Vergrijzing bedreigt bedrijven TOT HEDEN 16 17 MEI Vrouw raakt zwaargewond bij frontale botsing in Kruiningen 11 VAN VERLEDEN www.middelburg.nl UeUZEN - De vergrijzing 'het Zeeuwse werknemers- Mand stelt veel bedrijven in nabije toekomst voor grote flemen. Binnen nu en 2010 riren bedrijven in alle secto- met uitzondering van die 111 hlandbouwsector, detailhan del en horeca te maken met een ïaame van het aantal vacatu rs, omdat oudere werknemers ^pensioen gaan. Inwoners Flipland buigen zich over grondwateroverlast Slappe ondergrond oorzaak ongeval hoogwerker in Goes Verkeerschaos door stremming brug FEESTEN VAN BELEVING 2003 LOSKADE MIDDELBURG Goossens nieuwe fractievoorzitter Thoolse liberalen Zwerver leest leerlingen voor Onderzoeksbureau verwacht duizenden vervangingsvacatures voor het complete programma mimm Jongeman (21) mishandeld zeeuwse almanak Kind BEVELANDEN/THOLEN donderdag 15 mei 2003 ^nnyvan Gremberghe ■vwacht wordt dat de komen- ^■aren zo'n 2350 vervangings- pcatures ontstaan, waarvoor joeilijk mensen kunnen wor- gevonden, met name men- met een opleiding op mbo- rffaa. Dat blijkt uit het onder bes naar de personeelsvraag bedrijven dat Etin Advi- uit Tilburg in opdracht de Brabants-Zeeuwse Hpersorganisatie (BZW) Jf; uitgevoerd Het bureau 5een enquête uit onder 240 I ajtere) bedrijven in Zeeland. Ipierde van de bedrijven Z nrkteaan het onderzoek mee. fii de bevindingen blijkt dat de iroblemen om vervangende Mnemers te werven in keuws-Vlaanderen iets min- ferurgentzijn dan inde rest van fdand. Dit heeft te maken met e:feit dat de vacaturegraad in Vjws-Vlaanderen iets lager j. Daarnaast zijn bedrijven 'zorginstellingen in de grens- -:r eerder genegen om perso- s! te werven in België. "r.het onderzoek valt op te ma- edat de meeste vervangings- iKatures zich de komende ja m-het zwaartepunt ligt in de iiren tot 2006 - voordoen in de zorgsector, de industrie (vooral Khnische beroepen) en in de dministratieve sfeer. Het vin- sa van mensen met een hbo- sfdeiding zal niet zo'n groot srobleem opleveren. Dat ligt enwel anders met mbo'ers, j ie driekwart van het aantal features voor rekening ne- BF it vinden van lieden met een \lan raakt lewond bij val tussen ral en schip jiSSEKE - Een 68-jarige man jATerseke is gisterochtend ge- wad geraakt hij een val tussen Jen schip in zijn woonplaats. iban maakte de val even voor iiur aan de Havendijk. Hij (ongeveer drieënhalve meter Br beneden. Nadien klaagde ÏYersekenaar over pijn in zijn schouder en rug; hij werd per «bulance naar het ziekenhuis iaGoes gebracht. Bromfietser technische achtergrond valt vooral in Zeeuws-Vlaanderen bitter tegen. Overigens wordt in het onderzoek van het Tilburgse bureau alleen gewag gemaakt van vervangingsvacatures. Nieuwe banen die moeten wor den ingevuld, bijvoorbeeld bij het doorgaan van de aanleg van de WCT, zijn in het onderzoek niet betrokken. Ook dat kunnen er ruim 2000 zijn. De werkge versorganisatie en de Kring van Werkgevers in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone willen dat op zeer korte termijn handelend wordt opgetreden. De bedrijven zelf werken op ad hoc-basis al samen om personeel te werven. Ook vinden de ondernemers- voormannen het van groot be lang dat niet alleen voor nieuwe medewerkers, maar ook voor hun partners in Zeeland vol doende geschikte banen worden aangeboden. Voorts hebben volgens kring voorzitter J. van den Braak di verse bedrijven samenwer kingsovereenkomsten gesloten met scholingsinstituten als het ROC Westerschelde om het aan bod aan cursorisch onderwijs te verruimen. Volgens Van den Braak zullen de bedrijven de re laties met onderwijsinstituten aan weerszijden van de Wester schelde verder moeten uitdie pen. Van den Braak en R. van Nunen (BZW) vinden dat het provin ciebestuur met het oog op de vergrijzingsproblematiek die Etin schetst, moet doorgaan met de wervingscampagne 'Welkom in Zeeland'. Wel wensen ze meer