Verdachte van terreur al stoppen bij de grens Balkenende II vindt vierkante cirkel uit KijkshopKnaller Beboeten dieven door winkeliers blijkt te werken Belangrijkste maatregelen \dvies van Commissie vreemdelingenzaken Te weinig hulp bij vinden baan voor bijstandsouder .andbouw stelt noodfonds voor vogelpest open Daklozenteam oefent voor WK Prinses Margarita eist geld terug Judith Koelemeijer krijgt Ezelsoor Psychiatrie wil geen rookverbod Midas Dekkers onderscheiden Haagse taxiklant komt op de foto Van der Sluijs burgemeester van Maarssen A 1 gfll donderdag 15 mei 2003 ■^rVynnne Hamer 10HAAG - Nederland kan en cZj «et er meer werk van maken 0 mensen die zich bezighou den met terroristische activitei- niet toe te laten of uit te zet- Zo zouden de Immigratie- ^Naturalisatiedienst IND, de ueéodelingendienst en -politie ilfrtermoeten zijn op bepaalde «evens en die aan de Algeine- Inlichtingen- en Veiligheids- ist AIVD moeten doorgeven. i* )ieverplichting bestaat nu nog set zodat veel relevante ïnfor- «re op de plank blijft liggen v,s is een databank mogelijk narin de gegevens worden op feil van personen die mo- ijkeen gevaar kunnen vor- voor Nederland. Dat stelt Adviescommissie voor wt -Eeemdelingenzaken (ACVZ) in 3 gisteren gepubliceerd ad- IÏK aan minister Na wijn van feemdelingenzaken en Inte ntie. Decommissie doet 21 aanbeve len om via het vreemdelin- f\ genbeleid het huidige nationale ictieplan voor terrorismebe- It irijding en veiligheid te verbe- .Ermoet vooral meer wor- gedaan aan preventie. Zo roeten personen die vanuit zo neten risicolanden naar Ne- cand willen komen, al in hun «gen land worden gecontro- iêrd. Dat kan op het moment datzij een machtiging tot voor- bpig verblijf (MVV) aanvragen. Er komen meer mensen naar Nederland met een MW voor «nregulier verblijf dan via een A asielprocedure. commissie wil dat Neder- iüdrisicoprofielen opstelt, zo- És in Canada gebeurt. Daar «.-den al jaren vreemdelingen- cveüigheidschecks uitgevoerd - w de hand van profielen voor slividuen. Jaarlijks worden darmee enkele honderden lensen geweigerd omdat zij riet 'safe' zijn, Voor de asielpro- EINDHOVEN - Bedrijven die »ls gevolg van de vogelpest af wenen op een faillissement, 21 binnen vanaf vandaag een be lt i wpdoen op een noodfonds. Bl Eet ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) 5leeft ee eerste storting van jj drie miljoen euro in het fonds gedaan. Volgens een woord- oerster van het fonds staan in -tder geval al 110 bedrijven op sn wachtlijst voor financiële r i tegemoetkoming. 8; Het Rijk zal stortingen van an- jj''.eren (gemeenten, provincies of agrarische organisaties) ver- ïlen. Het gaat om een letting van het noodfonds j dat LNV in 2001 tijdens de 3 j cond- en klauwzeercrisis op- 5 richtte. De financiële steun ïordt verleend in de vorm van ftnrentesubsidie tot een bedrag van maximaal honderdduizend «uo Het bestuur van de Stich ting Fonds MKZ - AI, zoals het "oodfonds officieel heet, ope reert zelfstandig en beoordeelt zdf de aanvragen. Het moet gaan om bedrijven met toe komst, maar die het nu niet op egenkracht redden. GPD cedure bestaan in Nederland al soortgelijke profielen. Volgens voorzitter T. van Os van den Abeelen van de commissie kan met de verzamelde gege vens niet alleen een strafrechte lijke aanpak volgen, maar is ook een bestuurlijke maatregel mo gelijk. Via het bestuursrecht is het wellicht eenvoudiger de vreemdeling ongewenst te ver klaren en bij voorbaat te weren of uit te zetten als die