Minima steeds vaker gekort Bush wil daders aanslagen in Riyad opsporen en bestraffen Hypotheekrente aangepakt Aantal abortussen bij jonge Zeeuwse vrouwen stijgt snel Ree snelt door Vlissingse straten Jmeenten gebruiken wettelijke vrijheid tot snijden in bijstand volop Ipnieuw forse egenvaller voor nieuw kabinet Protest tegen Israël niet gewenst PAKKER Polikliniek in buitenland vergoed Resist beschuldigd van intimidatie 4 en 5 Scepsis over programma GS AC Milan bereikt finale mtm Neem nu een proefabonnement Zes weken voor i6,- Open dag: morgen! flJSSlNGEN - Mensen die zich „„ochtend rond een uur of jfclfin de buurt van de Vlis- j-s, Paul Krugerstraat he- wden keken raar op toen een „door de straten snelde. Het («sprong aan het eind van de Suieel uit paniek in de Schuit- nartgracht. Da! maak je niet elke dag mee", zei een verbaasde J. de Visser. Hij fietste op zijn gemak je langs de Schuitvaartgracht toen hij ineens door de ree werd ingehaald. „Hij liep zo voor mijn fiets. Dat was een rare ge waarwording, zo midden in een woonwijk." Het dier sprong aan het eind van de Singel in het wa ter. „Hij nam een sprong van drie meter en kwam midden in de gracht terecht"aldus de oog getuige. Het dier kon na enige moeite aan de overkant aan wal komen en verschool zich daar in de bosjes. Een politiewagen stuitte per toeval op de ree in de Verkuijl Quakkelaarstraat en volgde het dier over de Paul Krugerstraat tot aan zijn noodsprong in de Schuitvaartgracht. „Wij kun nen niet veel doen. Die dieren zijn ongelofelijk snel. Je kunt ze niet vangen. Zo'n dier is wel een gevaar op de weg. We hadden in het uiterste geval een dierenarts kunnen bellen om hem een ver dovingsschot te geven", aldus één van de agenten. Opgejaagd De politie heeft het dier verder aan zijn lot overgelaten. De die renambulance hield 's middags een oogje in het zeil, maar heeft geen ree meer gezien. Er worden vaker herten gesignaleerd in Vlissingen. Soms zijn ze opge jaagd door honden. Volgens een medewerker van de dierenam bulance zijn er ook reeën gesig naleerd op het verwilderde ter rein tegenover de bioscoop. Mis schien kwam het dier daar van daan. Vermoedelijk zal het beest 's nachts zelf zijn weg terugvin den naar het bos. IILBl'RG - Gemeenten torten minima steeds va- br op hun bijstandsuit- tring. Ook krijgen men- met een bijstandsuit- Itringminder snel een ex tra financiële bijdrage als ie door persoonlijke om- rtandigheden tijdelijk bij landere kosten moeten taken. .blijkt uit het jaarlijkse on- jzoek naar het minimabeleid a gemeenten dat de vakcen- ife FNV vandaag in Tilburg Kenteert. an het onderzoek werkten 225 de 489 Nederlandse ge- leenten mee. De gemeenten ebben de afgelopen jaren voor- bezuinigd op de uitkeringen en schoolverlaters. In de wet aat dat gemeenten de vrijheid ebben om deze jongeren op en uitkering te korten, bij- uorbeeld om hen te prikkelen erk te zoeken. Ruim 60 pro- iat van de gemeenten heeft het «elopen jaar inderdaad EN HAAG - CDA, WD en H6zijn bij de formatie van het iaiwekabinet opnieuw gecon- «nteerd inet forse financiële genvallers. Extra uitgaven roorde vogelpest en sociale ze- ieid belopen zo'n anderhalf |2miljard euro. ïderal kwamen de kosten van Bezorg anderhalf miljard hoger |tdan gedacht. De drie partij- e bezonnen zich gisteren tot «simdeavond op maatregelen ie de groei van economie en gelegenheid niet in de weg Je onderhandelaars Balkenen- fe(CDA), Zalm (WD) en Dit- trich (D66) lieten voorafgaand tón de besprekingen weten ge schrokken te zijn van de nieu w ste berekeningen van het Cen taal Plan Bureau. GPD schoolverlaters gekort. In het jaar 2000 deed slechts 17 pro cent van de gemeenten dat. Ook echtparen kregen het afge lopen jaar bij veel gemeenten een lagere uitkering. Driekwart van de gemeenten kort gehuw den. Volgens de wet mag dat als blijkt dat de partners veel kos ten (huur, eten) samen delen. Maar korten hoeft niet. Drie jaar geleden deelde minder dan de helft van de gemeenten zo'n korting uit. De FNV ziet de nieuwe Bij standswet die