Rechtbank zit aan zijn plafond Or havenschap dreigt met aangifte PvZ verlegt koers naar jong en fel Kering krijgt eenvoudiger voegovergangen Veerman handhaaft voornemen opvang zeehonden in België 15 Middelburgse president Van Dijke luidt de noodklok Mosselkwekers weigeren hele jaar door te leveren 'fajfiriFWTi'ii 33 Geen mosselzaad van platen LPF voor inenten hobbykip Man met drugs en wapen opgepakt Zorgen over kreeftenvisserij Inbraak bouwcontainer Mortiere Presentatie cd donderdag 15 mei 2003 UuSURC. - Jonger en fel- Zo riet de Partij voor Zee- adzichzelf graag. Meer aan- nhi voor de jeugd en dus ook „rplaats voor jongeren in be- w e0 fractie. En de stand- -l,n moeten scherper wor- ,0 uitgedragen. „We zullen gla, duidelijker en feller kondigt fraetievoor- IterB. Stoffels (62) aan. De PvZ heeft een nieuwe koers uitgezet voor de toekomst. Die moet leiden tot verjonging, ver breding en scherpere profile ring van de partij. De gemiddel de leeftijd is te hoog, vindt het bestuur. Ook is een breder draagvlak gewenst. De PvZ vindt dat zij als provinciale par tij wortels in alle lagen van de samenleving moet krijgen. De opdracht om dit te bereiken, is in handen gegeven van een nieuwe voorzitter: H. (Henri) Looymans uit Kleverskerke. Looymans (46) is van beroep manager en dan vooral bij orga nisaties die voor ingrijpende veranderingen staan. Hij heeft geen politiek verleden. Volgens Looymans zijn de drie opdrachten nauw met elkaar verbonden. ,,Bij verbreding hoort meer aandacht voor jon geren. Daarmee worden we van zelf ook aantrekkelijker voor jongeren. En die boodschap moeten we goed uitdragen.'' De PvZ is nu geen partij voor oude ren, ontkent Looymans. Maar ouderen zijn volgens hem wel oververtegenwoordigd in het le denbestand. „Het zwaartepunt moet verschuiven." R. Stoffels, voorzitter van de Statenfractie van de PvZ, be hoort met zijn 62 jaren tot de ou- de(re) garde. Hij is bezig aan zijn laatste periode in de provinciale politiek. Hij vindt het belang rijk dat over vier jaar, als er weer provinciale verkiezingen zijn, voldoende jongeren klaar zijn om het stokje over te nemen De nieuwe koers van de partij is volgens Stoffels in feite een te rugkeer naar vroeger. „Een beetje de koers van het begin van de PvZ." wrEmileCalon - De druk op de rechtspraak wordt «terengroter terwi jl er vanuit ka Haag geen extra geld komt B die druk op te vangen. Khtbankpresident L. van Dij- if loonde zich gisteren bezorgd «vreest dat inwoners te maken hijgen met soms onacceptabel lange procedures. fjvoorziet dat het in de nabije •«komst wel eens heel lang kan iren voordat bijvoorbeeld een boedelscheiding na een echt- jicheiding is afgerond. Ook zal jet geen weken maar maanden Juren eer een acceptgiro op de mat. valt na een snelheidsover treding. Er moet volgens hem tiet gek opgekeken worden als Kt een half jaar duurt voordat ce bekeuring arriveert. Dat vindt hij onverantwoord lang. De feitelijke bedoeling van de bekeuring, het terugdringen van de snelheid en het bevorde- bi van de verkeersveiligheid, |tmetzo'nlange termijn ver- Op vrije voeten "oor een deel van de strafzaken geiden wettelijke termijnen. Zeker als een verdachte in voor- mest zit. Als een verdachte, in ifwachting van zijn zaak, nog tp vrije voeten is zal het echter ïèel langer duren voordat hij of zijn voor moet komen, vreest Tan Dijke. Dat heeft ook effect op de strafmaat omdat bij het vaststellen daarvan rekening wordt gehouden met de wacht- s de rechtbankpresident ÏERSEKE - Mosselkwekers den