Natuur in belang van veiligheid Grieks al met al een makkie Duopuzzel toont Zeeland twee keer Studie naar toekomst Schelde Info Centrum 16 17 pleidooi voor nieuwe ontwikkelingen langs kust Morgen kijkdag Koen gaat samenwonen Jacqueline wil bij de marine Politie bijt zich vast in inbraakgolf Van Gelder moet voorzichtiger zijn CDA stelt vragen over Bruinooge Leskist over Westerschelde bas+mar de jager vrijdag 16 mei 2003 ^nimisAntonisse IfjSSlNGEN - Er moet in de htoffse Delta meer ruimte ko- „n voor nieuwe kustnatuur. Üet brede stranden, stuivende 'ynfn en slufters - als fantas- tbcbleefgebied voor bijzondere 'lanten en dieren. Zo'n rijke na- luurkust is bovendien een pri ma toeristisch product. Investe- in kustnatuur is niet alleen «wenst voor de natuur zélf, maar is ook van belang voor de eiligheid. 3it zei directeur Mare Janssen •,,n de Stichting Duinbehoud «teren in Vlissingen tijdens discussie over 'zwakke Schakels, sterke toekomst' bij de ;pening van de Week van de Zee, Varaan ook T. Maenhout (ge ënte Sluis) en R. Hoeksema jijkswaterstaat) deelnamen. Janssen onderstreepte dat met jjndaanvullingen en natuur- ntwikkeling de zeespiegelrij- [ingen economische ontwikke len (die voor druk op de kust zorgen) kunnen worden bijge houden. Verdubbeld Hij gaf meteen enkele voorbeel- hen van nieuwe kustnatuur. Zo as in het grensgebied van Zee- ad en Vlaanderen natuurge bied het Zwin in oppervlakte heden verdubbeld. Het huidi- 2gebied is volgens Janssen ei- genlijk te klein om alle bezoe- las (vooral aan de Belgische (Advertentie) 10.00-16.00 uur Volgende week ook kijkdagen Kunst- antiekveiling woensdag 21 en donderdag 22 mei ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 kant) op te vangen. Ook ver zandt de monding van het Zwin voortdurend, omdat de in- en uitstroom van zeewater bij eb en vloed te gering is. Vergroting van het Zwin is mo gelijk door het verleggen van de dijken, stelde Janssen. Een mil de vorm van ontpoldering. Daarbij dacht hij in het bijzon der aan de dijken van de Willem Leopoldpolder en de Sluispol- der. Deze polders kunnen hier door op een betere manier wor den toegevoegd aan het huidige Zwin, aldus Janssen. „Langs het Uitwateringskanaal ont staat zo een schitterend nieuw natuurgebied met getijbewe ging" Verder zag de directeur van de Stichting Duinbehoud kansen voor nieuwe kustnatuur in de Verdronken Zwarte Polder na bij Nieuwvliet. „Door het ver leggen van de dijken kunnen de Herdijkte Zwarte Polder en een deel van de Tienhonderdpolder worden toegevoegd aan het be staande natuurgebied." Janssen betoogde dat zandsup- pleties voor de Zeeuws-Vlaam- se kust garanties moeten bieden voor kustveiligheid, ook bij een stijgende zeespiegel. Buiten het stormseizoen levert dit bredere stranden op voor de recreatie „Maar ook de natuur kan ervan profiteren. De wind blaast het zand op tot nieuwe duintjes, waar planten als de zeeraket weer een plaatsje vinden." Duinverbreding Hij achtte omvangrijke zand- aanvulling ook noodzakelijk voor de kust van Walcheren. Als gevolg van de zeespiegelrijzing moet zelfs serieus een duinver breding overwogen worden tus sen Westkapelle en Domburg, meende Janssen. De huidige zeedijk en de smalle duinrug kunnen hier uitgroeien tot een duingebied met rijke natuur en mogelijkheden voor wandelen en fietsen. In de brede duin strook op Schouwen is ruimte voor zogeheten dynamisch kustbeheer. Hierdoor vernieuwt het oude duingebied en komt er ruimte voor vochtige duinval leien, stelde Janssen. Theo Spinnewijn heeft na een Zeeuws Kwartetspel nu ook een Zeeuwse legpuzzel ontworpen. foto Marijke Folkertsma door Inge Heuff ZIERIKZEE - Een duopuzzel van twee keer duizend stukjes. De afbeeldingen zijn aan de ene kant een historische kaart