Parallellen tussen Volkert en Pim PZC PZC Europa moet steun voetbal indammen p; Kamerleden wegen zeehondencrèche van Pieterburen Tegenpolen stonden beiden aan de wieg van een nieuwe politieke partij Meldlijn helpt WAO'ers met reïntegratie te gast 13 mei 1953 dinsdag 13 mei 2003 door Paul Bolwerk en Henk van Gelder December 1989. In een ge kraakte barak op bet stu dentencomplex Droevendaal verzamelt zich een handjevol ultralinkse studenten van de Landbouwuniversiteit Wage- ningen. In de discussies over heerst onvrede over het heer sende politieke klimaat. Geen enkele partij benadert hun idea len. Onder hen bevindt zich een 20-jarige student milieuhygië ne: Volkert van der G. Besloten wordt zelf mee te doen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Wageningen. De partij 'Koe voet' is geboren. De nieuwbakken politieke ver eniging heeft als doel: 'Het eli mineren van onderdrukking van individuen. In welke vorm dan ook'. Lijsttrekker is de 20- jarige student biologie Koen Geurts. Op plaats vier prijkt medeoprichter Volkert, ook ac tief in de plaatselijke afdelingen van Lekker Dier en de Neder landse Bond ter Bestrijding van Vivisectie. Tussen Volkert van der G. en Pim Fortuyn bestaan parallel len. Uit onvrede met het be staande politiek klimaat staan beiden aan de wieg van een nieuwe politieke partij. Beiden doen mee aan de gemeente raadsverkiezingen. Zowel For tuyn als Van der G. mikken op proteststemmers. Maar waar de een een politieke aardverschuiving veroorzaakt, krijgen Volkert en zijn Koevoet geen poot aan de grond. Op Vol kert stemmen in 1990 twee Wa- geningers. Voor de lijsttrekker van Leefbaar Rotterdam maken ruim 83.208 Rotterdammers de gang naar de stembus. Koevoet behaalt geen enkele raadszetel; Leefbaar Rotterdam, wint ver pletterend met 17 van de 45 ze tels. Heimelijk De politici Pim Fortuyn en Vol kert van der G. zijn in alles abso lute tegenpolen. Fortuyn, flam boyant, Bourgondiër, zich graag met luxe omringend is een Een landelijke telefoonlijn moet voor arbeidsonge schikten de drempel verlagen om zelf actie te ondernemen om weer aan het werk te gaan. Het Uitvoeringsinstituut Werk nemersverzekeringen (UWV) heeft gisteren bekendgemaakt dit najaar een 'reïntegratietele- foon' open te stellen. Volgens de uitvoerder van de WW en WAO blijkt uit een proef in Limburg dat mensen door zo'n telefoonlijn gestimuleerd worden zelf hei initiatief te ne men en snel te beginnen aan een rëïntegratietraject. ,,De bedoeling is dat de mensen binnen acht weken beginnen aan een reïntegratietraject. Ook krijgen zij een begeleider toege wezen als vast aanspreekpunt, die ze kunnen bellen voor vra gen. Voorheen hoorden we nog wel eens dat mensen vastlie pen", aldus een UWV-woord- voerster. In de periode tussen juni en de cember vorig jaar belden 569 Limburgers met een WAO-uit- kering die weer aan het werk wilden. Van hen bleek een groot deel (43 procent) 80 tot 100 procent ar beidsongeschikt te zijn Inmid dels proberen in Limburg 276 mensen via scholing, sollicita tietraining en stage weer aan de slag te komen. Bij 86 procent van deze groep lukte het om bin nen acht weken een juiste reïn tegratietraject te bepalen. Jaar Volgens de zegsvrouw van het UWV duurt het meestal een jaar voordat een werkloze of ar beidsongeschikte echt weer aan het werk is via een reïntegratie traject. Daarom is volgens haar pas in 2004 duidelijk hoeveel deelnemers mede dankzij de te lefoonlijn een baan hebben ge vonden. De reïntegratietelefoon is voor al bedoeld voor arbeidsonge schikten. „Deze mensen zitten door hun ziekte vaker langer thuis Werklozen komen meest al sneller aan het werk, omdat de WW een strengere sollicita tieplicht kent." Om meer WAO'ers aan de slag te krijgen is de uitvoeringsinstel ling dit jaar ook een proef be gonnen met het oproepen van langdurig arbeidsongeschikten voor reïntegratie Het UWV wil in het eerste half