Waarnemers weg uit Atjeh PZC Zelfmoordcommando's nemen strijd tegen de Russen over Bremer arriveert in Bagdad om herstel Irak vorm te geven Inbouwen en wegwezen. VS onderhandelen heimelijk met Iran Verkeer is vier keer dodelijker dan oorlogen Weer drugsvangst bij grootgrutter Gewonden door beving in Tokio Chinees onthoofdt schoonmoeder Markovic breekt met partij Thailand wil rem op bouw tempels Pakistan en India stellen vredesplan op AzG hoort van Russen dat Erkel nog leeft Waarschijnlijk snel militaire actie in Indonesische provincie Powell geeft toe dat Israël stappenplan niet oppakt Cannes bereidt zich voor op filmfestival ervEVE - In het verkeer vallen t keer ro veel doden nis k oerlogen en er plegen veel Lr mensen zelfmoord dan er „don vermoord. dinsdag 13 mei 2003 andere feiten over doodsoorzaken staan in twee rapporten die de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) giste ren heeft gepubliceerd. In 2000 overleden wereldwijd meer dan vijf miljoen mensen aan verwondingen, veroorzaakt door een ongeval of moedwillig toegebracht letsel. Dat is een- tiende van alle sterfgevallen. Bijna 90 procent van de sterfge vallen als gevolg van verwon dingen deed zich voor in arme landen, blijkt uit de studies van de VN-organisatie. Verkeersdoden vormen met 1.26 miljoen de grootste groep slachtoffers, gevolgd door zelf moordenaars (815.000) en slachtoffers van onderling men selijk geweld (520.000). Oor logsslachtoffers komen met 310.000 op de zesde plaats. Drie keer zoveel mannen als vrouwen komen om in het verkeer. En ook lopen man nen drie keer zoveel kans als vrouwen te worden vermoord. RTR/AFP BRUSSEL - Werknemers van de Belgische supermarktketen Colruyt hebben opnieuw in een lading bananen een partij van 140 kilogram cocaïne ontdekt. Een woordvoerder haastte zich gisteren om de naam van het bedrijf te zuiveren. In februari stuitte personeel van het distributiecentrum van de grootgrutter in 1-1 a 1 le, vlakbij Brusselop 114 zakjes van elk een kilo zuivere cocaïne tussen het gele fruit. De woordvoerder zei dat de tweede 'vondst', die al van vorige week donderdag dateert, puur toeval is en het bedrijf niets te maken heeft met drugshandel. De cocaïne kwam vermoede lijk uit Colombia en is via de haven van Antwerpen in een fruitschip het land binnengesmokkeld. ANP TOKIO - Bij een aardbeving in de omgeving van de Japanse hoofdstad Tokio zijn gisteren zeker drie mensen gewond ge raakt. De beving had een momentmagnitude van 5,1 en duur de ongeveer dertig seconden. Het epicentrum lag in de noord westelijke prefectuur Chiba, die aan Tokio grenst. In de hoofdstad en omliggende steden trilden hoge gebouwen op hun grondvesten. AP HONGKONG - Een Chinees heeft zijn schoonmoeder ont hoofd, omdat zij haar dochter had overgehaald van de man te scheiden. De boze echtgenoot, een verwoed gokker, bracht het hoofd naar het politiebureau. Liu Yanghua uit Yeuyang gaf meteen toe dat hij zijn schoon moeder had vermoord. Hij is inmiddels geëxecuteerd, aldus de krant South China Morning Post gisteren. DPA BELGRADO - De echtgenote van Slobodan Milosevic heeft alle banden met haar partij Joegoslavisch Links (JUL) door gesneden. Dat liet een partij woordvoerder gisteren weten. Tegen Mirjana Markovic is een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd. De Servische politie wil haar ondervragen over de moord op Ivan Stambolic. Milosevic' politieke leer meester en diens latere rivaal. Vermoedelijk is Markovic on dergedoken in Rusland. Stambolic werd in augustus 2000 in Belgrado ontvoerd door leden van de JSO, een door Milosevic gevormde paramilitaire elite-eenheid. Hij werd in een bos door het hoofd geschoten. Milosevic en Markovic zouden de opdracht hebben gegeven. Stambolic' lijk werd gevonden tijdens