PZC iz vraagt ploeg loonoffer te doen IV# Juventus vernedert Spaanse titelhouder De trieste eindbalans van aandeel Ajax Maastricht geeft MVV op Van der Spil hoopt op kwalificatie voor WK Petacchi is Cipollini wederom te snel af Bezuinigingen in Alkmaar hard nodig 19 Duo heeft oogje op Team Coast Blatter: overdaad aan voetbal Spaanse clubs fors in het rood Carpenter naar DSB-schaatsploeg Sijbrands verliest met wit donderdag 15 mei 2003 doorRuudRamler ALKMAAR - Voorzitter Dirk Scheringa staat bij AZ niet lan- oergarant voor de dekking van kt exploitatietekort van 6,5 niljofn euro per seizoen. Er zijn au ingrijpende bezuinigingen nodig om een nieuwe licentie te bijgen van de KNVB. De spelers is verzocht komend seizoen 30 procent van hun bru tosalaris in te leveren. Als AZ voorvrijdag 6 juni geen sluiten de begroting kan indienen, tont het betaald voetbal in Alkmaar in gevaar. Gisteren iden de voetballers door Scheringa geïnformeerd over de ontstane situatie. De spelers- raad heeft een week om op het voorgestelde loonoffer te reage ren Bi] het verlaten van het stadion was sprake van ver deeldheid bij de betrokkenen. Niemand wilde echter reageren. Woordvoerder Zeijlmans kon de nnancièle noodtoestand wel be- «stigen, maar wenste verder .wncommentaar te geven, ta voor een licentie in aanmer- iag te komen moet de begro ting van AZ, thans 13,5 miljoen èüro, worden teruggeschroefd naar een bestaansminimum. Uitgaven als clubkostuums en buitenlandse trainingskampen worden geschrapt. Daarnaast wordt de sponsors gevraagd bun gezamenlijke bijdrage met 500.000 euro te verhogen Bovendien zal de gemeente Alk- t^arom een overbruggingskre diet worden verzocht. Als al de zemaatregelen kunnen worden doorgevoerd, overweegt voor zitter Scheringa alsnog garant testaan voor de dekking van het resterende tekort. Nieuw stadion De financiële problemen zijn vooral terug te voeren op de ver- ïg van de bouw van het .neuwe stadion. In een nieuw onderkomen, heeft Scheringa FBK-games beogen ware recordregen HENGELO - Vorig jaar werden vier wereldre cordpogingen gedaan in Hengelo, ze mislukten al lemaal. Op 1 juni moet het er toch echt weer van ko men: op de tien kilometer. Bovendien moeten er in het FBK-Stadion Neder landse records sneuvelen. HaileGebrselassi en Ken- nenisa Bekele willen van de tien kilometer in Hen gelo de mooiste aller tij den maken. Wereldkam pioen op de vijf kilometer Richard Limo wil dat meebeleven en heeft zich ook voor die afstand aan gemeld. Olympisch- en wereld kampioen Reuben Kosgei (3000 meter steeple chase) gaat voor zijn derde over winning op rij. Op de 100 meterstrijden oud en jong tegen elkaar: Troy Doug las neemt het op tegen Caimin Douglas. Arnoud Okken en Bram Som heb ben zich aangemeld voor de 800 meter Hun huisge- noot op Papendal, Gert l i Jan Liefers, gaat voor een Ijl Nederlands record op de I mijl. Ook Marko Koers I loopt mee, juist om ervoor I' te zorgen dat Liefers zijn record niet verbreekt. Kogelstoter Rutger Smit wil in Hengelo het natio naal record van Erik de Bruin eindelijk eens uit de boeken gooien Het is nog spannend of Lornah Kip- lagat voor 1 juni een Ne derlands paspoort heeft. Zo ja, dan zal de Keniaan- s* het nationale record op de 5000 meter aanvallen. De bonus voor het laten sneuvelen van een record is 5000 euro. De 200 meter en de 400 meter zijn dit jaar niet in het programma opgeno men- De FBK-Games hebben sinds dit jaar de ^atus Grand Prix I en daar zijn regels aan ver bonden. Voor de beide af