Uitslag België kan alle kanten op n PZC PZC Simplisme is leidraad Verenigde Staten 0 Smerige oorlog Noord-Ierland beleeft climax Antinori krijgt van zijn collega's weinig applaus BELGIË Premier Verhof stadt roept kiezer op Nederlandse toestanden te voorkomen 15 mei 1953 WiSSSL**** donderdag 15 mei 2003 doorTon van Lierop Vergeleken bij Nederland lijkt Bel gië een baken van stabiliteit. Waar Nederlandse politici vroeger waar schuwden voor 'Belgische toestanden', gebeurt nu het omgekeerde. De Belgi sche premier Verhofstadt roept de kie zers op komende zondag voor zijn libe ralen te stemmen. „Dat is de beste ga rantie voor stabiliteit. Of willen we Ne derlandse toestanden, waar door moei lijke formaties al vijftien maanden niet meer wordt geregeerd?" Peilingen geven aan dat de Belgische kiezersmarkt ook minder in beweging is dan de Nederlandse. Toch kunnen enkele procenten verschil al flinke ge volgen hebben, mede door het Belgi sche districtenstelsel. In dat verband is ook de onverwacht sterke opkomst in de peilingen van de kartellijst van Vlaamse socialisten en het links-libe rale Spirit van groot belang. De Socialistische Partij leek vier jaar geleden dood en begraven na het Agus- ta-omkoopschandaal. De oude SP ver loor een kwart van haar kiezers en moest zelfs het extreemrechtse Vlaams Blok vóór laten gaan als derde partij. Vier jaar later is de partij intern ver nieuwd en strijdt zij onverwacht met de liberale regeringspartner en christen democraten om de vraag wie van de drie zich de winnaar van de verkiezin gen mag noemen. De SP, inmiddels voorzien van de extra letter 'A' (Socialistische Partij Anders), koos bewust niet voor de oppositie, om evenals D66 niet verder in de vergetel heid te raken. Drie goede ministers, ook geroemd door de oppositie, en een sa mengaan met Spirit bezorgden de par tij een fris imago en een tweede leven. In diverse peilingen klimt het linkse kartel boven de 21 procent, daarmee de liberalen van premier Verhofstadt en de christen-democraten dicht op de hielen zittend. Spirit is het nieuwe politieke voertuig van de linkervleugel van de oude gema tigd Vlaams-nationalistische Volks unie, waaruit ooit het Vlaams Blok ont stond De Volksunie viel twee jaar te rug uiteen door persoonlijke tegenstel lingen. Spirit wist dat het op eigen kracht niet zou redden en koos voor de SP A. De rechtervleugel vormde zich om tot Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) en probeert alleen de nieuwe kiesdrempel van 5 procent te halen. Veel zal bij de verkiezingen van zondag Verkiezingen in België |Rj regeringscoalitie m Franstalige partij Op zondag 18 mei gaat België naar de stembus. De ruim 7 miljoen stemgerechtigde Belgische kiezers moeten die dag twee keer een stem uitbrengen: rjl Kamer van Volks- LVJ vertegenwoordigers 150 zetels Huidige Kamer van Volksvertegenwoordigers OcdH 15 Vlaams Blok 4 N-VA 1 Spirit 1 FN Senaat 71 zetels, waarvan 40 rechtstreeks gekozen Taalgebieden Frans Nederlands Kies districten Voor de Kamer verkiezingen is België opgedeeld in elf kiesdistricten. Afhankelijk van het aantal inwoners zijn daar meerdere zetels te vergeven (aantal vermeld op kaart). In totaal kiezen de Belgen 150 Kamerleden (91 Vlamingen en 59 Franstaligen) Huidige Ecoio Senaat Agalev-, Voor Senaats- I verkiezingen zijn er twee kiesdistricten: Vlaanderen en Wallonië. Er worden 25 Vlaamse en 15 Waalse senatoren rechtstreeks gekozen. De overige 31 senatoren worden door partijen en regio's aangewezen op grond van het aantal verkozenen. en Frans Duits voor Kamer van Volksvertegenwoordi gers en Senaat afhangen van het resul taat van de N-VA. Als deze kleine partij de drempel van 5 procent niet over schrijdt, dan mogen de grote drie en het Vlaams Blok zich allemaal tot winnaar uitroepen en aanspraak maken op de acht oude Volksunie-zetels in de Ka mer. Ook zonder één of meer van die zetels kan het Vlaams Blok al rekenen op winst. Waar liberalen en christen-de mocraten stagneren rond de 22 pro cent, hetzelfde niveau als de uitslag van 1999, zou het Blok opnieuw enkele procenten