Vergrijzing bedreigt bedrijfsleven TOT HEDEN 16 17 MEI 11 Hendrikdok nog wat langer leeg VAN VERLEDEN www.middelburg.nl Eén loket voor werk en uitkering op Walcheren Ademloos luisteren naar de burgemeester loskade middelburg Slappe ondergrond oorzaak ongeval hoogwerker in Goes kiesbureau verwacht 2350 moeilijk vulbare vacatures in komende jaren Botsing in Middelburg Schroebrug dicht FEESTEN VAN BELEVING 2003 voor het complete programma Enquête over dienstregeling van Connexxion zeeuwse almanak Kind WALCHEREN donderdag 15 mei 2003 ^.rnnnvvanGremberghe ffjXEUZEN - De vergrijzing «hel Zeeuwse werknemers- wMd stelt veel bedrijven in iMbije toekent"1 voor Srotc noblemen- Binnen nu en 2010 jlion bedrijven in alle secto- met uitzondering van die in j, iondbouwsector, detailhan- H m horeca, geconfronteerd I1)rden met een toename van her aantal vacatures omdat ou- jne werknemers met pensioen pan. ïenvacht wordt dat er de ko osde jaren zo'n 2350 vervan- --gsvacatures ontstaanwaar oor moeilijk mensen gevonden tunnen worden. Met name men sa met een opleiding op mbo- Èveau ;wen ander blijkt uit het on derzoek naar de personeels- raag van bedrijven dat Etin Adviseurs uit Tilburg in op- cr2cht van de Brabants- Zeeuwse Werkgeversorganisa tie (BZW) heeft uitgevoerd. Het bureau zette een enquête uit on- jer 240 (grotere) bedrijven in Zeeland. Eenderde van de be- injven werkte aan het onder zoek mee. Uit de bevindingen blijkt dat de problemen om ver vangende werknemers te wer ven in Zeeuws-Vlaanderen iets Einder urgent zijn dan in de rest van Zeeland. Dit heeft te maken met het feit dat de vacature graad in Zeeuws-Vlaanderen ietslager ligt dan in de rest van deprovincie. Daar komt nog bij dat bedrijven en zorginstellin gen in de grensregio eerder ge negen zijn om personeel te wer ven in het buurland België. Zwaartepunt Uil het onderzoek van Etin valt op te maken dat de meeste ver vangingsvacatures zich de ko mende jaren - het zwaartepunt ligt m de jaren tot 2006 - zullen voordoen in de zorgsector, de industrie (vooral technische be roepen) en in de administratieve sfeer. Het vinden van mensen met een hbo-opleiding zal niet MIDDELBURG - Op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg vond gistermiddag rond kwart voor twee een kop-staartbot- sing plaats. Een 77-jarige automobilist uit Middelburg reed over de Nieu we Vlissingseweg, komende uit oe richting Poelendaeleweg, Het ongeval ontstond toen de veertigjarige automobilist uit Vlissingen die voor hem reed, plotseling een noodstop moest maken. De Middelburger kon een aanrijding niet meer voor komen en botste op zijn voor ganger. Boete voor illegale vangst netje kreeften WS-E™28 -jarige man uit de gemeente Goes heeft gistermid dag op de Zeedijk bij Kats een proces-verbaal gekregen we- i gens visstroper i j De man werd aanvankelijk ge zien toen hij in duikersuitrus- fag in het water verdween. On geveer een uur later kwam hij •net een net met daarin vijf kreeften weer naar boven. Hij werd aangehouden en de kreef ten werden na inbeslagname tveer teruggezet in de Ooster- schelde. zo'n groot probleem opleveren, dat ligt evenwel anders met mbo'ers, die driekwart van het aantal vacatures voor rekening nemen. Het vinden van lieden met een technische achtergrond valt vooral in Zeeuws-Vlaanderen bitter tegen. Overigens wordt in het onderzoek van het Tilburg- se bureau alleen gewag ge maakt van vervangingsvacatu res. Nieuwe banen die ingevuld moeten worden, bijvoorbeeld bij het doorgaan van de aanleg van de WCT, zijn in het onder zoek niet betrokken. Ook dat kunnen er ruim 2000 zijn. De werkgeversorganisatie en de Kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone willen niet alleen de alarmbel luiden; ze willen ook dat er op zeer korte termijn handelend wordt opgetreden. De bedrijven zelf werken op ad hoc-basis al samen om personeel te werven. Daarvoor bestaan onderlinge contacten tussen personeelsma- nagers, met uitzendbureaus en CWI's. De bedoeling is om in die contacten meer structuur te brengen. Ook vinden de onder- nemersvoormannen het van groot belang dat niet alleen voor nieuwe medewerkers, maar ook voor hun partners in Zee land voldoende geschikte ba nen aangeboden