PZC Ellende levert leukere nummers op Sint Cecilia vereerd 29 Verminnen Liedje over zeikwijven Aanstaande zaterdag vindt L in de Gereformeerd Vnj- Latte Kerk in Axel een £at plaats met vrijwel uit- -uii«v,tc uit de klas- donderdag 15 mei 2003 ■ie muziek. Hoofdmoot is de ZadeMesse Solonelle en 'frnneurde Sainte Cecile van 'vries Gounod. ïaareene fanfare bestaat de muzikanten bij de bij- eerste ingezetenen der pa- Üeeene serenade geven, •t-jurlijk om eens duchtig te r-ensmeerenenteeren. Een bier is doorgaans voor 35bij den herbergier besteld.' ittnng heter vroeger aan toe -?9november, de dag van S,t Cecilia Zij is de patroon heilige van de muzikanten en ^rmee de naamgeefster van is overgroot deel van de Ne derlandse muziekkorpsen en r -^ch dat ook veel compo- -rên zich geroepen voelden fffilia met hun muziek te Op 22 november 1855 pjde aan Cecilia opgedragen gjgvan Gounod in première. Decomponist schreef vijftien adere missen die allemaal mof meer vergeten zijn. De rscht van zijn Cecilia-mis ligt inoedelijk in het samengaan «eenvoud en grandeur, bAxel zijn ze er dus in feite half jaar te vroeg bij, maar ijmag geen reden zijn om dit sneert te laten schietenHet I Krk vereist een massale koor- danken wordt dan ook in Ax- dgezongen door twee koren. Het Zeeuws-Vlaamse koor As- t'en het gemengd koor Adagio sGent staan onder leiding dirigent Anton de Kort. - «pnist Jos Vogel neemt de h geleiding voor zijn rekening. Slisten zijn de sopraan Diana i Verdoodt, de tenor Ludwig van |i' Ghijsegem en de bas Guido lessens, last Gounod klinken onder EÓere het beroemde Panis iuelicus van César Franck en gnog beroemdere, op Bach ieustende Ave Maria van fimmod. Relatief onbekend assen al deze topstukken is O - (srAmoris Victima van de b Slaamse negentiende-eeuwse componist Peter Benoit. Het concert wordt op 23 mei n herhaald in de Sint Michiels- jerkteGent. Douwe Eisenga Horen Asaf en Adagio zaterdag inGereformeerd Vrijgemaakte Kerk in Axel (20.00 uur). Tn de voorstelling Luistervin- iden 2 bouwt Johan Vermin- ten verder op het eerste pro gramma, waarin hij samen met pianist Michel Bisceglia op roek ging naar de essentie en soberheid van het chanson. Tree jaar later voegt de chan cer daar een element aan t*' het virtuoze Kcordeonspel van zijn vriend Sony Verbiest. De eenvoud van een stem, het Saneren de 'piano des pau ses'spreken voor zich. Het triopuurt naar de kern van de tedjes en brengt die echte chansons zonder veel franje -aarhet luisterpubliek. Ze wrden zowel muzikaal als vi- saeelsmaakvol verpakt: klas sekers uit Verminnens rijke repertoire en parels van illus ie voorgangers. Johan Verminnen, zondag in Porgy Bess in Terneuzen, aan lang 16.00 uur. De cabaretgroep Vrouw Holland, met Karin Noeken, Gabriëlle Glasbeek, Marieke Klooster en José Zwerink. foto Agnes Geertsema Het is niet de eerste keer dat ze naar Zeeland komen, maar dit seizoen staan ze wel in de grote theaters van Terneu zen (vanavond) en Middelburg (morgen), met tot besluit nog De Meiboom in Krabbendijke (zaterdag). De Groningse ca baretgroep Vrouw Holland timmert stevig aan de weg om ook Zeeland te veroveren met het programma Wildplassen. „Dat betekent gewoon zeggen wat je vindt en denkt." Aan het woord is Karin Noe ken, één van de vier vrou wen waaruit de groep bestaat, aangevuld met een pianist. Ga briëlle Glasbeek, Marieke Klooster, José Zwerink en Ka rin kenden elkaar uit de Gro ningse theater- en muziekscene en ook uit de kroeg, maar