persoon al hier is. Daarvoor moet een nieu we procedure komen om de in formatie van de AIVD te kunnen gebruiken, zonder dat inzicht wordt gegeven in de werkwijze van de AIVD. In het strafrecht ligt een en ander moeilijker in verband met de bewijslast. Minister Nawijn zegt het ACVZ-advies te zullen bestude ren, maar volgens hem zijn al veel zaken in gang gezet waar voor de commissie pleitZo wer ken de lidstaten van de Europe se Unie aan harmonisering van het visumbeleid en de ontwik keling van een vingerafdruk systeem. Ook komt er meer in- formatieuitwisseling tussen IND en AIVD. ANP door Henk van Lierop DEN HAAG - Gemeenten doen te weinig om bijstandsouders aan een betaalde baan te hel pen. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een gisteren ver schenen rapport. Zij toont zich sceptisch over het slagen van een nieuw wetsvoorstel over de bijstand, dat staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) deze week indiende bij de Tweede Kamer. Ongeveer een kwart van de bij standsgerechtigden is bij standsouder. Gemeenten doen minder moeite hen aan het werk te krijgen dan bij andere uitke ringsgerechtigden en ze krijgen vaker een ontheffing van de plicht om werk te zoeken. De Rekenkamer deed onder zoek bij achttien gemeenten. Alleenstaande ouders komen moeilijk aan werk door een ge brek aan opleiding, kinderop vang en sociaal-medische pro blemen. Ruim de helft heeft een formele volledige ontheffing van de plicht betaald werk te gaan ver richten. In het nieuwe wetsvoorstel van staatssecretaris Rutte. dat op 1 januari 2004 van kracht moet worden, krijgen de gemeenten een budget en moeten ze zelf daaruit de bijstand betalen. ANP pagina 12: uitgelicht ROTTERDAM - Voetballer Jeandiro vertoont zijn kunsten op het trainingsveld aan de Maasboulevard in Rotterdam. Hij traint, samen met zijn teamgenoten van het Rotterdamse daklozenelftal, voor het WK-voetbal voor daklozen in Oostenrijk in juli van dit jaar. De spelers oefenen drie keer per week. Coach Sander de Kramer, hoofdredacteur van het Straatmagazine en de enige mét dak boven zijn hoofd, beeft het elftal zelf samengesteld. Hij is, gezien de resultaten van recente oefenpotjes, optimistisch over de kansen van zijn team. foto Guido Benschop/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Niet veel meer dan vijftien pagina's telt het re geerakkoord van het tweede ka binet-Balkenende, dat naar verwachting morgen wordt ge presenteerd. Maar de tekst zal er niet om liegen. Een nooit eerder vertoond bedrag aan bezuini gingen (ruim 15 miljard euro) wordt gepaard aan allerlei maatregelen die bedoeld zijn om de economie te stimuleren. Vrijwel alle burgers zullen de broekriem moeten aanhalen, en toch wordt verlangd dat de vak centrales tekenen voor meerja rige loonmatiging. Er komt (iets) meer geld voor onderwijs, milieu en veiligheid; niettemin wordt het aantal ambtenaren fors ingekrompen. De onderhandelaars van CDA, WD en D66 hebben de afgelo pen twee weken een vierkante cirkel moeten uitvinden. Want je hoeft geen geleerde te zijn om te begrijpen dat miljarden be zuinigen op korte termijn altijd slecht is voor de economie. En toch moet die worden vlot ge trokken. Nog zo'n tegenstrijdig heid: met veel minder ambtena ren méér werk verrichten. Want het kabinet heeft zich ten doel gesteld de wachtlijsten in de ge zondheidszorg weg te werken, het onderwijs te verbeteren en de veiligheid op straat te verho gen, terwijl ruim 12.000 ambte naren hun baan zullen verhe zen. De