Fondspatiënt kan grens over Beperking hypotheekaftrek komt op verkeerde moment Eén op de vier sollicitanten jokt Politieleiding ontkent gekonkel met AIVD bij terreuronderzoek 3 In actie voor zeehondenopvang Vos tijdelijk fractievoorzitter GroenLinks \WBZ-premie per 1 juli hoger Schadeclaims 'atio Sevilla iomen binnen Europees Hof beslist over poliklinische behandeling Vuurwerkramp herdacht A> Boonstra en OM in hoger beroep Romeins muurfragment ontdekt Top ATF na brand voor rechter Leraar verdacht van ontucht Vervolgen vliegtuigspotters voorbij Roosendaalse advocaat voor het leven geschorst woensdag 14 mei 2003 ^.„■Hartje binnenland «MERE- Een kwart van de sollicitanten liegt in hunsol- licitatiebrieven of cv's of ver- nijgt belangrijke gebeurte nissen. Dat blijkt uit cijfers van Hottinann Bedrijfsrecherche in tlmetv. Daaruit komt ook ta„ voren dat van de werk nemers die hun werkgever oplichten, bijna een kwart (24.2 procent) een letdingge- tende functie heeft. Het recherehebedrijf trekt de conclusies op basis van de onderzoeken die het in het tader van opdrachten het af- gelopen jaar heeft gedaan. Volgens Hoffmann groeit de brutaliteit onder de frau deurs. Zo schromen sommige sollicitanten niet diploma's en getuigschriften te verval sen. „Even scannen, bewer ken. door de kleurenprinter (de onbeschaamden doen dat natuurlijk onder werktijd) en zie daar: de nieuwe werk nemer heeft een opleiding met glansrijke cijfers vol tooid of een geheel nieuwe loopbaan gecreëerd", aldus het recherchebureau. Van de fraudeurs was vorig jaar 61 procent tussen de 26 en 45 jaar. Deze leeftijdsca tegorie was daarmee verre weg de grootste. ANP DEN HAAG - Kinderen verkleed als zeehondjes droegen gisteren een visnet met 10.000 handteke ningen het Tweede Kamer-gebouw binnen. Vol gens Lenie 't Hart van de zeehondencrèche in Pie- terburen maken nieuwe regels van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het bij na onmogelijk zeehonden op te vangen in Neder land. Zo wil het ministerie dat zieke Zeeuwse en Zuid-Hollandse dieren worden opgevangen in het Belgische Blankenberge. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Vice-fractievoor- zitter Vos van GroenLinks zal fractievoorzitter Halsema tij delijk vervangen, omdat die zwanger is. Femke Halsema zal de Tweede Kamer in november voor enkele maanden de rug toekeren en komt na het kerstreces weer te rug. Tweede Kamerleden kunnen niet officieel worden vervangen door iemand die geen deel uit maakt van de fractie. Daar is een grondwetswijziging voor nodig, die tijdens de zittingspe riode van het nieuwe kabinet aangenomen zou kunnen wor den. Halsema volgde eind vorig jaar Paul Rosenmöller op als fractievoorzitter van Groen Links. ANP DENHAAG - De premie voor de Algemene wet bijzonder ziekte kosten (AWBZ) gaat per 1 juli pet 0.5 procentpunt omhoog. Minister De Geus en staatsse- oftaris Ross van Volksgezond- kd willen voorts de zorgsector eai efficiencykorting van 0,8 procent opleggen. De kosten in de zorg stijgen fors ea voor 2003 is er een over- schrijding voorzien van bijna wee miljard euro. Daarom zijn er nu maatregelen - nodig, vinden de bewindslie- 1 «n. De tussentijdse premiever- beging in de AWBZ levert hetlo- pende jaar 0,5 miljard euro op ain heel 2004 1,1 miljard. De efficiencykorting, waarvoor jei Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg nog toe- gemming moet geven, zou on- geveer250 miljoen euro op leve- het voorstel van De Geus en Ross gaat de AWBZ- premie omhoog van 12,05 naar 12,55 procent. Het kabinet be slist hierover vrijdag. Eet College voor Zorgverzeke- U mgen had vorige