van Zeeland uit 1593 en aan de an dere kant een moderne land kaart van de provincie. Theo Spinnewijn van Boekhandel De Vries uit Zierikzee lijkt een waardige opvolger van het Zeeuws Kwartetspel te hebben ontwikkeld. Kwam hij vorig jaar met een zeer succesvol kwartetspel op de markt, dit jaar wilde Theo Spinnewijn weer iets heel an ders maken. Het werd een duo puzzel van duizend stukjes. Bij een duopuzzel zijn beide zijden bedrukt met een afbeelding, in dit geval twee landkaarten van Zeeland. „Voor de ene kant heb ik gekozen voor een kaart die in 1593 is uitgegeven door Corne- lis de Jode", vertelt de eigenaar van Boekhandel De Vries uit Zierikzee. „Zijn vader was de bekende kaartenmaker uit Ant werpen, Gerard de Jode. Deze kaart komt uit een exemplaar van de atlas het Speculum Orbis Terrae, die later gesloopt en wel in losse katernen op de markt kwam." Behalve de duizend puzzelstuk jes bevat de doos ook twee voor beelden waarmee de puzzels wat gemakkelijker kunnen worden gelegd. Op de achter- jtoorHenkPostma Hoe komen we er achter waar de verhalen van de Griekse schrijver Homerus zich nu ei- senlijk afspelen? Vele geleerden hebben zich daar door de eeu- *en heen het hoofd over gebro ken. Gisteren was het zelfs een examenvraag. is ai wel beweerd dat Odys- seus> de held uit Homerus' be roemde epos, moet hebben ge- '«fd in West-Europa, in het bijzonder ook in Zeeland De ^ederlandse econoom Ivan Wil- ,*ens' destijds residerend in Pa- •^js, publiceerde daar zelfs een •Wg boek over: Where Troy on- stood. Homerus situeerde z'n verhalen gaswaar in de Griekse wereld, saar volgens Wilkens tekende zeoP uit de mond van de Kel- het Britse volk dat destijds •anuit de Noordzee de wereld VOer, en tot in India culturele ^"■en naliet. Zijn belangrijk st argument Homerus laat Wysseus zwerven in een kli maat van mist en regen, een zee ®et een sterke eb- en vloedbe- jseging, en typisch Keltischege- nnken als lijkverbranding. Daar moest je niet bepaald voor in de landen rond de Middel landse Zee zijn. Het waren om standigheden uit de lage landen rond de Noordzee. De gevestigde classici vinden dat soort beweringen veel te ver gaan. „Pure nonsens", zegt bij voorbeeld H. Nauta, docent Grieks aan het Goese Lyceum. Maar hij bevestigt wel dat de Griekse schrijver natuurlijk niet alles zelf verzon. „De sprookjesmotieven die je in zijn epen vindt, zijn van alle tijden en plaatsen." Eén van de exa menvragen luidde gisteren dan ook: waarom bedient Homerus zich veelvuldig van clichés, en waarom herhaalt hij die zo vaak? Antwoord: omdat zijn epen het schriftelijk eindpunt zijn van een lange mondelinge verteltraditie, waarin herhaling en rijm de vertellers en toehoor ders bij de les hielden. Lederen zak Als Odysseus nooit in Zeeland is geweest, waarheen leidden z'n zwerftochten dan wel? De sa menstellers van het examen gingen te rade bij de Griekse ge leerde Eratosthenes. Die ver wees ooit naar een lederen zak, afkomstig van de koning van het eiland Aiolia die door Zeus tot beheerder der winden was aangesteld. In de zak bevonden zich alle windrichtingen. Odys seus kreeg die zak mee. Zo lang hij de zak maar goed dichthield, zou hij vanzelf de juiste koers varen. Helaas, Odysseus' scheepsmakkers dachten goud in de zak te vinden, en maakten 'm dus gretig open. Met als noodlottig gevolg dat het schip door windvlagen de verkeerde kant op werd gesleurd. Volgens de geleerde Eratosthe nes komen we er pas achter waar Odysseus' zwerftochten zich nu precies hebben afge speeld wanneer we de leerbe- werker hebben gevonden die de zak van de winden in elkaar naaide. Wat. bedoelde Era tosthenes daar mee? De vraag bracht menig vwo'er gisteren op een dwaalspoor Ook Koen Scheerders (17), leerling van het Reynaert