Mogelijk een jaar lang recessie Kabinet zet in op economie, democratie en de veiligheid Dreiging terreur in meerdere landen Nederlandse economie krimpt twee kwartalen achtereen Probleemkinderen thuis opvoeden Hoordpartij PZC Koning Vis opent Week van de Zee !akkenroller aat zijn slag iet yoghurt Veel rechters verdoen tijd Franse ambtenaren staken verder Homerus en de leerlingen Ricardo Schipper geschorst Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- ^Maurice Wilbrink £K HAAG - De Neder- mdse economie verkeert jitcessie. De economie is ^Ebet eerste kwartaal ge- lompen, nadat het vierde nartaal van 2002 ook al KD dalende economische rthiteit had laten zien. jt tonomen houden er re ling mee dat heel 2003 recessiejaar wordt ior Nederland, als her- k! van de wereldhandel iiblijft. ilgens gisteren gepubliceerde jfers van het Centraal Bureau orde Statistiek kromp de eco- niein de eerste drie maanden idit jaar met 0,3 procent ten chte van de vergelijkbare dode vorig jaar. Ook ten op- Ite van het kwartaal ervoor er sprake van een krimp, ^eveneens 0,3 procent, derland scoort daarmee on- veer even slecht als Duitsland Italië, die gisteren ook met rinegatief groeicijfer over het Ete kwartaal kwamen. Met nulgroei in het eerste kwar- 6l voor de vijftien EU-lidsta- gezamenlijk, staat de Euro- Unie aan de rand van een me. de eurozone schiet de werk- Éeid omhoog, en hebben eden als Duitsland en Frank- zware begrotingsproble- a. Duitsland maakte gisteren mega-belastingtegenvaller waardoor het land nog Bent u de polikliniek medewerker die °°sterscheldeziekenhuizen zoekt? Kijk morgen in de sn maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. grotere moeite krijgt zich te houden aan het Stabiliteits- en Groeipact dat de euro moet be schermen. De economische stagnatie en de recessiedreiging zetten de Euro pese Centrale Bank onder druk om de rente verder te verlagen. De ECB liet de rente deze maand ongewijzigd op 2,5 procent. Maar uit de politiek en het be drijfsleven klinkt de roep om een flinke renteverlaging in juni steeds luider. De Nederlandse economie gaat gebukt onder sterk teruggelo pen bedrijfsinvesteringen, een haperende export, een zeer ge ringe groei van de consumen tenbestedingen en teruglopen de overheidsuitgaven. De te rugval van de investeringen raakt veel sectoren van de eco nomie, de bouwsector voorop. De huishouduitgaven staan nu sterk onder druk door de snel toenemende werkloosheid en koopkrachtproblemen. Fortis- econoom Schuiling denkt dat de werkloosheidsexplosie bij de consument kan zorgen voor een 'schrikeffect'. Het vertrouwen kan ook verder ondermijnd worden door het beleid van las tenverzwaringen en bezuini gingen dat het nieuwe kabinet voorstaat. GPD pagina 3: recessie gaat pijn doen pagina 4: commentaar HECHT - Stel: je loopt rustig straat en voor je het weet tien je rug, nek, bril en haar s ilemaal onder de yoghurt. 'I chter je staat een man, een en .vriendelijkheid. Hij wijst ar boven alsof daar de yog- :tvandaan komt en veegt je aren schoon. Pas als hij weg is, idek je dat je je portemonnee ijtbent B. Jens van de politie recht, heeft de yoghurtman in recht en Amersfoort al een larkeer toegeslagen, yoghurtman gaat geraffi- feid te werk. Een ooggetuige peen overval in Utrecht: „Die a was zo behulpzaam en radelijk. Hij zei verder niks, volgens mij verstond hij jkgeenNederlands. Hij knikte Heen heel vriendelijk." GPD Spelers van het Silotheater luidden in Vlissingen in de huid van Koning Vis de Week van de Zee in. in artsenpost 1DW1GSHAFEN - Een 69-ja- i?eman heeft in de Duitse stad *hngshafen drie mensen wdgeschoten. dader drong twee artsen- toktijken binnen, schoot een wsdood en verwondde een an- Die stierf kort daarop. if?3 P'ee§de de schutter wmoord. De politie trof in zijn vermoorde vrouw aan. bloedbad vond plaats bin- ai ongeveer veertig minuten "oegonvolgens de politie met moord op de vrouw van de Ier. DPA door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Het decor tijdens de opening van de tweede