Meerderheid in zorg tegen marktwerking VERS EN VOORDEEL Bewoners IJsselmonde zijn geweld zat 0.99 5.37 1.39 ch Nu een vollere tas voor minder geld Kamp wil hardere afspraken gemeenten en wooncorporaties Sector vreest kwaliteitsverlies en zeer hoge prijzen Handsfree bellen is nog niet ingeburgerd Jongeren moeten wijzer op reis Nieuw pc-virus Aantal gevallen van soa neemt opnieuw fors toe Werkstraf na zelfmoordpoging Lesgeven voor 20 eurocent per uur Ultraviolet licht zuivert drinkwater Samenleving gebaat bij kerken Rechtbank steunt Paul de Leeuw Landbouw versoepelt maatregelen vogelpest i o dinsdag 13 mei 2003 ^n7p redactie binnenland GRONINGEN - Van de betrok kenen in de zorgsector is 80 pro eent er op tegen dat in die sector een marktmechanisme komt, zoals het nieuwe kabinet dat wil. Dit zal alleen maar leiden lot kwaliteitsverlies en zeer ho ge prijzen. pat blijkt uit gisteren gepubli ceerd onderzoek van hoogleraar 'sociale geneeskunde en publi cist prof.dr. D. Post van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens de wetenschapper kan hel nieuwe kabinet beter de werkelijke knelpunten aanpak ken in plaats van te investeren in nieuwe dure stelselwijzigin gen „We zijn nu toe aan de zesde stelselwijziging sinds de Twee de Wereldoorlog. In de 45 jaar dat ik in het vak zit, heb ik der gelijke plannen alleen maar zien mislukken." Post meent dat het stelsel dat we nu kennen helemaal niet slecht is „Hoogstens vreemd, met die indeling in ziekenfonds en par ticulier. Maar niemand wordt er ziek van en opheffen is nog veel duurder We kunnen de energie en het geld beter in acute pro blemen stoppen, zoals de wachtlijsten en het gebrek aan banden aan het bed." Vooruitschuiven Vooral de Zalmnorm is volgens Post destructief geweest voor het huidige stelsel. „Ik vind het enorm spijtig dat de onderhan delingen tussen CDA en PvdA stukgelopen zijn. Met het kabi net dat nu op komst is, wordt re geren vooruitschuiven in plaats van vooruitzien. Balkenende stelde kort geleden nog dat hij inzet op een stelselwijziging in 2006: over een snelle aanpak van de huidige problemen hoor je hem niet." Om de zorg te verbeteren is geld nodig, maar het invoeren van een marktmechanisme is daar voor niet de oplossing, zegt Post. „De keus voor vraagstu- ring, waarbij de patiënt mag zeggen wat hij wil, leidt tot enorme kosten. Bovendien kan een patiënt niet beoordelen wat goede zorg is, want zorg is niet te vergelijken met een consump tiegoed zoals een televisie. Door dit kennisgebrek komt de kwa liteit van de zorg onder druk te staan." Bovendien is vraagsturing geen solidair systeem, zoals Post het uitdrukt.Degene die het mees te kan betalen, heeft de meeste keus." Opmerkelijk vindt Post het dat op het ministerie van Volksgezondheid geen enkele beleidsmaker werkt die zelf uit de zorg afkomstig is. „Het is mij echt een raadsel waarom ze hun oor niette luisteren leggen bij de mensen in de praktijk." Post schrijft geregeld opinie stukken in dagblad Trouw en het tijdschrift Medisch Contact. Hij neemt vandaag afscheid als hoogleraar. ANP door Rudi Buis I)EN HAAG - Autorijdend Nederland belt nog steeds massaal met de telefoon aan het oor. Ruim een jaar na de invoering van de verplich ting om tijdens het autorij den handsfree te bellen zijn 50.029 automobilisten op de bon geslingerd. Vooral de laatste maanden schrijven de politiekorpsen massaal boetes uit. Gingen de eerste negen maanden van het verbod (tussen april en december 2002) nog 25.001 autorijders bellend in de fout, gedurende de eerste vier maanden van dit jaar kregen 25.028 chauffeurs een boete. Het Openbaar Ministerie noemt de cijfers opmerkelijk, omdat de sterke stijging van het aantal overtredingen niets te maken heeft met ex tra politie-inzet. Het OM vermoedt dat veel bellende automobilisten denken dat het met de pakkans 'niet zo'n vaart loopt', mede omdat de aandacht voor het verbod op mobiel bellen in de auto meer naar de achtergrond is ver drongen. „Maar het surveil