standen is het verplicht om acht banen te hebben, Hengelo heeft er maar zes 'anny Blankers-Koen zal dit jaar niet bij zijn. De «-jarige oud-atlete is op genomen in een verzor- gmgstehuis en is niet meer jn staat in de openbaar heid te treden GPD altijd gezegd, zou AZ niet alleen structureel mee kunnen doen in de subtop van de eredivisie. De club zou tevens een van de ge zondste betaald-voetbalorga nisaties van Nederland worden. Het was de bedoeling dat AZ met ingang van het komende seizoen kon gaan spelen in de nieuwbouw. Allerlei bezwaar schriften en extra aangespan nen procedures hebben er ech ter toe geleid dat de club op zijn vroegst pas medio 2005 kan ver huizen. In de Alkmaarderhout, het hui dige stadion^ is de financiële nood volgens het bestuur in middels hoog opgelopen. Begin mei kreeg de stichting AZ voor het komende seizoen nog wel een licentie, maar met opschor tende voorwaarden. Die verval len alleen als er een sluitende begroting kan worden inge diend. GPD van onze sportredactie MAASTRICHT - Het gemeentebestuur van Maastricht is niet bereid MVV van de onder gang te redden. Het college van burgemeester en wethouders sprak zich gisteravond una niem uit tegen financiële en/of politieke steun voor de noodlijdende eerste-divisieclub. De raadsleden schaarden zich, weliswaar mor rend, tijdens een commissievergadering alge mene zaken achter deze beslissing. MW kampt met een schuld van 1,5 miljoen eu ro. De gemeente Maastricht sprong de laatste jaren al vier keer in de bres om een dreigend faillissement af te wenden. „Wij kunnen het maatschappelijk niet verkopen", zei burge meester G. Leers tijdens de commissievergade ring algemene zaken. „Elke gemeente staat zwaar weer te wachten. Maastricht mag, kan en wil niet de verantwoordelijkheid nemen Hoezeer het ook mij aan het hart gaat." De gemeente Maastricht gaf MW in mei 1999 een subsidie van 2 miljoen gulden. „Het was de eerste keer dat werd gezegd: dit is de laatste keer", aldus Leers. Er zouden in kort tijdsbe stek nog enkele herhalingen volgen. In decem ber 2001 ging de raad van Maastricht akkoord met een subsidie van 3 miljoen gulden alsmede een lening van 2 miljoen gulden In november vorig jaar constateerde een vertegenwoordiger van de gemeente, die in de raad van commissa rissen had plaats genomen, dat er opnieuw een fors tekort was ontstaan. De burgemeester legde gisteren de bal neer bij het bedrijfsleven om MW, dat van de KNVB voor het volgend seizoen nog geen licentie heeft gekregen, de reddingsboei toe te werpen. Het bestuur heeft tot vandaag de tijd officieel in beroep te gaan tegen die beslissing. Voorzitter V. Gerardu van de raad van commis sarissen van MVV reageerde teleurgesteld op de politieke stellingname. „Ik ben verbijs terd", zei hij. „De Maastrichtse politiek heeft geen enkele kennis van het dossier-MWGe rardu en zijn mede-bestuursleden beraden zich vandaag over nog te volgen stappen. ANP Juventus-speler David Trezeguet viert zijn doelpunt, de 1-0. door Harry Arts TURIJN - Real Madrid dreigt dit seizoen overal naast te grij pen. De Spaanse titel staat he vig op de tocht en gisteravond vervloog ook de hoop op een nieuw succes in de Champions League. De 'Koninklijke' werd in Turijn uitgeschakeld doorJu- ventus, dat met 3-1 zegevierde, nadat het vorige week in Madrid nog met 2-1 had verloren. Daarmee krijgt het belangrijk ste toernooi voor clubteams voor het eerst in de geschiedenis een volledig Italiaanse finale. Op 28 mei moet Juventus het op Old