winnen. Mede gevoed door het ongenoegen over de Antwerpse stadhuis-affaire, waarbij wethouders moesten aftreden na misbruik van kre- dietkaarten, mag extreemrechts op 17 of 18 procent van de stemmen rekenen, tegenover 15,5 procent in 1999. Grote verl ïezer van de verkiezingen aan Vlaamse kant wordt zo goed als zeker de groene partij Agalev. De groenen be haalden vier jaar terug bijna 11 procent toen ze meedeinden op de golven van de dioxine-affaire. Regeren bleek moeilij ker dan verwacht. Het plotse terug trekken uit de regering van de Fransta lige zusterpartij Ecolo, vorige week nog, lijkt de Vlaamse groenen verder op te breken. In sommige districten dreigt Agalev de kiesdrempel zelfs niet te ha len. Binnenboord Premier Verhofstadt heeft Ecolo in middels afgeschreven, maar hij wil Agalev graag binnenboord houden. Om persoonlijke redenen ziet hij sa menwerking met de christen-democra tische CD&V niet zitten en nu is hij weer wat aardiger geworden voor Aga lev in de hoop een tweede paars-groene of paars-half-groene (zonder Ecolo, maar met Agalev) regering te kunnen vormen. De christen-democraten zijn nog steeds niet bijgekomen van hun val van de macht in 1999, na 41 jaar onafgebro ken regeren. Een nieuwe naam (CD&V) en dito partijleider hebben de partij in de peilingen geen echte sprong voor waarts laten maken. De hakkelende nieuwe voorman Stefaan De Clerck komt niet goed over in vergelijking met de wispelturige, maar wel zelfverze kerde Verhofstadt. Daarnaast verliest De Clerck het ook van de populaire, soms bijna links-populistische SP.A- aanvoerder Robert 'Steve' Stevaert. Balkenende CD&V zoekt in tegenstelling tot de VLD het succes wel via een Nederland se formule en wil het succes van Balke nende op zich af laten stralen. De CDA- premier werd vorige maand warm ont vangen op een partijcongres, waar hij zelfs het oude strijdlied 'De Vlaamse Leeuw' mee aanhief. Ook al zouden de Vlaamse christen-de mocraten de verkiezingen winnen .lijkt een terugkeer aan de macht moeilijk. De Waalse zusterpartij CDH (vroeger PSC geheten) ligt ver achter op de twee Franstalige machtsblokken PS (socia listen) en MR (liberalen), die al een ak koord hebben om na de verkiezingen door te gaan. Als paars of paars-groen ondanks winst van CD&V ook aan Vlaamse kant een meerderheid haalt, dan blijven de christen-democraten buiten de rege ring. Alleen als links aan beide zijden van de taalgrens flink wint, zou het nog wel eens tot een premierwissel kunnen komen. Hoewel de meest voor de hand liggende linkse kandidaat, de Fransta lige socialist Elio Di Rupo, het Neder lands niet genoeg machtig is. En omge keerd Steve Stevaert als een van de weinige Vlaamse politici de taal van Molière nauwelijks beheerst. De premierskwestie is inmiddels uitge groeid tot een van de belangrijkste campagnethema's. De grote drie poli tieke families zijn het op hoofdlijnen wel eens over verdere lastenverlaging, daling van de belastingen en beheer sing van de overheidsbegroting. Wat dat betreft lij kt België toch meer op Ne derland dan Verhofstadt wellicht zou willen. ANP door James McGonigal De smerige oorlog in Noord-Ierland blijkt nog smeriger te zijn. De ver zuchting komt van BBC- journalist John Ware, een cy nisch waarnemer van het conflict in de zes graafschap pen van het noordelijk deel van het groene eiland. Zelfs Ware - al jaren onder zoeker van de onfrisse prak tijken waaraan alle betrok kenen in het conflict in Noord-Ierland zich schuldig maken - is geschokt door het schandaal-'Stakeknife'. Dat is de codenaam van Alfredo ('Freddy') Scappaticci ('Scap'), topman van de IRA. Hij was tot dit weekeinde vertrouweling van IRA-lei- der Gerry Adams en chef van de interne veiligheid. Stakeknife blijkt ook al 25 jaar agent van een obscure geheime dienst van het Britse leger, de Force Research Unit, FRU. Scap, zoon van een Italiaanse immigrant, ontving van de Britten gedu rende decennia 80.000 Britse ponden per jaar. Zijn tegenprestatie: verra den wat hij kon en zijn eigen dubbelleven verzekeren door desnoods mogelijke verklik kers uit de weg te (laten) rui men. Dat Scap als meedo genloos ondervrager, marte laar en beul tientallen men sen van het leven heeft be roofd, betwijfelt niemand. De IRA heeft nooit verheeld dat deze prominente inwoner van Belfast een sleutelrol speelde. De Britse regering heeft met een jarenlange ju ridische actie tegen media ook aangegeven wat het be lang was van Stakeknife. Scap heeft via zijn advocaat zijn rol ontkend. Hij zegt niet onder Britse bescherming te zijn ondergedoken, maar op de vlucht te zijn. Eén ding is zeker: Freddy Scap weet wat Iissi ■!t iloch inn!