Nationaal circus boos op gemeente TOT HEDEN 16 17 MEI Bedrijven komen in problemen door vergrijzing Wereldreizigster weet te boeien VAN VERLEDEN www.middelburg.nl Chaos door stremming Zeelandbrug zeeuwse almanak LSD: Wil ontbreekt voor waterwoningen in Noorderpolder Kind Schouwen-Duiveland beschuldigd van broodroof Vrouw raakt zwaargewond bij ongeval in Kruiningen Stroper beboet FEESTEN VAN BELEVING 2003 L0SKADE MIDDELBURG voor het complete programma waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 15 mei 2003 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een stremming van de Zeelandbrug heeft gis termiddag aan beide opritten voor een kleine verkeerschaos gezorgd. Bestuurders die in de gaten kregen dat de brug door een storing niet meer dicht kon. probeerden om te keren of ach teruit te rijden om aan de op stopping te ontsnappen. Aan de Noord-Bevelandse kant gingen korte tijd de slagbomen neer, bedoeld in geval van cala miteiten. Het verkeer aan Sehouwse zijde kon uiteindelijk door de politie vanaf het kruis punt van de N57 met de Weg naar de Val worden omgeleid. De storing werd veroorzaakt door een technisch mankement. Toen de klep van de brug open ging, zag de brugwachter tot zijn schrik een auto van de on derhoudsdienst op het beweeg bare deel van het fietspad ge parkeerd staan. Om ongelukken te voorkomen, drukte hij de noodknop in. Achteraf bleek de auto geen gevaar te lopen. De ontgrendeling van het veilig heidssysteem liet het echter af weten, waardoor de brug niet kon zakken. Volgens regiome dewerker I. Lamse van de on derhoudsdienst van de provin cie was er sprake van een storing in het elektrisch circuit. Het eu vel kon binnen een goed half uur worden verholpen. „Toevallig was er een monteur in de buurt." Het mankement heeft geen schade veroorzaakt, aldus Lam se. Het scheepvaartverkeer heeft geen hinder ondervonden. Het beweegbare brugdeel kon ver genoeg omhoog De 7 maanden oude Rosanna uit Tholen heeft het best goed getroffen met haar twee ou dere broers. Daniël (7) en Thomas (4) doen regelmatig hun best de jongste aanwinst te vermaken. Na een langdu rige clownerie van Thomas, waarom het meisje hard moest lachen, constateerde vader dat zijn zoon succes had. Wat vermoeid keek Tho mas op en verzuchtte„Ja, maar ik kan dat kind toch niet de hele dag bezighou den?" door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De vergrijzing van het Zeeuwse werknemers bestand stelt veel bedrijven in de nabije toekomst voor grote problemen. Binnen nu en 2010 zullen bedrijven in alle secto ren, met uitzondering van die in de landbouwsector, detailhan del en horeca geconfronteerd worden met een toename van het aantal vacatures, omdat ou dere werknemers met pensioen gaan. Verwacht wordt dat de komen de jaren zo'n 2350 vervangings vacatures ontstaan, waarvoor moeilijk mensen gevonden kun nen worden Met name mensen met een opleiding op mbo-ni- veau. Dat blijkt uit het onder zoek naar de personeelsvraag van bedrijven dat Etin Advi seurs uit Tilburg in opdracht van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversorganisatie (BZW) heeft uitgevoerd Het bureau zette een enquête uit onder 240 (grotere) bedrijven in Zeeland. Eenderde van de be drijven werkte aan het onder zoek mee Uit de bevindingen blijkt dat de problemen om ver vangende werknemers te wer ven in Zeeuws-Vlaanderen iets minder urgent zijn dan in de rest van Zeeland. Dit heeft te maken met het feit dat de vacature graad in Zeeuws-Vlaanderen iets lager ligt. Daarnaast zijn bedrijven en zorginstellingen in de grensregio eerder genegen om personeel te werven in Bel gië. Uit het onderzoek valt op te ma ken dat de meeste vervangings vacatures zich de komende ja ren - het zwaartepunt ligt in de jaren tot 2006 - voordoen in de zorgsector, de industrie (vooral technische beroepen) en in de administratieve sfeer. Het vin den van mensen met een hbo- opleiding zal niet zo'n groot probleem opleveren. Dat ligt evenwel anders met mbo'ers. die driekwart van het aantal va catures voor rekening nemen. Het vinden van lieden met een technische achtergrond valt vooral in Zeeuws-Vlaanderen bitter tegen Overigens wordt in het onderzoek van