zc Vergrijzing bedreigt bedrijfsleven TOT HEDEN 16&17MEI Champagne bij inwijding busstation VAN VERLEDEN 11 Agente leest Schorremorries voor Reddingsplan Euregiotuinen gaat van tafel www.middelburg.nl Onderzoeksbureau verwacht duizenden vervangingsvacatures Sluis moet inzetten op goede verbindingen en publiekstrekkers FEESTEN VAN BELEVING 2003 i-OSKADE MIDDELBURG voor het complete programma zeeuwse almanak Kind ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 15 mei 2003 Gremberghe ÏERNEUZEN - De vergrijzing het Zeeuwse werknemers- betand stelt veel bedrijven in K nabije toekomst voor grote mblemen. Binnen nu en 2010 lillen bedrijven in alle secto- jn. met uitzondering van die in landbouwsector, detailhan del en horeca geconfronteerd Sorden met een toename van betaantal vacatures, omdat ou- jnewerknemers met pensioen rjan. icht wordt dat de komen- in zo'n 2350 vervangings- itures ontstaan, waarvoor lijk mensen gevonden kun- Rworden. Met name mensen -e! een opleiding op mbo-ni- «au. Dat blijkt uit het onder- ■jï naar de personeelsvraag i bedrijven dat Etin Advi- uit Tilburg in opdracht de Brabants-Zeeuwse ^versorganisatie (BZW) 'uitgevoerd. Het bureau te een enquête uit onder 240 itere) bedrijven in Zeeland, •aderde van de bedrijven wkte aan het onderzoek mee. V:: de bevindingen blijkt dat de ilemen om vervangende temers te werven in iws-Vlaanderen iets min- :urgentzijn dan in de rest van jland. Dit heeft te maken met feit dat de vacaturegraad in ïwS-Vlaanderen iets lager Daarnaast zijn bedrijven ^zorginstellingen in de grens- io eerder genegen om perso- tewervenin België. ;het onderzoek valt op te ma- dat de meeste vervangings- itures zich de komende ja- Er - het zwaartepunt ligt in de nam tot 2006 - voordoen in de targsector. de industrie (vooral ;he beroepen) en in de ;tratieve sfeer. Het vin van mensen met een hbo- ileiding zal niet zo'n groot tbleem opleveren, Dat ligt mwel anders met mbo'ers, idriekwart van het aantal va- itures voor rekening nemen. rHet vinden van lieden met een Ondergrond Ie slap voor gekantelde hoogwerker GOES - Het ongeluk met de gwerker aan de Jenny Weij- fermanweg in Goes op 7 april is ■Btstaan omdat de ondersteu- I Mngen (stempels) van de hoog- Iwrker op een te slappe on- Hagrond waren gezet. Een 46- prige man uit het Belgische f Mol, die de hoogwerker I bediende, en een 27-jarige elek trotechnicus uit Papendrecht kwamen bij het ongeval om. I De man uit Papendrecht moest perkzaamheden verrichten aan Becommunicatiemast van ener- I ftebedrijf Delta, die achter su- I oermarkt groothandel Sligro I staat. De mast kwam bij het on- I jeluk deels naar beneden en I sloeg een gat in het dak van de [jjoothandel. De 46-jarige man Mol kwam onder de arm van ^hoogwerker terecht en over reed terplaatse. Deelektrotech- I nicus viel uit de bak van de fioogwerkerarm en werd zwaar gewond afgevoerd naar het zie kenhuis in Gent. Hier overleed ntjenige uren later. 1 Dtonderzoek van de arbeidsin- bleek dat de stempels «indegekantelde zijde op berm *aren gezet. Die ondergrond *aste slap om de druk van de tempels aan te kunnen, waar door de hoogwerker kantelde. technische achtergrond valt vooral in Zeeuws-Vlaanderen bitter tegen. Overigens wordt in het onderzoek van het Tilburgse bureau alleen gewag gemaakt van vervangingsvacatures. Nieuwe banen die ingevuld moeten worden, bijvoorbeeld bij het doorgaan van de aanleg van de WCT, zijn in het onder zoek niet betrokken. Ook dat kunnen er ruim 2000 zijn. De werkgeversorganisatie en de Kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone willen dat op zeer korte termijn handelend wordt opgetreden. De bedrijven zelf werken op ad hoc-basis al samen om perso neel te werven. Ook vinden de ondernemersvoormannen het van groot belang dat niet alleen voor nieuwe medewerkers, maar ook voor hun partners in Zeeland voldoende geschikte banen