jaar 1500 WAO'ers benaderen. ANP charismatische welbespraakte flapuit. Voorstander van de jacht. Van der G., een sobere man, veganist, bereider van ecologische wijnen, star in zijn mening, ronduit aarzelend in zijn woordkeus en nooit iets prijsgevend van innerlijke ge voelens. Juist die Volkert koesterde een heimelijke bewondering voor Fortuyn, meent officier van jus titie K Plooy. „Fortuyn had veel waar Volkert van gruwde, maar had ook iets wat hij graag had willen hebben." Hij wantrouwt Volkerts redenering dat hij handelde uit politieke idealen en door zijn strijd tegen onrecht wilde opkomen voor zwakkeren in de samenleving zoals minder heden, asielzoekers en wao'ers. Mensen uit zijn verleden, zoals ex-vriendin Astrid en oude vriend Robert, maar ook zijn broer Roelof, huidige vriendin Petra, vriend Sjoerd en collega John hebben hem immers nooit op politieke interesse kunnen betrappen. Breekijzer Koevoet wil in 1990 de maat schappij openbreken. Bewust wordt het breekijzer, onmis baar krakersgereedschap, tot logo verkozen. De partij heeft een duidelijk beeld van de idea le wereld: Het leger moet wor den afgeschaft en alle drugs ge legaliseerd. De partij wil gratis openbaar vervoer, meer aan dacht voor fietsverkeer, nivelle ring van inkomens, een totale herstructurering van het onder wijssysteem en de mogelijkheid tot bewuste werkloosheid Lokaal zijn er eveneens eisen: Wageningen moet autovrij en een gekraakt terrein, volgezet met door krakers eigengebouw- de houten hutjes, moet worden gelegaliseerd. Het verkiezingsprogramma be helst een groot aantal punten over dierenwelzijn en het mi lieu: Koevoet eist een verbod op bestrijdingsmiddelen, dier proeven en de bio-industrie. Aan hondenpoep, een groot is sue bij de andere lokale partijen, maken de Koevoeters weinig tot geen woorden vuil. Het pro bleem is 'te pietluttig' om over na te denken. In dat alles toont medeoprichter Volkert zich een actief en be trokken lid, al staat hij nooit vooraan. De gevestigde partijen bezien de nieuwkomer met op getrokken wenkbrauwen. Al weten anno 2003 de politieke te genstrevers van toen zich bitter weinig van Koevoet voor de geest te halen. Slechts een enke ling weet nog dat Volkert van der G. op de lijst stond. Met andere lijsttrekkers zijn de vertegenwoordigers van de ac tiepartij present op de bel- avond van dagblad De Gelder lander. Maar voor Koevoet rin kelt de telefoon niet eenmaal. Stemmen worden voornamelijk geworven op de universiteit. „In voetbalkantines hadden we niks te zoeken", herinnert Wim Hage zich. De student tuinbouw was met de negende plaats hek kensluiter op de kandidaten lijst. „We waren een studenten- partij", zegt hij. Appeltaart Koevoet, volgens lijsttrekker Geurts 'een partij zonder enige hiërarchie', bereikt weinig. Tij dens de verkiezingsavond zien de partijleden - al etend van de zelfgebakken appeltaart - hoe ze slechts 202 stemmen verga ren. Nul zetels. Een van leden van de toenmalige partij werkt nu als expert op gebied van dier gedrag en ecologie voor een be kend onderzoeksinstituut. Met Volkei-t was ze in 1989 actief voor de bond tegen vivisectie Samen staan ze op een foto uit die tijd: Volkert met een sjaaltje en blonde krullen en een rat op zijn schouder, zij lange zwarte haren en een rat op schoot. De twee ageerden tegen de dier proeven op de Landbouwuni versiteit. „Een mens en dier zijn gelijk waardig. De mens is een dier soort en het is arrogant te den ken dat hij meer is dan het dier Veel Nederlandse voetbalclubs ver keren in financiële nood en klop pen bij gemeenten aan voor steun Gemeentebestuurders zwichten onder druk van fans. Maar over heidssteun aan profclubs leidt tot oneerlijke concurrentie. De Euro pese Commissie is opgericht om van de markt een eerlijk speelveld te maken. Ook voor voetbalclubs, vinden Joost Lagendijk en Kees Vendrik. Ook Den Haag moet actie ondernemen om te