Verkoop KSG-terrein na de zomerremt i,,u'r1rt'"i,1,naal MIEUW Het softdrugsbeleid is hypocriet 13 - strategische keus van actieve ondernemers A woon-werkverkeer Vrijburgbad bekt wel lekker Lété ziet af van bouw kantoor voor flat Haringvlietstraat Wachten is op geld van het Rijk en verdeling sloop- en saneringskosten Westerscheldetlinnel zeeuwse almanak Plus Home cinema uit slechts twee zichtbare luidsprekers* PZC WALCHEREN vrijdag 16 mei 2003 p^Hith Ramakers HJSSINGEN' - Vóór juni kan ^uder H. de Haas van de ^eente Vlissingen geen hel- Lrbeid geven over de overname jjnhet binnenstadsterrein van Koninklijke Schelde Groep USG), De gemeente onderhan- jtll al enige tijd met de KSG ,,(r de aanschaf van het volle- te gebied, met uitzondering nude loodsen aan de Coinman- jnegen het hoofdkantoor van SSG. y KSG is onderdeel van Da- ja Shipyards en eigenaar van g bijna veertig hectare grote jcbeldeterrein dat tegen de Qssingse binnenstad aan ligt. [kverfwil al enige tijd verhui- 0 aaar het industriegebied Gingen-Oost. Een paar manden geleden gingen de on- jehandelaars er nog vanuit dat Ge grote loodsen van de ma- anefabriek, het kantorencom- j(x van de scheepsbouw, het santieme kantoor en de tand- «lfabriek eigendom van de SSG zouden blijven. y gemeente was van meet af B niet blij met de versnipper- janbieding van het terrein. I Advertentie ilJ Goes feliciteert WEA ZEELAND met het nieuwe kantoor in de Stadspoort .ING ECONOMISCHE ZAKEN f 3 249617 „We koersen nu aan op de koop van bijna het volledige terrein. De KSG wil wel de jachtenbouw in de buurt van 't Eiland bij de Commandoweg voortzetten. Maar de machinefabriek en de andere loodsen komen nu weer in aanmerking voor verkoop", merkt De Haas op. De Haas had gezegd in juni openheid van zaken te kunnen geven. „Zoals het er nu naar uit ziet, kunnen we pas na de zomer de transactie afronden. We moe ten zorgvuldig zijn. Daarvoor hebben we tijd nodig. Aan haast heeft niemand iets." Prijs Hij zegt dat over de totaalprijs nog weinig discussie nodig is. „Daar zijn we wel uit." Er moe ten nog afspraken gemaakt worden over de verdeling van de sloopkosten van de onroerend goederen en over de kosten voor het schoonmaken van de ver vuilde grond. Ander punt is dat De Haas wacht op 'de beschikbaarheid van het geld' dat demissionair minister Kamp van Vrom Vlis singen enige maanden geleden toezegde. Het gaat om 7,4 mil joen euro extra voor de ontwik keling van het bedrijventerrein. Het geld komt bovenop het al eerder toegezegde bedrag van 3,6 miljoen euro. Zodra de overeenkomst is be reikt, zal Vlissingen ook een ex tra weg kunnen inrichten naar het centrum, waardoor de ver keersdrukte in de binnenstad wordt verlicht. De Koningsweg, die nu nog gedeeltelijk over het Scheldeterrein loopt, kan daar voor benut worden. Op dit moment worden op 27 lo caties in Vlissingen verkeerstel lingen verricht, die inzicht moe ten geven in de intensiteit van het verkeer. De uitkomsten wor den verwerkt in een verkeers plan waarin de keuze wordt be paald voor de route van de tweede binnenstadsontsluiting. Tegelijkertijd moet de beslis sing vallen of een transferium haalbaar is. De winnaar van de naamgevingswedstrijd werd gisteren bekend gemaakt tijdens een eerste rondleiding door het bijna voltooide bad. foto Ruben Oreel door Melita Lanting VLISSINGEN - Het nieuwe stadsgeweste lijk zwembad van Vlissingen en Middelburg