College in Hulst, draaide zich in vele verkeerde bochten in een poging het juiste antwoord te vinden. En het was zo simpel: Eratosthenes wildeer maar mee zeggen 'dat het onmo gelijk, dus zinloos is Odysseus route in kaart te brengen, en wel omdat die route door sprookjes land voert' Stijlfiguren Gelukkig bevatte het examen niet alleen van dat soort akelige strikvragen. Er moest een lap tekst uit het Grieks worden ver taald. er waren vragen over stijlfiguren die je ook in de mo derne Nederlandse literatuur tegenkomt, en er waren veel vragen over de inhoud van stuk ken tekst. „En gelukkig hoefden we het hoofd niet vaak te breken over grammaticale kwesties", concludeerde Koen Scheerders opgelucht. Al met al was het een makkie, vonden ook veel van z'n lotgenoten. Een leuk voorproef je dus. Want maandag beginnen de examens voor de meeste vwo'ers pas echt. kant staat aanvullende infor matie in drie talen. „Ik heb Henk Blom uit Renesse bereid gevonden om de Nederlandse teksten in het Schouws te verta len", zegt Spinnewijn. „En als reactie op het commentaar van Duitsers op ons kwartetspel, die de bijschriften niet konden le zen, heb ik ook een Duitse verta ling laten maken." Zakelijk De historische kaart toont hoe de basis van Zeeland in die tijd al was gelegd. Op de moderne kaart is goed te zien wat er aan poldergrond is gewonnen, maar ook wat er verloren is geraakt aan het water. De moderne kaart doet, in vergelijking met Hij speelt trompet en accor deon, houdt zowel van brassbands als van popgitaris ten, en marcheert mee in de fan fare Sint Jan. Toch ging het vwo- examen muziek donderdagoch tend aan zijn neus voorbij. Op het Reynaert College in Hulst, ivaar Koen Scheerders de afge lopen jaren in de schoolbanken zat, doen ze daar niet aan. Geen nood, in plaats daarvan kon hij z'n tanden zetten in een ander brok cultuur: het vwo-examen Grieks. „Hartstikke gemakke lijk", oordeelde hij na afloop. Voor Koen, die gisteren tot het selecte groepje vwo'ers behoor de die alvast warm konden draaien voordat de examens volgende week in alle hevigheid beginnen, zit het venijn in de staart. Dan staan vakken als wiskunde en natuurkunde op het programma. En daar is hij niet bepaald een kei in, getuige z'n schoolcijfers: 5,6 en 5,2. Dat wordt straks dus nog even goed z'n best doen. Want Koen wil na tuurlijk wel slagen Hij verheugt zich al op de nieu we fase in z'n leven: studeren in Nijmegen, waar hij zich gaat be kwamen in de biomedische we- In de ochtend helpt ze een voedseltransporteur in Ka- pelle het magazijn op orde bren gen. Of ze bedient de klanten van McDonalds in Goes, 's Mid dags leert ze. En de avond houdt ze voor zichzelf. Dan trekt Jac queline Katsman (16) uit Ovezande de snelle stappers aan, om even een stukje hard te lopen. De scholier van het Goese Lyceum voor beroepsonderwijs (voorheen Groot Stelle) heeft haar zaakjes op orde. Gedisci plineerd werkte ze naar de exa mens toe. Jacqueline wil bij de marine. Ze is daar nog wat te jong voor. Ter overbrugging wil ze op het ROC in Middelburg de eenjarige op leiding vrede en veiligheid gaan doen. Ze heeft daar al een medi sche keuring voor achter de rug. Want zo'n militaire vooroplei ding vergt een goede conditie. Op het Goese Lyceum voor be roepsonderwijs koos ze voor de kaderberoepsgerichte vmbo- opleiding transport en logistiek. Routes uitstippelen, paklijsten controleren, en regelen dat de goederen zo snel mogelijk op de plaats van bestemming zijn. Je moet er praktisch rekenkundig de decoratieve historische kaart, bijna kil zakelijk aan. Her en der verspreid staan in zetjes met genummerde foto's, inclusief de Westerscheldetun- nel Op de achterkant van het voorbeeld wordt een korte uit leg gegeven. „Ik kan het niet la ten om