PZC Kijkje in kloosterleven Een potvis van koers geraakt Voor de liefhebber van fysiek cabaret donderdag 15 mei 2003 z30 Het is een mooie titel: Puin. Het cabaretduo Schudden heeft het toneel er vol mee ge zet, Vaten, buizen, kabels, blikken, het heeft veel weg van een gemeentelijke vuilstort. En het wordt bijna allemaal ge bruikt door Noël van Santen en Emiel de Jong in hun vierde theaterprogramma. Met pvc- buizen maken ze van zichzelf playmobil-mannetjes. Twee vaten en een plank vormen een waterfiets, het geluid ervan wordt met een garde en een plastic emmer treffend nage bootst. Een houten haspel wordt een rolstoel, schuimrub beren kampeermatjes maken twee op pissebedden gelijken de creaties, die elkaar dood treiteren. Met twee ouderwetse staande kapstokken zijn de jongens bronstige damherten, die elkaar te lijf gaan om een hinde. Simpel en doeltreffend gebruik van rotzooi en de verbeeldings kracht van het publiek, zijn al jaren de sterke troeven van Schudden. Hun 'paddentrek over de snelweg' van enkele ja ren geleden, mag je in het gen re van het fysieke cabaret rus tig een klassiekertje noemen. Ook Puin zit weer boordevol ideeën en het enige dat je er op aan te merken zou kunnen hebben is dat scènes nogal eens wegglijden omdat ze geen pak kend slot hebben. Da's een oud kwaaltje van de twee Utrech ters, maar eerlijk gezegd is het een beetje kniesoren als je er een zwaar punt van maakt. Daarvoor is Puin gewoon een te leuke aaneenschakeling van vondsten. Uitermate vermake lijk vanaf het begin, waarin De Jong, bijna constant in de rol van de schlemiel, opkomt in een wolk van stof via de stort- koker, tot het einde met onder meer de hertenscène en een discotheekscène met een op dringerige rolstoeldanser. Eni ge rust zit er zowaar ook nog in: twee homo's die mijmeren over hun adoptiekind, een af- haalchineesje, dat toch een beetje tegenvalt en dat weer van de hand gedaan moet wor den. Inruilen kan niet, 't is geen Japanner. Schudden zet de traditie voort van het vermaarde duo Waar- denberg en De Jong met hun uiterst fysieke, krachtenslo- pende cabaretvorm. Natuurlijk komen in Puin elementen voor die je doen denken aan dit ge stopte duo. Wie echter gemak zuchtig zou vaststellen dat Schudden er een kopie van is, zou kunnen vergeten dat De Jong en Van Santen de liefheb bers van dit genre cabaret met Puin weer een grote dienst be wijzen. Ruud Buurman Schudden brengt Puin woens dag in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). Het cabaretduo Schudden. foto Joost Maaskant Een monnik tijdens het ritueel. Opeens barst een bonte wirwar van geluiden los. Grote en middelgrote hoorns, een trommel, bekkens, belletjes, alles speelt in een voor ons niet te vatten logica. Dit klinkt als een beschrijving van onnavolgbare piep-knor muziek die nog maar kort geleden mode was. Het concert van het Cen trum Nieuwe Muziek, ditmaal in De Parel in Domburg, laat morgenavond (vrijdag) echter oeroude Tibetaanse klanken horen. In wezen kun je het niet eens een concert noemen. Het pu bliek is morgenavond getuige van de voltrekking van oude boeddhistische rituelen. Zoals uit bovenstaand citaat blijkt, speelt muziek daarbij een be langrijke rol. Het programma heeft de titel Sacred Tibet - offering ceremo nies and chants. Tien monniken geven een kijkje in hun dage lijkse kloosterleven. Deze Dzogchen monniken wonen en werken in een Zuid Indiaas kl ooster dat onderdeel is van het Tibetaanse vluchtelingenkamp Dhondenling. Het programma is een initiatief van de Asian Performing Arts. Dit is een groep artiesten die zich erop toelegt de Chinese cultuur te promoten. Het Tibetaanse kloosterleven heeft hun speciale aandacht, omdat de boeddhisti sche traditie door de Chinese overheid aan banden is gelegd en in haar voortbestaan be dreigd wordt. De groep zorgde ervoor dat de jonge monniken in hun voorbe reiding op