heet vanaf nu het Vrijburgbad. De naam werd gekozen uit 165 inzendingen voor de uitgeschreven prijsvraag. Mevrouw M. Wisse uit Koudekerke is de bedenker en ze heeft daarmee een jaar gratis zwemmen gewonnen. Namen als Unicum, Dolfijn, Plons er in en Waterworld hebben het allemaal niet ge haald. „De naam moest eenvoudig en kort zijn, en daaraan voldoet het Vrijburgbad precies", aldus wethouder A. de Vries die gisteren tijdens een feestje in het zwembad de winnaar bekend maakte. Mevrouw Wisse is niet verrast dat haar naam is uitgekozen. Eergisteren kreeg ze een telefoontje van de gemeente Middel burg dat ze vooral naar de bijeenkomst moest komen. „Dan gaat er wel een lampje branden." Tijdens de rondleiding door het bad is ze enthousiast over de ruimtes. „Het is heel imposant. Een hele verbetering ten opzichte van het oude bad. Dat ziet er nu niet goed meer uit." Ze vertelt dat ze lang heeft nagedacht over een creatieve naam, maar dat het niet wilde lukken. „Ik wilde iets doen met die vormen, maar ik kon niks origineels verzinnen. Toen heb ik stadsgewestelijk Vrijburgbad maar ingestuurd. Dat bekt wel lekker." Door de jury is het woord stadsgewestelijk weggela ten en het leverde haar een jaar gratis zwemmen op Mevrouw Wisse is niet de eni ge die iets had ingestuurd met de naam Vrij burg. Negen andere inzenders hadden ook iets met die naam gedaan. Zij kregen alle maal een 25-baden kaart als troostprijs. Camera's Er wordt nog hard gewerkt aan de afbouw van het zwembad De meeste ruimtes zijn nog niet helemaal af en in het diepe bad (het verenigingsbad) worden momenteel gaten geboord voor onderwatercamera's Dat was oorspronkelijk niet de bedoeling maar de camera's zijn een veiligheidsmaatregel om onder meer verdrinkingen te voorkomen Het is de bedoeling om het bad rond 1 juli open te stellen voor het publiek omdat dan de grote stroom toeristen op gang komt. Edwin Goedhart: „De politie handelt op een onderdrukkende en intimiderende wijze. Je moet allemaal tegen de muur, wordt gefouilleerd. Het zijn net razzia's." foto Lex de Meester Uitbater Middelburgse koffieshop Classic gooit bijltje er bij neer door Ron Magnée MIDDELBURG - Getergd is een understatement, de Middel burgse koffieshopeigenaar Ed win Goedhart is vertoornd. Elf jaar lang probeerde hij zijn kof fieshop Classic in de Korte Noordstraat als een normaal bedrijf te runnen. Onlangs be sloot hij zijn zaak te sluiten we gens 'jarenlange systematische intimidatie door politie en ge meente' en 'totaal gebrek aan communicatie'. „In die elf jaar heb ik niet meer dan tien minu ten met gemeente gesproken." „De razzia vorig jaar was de druppel die de emmer deed overlopen. Met zes, zeven man kwamen ze binnen De politie Middelbuig kan sowieso niet normaal een zaak controleren. Ze handelen op een onderdruk kende en intimiderende wijze. Je moet allemaal tegen de muur, wordt gefouilleerd. Het zijn net razzia's. Ik had een te grote voorraad hasj en hennep in huis, dat geef ik toe en daar ben ik voor beboet. Maar zo'n limiet werkt ook weer omzet verla gend. Het doel is koffieshops uit te roeien, de eigenaar het leven zo zuur mogelijk te maken. Het is de systematische intimi datie die me vooral dwarszit. Als hier tijdens een inval maar even iemand van zeventien jaar in de zaak staat, word je daar keihard op afgerekend. Maar wanneer gaan ze disco's of cafés eens binnenstebuiten keren op zoek