het politieoptreden na de moord op premier Zoran Djindjic in maart. ANP ROME - De Thaise regering wil een halt toeroepen aan de bouw van boeddhistische tempels in het land. Thailand telt er minstens 32.000 en ze blijven als paddestoelen uit de grond schieten. De regering is vooral bang dat boeren in de armste/ delen van het land te veel geld schenken aan het overigens lo venswaardige doel van tempelbouw. Dat heeft het rk-persbureau Misna gisteren gemeld. Minister Wissanu Krea-Ngam van Onderwijs werkt aan een wetsvoor stel om de bouw van tempels aan banden te leggenDe huidige wet schrijft voor dat in een straal van twee kilometer rond een bestaande tempel geen nieuw heiligdom mag worden ge bouwd, maar die wordt op grote schaal genegeerd. Meer dan 90 procent van de 63 miljoen inwoners van Thailand is boeddhist. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - De reorganisatie van het Amerikaanse bestuur in Irak heeft gisteren met de komst van topbestuurder Paul Bremer een gezicht gekregen. Bremer moet de komende weken de werderopbouw van Irak voort varender ter hand nemen dan zijn voorgangers de afgelopen tijd volgens critici hebben ge daan. NEW DELHI - India en Pakis tan hebben gisteren gezegd een stappenplan te hebben opge steld voor het vredesproces dat onlangs tussen de twee aartsri valen op gang is gekomen. De Pakistaanse minister van In formatie Sheikh Rashid Ahmed zei dat mogelijk volgende maand al wordt begonnen met vredesbesprekingen Ahmet zei dat de Pakistaanse regering een concreet vredes plan heeft opgesteld. Premier Zafarullah Khan Jamali wil 'klein beginnen en rustig toe werken naar een oplossing voor Kashmir', verklaarde Ahmet. Twee van de drie oorlogen tus sen Pakistan en India gingen om Kashmir, de regio die nu is op gedeeld in een Pakistaans en een Indiaas deel, maar waarop bei de landen in zijn geheel aan spraakmaken. Wegenkaart De Indiase minister Yashwant Sinha van Buitenlandse Zaken zei dat India een 'wegenkaart' naar de vrede heeft opgesteld, maar wilde niet uitweiden over de inhoud daarvan. ,,Wij heb ben iedere stap duidelijk voor ogen. Er is geen onduidelijkheid over binnen de regering van In dia en wij zullen ons aan dat plan houden", zei hij. Zowel India als Pakistan heeft aangegeven het vredesproces in etappes te willen opdelen. In eerste instantie zouden bespre kingen op lager niveau moeten plaatsvinden, waarna in een la ter stadium een top moet wor den gehouden. AP De ervaren diplomaat, onder meer oud-ambassadeur in Ne derland. mag proberen de wet teloosheid en de onveiligheid die nog steeds in de meeste delen van Irak heersen de kop in te drukken. Ook het herstel van basisvoorzieningen, zoals drinkwater en elektriciteit, is een prioriteit. Bremer arriveerde gisteroch tend in gezelschap van de voor zitter van de Amerikaanse chefs van staven, Richard Meyers, in Basra. Later op de dag reisde hij door naar Bagdad Hij bena drukte dat de VS 'niet naar Irak zijn gekomen om het te koloni seren'. De komst van Bremer markeert het begin van een ingrijpende wisseling van de wacht in Irak. Het vertrek van Garner als de huidige bestuurder van Irak kwam afgelopen weekeinde naar buiten. Bremer zei gisteren dat Garner nog 'enkele weken' op zijn post blijft. De coördina tor voor Midden-Irak, Barbara Bodine, is al vertrokken. Bre mer zou volgens de Amerikaan se media persoonlijk om haar vertrek hebben gevraagd. Orde De personele wijzigingen zijn bedoeld om snel orde te schep pen in de chaos in Irak. Niet alleen Irakezen klagen over slappe manier waarop de Ame rikaanse bestuurders en de strijdkrachten de zaken hebben aangepakt, ook internationale hulpverleners hebben weinig goede woorden over voor de ma nier waarop het Pentagon lei ding heeft gegeven aan de humanitaire