het niet zitten het hele jaar loor mosselen te leveren aan de handel. Van eind maart tot half pi/begin juli is de kwaliteit ian Zeeuwse bodemmosselen ciet goed genoeg, stelt voorzit ter J. van Damme van vissers- lerenigingYerseke. VanDamme reageert op de aan kondiging van onder meer het ïerseksemosselbedrijf Prins en Dingemanse om voortaan het :eie jaar door mosselen aan te bieden „Ik begrijp dat de han del dit wil", verklaart hij. „Als de mosselfabrieken nonstop - kuMendraaien,isdatrendabe- II Ier, maar als consument zou ik van eind maart tot half juni, be gin juli geen Zeeuwse bodem- mosselen willen eten." De mosselen werken in die tijd aan hun voortplanting. Ze laten larfjes los in het water, waaruit het mosselzaad komt. Ze zijn magerder en verkleuren. Zeeuwse mossel kwekers zijn bovendien - als het goed is - in mei volop bezig met het opvis sen van mosselzaad in de Wad denzee. Van Damme: „We heb- oen onze schepen daarvoor hard nodig." Als de mosselhandel het hele jaar door bodemmosselen gaat Kveren, kan dat voor een andere soort mosselen, die van de hang- Qütuur, gevolgen hebben. Het bondeel van hangcultuurmos- &en is dat die altijd iets eerder ft®sumptierijp zijn en op de komen. Toch voorziet J j»°ut van Mosselhandel en «angcultuurbedrijf Gebroe ders Bout uit Bruinisse geen Problemen. „De kwaliteit zal bet uitmaken." Volgens Bout is er niets nieuws onderdezon. In mei en juni wor dt al jaren via andere handela ren dan uit Yerseke mosselen in oe'grö geleverd uit Ierland, doorwegen en Denemarken. "to grote hoeveelheden gaat dat r niet, aldus de mossel- weker en -handelaar. Claris J. Holstein van de vereniging Mosselhandel denkt °«ook Yersekse mosselbedrij- massaa' mosselen op de j kt gaan brengen in de perio- maart tot eind juni. „Het is P consument wil en in j^knjk worden eenmaal an- kleinere mosselen ge- '-rri u an België en Neder- j7l.za^ uiteindelijk qua ^veelheid weinig voorstel is het bijna niet mogelijk om het apparaat van de rechtbank nog efficiënter te laten werken. Door de toestroom van steeds meer zaken neemt de werkdruk toe en ligt de werkbelasting zeer hoog. Van Dijke spreekt zelfs al van 'maximale belasting'. De kabinetsformatie heeft de rechtbankpresident niet vrolij ker gemaakt. Zover hij nu weet komt er geen extra geld be schikbaar voor de rechterlijke macht. De inflatie wordt zelfs in het geheel niet gecompenseerd, zodat Van Dijke feitelijk gecon fronteerd wordt met een koxting van drie procent. Het aantrekken van nieuw per soneel is volgens hem niet moge lijk. Ook wijst hij erop dat door de uitvoering van het Veilig heidsprogramma van het de missionaire kabinet tal van ex tra strafzaken moeten worden behandeld. Het afgelopen jaar was er al een fikse stijging te zien, voor zowel de kantonrech ter als straf- en civiele zaken. Ook de vreemdelingenkamer zag het aantal zaken flink toe nemen. De trend zet door, aldus de rechtbankpresident. De rechtsorganen in Nederland hebben vorig jaar ruim ander half miljoen zaken afgehan deld; een stijging met negen procent ten opzichte van 2001. De rechtspraak in Nederland had vorig jaar te maken met een tekort van ruim 7,5 miljoen euro op een begroting van iets meer dan 649 miljoen euro. Dat heeft onder meer te maken met de uit breiding van het aantal strafka mers. Een van de doelstellingen voor de komende jaren is om de door looptijd van rechtszaken te be korten Dat kan echter alleen als de komende regering voldoende geld uittrekt voor de recht spraak. Ook de Raad voor de