veel verder dan hoi en dag ging dat niet. Totdat iemand op het idee kwam iets met het schrijven van Nederlandse bedjes te gaan doen. Zo kwamen ze bij elkaar en regelden na enige tijd een op- tredentje. „Dat bleek heel goed te werken en we zijn doorge gaan. Met pianist Reinout Dou- ma had ik eerder gewerkt en hij is de perfecte begeleider." En zo ging het eerste programma, nog gewoon Vrouw Holland gehe ten, in 1998 in première. Daarna kwam de voorstelling Vel (2000) en dan nu Wildplassen (2002). Alle vijf komen uit de theater- of muziekwereld. José en Marieke zaten op het Conservatorium en zijn zangdocent. Marieke diri geert daarnaast een koor en speelt bovendien in een jeugd voorstelling. Gabriëlle deed de opleiding voor dramatherapeu te, oefent dit vak uit op een school in Assen en regisseert. Karin volgde de theaterschool in Kampen, regisseert, geeft dramales en werkt bij de toneel groep Huis aan de Amstel. Reinout tenslotte deed het Con servatorium en studeerde rech ten. „Die laatste studie wil hij ooit nog eens afmakenHij is de jongste van het stel, 29, de da mes zijn allen rond de 34. „Het is lekker om naast Vrouw Hoband nog wat anders te doen, omdat we het leuk vinden met andere mensen te werken. Maar het is geen noodzaak." ,,In Wildplassen hebben we ge tracht vanuit een kleine rode draad te werken, maar ook nu wordt het publiek van het één naar het ander gesleept. Het gaat over een vrouw die bij haar (lesbische) huwelijksfeest is weggelopen. De anderen volgen haar. De auto komt tot stilstand ergens bij een plaatsje in Gro ningen, waar niks is. Dan ont staat er van alles, We noemen het zelf een cabaretesk bedjes programma, zo'n 80 procent wordt gezongen en 20 procent is theater Zo is er een liedje over zeikwijven, met alle dingen die maar in ons opkomen waarover vrouwen kunnen zeiken. Maar ook over het wel of niet hebben van kinderen, over vriendschap tussen vrouwen en hoe de man de vrouw moet bevredigen." „Nee, het is geen vrouwenpro gramma. We hebben een heel gemengd publiek. Ik denk dat mannen het juist heel leuk vin den dat vrouwen zich op deze manier laten zien, dat het niet alleen maar bef, leuk en aardig is. We proberen ook de lelijkheid van het vrouwzijn te tonen. Ik denk dat we wel eens misbruik maken van onze vrouwelijk heid. Wildplassen is gewoon zeggen wat je vindt. Een nor maal mens hoort naar de wc te gaan om te plassen en als je dat een keer niet doet, doorbreek je een soort code van netheid. Wij willen er wel eens uitspringen, ook letterbjk." „Ik denk dat het publiek een he le leuke avond heeft. We willen ook ontroeren. Hoe we op het to neel staan, is eigenlijk de bood schap. We proberen heel erg onszelf te zijn en te relativeren. We zijn zo verschillend. Ik ben degene die uit het huwelijk stapt en ook lesbisch is, dus ik ga niet hard roepen dat ik met een man ga trouwen. Natuurlijk speel je een bepaalde rol. maar ik sta daar ook als mijzelf. We gaan overal dwars doorheen. Ja, we zijn echte vriendinnen ge worden. We zijn blij als het va kantie is, maar daarna zijn we toch altijd verheugd elkaar weer te zien." Frans Doeleman Vrouw Holland staat vanavond in het Scheldetheater in Terneu zen, vrijdag in de Stadsschouw burg in Middelburg en zaterdag in De Meiboom in Krabbendij ke, aanvang 20.00 uur. Het gaat goed met Kees Torn in het theater. Zijn programma In de gloria is een juweeltje waarin hij vertelt hoe het met hem buiten het theater gaat. En dat is minder