moeten wor den. Voorts hebben volgens Kring voorzitter Jan van den Braak di verse bedrijven samenwer kingsovereenkomsten gesloten met scholingsinstituten als het ROC Westerschelde om het aan bod aan cursorisch onderwijs te verruimen. Ook participeert bijvoorbeeld een Dow Benelux in het recent opgerichte Regio naal Innovatief en Technolo gisch onderwijsnetwerk (Ri- ton). Volgens Van den Braak zullen de bedrijven de relaties met onderwijsinstituten aan weerszijden van de Wester schelde verder moeten uitdie pen. De werkgeversbonzen Van den Braak en Rien van Nunen (BZW) vinden dat het provin ciebestuur met het oog op de vergrijzingsproblematiek die Etin schetst de wervingscam pagne 'Welkom in Zeeland' zeer zeker moet continueren. Gepleit wordt verder voor meer diep gang. Van den Braak: „Dat je mensen in de leeftijdscategorie 25-45 jaar naar Zeeland pro beert te lokken is prima, maar dan moet je die mensen wel meer Nog gehuld in hun pyaina's en met het ontbijt nog maar net achter de kiezen, luisteren de leerlingen van De Lonneboot naar het verhaal over Matilda, foto Ru ben Oreel door Ron Magnée NW- EN SINT JOOSLAND - „Jij bent een walgelijk, afstotelijk, weerzinwek kend loedertje", galmt het door de klas van groep 7 en 8 van basisschool De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland. De kinderen vatten het gelukkig niet persoonlijk op, want het is burgemees ter K. Schouwenaar van Middelburg die voorleest uit het kinderboek Matil da van Roald Dahl. Schouwenaar is die ochtend al vroeg naar Nieuw- en Sint Joosland gekomen in het kader van de Nationale Voorlees dag. De leerlingen zijn al op school en hebben zich voor het voorleesontbijt gehuld in pyjama. Ook zijn de gordij nen dichtgeschoven. Toch is de stem ming allerminst slaapverwekkend. De kinderen luisteren ademloos naar Schouwenaar als hij uit Matilda voor leest: „Jij miezerige mossel!" „Het is een boek met veel stoute din gen", oordeelt burgemeester Schouwe naar na afloop over het boek .Als jullie die stoute dingen maar niet gaan doen" Mandy (12) uit groep 8 wordt niet warm of koud van het boek. „Ik ken het boek niet, nee. maar ik denk ook niet dat ik het ga lezen." Mandy houdt meer van boeken als Minoes van Annie M.G. Schmidt. Wat dat betreft verkeert Man dy in goed gezelschap. Ook burgemees ter Schouwenaar geeft toe te houden van de boeken van de Zeeuwse schrijf ster. Finale Volgens directeur F. Veijgen van De Lonneboot heeft de school een naam hoog te houden waar het gaat om voor lezen. Nog maar enkele jaren geleden drong een leerling van de school door tot de finale van de Nationale voorlees- wedstrijd. Tot half el f duurt het programma van de Nationale voorleesdag die ochtend. Daarna is het gewoon weer rekenen, taal en aardri j kskunde en duurt het nog een jaar totdat in het lokaal weer te ho ren is: „Ik heb schoon genoeg van dit stelletje nutteloze dwergen!" De Zeeuwse voorleeskampioene Eva le Clercq uit Zierikzee is gisteren bij de fi nale van de landelijke voorleeswed- stri jd in Utrecht - ondanks de steun van 24 meegereisde mede-leerlingen van obs Theo Thijssen - niet in de prijzen ge vallen. De wedstrijd werd gewonnen door Annelou Izeren uit het Zuid-Hol landse Pijnacker De Gelderse Sanne Oudshoorn werd tweede en Lisanne van der Stouw uit het Flevolandse Zee- wolde legde beslag op de derde plaats De Nationale Voorleeswedstrijd is een initiatief van Stichting Lezen. MIDDELBURG - De Schroe brug in Middelburg is maan dagavond gesloten voor het wegverkeer van 20.00 tot 24.00 uur Er wordt aan het wegdek gewerkt. Het verkeer wordt om geleid via de Stationsbrug. Advertentie) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het Prins Hendrikdok in Middelburg is er slechter aan toe dan eerst was gedacht. Daarom duurt de res tauratie langer. De eigenaren van de bootjes die er normaal liggen, moeten uitwijken naar een andere ligplaats. Voor het werk aan het dok be gon, was niet duidelijk hoe de toestand van de kademuur on der water was. „We hebben alle muren boven het water afge klopt met een hamer", vertelt P Weij mans van de gemeente Op die manier werd duidelijk welk deel van het metselwerk los zat. „Daarna hebben we het water weggepompt. Toen kwamen