Meer geld voor Transferium I p»B{='|d PZC Stiltetuin bij landschapscamping Slappe ondergrond oorzaak ongeval hoogwerker in Goes RFTAALD IJ Bord wijst op betaald parkeren Verbouwing dorpshuis Nieuwerkerk volgens stichting vertraagd 13 Windkracht 4 voert actie voor huizen in Brazilië Rijksbijdrage voor natransport dit jaar hoger agenda Concert Goes VANAFp^* Drankrijder gepakt Zierikzeeënaar bestraft Jongen zwaar mishandeld in Goes Drankrijder krijgt rijverbod Molenvlietsestraat Tholen dicht Korfbaltoernooi basisscholen in Zierikzee donderdag 15 mei 2003 (WAliPankow redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Uostsouburgseweg 10 Postbus 18 J380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 tftiail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl Fmail: web@pzc.nl cfHARENDIJKE - De actie- Windkracht 4 uit Scha- «ndijke heeft een jaar lang geld genaard om ontwikkelings- te kunnen verrichten in Brazilië. De naam Windkracht 4 f «taat voor vier meisjes uit de oudste catechisatiegroep van de Hervormde kerk in Scharendij- ke Janine Hanse, Joanne Kris- f lelijn, Marije de Jong en Nini de Jong' 2?zijn vorig jaar op het idee ge- iomen mee te doen aan een ont wikkelingsproject van de orga- 2 «satie World Servants. Het is een interkerkelijke ontwikke- ^organisatie die al vijftien J sar met vrijwilligers bouwpro- .7 jsten uitvoert in diverse lan- lr fei. Jongeren en volwassenen jouwen twee of drie weken lang sa-en met de plaatselijke be- Z rolking aan een kliniek, een school of een aantal huizen. '2 Demeisjes m Scharendijke heb- r jen gekozen voor een project in Brazilië Zij gaan de eerste drie weken van augustus woningen bouwen in Ocara. De meeste Eensen wonen daar nu met gro- legezinnen in een heel kleine ruimte. Het dak is gemaakt van golfplaten en de vloer van ver harde modder. De ruimte dient als woonkamer, slaapkamer en keuken tegelijk. In de daken zit ten gaten en als het regent, lekt VM bet overal. In de praktijk blijkt het moge- lijkin drie weken tijd samen met demeuwe bewoners een nieuwe woning te bouwen. Janine, Jo- inne, Marije en Nini willen daar graag hun bijdrage aan leveren deze zomer. Ze moeten alleen nog wat geld knen zien te halen om vol doende nen voor dat huis te kunnen aanschaffen. Daarom houdt Windkracht 4 op zater dag 24 mei een actiemiddag van 13.00 tot 17.00 uur op het Beth- khemplein in Scharendijke. Het feest zal bestaan uit activi sten voor alle leeftijden zoals: spelletjes voor de kinderen, hut ten bouwen, bingo, vlaggen schilderen, schminken en dans- demonstratie. ISTREEKACTIVITEITEN door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente krijgt dit jaar ruim 18.000 euro meer van het Rijk voor het na transport van het Transferium in Renesse dan vorig jaar. Vorig jaar kreeg de gemeente 59.000 euro aan rijksbijdrage in de kos ten voor het natransport. In de begroting voor dit jaar was re kening gehouden met eenzelfde bedrag. De opbrengsten van het na transport in 2002 zijn echter be palend voor de bijdrage dit jaar Vorig jaar maakten veel meer toeristen gebruik van het na transport dan het seizoen daar voor. Op basis van die toename vult het Rijk via de provincie het bedrag aan. De bijdrage voor dit jaar valt daardoor hoger uit en bedraagt in totaal ruim 77.000 euro. De bijdrage wordt recht streeks uitgekeerd aan de ver voerder. Het bedrag wordt ver volgens in mindering gebracht op de aanneemsom die de ge meente de vervoerder moet be talen voor het natransport. In het verleden is intensief ge zocht naar een mogelijkheid om voor een subsidie van het Rijk op deze kosten in aanmerking te kunnen komen. Via een uitvoe ringsovereenkomst met de de VW bleek het mogelijk het na transport aan te melden voor een bijdrage in het kader van het openbaar vervoer. Wethouder L. Geluk-Poortvliet van Verkeer geeft zaterdagmid dag om 14.00 uur de aftrap