list van het kabinet kan wor den samengevat onder de tref woorden minder regels en bureaucratie, vérgaande her vormingen en: flink dreigen. Om met het laatste te beginnen: de vakcentrales moeten weten dat zij de zwartepiet krijgen als de lonen hard stijgen. Loonmatiging levert een bezui niging van 4,5 miljard euro op; bijkomend voordeel is dat de Nederlandse concurrentieposi tie verbetert. Overigens heeft het kabinet nóg een ijzer in het vuur. Van minder regels en bureau cratie wordt eveneens veel ver wacht. Door het bedrijfsleven meer de vrije hand te geven, denkt het kabinet de admini stratieve lastendruk van onder nemingen met ruim een miljard euro te kunnen verlichten. De rijksoverheid zelf gaat eveneens grondig op de schop Met name kinidêi^EM van onze redactie binnenland DEN HAAG - Dc komende vier jaar bezuini gen CDA, VVD en D66 voor een recordbedrag van 15 miljard euro. De grootste posten zijn loonmatiging (4,5 miljard) en bezuinigingen op de uitkeringen (1,5 miljard). Onderwijs en veiligheid krijgen elk ruim 500 miljoen euro voor verbeteringen. De hoofdlijnen: De eigen bijdrage/eigen risico in de ziekte kostenpolissen wordt verdubbeld van 100 naar 200 euro. De kosten voor fysiotherapie voor niet-chro- nische klachten worden niet meer vergoed. Het vergoedingenpakket wordt verkleind. De publieke omroepen moeten inleveren. Een voorzien extraatje van 20 miljoen komt te ver vallen. Verder wordt het budget van 650 mil joen met 30 miljoen gekort. Een deel van cle onroerendzaakbelasting wordt over drie jaar geschrapt Het gedeelte voor gebruikers/huurders verdwijnt in 2006 (kosten 1,1 miljard). Het eigenarendeel voor huisbezitters blijft. De aftrek van hypotheekrente wordt beperkt De winst uit de verkoop van een huis is niet af trekbaar in een nieuwe hypotheek. Opbrengst: circa 500 miljoen euro. Het 'kwartje van Kok' (benzineaecijns) blijft. Het gaat straks op aan onderhoud van het spoor, wegverbreding en aankoop van natuur gebieden. Samen 500 miljoen euro. De WW-rechten van maximaal vijf jaar blij ven onaangetast. Het plan om de rechten te halveren is ten slotte geschrapt. Wel introdu ceert de coalitie 'aanmoedigingen' om mensen te bewegen sneller een baan te aanvaarden. De nieuwe coalitie is uiteindelijk ook afge stapt van een verhoging van de benzineaccijns en de tabaksaccijns. Deze lastenverzwaringen zouden slecht zijn voor de economie. De huursubsidie voor mensen die wat inko men betreft in een relatief te duur huis wonen, wordt vanaf 2004 gekort met 15 procent over het bedrag boven de 'normhuur'. Het ziektekostenstelsel wordt hervormd. Er komt één basisverzekering voor alle Nederlan ders in 2006, waardoor het onderscheid tussen particulier- en ziekenfondsverzekerden ver valt. De zorgaanbieders en verzekeraars moe ten meer concurreren. De WAO wordt hervormd, overeenkomstig het advies dat de SER eerder heeft uitgebracht. Deze uitkering is straks alleen beschikbaar voor volledig arbeidsongeschikten. Het huwen met een buitenlandse bruid wordt bemoeilijkt. Wie een partner uit een niet-Euro- pees land wil halen, moet ten minste 120 pro cent van het minimumloon verdienen. De hu welijkskandidaat moet in het land van her komst geslaagd zijn voor een examen Neder lands (zelf te betalen) en ten minste 21 jaar oud zijn. Er wordt een aantal democratische hervor mingen doorgevoerd. Er komt op termijn een gekozen burgemeester, een gemengd kiesstel sel (met regionale kandidaten) en hel kabinet doet een onderzoek naar de (on)mogel