Trafford in Manchester op nemen tegen AC Milan. Overi gens is het niet voor het eerst dat twee clubs uit hetzelfde land in de eindstrijd staanDrie jaar ge leden had Spanje de primeur, toen Valencia door Real werd verslagen. In Madrid zal het de komende dagen ongetwijfeld donderen en bliksemen. De duurste ploeg ter wereld haalde in de eerste helft van het seizoen weliswaar twee fraai blinkende trofeeën binnen. Maar de Euro pese Super Cup (tegen Feye- noord) en de Wereldbeker (tegen Olimpia Asuncion) gelden toch vooral als tweederangs prijzen. Bovendien vloeien zij vooral voort uit de prestaties uit het af gelopen seizoen. Juventus daarentegen beleeft een van de meest succesvolle ja ren uit zijn rijke historie. De Oude Dame won afgelopen weekend voor de 27 ste keer het Italiaanse landskampioen schap. De club uit Turijn heeft nu ook goede vooruitzichten om voor de derde keer tot Europa's beste te worden gekroond. Juventus, met Davids in de ba sis, startte voortvarend in de hoop de 2-1-nederlaag uit het eerste duel vlot weg te werken. De Italianen maakten een veel frissere indruk dan hun gemid deld veel jongere Spaanse te genstanders, voor wie het lange en loodzware seizoen echter zijn tol begint te eisen. Raul, Figo en Zidane (tegen zijn oude club) kwamen nauwelijks uit de verf. Thuram, Davids en Nedved, twee jaar geleden aangetrokken als opvolger van Zidane, des te meer. De thuisclub kreeg al in de twaalfde minuut de voorsprong die het wenste. Een verre voor zet van Nedved dwarrelde voor bij de tweede paal. Del Piero, even daarvoor al dicht bij de openingstreffer, kopte knap te rug op Trezeguet die Cambiasso en doelman Casillas te snel af was: 1-0. Vlak voor rust zakten de Madri- leense koersen nog wat verder door toedoen van Del Piero. De aanvaller draaide Hierro en Salgado dol en prikte de bal in de korte hoek: 2-0. Kort na de hervatting kwam Ro- naldo in de ploeg. En hij deed meteen weer van zich spreken. In de 66ste minuut glipte hij langs Montero en ging graag lig gen toen de Uruguyaan een tackle inzette: penalty. Figo nam zijn verantwoordelijkheid, maar schoot veel te slap in Doelman Buff on keerde de inzet fluitend. Reals hoop op een verlenging werd even later de grond in ge boord. Nedved troefde de oude Hierro op snelheid af en op zijn geplaatste wreeftrap had ook foto Alessandro Bianchi/RTR Casillas geen antwoord: 3-0. De vreugde van de Tsjech werd even later flink getemperd. Kort na zijn treffer liep hij een gele kaart op na een onschuldige overtreding op McManaman, die hem de finale kost. Vlak voor tijd scoorde Zidane tegen (3-1), maar het was een schrale troost. Het doelpunt kwam te laat om het Italiaanse onderonsje, eind deze maand in Manchester te verstoren. Juventus (Ita) - Real Madrid (Spa) 3- 1 (2-0). 12. Trezeguet 1-0, 43. Del Piero 2-0, 73 Nedved 3-0,89. Zidane 3-1. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Toeschouwers: 67.000. Gele kaart: Montero, Tacchinardi, Nedved (Ju ventus), Figo, Hierro, Salgado, Con- ceicao (Real Madrid) Bijzonder heid: Figo mist strafschop in 67e minuut. Eerste wedstrijd. 