Rechtspraak maakt zich grote zorgen over de financiën. i» <Slj.ir.TO -1 ir: mst Rijkswaterstaat vervangt de verbindingen tussen de wegdelen van de Oosterscheldekering mettertijd door exemplaren die minder onderhoud vergen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ben Jansen NEELTJE JANS - Het monotone ke- deng dat steeds weerklinkt bij het rij den over de Oosterscheldekering zou het niet doen vermoeden, maar de ver bindingen tussen de wegsegmenten van de pijlerdam zijn dure, ingewikkelde technische constructies. Rijkswater staat wil ze over enkele jaren vervangen door eenvoudigere exemplaren die minder onderhoud vergen. De stalen voegovergangen die nu zijn gebruikt, zijn speciaal voor de storm vloedkering ontworpen. „Bij de plan nenmakerij voor de pijlerdam is ervan uitgegaan dat de overgangen veel af wijkingen zouden moeten opvangen", zegt N Poortvliet van de dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat. „Er waren allerlei onzekerheden, waardoor het noodzakelijk werd geacht over veel speelruimte te kunnen beschikken Het was de vraag of de stormvloedke ring wel zo precies op maat zou worden gebouwd als de bedoeling was, er zou den zettingen optreden, de weg moest bestand zijn tegen de superstorm die als maatgevend geldt en er moest rekening worden gehouden met krimp en uitzet ting als gevolg van temperatuurschom melingen. Met het oog op dit alles zijn voegovergangen tussen de wegdelen ontworpen met een bewegingsvrijheid van 42 centimeter. Door de bijzondere constructie die dat mogelijk maakt, zijn ze tamelijk kwetsbaar. Er zijn er al twee provisorisch hersteld. Als een huis Achteraf is het erg meegevallen met een deel van de ongewisheden waarop de overgangen zijn gebaseerd. De storm vloedkering werd bijna op de centime ter nauwkeurig gebouwd. Dankzij de voorbehandeling van de bodem (weg- baggeren van onstabiel zand, aanvoer van zand van een betere kwaliteit en verdichten met behulp van het trilschip Mytilus) deden zich geen onregelmati ge zettingen voor. Poortvliet: „Alleen de eerste drie jaar zijn wat zakkingen geconstateerd. Van 5 tot 13 centimeter, heel gelijkmatig. Sindsdien staat de ke ring als een huis." Rijkswaterstaat is tot het inzicht geko men dat het weinig zinvol is te eisen dat de voegovergangen de krachten kun nen opvangen die zich voordoen wan neer een superstorm de Oosterschel dekering teistert. Poortvliet. „Het gaat erom dat de kering als waterkerende constructie het dan houdt. Als zo'n storm optreedt, hebben we in Neder land waarschijnlijk wel ernstigere pro blemen dan eventuele schade aan de weg over de kering." Daarbij moet worden bedacht dat de statistische kans op een superstorm eens in de vierduizend jaar is en dat de dure voegovergangen maar 25 jaar meegaan. Poortvliet vertelt dat is be sloten de voegovergangen te vervangen door een standaardconstructie die va ker wordt toegepast, met een bewe gingsvrijheid van 8 centimeter. De overgangen van dat type kunnen krachten aan die optreden bij een storm met een statistische kans van eens in de driehonderd jaar en ze gaan net als de veel geavanceerdere exemplaren 25 jaar mee. Over een jaar of vier is de weg over de stormvloedkering aan een nieuwe as- faltlaag toe. Dan worden meteen de voegovergangen vervangen Het geluid blijft hetzelfde: kedeng. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De onderne mingsraad van havenschap Zeeland Seaports overweegt aangifte te doen bij justitie van strafbare feiten die (oud-)be- stuursleden van het havenschap zouden hebben begaan. Advo caat R. Hampsink, die de or juri disch begeleidt, zegt 'te vermoe den dat er sprake is van niet integer gedrag van ambtena ren'. De or wacht het informele ge sprek af dat hij morgenmiddag heeft met de nieuwe haven schapsvoorzitter G. de Kok Brengt dat geen duidelijkheid, dan volgt aangifte bij de hoofd officier van justitie met de vraag de rijksrecherche een onderzoek te laten doen. Raadsman Hampsink van het advocaten- collectief in Utrecht zegt dat de eerste contacten met de rijksre cherche reeds zijn gelegd en dat de aanwijzingen voldoende zijn voor een onderzoek. Over welke aanwijzingen hij beschikt, wil hij niet veel zeg gen. Hij erkent dat hij doelt op een document waarvan voorzit ter P. Kraan van de onderne mingsraad al eerder heeft aan gegeven het in bezit te hebben. Daarin staan volgens Hampsink 'concrete aanwijzin gen dat er bij het havenschap Zeeland Seaports sprake is van belangenverstrengeling'. Het gaat daarbij volgens hem om oud-havenschapsvoorzitter en -gedeputeerde economie D. Bruinooge en bestuurslid R. Barbé, burgemeester van Ter- neuzen. Commissariaat „Uit het document blijkt dat Rotterdam hen een commissari aat zou hebben aangeboden bij ESM2, het nieuwe samenwer kingsverband tussen de havens van Zeeland en Rotterdam. In ruil daarvoor zou Rotterdam meer zeggenschap krijgen." Hampsink zegt dat veel dingen onduidelijk zijn. „Als we be schikten over volstrekt concreet bewijsmateriaal, hadden we dat op tafel gelegd. Het gelijk van de ondernemingsraad blijkt pas als mensen begunstigingen heb ben aanvaard. Aanvaarden ze die niet, dan kun je je gelijk moeilijk bewijzen. Over de con crete aanwijzingen in het docu ment doe ik geen uitspraak." De advocaat zegt het document te willen verstrekken aan het havenschapsbestuur. „Maar dan wil ik de garantie hebben dat het geen consequenties heeft voor de schrijver van het rapport. Die garantie geeft het bestuur niet, dus geef ik het rap port niet vrij." De raadsman wil niet zeggen of het gaat om iemand die nu nog bij het havenschap werkt. De advocaat vindt dat er bij het ha venschap sprake is van een 'de mocratisch gat'. „De construc tie is te ingewikkeld. Niemand heeft zicht op wat er daadwer kelijk gebeurt." Or-voorzitter Kraan zegt dat het overwegen van het doen van aangifte niet is bedoeld om de druk op het ge sprek met De Kok op te voeren. Onzin Bruinooge zegt om de nieuwe ontwikkelingen te moeten la chen. Hij doet de beschuldigin gen nog steeds af als 'onzin'. „Toen ik nog in het bestuur zat van het havenschap heb ik om dat document gevraagd. Maar ik kreeg het niet. Weet u wat ik niet begrijp? De ondernemings raad stapt naar commissiever gaderingen van Provinciale Staten en gemeenteraden en naar Gedeputeerde Staten. Daar roept de or maar rond dat er aanwijzingen zijn Maar nie mand kent die. Heel vreemd." De oud-havenschapsvoorzitter zegt niet wakker te liggen van de aantijgingen. „Als de onder nemingsraad aangifte wil doen, moet hij dat gewoon doen Ik word er niet zenuwachtig van. De ondernemingsraad gaat zijn gang maar. Het komt allemaal vanzelf boven water." Bestuurslid R. Barbé reageert eveneens laconiek op de aantij gingen. „Wat moet ik er nou mee? Laat de or maar aangifte doen. De raad maakt zichzelf belachelijk. Ook wordt er steeds geroepen dat er aanwijzingen zijn. Nou, kom er dan mee." Vorige maand werd J. Verkiel, oud-commericeel directeur bij het havenschap, gepresenteerd als tijdelijk directeur van ESM. Hij vervulde die functie na het