ïjkheden de premier rechtstreeks te laten kiezen. Van de invoering van een referendum wordt afgezien. GPD AMSTERDAM - Prinses Margarita wil dat de bank MeesPier- son haar gedeeltelijk schadeloos stelt voor de verdwijning van 100.000 dollar van haar rekening Ze eist dat in een kort geding, dat vermoedelijk op 2 juni zal dienen in Amsterdam. Dat heeft haar advocaat, F. Kemp, gisteren gezegd. Het geld werd volgens Kemp in 1998 overgemaakt naar Margarita's vader Carel Hugo de Bourbon de Parme. Carel Hugo heeft inmiddels een bedrag aan Margarita over gemaakt dat waarschijnlijk als een gedeeltelijke terugbeta ling kan worden gezienDe prinses wil van de bank nog 74.000 euro hebben. ANP AMSTERDAM - Het Gouden Ezelsoor 2003 voor het best ver kochte literaire debuut is gisteren toegekend aan Judith Koe lemeijer (1967) voor haar debuut 'Het zwijgen van Maria Za- chea'. Dat hebben de initiatiefnemers meegedeeld. Van het boek, dat reeds eerder werd bekroond met de NS-pu- blieksprijs en de Zaanse Cultuurprijs, werden in de eerste zes maanden na verschijnen 38.211 exemplaren verkocht. Inmiddels zijn er 150.000 boeken over de toonbank gegaan. De uitreiking van de bij het Ezelsoor horende 5000 euro was gisteren in de RAI te Amsterdam. ANP DEN BOSCH - Psychiatrische instellingen in Nederland wil len een ontheffing van het rookverbod dat vanaf 1 januari aanstaande in openbare ruimten moet gelden. De sector vree st dat het ondoenlijk is om alle medewerkers en cliënten een rookvrije.omgeving aan te bieden. Tachtig procent van de cliënten is roker stelt woordvoerder E. Muider van GGZ Nederland, de koepel van instellingen in de geestelijke gezondheidszorg. „Roken heef t voor deze groep een therapeutisch effect. Als je deze mensen het roken ont neemt, dan zijn ze moeilijker te behandelen." GPD AMSTERDAM - Schrijver en bioloog Midas Dekkers heeft gisteren in Amsterdam de Eureka!prijs voor het popularise ren van wetenschap ontvangen. Aan de prijs is een geldbe drag van 15.000 euro en een plastiek verbonden. Volgens het juryrapport legt Dekkers 'moeiteloos maar altijd ter zake' verbanden tussen zijn eigen vakgebied en andere disciplines. „Zijn benadering is zonder uitzondering origi neel, onverwacht, vol humor, soms grimmig en sarcastisch. Als er iemand is die het vak biologie onder de aandacht van een groot publiek heeft gebracht, is hij het wel." ANP DEN HAAG - In de strijd tegen het toenemend aantal over vallen op taxichauffeurs worden klanten van de Haagse Taxi Mobilofoon Centrale vanaf volgend jaar tijdens elke rit gefo tografeerd. De 175 taxi's van de HTMC worden uitgerust met een digitale camera die iedere passagier op de foto zet „Het apparaat komt uit Australië. Daar is het verplicht. Het aantal overvallen op taxichauffeurs nam er met zestig pro cent af", zegt directeur Verbaan van de taxicentrale. De foto's worden na elke rit gewist, tenzij de passagier zich misdraagt. Deze week bleek dat het aantal berovingen van taxichauf feurs in Nederland de afgelopen zeven jaar is verdrievoudigd. In 1995 werden 5 9 chauffeurs overvallen; vorig jaar waren dat er 168, aldus de dienst Nationale Recherche Informatie. GPD in de uitvoerige bureaucratie bij de ministeries van Onderwijs, Volksgezondheid en Vrom wordt flink gesnoeid. Weerbaarder CDA, WD en D66 willen de ko mende jaren een aantal grote hervormingen doorvoeren, die op termijn Nederland weer baarder moeten maken in de in ternationale economische jung le. De WAO wordt na ruim een decennium