diepgang. Van den Braak: „Dat je mensen in de leeftijdscatego rie 25-45 jaar naar Zeeland pro beert te lokken Is prima, maar dan moet je die mensen wel meer bieden dan rust en ruimte. Die mensen moeten weten hoe het met de werkgelegenheid is ge steld, waar vacatures zijn, waar ze kunnen wonen, hoe de onder wijssector in elkaar steekt en al lerlei andere zaken die bij een verhuizing naar Zeeland van belang kunnen zijn." BZW en Kring hopen binnen kort met gedeputeerde G de Kok (economie) over de vergrij zingsproblematiek te kunnen praten. De scholieren van D'n Bogerd luisterden in pyjama naar de belevenissen van Kruimeltje en Kikker en de Vreemdeling. door Rob Paardekam WAARDE - Zwervers verwacht je in de grote stad, niet in een dorp als Waarde. Toch vonden de scholieren van openba re basisschool D'n Bogerd er gistermor gen één op hun schoolplein. Gelukkig had de man niets dan goede bedoelin gen. De zwei-ver kwam niet schooien, maar voorlezenGisteren vond in heel Neder- land de nationale voorleesdag plaats. De leerlingen van D'n Bogerd waren om die reden in hun nachtkleding naar school gekomen. In plaats van een saaie biologie- of rekenles werden ze getrak teerd op een lekker ontbijt Ondertus sen las de zwerver voor uit de boeken Kruimeltje van Chris van Abkoude en Kikker en de Vreemdeling van Max Velthuijs. Ook op andere plaatsen op de Bevelan- den en Tholen trokken prominente en minder bekende Zeeuwen op pad om kinderen voor te lezen. De Goese wet houder M. 't Hart trok naar peuter speelzaal 't Terpje en zijn Borselse collega F. Tollenaar maakte zijn op wachting bij openbare basisschool De Reiger in Heinkenszand. Burge meester Gelok las in basisschool Het Opstapje in Driewegen voor uit De Schatkamer van Roald Dahl. Ook in Goes, Tholen, Wolphaartsdijk, Borsse- le, Hansweert, Kapelle, Krabbendijke, Nieuwdorp en Rilland werd voorgele zen. Tijdens de Nationale Voorleesdag de- foto Willem Mieras den elf kinderen in het Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht mee aan de fina le van de Nationale Voorleeswedstrijd. De Zeeuwse voorleeskampioene Eva le Clercq uit Zierikzee viel hierbij niet in de prijzen. De wedstrijd werd gewonnen door An- nelou Izeren uit het Zuid-Hollandse Pijnacker, die voorlas uit Achtste- groepers huilen niet van Jacques Vnens. De Nationale Voorleeswed strijd is een initiatief van de Stichting Lezen. gewond KAPELLE - Bij een ongeval op jfe kruising van de Monniken- lijken de Kapelsevveg in Kapel- Jfisdinsdagavond een 17-jarige bromfietser uit Yerseke gewond rakt. verleende geen voorrang ieen automobilist uit 's-Gra- ipolder, met een aanrijding gevolg. De jongen werd met verwondingen aan zijn benen en schouders naar het ziekenhuis [gebracht door Steffan ter Maat SINT-PHILIPSLAND - Bur gers in Sint-Philipsland hebben een werkgroep opgericht voor communicatie over en het be denken van plannen tegen de grondwateroverlast. In januari werden burgers tijdens een bij eenkomst van de gemeente op geroepen om actief deel te ne men aan de oplossing van deze problematiek. De werkgroep bestaat uit negen burgers uit de wijk Noord, het gebied waar de problematiek zich voordoet. De bewoners van de wijk is per brief bekendge maakt dat er een werkgroep is opgericht en uit welke leden de ze bestaat. Hier is geen protest tegen aangetekend; daarmee kan de groep namens de hele wijk gaan werken. In de wijk Noord zijn sinds de aanleg in de jaren zestig en ze ventig al problemen met te hoge grondwaterstanden. De voor naamste oorzaken daarvan zijn de lage ligging van de wijk en de slechte doorlaatbaarheid van de bodem. De gemeente heeft inmiddels geld gereserveerd voor de aanpak van de proble matiek. Tijdens de bijeenkomst in janu ari in dorpshuis de Wimpel in Sint-Philipsland werden de plannen voor de aanpak be kendgemaakt. Er werd uitleg gegeven over een modern drai nagesysteem en een nieuw ri oolsysteem dat de gemeente in samenwerking met het