* Mtl Jioul tieleii ziek stero <Aor di ;dban joon zij n voormalige IRA-kofc. i rit nen voor hem in petto L. ben. Collega's trakteerde rafll immers zelf op de behang ling: vastgebonden en blinddoekt op een keuk®. stoel, in een boerenschuurc' een geluiddichte kelder marteld met aanstekers-.-.*^"11 der de neusvleugels, ba dende sigaretten op deii^ en stroomdraden op testyn en penis. Teken een bekente nis en verwacht vervolgd een kogel in het achterhoofd. Kranten schreven dat W een schat aan inlichting® over illegale, gewelddadig! activiteiten van de IRA aan de Britse autonteiten ver- strekte. Die claim is dubieus. In de eerste plaats, omdatdie slechts konden worden ver- kregen door het doden van anderen: zeker 40 menser. Maar welke informal* rechtvaardigt zo'n offer' In de tweede plaats, omdat Scaps informatie met voor kwam dat de IRA de cent:a van Londen en Manchester opblies, het halve kabinet- Thatcher in zijn hotel ii Brighton bijna over de kling j oeg en elders in het land tal loze wandaden beging. Mo gelijk voorkwam Scap erger, Volstrekte isolatie De IRA is zich al sinds 1921 bewust van het gevaar van verraad of loslippigheid Ah acties gepland worden, gaas cle zogenaamde 'active setvi- ce units' (eenheden van drie tot vier mensen) in volstrel isolatie. De ERA-top wordt bewust in het ongewisse ge laten. Zou Scap dat hebben kunnen doorbreken? Dat de Britten in de strijd ai Noord-Ierland wanhopig zijn geweest, is begrijpelijk Dat een democratie zich niet alleen heeft gedragen als' passieve omstander, maar ook als actief betrokkene bij moord op onschuldige bur gers, is onbegrijpelijk GPD door Guus Mater Over de geboorte van kloon- baby's wenst hij niets meer te zeggen. Maar hij is zeker nog niet van zijn geloof gevallen. Het klonen van mensen is een moreel geheel te rechtvaardi gen mogelijkheid, als een nor male zwangerschap niet tot stand kan komen. Dat maakte de Italiaanse gy naecoloog Severino Antinori gisteren in Amsterdam duide lijk. „Een verbod op klonen van mensen is het tegenhouden van de vooruitgang", stelde hij Een groot aantal landen heeft experimenten met het klonen van menselijk materiaal ver boden, dan wel sterk beperkt. Volgens Antinori zijn de gege vens die uit het klonen van schapen (Dolly) en andere zoogdieren zijn gekomen, niet doorslaggevend. De gynaecoloog, die in Rome een eigen vruchtbaarheidskli niek heeft, is omstreden, Hij meldde begin dit jaar de ge boorte van een kloonbaby. Maar dat ontkende hij gisteren Hij zette zich af tegen de Rae- lian-sekte, die heeft beweerd dat er sinds december al drie kloonbaby'szijn geboren. „Ge vaarlijk, net als andere gods dienstige groepen", is zijn oor deel. Oudere vrouwen In de jaren negentig verwierf Antinori bekendheid, doordat hij via IVF (reageerbuisbe vruchting) oudere vrouwen aan een kind hielp. Op het klo nen van menselijke embryo's bestaat veel kritiek, omdat er nog weinig bekend is over de gevolgen en de kans op misvor mingen, handicaps en voortij dige sterfte. Nieuwe kloontechnieken kon digde Antinori gisteren niet aan tijdens zijn lezing bij de Nederlandse organisatie van Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Ook zei de geleerde weinig te kunnen zeggen over zijn eigen onderzoek. „Als ik dat vertel en publiceer, dan ga ik achter de tralies", zei hij na afloop tegen verslaggevers. Collega's bezien met argwaan dat Antinori de resultaten van zijn onderzoek niet publiceert. Hij ziet het klonen van mensen om reproductieve redenen als een naadloze