verlammende dis cussie herzien. Ook het stelsel van de gezondheidszorg wordt hervormd en meer concurrerend gemaakt. De pijn zit echter vooral in de maatregelen die burgers recht streeks treffen. Zo stijgen de ziektekostenpremies, wordt het eigen risico voor de ziektekos tenverzekering verdubbeld, be paalde fysiotherapie niet meer vergoed en worden tal van sub sidies afgeschaft. GPD MAARSSEN - J. van der Sluijs wordt per 1 juni de nieuwe bur gemeester van Maarssen. Dit heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken gisteren be kendgemaakt. Van der Sluijs (51 jaar) is lid van de VVD. Hij is momenteel bur gemeester van de gemeente Noordwijk. De vorige burge meester van Maarssen, J. Schouwenaar (VVD) werd per 16 januari 2002 benoemd tot burgemeester van Middelburg. De benoemingheeft langopzich laten wachten, omdat Maarssen de procedure voor een nieuwe burgemeester op last van minis ter Remkes van Binnenlandse Zaken moest overdoen. De ge meenteraad van Maarssen had maar één persoon ter aanbeve ling aan de minister voorgelegd, in plaats van de vereiste twee kandidaten. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De proef in Rotterdam waarbij winkeliers dieven zelf mogen beboeten, lijkt een succes. Ook al treffen ondernemers in de meeste ge vallen geen schikking mei de dieven. Het Openbaar Ministe rie stelde gisteren dat de samen werking tussen politie, justitie, gemeente en de deelnemende winkeliers in het centrum van Rotterdam is verbeterd. De politie handelt winkeldief stallen efficiënter af, zegt justi tie. Ook constateerde het OM dc afgelopen maanden een dalende lijn in het aantal aangiftes van winkeldiefstallen door de on dernemers. Met hoeveel procent het aantal is afgenomen, kan een woordvoerster van het OM niet zeggen. De proef, waar 99 winkeliers aan meedoen, is in september 2002 begonnen. Winkeliers mo gen met de hulp van beveili gingsbedrijven zelf winkeldief stallen afhandelen. Dieven die nog niet eerder met justitie in aanraking zijn geweest, kunnen een schikking aangeboden krij gen. Ze moeten het gestolene te ruggeven en een schadevergoe ding van 50 euro betalen. Kiest de dief hiervoor, dan doet de winkelier geen aangifte. Wei gert die, dan schakelt de winke lier alsnog de politie in en gaat de win kei dief het j uridische tra ject in In de periode van september vo rig jaar tot en met april deden winkeliers 412 aangiftes. In 37 gevallen kwamen de onderne mer en de dader een schikking overeen. Dit tot teleurstelling van het OM, dat vindt dat dit aantal 'enigzins achterblijft bij de verwachtingen'. Het OM on derzoekt waar dat aan ligt. De woordvoerster denkt dat het komt omdat de meeste boeven die worden gesnapt al eens voor winkeldiefstal zijn gepakt. Dc komende maanden bekijken de deelnemende partijen of er daarom ook een schikking kan worden getroffen met winkel dieven die voor de tweede of derde keer worden gepakt. De deelnemende partijen heb ben beslist de proef voort te zetten. „De contacten tussen politie en de winkeliers zijn ver beterd. Dieven worden sneller door agenten opgehaald De procedure van de afhandeling is beter gestroomlijnd", aldus de zegsvrouw. ANP Advertentie Medion Home Cinema set MD4364 Subwoofer 200 Watt pmpo en boxen 5 x 75 Watt pmpo. Geschikt voor DVD, MP3, CD-R, CD-RW, audio CD en VCD. AC3 decoder en DTS 5.1 uitgang. RDS Tuner met 40 voorkeuzezenders. Regio vrij. Scartaansluiting. IncL afstandsbediening. Art.nr. 100977.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3