenunie UCI, gisteren verklaard. De Nederlandse oud-prof Jacques Hane- graaf en ploegleider Rudy Pevenage willen met een nieuwe hoofdsponsor een ploeg vormen rond Jan Ullrich. „De renners van Team Coast die de afgelopen maanden geen salaris hebben ontvangen, zijn vrij om te gaan waar ze willen. Jan Ullrich mag morgen naar ons hoofdkantoor komen en een nieuwe ploeg presenteren", aldus Vèrbruggen. SID door Jan Dagevos KLOETINGE - Kloetinge heeft gisteren vier nieuwe spelers voor het komende voetbalsei zoen vastgelegd. Jean-Philip Becht, Ferry Alfons. Pim Bruins en Jordy Bakker komen de vol gende jaargang uit voor de za terdag-hoofdklasser. In een eer der stadium werd Istvan Bakx (nu nog RCS) al aangetrokken. De opvallendste speler is Jean- Philip Becht. De 22-jarige ver dediger is afkomstig van eredi visieclub NAC, waar hij geen nieuw contract kreeg Vorige maand verbleef hij enige tijd in China, maar de pogingen om een nieuwe club te vinden, lie pen op niets uit. Gisteren gaf hij zijn jawoord aan Kloetinge. Ferry Alfons is afkomstig van zaterdag-eersteklasser Oostka pelle. De aanvaller komt met zijn trainer Karl Vergouwen mee naar de Bevelandse forma tie. Middenvelder Jordy Bakker, die het voorbije seizoen voor Terneuzen uitkwam, keert terug op het oude nest. Pim Bruins verruilt SSV'65 voor Kloetinge. Bruins, een aanvaller, stond al eens eerder op het verlanglijstje van Kloetinge. Kloetinge is nu nog op zoek naar een keeper. Tegenover de komst van Becht, Alfons, Bruins, Bakker en Bakx staat het vertrek van Erik de Groene (Luctor'88), Pieter de Munnik (hij stopt voorlopig), Jaap Pijnenburg (hij stopt defi nitief), Niels Lodewijk (Zierik- zee) en Joël Manusama. De rechterspits gaat in Den Haag studeren en vertrekt hoogst waarschijnlijk naar ASWH. doorSven Remijnsen AXEL - De aanloop was proble matisch, de uitvoering moet als vanouds vlekkeloos verlopen. Een week voor de 22e editie lij ken de donkere wolken te zijn verdreven boven de Internatio nale Juniorendriedaagse, die lange tijd in zwaar weer ver keerde. Tijdens de presentatie in Axel verzekerde voorzitter Joop de Jonge gisteravond dat de orga nisatie voorlopig verlost is van financiële zorgen. Met dank aan enkele sponsors en de gemeente Axel werd een aanzienlijk te kort weggewerkt. „De drie daagse heeft aan een zijden draadje gehangen. We zullen op de kleintjes moeten letten om de toekomst van onze wedstrijd te kunnen blijven verzekeren." Bezuinigingen De organisatie heeft fors gesne den in de kosten van accommo daties en voorzieningen voor de renners. Niet dat het daardoor ineens een derderangs koers is geworden, want de driedaagse is voor de elfde maal opgeno men in de wereldbekercyclus van de internationale wielren unie UCI. De start (vrijdag 23 mei) is voor het tweede jaar in successie op de Markt in Ter- neuzen en de slotetappe (zondag 25 mei) vindt voor de zevende keer in de Vlaamse Ardennen plaats. In totaal 183 junioren nemen deel aan de driedaagse, ver deeld over 31 teams: tien natio nale selecties (weer geen Italië en Frankrijk, wel Duitsland, Rusland, de Verenigde Staten, Vlaanderen en Wallonië), zeven buitenlandse clubs, zes Neder landse districtsselecties en acht verenigingen uit eigen land, waaronder Theo Middelkamp en Zeeuws-Vlaanderen. De na tionale selectie van Nederland is als ploeg afwezig, maar de speerpunten Kai Reus en Tom Stamsnijder, die afgelopen weekeinde nog schitterden in de Heuvelland Tour, zullen wor den ondergebracht in de dis trictsformaties. De 22e driedaagse is korter dan voorheen. Op last van de UCI, die stelt dat junioren per dag niet meer dan honderd kilome ter mogen afleggen, zijn de af standen herzien. De eerste etap pe (Terneuzen-Philippine) is 102,5 kilometer, de derde (Axel- Axel) 89,2 kilometer en de vier de (Strijpen-Strijpen) 101 kilo meter. De tweede etappe, een tijdrit rond Zuiddorpe, gaat over 10,5 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21