Weg vrij voor herbouw Britannia Bonden informeren personeel Thermphos 't Eiland wil beter onderhoud woningen Kritiek op uitspraken Luitwieler over plan parkeerschijfzone Reddingsplan voor gesubsideerde banen C-J HOEKMAN"*"' Omwonenden zien af van hoger beroep tegen bouwvergunning Vernielingen aan school in Vlissingen Buitendienst waterschap sluit definitief de deuren Auto gestolen in Middelburg zeeuwse almanak Kijkgaatje WALCHEREN dinsdag 13 mei 2003 doorAb van der Sluis pnPHith Ramakers VUSSINGEN - De weg is vrij voor herbouw van hotel Britan nia op de Boulevard Evertsen m Missingen. Drie groepjes om wenden gaan niet bij de Raad van State in hoger beroep tegen de bouwvergunning. Door die stap wordt de bouwvergunning onherroepelijk. De bestuursrechter in Middel- buig gaf onlangs zijn goedkeu- nng aan de bouwvergunning, die de gemeente Vlissingen al had afgegeven. In december '002 oordeelde de Raad van State dat het college van B en W de bouwvergunning rechtmatig had verstrekt, maar de raad vond dat deze nog inhoudelijk behandeld moest worden door debestuursrechter. Na de recen te toetsing door de Middelburg se bestuursrechter konden de omwonenden in beroep bij de Raad van State. „We hebben steeds gezegd", aldus bezwaar maker J. van Son, „dat we in be roep gaan als we goede argu mentenhebben. Die hebben ook we steeds gehad, maar nu niet meer. Je argumenten worden steeds meer afgepeld. Een be zwaar indienen om tijd te rek ken, is nooit een optie geweest. Wat Van Son betreft blijven zijn bezwaren overeind. Het gebouw VLISSINGEN - Afgelopen weekend werden bij een school gebouw in Vlissingen diverse vernielingen aangericht. Vandalen vernielden de kappen vanontluchtingspijpen en stop ten de afvoer van de geiser dicht De hoogte van de tota le schade is vooralsnog onbe kend. door Rolf Bosboom wordt volgens hem nog steeds te groot en is ten opzichte van zes jaar geleden - toen de eerste plannen werden gepresenteerd - niet of nauwelijks veranderd. Van Son trekt zijn eigen conclu sies. Zijn huis staat te koop. „De strijd is gestreden. We hebben ons zes jaar lang verzet en verlo ren. Voor jezelf is het mentaal afgelopen. Ik trek m'n eigen plan." Ook P Kraan uit de Bakkers- dorplaan is niet naar de Raad van State gestapt. „Ik denk", licht hij toe, „dat wij te weinig kansen hebben om de bouwver gunning onderuit te halen. We hebben alles gewonnen, tot de laatste keer. Maar het blijft een onding dat ze gaan bouwen." Volgens Kraan is de gemeente Vlissingen nog niet klaar met de omwonenden. „We beginnen in ieder geval een procedure voor planschade. We hebben daar voor voldoende munitie. De ge meente is nog niet van ons af, maar dat zou ook ijdele hoop zijn." Ook buurtbewoner J. van der Haven, die de laatste groep van bezwaarmakers vertegen woordigt, gaat niet in beroep bij de Raad van State. Sloop De ontwikkelingsmaatschappij voor de bouw van Britannia bestaat uit AW Beheer uit Mid delburg, Loostad BV, de Wal- Vakbondsbestuurders deelden gisteren pamfletten uit bij de poort van Thermphos om de werknemers te informeren over de voortgang van de CAO-onderhandelingen. foto Lex de Meester GOES - De kantoren van de bui tendienst van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn sinds gisteren definitief gesloten. De 25 kantoormedewerkers wer ken voortaan vanuit het hoofd kantoor in Goes. Burgers kun nen dus ook niet meer met wagen bij de districtskantoren terecht. De sluiting van de kantoren is onderdeel van de reorganisatie die het waterschap heeft door gevoerd. Die moet leiden tot kostenbesparingen, zodat de ta neven