het Tilburgse bureau alleen gewag gemaakt van vervangingsvacatures. Nieuwe banen die ingevuld moeten worden, bijvoorbeeld bij het doorgaan van de aanleg van de WCT. zijn in het onder zoek niet betrokken. Ook dat kunnen er ruim 2000 zijn. De werkgeversorganisatie en de Kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone willen dat op zeer korte termijn handelend wordt opgetreden De bedrijven zelf werken op ad hoc-basis al samen om perso neel te werven. Ook vinden de ondernemersvoormannen het van groot belang dat niet alleen voor nieuwe medewerkers, maar ook voor hun partners in Zeeland voldoende geschikte banen aangeboden worden. Cursussen Voorts hebben volgens Kring voorzitter Jan van den Braak di verse bedrijven samenwer kingsovereenkomsten gesloten met scholingsinstituten als het ROC Westerschelde om het aan bod aan cursorisch onderwijs te verruimen. Volgens Van den Braak zullen de bedrijven de re laties met onderwijsinstituten aan weerszijden van de Wester schelde verder moeten uitdie pen. Jan van den Braak en Rien van Nunen (BZW) vinden dat het provinciebestuur met het oog op de vergrijzingsproblematiek die Etin schetst de wervingscam pagne 'Welkom in Zeeland' ze ker moet continueren. Gepleit wordt verder voor meer diep gang. BZW en Kring hopen binnen kort met economie-gedeputeer de G. de Kok over de vergrij zingsproblematiek te kunnen praten. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De waterwonin gen - het alternatief van Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) voor de gesneuvelde woontorens van Noorderpolder - zijn 'een beetje weggefoezeld'. LSD-fractievoorzitter P. Berre- voets-Ringelberg suggereert dat bij de gemeente de wil ont breekt hierover na te denken voor de noordelijke nieuw bouwwijk van Zierikzee. „Want in Poortambacht kan het wel." Het college heeft deze week het alternatieve plan voor de woon torens van Noorderpolder ge presenteerd. In plaats van torens van acht verdiepingen worden 36 luxe appartementen voor senioren nu ondergebracht in twee urban villa's plus: com plexen van vier bouwlagen met daar bovenop één kleine verdie ping met twee penthouses. De twee villa's moeten net als de woontorens verrijzen aan de zuidkant van de waterpartij Identiteit Hoewel er j uist tegen bouwen op die plek veel weerstand was van omwonenden, wil het college daar toch aan vasthouden. Om de nieuwe wijk een identiteit te geven moet daar een soort ori ëntatiepunt komen. Daarbij mag de waterpartij volgens de stedenbouwkundige mores niet in het niets eindigen; iets moet de vijver optisch gezien afslui ten. Vanuit volkshuisvesting heeft Schouwen-Duiveland te vens de luxe appartementen voor senioren nodig Het aangedragen alternatief van LSD - de bouw van water woningen langs de westkant van de waterpartij en de zuid kant onbebouwd afsluiten met een rij bomen - past volgens het college niet in de opzet van Noorderpolder Wanneer daar voor gekozen zou worden, ver andert de nieuwbouwwijk in stedenbouwkundig opzicht 'di rect en indirect' „Los daarvan zou deze variant de realisatie van het beeldbepalende dijkli- chaam (in de wijk) onmogelijk en praktisch onuitvoerbaar ma ken", zo geeft het college als ex tra reden om het LSD-plan af te voeren. Fractievoorzitter Berrevoets is hierover niet verbaasd. De wa terwoningen zijn volgens haar door de gemeente weggefoe zeld. Want dat het niet zou kun nen, gaat er bij Berrevoets niet in. In die andere nieuwbouw wijk in Zierikzee - Poortam bacht 11 - kan het immers wel. „Maar je moet het wél willen." Dat het college nu toch als alter natief kiest voor de bouw van twee appartementencomplexen van vijf verdiepingen verrast haar wel. Temeer omdat zowel door de gemeenteraad als door de omwonenden duidelijk is aangegeven dat hoogbouw daar niet de bedoeling is. „Het colle ge lijkt wat hardleers Volgens Van de Velde heeft de gemeente bij het maken van het alternatief wel degelijk reke ning gehouden met de opmer kingen van de raad en de bewo ners. Door de twee villa's iets uit elkaar te zetten en ten opzichte van elkaar te draaien, blijft er onder meer vanuit Verpleeghuis Cornelia zicht op de waterpar tij. Ook omdat een deel van de parkeerplaatsen