voor het nieuwe transferiumseizoen. Van half mei tot half september kunnen zowel toeristen als ei gen bewoners gebruik maken van gratis parkeren en gratis vervoer vanaf deze parkeer voorziening aan de Roelands- weg naar het strand. Er worden BRU1NISSE - Verenigingsgebouw NH kerk, 19.45 uur: Bijeenkomst christen- wouwen Passage, met een lezing over kunsten kitsch; SIRJANSLAND - Weg langs het Dijkwa- r, 19.00 uur Excursie Staatsbosbeheer doorhet natuurgebied; Koffieconcert EENESSE - Mannenkoor De ffeslhoekzangers uit Burgh- Haamstede onder leiding van Elvira Vos geeft zondagmiddag ttn koffieconcert in deJacobus- kerkin Renesse. De Westhoekzangers waren •age tijd onderdeel van het kwr Nu met Hope, maar varen snds begin dit jaar onder eigen vlag Tijdens het concert in Re- wssezondag staan er Russische en andere (volks)liederen op het programma Ook worden er enkele spirituals gezongen. Verdere medewer king verleent het Helvoets Da meskoor, dat ook onder leiding staat van Elvira Vos. Gilles en Anja van der Bijl vinden veel ruimte en veel groen belangrijk voor camping De Zonnehoeve. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - 'Eindelijk kunnen wij de knoop doorhakken!'. Deze har- tekreet prijkt op de uitnodiging van Gilles en Anja van der Bijl uit Zonne- maire voor de officiële opening van De Zonnehoeve. Na jaren van touwtrek ken en een klein jaar keihard werken aan de aanleg is de tweede Schouwen- Duivelandse landschapscamping een feit. Cultuurhistorie, rust en ruimte zijn dé steekwoorden voor De Zonnehoeve. De landschapscamping is vernoemd naar de achttiende-eeuwse Zeeuwse boerderij van Gilles en Anja van der Bijl in de polder bij Zonnemaire. Eeu wenoud familiebezit. Gilles is van de achtste generatie Van der Bijls en hij heeft er alles aan gedaan om de boerde rij in zo oorspronkelijk mogelijke staat te houden. Compleet met boerenmoes- tuin, zwartgeteerde schuur, wagen huis, met esdoorns omzoomde oprij laan, hof hek en het draaibare hok voor de hofhond. De oude stallen staan er nog en hetzelf de geldt voor de drinkputten Dat alles instandhouden is, stelt Anja van der Bijl-Dalebout, geen sinecure. „Het on derhoud kost veel geld. Alleen met een boerenbedrijf is dat gewoon niet op te brengen. Daarom wilden wij zo graag deze landschapscamping realiseren naast onze mini-camping." Bij het uitwerken van de plannen is be wust gekozen voor een bescheiden schaal: niet meer dan vierentwintig plaatsen, omgeven door veel ruimte en groen. Van der Bijl: ..Het moet allemaal niet te grootschalig worden. Wij stellen hier de rust centraal en die rust kun je alleen handhaven als je het niet te groot maakt. De landschapscamping neemt alles bij elkaar een kleine drie hectare in beslag. Anja van der Bijl; „Dat ging Gilles nog best aan het hart, want het was goede landbouwgrond. Maar wij denken dat het straks als landschapscamping meer opbrengt." De standplaatsen beslaan bij elkaar 0.8 hectare. Op de rest van het terrein is natuur 'aangelegd'. Boomweide De vroegere boomweide is in ere her steld en ook is plaats ingeruimd voor een stiltetuin. Dé plek bij uitstek om van de rust, stilte en het uitzicht te ge nieten. Verder is een fruit-boomgaard aangelegd en zijn noch kosten noch moeite gespaard om het geheel zo groen foto: Dirk-Jan Gjeltema en intiem mogelijk te maken. Van der Bijl: „We hebben alles zelf gedaan. We hebben zo'n zesduizend bomen en struiken aangeplant." Hoewel de landschapscamping nog of ficieel geopend moet worden hebben de eerste fans zich al gemeld De eerste re acties op de nog prille landschapscam ping zijn bemoedigend enthousiast. „De mensen die er al gestaan hebben willen een volgende keer weer op pre cies hetzelfde plekje." De officiële opening staat gepland voor donderdag 12 juni en wordt verricht door W. Smallegange. Voorafgaand daaraan vieren de kleuters van basis