naar minderjarigen? Het beleid is gewoon erop gericht de koffieshops dwars te zitten en in een hoekje te drukken. Als ik eens de politie nodig heb. geven ze niet thuis. Jaren gele den was er hier een vechtpartij tje. Totaal bebloed kwam ik op het politiebureau aan. Daar bleek het onmogelijk om aan gifte te doen. Maar als ze mij no dig hebben, knippen ze als het ware met hun vingers en kan ik komen opdraven. Met de politie is er nooit nor maal contact geweest. Geen contactpersoon waar je eens een bakje thee mee kon drinken, zo dat beide partijen op de hoogte blijven van wat er speelt. Altijd maar dat repressieve beleid, dat is iets waar ik niet tegen kan. Met de gemeente is normale communicatie uitgesloten. Hoe vaak ik in die elf jaar met de ge meente heb gesproken? In totaal niet meer dan tien minuten! En dat terwijl het aantal invallen - zij noemen het controles - niet meer te tellen is. Al die jaren had ik gewoon per soneel in dienst en betaalde de belastingen. Vier man liepen hier rond, die zijn er inmiddels allemaal uit. Ik ga er écht mee stoppen Eind van de zomer ver wacht ik hier weg te zijn. Daar na ga iets nieuws beginnen. Nee, ik ga niet zeggen wat. In 1992 begonnen we hier met wat vrienden. In die tijd haal den we zelf ook nog wel eens wat hasj. Op een goed moment dach ten we: 'kunnen we dat zelf niet gaan verkopen?' Ik begon de zaak, niet om er rijk van te wor den, want dat word je niet, maar omdat mensen graag een stukje hasj willen hebben of een jointje willen roken. Tot 1997 bestond er geen ge doogbeleid. Dat betekende dat ze gewoon je achterdeur konden opentrappen en je spullen kon den weghalen. Sindsdien is er het hypocriete gedoogbeleid. Met softdrugs vind ik: het mag of het mag niet Daar tussenin zit niks. Of je legaliseert het vol ledig, of gooit alles dicht. Naar het buitenland verkondigen po litici vaak dat ons softdrugsbe leid zó fantastisch is. Het is juist heel onderdrukkend beleid. Dit beleid leidt ertoe dat de handel weer terug naar de straat gaat. Daar zijn geen razzia's, maar wel harddrugs en daar wordt geen belasting betaald. Van het inkopen wordt je para noia. Je neemt contact op met je verkoper, maar je moet er voor zorgen dat hij niet bekend raakt. Dan moet je ernaar toe rijden en op een verlaten ter- reintje je handel inslaan. Je moet ondertussen continu op je hoede zijn. Je bent helemaal nergens zeker van Ik wissel dan ook vaak van auto. Zelfs thuis ben je niet helemaal veilig, want ze kunnen altijd bij jou langsko men. Ik zeg vaak: 'je slaapt al tijd met één oog open." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Wester- scheldetunnel werkt de interre gionale arbeidsmobiliteit in Zeeland niet in de hand. De tol- kosten vormen voor veel men sen uit Midden-Zeeland een beletsel om in Zeeuws-Vlaan- deren aan het werk te gaan en andersom. Voor een modale werknemer kunnen de tunnelkosten oplo pen tot vijf procent van het bru- to-maandinkomen en dat is voor velen iets te gortig. Temeer, omdat werkgevers er niets voor voelen om de tunnelkosten te compenseren, net zo min als de belastingdienst fiscale compen satie biedt De Kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone vindt dan ook dat het provincie bestuur in samenspraak met het bedrijfsleven moet dokteren aan een op de Zeeuwse situatie toegesneden oplossing. „Het tolvrij maken van de tunnel zou dé oplossing zijn, maar daar