maand al ge- tinseerd de premie voor de iWBZ op te trekken tot 13,66 rocent ANP MAASTRICHT - Drie bewoners van de Patio Sevilla in Maas tricht, waarvan eind april vijf balkons instortten, hebben een schadeclaim ingediend bij aan- Smeets Bouw in Maas tricht. De claims betreffen materiële schade, aldus een woordvoer stervan Smeets. Onafhankelij ke deskundigen zullen die be oordelen, zei ze. Als de claims worden toegewe- t. betaalt Smeets de bewo- asuit. Blijkt later dat de aan nemer met aansprakelijk is voor ce schade, dan haalt Smeets rerhaal bij degene die wel voor instorten van de balkons verantwoordelijk is. Smeets be taalt de schade al op voorhand fit, mits toegewezen, om te ^voorkomen dat mensen anders arenlang moeten wachten op iet schadebedrag. Voorzitter P. Peters van de Ver- J van Eigenaren van Patio Sevilla heeft nog geen concrete gesprekken over scha- ts gevoerd met zijn advo caat. liet hij gisteren wetenVeel bewoners van Patio Sevilla overwegen via de vereniging een schadeclaim in te dienen. ANP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Ziekenfondspati ënten hebben het recht om de Nederlandse wachtlijsten te omzeilen en zich te laten behan delen in een ander EU-land. Volgens een uitspraak van het Europees Hof van Justitie hoe ven ze voor poliklinische be handelingen niet te wachten tot ze in Nederland aan de beurt zijn. Voor ziekenhuisopnames geldt de uitspraak niet. Nooit eerder heeft het Europese Hof zich zo vergaand bemoeid met de manier waarop in Neder land ziektekosten worden ver goed Omdat een uitspraak van het Hof zwaarder weegt dan de nationale rechtspraak, is de Ne derlandse rechter verplicht om zich daar aan te houden. Dat be tekent dat fondspatiënten, die een behandeling in het buiten land niet vergoed krijgen, voortaan met succes naar de rechter kunnen stappenBoven dien moet de Nederlandse wet geving worden aangepast. In het arrest van het Hof staat dat fondspatiënten geen toe stemming hoeven te vragen voor een behandeling in een ander EU-land, waarvoor geen zie kenhuisopname nodig is. Daar bij gaat het bijvoorbeeld om een poliklinische behandeling of een bezoek aan een tandarts. De kwestie kwam aan het rollen toen twee Nederlandse vrouwen naar de Centrale Raad van Be roep stapten, omdat .hun zie kenfonds weigerde om behan delingen in het buitenland te vergoeden. Zij hadden daarvoor geen toestemming gevraagd. Volgens de ziekenfondsen was behandeling in Nederland 'bin nen een redelijke termijn' be schikbaar. De Raad van Beroep vroeg advies aan het Hof in Luxemburg. Zij wilde weten of het Nederlandse systeem van vergoedingen wel verenigbaar is met het Europese uitgangs punt dat het een EU-burger vrij staat om zelf uit te maken in welke lidstaat hij diensten laat verrichten. Afgeschrikt En het Hof haalde gisteren een streep door de Nederlandse re gelgeving; volgens het arrest worden Nederlandse fondspati ënten 'afgeschrikt, zo niet belet' hun heil bij artsen en medische dienstverleners in een ander EU-land te zoeken. Alvorens zijn uitspraak te doen, heeft het Hof onderzocht of daardoor het hele Nederlandse systeem van vergoedingen onderuit gehaald zou worden. Dat blijkt niet het geval te zijn Zorgverzekeraars Nederland (ZN) zegt 'verrast' te zijn door de uitspraak van het Hof. „Het contractenstelsel waarin de afspraken tussen ver zekering en verzekerde werd vastgelegd, kan zo niet meer functioneren", aldus een woordvoerster. Volgens ZN zijn de voordelen van zo'n stelsel dat de verzeker de zeker is van betaling van zijn behandeling, dat hij de kosten niet hoeft voor te schieten en dat er afspraken zijn over