school De Zonnewijzer uit Zonnemaire er - mede in het kader van het Jaar van de Boerderij - donderdag 22 mei hun schoolfeest. Allerlei spelletjes staan op het programma. rangementen van composities van Purcell en Haydn met zang van de mezzo-sopraan Helga Kot. Het concert in de Jacobuskerk tom 14.00 uur. door Steffan ter Maat GOES - Het ongeluk met de hoogwerker aan de Jenny Weij- ermanweg in Goes op 7 april is ontstaan doordat de ondersteu ningen (stempels) van de hoog werker op een te slappe onder grond waren gezet. Een 46-jari- ge man uit het Belgische Mol, die de hoogwerker bediende, en een 27-jarige elektrotechnicus uit Papendrecht kwamen bij het ongeval om het leven. De man uit Papendrecht moest werkzaamheden verrichten aan de communicatiemast van ener- giebedrijf Delta, die achter su permarktgroothandel Sligro staat. De mast kwam bij het ongeluk deels naar beneden en sloeg een GOES - Muziekvereni ging Euphonia en zange res Marjon van Iwaarden geven zaterdag in Sport- punt Zeeland in Goes een swingend concert. Tijdens het concert wor den er nummers ten geho re gebracht van de Blues Brothers, Stevie Wonder, Frank Sinatra en Las Ket chup Het concert begint om 20.00 uur. gat in het dak van de groothan del. De 46-jarige man uit Mol kwam onder de arm van de hoogwerker terecht en overleed ter plaatse. De elektrotechnicus viel uit de bak van de hoogwer- kerarm en werd zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis in Gent. Hier overleed hij enige uren later. Het onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk werd uitgevoerd door de arbeidsin spectie. Het onderzoeksteam vond geen technische manke menten aan de hoogwerker die uiteindelijk tot het ongeluk zouden hebben kunnen leiden. De stempels waren aan de zijde waarnaar de hoogwerker kan telde op een kleine bermstrook gezet. Deze bodem was echter te slap om de druk van de stempels aan te kunnen en zo kon de hoogwerker gaan kantelen en kwamen de stempelarmen vol ledig rechtop in de grond te staan. De stempels aan de andere zijde van de hoogwerker stonden op de weg. Waarom de hoogwerker niet meer naar het midden van de weg is gezet, zodat de stem pels aan beide zijden op de weg konden worden gezet - wat een betere en steviger ondergrond was geweest - is niet duidelijk geworden. Uit het onderzoek zijn in ieder geval geen zaken gebleken die voor justitie aanleiding zijn om tot een strafrechtelijke vervol ging over te gaan. (#Eïl) Ondernemer C. Hoogerhuis waarschuwt door middel van bordjes bezoekers van Renesse dat er weer betaald moet worden voor het parkeren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon RENESSE - Het is in het begin altijd weer even wennen. Daar waar de afgelopen maanden gratis de auto achtergelaten kan worden, moet nu het toeristen seizoen weer begonnen is, be taald worden. In de eerste we ken levert dat flink wat extra parkeerbonnen op. Onderne mer C. Hoogerhuis van Delta Warenhuizen is daarom in het centrum van Renesse een actie gestart om de mensen op het nieuwe betaalseizoen te wijzen. „Let op! Vanaf 15 mei (weer) Be taald Parkeren." De borden met deze tekst hangen op verschil lende plaatsen langs de Hoge Zoom in Renesse Ze zijn opge hangen door Hoogerhuis. Als service naar zijn klanten, om hen er nog eens extra op te wij zen dat er weer betaald moet worden. In de wintermaanden kan in het Westschouwse dorp immers de auto gratis gestald worden, maar van 15 mei tot en met 15 september moeten de parkeermeters gevuld worden. Voor de toeristen is dat niet zo onwennig: onbekend in het ge bied lopen zij min of meer auto matisch naar de meter. Maar met name voor mensen, die vaak in het dorp boodschappen ko men doen, blijkt het in de eerste betaalweken altijd weer even wennen „En dat levert ieder jaar weer een hoos aan parkeer bonnen op", weet Hoogerhuis. Het seizoensmatig betaald par