goed. „Ik vertel in de voorstelling dat ik een alcoholist ben die zijn verdriet wegdrinkt en de strijd tegen de verslaving ver best." „De meeste mensen denken dat ik toneel speel, hoewel, ze voe len ook wel dat het allemaal echt is. Ik heb ontdekt dat de waarheid veel idioter is dan wat je verzint. Ik vertel ook dat het uit is met mijn vriendin Jo sé. Er zitten maar twee bedjes in dit programma die ik heb verzonnen en de rest is auto biografisch. Dat heeft als voor deel dat het minder saai is dan een van mijn vorige program ma's dat abeen uit liefdeslied jes bestond. EUende levert leu kere nummers op. Die zing ik in het theater steeds weer, zo dat je de wonden natuurlijk lekker open houdt. Dat heeft iets masochistisch." Een sombere jongen is Kees Torn niet, wel iemand die alles relativeert. „Als het goed gaat denk ik: dit is maar tijdelijk. Toen ik José veroverde wist ik dat ik haar ooit weer zou kwijtraken: of op haar negen tigste aan de dood, of de relatie houdt op. Er zit wel wat recal citrants in mij. Dat is een drijf veer voor mijn schrijven: voortdurend alles in twijfel trekken." Over zijn productie heeft de bedjesschrijver Torn geen klagen. Voor veel num mers die hij schreef is in dit programma geen plaats. Voor Torn is schrijven een nood zaak. „Als ik niet bezig ben met een programma dan schrijf ik brieven. Ik moet schrijven. Ik ben ook wel eens aan een ro man begonnen, maar dan werd het steeds weer een bedje. Een lied is ordelijker en ik heb veel behoefte om orde te scheppen in de chaos. Dat heeft iets troostgevends. De relatiepro blemen met José zijn nu sa mengevat in acht coupletjes." Meestal houdt Torn zich niet zo bezig met het publiek en vergeet hij nogal eens contact te maken. „Ik heb ook lol in het spelen van het programma als er niet gereageerd wordt vanuit de zaal. Voor de voorstelling heb ik er nooit zin in. pas als ik op het podium sta krijg ik lol in het spelen. Soms schiet ik wel eens uit mijn slof. Vooral als iemand vervelend doet omdat ik een sigaartje opsteek. Ik vertel over roken en maak er grappen over, dus laat mij mijn werk nou gewoon doen. Wat doen die mensen bij mij in de zaal, als ze niet tegen rook kunnen?" Jan Pieterse Kees Torn staat vanavond (don derdag) in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.00 uur). In galerie De Praktijk in Wissenkerke exposeert Hans Leyerzapf de hele maand mei. Zijn olieverfschilderijen zijn op donderdag, vrijdag en zater dag te bezichtigen van 13.00 tot 17.00 uur en op afspraak. In drieëndertig etalages in Goes is deze maand kunst te ontdekken. Kunstenaars van En Passant willen winkelend publiek op deze manier kennis laten maken met hun sculptu ren, schilderijen, foto's en aquareben. Voor de echte kunstzoeker is er een plattegrond die in abe deelnemende winkels verkrijgbaar is. Het werk is tot de eerste week van juni in de eta lages uitgestald. Daarna zijn de kunstwerken nog te zien in de Grote Kerk in Goes. Zeeuwse Plaetjes in een liesje. Zo heet de tentoonstelling die tot 28 juni te zien is in het Zeeuws Documenta tiecentrum van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De expositie brengt de Zeeuwse amateurkunst in beeld. Leerlingen van kunstenaar Jo hannes Milhous hebben onder meer het Catshuis in Grijpskerke en de ha ven van Nieuw- en Sint Joostland op doek vastgelegd Milhous doceert aan het Theo van Doesburg Centrum in Vlissingen en aan hetROC Zeeland Oosterschelde College in Goes. Voor deze