leren is natuurlijk niet ge stopt", aldus een woordvoer der van het OM. Het Korps Landelijke Politie Diensten denkt dat veel au tomobilisten te laks zijn met de aanschaf van een carkit, waarmee handsfree kan wor den gebeld. De boete voor bellen met telefoon aan het oor bedraagt 136 euro. GPD DEN BOSCH - Fizzer is de naam van een nieuw computer virus. Het verspreidt zich via het adresboek van Microsoft Outlook en komt binnen via e- mail of programma's als Kazaa. Het virus wordt bestempeld als gevaarlijk. GPD GRONINGEN - Het aantal be smettingen met seksueel over draagbare aandoeningen (soa) is in 2002 weer gestegen. In Noord-Nederland is over de he le linie sprake van een stijging van 13 procent van alle soa-be- smettingen en een stijging van 23 procent van hiv-besmettin- gen. Dit constateren de GGD-en in Groningen, Friesland en Dren the in een gisteren gepresen teerd rapport De cijfers van de noordelijke provincies hebben zich in het verleden representa tief bewezen voor de rest van Nederland. De stijging van alle soa's doet zich met name voor bij homo mannen en jonge vrouwen. De toename van hiv komt vooral voor bij asielzoekers en homo seksuele mannen. De GGD vindt vooral de relatie tussen syfilis en hiv bij homo seksuele mannen zorgelijk. Hieruit blijkt dat onder deze groep steeds meer onveil ige seks plaatsvindt. Ook baart het de GGD zorgen dat vrouwen steeds jonger worden geconfronteerd met soa. ANP AMSTERDAM - Het ministerie van Buitenlandse Za ken is gisteren met een promotiecampagne begonnen om jongeren zich beter te laten voorbereiden op een bui tenlandse reis. In Amsterdam werd het startsein gege ven van het jongerenoffensief Wijs op Reis-campagne 2003. Op 85 locaties in de steden Groningen, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Amsterdam worden aan meterslange waslijnen t-shirts gehangen die voorbijgangers kunnen meenemen. Aan de hand van deze actie probeert het mi nisterie jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 24 jaar te bewegen de campagnesite www.wijsopreis.nl te be zoeken. Daar staat alle informatie die ze nodig hebben om goed voorbereid op reis te gaan. De wildhang actie wordt ondersteund door een poster actie. Uit onderzoek is het ministerie gebleken dat een ruime meerderheid van de jongeren niet of nauwelijks voorbereid op reis gaat. Slechts 44 procent wint wel eens praktische informatie in ter voorbereiding van een reis. De campagne kost 18.000 euro en duurt twee we ken. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Bewoners en winkeliers in de wijk IJsselmon de in Rotterdam-Zuid willen af van de winkeldiefstallen, be dreigingen en drugsoverlast in hun buurt. Door de deelgemeen te voelen ze zich niet serieus ge nomen. Ze stapten gisteren naar Leefbaar Rotterdam en eisten de inzet van een particuliere be wakingsdienst. Dat de onvrede groot is bleek uit de meer dan zesduizend handte keningen die fractievoorzitter Ronald Sörensen in ontvangst nam van Marcel van Daalhui zen, eigenaar van een super markt aan de Spinozaweg. In IJsselmonde wonen achtdui zend mensen. „Het is hier bar en boos", zegt Van Daalhuizen. „Van de week hadden we zak kenrollers in de winkel en er is hier wel eens iemand met een bijl achterna gezeten." Bij fractievoorzitter Sörensen van Leefbaar Rotterdam vinden de IJsselmonders een gewillig oor. Veiligheid is voor de Leef baren prioriteit nummer één. Hij zal wethouder De Faria (vei ligheid) voorstellen om deels op kosten van de gemeente bewa kers in te huren. De deelge meente en de winkeliers moeten ook elk eenderde meebetalen. De bewoners in IJsselmonde willen dat er actie wordt onder nomen. „Die meiden moeten hier op hun gemak achter de kassa kunnen zitten", zegt een klant in de supermarkt. Zelf durft hij 's avonds de deur niet meer uit Ook Van Daalhuizen heeft de buik vol van de over last. „Elke zaterdag wordt er hier voor tientallen euro's vlees gejat. Als je de daders aan spreekt, dan willen ze met je op de