deze tournee werden bijgestaan door een lama dans- leraar, een maskermaker en een kledingmaker uit een eeuwen oud klooster in Kham. Centraal in de voorstelling staat de zogenaamde Drubcho cyclus. Dit feestelijke ritueel van de Dzogchen monniken bestaat uit een veelheid aan voorgeschre ven handelingen. De voorbereidingen zijn daarbij even belangrijk als het feest zelf. De weg is hetzelfde als het doel, zo leert het boeddhisme immers. Het gedeelte voor de pauze laat al die voorbereidingen zien. De kloosterlingen maken alles in gereedheid voor een fictief be zoek van de Dalai Lama. Daar horen speciale dansen bij, maar ook de versiering van het altaar en het maken van sculpturen en gebedsvlaggen. De gewaden, de maskers en de schoenen liggen te wachten op het hoge bezoek. Bij dit alles wisselen zang en muziek zich af. Na de pauze begint het feest zelf, 'een oogverblindend schouwspel van kostuums, mas kers en dansen'. Douwe Eisenga De voorstelling Sacred Tibet is vrijdag te zien in De Parel in Domburg (20.30 uur). Een gestrande potvis, een gi gantisch beest, ergens on derweg van koers geraakt en niet meer in staat de fuik van het land te vermijden. Het is een aardige metafoor voor de personages van Frank Houtap pels in zijn nieuwe stuk De Potvis. Op het eerste gezicht is het een gewone familie, de fa milie Visser: een oudere vrouw met twee ruimschoots volwas sen dochters. Het stuk begint als vader net gecremeerd is, onder betreu renswaardig weinig belang stelling. Zelfs Roos, de oudste dochter, arriveert te laat uit Bangkok waar ze met haar echtgenoot is gaan wonen. Mia komt het ouderlijk huis bin- nenstruikelen met wel tien plastic tassen, maar uitgere kend de Aldi-tas met de urn waarin vaders as wordt be waard, is ze kwijt. Het gezeul met de resten van vader vormt een van de rode draden in deze vlot geschreven tragikomedie. Frank Houtappels, bekend ge worden met Aan het eind van de Aspergetijd, Blind Date en Hertenkamp, heeft een goed oor voor het moderne levens gevoel. Dwars door de in eerste instantie komische dialogen heen, komt langzaam maar ze ker steeds meer het gevoel van allesoverheersende eenzaam heid naar boven. Elke keer Scène uit De potvis met vlnr Theo Pont, Ingeborg Elzevier en Liz Snoijink. foto Ben van Duin wordt er een laag van de perso nages afgepeld, waardoor er een nieuw licht wordt gewor pen op hun ogenschijnlijk te vreden kabbelend bestaan. Dat geldt alleen niet voor Walter, de buitenstaander. Hij is de be diende die er vandoor gaat met een dubbele buit: hij wordt de nieuwe eigenaar van het huis van de familie en krijgt een verhouding met een van de dochters. De Potvis gaat over dementie, midlife-crises, jaloezie tussen zusters, ontrouwe en zonder uitzondering horkerige echtge noten en nog veel meer. Diep gang ontbreekt, maar amusant is De Potvis zeker. Dat is voor al te danken aan Raymonde de Kuyper en in deze vrije pro ductie verreweg het overtui gendst, naast gerenommeerde acteurs als Ingeborg Elzevier, Liz Snoijink en Theo Pont. Raymonde de Kuyper maakt met haar enorm droogkomisch talent van de altijd iedereen verzorgende Mia het meest doorleefde personage. Haar monoloog over de gruwelen van het moederschap is alleen al een bezoek aan de voorstel ling waard. Regisseur Ignace Cornelissen is mede-oprichter en artistiek leider van Theater Het Gevolg in Turnhout. Ingeborg Elzevier ontving in 1997 de Gouden Gids Publieksprijs voor haar monoloog Amanda en speelde de afgelopen seizoenen onder meer in Herfst in Riga, Cairo Café en de komedie Vrouwen van eer. Raymonde de Kuyper behoort tot de vaste kern van theatergroep Alex d'Electri- que. Zij speelde bijvoorbeeld in de succesvolle voorstelling Blokhut uit 2001. Voor de Pa rade maakte zij Vlaggetjesdag en bij de jeugd is zij bekend als Roos van de VPRO-televisie- programma's Villa Achterwerk en Misdaad Gezocht. Liz