Vrees voor teloorgang kasteel PZC PZC Leerlingen op afvalfietstocht Inloophuis Palazzoli Terneuzen van start Kruis en haan weer op toren Zuiddorpe Studie naar verkoop Sasse sporthal en oud stadskantoor Oudheidkundige kring protesteert tegen aanleg parkeerkelder in Hulst Vrouw raakt zwaargewond bij ongeval in Kruiningen Ju *Y\ i - i J|;, -r. er •mi i«jWW8gMM 13 Jongen zwaar mishandeld in Goes Autokraker krijgt 16 maanden cel Eerste bon voor dumpen afval Vuilnisbelt moet weg Nieuw West distantieert zich van aangenomen raadsprogramma Sluis Exploitant bios gaat voor Kop Noordstraat Opplusdag Eede «KNEUZEN - Kankerpatiën te» ien en mensen die naasten met j( gevreesde ziekte kennen, f" hebben de weg "aar het Palaz" M, nli Huis Terneuren nog niet ge- vonden. patiënten, leden van patienver- enieingen. mensen die in hun agnilg met kanker te maken donderdag 15 mei 2003 hebben en andere belangstel lenden kunnen vanaf gisteren terecht in een 'inloophuis' in verpleeghuis Ter Schorre. Elke maandag- en woensdagmiddag kunnen ze hun verhaal kwijt en raad en steun vragen aan vrij willigers. Mensen die weten wat patiënten en hun naasten voe len. omdat zij - als oud-patiënt of familielid - zelf de strijd tegen kanker hebben opgenomen. De vrijwilligsters Ineke Siibin- ga en Janny Dijkers verwelkom den gisteren vooral mede-hulp verleners. Sijbinga en Dijkers veronderstelden dat de drempel nog te hoog is. „Misschien schrikt de locatie ook nog wat af. Maar we maken in Ter Schor re gebruik van een mooie aparte kamer, dus de privacy van men sen is gewaarborgd." Behalve voor het voeren van persoonlij ke gesprekken en ontmoetingen met lotgenoten kunnen mensen ook terecht voor praktische in formatie als adviezen over voe- HnnrFrankvan Cooten HULST - Oudheidkundige kring De Vier Ambachten in Hulst is bang dat geen gedegen onderzoek komt naar de restan ten van het voormalige kasteel Van Maelstede uit de twaalfde eeuw in de binnenstad. Project ontwikkelaar Planoform wil lussen de Korte Nieuwstraat, de Lange Nieuwstraat, de Basi- bekstraat en de Pierssenstraat appartementen en winkels hou sen en een ondergrondse par keergarage voor 24 auto's. De oudheidkundige kring vree st dat de restanten van het kas- teel voor eeuwig verloren gaan door de ondergrondse parking. De noodkreet werd gisteren ge slaakt door P. Stockman van de kring; ..Twee jaar geleden zijn oude kasteelmuren ontdekt on der het patronaatsgebouw aan de Pierssenstraat. Dit is echter slechts een deel van de puzzel. Het kasteel strekte zich veel verder uit, tot aan de Lange Nieuwstraat, Bonte Hondstraat en Grote Zwanenstraat. De res tantenvertellen ontzettend veel over de geschiedenis van Hulst. De overblijfselen geven waar schijnlijk antwoord op vragen die al heel lang bij ons leven. Juist daarom willen we een ge degen onderzoek voordat be gonnen wordt met het nieuw bouwproject van Planoform. Ik oen bang dat het onderzoek nooit komt." Twee bureaus hebben in op dracht van Planoform histo risch onderzoek gedaan. Het rapport is al doorgesproken met de provincie. Binnen nu en twee weken wordt met de gemeente over de bevin- KRUININGEN - Een 44-jarige uouw uit de gemeente Reimers- waal is gisterochtend zwaarge wondgeraakt bij een ongeval op deGoversweg in Kruiningen. Twee auto's kwamen rond half twaalf door tot nog toe onbe kendeoorzaak op de Goversweg frontaal met elkaar in botsing. De 44-jarige vrouw raakte door het ongeval bekneld in haar au to en moest door de brandweer worden bevrijd. Zij werd met zware botbreuken aan arm en bovenbeen per ambulance naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De bestuurder van de andere auto. een 30-jarige man uit Doorn, werd voor onderzoek naar hetzelfde ziekenhuis ge bracht. Na het ongeval kwamen