vuist." Tijdelijk De deelgemeente zette als tijde lijke maatregel in drie grote winkels particuliere bewaking in. Portefeuillehouder veilig heid Van Mastrigt (PvdA) vindt de beveiliging in winkels echter een verantwoordelijkheid van de ondernemers zelf en stelde geen geld meer beschikbaar. „Ik heb op een studiereis van deel gemeentevoorzitters in de Verenigde Staten gezien dat on dernemers investeringen in vei ligheid vanzelf weer terugver dienen." De winkeliers begrijpen dat standpunt niet. „Ze is na een bezoek aan New York tot de conclusie gekomen dat onder nemers zelf hun problemen moeten oplossen. Nou, dat heb ik wel gedaan en toen zat ik me teen drie dagen vast", zegt Van Daalhuizen. Ook Sörensen ver- Advertentie CD Sperziebonen 500 gram lü'.'iiliiii CU Kippenbouten verpakt 2,7 kilo, &6<r CD Gemalen oude kaas 48+ zakje 150 gram, kilo 1.98 kilo 1.99 kilo 9.27 /4<H •5 P>Esr De van/voor"-aanbledlngen zijn alleen geldig met CD Bonuskaart tot en met 18 mei 2003 door Joël Roerig DEN HAAG - Minister Kamp (Vrom) vindt dat gemeenten en woningcorporaties hardere af spraken moeten maken over bij voorbeeld nieuwbouw en verbe tering van woningen. Vooral over de herstructurering van de vijftig onlangs aangewe zen 'aandachtswijken' moeten concrete afspraken op papier worden gezet. Dat heeft de WD-bewindsman gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Vorig jaar maakten gemeenten en corporaties al honderden prestatieafspraken, maar die waren veelal nog boterzacht. Zo kleeft er bijna nooit een termijn aan een overeenkomst en gaat het veelal om kwalitatieve af spraken die niet meetbaar zijn. Kamp constateert in zijn brief dat geldgebrek nooit de reden ASSEN - Een 37-jarige man uit Assen heeft gisteren aan een zelfmoordpoging in het verkeer een werkstraf en een rijont zegging overgehouden. De Assenaar zag op 10 oktober een leven met alcohol niet meer zitten. Meteen flinke slok op, bijna vijf keerde toegesta ne hoeveelheid, reed de man met zijn auto in zijn woonplaats door rood en knalde opzettelijk bovenop een bus. De rechtbank in Assen veroordeelde de Assenaar wegens dronken rijden tot een werkstraf van 120 uur en een rijontzeg ging van negen maanden. ANP UTRECHT - Leraren in opleiding (lio's) krijgen gemiddeld slechts 20 eurocent per uur betaald. Vier van de tien krijgen helemaal geen vergoeding. Terwijl deze stagiaires steeds va ker zonder toezicht voor de klas worden gezet. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquête van de Algemene Onder wijsbond (AOb). Alle scholen krijgen geld om deze stagiaires te betalen, meldt de AOb. Lio's hebben recht op een leerarbeidsovereenkomst, een salaris, ze horen verzekerd te zijn en mogen alleen onder begeleiding werken. ANP ANDIJK - Het PWN Waterleidingbedrijf Noord-Holland ge bruikt vanaf volgend jaar ultraviolet licht voor de zuivering van drinkwater. Dit gebeurt in een waterzuiveringsinstallatie in Andijk, waarvan de bouw vrijdag begint. PWN heeft de afgelopen jaren samen met de Universiteit van Alberta in Canada onderzoek verricht naar het gebruik van UV-licht en peroxide, een combinatie die organische afval stoffen afbreekt en organische microverontreinigingen on schadelijk maakt. Bovendien laat de UV-techniek geen scha delijke reststoffen achter in het water. De installatie in Andijk is volgens PWN de eerste van zijn soort die in Nederland wordt gebouwd. ANP APELDOORN - Kerken hebben een aantoonbaar belangrijke invloed op het sociale leven in een wijk. Ze nemen de overheid daarmee veel werk uit handen, waaraan omgerekend behoor lijke kosten zouden zijn verbonden. Dat blijkt uit een onderzoek dat de oecumenische ontwikke lingsorganisatie Oikos heeft uitgevoerd in opdracht van de kerken in Apeldoorn-Zuid Volgens de onderzoekers dragen die jaarlijks bijna 700 000 euro bij aan het welzijn van de stad. Als de overheid het werk van de predikanten, kosters, orga nisten, kerkelijk werkers en vrijwilligers zou moeten doen, dan zou ze ruim zestien mensen in