bijstand.De Ame rikaanse strijdkrachten hebben intussen twee belangrijke ver dachten in handen gekregen Een van hen is de voormalige stafchef van het Iraakse leger, generaal Ibrahim Ahmed al Sattar Mohammed al Tikriti, die volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN gisteren is gearresteerd. Hij staat op num mer 11 van de 55 meest gezochte Irakezen. Het Pentagon heeft zijn arrestatie niet bevestigd. De situatie in Irak leidde giste ren tot het opstappen van de Britse minister van Intematio- nel Samenwerking Clare Short. Zij liet weten niet te kunnen le ven met de rol die nu aan de Ver enigde Naties is toebedeeld in Irak. ANP/AFP/RTR Mobile Business Center Advertentie Clsü--' Cf Rijklaarpakket Sony Ericsson T68i Toestel met 256 kleuren LCD-display, GPRS onder steuning en tot 390 uur standby. Inclusief professionele carkit, installatie in uw auto en benodigde inbouw- C429T- Nu vanaf €299/ Sony Ericsson T68i met Bluetooth carkit voor maar 50,- extra •Aanbieding in combinatie met twee jarig Business Select abonnement. I Aanbieding geldig t/m 27 juni 2003. Prijswijzigingen, druk-, zet- of spet- I fouten voorbehouden. Ar 1 201 484 42 50 Amersfoort (033) 456 52 72 Amsterdam (020) <184 46 29 n em 1040) 219 12 00 Barendrecht (010) 457 82 36 Breda (010) 277 63 35 Eindhoven/Son 299 75 35 Goes (010) 457 05 SS Groningen (050) 582 83 64 - Hengelo (050) 551 98 51 „oe,1°®en,bo"h ,n',°' 299 5) 60 Leeuwarden (050) 582 64 13 Nuth (045) S6S 67 67 Rijswijk 45142 95 Rotterdam (oio) 457 14 48 Utrecht (030) 255 15 70 Zwolle (050) 582 48 OO GENEVE - Artsen Zonder Grenzen in Genève zegt uil Russische 'opspo ringsautoriteiten' de verzekering te hebben ge kregen. dat de negen maanden geleden ont arde Arjan Erkel nog in leven is. Erkel werkte voor zijn ontvoering voor de Zwitserse afdeling van ,\ZG in Dagestan. „We hebben onlangs ge sprekken gehad met Rus sische en Dagestaanse au toriteiten. die zich met de ontvoering van Arjan be zighouden. Zij bevestig den dat Ai-jan in leven is, maar gaven geen uitsluit sel over zijn verblijfplaats of het motief voor zijn ontvoering. Daarom kon den ze ook geen garanties geven voor zijn persoon lijke veiligheid", aldus een AZG-woordvoerder. Hiermee bevestigt Artsen Zonder Grenzen de ge rechten van vorige week dal Erkel nog in leven zou zijn. De president van AZG Morten Rostrup doet een klemmend beroep op president Poetin om 'al zijn invloed aan te wen den voor een spoedige vrijlating van onze mede werker, om een eind te maken aan een onzeker heid die zowel voor zijn familie als voor ons on dragelijk is' „Totdat Ai-jan vrijkomt, blijft er twijfel bestaan aan de waarde die het Kremlin hecht aan huma nitaire activiteiten in de noordelijke Kaukasus", zegt Rostrup. GPD van onze redactie buitenland CAIRO - Dc Amerikaanse mi nister Powell van Buitenlandse Zaken heeft gisteren, daags na zijn bezoek aan Israël en de Pa lestijnse bezette gebieden, ge zegd dat Israël het vredesplan voor de regio nog niet heeft ge accepteerd. Jeruzalem kondig de na het vertrek van Powell de sluiting van de Gazastrook af. Waarnemers spraken al eerder vaneen mislukking van Powells bezoek aan het gebied. In Cairo moest de Amerikaanse minister zelf toegeven dat Israël de 'we genkaart'. die moet leiden tot '■rede in het Midden-Oosten en ren Palestijnse staat, voorlopig niet ziet zitten. Israëlische en Palestijnse media berichtten gisteren dat de Israë lische premier Sharon vooral moeite heeft met de geëiste be vriezing van joodse nederzet tingen in Palestijnse gebieden. Sharon wil dat de 'natuurlijke groei' van nederzettingen mo gelijk blijft. De Palestijnen zouden het vre desplan, opgesteld door de Ver enigde Staten, Verenigde Na ties, Europese Unie en Rusland, wel hebben aanvaard. Maar de nieuwe