1-2. Juventus: Buffon; Thuram. Tudor. Montero en Birtndelli (60 Pessotto); Zambrotta, Tacchinardi, Davids (89. Conté) en Nedved; Del Piero en Trezeguet (77 Camoranesi). Real Madrid: Casillas; Salgado, Hierro, Helguera en Roberto Carlos; Conceicao (52. Ronaldo), Cambias so, Figo en Zidane; Guti en Raul. GPD Ajax zette deze week pre cies vijf jaar geleden een unieke stap: de club ging naar de beurs. Verslagge ver Jaap van Essen ging mee, en kocht bij de intro ductie acht zogenaamde 'fun-aandelen'. Hij maakt de trieste balans op van vijf jaar aandeelhouder schap. voor het eerste Nederlandse voetbalaandeel was destijds enorm. Een kennis schreef in voor duizend aandelen en kreeg er maar acht. Ik schreef in op acht en kreeg ze zowaar alle acht. Grappig door Jaap van Essen Eindelijk, ik ben er van af! Maandag heb ik de Post bank gebeld. Ik was eigenlijk nog een beetje bang dat ik weg gelachen zou worden bij de vraag of ik mijn Ajax-aandelen kon verkopen. Stel je voor dat helemaal niemand ze wil heb ben? Maar gelukkig, de meneer aan de telefoon was heel aardig. Er zijn blijkbaar nog steeds ko pers voor 'stukjes Ajax' en zo niet, dan is de beurs zelf blijk baar verplicht ze af te nemen. Acht aandelen kreeg ik op 14 mei 1998 toegewezen bij de in troductie. Daar was ik heel blij mee, want de belangstelling De voornaamste reden voor mij om aandelen te kopen, was niet anders dan die van de meeste kleine investeerders in de AFC Ajax NV. Een beetje eigenaar van Ajax zijn, dat was toch wel grappig. Het lachen is ons, be zitters van kleine pakketjes van het fun-aandeel inmiddels wel vergaan. Sterker, de investering van destijds is verdwenen als sneeuw voor de zon, er moest uiteindelijk geld bij. De introductiekoers in mei 1998 was 25 oude guldens, oftewel 11 euro en 35 cent. Ik kocht mijn acht aandelen voor een totale som van 90 euro en 78 cent. Hoe wel de AEX tot twee jaar terug steevast een mooie stijgende lijn vertoonde, ging de koers van het Ajax-aandeel al meteen naar beneden. De mooie verhaaltjes bij de in troductie bleken onzin, of de club het nu goed of slecht deed Vijf jaar aandeel Ajax uitgaven aankoop acht aandelen €90,78 bewaarloon 5 x €10,-€50,- verkoopprovisie €14,- Koers aandeel Ajax -€11# dividend 1999 verkoop aandelen totaal €28,67 verlies €126,11 12 mei 2003, datum verkoop aandeel Ajax, waarde €3,50 mrt '03 mei '03 ■orographic GPO AIGLE - De Nederlandse oud-wielrenner Jacques Hanegraaf en de Belgische ploegleider Rudy Pevenage willen de Duitse wielerploeg Team Coast overnemen. Het duo heeft daartoe een verzoek ingediend bij de internationale wielrenume UCI De Duitse wielerploeg waarvoor oud-Tourwinnaar Jan Ull rich rijdt, is door de UCI geschorst wegens betalingsachter stand. „De ploeg zal gaan rijden ondereen Nederlandse licen tie", is het enige dat Hanegraaf gisteren wil bevestigen. ANP MADRID - Voetbal heeft in de wereld het verzadigingspunt bereikt. Erzijnte veel wedstrijden en er zijn teveel uitzendin gen met voetbal op televisie. Dat is de stellige overtuiging van Sepp Blatter, de voorzitter van de internationale voetbalfe deratie Fifa. De Zwitser ventileerde zijn mening tijdens een conferentie over sport in Madrid. Hij zei er niet bij wat de Fifa aan de overdaad aan voetbal zou gaan doen. „We zijn verza digd met voetbal", zei Blatter. „Vooral op de televisie. We zien een toename van het aantal wedstrijden, maar ook toenemende problemen bij de clubs op financieel gebied. De markt zal echter zelf een nieuw even wicht tussen vraag en aanbod moeten vinden." Volgens Blat ter is het zowel voor het publiek als voor de voetballers een goede zaak als de nationale competities in de top worden in gekrompen. „Ideaal is een competitie op het hoogste niveau van zestien tot achttien clubs. Twintig is absoluut te veel." ANP/RTR MADRID - Het Spaanse profvoetbal verkeert in grote finan ciële problemen. De 42 clubs samen hadden