De Silo's-affaire nog in impasse Kloosterzandse zuipers winnen Ajax-trofee PZC Vonk sprong over in de oorlogsjaren Levensliederen op Gildefeesten Concert voor Dorcas 13 LPF Terneuzen wil snel een vijftigpluscommissie Uren ontmoetingsruimte binden niet in Mastodont doet Vlissingen aan Z-Vlaamse twirlsters in de prijzen Celstraf voor vernielen brommer Vlissinger de dupe van babbeltruc Informatiebord gestolen Ruzie KPN en burgemeester gesust Oldtimers flaneren op Hemelvaart in Axel De Steltkluut houdt natuur- en milieumarkt dinsdag 13 mei 2003 TERNEUZEN - Dc Terneuzen- gemeenteraad moet snel een gemeentelijke ouderencom- Jjsie in het leven roepen. Dat nndi LFF-raadslid C. Freeke, die het onderwerp wil bespre ken in de raadsvergadering van 22 mei. freeke speelt in op de kritiek tan de gezamenlijke ouderen- bonden. Die zeiden vorige week teleurgesteld te zijn in de lokale politici. In de aanloop naar de verkiezingen spraken alle partijen in Terneuzen zich uit voor de oprichting van een speciale seniorenraad in de nieuwe gemeente, maar na de verkiezingsdag op 20 novem ber is er niets meer van die plannen vernomen. ..De vijftigplussers hebben een brede vertegenwoordiging in onze samenleving. Alle reden om met gesprekspartners uit deze steeds groter wordende groep burgers een samenwer kingsverband aan te gaan", stelt Freeke. Volgens hem heeft de politiek het tot nu toe voor deze groep burgers laten afwe ten. Hij zegt wakker te zijn ge schud door het krantenartikel over de teleurstelling van de ouderenbonden. „Daarom is het nu, en niet morgen, de hoogste tijd dat we als raad de handen ineen slaan." Freeke stelt de gemeenteraad voor om een 'raadscommissie 50+' in te stellen. Een voorstel dat, zo geeft hij toe, in het kader van het streven om het aantal raadscommissies te beperken 'ogenschijnlijk niet erg realis tisch' klinkt. „Het moet dan ook een bijzondere raadscom missie worden", betoogt Freeke. „Het persoonlijk con tact moet op de voorgrond staan. De commissieleden moeten persoonlijk kunnen worden aangesproken." Hij oppert dat iedere fractie een vijftigplusser - raadslid of fractievolger - voor de nieuwe commissie levert. „Nadere voorwaarden kunnen nog we bespreken." Hnnr Sheila van Doorsselaer BUISPOLDERHAVEN - Ont- aodingsruimte De Silo's in Kruispolderhaven heeft nog steeds geen woonbestemming. Volgens Silo's eigenaar, E. Broe- laart, en zijn raadsman, J. de jfloy, komt dat omdat de buren ieer onredelijke eisen stellen. Pas als Broekaart door de knie- engaat. wil de klagende familie haar bezwaren tegen de woon bestemming intrekken. Sinds de opening van ontmoe tingsruimte De Silo's, zo'n vier :ar geleden, klaagde een klein ijwpje buren over voorname lijk geluidsoverlast. Zij stapten naar de bestuursrechter, die tordeelde dat de bouwvergun ningvan het pand illegaal was afgegeven zodat het pand er in feite illegaal staat. Het gemeen tebestuur van het toenmalige Hontenisse had daarop geen an dere keus dan het pand te slui ten. Woonbestemming Omdat de gemeente met de zaak mhaar maag zat, werd het idee geopperd de feestzaal een woonbestemming te geven, zo dat geen sprake meer zou zijn van overlast. De meeste omwonenden kon den hier mee leven, behalve de naaste buren. Volgens raads man De Rooy zijn de bezwaar makers er enkel op uit Broe kaart te pesten en gunnen ze hem niks: „Ze behandelen hem als een jojo." De buren willen dat Broekaart een groengordel om het pand handhaaft. Daarnaast moet een betonnen schutting van twee