Snoijink is bekend van vele theater-, film- en televisiepro ducties. Zij speelde onder meer in Blind Date, Kopenhagen en De gidsen. Theo Pont was in de jaren tachtig en negentig te zien bij Art Pro en speelde recentelijk in Figuranten en Enigma Variaties en de Ameri kaanse Major in Het verhoor. Margriet Prinssen De potvis staat zaterdag in de Stadsschouwburg in Middel burg (20.00 uur). ANTWERPEN Chocoladetongen. Theatervoorstel ling en bitterzoete komedie naar tekst van Philippe Blasband, over drie vrouwen, die verslaafd zijn aan chocolade, hiervoor in groepsthera pie gaan. do. vr. za. en wo. Raamt hea ter op 't Zuid 20.00 uur. Misery. Theatervoorstelling naar een roman van Stephen King over het ge brek aan privacy dat bekendheid met zich meebrengt, gespeeld door Anita Koninckx en Frans Maas. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur. Nieuwe Productie. Project met ver schillende producties met eigen en semble en gasten in het Palace omge bouwd tot danspaleis en variététhea ter. do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur. Project Jack Seis. Vurig portret naar het leven en werk van de beroemde Antwerpse saxofonist Jack Seis ge speeld door Zuidpool/Antigone met Koen Desutter en Jos Verbist, wo. Zuidpool 20.00 uur. Lof der Waanzin. Vijfde cabaretpro gramma van de broers Walschaerts, genaamd Kommil Foo. do. C.C. De Kern 20.15 uur. No Nonsens. Muziekspektakel rond sterke pop- en rocksongs, ontroeren de ballads en chansons, swingende rythm blues classics in verrassende vocale arrangementen door Heaven Hell. vr. C.C. Aartselaar 20.00 uur. Twarres. Concert met een mengeling van pop- en folkmuziek door het Friese Twarres. za. C.C. Mol 20.15 L'Amour des trois Oranges. Zonnige opera met proloog en vier akten van Sergei Prokofiev, gebaseerd op Carlo Gozzi's komedie L'Amore delle tre Melarance, door de Vlaamse Opera in coproductie met de Komische Oper, Berlijn o.l.v. BalazsKocsér. za. en wo. Vlaamse Opera 20.00 uur. Klassiek Concert. Concert met wer ken van Sjostakovitsj en Rimski-Korsakov door het Symfo nisch Orkest van de Vlaamse Opera o.l.v. dirigent George Pehlivanian m.m.v de alt Larissa Diadkova. zo. DeSingel 20.00 uur. GENT Cannibali! Theaterstuk naar de Storm van Shakespeare in een he dendaagse bewerking door Jan De- corte, gespeeld door Het Toneelhuis. do. Vooruit 20.00 uur. Trilogie van het Weerzien. Tragiko medie naar Botho Strauss over man nen en vrouwen die ronddolen op de vooropening van een tentoonstelling door De Tijd Het Toneelhuis in een regie van Lucas Vandervost. di. en wo. S.M.A.K. 20.00 uur. Het slot Amerika. Theaterstuk naar Kafka, door de Schizo's. do. vr. en za. Theater Tinnenpot 20.00 uur Martino. Musical en warmbloedig muzikaal portret van mensen aan de zelfkant van de maatschappij, op tekst en in regie van Arne Sierens ge speeld door Hetpaleis, Das Theater Galacticamendum. wo. Vooruit 20.30 Jesus Christ Superstar. Engelstalige Rockopera naar Rice en Webber, do. Capitole 20.00 uur. Klassiek Concert. Concert met wer ken van Sjostakovitsj en Rimski-Korsakov door het Symfo nisch Orkest van de Vlaamse Opera o.l.v. dirigent George Pehlivanian m.m.v de alt Larissa Diadkova. do. Bijloke 20.00 uur. Klassiek Concert. Concert met mu ziek van Prokofiev, Eben, en Beetho ven door het Skampa Kwartet, vr. Bijloke 20.00 uur. Ambivalence Recordz. Concert met elektronische muziek, 30 luidspre kers en live cellomuziek door het col lectief The Forsaken Odes Conglo merate. vr. Vooruit 21.00 uur. Concerten in de Handelsbeurs. Acte Religiosa, boetepsalmen Schnittke, Diptiek Silvestrov, do. 20.15 uur. Acta Religiosa, Devil Angel Elena Vassilieva, vr. 20.15 uur; Acta Religiosa, Patriar chate Choir Moskou, za. 20.15 uur; Maria Mckee, zo. 20.15 uur. Ives en Emile. Dansvoorstelling, do. en vr. Kopergieterij 15.00 en 20.00 BRUGGE Poes, Poes, Poes. Uniek en experi menteel