Vriendjes vanaf de geboorte Beroemdste kleuterduo viert feest -? p PZC Natuurlijk, Jan heeft een andere stem dan Syb Jip en Janneke vijftig jaar Programmering van Parkpop rond GEBOEKT r dE jon&E OncteOEKER- n woensdag 14 mei 2003 Ter ere van het jubileum van Jip en Janneke is er een An nie M.G- Schmidt-week van maandag 19 mei tot en met zon dag 25 mei. Door heel Nederland zijn er vol gende week vijftig tentoonstel lingen met elk vijftig kleuren- prenten van Fiep Westendorp te bezichtigen. De officiële ope ning van de exposities vindt plaats in Amsterdam, maar ook in Zeeland zijn er tentoonstel lingen. In Goes zijn de prenten in de openbare bibliotheek te zien. Ook worden een paar exemplaren in de etalages van de Gasthuisstraat en de Oost- wal tentoongesteld. De opening wordt maandag verricht door wethouder Linssen van de ge meente Goes om 14.00 uur in de openbare bibliotheek. Diezelf de maandag wordt (om 16.00 uur) in boekhandel De Drukke rij in Middelburg ook een Jip en Janneke-tentoonstelling ge opend. Ook zijn er die week di verse activiteiten in De Drukke- ry (verkleedwedstrijden en voorleessessies), in boekhandel De Ruiter in Vlissingen (look-a- like-contest, cabaretvoorstel ling, voorleessessies en uitdelen ballonnen) en boekhandel Het Paard van Troje in Goes (kleur- wedstrijd). Meer informatie over de Jip en Janneke-verkiezingen en de Annie M.G. Schmidt-week op www.jipenjanneke.nl en www.z@ppelin.nl. Ze kliederen, spelen pi raatje, bouwen tenten of doen zich voor als kabouter tje of kleuter in het zelfver- zonnen 'Oenemeloenland'. Sylvia Tromper en Lars de Jongste uit Zierikzee zijn buurmeisje en buurjongen, doen alles samen en zijn ook nog eens allebei even oud Niet voor niets worden zij daarom door hun moeders geassocieerd met de bekende figuurtjes Jip en Janneke uit de gelijknamige kinderboe ken van Annie M.G. Schmidt. Jip en Janneke vieren volgen de week hun vijftigste ver jaardag. In de boeken lijken de guitige buurkinderen echter al tijd jong te blijven. „Ik las Jip en Janneke vroeger zelf heel graag en nu lees ik de verhalen aan Sylvia voor." Toen Sylvia's moe der zag dat er in het kader van het jubileum een Jip en Janne- ke-verkiezing werd georgani seerd door uitgeverij Querido, heeft ze niet geaarzeld en het kroost gelijk opgegeven bij jeugdzender Z@ppelin. „Als ze op zoek zijn naar de perfecte Jip en Janneke van vandaag de dag, zijn ze hieraan het juiste adres." Terwijl ze vertelt, loopt het jeugdsentiment hoog op. „Qua uiterlijk lijken ze misschien niet op het bekende kleuterduo, maar ik zie veel overeenkom sten in hun gedrag." Lars' moeder beaamt dit. „Ze halen identieke streken uit en bedenken allerlei plannetjes, maar het wordt nooit zo erg dat je ze achter het behang zou wil len plakken", vult ze haar buur vrouw aan. De vijfjarige Lars kijkt ondertussen een beetje ei genwijs doorzijn brilletje. Hij weet alles van die zogenaamde streken. „We doen vaak knappe kunstjes op de schommel bij mij thuis. Mijn moeder vindt dat he lemaal niet gevaarlijk." Heiaas hebben de Zierikzeese buurkinderen geen gaatje in de heg, zoals Jip en Janneke. Maar Sylvia heeft daar wel iets op ge vonden. „Ik spring gewoon over de schutting als ik bij Lars wil zijn," En dat gebeurt regelma tig. Lars' moeder: „Het is best makke lijk hoor, dat ze al tijd een vriendje in de buurt hebben. Het tweetal hoeft zich nooit te vervelen." Sylvia Tromper (5) en Lars de Jongste (5) uit Zierikzee doen mee aan de Jip en Janneke-verkiezingen. foto