dienst moeten nemen. ANP AMSTERDAM - Weekblad Story heeft ten onrechte foto's ge plaatst van Paul de Leeuw die in zijn huis rondliep met zijn geadopteerde zoontje Kas. De bewuste afbeeldingen waren door een fotograaf van buiten gemaakt en door de ramen van zijn woning 'geschoten'Eerder vond de Raad voor de Journa listiek dat ontoelaatbaar, nu is de rechtbank in Amsterdam dezelfde mening toegedaan. Story moet de gewraakte foto's vernietigen en een bedrag van vijfduizend euro aan De Leeuw betalen. Hij maakt dat geld over aan een goed doel; het adoptie-agentschap in de Verenig de Staten. ANP menten met duiven of andere vogels zijn echter nog steeds uit den boze Het ministerie van Landbouw maakte gisteren ook nog bekend dat een eerder gemelde ernstige vogelpestverdenking in het Brabantse Helenaveen op een misverstand berust. De testers van het CIDC in Lelystad heb ben een fout gemaakt. Het bedrijf is inmiddels wel ge ruimd. wondert zich. „Ze heeft wel geld om naar de VS te gaan, maar wil niet betalen voor veiligheid. Dat kan niet als 49 procent van deze wijk op Fortuyn heeft gestemd. De problemen doen zich niet al leen in IJsselmonde voor. Ook in de wijk Crooswijk (Rotterdam- Noord) houden jongeren huis. Van Mastrigt erkent dat de veiligheid op straat een over heidstaak is. De gemeente heeft daartoe mensen van de Dienst Stadstoezicht ingezet. „Het probleem is dat zij te weinig be voegdheden hebben. Ze mogen geen bekeuringen uitdelen en hebben geen handboeien." ANP door Joël Roerig DEN HAAG - Minister Veerman (Landbouw) heeft gisteren de regels die wegens de vogelpest voor evenementen golden, flink versoepeld. Koeien, varkens, schapen en paarden uit de vogelpestgebie- den mogen weer naar veemark ten, veilingen, tentoonstellin gen en keuringen buiten die gebieden vervoerd worden. Al leen vee van boeren die ook pluimvee hadden moet nog op stal blijven Verder heeft Veerman het gr oe ne licht gegeven voor het Inter nationale Concours Hippique dat 27 mei in Eindhoven begint en voor het nationaal kampi oenschap dressuur volgende maand in Nijmegen. Die twee steden liggen eigenlijk binnen de vogelpestgebieden. Onder voorwaarden mogen dui- venliefhebbers ook weer wedstrijden organiseren. Ten toonstellingen of andere evene- Actieweek Dierenorganisaties zijn begon nen met acties tegen de ruiming van pluimvee. Stichting Wak ker Dier gaf gisteren het start schot voor een actieweek tegen de massale ruimingen. Activis ten hingen ter hoogte van Maarssen een spandoek op bo ven de file op de A2. Ook de Die renbescherming organiseert een protestactie. De acties zijn ge richt tegen het beleid van de re gering om gezonde dieren te rui men om daarmee de vogelpest te bestrijden. ANP kan zijn dat corporaties te wei nig bouwen. In 2001 hadden de gezamenlijke coi*poraties onge veer 10,3 miljard euro 'over' Omdat de corporaties in grote steden, waar veel moet gebeu ren, vaak wat 'armer' zijn, moe ten er allerlei manieren komen om financieel meer samen te werken Het onlangs opgerichte garantiefonds is daarvan een voorbeeld. De minister stuurde ook nog an dere cijfers over 2001 mee. Daaruit blijkt dat de corpora ties in dat jaar 317 miljoen euro in leefbaarheid staken, twee keer zoveel als het jaar ervoor. Dat geld ging onder meer naar huismeesters, inbraakbeveili ging en achterpadverlichting. Daarentegen hebben de corpo raties minder woningen ge bouwd, gesloopt of verkocht aan huurders dan ze van plan waren. ANP Advertentie za.24mei WoonAdviesdag Voor tips en adviezen van dè interieur-adviseur bent u zaterdag 24 mei van harte welkom in Zonnemaire! Het Bailly-team bekend van de diverse tv- woon- programma s, zit dan voor u klaar voor een vrijblijvend woonadvies! Wilt u zeker zijn van een plaats, bel dan 0111-401318. Zoals gezegd, gewoon langskomen mag ook! - n l R t Zuidweg 20A, Zonnemaire Telefoon 0111-401318 Ma. gesloten Vrij.avond koopavond. Vernieuwd: www.interieur-paauwe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3