meter hoog tussen de percelen komen, aangebouwd aan De Si lo's. Veel later kwamen de bezwaar makers met nog een eis; Broe- kaart moet zijn exploitatiever gunning inleveren. „Als blijk van goede wil", zegt W. Suijker- buijk, de raadsman van de bu ren. De Rooyvindt dit de grootst mogelijke onzin. „De buren hoeven niet bang te zijn dat in het pand weer een horecazaak komt. Het pand wordt verkocht als woning, aan burgers. Een exploitatievergunning is per soonsgebonden en zit niet op het pand zelf. Ze willen Broekaart dus gewoon zijn vergunning af pakken zodat hij later, waar dan ook nooit meer een soortgelijke zaak kan beginnen. Dat is ge woon pesten." Ook de eis van de schutting is volgens De Rooy en Broekaart volledig uit de lucht gegrepen. De Rooy: „De schutting moet perse van beton zijn. Waarom? In een normaal dorp staan tus sen de woningen toch ook af scheidingen van hout? Ze willen Broekaart op kosten jagen. Als de bezwaarmakers geen buren willen, moeten ze maar in een hutje op de hei gaan wonen." Broekaart vindt het onredelijk dat de schutting aan De Silo's gebouwd moet worden. „Hoe kan ik dan nog bij mijn achterste ramen? Moet ik dan over die hoge muur klim men? Een normale houten schutting wil ik best betalen en neerzetten, maar verder ga ik niet." Onredelijk Het gebruik van het pand wijzi gen van ontmoetingsruimte tot woning heeft enerzijds vertra ging opgelopen door de gemeen telij ke herindeling. Aan de an dere kant hoopt de gemeente Hulst nog steeds dat Broekaart en de klagers er onderling uit komen, zodat de bezwaren wor den ingetrokken. Op deze manier kan het afhan delen van de gebruikswijziging bij de provincie aanzienlijk sneller gebeuren. Komen beide partijen niet uit de impasse, dan zal de provincie het laatste woord hebben. De Rooy: „Ik voorspel nu al dat de provincie de bezwaren van de klagers zéér onredelijk gaat vinden." door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - De plaatselijke Ajax-supporters- clubZCK (Zuipers Club Kloos- terzande) heeft zondag in Amsterdam het gezelligheids voetbaltoernooi voor Ajaxsup- porters gewonnen. Coach Peter Goossen bezoekt met een aantal vrienden vooral de thuiswedstrijden van zijn dub in Europese competities. Voordat het gezelschap dan een stek in de Arena opzoekt, wordt traditiegetrouw eerst een be zoek gebracht aan de Ajaxkroeg De Wiener' in het centrum van Amsterdam. Goossen: „Hier ontmoet je echt medesupporters uit het gehele land. De uitbaters Cor en Joke van de Wiener hebben het afge lopen Champions Leaguesei zoen het plan geopperd om eens een onderling toernooi te hou den. Terwijl Ajax zich zondag in de Goffert in Nijmegen langs NEC wroette, verschenen op sport park de Eendracht in Amster dam acht teams uit alle wind streken van Nederland aan de aftrap. Het gezelschap uit Kloosterzande, met ook enkele supporters uit het eerste elftal van Hontenisse, toog met een volle bus supporters naar Am sterdam. ZCK plaatste zich met een twee de plaats in poule A voor de kruisfinale. De ploeg uit Kloos terzande kwam uit tegen tegen de winnaar van poule B, PNT (Amsterdam). Met strafschop pen wonnen de Zuipers van PNT. In de finale tegen Marken trok ZCK met 2-1 aan het lang ste eind. Hans Smits scoorde in de laatste minuut de winnende treffer. ZCK kreeg een wisselbe ker uitgereikt die qua formaat iets weg heeft van de UEFA cup. „Volgend jaar zijn we zeker weer van de partij", zegt Goos sen. „We moeten tenslotte onze trofee verdedigen." MIDDELBURG - Gerald