op 30 juni 2002 een schuld van 1,625 miljard euro. Dat heeft Juan Jose Hidal go, voorzitter van de verenigde Spaanse profclubs, per brief gemeld aan de Spaanse regering. De clubs vragen de regering om belastingvermindering, hopen op hogere tv-inkomsten en een grotere bijdrage uit de toto-gelden. „De beste competitie ter wereld ontvangt aan tv-gelden slechts een derde van wat in andere Europese landen wordt betaald", staat in de brief. Het feit dat twee Spaanse aanbie ders van abonnee-televisie zijn samengegaan maakt de situa tie er voor de clubs niet beter op. De twee stations boden in het verleden nog tegen elkaar op. Een nieuw tv-contract is nog niet afgesloten. Volgens Hidalgo is de nood bij dertig clubs zo hoog dat aan het begin van het volgende seizoen stakingen worden overwogen. SID WOGNUM - De DSB-schaatsploeg heeft de Amerikaanse sprinter Kip Carpenter aangetrokken. Carpenter, winnaar van het olympisch brons op de 500 meter in Salt Lake City 2002, tekende gisteren een verbintenis. ANP ZWARTSLUIS - Een nederlaag is voor Ton Sijbrands een zeldzaam verschijnsel. Een nederlaag met wit een curiositeit. Gisteren leed de 53-jarige grootmeester zijn eerste nederlaag met wit in tien jaar. In de elfde ronde van het WK dammen gaf hij na 34 zetten op tegen de wereldkampioen Aleksandr Geor- giev. Door het verlies werd Sijbrands op slag kansloos voor de wereldtitel. Zijn achterstand op Georgiev groeide tot vier punten. De Rus Aleksei Tsjizjov bleef in het spoor van zijn landgenoot door winst op Senegalees Samb. ANP in de competitie dan wel Euro pa, het maakte allemaal niets uit, mijn aandelen werden steeds minder waard. In februa ri 2000 was de koers 8 euro, in maart 2002 nog maar 5 euro En deze week kreeg ik uiteindelijk 3 euro en 50 cent terug per aan deel. Van mijn 90,78 euro hield ik dus slechts 28 euro over. Maar daarmee is mijn fun-aan- deel-ellende nog niet ten einde. Als nieuwbakken aandelenbe- zitter werd ik in januari 1999 in eens verrast door een afschrij ving wegens 'bewaarloon' voor mijn aandelen Dat blijkt nor maal te zijn, maar een bedrag van zo'n 10 euro per jaar voor een aandelenpakketje van niets was toch een onaangename ver rassing. De voorbije vijf jaar kostte die post mij dus nog eens 50 euro. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - De Goese judo ka Jessica van der Spil hoopt zich morgen op het Europees kampioenschap in Düsseldorf te kwalificeren voor het wereld kampioenschap, dat half sep tember in Osaka gehouden wordt. Een plaats bij de beste vijf van Europa volstaat daar voor. De 23-jarige judoka komt in Düsseldorf uit in de open klasse. Dat is eigenlijk niet haar favo riete categorie, liever was ze ac tief geweest in de klasse boven 78 kilogram. Maar daarin is - zo bleek in de diverse kwalificatie toernooien - Fran^oise Harte- veld de nummer één van Neder land en dus komt zij in die ge wichtsklasse uit. Toch wilde bondscoach Marjolein van Unen Van der Spil belonen voor haar tweede plek op het Super A-toernooi in Hamburg. Van daar dat de in Groningen woon achtige Zeeuwse in Düsseldorf meedoet. Hoe haar kansen liggen, weet ze niet. Van der Spil: „Ik weet dat er dertien deelneemsters zijn en dat het sowieso een zwaar toer nooi wordt Alle andere landen sturen ook hun beste judoka's. En zij hebben nog voor op mij, dat zij standaard meegenomen worden naar EK's en WK's. Ze hebben allemaal wat meer erva ring dan ik, denk ik. Wil ik naar het WK, dan zal ik toch bij de eerste vijf moeten eindigen. Al