Dirk-Jan Gjeltema En het feit dat Lars een jongen is, maakt voor Sylvia niets uit. Andersom trouwens wel. Sylvia schuift haar poppen met genoe gen aan de kant, maar Lars kan eigenlijk niet zonder wilde spel letjes met andere jongens. Tevreden zitten ze nu samen op de bank en drinken limonade uit hun Jip en Janneke-bekers. Lars geeft het woord graag aan zijn vriendinnetje met de twee vlechtjes die honderduit praat over hun belevenissen. „We zijn al vriendjes vanaf onze geboor te", zegt ze wijs. Ze weet ook waarom de vriendschap zo hecht is. „Omdat we allebei de baas zijn!" Margritta van den Berge Toen zij vijf werd liep haar verjaardagsfeestje nog op ruzie uit, omdat hij - haar vriendje en de enige heer op het feestje - 'rovertje wilde doen' in plaats van 'alweer met poppen te spelen.' Over een paar dagen worden ze allebei vijftig. Feest! Over de grens heten ze Bob en Jilly, maar ook Mick en Mandy, Jim en Jane, Jim en Jennifer, Heiner en Hannie, Julia en Alexander, Mila en Yaco, Tono en Tini; in het Drents Jipke en Jannöaken, en als burgers van Rome Jippusen Jannica. Ze zijn bekender onder hun oorspron kelijke namen, als Jip en Janne ke dus. Op 13 september 1952 maakten ze op de kinderpagina van Het Parool kennis met elkaar: 'Jip liep in de tuin en hij verveelde zich zo. Maar kijk, wat zag hij daar? Een klein gaatje in de heg. Wat zou er aan de andere kant van de heg zijn, dacht Jip? Een paleis? Een hek? Een ridder? Hij ging op de grond zitten en keek door het gaatje. En wat zag hij? Een klein neusje. En een klein mondje. En twee blauwe oogjes. Daar zat een meisje. Zij was net zo groot als Jip. Hoe heet je?, vroeg Jip. Janneke, zei het meis je.' Na het eerste verhaaltje over wat nu het beroemdste kleu terduo van Nederland is volg den tot 7 september 1957 nog ongeveer 240 mini-avonturen van telkens om en nabij 250 woorden. Ze werden geschreven door Annie M.G. Schmidt die er later in een interview van zou zeggen dat ze voor elk van die verhaaltjes hooguit een minuut of tien nodig had: 'Ik heb in m'n hele leven nooit iets zo makke lijk geschreven als Jip en Janne ke. Ik moest altijd wel even den ken: waar zal ik 't nou eens over doen? Maar dat gebeurde meestal een dag van tevoren. Als ik eenmaal begon, ging het zo makkelijk... De toon van Jip en Janneke lag me. Het was mis schien mijn eigen kleutermen taliteit die maakte dat het zo vlot ging.' In 1953 werden de eerste beleve nissen van het stel gebundeld in een boekje dat de titel 'Jip en Jan-ne-ke' kreeg. Met het acht ste deeltje 'E-ven-tjes lach-en Jip en Jan-ne-ke' waren in 1960 wel (bijna) alle verhaaltjes op, maar eindigde niet het succes, want tussen 1963 en 1965 wer den de avonturen van het twee tal nogmaals maar nu in vijf boekjes bij elkaar gezet. Met veel geluk vind je nog weieens een gaaf exemplaar van een van die allereerste boekjes. De an dere (bij elkaar een paar mil joen!) zijn allemaal letterlijk stukgelezen en als oud papier weggegooid. In 1977 werden al le verhaaltjes opnieuw gebun deld in 'Jip en Janneke', een lek ker dik boek zo groot als een stoeptegel. De sinds 1953 alsmaar gegroei de populariteit van Jip en Jan neke is voor een belangrijk deel te danken aan de illustraties van Fiep Westendorp. Om dat voor eens en altijd duidelijk te maken - met goedvinden van Annie M.G. Schmidt, zonder twijfel - greep uitgeverij Querido het verschijnen precies vijftig jaar geleden van het eerste bundeltje met die typische zwart-witteke- ningen aan voor