premier Mahmoud Ab bas zou niet bereid zijn om de eerste stap op de kaart te zettén, zolang Israël zijn troepen uit de Palestijnse bezette gebieden niet terugtrekt Israël maakte tijdens het bezoek van Powell een aantal gebaren richting de Palestijnen, zoals het besluit om weer 25.000 Pa lestijnse arbeiders toe te laten. Ook werden bijna tweehonderd Palestijnse gevangenen vrijge laten. Maar nog geen etmaal na het versoepelen van de bewe gingsvrijheid van de Palestijnse bevolking, zag Israël zich 'om veiligheidsredenen' genood zaakt de Gazastrook opnieuw af te sluiten. DPA/AFP/ANP van onze redactie buitenland BANDA ATJEH - Ruim vijftig internationale waarnemers die toezagen op naleving van het vredesakkoord voor Atjeh, heb ben gisteren deze Indonesische provincie verlaten. De waarne mers verlieten de regio in het noorden van het eiland Sumatra per militair vliegtuig. Hun vertrek komt in een periode van hoog opgelopen spanningen tussen separatisten en de Indo nesische regering. De autoritei ten stelden de rebellenbeweging Vrij Atjeh (GAM) een ultimatum tot gisteren om zich te ontwape nen en terug te keren aan de on derhandelingstafel. Doet de GAM dat niet, dan wil Jakarta het vredesakkoord van vorig jaar december naast zich neer leggen. Waarschijnlijk wordt binnen enkele dagen besloten tot militaire actie in Atjeh, zo maakte een Indonesische minis ter bekend. Een woordvoerder van het ministerie van Veilig heid zei gisteren dat de beslis sing niet voor morgen wordt genomen. Dan brengt minister Yudhoyono van Veiligheid ver slag uit aan president Soe- karnoputri. Bovendien wil de regering voor een eventuele actie ook het parlement inlich ten. Uiterste pogingen Het Henry Dunant Centre (HDC) probeert ondertussen nog steeds een gewapend con flict te voorkomen. Volgens een woordvoerder heeft Jakarta nog niet gereageerd op een plan van het Zwitserse instituut voor een ontmoeting tussen beide kam pen. Het HDC onderhandelt al drie jaar tussen Indonesië en de rebellen en doet de laatste da gen uiterste pogingen om rege ring en rebellen weer om de tafel te krijgen. In de grotendeels verlaten stra ten van de Atjehse hoofdstad Banda Atjeh waren gisteren veel meer militairen te zien dan normaal. Vandaag komen naar verwachting nog eens ongeveer zesduizend soldaten in de roeri ge provincie aan. Volgens de hoogste Indonesische legerlei der, generaal Sutarto, wachten zijn troepen de ontwikkelingen af. „Er is nu nog geen militaire operatie in Atjeh Hij riep de regering in Jakarta op meer geld te investeren in het leger. Volgens Sutarto hebben zijn troepen nog eens 1,23 mil jard rupiah (ruim 160 miljoen euro) nodig om de aanstaande acties in Atjeh uit te voeren. In donesische generaals hebben president Soekarnoputri be loofd dat zo'n oorlog in een half jaar gevoerd zal zijn RTR/AF- P/ANP Een familie in Atjeh zit in een vluchtelingenkamp buiten de stad Bireuen. foto Supri/RTR na het vluchtelingenkamp. En op strategische punten waren altijd wel een paar Tsjetsjenen te vinden die de buitenlanders verzekerden dat de komst van de Russen een zegen was, dat eindelijk de orde hersteld was, dat de rebellen geen en kele steun meer genoten. Ruim drie jaar hield dit ritueel stand en niets leek de Russische con trole in Znamenskoje te bedrei gen. Wanhopigen De bomaanslag van gisteren il lustreert het nieuwe karakter van de oorlog in Tsjetsjenië. De guerrilla van kleine groepjes re bellen heeft plaats gemaakt voor de zelfmoordaanslagen van een legertje wanhopigen. De separatisten lijden onder de internationale oorlog tegen ter rorisme. Ze zijn in diskrediet ge bracht door vermeende contac ten met Al Qaeda, de financiële steun uit het buitenland is opge droogd en de kritiek op het bru te Russische optreden ver stomd. De