bij de apparte menten ondergronds gemaakt worden Het onbebouwd laten van de zuidkant van de water partij, zoals de Vereniging Noorderpolder i.o wil, is wat de wethouder betreft geen optie. Unreel Modde JJBIKZEE - Het Nederlands Nationaal Circus Herman Renz umijt dcgemeente Schouwen- Duiveland broodroof. Het uit 85 KKen bestaande gezelschap ïiihallaugustus z'n tenten op- ilian in Zierikzee, maar is niet Hij dat de gemeente rond de rfde tijd ook een speelvergun- ,ia« heeft afgegeven voor het Libe Circus Renz Berlin. een andere naam aan te nemen, noemt Schol 'het toppunt'. „Neem alleen al onze vijftig vrachtwagencombinaties waarmee wij rijden, die zouden we dan allemaal moeten afplak ken. Dat lijkt me niet geweldig! Deze manier van doen hebben wij nog nooit meegemaakt Hij wijt het ontstaan van de pro blemen aan het gebrek van een helder evenementenbeleid op Schouwen-Duiveland. In de zelfde periode geeft Herman Renz ook voorstellingen in Vlis- singen en Ouddorp en daar zijn de condities wél goed geregeld, zegt Schol. Schrappen Het circus overweegt zijn voor stellingen voor Zierikzee uit het programma te schrappen en be kijkt of de gemeente financieel aansprakelijk kan worden ge steld. Herman Renz kan per optreden twaalfhonderd bezoe kers hebben en loopt zo moge lijk zesduizend betalende gas ten mis. Volgens Schol is er een brief onderweg waarin het be stuur om opheldering wordt ge vraagd. Ook is de kwestie aan gekaart bij de Vereniging Nederlandse Circus Onderne mers (VNCO). De gemeente heeft zich strikt aan de regels van het vergun ningstelsel gehouden, reageert juridisch medewerker R. Lie- vense. Bovendien zitten er geen drie, maar vijf dagen (Renz Ber lin staat van 6 tot en met 10 au gustus in Zierikzee) tussen de reeks voorstellingen. „Wanneer evenementen op dezelfde dag vallen, gaat het niet door. Dat gaat in dit geval niet op en dus bestaat er voor ons geen weige- nngsgrond wanneer we een an dere aanvraag binnenkrijgen. Zouden we dat wel doen. dan is de kans groot dat wij door de rechtbank worden teruggeflo ten." De gemeente heeft Herman Renz een andere datum en speellocatie aangeboden, ook al is dat naar idee van Lievense overbodig, gezien de grote aan tallen toeristen die dan op Schouwen-Duiveland verblij ven De suggestie van een naamswijziging is volgens hem nooit serieus bedoeld geweest. Bestuurders die in de gaten kregen dat de Zeelandbrug door een storing niet meer dicht kon, probeerden om te keren of achteruit te rijden om aan de opstopping te ontsnappen. foto Dirk-Jan Gjeltema Het Nederlandse circus heeft ruim een jaar geleden een ver ding aangevraagd voor vijf I voorstellingen gedurende drie 'dagen Aansluitend op de toe- kenning zijn in overleg met de igemeente data gepri kt 1516 en I 17 augustus), waarbij is geke- j ken naar andere evenementen rond dat moment, die wellicht Zinvloed zouden kunnen zijn cphet bezoekersaantal. „\'iet alleen wij, maar ook een j'emeenteheeft baat bij een goe- ae spreiding van activiteiten in de regio", zegt woordvoerder 8. Schol van Herman Renz. Jaar in Schouwen-Duiveland houden ze er kennelijk andere gedachten op na. Volgens Schol is tijdens het overleg expliciet gevraagd naar ce komst van andere circussen Daarbij is door de gemeente aangegeven dat er voor 15 au gustus geen kapers op de kust waren „Via, via zijn wij er achter geko- men dat na ons een ander circus een vergunning heeft aange vraagd en gekregen. Op zich I. vinden wij dat helemaal geen probleem, we moeten allemaal O ons boterhammetje verdienen, maar wél als daar maar drie da- Is gen tussenzit," Wanneer beide circussen boven in dien de naam Renz in zich dra gen, leidt dat alleen maar tot ex- L ira verwarring, voorziet Schol. J)e mensen zullen denken dat k dat circus al hebben gezien, h j met als gevolg dat wij het mooi hunnen vergeten De suggestie van de gemeente j aan Herman Renz om (tijdelijk) Advertentie van onze regioredactie KRONINGEN - Een 44-jarige vromvuit de gemeente Reimers- waal is gisterochtend rond half twaalf zwaargewond geraakt bijeen ongeval op de Goversweg in Kruiningen. Twee auto's kwamen door tot r.og toe onbekende ooi-zaak op de Goversweg in Kruiningen frontaal met