een onvergete lijk verjaardagsfeest. Het begon vorige week met het feestboek Jip en... Janneke, Vijftig jaar, bereikt tussen 19 en 25 mei een hoogtepunt tijdens heuse Jip en Janneke-verkiezingen op scho len overal in het land en zal nog tot lang na deze Annie M.G. Schmidt-week doorgaan dank zij tentoonstellingen van de vijftig mooiste kleurenillustra ties die Fiep Westendorp van Jip en Janneke maakte. Het jubileumboek Jip en... Jan neke, Vijftig jaar is een schitte rend uitgegeven boek van 26 x 31 cm met vijftig verhaaltjes en daarbij de weergaloos mooie paginagrote kleurentekeningen die Fiep Westendorp destijds voor de Bobo maakte. De aller mooiste daarvan? Die ene van die eeuwenoude verfrissend jonggroene boom ('boompje' staat in het verhaaltje!) bij 'Een nest met eitjes'. Zo'n vorstelijke linde, toegankelijk en uitnodi gend, symbool ook van liefde en trouw. Jan Smeekens Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp: Jip en... Janneke, Vijftig jaar. Geheel in kleur; 128 pag.; 25,-. Annie M.G. Schmidt: Jip en Janneke spelen samen. Met te keningen van Fiep Westendorp. Prentenboek; 12,50. Annie M.G. Schmidt en Fiep Westendorp: Jip en Janneke Va kantieboek, Speel- en doeboek met verhalen. Paperback; 32 pag.; 4,95. CCn. 'UwVvCC. Uf-n. no n> FfN Een nieuwe zanger, een nieu we drummer én een nieuwe single. Na het vertrek van boeg beeld Syb van der Ploeg en drummer Nico Outhuyse werkt de Friese band De Kast voortva rend aan een doorstart, Nee, hij lijkt in niets op Syb van der Ploeg. En nee, hij gaat geen enkele moeite doen om dat te veranderen. Zanger Jan Tekstra (38) mag dan de nieuwe front man zijn van De Kast, hij is bovenal zichzelf. Geen lange krullen, maar een vrijwel kale schedelGeen prototype van een popidool, wel een goeie en erva ren zanger. De drie 'oude' Kast-leden zijn blij dat ze Tekstra hebben ont moet. Toetsenist Kees Bode: „Hij was de juiste man, op de juiste plaats, op de juiste tijd. We zagen het al een poosje aan komen dat Syb de band zou ver laten. Hij zat niet lekker meer in z'n vel. En uitgerekend bij ons allerlaatste optreden in Fries land, eind november in Thialf, liepen we Jan tegen het lijf." Tekstra, die als soloartiest enke le (Friestalige) cd's opnam en voor Marco Borsato onder meer 'Het Water' en 'Je Hoeft Niet Naar Huis Vannacht' compo neerde, zat eigenlijk helemaal niet te springen om Syb van der Ploeg op te volgen. „Ik heb heel intuïtief 'ja' gezegd. Pas daarna besefte ik waaraan ik begonnen was. Tot nu toe heb ik altijd zelf kunnen bepalen wat ik deed. Zo had ik voor de komende zomer al een baan aangenomen als schipper op een skütsje. In de wintermaanden zou ik dan weer liedjes gaan schrijven en een beetje optreden. Maar spijt heb ik niet; deze stap voelt heel na tuurlijk aan." Dat zegt ook drummer Fokke de Jong (40), die de afgelopen veer tien jaar bij de Achterhoekse band Normaal drumde. „De vooroordelen over en weer zijn nogal hevig", constateert de ge boren Groninger. „De fans van Normaal vinden het vreemd dat ik bij 'die mietjes van De Kast' ga spelen. En de fans van De Kast denken dat ze een hout hakker hebben binnengehaald. Nou ja, toen ik 1.989 bij Normaal kwam, schreef een fan, uit Lim- burg nota bene: 'Hij zal bst kunnen drummen, maarwa; moeten we met een buitenk. der?"' In een oefenruimte in het Fn» Heeg bereidt De Kast ach,,,, op een tournee, die op 14 Ju.. begint in DeTeatertiininlb Vrijwel dagelijks wordt et jm. peteerd Tekstra- „IkkendtV leen de hits van De