water schap wil aanleggen om de pro blemen op telossen. De kosten van de drainage bij de woningen zijn voor de bewoners zelf. Er werd daarom een beroep op hen gedaan om over het voor stel na te denken. Dat gebeurde onder meer omdat het kan zijn dat niet voor iedereen de kosten tegen de baten opwegen. Ook werd de bewoners gevraagd na te denken over voorstellen van gecombineerde drainage voor buren. Hoewel niet iedereen tijdens de informatieavond direct enthou siast was, hebben de burgers de handen nu toch ineengeslagen en gaan ze meedenken ;i!gOLSteffan ter Maat GOES - Het ongeluk met de *ogwerker aan de Jenny Weij- ttnanweg in Goes op 7 april is ontstaan doordat de ondersteu nen (stempels) op een te slap- P<-ondergrond waren gezet. Een Harige man uit het Belgische •iol, die de hoogwerker bedien den een 27-jarige elektrotech nicus uit Papendrecht kwamen °°rnet ongeval om het leven. Ionian uit Papendrecht moest 'l lamheden verrichten aan ecommunicatiemast van ener- Wjednjf Delta, die achter su- i P^arktgroot handel Sligro De mast kwam bjj het on_ fJw naar beneden en oen gat in het dak van de PjWnandel De 46-jarige man 'lol kwam onder de arm van «noogwerker terecht en over- ter plaatse. De elektrotech- viel uit de bak van de ffqjwerkerarm en werd zwaar- swond afgevoerd naar het zie- uis in Gent. Hier overleed jeuïge uren later. Het onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk werd uitgevoerd door de arbeidsin spectie. Het onderzoeksteam vond geen technische manke menten aan de hoogwerker die uiteindelijk tot het ongeluk zouden hebben kunnen leiden. De stempels waren aan de zijde waarnaar de hoogwerker kan telde op een kleine bermstrook gezet. Deze bodem was echter te slap om de druk van de onder steuningen aan te kunnen; zo kon de hoogwerker gaan kante len en kwamen de stempelar- men volledig rechtop in de grond te staan. De stempels aan de andere zijde van de hoogwerker stonden op de weg. Waarom de hoogwerker niet meer naar het midden van de weg is gezet, zodat de stem pels aan beide zijden op de weg konden worden gezet - wat een betere en steviger ondergrond was geweest - is niet duidelijk geworden. Het onderzoek is voor justitie geen aanleiding om tot vervol ging over te gaan. van onze regioredactie KRUININGEN - Een 44-jarige vrouw uit de gemeente Reimers- waal is gisterochtend zwaarge wond geraakt bij een ongeval op de Goversweg in Kruiningen. Twee auto's kwamen rond half twaalf door tot nog toe onbe kende oorzaak op de Goversweg frontaal met elkaar in botsing. De 44-jarige vrouw raakte door het ongeval bekneld in haar au to en moest door de brandweer worden bevrijd. Zij werd met zware botbreuken aan arm en bovenbeen per ambulance naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De bestuurder van de andere auto, een 30-jarige man uit Doorn, werd voor onderzoek naar hetzelfde ziekenhuis ge bracht. Na het ongeval kwamen de brandweer Kruiningen, drie ambulances, de politie en de traumahelikopter ter plaatse. De Goversweg aan de kant van de Oude Rijksweg en de Oude Dijk werden voor ongeveer drie uur voor het verkeer afgesloten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een stremming van de Zeelandbrug heeft gis termiddag aan beide opritten voor een kleine verkeerschaos gezorgd. Bestuurders die in de gaten kre gen dat de brug door een storing niet meer dicht kon, probeerden om te keren of door achteruit te rijden aan de opstopping te ont snappen Aan de Noord-Bevelandse kant gingen korte tijd de slagbomen neer; dat is de bedoeling in geval van calamiteiten. Het verkeer aan Schouwse zijde kon uitein delijk door de politie vanaf het kruispunt van de N57 met de Weg naar de Val worden omge leid. De storing werd veroorzaakt door een technisch mankement. Toen de klep van de brug open ging. zag de brugwachter tot zijn schrik een auto van de on derhoudsdienst op het beweeg bare deel van het fietspad ge parkeerd staan. Om