voortzetting van zijn IVF-werk, dat hij in 1981 begon. De Nederlandse hoog leraar J. Geraedts vindt die stelling volstrekt onverant woord. Hij vindt het nog veel te vroeg om mensen te klonen. Weldoener Voor echtparen die hij aan een kind hielp, is Antinori een wel doener, maar door politici, kerkleiders en collega-weten schappers wordt hij verket terd Het Vaticaan noemde hem Antinori houdt zijn lezing in Amsterdam. een crimineel, omdat hij de gang van zaken waarover God beschikt, zou verstoren. De kerkelijke kritiek gold vooral de methode waarbij de weten schapper zaadcellen won uit de foto Evert Elzinga/ANP testikels van onvruchtbare mannen Hij injecteerde die in een eicel. ANP door Maarten van Rossem Al sedert het eind van de Tweede We reldoorlog zijn de Verenigde Sta ten verreweg de sterkste mogendheid ter wereld, zeker in combinatie met de militaire en economische mogelijkhe den van hun bondgenoten. Het is daar om eigenlijk hoogst eigenaardig dat de Amerikanen de gevaren die hen be dreigden steeds sterk hebben overdre ven, soms tot in het absurde toe. Door die overdrijving ontstonden onzeker heid en paniek over de strategische po sitie van de Verenigde Staten en hun bondgenoten, die gemakkelijk hadden kunnen worden voorkomen. Dat syndroom manifesteerde zich al di rect bij het begin van de Koude Oorlog. In de eerste maanden van 1947 besloot de Amerikaanse regering financiële en economische steun te geven aan Grie kenland en Turkije, omdat Grieken land werd geplaagd door een commu nistische guerrillabeweging en Turkije zich bedreigd voelde door de strategi sche ambities van de Sovjetunie. Toen prominente Republikeinen zich afvroegen of dat geld wel goed besteed was, schetste de regering-Truman, bij monde van onderminister van Buiten landse Zaken Acheson een apocalyp tisch scenario Als Griekenland en Tur kije geen geld kregen, zouden zij op korte termijn in communistische han den vallen, voorspelde hij. Daardoor zou het broze zelfvertrou wen van West-Europa zo geschokt worden dat ook Frankrijk en Italië in communistische handen zouden val len. Het zou nog maar een kwestie van tijd zijn voor de rode horden aan de Rio Grande verschenen. Overschatting In de naar hem genoemde doctrine stel de president Truman in maart 1947 dat de hele wereld nu moest kiezen tussen licht en duisternis, tussen wit en zwart. Het is ongetwijfeld zo dat de situatie in Europa in 1947 zeer onzeker was, maar het scenario van Acheson was een ma teloze overschatting van de mogelijk heden en ambities van de Sovjetunie Drie jaar later, China was ondertussen communistisch geworden en Moskou had een eigen kernwapen tot ontplof fing gebracht, maakte de Amerikaanse regering een nieuwe risico-analyse. De perspectieven waren nu volgens het Ministerie van Buitenlandse Zaken nog somberder. De Sovjetunie werd nu in staat geacht in 1954 een succesvolle verrassingsaanval op de Verenigde Staten uit te voeren Dit scenario was zonder twijfel nog ab surder dan dat van Acheson. De Sovjet unie beschikte helemaal niet over de wapens om zo'n aanval uit te voeren. Het zou nog twintig jaar duren voordat het land op het punt van de strategische nucleaire bewapening gelijkwaardig was aan de VS. Het duurde ook bijna twintig jaar voor de Amerikanen er achter kwamen dat de Chinese communisten niet aan de leiband van Moskou liepen. Het idee dat alle communisten, waar ook ter we reld, op vileine wijze vanuit Moskou geleid werden, was een essentieel on derdeel van de aanhoudende over schatting van het communistische ge vaar, die ondermeer leidde tot de lang durige en volkomen nutteloze inter ventie in Vietnam. Halverwege de jaren zeventig beweer de het Committee on the Present Dan ger, het eerste verzamelpunt van de neoconservatieve haviken met grote invloed op Ronald Reagan die ook nu het beleid bepalen, dat de Sovjetunie misbruik had gemaakt van de ontspan- ningspolitiek van Nixon door haar ei gen militaire positie te versterken. Onzinnig idee Zo dreigde volgens het Committee een Russisch militair overwicht, dat dra matische gevolgen kon hebben. In