keren zorgt voor onduidelijk heid. Temeer omdat het gratis Transferium van Renesse op een steenworp afstand van het dorpscentrum ligt en onderzoe ken uitwijzen dat mensen ge wend zijn om te betalen voor een plaatsje voor de winkel, zou de ondernemer het met erg vinden wanneer er gewoon het hele jaar door betaald zou moeten wor den. De toeristen komen ook het hele jaar door in de weekenden naar de badplaats. „Ook in de wintermaanden staat het hier eigenlijk altijd vol." zaterdag nieuwe bussen met la ge vloeren en nieuwe buslijnen in gebruik genomen. De inwo ners van Scharendijke krijgen er op deze manier voor enkele maanden een goede busverbin ding bij. Een boekje dat gratis verkrijg baar is bij de campings in de Westhoek en in de transferium bussen geeft alle mogelijke in formatie over onder meer de tij den van het transport. BROUWERSHAVEN - Een 34-jarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland is dinsdag aangehouden we gens het rijden onder invloed van alcohol. De man liep tegen de lamp bij een controle op de Haven Zuidzijde in Brouwer shaven. Hij bleek twee keer de wettelijk toegestane limiet te hebben overschreden en kreeg daarvoor, naast een boete, een rijverbod van vier uur opgelegd. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Zierikzee voor poging tot zware mishandeling veroordeeld tot 170 uur werkstraf, 30 uur leerstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man verkeerde 12 oktober vorig jaar in zijn woonplaats onder invloed van alcohol toen hij na een caféruzie een toe vallige voorbijganger met een mes probeerde te verwonden. Ook had hij tijdens de Zierikzeese kermis een veertienjarige jongen mishandeld en bedreigd. Voor beide delicten heeft hij 47 dagen in voorarrest gezeten De Zierikzeeënaar moet zich vanwege zijn alcoholprobleem houden aan de voorwaarden van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. GOES - Een 21 -jarige jongen uit de gemeente Reimerswaal is gistermiddag in de omgeving van het Stationsplein in Goes zwaar mishandeld door een onbekende groep jongeren. De jongen vroeg bij een kantoor aan het Stationsplein om hulp. Daar is volgens het alarmnummer gebeld voor een am bulance. Hij werd met een ontwrichte kaak en een scheurtje in de schedel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes Na kor te tijd mocht hij naar huis. De oorzaak van de mishandeling is niet bekend. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een 45-jarige automobilist uit de gemeente Middelburg heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een rijverbod van vijf uur gekregen De man werd tegen één uur 's nachts aangehouden op de Tweede Weg in Nieuw- en Sint Joosland omdat hij met een aanhangwagen zonder achterverlichting reed. Bij controle bleek dat hij ruim twee keer te veel gedronken had. THOLEN - De Molenvlietsestraat in Tholen is vanaf volgende week maandag tot en met volgende week vrijdag afgesloten in verband met werkzaamheden. De omleiding wordt met bor den aangegeven en het verkeer dat uit de Kerkstraat komt kan het centrum via de Markt of Oudelandsestraat verlaten. Het bevoorradingsverkeer naar het centrum van Tholen maakt gebruik van de Molenvlietsestraat, het probleem is echter dat de straat een slappe veengrond als ondergrond heeft. Dit betekent m praktijk dat er ongeveer om de drie maanden reparatiewerkzaamheden moeten plaatsvinden aan de zogenaamde punaises die er liggen. Dit is een bestra ting die iets hoger ligt dan de overige bestrating. Dat geeft een remmende werking, maar de punaise heeft ook vooral een at- tentieverhogende functie voor het verkeer. De slechte onder grond zorgt er voor dat de bestrating van de punaise omhoog komt. Daarnaast functioneert in praktijk de snelheidsrem- mende werking ook niet. De punaises blijven nu wel liggen, maar worden op gelijke hoogte gebracht met de rest van de