valt voorlopig in Middelburg noch in Den Haag over te pra ten", zegt Kring-secretaris A. Saman. Tekort De Kring van Werkgevers pre senteerde woensdag samen met de Brabants-Zeeuwse werkge versvereniging (BZW) een rap port over de arbeidsmarktont wikkelingen in Zeeland over de jaren die voor ons liggen. In dat onderzoek, uitgevoerd door het Tilburgse bureau Etin Advi seurs, werd gewag gemaakt van een dreigend tekort aan werk nemers voor de sectoren indu strie, groothandel en zorg. Een tekort dat oplopen zal tot zo'n 2350 vacatures, omdat er in Zeeland onvoldoende (tech nisch) geschoolde jongeren te vinden zijn die de functies van oudere werknemers op termijn kunnen overnemen. De werkgeversorganisaties hadden gehoopt dat met de komst van de Westerschelde- tunnel de arbeidsmobiliteit tus sen de Zeeuwse regio's zou toe nemen. maar dit blijkt in de praktijk van alledag bitter te gen te vallen. Partner „Bij sollicitaties bij de bedrij ven blijkt wel dat zich mensen uit andere regio's aandienen, maar als het uiteindelijk op be slissen uitdraait, dan haken toch veel kandidaten af. Twee redenen worden dan vaak aan gedragen: de kosten van de tun nel en het ontbreken van pas sende banen voor de partner. Iets wat vooral Zecuws-Vlaan- dcren parten speelt. De laatste reden is vaak aanleiding om zich niet in de regio te vestigen De eerste gaat simpelweg om centjes. Een modaal werknemer krijgt in onze sector (industrie) een loon tussen de 2000 en 2600 euro per maand. Als je dagelijks op en neer pendelen moet tussen Beveland en Zeeuws-Vlaande- ren en gebruik moet maken van de tunnel dan lopen die maan delijkse kosten al ras op tot zo'n kleine 130 euro, inclusief de tag- korting. Dat is nogal wat. Veel werkgevers weigeren catego risch voor dat pendelverkeer een vergoeding te geven, dus ha ken kandidaten af", aldus Sa- Zegen De werkgevers zien de nieuwe tunnel voor het zakelijk en vrachtverkeer als een zegen, maar als een rem voor op de ar beidsmobiliteit. „Nu kan wel gesteld worden dat de veerpon ten dat vroeger ook waren, maar die vlieger gaat niet geheel op. Ook al omdat voor de veerdien sten vroeger hogere reductieta rieven golden voor woon-werk verkeer. We hebben recentelijk deze problematiek aangekaart in Den Haag, maar daar had men geen oor voor onze proble men. Hopelijk heeft het provin ciebestuur een andere kijk op de kwestie", aldus Saman. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kavel voor de flat aan de Haringvlietstraat in Middelburg blijft voorlopig leeg. Lété wilde op die plek een kantoor bouwen, maar ziet daar van af. Het integratiebedrijf heeft besloten oni het bestaande gebouw aan de overkant op te knappen en uit te breiden. Tegen de bouwplannen op het braak liggende stukje grond langs de Stromcnwcg, was veel weer stand. „We hebben nog steeds gebrek aan ruimte", zegt E Bakker van Lété. „En dat wordt steeds nij pender. We proberen ruimte te creëren door in de hoogte te gaan." Werknemers van het be drijf zitten nu met te veel men sen op één kamer. De uitbrei ding moet daar een einde aan maken. Lété wil graag snel be ginnen, maar moet nog even geduld hebben. Voor de bouw kan beginnen, moet er nog een aantal procedures wordendoor- lopen. Bovendien zijn er nog gesprek ken gaande met de gemeente over het uiterlijk van het ge bouw. Het is de bedoeling dat het nieuwe gedeelte van het ge bouw dertien meter hoog wordt. Om