aangeboden worden. Cursussen Voorts hebben volgens Kring voorzitter Jan van den Braak di verse bedrijven samenwer kingsovereenkomsten gesloten met scholingsinstituten als het ROC Westerschelde om het aan bod aan cursorisch onderwijs te verruimen. Volgens Van den Braak zullen de bedrijven de re laties met onderwijsinstituten aan weerszijden van de Wester schelde verder moeten uitdie pen Jan van den Braak en Rien van Nunen (BZW) vinden dat het provinciebestuur met het oog op de vergrijzingsproblematiek die Etin schetst de wervingscam pagne 'Welkom in Zeeland' ze ker moet continueren. Gepleit wordt verder voor meer diep gang. BZW en Kring hopen binnen kort met economie-gedeputeer de G. de Kok over de vergrij zingsproblematiek te kunnen praten. door Renê van Stee OOSTBURG - Het voorstel voor het reddingsplan voor de Euregiotuinen in Oost burg is dinsdag tijdens de raadsvergadering op het laatste moment teruggeno men. De fractievoorzitters van de coalitiepartijen CDA, VVD-Gemeentebelangen, PvdA en burgemeester E. Brommet - voormalig be stuurslid van de Stichting Euregiotuinen - besloten achter gesloten deuren tot deze opmerkelijke stap. Het voorstel zou het in de raad waarschijnlijk toch niet heb ben gehaald. Kern van het reddingsplan is een investering van 300.000 euro in drie hectare van de grond buiten het toeristisch- recreatieve tuinencomplex door de Terneuzense project ontwikkelaar N. Boussen, tot voor kort voorzitter van de Stichting Euregiotuinen. Dit bedrag staat gelijk aan het tekort dat in de loop der jaren op de begroting is ontstaan Dankzij de investering zou een garantie voor een lening van 750.000 euro door de ge meente Sluis worden veilig gesteld. De gemeenteraad zou daar dinsdag eveneens over hebben besloten. De le ning moet de ontwikkeling van de Euregiotuinen garan deren. Twijfels Fractievoorzitster L. Flik- weert van het CDA bevestig de gisteren dat binnen de co alitiepartijen verschillend wordt gedacht over het red dingsplan. ,,Ook ikzelf heb grote twijfels over de haal baarheid. Er is nog niemand die mij ervan heeft kunnen overtuigen dat de gepresen teerde exploitatiecijfers en de vernachte bezoekersaan tallen kloppen Ook staat vast dat de Euregiotuinen de eerste jaren geen cent op brengen. Met andere woor den: gooien we straks als ge meente niet jarenlang grote sommen geld in een bodem loze put", aldus Flikweert. Fractievoorzitter A. Rosen- daal van oppositiepartij Nieuw West gebruikte de zelfde argumenten als Flik weert om tegen het reddings plan te stemmen, ,,/dle gepresenteerde cijfers zijn boterzacht Niemand heeft er vertrouwen in, ook de ban ken niet. Die zouden er an ders blind ingestapt zijn", legt hij uit Tegelijkertijd met het terug nemen van het voorstel over het reddingsplan kwam ook een alternatief plan, dat hieraan gekoppeld was, niet meer aan bod. Hierin was op genomen dat de gemeente Sluis de drie hectare grond buiten het park voor even eens 300.000 euro zou aan kopen. Volgens ingewijden is dit voorstel geformuleerd om Boussen voorgoed buiten de deur te houden. Hem zou hiermee de mogelijkheid worden ontnomen om via een eventuele bestemmingsplan wijziging activiteiten uit hoofde van zijn functie als projectontwikkelaar te ont plooien. Verder blijkt dat de gemeen teraad van Sluis op korte ter mijn een besluit over een red dingsplan moet nemen om subsidie in het kader van In- terreg III, een Europees sub sidiefonds, veilig te stellen. Dit geld is bedoeld om het be zoekerscentrum van de Eu regiotuinen in te richten, waarna het deel gaat uitma ken van vijf strategisch gele gen bezoekerscentra in de streek. De peuters van het kinderdagverblijf De Schorremorries kregen na het voorlezen een echte politiepet van hoofdagente Natasja Florussen. fotoCamile Schelstraete door Raymond de Frel door René Hoonhorst TERNEUZEN - Dat was boffen. Kwam er niet alleen een hoofdagente van