ook wat informatie over de provincie te geven", erkent Spinnewijn. „Het zijn wel ande re foto's en teksten dan bij het kwartetspel." Het Zeeuws Kwartetspel is een groot succes. Spinnewijn zegt dat er 7500 exemplaren verkocht zijn en dat een herdruk in aantocht is. De Zeeuwse Duo Puzzel kost 12,95 euro en is te koop bij onder meer speelgoedwinkels, boekhandels en WV-kantoren door heel Zeeland. tenschappen. Logisch, want daar komt zowel biologie als scheikunde bij kijken, en die twee vakken vindt hij het leukst. Koen zal daar in Nijme gen best aarden, want twee van z'n klasgenoten gaan mee. Ze willen er samen een huis huren. Niet dat hij de Reynaertstad al kan missen. Hij wil er elk week end naar terug. Zal wel moeten, want hij heeft er onlangs, voor het eerst van z'n leven, een vast bijbaantje aangenomen: wer ken in de brasserie Hogerop „Want straks zal ik die centjes echt wel nodig hebben." OOSTBURG - De politie Zeeland gaat de inbraakgolf die de winkeliers in Oostburg al anderhalve maand teistert gericht aanpakken. Sinds 20 maart zijn in Oostburg twee opticiens, een juwelier en een fotozaak leeggeroofd. De politie zal in de nachtelijke uren extra surveilleren en roept inwoners op ver dachte situaties direct te melden. Ook adviseert de politie de ondernemers om dummy-attributen in de winkeletalage te plaatsen en de alarmering te verbeteren. De gemeente Sluis zorgt ervoor dat de straatverlich ti ng de he le nacht blijft branden en onderzoekt de mogelijkheid om meer obstakels in het winkelgebied te plaatsen, zodat ram kraken worden voorkomen. De ondernemers pleiten zelf voor videobewaking in de straten, maar burgemeester E Brommet van de gemeente Sluis acht dat op korte termijn niet haalbaar. MIDDELBURG - Commissaris van de koningin W. van Gel der moet in de toekomst voorzichtiger zijn als hij persoonlijke meningen uit. Gedeputeerde Staten stellen dat naar aanlei ding van de commotie over Van Gelders uitspraken over de kwaliteit van de Zeeuwse ambtenaren. Volgens gedeputeerde H. van Waveren (CDA, personeelsza ken) hebben de reacties van de ambtenaren aangetoond dat Van Gelder kennelijk niet voorzichtig genoeg geweest is. Zijn uitlatingen waren niet persoonlijk bedoeld, maar zijn wel zo opgevat. De gedeputeerden zijn het ook niet eens met Van Gelders visie dat grotere provincies over betere ambtenaren beschikken. In antwoord op schriftelijke vragen van de WD wijzen zij erop dat ondanks de kleine ambtelijke organisatie de provincie voor kwalitatief goede producties weet te zorgen zoals de uitreiking van de Four Freedoms Awards, het project Delta InZicht en het Zeeland Nazomer Festival. VLISSINGEN - De Statenfractie van het CDA vindt dat ESM - het samenwerkingsverband tussen de havens van Zeeland en Rotterdam - de provincie moet betalen, omdat oud-gede puteerde D. Bruinooge er is aangesteld als tijdelijk directeur. Het CDA gaat ervan uit dat Bruinooge gebruik maakt van een wachtgeldregeling. De fractie vindt het dan logisch dat de kosten ervan (gedeeltelijk) in rekening worden gebracht bij ESM. Het vraagt Gedeputeerde Staten of daarover afspraken met ESM zijn gemaakt. Is er geen financiële regeling, dan wil het CDA weten of GS van plan zijn die nog te treffen. Het CDA vraagt GS ook hoe de benoeming van Bruinooge zich verhoudt tot de presentatie eerder van oud-commercieel directeur J. Verkiel als interim-directeur van ESM TERNEUZEN - Het Schelde Informatie Centrum (SIC) heeft gisteren een leskist voor het onderwijs ten doop gehouden. Met de inhoud kunnen scholen eenvoudige metingen uitvoe ren en monsters nemen De leskist - er worden nog vijf exem plaren samengesteld - is een aanvulling op het lespakket dat het SIC via het internetadres www.schelde-estuarium.net aan het