Troost houdt woensdag 21 mei een akoestisch concert in Middel burg. De opbrengst van de avond gaat naar verschillende projecten die door Dorcas on dersteund worden. Tijdens deze avond brengt hij, naast nummers van zijn albums Eindeloos en Met andere ogen, ook enkele nieuwe nummers ten gehore. Verder is er ruimte voor samenzang. Het concert is een initiatief van de christelijke hulporganisatie Dorcas. De avond wordt gehouden in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. Kaarten zijn te verkrijgen via de stich ting Dorcas. Het concert begint om 20.00 uur. door Ron Magnée VLISSINGEN - Een gele mastodont ligt dezer da gen in Vlissingen-Oost aangemeerd. Het is de drij vende kraan Asian Hercules II, de grootste ter we reld in zijn soort. Het gevaarte ligt in de Scaldia- haven om enkele klusjes in de buurt te verrichten. Volgende maand vaart de drijvende bok naar het Kanaal om de Tricolor uit het water te hijsen. De statistieken van de Asian Hercules II zijn im ponerend: de drijvende bok heeft de afmetingen van een voetbalveld en de kraan kan zo'n 3200 ton uit het water tillen. Het gevaarte heeft al een aan tal sterke staaltjes op zijn naam staan. Zo tilde de kraan al eens de grote metalen delen van de Mil lennium Bridge in hartje Londen op hun plaats. Het aantal bemanningsleden van de Asian Hercu les II is beperkt: de bok vaart met niet meer dan twaalf man. De snelheid bedraagt zo'n zeven kno pen, nog geen dertien kilometer per uur. De gigant ligt dezer dagen in de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost om enkele klussen te verrichten. Zo moeten voor Mammoet buizen worden getild Daarna vertrekt de bok naar Rotterdam waar hij in gereedheid wordt gebracht voor de volgende klus: het tillen van het gezonken Noorse au toschip Tricolor. Vanaf volgende maand wordt de kraan voor deze opdracht ingezet. De eigenaar van de Asian Hercules II, Smit Salvage, verwacht drie maanden nodig te hebben om het Noorse au toschip op te ruimen Naast Smit Salvage nemen ook de Belgische berger Scaldis, de Antwerpse sleepdienst URS en sleepvaartbedrijf Multraship uit Terneuzen deel aan de berging. De ruim 190 meter lange Tricolor ligt sinds 14 de cember in het Nauw van Calais, na een aanvaring met het Franse containerschip Kariba. Het vaar tuig ligt ongeveer vijftig kilometer ten oosten van het Engelse Ramsgate en dertig kilometer ten noorden van het Franse Duinkerken. Om de Tri color boven water te krijgen, wordt het gezonken schip eerst in zeven stukken gezaagd. Om de afge zaagde moten van elk 2500 tot 3000 ton omhoog te tillen wordt naast de Asian Hercules II ook de Rambiz van Scaldis ingezet. Samen leveren de bokken het hefvermogen van zo'n zesduizend ton. De delen zullen op pontons naar de wal worden gebracht. In een nog nader aan te wijzen haven zal het schip en de lading, bijna drieduizend luxe au to's van merken als Saab, BMW en Volvo, worden verschroot. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Pax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberqhe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 Email: redactie@pzc.nl internet jyww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Franz Wojtal (83) en Levina De Block (80) uit Terneuzen stapten 60 jaar gele den in het huwelijksbootje. De officiële dag was eergisteren, zondag 11 mei. Zaterdag zijn ze echter al met kinderen, klein kinderen en achterkleinkinde ren uit eten geweest, zondag was er een receptie voor familie en gisteren kwam