voorkomen dat de gemeentekas wordt geplunderd. door Joost Lagendijk en Kees Vendrik In de jaren negentig is het betaald voet bal in Nederland gekaapt door snelle zakenjongens. Met de belofte van een glorievolle toekomst voor de club, werk ten zij de leden de deur uit. De vereniging veranderde in een conglomeraat van stichtingen en bedrijven, die zaken de den op de markt van spelers, sponsors, televisierechten en merchandising. Voetbal ontwikkelde zich tot een com merciële sector van formaat Een sector die, net als de rest van de economie, on derhevig is aan conjuncturele schomme lingen. Nu het tij tegenzit, is het betaald voetbal ineens niet meer alleen van de zakenjongens, maar van iedereen. Een volkssport die door de overheid overeind moet worden gehouden. Zo draait de be lastingbetaler op voor de mislukte avon turen van de sky boxbewoners. In Nederlandse voetbalstadions scan deert men tegenwoordig niet alleen de naam van de topscorer, maar ook die van de lokale wethouder wiens noodplan de plaatselijke trots van de ondergang heeft gered Maar o wee als een gemeente raadslid zich tegen deze besteding van gemeenschapsgeld keert. Dan staan de boze supporters al gauw voor de deur. Kinderboerderij Moet de kinderboerderij dicht om de voetbalclub te redden? Dat is het duivel se dilemma waar gemeenten mee worden opgezadeld. De afweging zou al een stuk eenvoudiger zijn, als de KNVB, de rege ring en de Europese Commissie hun ver antwoordelijkheid namen en spelregels maakten voor voetbalsubsidiëring De voetbalbond stond toe dat profclubs en stadions in de afgelopen tien jaar min stens tweehonderd vijf tig miljoen euro loskregen van gemeenten De bond heeft de begroting goedgekeurd van een club als FC Utrecht, die nu met een tekort van bijna veertig miljoen blijkt te kampen. Alsof gaten in de begroting en het stop pen ervan met gemeentegeld geen vor men van competitievervalsing zijn, ten nadele van de clubs die hun eigen broek ophouden. De voorzitter van De Graafschap, hek- kesluiter in de eredivisie, wil naar de vftH oiJKmazoa VAN DIJK.ïttszt;yAri Dijk rechter stappen indien zijn club degra deert. Volgens hem heeft een aantal ere divisieclubs het slechts aan de lokale wethouder te danken dat ze nog op het hoogste niveau mogen spelen. Dergelijke rechtszaken zouden de eer van de KNVB te na moeten zijn. De bond dient strengere regels te hanteren voor het verstrekken van licenties aan profclubs. Geen sluitende begroting, dan ook geen licentie. De Nederlandse regering heeft de ge meentesteun aan profclubs lange tijd ge tolereerd. Nog in het voorjaar van 2002 liet zij aan de Europese Commissie weten dat de Europese mededingingsregels niet golden voor steun aan voetbalclubs. De Commissie dacht daar anders over Daardoor zag minister Remkes (Binnen landse Zaken) zich gedwongen om ge meenten alsnog te laten onderzoeken welke subsidies voor toetsing in Brussel gemeld moeten worden. Remkes zou de Commissie nu moeten verzoeken om vaart te zetten achter de beoordeling van de aangemelde subsi dies. Tegelijk moet hij met de gemeenten onderhandelen over een convenant, dat steun aan profclubs in principe verbiedt De Europese Commissie staat namelijk niet te trappelen om in te grijpen. Het da gelijks bestuur van de Europese Unie vreest zich impopulair te maken, wan neer het besluiten neemt die spelers hun brood en het volk zijn spelen ontnemen Maar overheidssteun aan voetbalclubs is geen exclusief Nederlands probleem. Zo wil de Italiaanse regering de clubs extra belastingvoordelen toekennen. Dat is zelfs de Commissie te gortig. Zij ontkomt er dan ook niet aan om een oordeel te vel len over de aangemelde subsidies en de criteria die zij daarbij hanteert te verdui delijken. Verbod Wanneer de Europese Commissie regels afkondigt, dan zullen die, zo verluidt in Brussel, bevestigen dat overheidssteun aan voetbalclubs in principe verboden is. Wellicht