kwaliteit van de zorg. De woordvoerster erkent dat de uitspraak 'niet per se slecht' hoeft te zijn voor de verzekerde. GPD ENSCHEDE - Ongeveer 1500 tot 2000 mensen lopen in Enschede mee met een stille tocht ter herdenking van de vuurwerkramp, precies drie jaar geleden. De tocht leid de gistermiddag langs het verwoeste terrein van vuur- werkbedrijf S.E. Fireworks. Daar legden mensen zon nebloemen neer als teken dat het leven in de stad door gaat.Burgemeester J. Mans liep voorop in de stoet sa men met nabestaanden van de slachtoffers van de ramp. De tocht ging na het vuurwerkbedrijf naar de Stroinks- bleekweg. Daar stonden panelen met foto's van de wijk voor en tijdens de ramp en beelden van de wederop bouw. De route eindigde bij het kindermonument, een zon van steen, dat kinderen uit de wijk hebben ontwor pen. Daar hielden een w oordvoerder van de organisatie, het Comité Herdenking Vuurwerkramp, en Mans een toespraak. Mans zei niets over de vrijspraak van de ver dachte brandstichter door het gerechtshof in Arnhem maandag. foto Vincent Jannink/ANP s€ur' NtLT CtA/"VN slijMtriJOCS7 De hypotheekrente aftrek staat weer eens ter discussie. Niet zo onlogisch zeggen diverse partijen, maar de 'timing' is wel heel ongelukkig. Het consumenten vertrouwen staat al op een dieptepunt en de huizenmarkt verkeert in een wankel evenwicht. door Jos van Rijsingen DEN HAAG - Of het nou de banken zijn, de hypotheekver strekkers, de Vereniging Eigen Huis of de makelaars, allemaal vinden ze het 'op zichzelf lo gisch dat de hypotheekrente aftrek verder wordt beperkt. Het belastingstelsel stimuleert dat huizenkopers zo'n hoog mo gelijke hypotheek afsluiten en het geld dat niet in de eigen wo ning wordt gestopt voor andere doeleinden gebruiken: vakan ties, auto's, beleggingen, enzo voorts. Het zou veel gezonder zijn als de mensen meer geld in de eigen woning stoppen. Tegelijkertijd is iedereen het er ook over eens dat de 'timing' van de kabinetsonderhandelaars om op dit moment de hypo theekaftrek verder te beperken wel heel ongelukkig is. Het con sumentenvertrouwen staat al op een dieptepunt en de huizen markt verkeert in een wankel evenwicht. De Vereniging Eigen Huis en de makelaars vrezen dat de prijzen nu echt onder druk komen te staan en dat de door stroming nog meer gaat stagne ren. Zoals de beleidsvoornemens nu naar buiten zijn gekomen, zou een doorstromer de overwaarde van zijn verkochte woning in zijn nieuwe huis moeten steken alvorens hij, fiscaal aftrekbaar, extra geld kan bijlenen. „Als die maatregel in de jaren negnetig was doorgevoerd, was dat niet zo erg geweest. Dat had hooguit wat dempend gewerkt op de ex treme waardestijging van de huizen", zegt woordvoerder Hans André de la Porte van de vereniging Eigen Huis. Nu komt het precies op het verkeerde moment. Hoe de maatregel er precies uit gaat zien, is nog niet duidelijk. „Het maakt nogal analyse verschil of je de hele overwaarde in je nieuwe huis moet stoppen of dat je een deel mag gebrui ken om de kosten die met verhuizen samenhangen te betalen", aldus de woordvoerder. Dat is ook het bezwaar van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Voorzitter Oscar Smit: „Er wordt zomaar een steen uit het hele bouwwerk ge trokken. Dat kan niet. Er moet dan ook gekeken worden naar grondpolitiek, ozb, eigen-wo- AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie tekent beroep aan tegen de vrijspraak van Cor Boonstra. De rechtbank in Am sterdam sprak de oud-Philipstopman begin deze maand vrij van handel met voorkennis in aandelen Endemol. Boonstra stapt op zijn beurt naar het gerechtshof over de veroordeling