burgemeester Barbé in de Jacobus van Looy- straat op visite. Franz Wojtal werd geboren in het Duitse Bonn. Vanwege de opkomst van de nazi 's verhuisde het gezin Wojtal in 1933 naar Nederland en vestigde zich in Hulst. Levina De Block is geboren en getogen in Clinge. Ze ontmoet ten elkaar in het eerste oorlogs jaar, toen Franz vanwege zijn werk bij de voedselvoorziening regelmatig bij de familie De Block over de vloer kwam. De vonk sprong over, maar het was een moeilijke tijd om verkering te hebben. „Je kon nergens heen, om tien uur 's avonds moest iedereen binnen zijn en bovendien was mijn moeder heel erg streng", zegt Levina. De liefde won en in 1943 werd het huwelijk voltrokken. Het diamanten echtpaar kreeg twee dochters en heeft inmid dels vijf kleinkinderen en drie achterkleinkinderen. Omdat Franz Wojtal werkzaam was in de Brabantse textielindustrie, woonde het echtpaar jarenlang in Tilburg. Net voor zijn pensionering kwa men ze in 1978 weer naar Zeeuws-Vlaanderen en vestig den zich in Terneuzen. „Omdat onze dochters met een Terneu- zenaar waren getrouwd en er ook woonden." Geen hulp De beide echtelieden doen alle huishoudelijke karweitjes nog zelf en hebben geen hulp nodig. „Nee, ik doe het liever zelf, dan weet ik dat het goed is", zegt Het echtpaar Wojtal-De Block vierde zijn 60-jarig huwelijksfeest. Levina. Haar grote hobby is handwerken en breien. Talloze kussens en kleedjes in de woon kamer getuigen van deze passie. Franz heeft als grote liefhebbe rij tuinieren. Hij is vaak te vin den in zijn volkstuintje op het complex Tuinderslust. „Je bent foto Camile Schelstraete er mee bezig en je komt er mee onder de mensen", zegt hij. „En er gaat toch niets boven groen ten uit je eigen tuin." HULST - Twirlsters Daphne Bussens uit Hulst en Judith Du- rinck uit Kloosterzande hebben zich tijdens wedstrijden in Rucphen geplaatst voor de voorronde van het Nederlands kampioenschap in Nieuwegein. Beide meisjes zijn lid van de Showgirls uit 's Heerenhoek In sporthal de Vijfsprong kreeg het publiek zondag 160 optredens voorgeschoteld. Bussens behaalde met een nieuwe dance twirl in de categorie senior intermediate een eerste plaats. Judith Durinck werd met een twirling in de afdeling senior advanced eveneens eerste. Ook met haar twee baton in de categorie senior intermediate was zij de beste. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Vlissingen wegens vernieling veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Omdat hij nog in zijn proeftijd zat, kreeg hij nog twee weken extra celstraf opgelegd. De man had 11 november in Vlissingen uit onvrede over de relatie met zijn vriendin haar brommer vernield. Aan het slachtoffer moet hij de schade van 450 euro vergoeden. VLISSINGEN - Een onbekende man heeft gisterochtend de portemonnee van een 83-jarige Vlissinger weggenomen uit diens woning. De man wist rond half twaalf de Vlissinger met een vlotte babbel zo ver te krijgen dat die hem in zijn woning toeliet. Toen de onbekende weer vertrokken was, miste de 83- jarige man zijn portefeuille, met daarin enkele tientallen eu ro's en waardepapieren. ZOUTELANDE - Bij de duinovergang aan de Duinweg/Bos weg in Zoutelande is tussen zaterdagmiddag vijf uur en zon dagmiddag een uur is een informatiebord weggenomen. Ook de paal waar het informatiebord op stond werd meegenomen Het bord heeft een waarde van enkele honderden euro's. MIDDELBURG - De kou tussen KPN en de Middelburgse burgemeester K. Schouwenaar is uit de lucht. De twee