van de waterschapsbe lastingen binnen de perken kunnen blijven. In datzelfde verband verdwijnen de komen de drie jaar, via natuurlijk ver loop, twintig arbeidsplaatsen bij Zeeuwse Eilanden. Door alle kantoorfuncties in Goes te concentreren, verwacht bet waterschap efficiënter en goedkoper te werken. De pu blieksfunctie van de districts kantoren was toch al beperkt. Sinds gisteren zijn in Eindewe- ge, Grijpskerke, Zierikzee en Sint-Maartensdijk alleen nog de opzichters aanwezig. Zij sturen de kantonniers en chauffeurs van de buitendienst aan. De loodsen en de werkplaats bij de kantoren in Eindewege en Grijpskerke blijven wel in ge bruik. De huur van de kantoren tn Zierikzee en Sint-Maartens- dtjkis, respectievelijk per 1 au gustus en 1 september, opge ld- De opzichters van Schouwen-Duiveland, Tholen cd Sint Philipsland verhuizen Dan naar een andere, nog niet nader bepaalde locatie. Door de komst van de medewer kers van de districtskantoren "aar het hoofdkantoor in Goes, Poet Bet waterschap daar woe keren met de beschikbare tuimte. Inmiddels is de grote vergaderzaal ook ingericht als kantoorruimte Dat betekent ai het algemeen bestuur van et waterschap voortaan elders raoet vergaderen 'jkgraaf W. Gosselaar liet bij ue laatste vergadering weten «at daarvoor 'wisselende loca ls in het werkgebied worden gekozen Deze maatregel geldt SJ? vol§end jaar Dan joet het nieuwe hoofdkantoor, in k .°oenteel wordt gebouwd H«.iÜ Stationsgebied in Mid delburg, gereed zijn. door Jeffrey Kutterink NIEUWDORP - 'Mag ik weer naar huis?', vraagt een mede werker van Thermphos Interna tional lachend. Korte broek. Zweetdruppels op het voor hoofd. Met zijn ligfiets aan de hand, buigt hij zich voorover om een pamflet aan te pakken. „Oh, dus we mogen nog gewoon aan het werk?", stelt de fietser ver genoegd vast. De drie vak bondsbestuurders knikken in stemmend. „Dit is alleen een signaal." Het matrixbord bij de bednjfs- poort toont dat het iets over half zeven is. De temperatuur blijft door de frisse wind op zes graden steken. Net als alle an dere werknemers die door de poort gaan, grist de fietser het pamflet mee en gaat aan het werk Daar bleef de poortactie gister ochtend bij. Bestuurders van de FNV, CNV en de Unie willen de werknemers alleen maar infor meren over de laatste stand van zaken rond de CAO-onderhan delingen. Met het uitdelen van een A4-tje. Geen discussies, geen preken en al helemaal geen stemmingmakerij Ze hebben er ook geen belang bij. De gesprekken met de direc tie lopen nog. Maar niet naar hun zin. De twee rondes gingen nogal 'moeizaam in een stijl van het maken van muizenpasjes', zeggen ze. Thermphos-directeur J Groe- nink houdt het op een 'interpre tatieverschil' en vindt dat de bonden te vroeg van de onder handelingstafel zijn weggelo pen. „Het komt mij vreemd over dat de vakbonden zo vroeg de publiciteit hebben gezocht. Ik heb geen idee waarom ze dat hebben gedaan. Maar de tweede gespreksronde is relatief nor maal verlopen. De bonden had den op zijn minst nog verder kunnen onderhandelen, in plaats van direct het onaan vaardbaar uit te spreken en de leden te raadplegen." Toch zijn de partijen nog steeds 'on speaking terms' De poort actie van gisteren verandert daar niets aan, aldus Groenink Zeven punten De meningen van de directie en de bonden verschillen volgens het door de bonden uitgedeelde pamflet op zeven punten. Zo willen de bonden bijvoorbeeld een loonsverhoging van 2,5 pro cent. Thermphos biedt 1,5 pro cent en 0,5 procent als het resul taat van de onderneming dat toelaat. Ook willen de bonden met het bedrijf