zelfmoordaanslagen illustreren de desperate situatie van het Tsjetsjeense verzet, maar voor de Russische troepen is het leven niet eenvoudiger ge worden. Zelfmoordcomman do's kunnen overal toeslaan, ook in het voorheen onaantast bare Znamenskoje. De aanslag werd uitgevoerd door twee of drie personen. Ooggetuigen verklaarden dat een jonge vrouw in de vracht wagen zat. Het zijn de nieuwe strijders in de vuile Tsjetsjeense oorlog: wanhopige Tsjetsjenen vermomd als gewone burgers. „We zullen niet wijken voor de ze terroristische aanslagen", verklaarde president Poetin kort na de aanslag. De Russi sche leider kan ook niet meer te rug. Onderhandelingen met re bellenleider Maschadov zijn uitgesloten. De voormalige pre sident is gedemoniseerd door de spindoctors van het Kremlin Na iedere aanslag in Tsjetsjenië is de Pavlov-reactie in Moskou: Maschadov is schuldig De Russische regering gaat ge woon op de oude voet verder. Het Tsjetsjeense verzet voert de oude strijd met een nieuw mid del: zelfmoord. De impasse in Tsjetsjenië duurt voort. GPD De gesprekken worden van Amerikaanse kant geleid door de speciale Amerikaanse gezant voor Irak en Afghanistan, Zalmav Khalilzad. Een afge vaardigde van de Verenigde Na ties is betrokken bij de onder handelingen, aldus de krant die zich baseert op Iraanse en Ame rikaanse diplomaten. „We zijn klaar om weer relaties aan te gaan op basis van wederzijds respect", aldus een betrokkene. Volgens de krant hebben de ge sprekken toestemming van de uiterst conservatieve Iraanse ayatollahs. Zij hebben het laat ste woord over het beleid van de hervormingsgezinde regering. Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken ontkende gisteren dat beide landen spreken over het verbeteren van de onderlin ge relaties. Er zou alleen gespro ken zijn over het buurland Af ghanistan. Maar ook de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken CANNES - Een technicus installeert lichtjes aan de voorkant van het Festivalpaleis in Cannes. Morgen begint de 56ste editie van het filmfestival van Cannes. Twintig films doen mee in de competitie voor de Gouden Palm. foto Boris Horvat/AFP Kijk voor het dichtstbijzijnde adres op www.kpn.com door Frank Hendrickx MOSKOU - Een bloedige zelf moordaanslag heeft in Tsjetsje nië wederom de illusie van sta biliteit verstoord. Zeker 41 mensen verloren gisteren het le ven toen een vrachtwagen met duizend kilo explosieven zich in een lokaal regeringsgebouw boorde. Tsjetsjenië dreigt de Pa lestijnse bezette gebieden in Eu ropa te worden. De vrachtwagen met duizend kilogram springstof ramde dooi de wegafzetting, trotseerde het geschut van de militairen en knalde tegen het lokale hoofd kwartier van de geheime dienst FSB. Een krater van zestien me ter lang en twee meter diep was het enige wat overbleef van de truck. Regeringsgebouwen in een straal van vijfhonderd me ter liepen enorme schade op. Hele etages werden wegge vaagd. Naast de 41 doden, raak ten bijna tweehonderd mensen gewond. Znamenskoje zal nooit meer hetzelfde zijn. Het Tsjetsjeense stadje in het noorden van de op standige republiek was een toonbeeld van stabiliteit. Bui tenlandse waarnemers kregen steevast een excursie naar Zna menskoje aangeboden. De route was altijd hetzelfde het ge meentehuis, de school en daar- van onze redactie buitenland WASHINGTON - I)e Verenigde Staten en Iran houden in het ge heim besprekingen in het Zwit serse Genève. Afvaardigingen van beide landen hebben elkaar dit jaar al driemaal ontmoet en de besprekingen gaan volgende week verder. Dat meldde de Amerikaanse krant USA Today gisteren. Powell repte over besprekingen. Volgens hem zijn er contacten over Irak en het Palestijns-Isra- elische conflict. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5