mag een gemeente éénmalig geld verstrekken aan de plaatselijke club. maar alleen wanneer deze op de rand van faillissement staat. Er gelden dan strikte voorwaarden. Bijvoorbeeld een verplichte degradatie voor gesaneer de clubs, om competitievervalsing te voorkomen. Europese bemoeienis met de voetbalsub sidies baat niet alleen de belastingbeta lers, maar waarschijnlijk ook het Neder landse voetbal. Want in andere EU-lan- omdat hij toevallig meer her sens heeft. Het gaat om het lij den", zegt Volkert. Zijn bondge noot op de foto van toen weigert nu over het verleden te praten: „Het is al meer dan tien jaar ge leden Na de geflopte verkiezingen heeft de partij Koevoet nog een maal vergaderd. „Er was te wei nig steun voor onze idealen", vertelt oud-partijgenoot Hage. Dan gaat het politieke avontuur van Volkerts Koevoet als een nachtkaars uit. „Volkert viel niet op. Hij was geen type lijst trekker", zegt Hage. Op 1 janua ri 1991 wordt de partij opgehe ven. GPD Stadion Galgewaard van FC Utrecht. De KNVB keurde de begroting van deze club goed, terwijl er een tekort is van veertig mil joen. foto Phil Horvat/ANP den neemt de openlijke en verborgen overheidssteun aan clubs soms nog gro vere proporties aan. Wanneer de Com missie ook daar ingrijpt, krijgen Neder landse clubs betere kansen, zowel op de spelersmarkt als in Europese voetbal competities. Ook voor voetbal geldt: wanneer de markt Europees is, dient het beteugelen van de excessen van de markt eveneens op Europese schaal te worden aange pakt. Veel van de overheidssubsidies gaan uiteindelijk op aan de exorbitante salarissen van topspelers. Achttien top clubs hebben vorig jaar afgesproken dat zij maximaal zeventig procent van hun omzet aan salarissen zullen uitgeven. De Europese Commissie en de Europese voetbalbond UEFA zouden zich moeten afvragen of zij niet een stap verder willen gaan, naar een absoluut salarisplafond. Een Europese voetbal-CAO met een maximumsalaris kan kleine clubs tegen de grote en de grote tegen hun eigen spil zucht beschermen Daarmee krijgt het Europese voetbal eindelijk weer een eer lijker speelveld. GPD Joost Lagendijk en Kees Vendrik zijn respec tievelijk Europarlementariër en Tioeede-Ka- merlid voor GroenLinks van onze redactie binnenland Het is een spannende week voor de zeehon dencrèche in Pieterburen. Morgen behandelt de Tweede Kamer de plannen van mi nister Veerman van Land bouw om de opvang van zee honden sterk te beperken en aan strikte regels te binden. Dergelijke regels zouden het voor Pieterburen wel eens onmogelijk kunnen maken de opvang in huidige vorm voort te zetten. Op termijn kan bet voorbestaan van de crèche zelfs in gevaar komen. Vorig jaar september liet de minister al ondubbelzinnig blijken dat hij het eens is met de pleidooien uit weten schappelijke hoek om de zee hondenopvang te beperken. „We moeten inzien dat de na tuur wreed kan zijn", aldus Veerman. Volgens hem is de populatie van de gewone zee hond in de Waddenzee niet in gevaar, ook al gingen vorig jaar honderden dieren dood door een virusziekte. Een an der argument om minder aan opvang te doen is het risico dat zwakke zeehonden in hun opvangperiode besmet kunnen raken met ziektekie men, die ze na terugzetting in hun eigen leefomgeving weer kunnen verspreiden. De politiek is verdeeld. Zo zijn Kamerleden van PvdA en D66 van mening dat het te rechtvaardigen is de opvang te beperken. De WD noemt de plannen van Veerman halfslachtig en wil niet tor nen aan de huidige manier van opvang. De CD A-fractie vindt de plannen van haar ei gen minister te ver gaan en in strijd met de Welzijnswet voor dieren, die voorschrijft dat ieder mens verplicht is dieren in nood te helpen. CD A-Kamerlid Ormel denkt wel dat er accentverschui vingen in de opvang nodig zijn. „Maar het gaat te veroni de Waddenzee tot een geb>«j te verklaren waarin de Wel- zijns wet voor dieren ineens niet