straat. door Famke van Loon NIEUWERKERK - De verbou wing van Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk gaat vertraging oplopen. De voorbereidingen zijn getroffen, maar de gemeen te Schouwen-Duiveland kan volgens het stichtingsbestuur op dit moment niet de bouw kundige steun geven die is beloofd. De aanvraag van de be nodigde vergunningen moet daarom uitgesteld worden. In een brief aan het college spreekt het bestuur van de Stichting Ons Dorpshuis Nieu werkerk zijn zorg hierover uit. Voorzitter J. Prins verwacht dat de vergunningen niet eerder dan na de zomer kunnen worden aangevraagd, waardoor het sloop- en bouwwerk nooit zoals gepland in het najaar kan star ten. Wethouder A van der Wou den verwacht dat het met de vertraging flink mee kan vallen en stelt dat het stichtingsbe stuur niet 'ongeduldig' moet worden. „Vaak zit de vertraging niet in het maken van de plan nen maar in de centen En die zijn hier al veiliggesteld." Het dorpshuis van Nieu werkerk moet in een nieuw jasje gesto ken worden. Om met zijn tijd mee te gaan moet het meer dan nu een centrale plaats in het dorp gaan innemenwaar bewo ners en toeristen de hele dag kunnen binnenlopen Voor kunstexposities, activiteiten of gewoon voor een babbeltje. Daarnaast moeten de mogelijk heden openblijven om in navol ging van Kerkwerve een servi cepunt te worden. Wat het dorpshuis moet worden en hoe het huidige pand daarvoor ver bouwd zou moeten worden, heeft het stichtingsbestuur uit eengezet in een tussenrapporta ge voor de gemeente. Nadat de gemeenteraad voor dit jaar 450.000 euro heeft vrijge maakt voor dit Nieuwerkerkse project en de wensen en eisen op een rijtje zijn gezet, lijkt ervaart te zitten in de nieuwe toekomst van Ons Dorpshuis. Maar de stichting maakt zich zorgen, zo blijkt uit een brief aan het colle ge Want om nu een compleet plan voor een nieuw dorpshuis op tafel te leggen zoals is afge sproken, is niet gelukt „Helaas zijn wij daartoe momenteel niet volledig in staat vanwege het feit, dat de gemeente Schou wen-Duiveland (nog) steeds niet in de gelegenheid is om in het bouwmanagement te parti ciperen in de persoon van een architect bouwkundige. Voorzitter Prins stelt dat de ver nieuwing van het dorpshuis vertraging zal oplopen. De bouwaanvragen voor de ver gunningen hadden op dit mo ment 'kant en klaar' moeten zijn. Hij gaat er nu vanuit dat die niet eerder dan na de zomer ingediend kunnen worden. .Willen we dit jaar nog gaan be ginnen, dan zal er verrekte snel gehandeld moeten worden." Wethouder Van der Wouden deelt die zorgen van het stich tingsbestuur niet. De afspraak is volgens hem dat de stichting goed op een rijtje zet wie het dorpshuis gebruikt en welke functies het zou moeten hebben, waarna de gemeente een bouw kundige hiermee aan het werk zet. De wethouder is een beetje gepi keerd over het verwijt van het stichtingsbestuur. Nadat een fors bedrag voor het project is gereserveerd valt het niet in goede aarde dat nu gesugge reerd wordt dat de gemeente niet hard genoeg loopt. Volgens Van der Wouden staat de ver nieuwing van het Nieuwerkerk se dorpshuis hoog op de lijst. Zo hoog zelfs dat de gemeente overweegt externe hulp in te schakelen om het project snel op te pakken „We trekken er zo hard mogelijk aan." ZIERIKZEE - Korfbalvereni ging All Ready houdt woens dagmiddag 21 mei vanaf 13.00 uur het jaarlijkse korfbaltoer nooi voor basisscholen op sport park Bannink in Zierikzee. Leerlingen van zes basisscholen op Schouwen-Duiveland ne men eraan deel. Er wordt gespeeld in vijf poules en er wordt onderscheid ge maakt in drie verschillende leeftijdsgroepen. De winnaars mogen later in het seizoen mee doen aan de Zeeuwse korfbal kampioenschappen voor scho len. Voor All Ready biedt dit evene ment een goede mogelijkheid om de korfbalsport te promoten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43