onderwijs aanbiedt. Uit de reacties van de twaalf Ne derlandse en acht Belgische scholen die zich tot dusver via het SIC-lespakket in de Schelde hebben verdiept, bleek dat be hoefte bestaat aan materiaal waarmee het veld kan worden ingetrokken. De inhoud van de leskist kan worden gebruikt op de dijken aan de Westerschelde, zodat het niet per se nodig is een boot te charteren. Omdat de Schelde in Vlaanderen een heel ander karakter heeft dan in Nederland, zal voor dit deel van het estuarium een speciale leskist worden samengesteld. door Ben Jansen TERNEUZEN - Eind dit jaar moet duidelijk worden wat de overheden en belangenorgani saties die zijn betrokken bij de Westerschelde, aan willen met het Schelde Informatie Cen trum (SIC). Per 1 januari 2005 houdt de fi nanciering op van dit communi catie- en informatieorgaan van het Bestuurlijk Overleg Wester schelde Bovendien heeft het Rijksinstituut voor Kust en Zee, dat het SIC in zijn Middelburgse vestiging onderdak verleent, la ten weten dan met deze gastvrij heid te willen stoppen. Het SIC is in 1994 opgericht om de informatievoorziening te verbeteren tussen de partners in het bestuurlijk overleg beleids plan Westerschelde. Aanvanke lijk waren dat Rijk, provincie, gemeenten en waterschappen, met een vertegenwoordiger van Vlaanderen als waarnemer. In middels zijn ook belangenorga nisaties op het gebied van natuur, visserij, landbouw en recreatie van de partij. Het SIC zorgt voor ondersteuning en verschaft bijvoorbeeld aan de hand van nieuwsbrieven, les pakketten. een internetsite (www.scheldenet.nl) en een do cumentatiecentrum informatie over allerlei aspecten van Schelde-estuarium. De rol die het SIC zo vervult moet voor de toekomst behou den blijven. Communicatie en informatie zijn van groot belang bij de uitvoering van de Europe se Kaderrichtlijn Water, waarin de waterproblematiek per stroomgebied wordt benaderd, de integrale visie Deltawateren, de ontwikkelingsschets voor het Schelde-estuarium, waarin komt te staan in welke mate de Westerschelde verder kan wor den verdiept, en verdergaande samenwerking tussen Neder land en Vlaanderen bij het be heer van het gebied. De Technische Schelde Com missie (een samenwerkingsver band van Rijkswaterstaat en de Vlaamse administratie water wegen en zeewezen) heeft al la ten blijken erin geïnteresseerd te zijn haar informatieverstrek king over toekomstig beheer eh beleid via het SIC te laten lopen. In december moet meer duide lijkheid ontstaan over de toe komst van het SIC. inzicht voor hebben. En dat zit wel goed. De meeste scholieren hebben een bloedhekel aan wis kunde. Niet Jacqueline. Ze vindt het zelfs het boeiendste vak. Over de examens maakt ze zich geen zorgen. „Als je een paar uur per dag achter de boeken zit, moet het lukken." Ze staat voor alle vakken voldoende, en heeft al twee examens achter de rug: het beroepsgericht praktijkge deelte en maatschappijleer. Ko mende week volgt de rest. „Als ik iets niet begrijp, ga ik er even voor zitten En dan komt het meestal wel in orde." Advertentie tijdens onze voorjaarsshow is het dubbel genieten, niet alleen vanwege de vele nieuwe ontwerpen en vormen van binnen en buiten de grenzen, de nieuwe stoffen, karpetten en tapijten, maar ook omdat u bij een passende aankoop oopr ons getrakteerd wordt op een heertgk avondje-uit L redenen genoeg om nieuwe ideeën voor uw interieur op te konen doen bij bas+mar de jager, wij heten u graag van harte welkom op -t tërtpleinin kapefle 0113 343810 www.basmar.nl Illustratie uit het vwo-examen Grieks: op zoek naar goud graait de bemanning van Odysseus' schip in 'de zak van de winden'. Met noodlot tig gevolg, zo leerde donderdag één van de teksten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17