we nog veel meer loszittend metselwerk tegen. Eén van de slopers stak er een hamer in. Er kwamen een paar vierkante meters tegelijk van af." Onderin het dok zijn de muren ongeveer tachtig centimeter dik. Op sommige plaatsen moest er 44 centimeter muur verwij derd worden. Het aantal slopers is verdubbeld, maar het sloop werk is nog steeds niet klaar. Pas als alle slechte muren verwij derd zijn, kunnen de metselaars aan de slag. Die doen eerst het gedeelte van de muren onder de waterspiegel. Dan wordt het water iets hoger gezet en wor den er nieuwe steigers gemaakt Als die af zijn, kan de damwand bij de Beatrixbrug eruit getrok ken worden en kunnen de boten weer terug „Ik hoop dat het water eind mei weer naar boven kan", zegt Weijmans. „Maar dan moet er niet te veel meer tegen zitten." De boten van de leden van wa tersportvereniging De Arne lig gen tot die tijd ergens anders. „Het is improviseren", aldus ha vencommissaris M. de Waard Voor een deel van de boten is een tijdelijke steiger bij De Punt ge maakt een ander deel ligt in Vee- re. „Verder liggen er wat bootjes aan de kant. Die moesten toch worden opgeknapt." De restauratie van het dok was nodig omdat er delen van de muur los waren gekomen van de achterkant Stukken muur brokkelden af, de muurtjes langs de kade stonden los. Er zijn, samen met de provincie, ook plannen gemaakt om het dok uit te baggeren. Dat gebeurt echter niet meteen. Volgens Weijmans moet er eerst een stortplaats gevonden worden voor het baggerslib. bieden dan rust en ruimte. Die mensen moeten weten hoe het met de werkgelegenheid gesteld is, waar vacatures zijn, waar men wonen kan, wat het aanbod is, hoe de onderwijssector in el kaar steekt en allerlei andere zaken die bij een verhuizing naar Zeeland van belang kun nen zijn. Dat aanvullend deel van die campagne is tot nu toe behoorlijk onderbelicht geble ven." BZW en Kring hopen binnen kort met economie-gedeputeer de G. de Kok over de vergrij zingsproblematiek te kunnen praten. door Steffan ter Maat GOES - Het ongeluk met de hoogwerker aan de Jenny Weij- ermanweg in Goes op 7 april is ontstaan doordat de hoogwer ker op een te slappe ondergrond steunde. Een 46-jarige man uit het Belgische Mol, die de hoog werker bediende, en een 27- jarige elektrotechnicus uit Pa- pendrecht kwamen bij het onge val om het leven. De man uit Papendrecht moest werkzaamheden verrichten aan de communicatiemast van ener giebedrijf Delta, die achter su permarktgroothandel Sligro staat. De mast kwam bij het ongeluk deels naar beneden en sloeg een gat in het dak van de groothan del. De 46-jarige man uit Mol kwam onder de arm van de hoogwerker terecht en overleed ter plaatse. De elektrotechnicus viel uit de bak van de hoogwer- kerarm en werd zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis in Gent Hier overleed hij enige uren later. Het onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk werd uitgevoerd door de arbeidsin spectie. Het onderzoeksteam vond geen technische manke menten aan de hoogwerker die uiteindelijk tot het ongeluk zouden hebben kunnen leiden. Kantelen De stempels waren aan de zijde waarnaar de hoogwerker kan telde op een kleine bermstrook gezet. Deze bodem was echter te slap om de druk van de stempels aan te kunnen en zo kon de hoogwerker gaan kantelen en kwamen de stempelarmen vol ledig rechtop in de grond te staan. De stempels aan de andere zijde van de hoogwerker stonden op de weg. Waarom de hoogwerker niet meer naar het midden van de weg is gezet, zodat de stem pels aan beide zijden op de weg konden worden gezet - wat een betere en steviger ondergrond was geweest - is niet duidelijk geworden. Uit het onderzoek zijn in ieder geval geen zaken gebleken die voor justitie aanleiding zijn om tot een strafrechtelijke vervol ging over te gaan. VLISSINGEN - Connexxion en de provincie Zeeland gaan on derzoeken wat de passagiers van de nieuwe dienstregeling vinden. Aan de hand van de uit komsten van de enquête wordt bekeken of verbeteringen kun nen worden doorgevoerd. Van dinsdag 20 tot zaterdag 24 mei kunnen busreizigers in Vlis singen, Middelburg en Koude- kerke te maken krijgen met enquêteurs van de vervoers maatschappij en de provincie. Passagiers