theaterfeuilleton op doek in vijf afleveringen op vijf maandagen naar een scenario van Paul Mennes met een indrukwekkende cast van er varen film- en theateracteurs, die zich opmaken om de totale zonsver duistering te ondergaan, door Victo ria en Cie De Koe. ma. Het Net 20.30 Drie Kleuren Wit. Jongerentheater over drie mannen, hun vriendschap en wat de aankoop van een modern en duur schilderij teweeg brengt op tekst van Yasmina Reza door Olym- pique Dramatique do. Biekorf 20.30 Wraak, mijn nooit gelezen brief. The aterstuk over en onmogelijke com municatie, generatie- en cultuurver schillen en het moeizame doorbreken ervan en de zoektocht naar respect voor elkaar naar een concept van Na- dia Abdelouafi door het Kunstencol lectief Chahoula. di. Biekorf 20.30 Sjostakovitsj 5. Klassiek concert met werken van Hindemith, Canteloube en Sjostakovitsj met Symfonie Nr. 5 door Het Symfonieorkest van Vlaan deren o.l v. dirigent David Angus, do. Concertgebouw 20.00 uur. Christian Lindberg Het Nationaal Orkest van België. Sequenza V voor trombone van Berio, Ma.... in the Corner voor trombone en orkest van Lindberg, Solo voor trombone en or- Monniken Tien monniken uit Tibet treden op. Zij brengen de theatervoorstelling Sacred Tibet over het k' terleven van de oudste Tibetaanse kloosterorde. Hun eeuw de Tibetaanse boeddhistische cyclus omvat zang en muziek* tuelen, het maken van sculpturen en de sacrale lamadanserf monniken zijn voor het eerst op tournee in Europa. Theater De Parel, Domburg, 20.30 uur Urban Hiphop Lounge (46 DCC-LOC presenteert de Urban Hiphop Lounge. jfjj Hieraan werken mee Unorthodox, Lord of Chaos, G-Style Lit fis mators, Goblin en Bragga Man. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Finito! De band Finito! geeft een concert. Deze Zeeuwse band zorgt voor veel verschillende stijlen uiW lopende composities en verrassende arrangementen Er wot gezongen in het Engels, Nederlands, Frans en Spaans. Café Baarends, Goes, 22.00 uur kest van Berio en Le Sacre du Prin- temps van Stravinsky door Christian Lindberg en het Nationaal Orkest van België, vr. Concertgebouw 20.00 Een jongen uit Schaarbeek. Concert door Raymond Van het Groenewoud De Straffe Mannen, waarin het the ma verliefdheid de hoofdtoon voert met introverte en intieme muziek tot uitbundige rock za. Stadsschouw burg 20.30 uur. Salvatore Adamo. Concert, za. Con certgebouw 20.00 uur. Kathedraalconcert. Hommagecon- cert Flor Peeters Jules van Nuffel door Peter Pi eters op orgel en Orato rium Cantores Brugge, za. St.-Salva- torskathedraal 20.00 uur. Fabian Fiorini Trio. Jazzconcert met een mix van hedendaags klassiek en moderne jazz. za. De Werf 20.30 uur. Hof concert. Cellosuites van Bach door Roel Dieltiens op cello. za. Pro vinciaal Hof 21.00 uur. Creatie. Concert met polyfone com posities uit de 16de eeuw door Blind- man Huelgas Ensemble, zo. Con certgebouw 20.00 uur. Dido and Aeneas. Oudste Engelse opera van de componist Henri Pur- cell in een scenistische en concertante uitvoering door het barokorkest King's Consort begeleidt door film van Forced Entertainment, di. Con certgebouw 20.00 uur. ZATERDAG Tutti Colori Het ensemble Tutti Colori treedt op in de Brasserie. De zeven leden van het Symphonie Orkest Jacob Obrecht Bergen op Zoom spelen licht-klassieke werken van Handel J The Beatles. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Koning Octopus Tweedejaars cursisten van 't Jeugdtheaterhuis spelen tweemaal de musical Koning Octopus. De musical speelt zich af in de onderwaterwereld. KoningOc pus vindt dat een ander zijn werk maar eens over moet nemen moeten verkiezingen worden gehouden. Dat loopt uit o| enorme ruzie. Dan besluit koning Octopus dat wie de goud? sleutel te pakken krijgt hem opvolgt. Maar de sleutel wordt waakt door de sidderaal... De musical werd geschreven door j Itoi sien de Graaf en Rieks Veenker componeerde de muziek Podium 't Beest, Goes, 15.00 en 19.00 uur Crescendo De brassband Crescendo uit Oostkapelle geeft een uitvoering Medewerking verlenen de basisscholen van Oostkapelle. nib dansgroep onder leiding van Janneke Jacobse en het mandoli». orkest Con Amore. De Halve Maan, Oostkapelle, 19.30 uur De potvis De potvis is een nieuwe Nederlandse komedie van Frank Hom. appels. De zusjes Mia (Raymonde de Kuyper) en Roos (Liz Snoijinkjm; zo verschillend als maar kan. Dat blijkt opnieuw wanneerzed- K kaar treffen in het ouderlijk huis aan zee, om orde op zaken stellen na de dood van hun humeurige vader. Maar dan blijkt di 6 de moeder (Ingeborg Elzevier) niet goed voor zichzelf zorgt. Te r'' slotte is er de klusjesman (Theo Pont), die aast op het huis. Rep van Ignace Cornelissen. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Vrouw Holland De cabaretgroep Vrouw Holland brengt het derde programmi Wildplassen. Zie donderdag. De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Vocaal Het Zeeuws Vocaal Ensemble en het Vocaal Ensemble Vivacegf- ven een concert. Het Zeeuwse Vocaal Ensemble, onder leiding van Kees van Eer- sel, en Vivace, onder leiding van Marc van den Broek, brengen koormuziek uit verschillende stijlperioden, met zowel wereld- lijk als geestelijk repertoire. Het Zeeuws Vocaal Ensemble zingt werk van onder anderen Hofhaimer, Hassler, Monteverdi,Pam en Williams en Vivace van Nuffel, Rutter, Kerstens en Wambaci Hervormde kerk, Kapelle, 20.00 uur Herman van Veen Herman van Veen brengt zijn programma Andere namen. Zie vrijdag. Scheldctheater, Terneuzen, 20.00 uur Dansvoorstellingen In het DansCircuit zijn verschillende dansvoorstellingen te zien. De Compagnie Masri brengt de dans- en vertelvoorstelling Pa- ;lle ris-Caïro, die gaat over de Egyptische dans en haar vertolken Acteur Wil Pieëte vertokt de schrijver, de danseressen zijn Ma:- greeth Kuipers en Sonya Bader. Verder is te zien Van nature vif drassig van de Stichting Dansz, A Chance to Dance van Scoope Balletschool Petrella Lion. Ledeltheater, Oostburg, 20.00 uur Messe Solenelle De Messe Solenelle de St. Cecile van Gounod wordt uitgevoerd Dit gebeurd door de christelijke gemengde zangvereniging As: uit Axel, in samenwerking met het gemengd koor Adagio us s Gent en met de solisten Diane Verdoodt (sopraan), Ludwigra* Ghijsegem (tenor) en Guido Naessens (bas) Het orgel wordt be-' speeld door Jos Vogel. De algehele leiding berust bij dirigent An-j ton de Kort. Dit concert wordt vrijdag 23 mei herhaald in deS'j Michielskerk in Gent. Gereformeerd Vrijgemaakte Kerk, Axel, 20.00 uur Willem Vermandere Willem Vermandere brengt zijn programma Van Willem tot Wil lem. Hij is een bijzonder mens, een filosoof en zanger/vertelleren beeldhouwer/schilderen dit alles in perfecte harmonie. De ene heeft de andere nodig en omgekeerd. Dit alles 1,1 vindt zijn weerslag in zijn theaterprogramma's. Zijn tekstenzijn als literatuur en zijn muziek heeft een zuidelijk timbre. Hij kan als geen ander zijn liedjes over het leven, personen en gebeurte nissen op een conference-achtige manier en met een unieke mi miek aan elkaar breien. Hij wordt begeleid door zijn twee com- panen Pol Depoorter en Freddy Desmet. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Luchtmacht Eregast is Liesbeth List. Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht brengt een Franse show. Met als eregast Liesbeth List en verder de Amerikaanse CoCo York en Matthew Dickens, Nicole Hermans en 'M', een nieuwe podiumsensatie uit New York Ze brengen een gevarieerd caba retspektakel met muziek van Brei tot Anastacia. Een ballerina en haar partner zorgen voor visueel genot. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ontkoppeld De toneelgroep Pauze speelt Ontkoppeld van Neil Simon. Zie vrijdag. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 62