expositie gaf hij zijn leerlingen de vrije hand, wat resulteert in een di vers geheel van kunstwerken. Onder de titel Vrije vogels exposeren José Murre en Sia Braakman tot 31 augustus schilderijen en keramiek in galerie-atelier De Kaai in Goes. Deze tentoonstebing gaat uit van de stich ting Het Gors en is geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 09.00 en 16.00 uur. Mevrouw J. de Wit-Rammeloo en de heren C. Berends, J. Trippert en H Steenhuis exposeren tot eind augus tus een aantal schilderijen in restau- rtant Esplanade in Philippine. Zij zijn vierdejaars aan de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten in Eeklo. Het restaurant is op dinsdag en woensdag gesloten. Tot en met 4 juni is er in de biblio theek van 's-Gravenpolder een expo sitie te bezichtigen van Gerry van Pelt-van der Vlugt uit Goes. Zij heeft sinds vijf jaar les van Janet Vanbobo uit Kwadendamme. Na het uitprobe ren van allerlei materialen geeft zij nu de voorkeur aan het werken met acrylverf. De bibliotheek is geopend op dinsdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.30 uur en op woensdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. In de hal van het gemeentehuis in Ka- pelle exposeert Jos Tolhoek tot en met 6 juni tekeningen, schilderijen em aquarellen. Na de Academie voor Beeldende Kunsten in Breda ging hij werken als industrieel ontwerper en in het onderwijs. In zijn vrije tijd te kent en schildert hij en is tevens bezig met het ontwerpen en vervaardigen van keramische elementen Zijn be langstelling gaat vooral uit naar de natuur. De expositie is geopend op maandag en woensdag van 9.00 tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9 00 tot 13.00 uur en donderdag van 9.00 tot 18.00 uur. Tot eind september exposeert Dora Dolz (1941) schilderijen, glas, vazen en tapijten in de Grote Kerkj in Veere Het schilderwerk kenmerkt zich door febe kleurcontrasten. De voorwerpen die Dolz schildert zijn verstilde stille vens in landschappen die herinneren aan haar geboorteland Spanje. Mo numentale tapijten, recent gemaakt in Nepal, worden voor het eerst geëx- poseert De Grote Kerk is geopend van maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In het Stadhuismuseum in Zierikzee is van zaterdag 17 mei tot en met zon dag 15 juni de expositie Uit handen van Tessa Braat te zien. Het betreft een keuze uit 45 jaar keramiek van de 76-jarige keramiste. Bij de expositie hoort een catalogus, gemaakt door de beeldend kunstenaars Paul en Menno de Nooijer uit Middelburg. De ten toonstelling is geopend van maandag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag tussen 12.00 en 17.00 uur. Mensen op drift laat een reeks in drukwekkende beelden zien van rijen vrouwen die hun weg naar de onder gang maken. De installaties zijn van Imy Baron en Wicky Nobels en wor den geëxposeerd in de Nieuwe Kerk (Abdij) in Middelburg van 17 mei tot en met 12 september. De tentoonstel ling bestaat uit ruim 800 kleifiguren die een mondiale zwerftocht van ontheemde mensen uit alle rassen, landen en talen verbeelden. Burge meester mr. J.M. Schouwenaar zal de opening verrichten om 15.00 uur. De kunstwerken zijn te bezichigen op zondag van 13.30 tot 17.00 uur en op maandag tot en met zaterdag van 10.30 tot 17.00 uur. ROTTERDAM Kunsthal: t/m 25 mei - Impressionis me: Le Miracle de la Couleur, Mees terstukken uit de Fondation Cor- boud; t/m 29 juni - Playboyfotografie in Nederland 1983-2003; t/m 6 sept. - Isamu Noguchi (1904-1988). Een brede kijk op het oeuvre van de Ame- rikaanse-Japanse kunstenaar en ontwerper Chabot Museum: t/m 22 juni - Woody van Amen. Global Dimensions, Ned. Architectuurinstituut NAP t/m 31 dec.