ongelukken te voorkomen, drukte hij de noodknop in. Achteraf bleek de auto geen gevaar te lopen. De ontgrendeling van het veilig heidssysteem liet het echter af weten, waardoor de brug niet kon zakken. Volgens regiomedewerker I. Lamse van de onderhouds dienst van de provincie was er sprake van een storing in het elektrisch circuit. Het euvel kon binnen een goed half uur wor den verholpen. „Toevallig was er een monteur in de buurt." Het mankement heeft geen schade veroorzaakt, aldus Lam se. Het scheepvaartverkeer heeft geen hinder ondervonden van het oponthoud op de weg. Het beweegbare brugdeel kon ver genoeg omhoog. Advertentie door Steffan ter Maat SINT ANNALAND - F. Goossen wordt de nieuwe fractievoorzit ter van de VVD op Tholen. Voor afgaand aan de algemene leden vergadering in café-restaurant Havenzicht in Sint Annaland werd gisteren een persconferen tie belegd. De huidige fractie voorzitter R. Ravensteijn maak te hier bekend dat hij het voorzitterschap neerlegt en Goossen werd direct als zijn op volger aangekondigd. „Ik ben zeer enthousiast en ver heug me op het werk van het fractievoorzitterschap. Er is heel veel te doen op Tholen en ik wil me hier ook graag voor in zetten. Als fractievoorzitter van de WD kan ik het enthousiasme dat ik daarbij heb goed omzet ten in daden", lichtte Goossen toe. „Daar komt bij dat de func tie van fractievoorzitter erg veel werk met zich meebrengt Daar heb ik goed de tijd voor, want ik ben al vier jaar niet meer actief in het bedrijfsleven." Goossen is sinds een jaar raads lid voor de WD op Tholen. De tijd die hij heeft voor zijn nieu we functie, ontbrak Ravensteijn juist.Ik kan het fractievoorzit terschap niet meer combineren met een nieuwe baan die ik bin nenkort heb. Ik blijf wel raads lid en zal plaatsnemen in de commissie middelen. Ook blijf ik plaatsvervangend lid voor de commissie van welzijn en onderwijs", vertelde Raven steijn. Ravensteijn was het afgelopen jaar fractievoorzitter en daar voor was hij vier jaar lang wet houder voor de gemeente Tho len. Voor zijn wethouderschap was hij ook al drie jaar fractie voorzitter. Nadat hij wethouder af was had Ravensteijn nog geen ander werk. De overname van het fractie voorzitterschap moet per direct ingaan. Officieel moet de ge meenteraad nog goedkeuren dat Goossen functies van Ra vensteijn binnen verschillende commissies overneemt. Goos sen zal de commissie algemeen bestuur, het seniorenconvent - een overleg van fractievoorzit ters -, de commissie kaderstel ling en de plaats in de stuur groep voor het nieuwe gemeentehuis overnemen. GOES - Een 21-jarige jongeman uit de gemeente Reimerswaal is gistermiddag even voor half vier in de omgeving van het Sta tionsplein in Goes mishandeld door een onbekende groep jon geren. De jongeman heeft na de mis handeling bij een kantoor aan het Stationsplein hulp ge vraagd; daar werd 112 gebeld vooreen ambulance. Het slacht offer is met een ontwrichte kaak en een scheurtje in de schedel naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. Korte tijd later mocht hij het ziekenhuis weer verla ten. Gezien het tijdstip en de locatie is het mogelijk dat er mensen ge tuige zijn geweest van deze mis handeling. De politie in Goes vraagt hen contact op te nemen via telefoonnummer 0900-8844 Deaanlcidingvan demishande ling is onbekend; de politie heeft de zaak in onderzoek. Door de frontale botsing raakte de 44-jarige bestuurster van een van de auto's bekneld. foto M. Ortelee De 7 maanden oude Rosanna uit Tholen heeft het best goed getroffen met. haar twee ou dere broers. Daniél (7) en Thomas (4) doen regelmatig hun best de jongste aanwinst te vermaken. Na een langdu rige clownerie van Thomas, waarom het meisje hard moest lachen, constateerde vader dat zijn zoon succes had. Wat vermoeid keek Tho mas op en verzuchtte: ,,Ja, maar ik kan dat kind toch niet de hele dag bezighou den?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33