meer geldt. Ik denk ooi niet dat we zo ver moet® gaan als Denemarken, waar helemaal geen zeehond® meer worden opgevangen' WD-Kamerlid Geluk is ha meest eenduidig in zijn oor deel „De huidige opvang it Pieterburen heeft bewezen goed te zijn. De medewerken doen daar prima werk en da- moeten ze in mijn ogen voor al blijven doen. De planner, die er liggen zijn te onduide lijk over wat nu wel en niet toegestaan is. Dus laten we het maar houden zoals het is Dieren die na ziekte worden teruggezet moeten wel uitge breid gecontroleerd worden, maar dat gebeurt in Pieter buren al jaren." Ook D66-Kamerlid Van der Ham vindt dat de zeehon dencrèche veel goed werk heeft verricht. Zo goed dat ze zichzelf min der nodig hebben gemaakt. Kijkend naar het doel en de daarvoor benodigde midde len zou je kunnen conclude ren dat beperktere opvang consequenties moet hebben voor de bestaande opvang- adressen. Maar wij gaande discussie over de opvang open aan." Zijn PvdA-collega Tichelaar erkent dat er binnen zijn fractie verschillend word; gedacht over de opvang ..We moeten wel op een volwassen manier hierover discussië ren", zegt hij. „En dan moe: je ook niet te veel stilstaanbij het hoge knuffelgehalte var. dit onderwerp. Als blijkt dat de opvang en het terugzetten van 'genezen' dieren risico's met zich meebrengt voor de gezonde populatie, dan moet je je ogen daar niet voorslui ten en misschien kiezen voor een andere, minder intensie ve vorm van opvang." GPD pagina 11ruzie over opvang pENl tier I in ooi peer worde Deze doods BELASTING - Bedrijven die getroffen zijn door de wa tersnoodramp, mogen de ge leden schade aftrekken van de winst die ze over 1952 hebben gemaakt. Dat belas tingvoordeel is onderdeel van een pakket aan fiscale maatregelen in verband met de Ramp, dat ter goedkeu ring aan de Tweede Kamer is voorgelegd. Er is ook bepaald dat alleen giften van het Nationaal Rampenfonds of Rode Kruis belastingvrij zijn. HELIKOPTER - Vlissingen wil opgenomen worden in het luchtnet van cle Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena. Er is een terrein aange wezen waarop helikopters kunnen landen en opstijgen. Sabena heeft echter laten weten dat het voorlopig niet groot genoeg is om een regel matige vliegdienst naar'Vlis singen te onderhouden Eerst wil ze uitbreiden met Echt verbindingen naar Noord- Frankrijk, West- Duitsland en Rotterdam. OOSTENRIJK - Oostenrijk is in trek bij Nederlandse va kantiegangers. Toeristen gaan vooral naar Tirol en Vo- rarlberg. Veel Nederlanders willen graag op vakantie in landen waar ook cle konink lijke familie vakantie viert. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Poslbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Poslbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail- redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 ACTemeuzen Tel (0115)645769 Fax, (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8 30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij accepigirobetaimg geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 periaar: €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-maiMezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnemenlen uilsluilend schriftelijk, imaandvcot het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon/ zondag, van 16.00 tot I8.00uur Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118) 484369 Fax (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)37277: Internetwww.pzc nl/adverteren Auteursrecnten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV een onderdee van hei Wegener-» aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen -.n een bestónd dat wordt g abonnementen jadm-nisfalie en om u te (laten) interneren over voor u relevante ducten van de Mets en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zotgvuk Behoort tot LUGQEflGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4