de brandweer Kruiningen, drie ambulances, de politie en de traumahelikopter ter plaatse. DeGoversweg aan de kant van de Oude Rijksweg en de Oude Dijk werden voor ongeveer (hie uur voor het verkeer afge sloten. redactie ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen lel: (0115) 645769 Pax (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chefi WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Prits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Pax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Uostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen lel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dingen gesproken. Feit is dat de provinciaal archeoloog al zijn bedenkingen richting Plano form heeft geuit over de aanleg van de ondergrondse parking. „Als de parkeergarage niet ge bouwd kan worden, moeten al ternatieve oplossingen voor het parkeren komen", zegt wethou der P. Weemaes. „We zijn im mers een samenwerkingsover eenkomst met Planoform aan gegaan. Wij vinden ontwikke ling van dit deel van de binnen stad heel belangrijk." Weemaes vindt de restanten van het kasteel Van Maelstede ech ter ook belangrijk. „De restan ten herbergen de oorsprong van Hulst. Zo belangrijk is het. Wij zijn daar superattent op." Onderbezetting van de archeo logische dienst in Middelburg is de oorzaak dat nog steeds geen gedegen onderzoek in de Hul ster binnenstad is gedaan. De WD is daarom voorstander van de aanstelling van een eigen ge meentelijke archeoloog. Weemaes geeft toe dat de onder bezetting binnen de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, waar de archeoloog onder valt. een onverantwoorde situatie is. „Daarom is besloten dat deze afdeling wordt uitgebreid met Voor het plaatsen van de haan op de kerktoren van Zuiddorpe mochten bassisschoolleerlingen zijn gewicht raden. door Euqène Verstraeten ZUIDDORPE - Met behulp van een hoogwerker zijn gisteren het kruis en de haan weer teruggezet op de kerktoren van Zuiddorpe. De terugplaatsing betekent een mijl paal in de restauratie van de toren, die begin dit jaar is begonnen. „De werk zaamheden verlopen voorspoed ing", zei voorzitter A. Termote van het kerk bestuur gisteren. „Ik denk dat nu ongeveer zestig procent van het werk is uitgevoerd. Als we op schema blijven, verwacht ik dat de restauratie in juni helemaal gereed is." Aan de terugplaatsing van het kruis en de torenhaan werd gisteren een feeste lijk tintje gegeven, door de schooljeugd erbij te betrekken. De kinderen kregen op school allemaal een gebakken 'broodhaan' en mochten proberen het gewicht van de echte torenhaan te ra den. De uit koper vervaardigde en met bladgoud bedekte haan weegt 4,1 kilo. De restauratie van de Zuiddorpse kerk toren kost 408.000 euro. Het grootste deel wordt betaald door het Rijk. Daar naast draagt de gemeente 85.000 euro bij aan het karwei en moet de Zuid- dorpse geloofsgemeenschap zelf ook foto Camile Schelstraete nog 85.000 euro bijeen brengen. Een groot deel van dat bedrag is al bij elkaar geschraapt met allerlei acties, maar er is nog een gat van enkele tienduizenden euro's. Het kerkbestuur heeft echter nog een paar ijzers in het vuur liggen en Termo te zegt goede hoop te hebben dat het ontbrekende geld er komt. „Als het een beetje meezit krijgen we toch nog een sluitende begroting." V f. 