Kast.dusix ben eerst maar 'ns alle platen gaan beluisteren. Ik verbaasde meoverdeschataan mooie lik jes die er op staat Vooral de de buutplaat,.A(tes UitDeffmlj, te gek. We spelen ervijf van." Bode: „De nummers die Januit- zocht, hadden we in de meeste gevallen al heel lang niet ge speeld. Het repertoire is dusbe- hoorlijk omgegooid." TekstraWe zijn echt rück sichtslos te werk gegaan. Zelfs hits als 'Woorden Zonder Woor den' en 'Raak' hebben het mei overleefd, 't Zijn prima liedjes, maar niet geschikt voor mij. Ik wil er geen Soundmixshowvao maken; als ik iets zing, moet ik het kunnen uitdragen." De nieuwe single. 'ReisNeiDe Sinne' (Reis NaarDeZonUvc- rige week uitgekomen. Het nummer klinkt vertrouwd.k- de door de inbreng van de'rasa producers' Henk Temminger Sander van Herk „Natuurlijk heeft Jan een andere stem da: Syb", zegt Kees Bode. ...Maar ook de oude nummers klinken allesbehalve vreemd als hij ze zingt." De bandleden zijn zich ervan bewust dat De Kast mogelijk fors aan populariteit heeft inge boet door het vertrek van Syb van der Ploeg. Daarom is veel optreden het eerste doel. Jan Tekstra In onze omgeving we- ten de meeste mensen weldatDe 13. Kast doorgaat. Maar de rest Nederland is daar waarschijn- K lijk helemaal niet mee bezig.Ik kijk niet vreemd op als ze me over een jaar vragen wat ïktoei met m'n krullen heb gedaan."' Martin Groenewold De single 'Reis Nei Dc Sinne' van De Kast is uitgebracht door Coast to Coast. Meer informatie op www.dekast.nl. De Kast in vernieuwde versie, met linksboven zanger Jan Tekstra foto Niels de Vries/GPD De programmering van Parkpop 2003 (op 29 juni in het Zuiderpark in Den Haag) is rond. De Senegalese zanger Youssou N'Dour, de funk/rap- /hiphopband De La Soul uit Amerika en de Britse zanger Luka Bloom zijn de bekendste namen van de artiesten die het programma van het gratis festi val completeren. De andere nog niet eerder be kendgemaakte artiesten zijn Kathleen Edwards uit Canada ('de vrouwelijke Bryan Adams', zo omschrijft de organisatie), de Belgische zangeres An Pierlé en de Nederlandse band-in-op- komst 16 Down, nu te zien in het voorprogramma van Anouk. Eerder was al bekend dat Ozo- math (Amerika), Morgan Her itage (Jamaica), Ska-P (Ska- punkmuziek uit Spanje), Brain power (Nederland), Krezip en Van Katoen, een aanstormende band uit Den Haag en omstre ken, zouden optreden Daarnaast zijn nu ook de namen bekend van de artiesten die op het nieuwe 'talentenpodium' zullen staan; Rapid Notion (Mijdrecht), A Day's Work (me lodic rock uit Alkmaar), Fools Fatal (gitaarrock uit Drieber gen), Blues Brother Castro (Am sterdamse pop/rock), Kouwe Makkers (uit Eindhoven, beetje Raggende Manne maar ook AC- /DC) en Wowbeggar (Dordtse metal). Daar komt de winnaar van de Haagse talentenjacht 'Speel jij op Parkpop' nogbij Een nieuwtje dit jaar op Park pop is dat bezoekers straks hufl eigen 'Parkpop-cd' kunnen la ten branden. Het bedrijf Music- Power uit Vinkeveen deelt fly ers uit waar de artiesten op staan plus enkele van hun num mers. Bezoekers kunnen aan kruisen (minimaal vijf num mers, 1.45 euro per track) wel* nummers zij graag op een eigfo* cd willen laten branden. Die 'persoonlijke Parkpop-cd krij gen zij dan enige weken na festijn opgestuurd. Hetgaat« om studio-opnamen. Alsde 'proef' goed verlooptis het bedoeling volgend jaar hetze de te doen maar dan met num mers die dat jaar daadwerken op Parkpop worden gespeew Victor Schild kamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22