-Twee eeuwen architectuur in Nederland. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk: t/m 1 juni - Watersnood, 1953 Prenten, foto's en tekeningen over de ramp van 1953. ANTWERPEN Zilvermuseum Stcrckshof: tot 8 juni - Het Antwerps uiltje. Museum Dhont-Dhaenens: tot 22 ju ni Gert Verhoeven. GENT SMAK: tot 1 juni - Cai Guo-qiang, An Arbitrary History (Zomaar een verhaal). Tot 8 juni - Ars Morendi Ars DONDERDAG Lange Jan Project Er zijn weer activiteiten in het kader van het Lange Jan Project. Er wordt begonnen met een middaggebed met medewerking van Peter Geene. Wim Wattel en Marijke Helge, zang, en aan het or gel Willy Gideonse-de Buck. Vervolgens om 13.30 uur opent de voorzitter van het Lange Jan Project, de heer M. Beinema, de eer ste expositie van het seizoen 2003, van de Bredase kunstenares Anne van Waterschoot, wier etsen engelen en natuurelementen tot onderwerp hebben. Na een toelichting op het werk door Ma- rije Grotens-Kos is er een informeel samenzijn. Om 15.00 uur geeft Peter van den Heuvel een mini-concert op het orgel. Koorkerk, Middelburg, 13.00 uur Kees Torn Kees Torn brengt zijn cabaretprogramma In de gloria. Dat het leven een feest is, is niet minder dan domme pech voor zure zonderlingen die niet van feesten houden, zoals Kees Torn. Laat u zich daarom trakteren op een avondje geneuzel en prik kels, verpakt in smetteloze liedjes en oeverloos gezwam. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Vrouw Holland De cabaretgroep Vrouw Holland brengt het derde programma Wildplassen. Een auto zonder benzine, ergens in het Hoge Noorden. Vlakke weilanden, gure wind. Ze zijn met z'n vieren omdat dat altijd zo is geweest. En ze hebben een vreselijke honger. Als de trouwerij was doorgegaan hadden ze nu aan het wildbuffet gezeten. Vrouw Holland brengt een muzikaal autodrama met meerstemmige avonturen en ongegeneerde vergezichten van dichtbij Met Ga- brëlle Glasbeek, Marieke Klooster, Karin Noeken en José Zwe rink en achter de toetsen Reinout Douma. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Franciscus Kwartet Het Franciscus Kwartet geeft een concert. Van Mozart wordt gespeeld KV 157 en van Beethoven opus 18 nr. 5 en opus 132 Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.00 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is Copycat weer aan de beurt, die covers speelt van Robbie Williams tot Cheaptrick en van Thin Lizzy tot Freakpo- wer. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur VRIJDAG Vrouw Holland De cabaretgroep Vrouw Holland brengt het derde programma Wildplassen. Zie donderdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Lenteconcerten In mei wordt een aantal lenteconcerten gegeven. Dit gebeurt door het gelegenheidsduo Marina Eckhardt op man doline en Ron Leendertse op gitaar. Marina hoopt 3 juli af te stu deren aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Om zich ter dege voorte bereiden, brengt zij haar examenprogramma in haar eigen omgeving voor het publiek. Ron Leendertse heeft lesgege ven aan verschillende muziekscholen in Nederland en België. Er staan werken op het programma van Stephen Funk Pearson, Raffaela Calace, Fritz Pilsl, Christoforo Signorelli, Jiro Nakano en Eduardo Angulo. Na haar afstuderen is