'Vj -- F- v-f door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Terneu zen hebben nog geen beslissing genomen over de toekomst van het stadskantoor en de gemeen telijke sporthal in Sas van Gent. De eigenaar van Partycentrum De Vlaanderen had vorig jaar interesse in aankoop van beide panden. Interesse van kopers is echter niet de eerste zorg van de ge meente, laat hoofd algemene en juridische zaken, H. van Ooteg- hem, weten. „Vorig jaar wilde het college van Sas van Gent de gemeentelijke onderkomens wel kwijt om wat financiële armslag te krijgen Intussen zijn de omstandigheden echter ver anderd en moeten we eerst eens op een rijtje zetten wat de conse quenties van een eventuele ver koop zijn. Bovendien moet ver koop in het door de raad voorge stane beleid passen Leeg De gemeente gebruikt nu slechts een klein deel van het voormalige stadskantoor, be vestigt Van Ooteghem. Alleen de benedenverdieping is nu in gebruik, als dependence voor de afdeling burgerzaken. De bo venverdiepingen en de voorma lige gemeentewerkplaats staan leeg. „Maar misschien kunnen we in de toekomst toch weer wat opslagruimte in Sas gebruiken. Het zou natuurlijk zonde zijn als we de werkplaats voor wei nig geld van de hand doen als we later weer een duur onderko men moeten huren of kopen." Belangrijker nog is de toekomst van de gemeentelijke sporthal Als het gemeentebestuur de Sasse bevolking wil garanderen dat ze er voor allerlei soorten sporten terechtkan, is het veili ger om de hal in eigendom te houden. De gemeente kan er dan zelf op toezien dat professionele begeleiding en goed materiaal immer aanwezig zijn en bepaalt zelf openingstijden Het overdragen van de wegen rondom het Vlaanderencom- plex zou problemen kunnen op leveren voor de toegang van au- tobekledingsbedrijf Ipca. Er zitten dus nogal wat haken en ogen aan de overdracht van het gemeentelijk eigendom, stelt Van Ooteghem vast. Zelfs als onderzoek zou uitwij zen dat het gemeentelijk eigen dom aan het Vlaanderenplein verkocht kan worden, is het nog maar de vraag of er een kandi daat-koper is. Het partycen trum heeft de nieuwe gemeente nooit laten weten dat het nog steeds belangstelling heeft voor de gebouwen. Het kan goed zijn dat de interesse van De Vlaan deren is verdampt, denkt Van Ooteghem. De eigenaar wilde het partycentrum sterk uitbrei den, onder meer door de hal met speelautomaten te verplaatsen en te vergroten De nieuwe gemeenteraad heeft niet alleen bepaald dat er geen nieuwe speelautomatenhallen bij mogen komen, maar heeft ook duidelijk gesteld geen voor stander te zijn van uitbreiding van de twee bestaande speelhal len in Axel en Sas van Gent. Leerlingen van tweede klas van scholengemeenschap De Rede in Terneuzen kregen van dhr de Graaf van Bakkerij van Strien uitleg over de afvalstromen van het bedrijf. foto Camile Schelstraete door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Leven we in een wegwerpmaat schappij? Gooien we alles op één hoop? Gaan na tuur en milieu naar de knoppen door ons afval, of valt het allemaal wel mee? Leerlingen uit de tweede klassen van scholenge meenschap De Rede in Terneuzen trokken er gis teren met de fiets op uit om bij een aantal bedrij ven en instellingen antwoord te krijgen op al deze vragen. Zo namen de scholieren een kijkje bij de gemeen telijke stadsreiniging, het kringloopstation, een autogarage, een restaurant, een staalconstructie bedrijf. een bakker en een supermarkt. Dat is maar een greep uit het totale aanbod, want alles bij elkaar werkten negentien bedrijven en instel lingen mee aan het project. De leerlingen kregen een boekje met vragen en op drachten mee Ze moesten bijvoorbeeld zien te achterhalen hoeveel kilo afval de gemeente jaar lijks producert. Een deel van de dag gingen ze op school aan de slag om creatieve oplossingen voor de afvalproblematiek te bedenken. De Rede hield de afvalfietstocht m samenwerking met het IVN Consulentschap voor Natuur- en Mi lieueducatie Zeeland met het doel milieubewust gedrag bij jongeren te stimuleren door hen kennis te laten maken met de manier waarop instellingen en bedrijven omgaan met de verwerking van hun afval ding en prothesen. Om de