het komende ka binet wil invoeren met angst en beven tegemoet. Volgens die wet worden gemeenten 100 procent financieel verantwoordelijk voor het bijstandsbudget. Ze worden bovendien geprikkeld om de bijstandsuitkeringen zo laag mogelijk te houden. „Het laat zich raden waartoe dat zal leiden. Bijstandsgerech tigden worden de sluitpost op de gemeentebegroting", zegt FNV- bestuurder Agnes Jongerius. „De armoede zal toenemen." Dat laatste treft volgens de vak centrale in het bijzonder gezin nen met kinderen. Zij krijgen nu dankzij de categoriale bijstand 'automatisch' extra inkomens steun. In de nieuwe wet wordt de automatische steun verbo den, waardoor elke aanvraag individueel door ambtenaren beoordeeld moet worden. GPD AMERSFOORT - Een deelnemer aan de bloemenhulde in de Sint Joriskerk in Amersfoort snoert een betoger de mond. De stichting Christenen voor Israël vierde gisteravond onder meer in Amersfoort het 55-jarig bestaan van de staat Israël. De betoger droeg een bord met daarop de tekst: 'Zionisme is apartheid is racisme'. foto Olaf Kraak/AN P pagina 5: Meulenbelt vast in Gazastrook van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een kleine beper king van de hypotheekrenteaf trek, een grote stap voor de poli tiek. Uitgerekend het CDA en de WD doorbraken gisteren het grootste taboe in Den Haag In het beoogde kabinet met D66 willen zij mensen verplichten de verkoopwinst van hun huis in het nieuwe huis te steken. De maatregel is een inbreuk op de fiscale aftrekbaarheid van de hypotheekrente en die was al tijd onbespreekbaar, juist bij christen-democraten en libera len PvdA-leider Bos, wiens partij de renteaftrek al eerder ter discussie stelde, zei gisteren blij te zijn dat het taboe opge ruimd is. Ook de SP en Groen - Links juichen. Elders klinkt minder applaus. Belangenorganisaties van hui zenbezitters, hypotheekadvi seurs en makelaars reageren af wijzend. Zij vrezen dat de maat regel desastreus uitpakt voor de doorstroming op de woning markt of dat de huizenprijzen zullen kelderen. WD-leider Zalm vindt het plan goed uit te leggen. Het is de be doeling dat mensen die hun huis met winst van de hand doen en vervolgens een duurdere wo ning kopen, die winst voortaan in dat nieuwe huis steken. De af trek van de hypotheekrente geldt anders niet voor de hele le ning. Nu steken mensen de over waarde van hun huis vaak in luxe goederen. De ingreep levert de overheid honderden miljoe nen op. ANP pagina 3: timing slecht Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) (Advertentie MOOI WEER EU ROPAlUIN GOES,0113 21S39S. OOSTBURG, 011MS22W, RENESSE, 0111-461031 door Ans Bouwmans WASHINGTON - President Bush van de VS heeft beloofd dat de verantwoordelijken voor de aanslagen in de Saoedische hoofdstad Riyad worden gevon den en gestraft. Volgens Saoedi-Arabië zijn 29 mensen omgekomen, inclusief de negen terroristen die auto bommen tot ontploffing brach ten in de woningcomplexen voor westerlingen. Zowel de VS als Saoedi-Arabië verdenken terreurbeweging Al Qaeda van het bloedige geweld, waarbij ook nog eens bijna tweehonderd gewonden vielen. Onder de doden bevinden zich zeven Amerikanen, zeven Saoe- diërs, twee Jordaniërs, twee Fi- lipijnen, een Libanees en een Zwitser. Onder de gewonden zijn drie Nederlanders. Zij zijn er niet ernstig aan toe. Aanslagen in Riyad Volgens de Saoedische autori teiten drongen zelfmoordterro risten in de nacht van maandag op dinsdag met geweld drie om muurde en bewaakte woonwij ken binnen in het oosten van Riyad Daar brachten ze een aantal autobommen tot ont ploffing. De schade is enorm. Er is ook een explosie gemeld bij een Amerikaans-Saoedisch be drijf, maar daarbij vielen geen slachtoffers. Op een bijeenkomst in Indiana polis noemde Bush de daders 'meedogenloze' moordenaars, 'gedreven door haat'. „Het her innert ons eraan dat de oorlog tegen terrorisme voortgaat." Ook andere wereldleiders lieten zich geschokt uit over het ge weld in Riyad. Kroonprins Ab dullah van Saoedi-Arabië noemde de daders 'bloeddorsti ge