landelijke Week van de Zee - gisteren in Vlissingen - paste perfect. Een blauwe lucht met indruk wekkende witte en grijze wolkenforma ties, een matig windje dat over het glin sterende water zilte zeelucht aanvoerde en vooral veel indringend Zeeuws licht. Burgemeester A. van Dok-van Weele, die het startsein voor de Week van de Zee gaf, stond te glunderen. „Het is heel terecht dat de opening hier gebeurt, gelet op de binding van Vlissingen met de zee." Ze noemde het zinvol dat de mensen via al lerlei activiteiten op het belang van zee en kust worden gewezen. „Het is heel goed dat de mensen zich meer bewust zijn van de mogelijkheden, gevaren, beperkingen en uitdagingen van de zee", aldus Van Dok. Ze onder streepte dat de zee en kust van belang zijn voor veel economische en recreatieve functies. „De keerzijde van de medaille is de vervuiling en de aantasting van de leefwereld in zee." Het evenement, dat duurt tot en met 25 mei, werd ingeluid door een meterslange Koning Vis (gedragen door spelers van het Silotheater) en muzikaal omlijst door het Forgotten Fish Memory Orches tra. De vis bracht burgemeester Van Dok een aantal uit zee gehaalde vervuilende foto Ruben Oreel voorwerpen, om te onderstrepen hoe nonchalant mensen omgaan met zee en kust. In het kader van de Week van de Zee zijn er op verschillende plaatsen in Zeeland diverse culturele, muzikale en educatie ve activiteiten. Daaronder vaartochten over de Westerschelde, tentoonstellin gen en - tot en met vandaag - een Zoutbus bij het Arsenaal in Vlissingen. pagina 17: natuur in belang van veiligheid van onze redactie binnenland DEN IIAAG - Het nieuwe kabi net van CDA, WD en D66 gaat zich inzetten voor een 'sterke economie, slagvaardige over heid, betere democratie en veili ge samenleving'. Dat staat in het concept-regeerakkoord waar de Tweede-Kamerfracties van die partijen zich gisteren over hebben gebogen en van daag het finale oordeel over vel len. Voor verbetering van de veilig heid trekt het kabinet 450 mil joen euro extra uit. Die wordt besteed aan vierduizend toe zichthouders op straat en in het openbaar vervoer en verster kingvan de justitiële keten. Ver der zal Balkenende II 600 mil joen euro extra steken in onder wijs en de kenniseconomie, 500 miljoen in wegen en openbaar vervoer, 250 miljoen in natuur beheer en milieu en 100 miljoen in zowel defensie, jeugdzorg als kinderopvang. Voor het dichten van de gaten in de zorguitgaven is een miljard euro beschikbaar. Het kabinet kiest ook voor een D66-fractievoorzitter Dittrich staat de pers te woord. foto Jasper Juinen/ANP 'harde aanpak' van de handel en productie van harddrugs en richt zijn pijlen daarbij vooral op xtc. Luchtvaartmaatschap pijen worden zelf verantwoor delijk voor de controles die moeten voorkomen dat drugs smokkelaars het vliegtuig ne men. De vakbonden voorspelden gis teren een groot conflict met de overheid als CDA, VVD en D66 vasthouden aan de geplande loonmatiging voor ambtenaren. Zij vrezen bovendien dat een vermindering van het aantal ambtenaren de kwaliteit van het openbaar bestuur ernstig zal aantasten. „Men dreigt niet alleen de amb tenaren maar ook werknemers in de zorg en het onderwijs op de nullijn te zetten. We worden achtergesteld met andere werk nemers in Nederland. Dat zal tot grote conflicten leiden, ook stakingsconflicten", aldus Ab- vakabo-voorzitter G. van Huy- gevoort Ook P. Koeslag, voor zitter van CNV Publieke Zaak, hekelt het loondictaat van het nieuwe kabinet. „Als het kabi net onze onderhandelingsvrij heid wegpoetst, dan krijgen we ruzie.' De fracties van CDA en WD staan achter het conceptregeer akkoord dat hun respectieve po litieke leiders Balkenende en Zalm hebben gesloten. Ze heb ben hier en daar nog wel wat kleine veranderingen voorge steld, maar zullen geen roet meer in het eten gooien. D66 is nog niet zo ver. Deze fractie wil nog praten over onderwijs en openbaar vervoer. ANP DEN BOSCH - De recht spraak kraakt in al haar voegen. En toch verdoen rechters vaak hun tijd met koffiedrinken. Dat