afspraken maken over de Wet Poortwachter. Ze vinden dat Thermphos loon moet door betalen bij een second opinion en bij uitstel van de WAO-aan- vraag. Thermphos wil volgens de bonden geen loon betalen als een werknemer bij een second opinion ongelijk krijgt. „De verschillen zijn helemaal niet zo groot", stelt Groenink. „De bonden verwijzen met hun looneis naar een centraal ak koord. Daarin staat dat de maximum loonsverhoging 2,5 procent is. Ze gaan er al bij voorbaat vanuit dat percentage binnen te slepen. Over de Wet Poortwachter: daar hebben we aanvullende voorstellen gedaan die verder gaan dan wettelijk is vereist. Maar dat vertellen de bonden er niet bij." Of de verschillen van mening hoog zullen oplopen, is maar zeer de vraag. Zowel bij bonden als directie is de wil sterk aan wezig om eruit te komen. „Thermphos is geen slechte werkgever", erkent FNV-be- stuurder J. Plat. „Een poortac tie is bij Thermphos ook zeer on gebruikelijk. Maar de bonden vinden dat ze nu wel aan de bel moeten trekken." Op 21 mei raadplegen de FNV, CNV en de Unie hun leden over de voorstellen die Thermphos op tafel heeft gelegd. Op 11 juni gaan de bonden met die weten schap weer om de tafel zitten met de directie van de fosforfa- brikant door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Er is vraag naar goed kope huurwoningen, maar onze wo ningcorporatie onderhoudt haar goed kope appartementen op 't Eiland niet. L'Escaut noemt dit type appartemen ten 'de nulwoningen'. Ze steekt daar geen geld meer in, ze takelen daardoor sneller af en worden voor sloop ge schikt. Zo ver mag het hier niet komen", doet D. Hannewijk van de Bewoners Belangen Vereniging 't Eiland zijn be klag. Directeur J. van Beekhuizen van l'Es- caut weerspreekt de aantijging. „Het buurtje is ook ons veel waard. We ple gen geregeld onderhoud. Maar helaas zijn niet altijd alle materialen snel te verkrijgen." Op het Vlissingse Eiland is het prettig wonen: het is een sociale buurt, waar saamhorigheid heerst, vinden Hanne wijk en zijn buurman, P. Notenboom. „Maar als er zo slordig met goederen wordt omgesprongen, dan wordt het hier minder aangenaam. Directe aanleiding voor de boosheid van de Eilandbewoners is dat de rub bers van de kunststoframen 'maar niet vervangen worden'. Ze zijn versteend, waardoor er vocht in de kamers kan lo pen. „Er zit schimmel tegen de binnen muren en op de vloeren, vensterbanken zijn aangetast Zo'n twee jaar geleden werd er al van alles beloofd. In mei vo rig jaar schreef l'Escaut opnieuw dat de rubbers zeker binnen een paar maan den vervangen zouden zijn. Nu is het nog niet gebeurd. Het gaat om circa honderd flatjes." Hannewijk zegt dat l'Escaut een tijdje geleden een gleuf in zijn kozijn wilde slaan, waardoor het water naar buiten kan lopen. „Dat is slopen, dat is geen verzorgen van een woning." De bewoners vrezen dat het nalatig on derhoud er op wijst dat er binnenkort gesloopt gaat worden. „Die vrees kan ik wegnemen", merkt Van Beekhuizen op. „De komende zes jaren en echt nog wel langer, zullen we daar niet over slopen beginnen." Een paar jaar geleden was er onrust ontstaan in de wijk, omdat alle com plexen tegen de grond zouden gaan. „Maar toen was onze organisatie door de huizen van 't Eiland bij de planont- wikkehng van het aangrenzende Schel - deterrein betrokken We spraken over een ontwikkeling van het hele gebied. Die plannen zijn van de baan"stelt Van Beekhuizen. Hij reageert dat het niet eenvoudig was om de rubbers te bestellen, omdat ze uit het buitenland moesten komen en ze in grote hoeveelheid afgenomen moesten worden. Dat