drem pel voor het Terneuzense in loophuis te verlagen, wordt za terdag 24 mei open huis gehou den. Tussen 11.00 en 16.00 uur kunnen belangstellenden 't huis, zoals het trefpunt liefko zend wordt genoemd, bezoeken en kennis maken met bestuur ders en teamleden van de Stich ting Palazzoli. twee mensen. Een beleidsmede werker en een hulp-archeoloog. De sollicitatie-procedure loopt Gemeenten kunnen straks bij deze dienst uren inkopen voor het doen van onderzoek. Dat is veel verstandiger dan de aan stelling van een eigen archeo- loog." GOES - Een 21 -jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal is gistermiddag in de omgeving van het Stationsplein in Goes zwaar mishandeld door een onbekende groep jongeren De jongen vroeg bij een kantoor aan het Stationsplein om hulp. Daar is vervolgens het alarmnummer gebeld voor een ambulance. Hij werd met een ontwrichte kaak en een scheur tje in de schedel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Na korte tijd mocht hij naar huis. De reden van de mishandeling is niet bekend. De politie in Goes heeft de zaak in onderzoek en roept getuigen op contact op te nemen via telefoonnummer 0900-8844. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 30-jarige man uit Terneuzen voor het plegen van dertien autokraken, twee woninginbraken en een bedrijfsinbraak zestien maanden gevangenisstraf opgelegd Een 31-jarige in woner van Terneuzen werd voor zijn aandeel veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 100 uur werkstraf. Een 22-jarige inwoner van Alkmaar werd bij ge brek aan bewijs vrijgesproken. De 30-jarige Terneuzenaar, die verslaafd is aan harddrugs, maakte tussen oktober 2001 en mei vorig jaar veel slachtof fers onder autobezitters m Terneuzen, Sas van Gent en Axel. De mededader reed zijn 30-jarige vriend in zijn auto naar de autokraken. De buit bestond onder meer uit autoradio's, cd's en cd-spelers. De 31 -jarige Terneuzenaar besloot de politie in te schakelen, toen hij merkte dat zijn vrouw met zijn kompaan ertussenuit was getrokken. Hij wees een politieman de plaat sen aan waar de autokraken waren gepleegd. Hij hoopte daardoor zijn vrouw terug te krijgen, maar de politie slaagde er niet in om het duo te traceren. TERNEUZEN - De bijzonder opsporingsambtenaar van de gemeente Terneuzen heeft gisteren de eerste bekeuring uitge deeld in het kader van het z werfvuilproject voor de ieerlingen van de scholengemeenschap Zeldenrust-Steelantcollege en het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde in Terneuzen. De leerling die afval op straat gooide, kreeg een bekeuring van 46 euro. De opsporingsambtenaar beloont ook goed gedrag met een waardebon van McDonald's of Bakkerij Risseeuw, twee za ken die in de omgeving van de scholen zijn gevestigd. Het ini tiatief voor het zwerfvuilbestrijdingsproject komt van de provincie. Die wil het project bij gebleken succes in Terneu zen uitbreiden naar andere Zeeuwse scholenHet gaat om een samenwerking tussen de scholen, de gemeente, de provincie, en de Natuur Milieu Educatie. Tot en met eind volgende week houden de bijzonder opsporingsambtenaren van de gemeente de scholieren extra in de gaten. AXEL - De StadsRaad Axel wil dat de steeds maar groeiende illegale vuilnisbelt nabij de Liniedijk wordt opgeruimd. Op het terrein aan de achterzijde van de flat aan de Generaal Meijerstraat wordt met grote regelmaat grof vuil gestort en er worden zelf oude auto's gedumpt. De situatie is veel omwo nenden een doorn in het oog. De StadsRaad heeft de kwestie in een brief aangekaart bij de gemeente Terneuzen. Dit met het verzoek het terrein op te ruimen en er op toe te zien dat het gebied niet langer als illegale stortplaats wordt gebruikt. De gemeente heeft inmiddels al laten weten