moet anders, zegt de Tilburgse hoogleraar strafproces recht en rechter Mare Groenhuijsen. Omdat Groenhuijsen nu en dan invalt als rechter, beziet hij vaak met stij gende verbazing hoe de praktijk van de recht spraak functioneert. Aan de ene kant gaat de rech terlijke macht kopje on der in de grote hoeveel heid rechtszaken, maar anderzijds zijn er vele mo menten dat rechters noodgedwongen duimen zitten te draaien. „Het komt voor dat in zes van de tien gevallen een zitting wordt verdaagd, omdat er bijvoorbeeld geen verdachte is komen opdagen. Dan trek je je te rug in de raadkamer en ga je wat koffiedrinken, tot het tijd is voor de volgen de zaak. En zo gaat dat maar door. Een enorme verspilling van tijd", zegt Groenhuijsen. GPD Het stomste dat je kunt doen is 120 rotjochies bij elkaar zetten in een in richting, zo luidt de me ning van criminologe Josine Junger-Tas. Daar om pleit ze ervoor pro bleemkinderen zoveel mogelijk thuis te be handelen. En wel met de zogeheten multi- systeem thera pie. Het leven van Franse ambtenaren is niet slecht: met pensioen op maximaal zestigjarige leeftijd en ook dan nog een behoor lijk inkomen. Minister Fillon van Sociale Zaken heeft echter uitgerekend dat bij onveranderd beleid het tekort in 2020 on geveer vijftig miljard euro zal bedragen. De ambte- naren staakten afgelopen week massaal tegen de pensioensaneringsplannen van de regering. De dagen van de waarheid zijn gisteren begonnen voor de examenkandida ten van de middelbare scholen. In Zeeland bogen vwo'ers zich over de vraag waar de verhalen van Homerus zich nu eigenlijk afspelen: rond het oude Griekenland of toch in en om Zeeland? Het examen Grieks bleek uit- eindelijk niet al te moeilijk. Voetballer Ricardo Schipper mag op last van de tuchtcom- missie van de KNVB acht wedstrijden niet in actie komen. De aanvaller van Oostkapelle is gestraft voor zijn aan- - deel in een vechtpartij tijdens de competitiewed- strijd tegen Oranje Wit. varia: 2, binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7 en 9; radio en televisie: 11zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; auto: 25 en 27. van onze redactie buitenland LONDEN - Op verschillende plaatsen ter wereld leek giste ren de dreiging van terreuraan slagen tegen westerse doelen manifest aanwezig. De Britse regering verbood gis teren alle vluchten van en naar Kenia. Volgens Londen is er sprake van een 'onmiddellijke' terroristische dreiging. Een KLM-woordvoerder verklaar de gisteravond dat deze maat schappij 'vooralsnog' niets ziet in het afgelasten van de vluch ten. De Britse regering ontving gis termiddag vanuit de VS de waarschuwing dat een terroris tische aanslag op westerse doe len in Kenia aanstaande is. Die zou beraamd worden door groe pen die banden onderhouden met Al Qaeda, het netwerk van Osama bin Laden. Het Libanese leger heeft een 'terroristisch netwerk' ontman teld dat een aanslag voorbereid de op 'de ambassade van een grote westerse macht' en andere doelen. Volgens bronnen binnen de mi litaire inlichtingendienst gaat het om de zwaar bewaakte Amerikaanse vertegenwoordi ging in Beiroet. En bij achttien tankstations van Shell in Kara chi in het zuiden van Pakistan zijn gistermorgen vroeg explo sieven tot ontploffing gebracht. Vier pompbedienden raakten daarbij lichtgewond. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd niet op geëist, maar de politie ver moedt dat het een tegen de VS gerichte actie betrof. Welis waar is Shell een Brits-Neder lands bedrijf, maar voor veel Pakistani is westers syno niem aan Amerikaans. GPD/RTR/AP (Advertentie) straat'nr postcode. plaats. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8 713214 000002 L noteert u mij voor een proefabonnement var 6 weken voor€ 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) L noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ;:j_ per maand met automatische incasso 20.50). Ki per kwartaal met automatische incasso (€55,10). u per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1