vertrek van J. Philippen, die zo wel directeur was van ESM als van het havenschap. Maar vori ge week bleek dat Bruinooge is aangesteld als tijdelijk direc teur van ESM. Verkiel is aange steld als interim manager com merciële zaken. DEN HAAG - Het vissen op mosselzaad op droogvallende zandplaten in de Waddenzee blijft voorlopig taboe. De mos selsector heeft gisteren deze tegenvaller moeten incasseren. De Raad van State oordeelde dat eind 2000 terecht een ver gunning voor het vissen op droogvallende platen is gewei gerd. Het Rijk gaf geen toestemming, omdat zich mossel- banken aan het ontwikkelen waren op de visplekken. De mosselsector beriep zich erop dat op platen mag worden ge vist, als er te weinig.mosselzaad in diepere delen van de Wad denzee ligt. Mosselzaad verwaait bovendien gemakkelijk in het najaar en de winter. Vissers én vogels hebben er dan niets meer aan. Op basis van het huidige beleid gaat het natuurbe- lang van het herstel van mossel banken echter voorvolgens de Raad van State. Dit jaar praat de Tweede Kamer nog over een nieuw visserijbeleid voor de Waddenzee. H. van Geesbergen van de producentenorganisatie mosselcultuur richtte in een reactie daar zijn hoop op. De Waddenvereniging juichte het vonnis van de Raad van State toe. MIDDELBURG - LPF Zeeland pleit voor het inenten van hobby-pluimvee in Zeeland tegen vogelpest. In Zeeland heerst momenteel geen vogelpest. De Statenfractie van de LPF Zeeland vindt het echter beter om op voorhand dieren in te enten als dat ruiming kan voorkomen. De partij vernacht dat eigenaren van hobbydieren sneller aan inenting zullen meewerken dan aan het afvoeren en doden van dieren. Frac tievoorzitter H. Smits vindt het verwerpelijk indien net als in Limburg pluimvee in kratten langs de weg moeten worden ge zet. TERNEUZEN - Een 31-jarige man uit Eeklo is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden op de Scheldeboulevard in Terneuzen voor drugs- en wapenbezit. Bij controle bleek de man in het bezit te zijn van een zakje wiet, enkele joints en een knipmes. De man heeft afstand van de goederen gedaan en kreeg een boete van zeventig euro. DEN HAAG - De kreeftenvisserij op de Oosterschelde blijft de Kamerleden S. Buijs (CDA) en J. Geluk (WD) zorgen ba ren. Zij vrezen dat staatssecretaris Odink van Visserij te veel visvergunningen heeft afgegeven. Zij hebben hem deze week uitleg gevraagd in schriftelijke vragen. Eind maart kreeg Odink al onderuit de zak van Buijs en Geluk. Zij eisten dat hij paal en perk zou stellen aan de kreeftenvisserij. Odink nep de kreeftenvissers toen op snel met een visplan voor beheerste visserij te komen en hij toonde zich bereid te praten over be perking van de kreeften visserij op vrijegronden. Voor vissers, verenigd in Vereniging De Zeeuwse Kreeft, was dat blijkbaar onvoldoende. Zij trokken onlangs weer aan de bel en vonden gehoor bij Buijs en Geluk, die van Odink willen weten welke maatregelen hij in petto heeft om een te sterke groei van de kreeften visserij in de Oosterschelde te voorkomen. MIDDELBURG - In de nacht van dinsdag op woensdag is in gebroken in een bouwcontainer aan de Klarinetweg op be drijventerrein de Mortiere in Middelburg. Er werd elektrisch en handgereedschap gestolen ter waarde van enkele duizen den euro's. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeehonden uit de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Delta moeten voortaan naar het Sea Life Centre in Blankenber- ge. Minister Veerman van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) hield daar gisteren aan vast tijdens een overleg met de Tweede Kamer. De minister bood één opening: hij zegde een onderzoek toe naar de gevolgen van zijn besluit voor de continuïteit van de zee hondencrèche in het Groningse Pieterburen, waar zieke Zeeuw se en Zuid-Hollandse zeehon den tot nu toe heengaan. L. 't Hart van de zeehondencrè che in Pieterburen heeft er ver trouwen in dat dit onderzoek zal uitwijzen dat opvang in Pieter buren noodzakelijk is. Vooral omdat er veel uitwisseling be staat tussen de zeehonden in zuidwest-Nederland en de Waddenzee. „Voor het weten schappelijk onderzoek dat wij doen, is het daarom nodig dat wij ook actief blijven in Zeeland en Zuid-Holland." CoördinatorJ.van derHielevan de eerste hulp voor zeezoogdie ren in de Zeeuwse en Zuid-Hol landse Delta was niet ontevre den over de uitkomst van het Kamerdebat. Ook al blijft er nog enige tijd onzekerheid bestaan. Mocht de zeehondenopvang toch naar Blankenberge gaan. dan is hij bereid daarover over leg te plegen met het Sea Life Centre, de provincie Zeeland en het ministerie van LNV. „Maar zover zijn we nog niet. Ik ga er van uit dat wij voorlopig met de hulp van Pieterburen verder kunnen." Schadeclaim Als Blankenberge toch als op- vanglocatie voor Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeehonden uit de bus rolt, kan dat grote gevol gen hebben. De eerste hulp voor zeezoogdieren in zuidwest-Ne derland werkt met materiaal, onder meer een terreinwagen, van Pieterburen. 't Hart is van plan dat terug te trekken, als Blankenberge definitief de op vang krijgt toegewezen. Direc- teurR. Maes van Sea Life Centre laat weten over overname van de spullen te willen praten, maar met 't Hart heeft hij nog niet gesproken, 't Hart voelt niks voor samenwerking met Blankenberge. Zij kondigt een schadeclaim aan, als LNV met Sea Life in zee gaat. Het materiaal van Pieterburen wordt momenteel niet alleen in gezet voor zeehonden, maar ook voor andere zeezoogdieren, vooral zieke en dode bruinvis sen. Die gaan voor onderzoek naar natuurmuseum Naturalis in Leiden of het Dolfinarium in Harderwijk. Van der Hiele vraagt zich af of het Sea Life Centre zich geroepen zal voelen daaraan een bijdrage te leveren, zoals Pieterburen doet Hij gaat nog deze week met de andere vrijwilligers overleggen wat zij precies gaan doen. Van der Hiele spreekt zich niet uit voor sa menwerking met Pieterburen of Blankenberge. „Het gaat ons om de dieren." Keisafstand Het ministerie van LNV heeft in principe gekozen voor opvang in België, omdat de reisafstand veel korter is, deelde minister Veerman mee. Volgens hem is dat beter voor het welzijn van de zeehonden. CD A-Kamerlid H. Ormel bracht daar tegenin dat de reisafstand van Zeeland naar Pieterburen in de praktijk nooit een obstakel is gebleken. DOMBURG - Tijdens een grote zangavond wordt morgen in ge meenschapshuis 't Schuttershof in Domburg de cd Ouwerwesse officieel gepresenteerd. Van deze cd met traditionele Zeeuwse en Domburgse volks liedjes zijn al zeshonderd stuks verkocht. Tijdens de zang avond geven de Domburgse Gaaischieters en Ringrijders onder begeleiding van een groep muzikanten een gratis concert. Wie een cd heeft besteld, kan de ze aan het eind van de avond meenemen. De zangavond be gint om 20.00 uur. Advertentie) MUZIEK EN DANS DOOR TIEN MONNIKEN UIT TIBET vrijdag 16 mei 20.30 uur DE PAREL DOMBURG Toegang 12 Donateur Nieuwe Muziek 8 Reserveren: 0118-623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45