kunnen op een vra genlijst aangeven hoe zij de nieuwe dienstregeling, die 15 maart is ingegaan, ervaren. De passagiers krijgen ook de gele genheid om te melden dat zij la ter teruggebeld willen worden om dieper op de problematiek in te gaan. Passagiers die door de nieuwe dienstregeling geen ge bruik meer maken van het open baar vervoer, wordt gevraagd zelf telefonisch contact op te ne men met de provincie. Verschillende scholen en Wal- cherse zorginstellingen hebben al gezegd dat de nieuwe dienst regeling een verslechtering is. De Middelburgse scholenge meenschap Nehalennia heeft geconstateerd dat de verbin ding vanuit de dorpen naar Middelburg erg slecht is. Een leerling uit Oostkapelle is met de bus meer dan een uur onder weg. Ook de aansluiting van het NS-station naar de scholen in minibusjes verloopt niet soepel. De school roept ouders op hun klachten via e-mail te melden. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Werklozen op Walcheren kunnen vanaf vol gend jaar in één gebouw terecht voor werk of een uitkering. De drie gemeenten, het CWI en het UWV gaan dan een kantoor in Middelburg delen. Volgens berekeningen kan die samenwerking een tijdwinst opleveren van twee tot drie maanden, doordat er op deze manier wordt ondervangen dat de verschillende instellin gen hetzelfde werk dubbel doen. De gemeenten, het CWI (het voormalige arbeidsbureau) en het UWV (de uitvoeringsinstel lingen van de werknemersver zekeringen) gaan niet alleen bij elkaar in een gebouw zitten. Het is de bedoeling dat er wordt sa mengewerkt. Klanten krijgen voortaan te maken met één persoon. Die bekijkt wat de mo gelijkheden voor werk zijn en beoordeelt of de klant in aan merking komt voor een uitke ring. Het is uiteindelijk de be doeling dat er ook andere instanties, zoals uitzendbu reaus en reïntegratiebedrijven, mee gaan doen. Vraag „Het uitgangspunt is dat een aanvraag voor inkomen wordt uitgelegd als een vraag naar werk", zegt projectleider J. Kouwer. Daarom is het be langrijk dat er ook een uitzend bureau meedoet. Het is de be doeling dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op elkaar worden afgestemd. Bedrijven zitten met onvervulbare vaca tures, terwijl er nog veel mensen werkloos zijn Als er niet direct werk gevonden kan worden, moeten de klanten actief gehou den worden. „Uit onderzoek is gebleken dat mensen al na zes tot acht weken hun vaste structuur kwijtraken. We moe ten voorkomen dat mensen in die sfeer terecht komen. Pendelen We moeten ze iets kunnen bie den." Op dit moment moeten klanten uit Vlissingen eerst naar Mid delburg naar het CWI. Vervol gens moeten ze naar de sociale dienst in Vlissingen voor een uitkering. In de toekomst is het niet meer nodig om heen en weer te pendelen. „We richten ons er op dat het aantal klantcontac ten minimaal is en dat mensen zo weinig mogelijk terug moe ten naar Vlissingen", zegt Kou wer. „Dat geldt met name voor de groep werklozen die moeilijk te bemiddelen is." Hij zegt ove rigens niet uit te sluiten dat de sociale diensten van de drie ge meenten in de toekomst samen gaan. Binnenkort wordt begonnen met een pilot. Medewerkers van de gemeente trekken dan al in bij het CWI Het is nog niet be kend op welke plaats het nieuwe kantoor, dat in ambtelijke ter men het bedrijfsverzamelge bouw heet, komt Het was eerst de bedoeling dat het gevestigd zou worden in de gebouwen van de gemeente aan de Stadhuis straat. Die komen volgend jaar vrij. Nu wordt ook overwogen om één van de torens van het nieuwe stadskantoor te gebrui ken De gemeente gaat maar drie van de vier torens zelf ge bruiken. Nu het water uit het dok is, blijkt het anders onzichtbare deel van de kademuur slechter dan waar op was gerekend, foto Ruben Oreel De zeven maanden oude Ro- sanna uit Tholen heeft het best goed getroffen met haar twee oudere broers. Daniël (7) en Thomas (4) doen regel matig hun best de jongste aanwinst te vermaken. Na een langdurige clownerie van Thomas, waarom het meisje hard moest lachen, constateerde vader dat zijn zoon succes had. Wat ver moeid keek Thomas op en verzuchtte: „Ja, maar ik kan dat kind toch niet de hele dag bezighouden?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11