in de Ahold-zaak. Hij werd in die zaak wel veroordeeld tot een boete van 135.000 euro wegens het niet melden van handel in aandelen Ahold toen hij commissaris was bij het supermarktconcern. ANP WOERDEN - Bij opgravingen in Woerden hebben archeolo gen een beschilderd muurfragment uit de Romeinse tijd ont dekt. Dergelijke brokken steen zijn volgens projectleider T. Hazenberg nog weinig in Nederland aangetroffen. Archeologen zoeken sinds vorig jaar in het centrum van Woerden naar restanten van een Romeins castellum (klein fort). Het bepleisterde brok kalk met een wandschildering is zes bij zes centimeter. „Door het gebruik van de kleuren rood en groen, de context van de vondst en het materiaal zijn we er zeker van dat deze wanddecoratie uit de Romeinse tijd komt, zo rond 160 jaar na Christus. Het zijn de eerste sporen van de zogenoemde steenbouwfase. Daarvoor werden de gebouwen van hout en aarde gemaakt", aldus Hazenberg. ANP LEEUWARDEN - Het Openbaar Ministerie in Leeuwarden zal afvalbedrijf ATF/De Pijp in Drachten en drie leidingge venden van het bedrijf dit najaar strafrechtelijk vervolgen. Het OM stelde gisteren dat de vier verdachten schuld hebben aan het ontstaan en het uit de hand lopen van de brand op 12 mei 2000. Tijdens die brand ging een loods met 480 ton che misch afval in vlammen op. Volgens officier van justitie O. Brouwer is dit de grootste milieuzaak in Friesland ooit. ANP DEN HAAG - De politie heeft maandag een leraar aangehou den op verdenking van het onzedelijk betasten van meisjes op een basisschool aan de Broekweg in Lisse. De verdachte, een 44-jarige man uit Hillegom, is voor onbepaalde tijd geschorst Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren gemeld. De leraar was sinds maart 2001 in dienst bij de Christelijke Nationale basisschool met de bijbel. De ontucht zou vanaf ju ni 2002 hebben plaatsgevonden. Meisjes van 7 en 8 jaar zou den het slachtoffer zijn geworden. Drie gezinnen hebben aan gifte van ontucht gedaan tegen de man. ANP EINDHOVEN - De Griekse justitie ziet definitief af van een verdere vervolging van de Nederlandse vliegtuigspotters Frank Mink en Patrick Dirksen. Het Openbaar Ministerie in Kalamata is niet in beroep gegaan tegen de uitspraak van het gerechtshof dat beide Nederlanders in november vorig jaar vrijsprak Dirksen heeft dat gisteren van zijn Griekse advo caat te horen gekregen. De twee belandden eind 2001 samen met een groep Britten in de Griekse cel nadat ze bij het vliegveld van Kalamata gege vens van vliegtuigen hadden genoteerd. Justitie betichtte hen van spionage. Een rechtbank veroordeelde hen tot een cel straf van drie jaar. Het hof sprak hen later vrij, maar justitie had nog de mogelijkheid daartegen beroep aan te tekenen. De termijn waarin dat moest gebeuren is verlopen. ANP door Sander Kuypers ROTTERDAM - De huidige lei der van het onderzoeksteam naar twaalf vermeende terroris ten, P. Timmer, zegt dat de poli tie niet heeft samengewerkt met de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) in het onderzoek naar de verdachte groepering. Het team heeft de dienst wel gevraagd om foto's van verdachten, zei hij gisteren. Dat gebeurde toen hij voor de rechtbank in Rotterdam als ge tuige werd gehoord. Zijn voor ganger heeft dit gisteren beaamd. De twaalf vermeende moslimextremisten staan deze en volgende week terecht. Een aantal van hen wordt verdacht van het rekruteren, voorberei den en ondersteunen van strij- ders voor de jihad, volgens justi tie de gewapende strijd tegen de vijanden van de islam. Van de overigen vermoedt justitie dat ze zelf zijn opgeleid tot strijder. De