criminelen zonder enige isla mitische en menselijke waar den' De VS hebben een team van de FBI naar Saoedi-Arabië ge stuurd om onderzoek te doen Ziekenfondspatiënten kunnen voor poliklinische behande lingen naar het buitenland. Zo heeft het Europees Hof van Justitie gisteren geoordeeld. Het betekent een onge kend vergaande bemoeienis van het hof met de ma nier waarop in Nederland ziektekosten worden ver goed. De Antwerpse allochtone politica Mimount Bousa- kla (foto) van het Sociaal Progressief Alternatief heeft de politieke partij Resist rond Dyab Abou Jahjah aangeklaagd voor intimidatiepraktijken. Jan Fermon van Resist be reidt een aanklacht voor tegen de Amerikaanse ge neraal Tommy Franks. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) ziet weinig heil in de plannen van het nieuwe college van Gedeputeerde Staten. Volgens de ZMF staat het collegeprogramma bol van alge meenheden en ademt het een vrijblijvende sfeer. Waar de Haagse soberheid noopt tot een offensieve aanpak van de provincie, betwijfelt de ZMF of die daartoe 1 bereid en in staat is. AC Milan heeft gister avond de finale van de Champions League be reikt. De Italianen speel den in het Guiseppe Me- azzastadion met 1-1 gelijk tegen Internazionale, dat op papier thuis speelde. De eerste wed strijd was geëin- "T digdin0-0. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland 5; economie: 6; radio en televisie: 7, zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 16 en 17, trends: 19, 20 en 21; jong: 22 en 23. door Claudia Sondervan GOES - Het aantal abortussen bij Zeeuwse vrouwen onder de negentien jaar stijgt onrustba rend. Vorig jaar waren dat er 72; in het eerste kwartaal van 2003 waren het er al 31. Dat zegt stelt coördinerend ver pleegkundige Carol de Kraa van de Stimezokliniek in het Bertie van Geldercentrum in Goes. Het totaal aantal abortussen in Zee land steeg in 2002 iets meer dan één procent. Moederorganisatie Geboorteregeling West- en Zuid-Nederland meldt een stij ging van vijf procent. „Maar als het aantal jeugdzwangerschap- pen blijft stijgen, zit Zeeland volgend jaar ook aan dat groei cijfer," vreest De Kraa. Het aan tal abortussen in Zeeland begon in 2000 te stijgen na jaren van teruggang. In 2002 was het to taal 443 tegen 438 in 2001. In 2000 werd er 416 maal geabor teerd. De oorzaak ligt in het vermin derde gebruik en kennis van voorbehoedsmiddelen. Dat blijkt ook uit de groeiende aan tallen mensen met seksueel overdraagbare aandoeningen (soa). De Kraa legt een direct verband met de intrekking van de overheidssubsidie aan de Rutgershuizen. Er is nog wel subsidie voor voorlichtingsma teriaal, maar de consulten zijn niet langer gratis. „We hebben een speciaal jongerentarief, maar zonder betaling kunnen we het Rutgershuis niet over eind houden," zegt De Kraa. Een jongerenconsult kost twaalf euro tegen 23 euro voor volwassenen. Het Rutgershuis in Goes kreeg vorig jaar 66 cliënten op con sult, van wie 90 procent vrouw. (Advertentie) «Bi naar de aanslagen. Dat is be doeld om de Saoediërs te hel pen, aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Powell. Waarschuwing Powells ministerie had op 1 mei gewaarschuwd voor aanslagen op Amerikaanse doelen in Saoe di-Arabië. In het land was veel verzet tegen de Amerikaans- /Britse militaire invasie in Irak. De Saoediërs maakten na een grote wapenvondst jacht op ne gentien militante moslims, en er waren signalen dat er op gezag van Osama bin Laden terreur acties werden beraamd tegen Amerikanen, Britten en leden van de Saoedische koninklijke familie. De Amerikanen in Saoedi-Ara bië kregen gisteren het advies binnenshuis te blijven. GPD pagina 4: aanslagen komen ongelegen voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: 8 "713214"000002 c noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) fr noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen C per maand met automatische incasso 20,50). n per kwartaal met automatische incasso 55,10). 6 per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1