het nucleaire afschrikkingsevenwicht be schikten zowel de Amerikanen als de Russen echter over een zodanige nucle aire overkill dat het hele idee van een militair overwicht onzinnig was. Dit patroon van overdrijving van de macht van de tegenstander is na het einde van de Koude Oorlog, dat de VS beroofde van hun enige serieuze tegen stander, gewoon voortgezet. Het inter nationale terrorisme is zonder meer een onaangenaam verschijnsel, maar het vormt op geen enkele wijze een werkelijke bedreiging voor de machts positie van de VS, zelfs niet wanneer de terroristen er in zouden slagen met eni ge regelmaat een spectaculaire aanslag uit te voeren. Eerder is het tegendeel het geval De aanslag van 11 september heeft de enorme macht van de VS niet aange- STRAALJAGER - Een Neder landse straaljager is neerge stort in een tuin in het West- Duitse Bielefeld. De piloot is omgekomen in het brandende toestel. Acht mensen raakten zwaargewond toen twee hui zen in brand vlogen. In de to taal verwoeste huizen woon den zeventien gezinnen. SOVJET-UNIE - President Ei senhower van de Verenigde Staten voelt er niks voor om als westelijke leiders met de Sovjet-Unie te praten, zoals de Engelse premier Churchill heeft voorgesteld. Eisenhower vindt dat de Russen eerst hun goede wil moeten tonen. tast, maar juist onderstreept. Ook de gevaren van het Irak van Saddam Hoessein zijn weer grenzeloos overdre ven. Irak vormde geen 'clear and pre sent danger' voor de VS. Resteert de vraag waarom de Amerika nen de neiging hebben de gevaren die hen bedreigen zo te overdrijven. Het simpelste antwoord is dat de beleids makers de apocalyptische scenario's gebruiken om de publieke opinie te mo biliseren, zonder dat zij er zelf in gelo ven. Die veronderstelling is zeker niet volkomen onjuist, maar mist mijns in ziens toch de kern van de zaak. Simpel De complexe werkelijkheid is dat de gevaren welbewust overdreven wer den, maar dat de meeste beleidsmakers er tegelijkertijd toch ook in geloofden. De presidenten die de intellectuele ou tillage misten om het eigen standpunt te relativeren, geloofden ongetwijfeld onvoorwaardelijk in hun eigen reto riek, Truman en Reagan bijvoorbeeld waren simpele zielen, en dat geldt ook voor Bush junior, met een sterk geloof in de morele superioriteit en daaraan gekop pelde zending van de VS: alle naties in de wereld moeten inderdaad kiezen tussen goed en kwaad en wie niet voor de VS is, is tegen de VS. SUEZ-KANAAL - Egvptt heeft de aanvoer naar Bnise] bases rond het Suezkan stopgezet. De woede onderaJ bevolking is groot. Koloö Nasser denkt dat de bases® houdbaar zijn, als de B ze niet snel ontruimen, MUZIEKCONCOURS - Mfr]j ziekkorpsen uit heel Zeeuws- Vlaanderen kwamen g' bijeen in Zaamslag voor hd ji traditionele concours op He-1 melvaartsdag. De kwaM van de harmonieën en fan is volgens de jury voor vert tering vatbaar: vooraldesefce-1 ling van dirigenten ver' J aandacht. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal. 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. Iezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maandvoor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% Biw Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het AdvertentieweM" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens ka-w*- zondag van 16 00 tot 18.00 ut* Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Tel. (0118)484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0118)484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 Internetwww.pzc nl/adverteten Auteursrechten voor behouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-eonee* v* aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen m een bestand dat wxd! gebn,"- (abonnementen (administratie en om u te (laten) mlormeren over voc u reievantat*-**^ ducten van de titels en de werkmaatschappij van Wegener ol door cms zegv>c>g9»<^j derden Als u op deze informatie geen p"is stelt dan kunt u dit schriften mekte- b; 5. Postbus 3229 4800 MB Breda Behoort tot LUGgGDGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4