advocaten willen weten of de politie met de AIVD heeft sa mengewerkt, omdat de inlich tingendienst over opsporings bevoegdheden beschikt, die de politie niet heeft. De raadslie den proberen uit te vinden of er toch geen oncontroleerbare on derzoeksinformatie van de AIVD in het politieonderzoek terecht is gekomen, zonder dat dit herkenbaar is. Dat zou in hun visie onrechtmatig zijn. Zeer opvallend was gisteren dat de huidige en de voormalige lei der van het politieteam zich nauwelijks iets konden herin neren van de motivatie van be langrijke keuzes tijdens het on derzoek. Dat terwijl zij mede verantwoordelijk zijn voor de opstelling van het strafdossier op basis waarvan de twaalf mannen terechtstaan. Zo konden de politiemensen niet aangeven hoe ze tot de con clusie kwamen dat de organisa tie uit verschillende cellen be stond. Tijdens het verhoor van Timmer bleek verder dat er volgens de politie sprake is van een vijftal kleine cellen. De kopmannen van die cellen zouden weer in contact met elkaar staan. Ze wisten niet precies van elkaar wat ze deden. Op de vraag hoe het team tot deze conclusie kwam, kon Timmer geen precies antwoord gegeven. „Dat blijkt uit het materiaal in het dossier", antwoordde hij steeds. ANP ningforfait, overdrachtsbelas ting en dat soort zaken." Het Centraal Planbureau gaat de effecten van de voorgestelde maatregelen weer doorrekenen. De voordelige effecten van de hypotheekbeperking kunnen wel eens beperkt worden door dat starters op de woningmarkt zo'n hoog mogelijke, eerste, hy potheek proberen af te sluiten, desnoods met garantiestelling van ouders of grootouders (ge neratiehypotheek). Kees van de Kerk van De Hypotheker ver wacht zelfs dat de drang om een hogere hypotheek af te sluiten dan direct nodig is, groter zal worden. En daarmee gaat een groot deel van het voordeel voor de overheid teniet. Ook de animo om op de hypotheek af te lossen zal minder worden, doordat daardoor bij verkoop de overwaarde groter wordt. Een aflossingsvrije hypotheek kan dan, fiscaal gezien, interes santer zijn. Maar ook risicovol ler. GPD van onze redactie binnenland DEN BOSCH - De Roosendaal se advocaat M. Hengst mag zijn vak nooit meer uitoefenen. De Raad van Discipline in Den Bosch, het tuchtrechtelijke col lege van de Orde van Advoca ten, heeft dat beslist. De Raad vindt dat Hengst als advocaat volledig over de schreef is gegaan, onder meer door geld te verduisteren van een rekening van een cliënt. Het college is van mening dat de ju rist zó ver over de streep is ge gaan dat hij onder geen beding ooit meer in zijn vak mag terug keren. Hengst werd daarom niet één, maar in totaal zes keer van het tableau geschrapt. Hengst kwam vorig jaar in con flict met de Orde van Advocaten na een reeks van klachten van cliënten, zakenrelaties en colle ga's. Hij zou talrijke rekeningen onbetaald laten, gedragsregels aan zijn laars lappen, onoorbare reclame voeren en belangrijke informatie voor de deken ach terhouden. In juli werd de jurist, die kan toor hield in het RBC-stadion, persoonlijk failliet verklaard, op verzoek van onder anderen twee eerder bij hem werkzame advocaten. Een van hen had hij op staande voet ontslagen en aan zijn stropdas de straat op gesleurd. Bij geen van de tegen hem aangespannen rechtszaken kwam Hengst opdagen. Hij zou in het buitenland vertoeven. Volgens zijn woordvoerder F. Krougman zal de gewezen ad vocaat protest aantekenen te gen de uitspraak van de Raad. Krougman zegt dat Hengst blijft ontkennen dat hij geld heeft gestolen of anderszins in de fout is gegaan GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3