dat mogelijk te maken, moet een planologische procedure worden gevoerd Mooi gebouw Het is nog niet bekend wat er ge beurt met de braakliggende ka vel. „Voorlopig laten we die even liggen", zegt wethouder P. Bruinooge van ruimtelijke ordening. „Die ligt daarprima." De gemeente wil een plan ma ken voor het hele gebied vanaf de Nieuwe Vlissingseweg tot aan de Koudekerkseweg. „We willen kijken wat we met dat ge bied willen. De deelontwikke lingen, zoals dat kantoor van Lété, moeten in het totaal pas sen. We willen dat een bepaald kwaliteitsniveau meegeven, voor de langere termijn. Het zou mooi zijn als daar een mooi ge bouw komt." Groenloods De groenloods, die voor het an dere deel van de flat staat, vol doet in ieder geval niet aan die nieuwe kwaliteitsnormen. Een ambtenaar noemde het gebouw onlangs nog een 'planologische vergissing.' Bruinooge sluit dan ook niet uit dat de loods op den duur verdwijnt. „Dat is één van de opties, maar daar zijn we nog helemaal niet zeker van", zegt hij. De bouw van de loods ver oorzaakte vier jaar geleden veel commotie. Hij werd pal voor de flat gezet, zodat het uitzicht van de bewoners verdween. Bewoners van de woningen aan de Haringvlietstraat die nu nog uitkijken op de lege plek, voer den twee jaar geleden actie te gen de bouw van het nieuwe kantoor van Lété. Ze waren niet geïnformeerd over de plannen en waren te laat om bezwaar te maken tegen de wijziging van het bestemmingsplan. Ze dien den wel bezwaren in tegen de bouwvergunning, maar die werden afgewezen. Blijmoedig heeft die inwoon ster van Goes haar vijftigste verjaardag gevierd. Inder daad, het getal doet even schrikken, maar ach, je bent zo oud als je je voelt En eer lijk gezegd wie zou haar vijf tig jaar geven? Eén van de consequenties van het bereiken van deze leeftijd was dat een proef nummer van het senioren blad Plus Magazine in de bus viel, een tijdschrift dat zich geheel richt op het wel en wee j van de ouder wordende me- demens en diens veronder- stelde interessesfeer. Een tikkeltje onthutst bla derde ze door voedingstips i ter voorkoming van de ziekte van Alzheimer, een artikel 1 over leeftijdsdiscriminatie in het verzekeringswezen en een opsomming van veilige vakantiebestemmingen. Ze I zag er ineens uit als een vijf tigplusser. Advertentie ^tNtuo Vetkooppnjs: 1595.- Het compleet nieuwe 3-2-1 digitaal home entertainment systeem van Bose' Overtuig uzelf! Vraag om een demonstratie. Bezoek uw geautoriseerde Bose-dealer. een volledig overzicht van geautoriseerde Bose dealers wucontact opnemen met Bose, tel (0299) 390111, sast W299) 390109, e-mail: consumenteninfo@bose.com s»rt»<- tound through n r'-hneR.ïs opgenomen In alle regionale riagfofaridn van MHp BWfffUet" '«lormatic: rra-:info---iJRp.i,! n.vv Mie- imbalance captain \qlq^l van capfam iglo hoe kan iets zó ZACHT en toch zó EFFECTIEF zijn? Rexcrna Daar kun je op vertrouwen! Ben je eigenlijk op zoek naar een deodorant die niet alleen heel effectief werkt, maar die daarnaast ook zacht is voor de huid' Waarom zou je dan genoegen nemen met een deodorant die je slechts één van beide eigenschappen biedt? De nieuwe Rexona Pro-Balance houdt de okselhuid 24 uur lang écht droog en is dankzij de toevoeging van ProDermasil™, een unieke mix van huid- vriendelijke ingrediënten ook nog eens bijzonder geschikt voor de gevoelige huid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13