politie voorlezen bij De Schorremorries, ze nam nog een hoop cadeautjes mee ook. De negen peuters die gistermorgen het Terneuzense kinderdagverblijf De Schorremorries bezochten, gingen naar huis met een ballon, een pen. een kleur en verhalenboek en een 'echte' politie pet. Daarvóór had hoofdagente Natasja Flo russen de kinderen verhalen voorgelezen van Varkentje Jan en De familie Mol-de Mol. De kinderen luisterden ademloos totdat Florussen vroeg of zij ook een beer in bed hadden net als Varkentje Jan. De meeste kinderen bleken de traditionele teddybeer te hebben afgezworen. Sander liet weten dat alleen Koetje Boe bij hem in bed mocht slapen. Tijdens de verhalen over de mollenfami- lie waren de kinderen weer bij de les. Toen een politieagent vader Mol bekeur de, merkten de meesten op dat de verba lisant een meneer was. ..Maar wij hebben een politie-mevrouw", constateerden de peuters nogmaals enigszi ns verbaasdDe hoofdagente was voor de eerste keer op een kinderdagverblijf. Ze komt wel re gelmatig op een basisschool om kinderen te onderrichten over verkeersveiligheid, milieu, geweld op straat en de gevaren van vuurwerken. Florussen „Die lessen zijn natuurlijk meer gericht op de maat schappelijke politietaken. Het was voor een keertje ook wel leuk om kleinere kin deren gewoon voor de lol voor te lezen." De lol van lezen is precies wat de organi saties Stichting Lezen, Stichting CPNB en de Vereniging voor Openbare Biblio theken willen overbrengen. De Nationale Voorleesdag, die gisteren voor de tiende keer werd gehouden, is bedoeld om het voorlezen aan jonge kinderen te bevorderen en tegelijkertijd de interesse voor zelf lezen te wekken. Diezelfde gedachte ligt ook achter de Nationale Voorleeswedstrijd, die giste ren werd gehouden in het Utrechtse mu ziekcentrum Vredeburg. Daar namen de winnaars van de provinciale voorrondes het tegen elkaar op De Zeeuwse voor- leeskampioene Eva le Clercq uit Zienk- zee viel niet in de prijzen. De wedstrijd werd gewonnen door Annelou Izeren uit het Zuid-Hollandse Pijnacker. In het kader van de Nationale Voorlees dag lazen in heel het land bekende en minder bekende mensen kinderen voor op ruim 1500 scholen, peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. Veel instellin gen koppelden een gezamenlijk ontbijt aan de voorleesdag. De Schorremorries maakten er een 'voorleeslunch' van omdat de kinderen op ver uit elkaar liggende tijdstippen binnendruppelen. Frietjes en knakworst lokten de peuters bovendien nog meer dan broodjes. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het regionale busstation Portaal van Vlaan deren aan de Buitenhaven bij het Terneuzense sluizencom- plex is gisteren met champagne ingewijd. Advertentie Gedeputeerde G. de Kok (Ver keer en Vervoer) nam het ont kurken van de metershoge plas tic champagnefles voor zijn rekening om het stat ion officieel voor geopend te verklaren. Het gezelschap genodigden arri veerde geheel in stijl per Con- nexxionbus. In zijn toespraak noemde De Kok de voorziening 'de kroon op het totale project van de Wester - scheldetunnel'. De buslijnen Terneuzen/Goes en Terneuzen- /Middelburg doen het Portaal van Vlaanderen dagelijks aan ,,Ik verwacht zonder meer dat de twee lijnen zich ontpoppen tot toppers binnen het open baar-vervoernet in onze provin cie", aldus de gedeputeerde. De markeringstorens aan de uiteinden van het busstation vallen al van verre op, evenals de uit de kluiten gewassen staalconstructie die het reus achtige windscherm van licht groen glas op zijn plaats houdt. Het in het oog springende bus station aan de Buitenhaven bij het Terneuzense sluizencom- plex heeft 3,1 miljoen euro ge kost. Dat is drie keer zoveel als het bedrag dat de provincie aan vankelijk uit wilde trekken voor de voorziening, waar tevens parkeerruimte voor 125 auto's en stalling voor 105 fietsen is. Rijkswaterstaat en het