Marina Eckhardt de enige Zeeuw met lesbevoegdheid voor mandoline. Hervormde kerk. Sint Laurens, 20.00 uur Herman van Veen Vivendi opstelling van werk van Bru ce Neuman en Fantasmagonia van Stephen Sack in het kader van het Ti me Festival. Tot 6 augustus - Bruce Nauman The art of diyng, The art of living, in het kader van het Time Fes tival. Sted. Openbare bibliotheek: tot 28 mei - Project Gust De Smet. Caermersklooster: tot 8 juni - Carl De Keyser: Zona, documentaire foto reeks van Siberische gevangenkam pen. Design Museum Gent: tot 9 juni - Claire Bataille en Paul Ibens, projec ten en objecten van 1968 tot 2002 en Gestroomlijnd zilver van Gustav Be- ran. Tot 9 juni - Hommage aan Stelton Thermoskan. Huis van Alijn: tot 22 juni - De sterk ste man van de wereld, over kracht patsers en John Massis Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 november - Alison, virtuele ontdek kingstocht doorheen de geschiedenis van de abdij. BRUGGE Biekorfbibliotheek: tot 25 mei - Het Bereysde Oosten, In de voetsporen van Vincent Stockhove (1605-1679). Arentshuis: tot 26 mei - De eeuw van Titiaan (1470-1580), overzicht van Venetiaans grafisch werk uit de Re naissance. KNOKKE Scharpoord: tot 25 mei - World Press Photo 2003 25ste Internationaal Fotofestival met gastfotografen Da vid Bailey en Geraldine Langlois. Herman van Veen brengt zijn programma Andere namen. Hij zingt over dromen en werkelijkheid, herinneringen en heden, schoonheid en vergankelijkheid, jeugd en ouderdom. Hij wordt daarbij begeleid door een groep muzikanten met passie voor het leven, de muziek en het woord. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Strijkers Jonge, zeer getalenteerde strijkers geven een concert. Het betreft een samenwerkingsverband tussen de Zeeuwse Mu ziekschool, de Kunstacademie Knokke en de Academie voor Mu ziek en Woord te Eeklo. Jeugdige violisten en cellisten wordt de gelegenheid geboden om podiumervaring op te doen. Er zijn composities uit verschillende stijlperioden te beluisteren. Zo is er werk van Bach, Mozart en Saint-Saëns naast Svendsen, Vieuxtemps en Popper. Den Hoekzak, Oostburg, 20.00 uur Gouwe handjes Gouwe handjes is een toneelstuk van Haye van der Heyden. De hoofdrol wordt gespeeld door John Kraaijkamp Als Louis is hij ten einde raadf als zijn vrouw Emma (Henriëtte Tol) plotse ling sterft. Aan haar sterfbed belooft hij haar na haar dood weer gelukkig te worden. Zijn leven krijgt een totaal andere wending, waarin vrouwen een belangrijke rol vervullen: Louis' dochter Alice (Irma Hartog), schoonmaakster Suze (Edda Barends), schoonzus Charlotta (Rick Nicolet) en callgirl Claire (Marian Mudder) John van de Rest regisseerde en Jules Roijaards had de eindregie. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ontkoppeld De toneelgroep Pauze speelt Ontkoppeld van Neil Simon. Het oorsponkelijke stuk is geschreven voor zes mannen en twee vrouwen, deze bewerking voor zes vrouwen en twee mannen. Olive is niet zo lang geleden gescheiden en lijkt dit aardig ver werkt te hebben. Florence is net door haar man het huis uit gezet. Olive vraagt Florence bij haar in te trekken en dit is een nieuw begin voor twee 'ontkoppelde' vrouwen. Maar die tegengestelde karakters. Wim Riemens, die zelf ook een rol vertolkt, regisseer de Corry van de Bosse, José de Jong, Johan Nicolaas, Jannie Rie mens, Els de Swart, Ellen van de Weel en Desiree van de Werf. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29