was te duur. „Nu hebben we het materiaal in huis en gaan we binnenkort beginnen bij de bewoners die last hebben van lekkages." Volgens de bewoners gaan de woningen op 't Eiland hard achteruit, maar de wo ningbouwvereniging ontkent dat er sprake is van een onderhoudsstop of van sloopplannen. foto Lex de Meester cherse Bouw Unie en Bouw- groep Peters. Zij bereiden zich momenteel voor op de sloop van het verpauperde complex. Daarna wil de ontwikkelaar Britannia veranderen in een vier- tot vijfsterrenhotel. De ge meente Vlissingen heeft de sloopvergunning al in 1999 ver leend. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse verkeerswethouder L. Luitwieler heeft gisteravond bij de commissie Stadsbeheer forse kritiek gekregen van de fracties van de PvdA, Leefbaar Middelburg en de SGP. Volgens die partijen heeft Luitwieler op een bewonersavond de indruk gewekt dat de gemeenteraad een parkeerschijfzone in de Edelstenenbuurt wil invoeren. „Het is niet zo dat de gemeente raad mensen een blauwe zone door de strot wil duwen", zei S. Szarafinski (PvdA). „De wet houder zei: 'ja, de raad heeft dat vastgesteld, en het enige wat wij doen is dat uitvoeren'. Dat klopt niet, dat heeft de raad helemaal niet vastgesteld. Ik kan me niet herinneren dat we de Edelste nenbuurt in ons voorstel ge noemd hebben." Szarafinski maakte bovendien bezwaar te gen het feit dat Luitwieler op die avond had laten doorschemeren dat aan het eind van dit jaar be taald parkeren op de singels wordt ingevoerd. H. van Klin ken (SGP) was het met haar eens. ,,De manier waarop het college omgaat met besluiten van de raad, stelt ons teleur. Ze ker als wordt voorgesteld dat de blauwe zone wordt gevolgd door betaald parkeren De gemeenteraad gaf het colle ge van B en W in maart opdracht een oplossing te zoeken voor de parkeeroverlast op de singels. Een maand later stemde de raad in met het idee om op de singels een parkeerschijfzone in te stel len. Luitwieler besloot vervol gens om de Edelstenenbuurt gelijk mee te nemen. „Dat is ge beurd omdat een aantal mensen brieven heeft geschreven en klachten heeft geuit dat er bij het begin van de Edelstenen buurt parkeeroverlast zou zijn." Op de bewonersavond was vori ge week zo veel weerstand tegen dat idee dat het overigens me teen weer geschrapt is. „De mensen waren en bloc tegen Dus gaan we dat ook niet invoe ren P Kraan (Leefbaar Middelburg) sloot zich bij Szarafinski aan. „U moet de schijn vermijden dat u niet helemaal achter het voor stel van de raad staat. Als u dat niet doet, gaat het fout Met u, of met het hele college." Luitwie ler reageerde geprikkeld. „Ik vind die kritiek niet terecht en neem het u eigenlijk een beetje kwalijk U weet heel goed dat deze wethouder uitvoert wat de raad hem opdraagt." Hij ont kende dat hij had gezegd dat op de singels betaald parkeren wordt ingevoerd „Ik het gezegd dat het mogelijk zou kunnen zijn dat het zou kunnen worden ingevoerd. Of dat ook gebeurd, moet blijken uit de evaluatie." Aan het eind van dit jaar moet duidelijk zijn wat de effecten van het nieuwe parkeerbeleid zijn. A Damman (WD), die overi gens tegen de tijdelijke maatre gelen was, vroeg Luitwieler of er bij parkeerbeheer extra per soneel wordt aangenomen. „Of gaan we ze harder laten lopen?" Volgens Luitwieler is uitbrei ding van het personeelsbestand nu niet aan de orde. „De contro le van parkeerbeheer wordt wat gematigder De parkeerschijf- zones worden per 1 juli inge voerd. Bezoekers mogen met een parkeerschijf twee uur par keren, bewoners kunnen bij de gemeente een ontheffing aan vragen. MIDDELBURG - Tussen za terdagmiddag vier uur en zon dagochtend twaalf uur werd in de Zandkreekstraat in Middel burg een personenauto gesto len. Het betreft een grijze Opel Kadett met kenteken TL-35- TZ. De waarde van het voertuig bedraagt ongeveer duizend eu- door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes wil de ID-banen, de vroegere Mel- kertbancn. volledig in stand houden. Daarvoor is het nood zakelijk dat de instanties waar de medewerkers actief zijn, een financiële bijdrage betalen. De gemeente geeft, als een van de voornaamste werkgevers, zelf het goede voorbeeld. Het kabinet besloot vorig jaar tot forse bezuinigingen op de gesubsidieerde arbeid. Het gaat daarbij om In- en Doorstroom banen (ID-banen). Deze zijn be doeld om langdurig werklozen werkervaring te laten opdoen, met als doel dat ze uiteindelijk kunnen doorstromen naar een reguliere baan. Het Goese college van B en W wilde destijds zelf proberen de bezuinigingen, in elk geval voorlopig, ongedaan maken. Dat stuitte op weerstand van met name WD en CDA. Die vonden juist dat de gemeente zo snel mogelijk moest beginnen met het afbouwen van het aan tal banen Dat leidde in januari, na een lange discussie, tot het instellen van een vacaturestop. Voor B en W speelde destijds mee dat nog onduidelijk was hoe de nieuwe regering er uit zou gaan zien. Gelet op de sa menstelling van het kabinet dat nu wordt geformeerd, is er wei nig kans dat de bezuinigingen op de ID-banen worden terug gedraaid. Maatschappij B en W van Goes achten het ech ter van groot belang dat het hui dige banenbestand zo veel mo gelijk overeind blijft, omdat zij vinden dat de medewerkers een wezenlijke bijdrage aan de maatschappij leveren. Er ligt daarom nu een reddingsplan op tafel waarin de werkgevers, die nu niets kwijt zijn aan een ID'er, een eigen bijdrage gaan betalen. Er wordt gedacht aan een be drag van 3000 euro per werkne mer per jaar. Daarmee kan het huidige aantal banen volledig worden gehandhaafd. Het gemeentebestuur komt daarmee ook weer bij zichzelf terecht, want bij veertig van de in totaal 114 banen waarom het gaat, is de gemeente direct of indirect betrokken. In die gevallen zijn de mensen bij de gemeente in dienst of bij organi saties en instellingen die (finan cieel) afhankelijk zijn van de gemeente, zoals welzijnsorga nisatie SMWO, het onderwijs, Slachtofferhulp en de muziek school. Aankloppen In principe zouden die organi saties de kosten binnen hun ei gen begroting moeten oplossen, maar de kans bestaat dat ze uit eindelijk toch bij de gemeente aankloppen. Die is dus maxi maal 120.000 euro per jaar kwijt aan de instandhouding van de gesubsidieerde arbeid. In de andere 74 gevallen komt de 3000 euro per persoon voor rekening van de organisaties en instanties. Het gaat onder meer om gehandicaptenorganisaties, zorgcentra, pyschiatrisch zie kenhuis Emergis en het Ooster- scheldeziekenhuis. Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Yersekc tel (0113)57 29 07 fax (0113)57 38 73 De Utrechtse woont sinds kort met veel plezier in Mid delburg. Vorige week kwam haar chef op bezoek met een bloemetje voor de nieuwe woning. Die chef, geboren en getogen op een van de Wal- cherse dorpen, wees na de begroeting naar het veilig heidsslot dat ze gewoontege trouw direct na oplevering in haar voordeur had laten zet ten. „Wat zit dat kijkgaatje op een rare plaats", zei hij. Even keek ze hem stomver baasd aan Vervolgens lachte ze en vertelde hem dat ze blij is in een provincie te wonen waar veiligheidssloten nog niet gewoon zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9