gemeen tebestuur van Temeuzen von den dat het busstation de allure moest krijgen die past bij het knooppunt van het Zeeuws- Vlaamse openbaar vervoer. De provincie liet daarop het oor spronkelijke sobere plan varen en gaf de Hilversumse architec ten Paul van Beek en Frank Roodbeen de opdracht een bus station te ontwerpen dat meer was dan een verzameling abri's, opstapplekken en rijstroken. mmmm SLUIS - Koopstad Sluis moet shockeren om ook in de toe komst op te vallen. Sluis aan Zee is daarom een must, een goede ontsluiting al even zeer. Dit stelde voorzitter Christ Langenberg van de midden standsvereniging gistermiddag bij de presentatie van de Sluisse promotieactiviteiten voor de zomermaanden. Ook in een kusttram naar Knok- ke en intensievere samenwer king met de Belgische steden als Brugge ziet Langenberg moge lijkheden voor Sluis. „Laatst stopte er bij de Molen van Sluis een bus vol Japanners. Die kwa men vanuit Brugge een dagje naar Sluis. Dat hebben wij no dig en daar moeten we meer op inspelen, met de hulp van speci alisten die de taal van Vlaande ren verstaan", aldus Langen berg. Hij kaartte daarmee de reactie van de ondernemersvereniging op de onlangs gepresenteerde detailhandelsvisie voor West- Zeeuws-Vlaanderen richting het college van B en W aan. Daarin pleiten de ondernemers naast bovengenoemde punten onder andere voor het optimali seren van een parkeerverwij- zingssysteem, een verdeling van de verkeersstroom over beide toegangspoorten van het cen trum en een verbetering van het openbaar vervoer. Speerpunt „Naast de Belgische kusttram achten wij het zeer belangrijk de oorspronkelijke verbinding met Brugge-Damme en de Zwinsteden te herstellen. Dit moet tot speerpunt worden ge maakt in het grensoverschrij dend bestuurlijk overleg", schrijft Langenberg. Burgemeester Enno Brommet van de gemeente Sluis deed gis termiddag ook een duit in het zakje. „Je kunt als overheid wel miljoenen investeren in een ge bied, maar wat schiet je ermee op als er niets te doen is? Daar voor moeten de ondernemers zorg dragen. Sluis is wat dat be treft een mooi voorbeeld van sa menspel tussen overheid en on dernemers. Dat is lang niet overal het geval. Vanuit mijn kamer op het gemeentehuis in Oostburg kijk ik uit op het Raadhuisplein. Daar kan je ne gen van de tien keer een kanon afschieten zonder iemand te ra ken." Brommet, die volgende week af scheid neemt van de gemeente Sluis, toonde zich ook een voor stander van de komst van een kusttram. „Van mij mag-ie ko men, maar de Sluisse onderne mers moeten ook naar andere kustplaatsen kijken. Denk bij voorbeeld aan een arrange ment, waaraan een 'dagje Sluis' is gekoppeld. Wat ik mij vorig jaar ook afvroeg, is waarom Sluis niet heeft ingehaakt op 'Brugge cultuurstad 2002'. Daarmee wil ik aangeven dat er zeker nog een weg te gaan is", aldus de scheidend burgemees ter. Hij noemde verder een betere aansluiting op de Expresweg als aandachtspunten Daarnaast laat het contact met de hogere overheden volgens Brommet veel te wensen over. „De lobby vanuit Den Haag naar deze re gio is veel te zwak. De provincie moet niet teveel als 'burgemees ter' optreden, maar samen met de gemeenten de weg zoeken naar Den Haag en Brussel", al dus Brommet. De genodigden moesten na de champagne-opening van het regionale busstation aan de Buitenhaven bij het Terneuzense sluizencomplcx een van de bushokjes invluchten. foto Camile Schelstraete De 7 maanden oude Rosanna uit Tholen heeft het best goed getroffen met haar twee ou dere broers. Daniël (7) en Thomas (4) doen regelmatig hun best de jongste aanwinst te vermaken. Na een langdu rige clownerie van Thomas, waarom het meisje hard moest lachen, constateerde vader dat zijn zoon succes had. Wat vermoeid keek Tho mas op en verzuchtte„Ja, maar ik kan dat kind toch niet de hele dag bezighou den?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51