elkaar in botsing. De 44-jarige vrouw raakte door het.ongeval bekneld in haar au to. .De brandweer rukte uit om haar uit haar benarde positie te bevrijden. Het slachtoffer werd met zware botbreuken aan arm en boven been met de ambulance naar het Oosterseheldeziekenhuis in Goes gebracht. De bestuurder van de andere auto, een dertigjarige man uit Doorn, werd voor onderzoek naar hetzelfde ziekenhuis ge bracht. Na het ongeval kwamen de brandweer van Kruiningen, drie ambulances, de politie en de traumahelikopter ter plaat se. De Goversweg aan de kant van ce Oude Rijksweg en de Oude Dijk in Kruiningen werden voor ongeveer drie uur voor het ver keer afgesloten. Wereldreiziger Corine van Tol leest voor aan leerlingen van openbare basisschool 't Kofschip, die haar een 'onverwacht bezoek' brachten. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze zijn niet bang. De stoe re jongetjes van groep 1 van openbare basisschool 't Kofschip durven best op berenjacht. Dat beweren ze althans te genover 'vvereldreizigster' Corine van Tol die haar tentje heeft opgezet op een grasveldje achter de school. In het kader van de Nationale Voorleesdag ontving zij gisteren alle groepen van de Zierikzeese school en had voor elke groep een pas send voorleesboek paraat. Om het voor de kinderen allemaal nog spannender te maken heeft het onderwijsteam van 't Kofschip samen met hulpvaardige en creatieve ouders een speurtocht in elkaar gezet. Juf Ali Hagesteijn loopt gewapend met een heuse schatkaart vooraan. De kinderen houden hun juf nauwlettend in de gaten. Tegenover een huis waar drie vlaggen in de tuin staan houdt juf Ali halt. „Zou het hier zijn9 Op de kaart staan ook drie vlaggen." De kinderen corrigeren hun juf. Rechtdoor moet het, vinden zij. Juf Ali zwicht. Een paar straten verder arri veert de stoet bij wereldreizigster Van Tol. Die reageert aangenaam verrast op het 'onverwachte bezoek'. Zij wijst op haar boterham met pindakaas. „Ik zat net te eten. Maar ik vind het heel gezellig dat jullie er zijn." Berenjacht Het voorstel om voor te lezen uit het spannende "Wij gaan op berenjacht' van Helen Oxenbury en Michael Rosen wordt gretig aanvaard. Van Tol. „Maar het is wel erg spannend. Eigenlijk durf ik niet zo goed De stoerste jongetjes in koor: „Wij wel." In het verhaal worden kinde ren op berenjacht gevolgd. Inclusief alle problemen die ze daarbij moeten over winnen als lang wuivend gras, weerbars tig kreupelhout, zuigende modder en een eng water. Als de beer daadwerkelijk gevonden wordt slaat de paniek toe en volgt de reis in omgekeerde richting. Diep onder de dekens gekropen zweren de jagers nooit meer op berenjacht te gaan. Het verhaal wordt ademloos gevolgd door de kinde ren. „Ze gaan er echt helemaal in op", weet schooldirecteur Joke van Anraad die het tafereeltje met tevredenheid ga deslaat Lezen is, vindt zij, ontzettend belangrijk voor de ontwikkeling van kinderen. „Ze doen er niet alleen feitenkennis door op, maar krijgen ook inzicht in hoe mensen foto Dirk-Jan Gjeltema denken en wat ze voelenVoor ons is lezen een speerpunt in het onderwijs. Daarbij is lezen gewoon erg leuk." Voorleeswedstrijd Tijdens de Nationale Voorleesdag deden elf kinderen in het Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht mee aan de finale van de Nationale Voorleeswedstrijd. De Zeeuwse voorleeskampioene Eva le Clercq uit Zierikzee viel hierbij niet in de prijzen De wedstrijd werd gewonnen door Annelou Izeren uit het Zuid-Hol landse Pijnacker, die voorlas uit 'Acht- ste-groepers huilen niet' van Jacques Vriens De Gelderse Sanne Oudshoorn werd tweede en Lisanne van der Stouw uit het Flevolandse Zeewolde legde be slag op de derde plaats. De Nationale Voorleeswedstrijd is een initiatief van Stichting Lezen. KATS - Een 28-jarige man uit de gemeente Goes heeft gistermid dag op de Zeedijk bij Kats een proces-verbaal gekregen we gens visstroperij. De man werd gezien toen hij in duikersuitrusting in het water verdween. Ongeveer een uur la ter kwam hij met een net met daarin vijf kreeften weer naar boven Hij werd aangehouden en de kreeften werden na inbe slagname weer teruggezet in de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41