hoewel.. Marjolein van Unen heeft al gezegd dat als ik in Düs seldorf goed judo en later nog een keer een goed resultaat neerzet, dat ik dan ook naar het WK zou mogen." Van der Spil is op dit moment niet helemaal fit. „Ik zit lekker in m'n vel, maar kamp nog met wat lichte blessures. Maar die zullen me niet verhinderen om fatsoenlijk te judoën, hoor. Ik heb nog wat last van een schou derblessure en heb een bloem kooloor. Ik moet met een banda ge om mijn hoofd judoën." De Middelburgse Elisabeth Willeboordse (tot 63 kilogram) komt maandag in actie op het EK. Zij doet mee aan het lan- dentoernooi. Maandag zijn de kwalificaties voor het EK lan denteams, dat in oktober in Londen wordt gehouden. En tot overmaat van ramp is het verkopen van aandelen ook al niet gratis. Daar geldt een mini mumbedrag van 15,50 euro per opdracht voor, plus nog een klein percentage van de waarde van het te verkopen pakket aan delen. Maar 'gelukkig' had de vriendelijke meneer die mijn verkoopopdracht aannam een troost. 'De verkoopprovisie mag nooit meer dan de helft van de totale waarde van de aandelen zijn, in uw geval dus 14 euro.' Compensatie Al met al is mijn aandeelhou derschap bij Ajax dus een kwes tie van heel weinig 'fun' gewor den. Zelfs het dividend dat de club mij in 1999 uitkeerde van netto 0,67 eurocent bood weinig compensatie. Alles bij elkaar kostte de beursgang van de club mij 126 euro en 11 cent. Een schrale troost voor de ge frustreerde kleine belegger is misschien dat ook Ajax zelf het geld van de beursgang zo onge veer kwijt is. De afgelopen vier jaren leed de club zulke grote verhezen dat de 55 miljoen euro die men bij beleggertjes zoals ik uit de zak klopte helemaal ver dwenen zijn. GPD door Peter van Leeuwen CATANIA - Alessandro Petac chi heeft gisteren zijn tweede ritzege behaald in de Ronde van Italië. Nadat de sprinter van Fassa Bortolo zaterdag de ope ningsetappe won en sindsdien al in het bezit was van de lei derstrui, was hij in de vijfde etappe opnieuw de snelste. De ritzege van Petacchi bete kende opnieuw een domper voor Mario Cipollini. Het verbe teren van het record van Alfredo Binbda - 41 ritzeges in de Giro, Cipollini staat op veertig - leek een formaliteit. De wereldkam pioen blijkt echter nog niet in goeden doen. Hij kon gisteren in Catania nog wel uit het wiel ko men van Petacchi, die op 200 meter voor de streep de koppo sitie overnam van Cipo's mees terknecht Lombardi. Cipollini leek in de ideale positie voor rit- winst, maar kwam enkele centi meters tekort op de drager van de leiderstrui. „Een rit winnen in deze trui, het is als in een droom", verklaarde Petacchi, die dit jaar al op acht zeges staat. De rit op het eiland Sicilië was typisch Italiaans. De eerste drie uur kwam het gemiddelde niet boven de 30 kilometer. Pas bij de enige serieuze klim kwam er enige beweging in de groep. De Colombiaan Freddy Gonzalez en de Spanjaard Ignacio Gut ierrez trokken ten aanval. Het leverde bergpunten op, een maximale voorsprong van drie minuten maar waarschijnlijk nooit de illusie dat de ritzege in het geding was. Vredeskoers De Italiaan Andrea Moletta heeft gisteren de zesde etappe van de Vredeskoers gewonnen. Moletta versloeg na 146 kilome ter in Frankfurt a/d Oder zijn medevluchters in de sprint. De Duitser Eric Baumann werd tweede, voor de Oostenrijker René Haselbacher. De leiding in het algemeen klassement bleef in handen van de Duitser Stef- fen Wesemann. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19