de zaak te onderzoe ken. door Fred Rabout OOSTBURG - Het raadspro gramma van de gemeente Sluis werd met een ruime meerder heid van de stemmen voor het ingediende amendement aange nomen. Het amendement kreeg de steun van de coalitie (CDA, VVD/ Gemeentebelangen en PVDA). Nieuw West en Dorps belangen en Toerisme (D&T) stemden tegen. In eerste instantie was het pro gramma opgesteld met een prio riteitenlijst waaraan de num mers één tot en met tien waren gekoppeld. De coaliteitpartijen vreesden echter dat het project dat als eerste prioriteit stond aangemerkt ook het eerst ten uitvoer gebracht zou moeten worden Ondanks dat wellicht de financiële dekking zou ont breken. De nummering van prioriteiten gaf volgens hen dan ook een scheve verhouding aan. Hoofdpunten Daarom diende L. Flikweert (CDA) namens de coalitie een amendement. Daarbij werd te ruggegrepen naar de vijf hoofd punten die door de coalitie tij dens de raadsvergadering van 2 januari in het beleidsplan wa ren gepresenteerd: AZC Hede- nesse, opwaardering Breskens, opwaardering Cadzand-Bad, Huisvesting gemeentelijk appa raat en Sluis aan Zee. AZC Hedenesse heeft zichzelf inmiddels opgelost, maar door dat Breskens is gesplitst in Oranje- en Spuiplein zijn toch vijf speerpunten overgebleven. Die vijf staan met 'ster' geno teerd Krijgen dus voorrang. De overige projecten die op de prioriteitenlijst stonden, krij gen geen volgorde meer Belang rijk bij de uitvoer wordt uiter aard de benodigde financiële middelen. Nieuw West toonde zich mordi cus tegen. Fractievoorzitter Adri Rosendaal; „Het is een raadsprogramma van de coali tie voor de coalitie waarbij men weigert de nek een keer uit te steken. Wij pleiten ondermeer voor een tolvrij fiets/voetgan- gersveer. Daarv an is niets terug te vinden. Van dit raadspro gramma distantiëren we ons." Carien Bolijn (D&T) wou zo ver niet gaan. Zij vond dat het aan geboden raadsprogramma ook goede elementen bevatte. „We zijn het eens met de grote lijnen maar ik ben het met Nieuw West eens dat we eerst naar de finan ciën moeten kijken. Pas daarna kunnen we beleid uitstippelen. Verder mis ik het bestaande be leid en dat sterretjesgedoe zie ik niet zitten. Ik ben dus tegen het amendement." J Wielakker (PVDA) merkte op dat dit lo gisch was: „Als ik in de opposi tie had gezeten had ik ook tegen gestemd." TERNEUZEN - Merrall Thea ters zet zijn kaarten op vestiging van een bioscoop in het Terneu zense stadsvernieuwingspro ject aan de Kop van de Noord straat. Exploitant R. van Steen van de Delftse bioscoopketen 'gaat voor de Kop van de Noord straat en nergens anders voor'. Van Steen reageert op de com motie die is ontstaan door zijn eerdere uitspraken dat Merrall Theaters een andere locatie voor een filmzalencomplex zoekt als de plannen voor het gebied Noordstraat/Vlooswijk- straat onverhoopt niet door gaan. „We gaan er nog steeds vanuit dat de bestaande plan nen voor de Kop van de Noord straat worden verwezenlijkt en we zouden daar ook het liefst zo snel mogelijk aan de slag gaan Met wat sleutelen aan enkele onderdelen van het plan kunnen we mijns inziens ook verder. Ik heb alleen willen zeggen dat we zelfs bij het afblazen van de plannen voor de Kop van de Noordstraat geïnteresseerd blijven in Terneuzen. Maar we richten ons voorlopig alleen op de eerder aangegeven plek Als de raad van Terneuzen de Kop van de Noordstraat nog steeds als meest ideale beschouwt, zie ik ook geen reden waarom de plannen niet door zouden gaan." EEDE - De gemeente Sluis houdt in samenwerking met de dorpsraad maandag een op plusdag in Eede. Een team van gemeentewerken zal met leden van de dorpsraad karweitjes uitvoeren, die door de inwoners van Eede zijn aangekaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53