lagen met elkaar overhoop over de bereikbaarheid van het alarm nummer 112 tijdens de nieuwjaarsnacht. ..Het probleem zat niet in Zeeland, maar ook niet bij KPN", aldus Schouwenaar. Het alarmnummer was tijdens de afgelopen jaarwisseling slecht bereikbaar. „Bij evenementen met veel mobiele bellers kan het telefoonverkeer trager verlopen", verklaart woord voerster C. Ubachs van KPN.Omdat het netwerk overbelast raakte, moest KPN het verkeer naar 0900-nummers beper ken. Daarom was het algemene nummer van de politie in het zuiden niet goed bereikbaar. Volgens Ubachs is KPN niet verantwoordelijk voor de ver werking van de noodtelefoontjes via 112. Die telefoontjes ko men binnen bij een landelijke centrale in Driebergen. KPN test om de drie minuten de bereikbaarheid van het alarm nummer. In de nieuwjaarsnacht zijn geen afwijkingen gecon stateerd. Na de storing ontstond een welles-nietesspel tussen Schou wenaar en KPN. Een woordvoerster van KPN zei dat de 112- centrale in Middelburg niet functioneerde Schouwenaar vond dat het de verantwoordelijkheid van KPN is om ervoor te zorgen dat het telefoonverkeer goed werkt. Hij heeft het probleem neergelegd bij Binnenlandse Zaken. door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - Onder het thema Swingend Sluiskil staat Sluiskil van donderdag 28 tot en met zondag 31 augustus weer bol van de festiviteiten in het kader van het jaarlijkse dorps feest. Deze Gildefeesten vinden dit jaar voor de 23e keer plaats. Kenmerk van het evenement is, dat alle activiteiten op het pro gramma gratis zijn. Dit jaar sie ren onder andere Corry Ko- nings, One Two Trio, harmonie De Rustende Moeders, Johnny Slipper and his Margarita's, de Twilight Roadshow, Dexter en Eddy Wally het affiche. Na het succes van vorig jaar staat ook het Open Kanaalzone Darttoernooi weer op het pro gramma en wel op zaterdag 30 augustus vanaf 15.00 uur. Vorig jaar was Raymond -Barney- van Barneveld de eregast op het toernooi. Dit jaar is het Gildeco- mité er zelfs in geslaagd twee wereldtoppers naar Sluiskil te halen. Mervyn King en Tony David spelen niet alleen een de- monstratiepartij. De winnaar van het Open Kanaalzone Darts mag zijn krachten met een van beide heren meten. Op veler verzoek staat dit jaar ook een ouderwets draaiorgel op de Gildefeesten. Het orgel draait vrijdag 29 augustus tij dens de seniorenmiddag, waar ook Piet Brakman en Sankie Koster aan meewerken. Corry Konings treedt donder dag 28 augustus vanaf 20 .00 uur op, One Two Trio vrijdag 29 au gustus vanaf hetzelfde tijdstip. Johnny Slipper and his Marga rita's zorgen zaterdag 30 augus tus vanaf 22.00 uur voor rock- and-roll. Dexter en Eddy Wally spelen op de afsluitende dag van de Gilde feesten. door Eugène Verstraeten AXEL - In Axel wordt op He melvaartsdag, donderdag 29 mei voor de zeventiende keer het Old Timer Festival gehou den. Het jaarlijks terugkerend eve nement van internationale allu re heeft bewezen een blijvende publiekstrekker te zijn. Al jaren komen er meer dan vijftiendui zend belangstellenden op af Dit keer zijn er ongeveer 150 oldti mers, klassieke auto's, motoren en landbouwvoertuigen te be zichtigen, waarvan de oudste bijna een eeuw oud zijn en de jongste minstens 25 jaar. De deelenemers komen uit Ne derland, België en Engeland en een deel van hen rijdt in de och tenduren een toerrit door het Zeeuws-Vlaamse landschap. Om 13.30 uur is de officiële ope ning door (oud-)burgemeester R Barbé van Terneuzen. Na de opening is er per toerbeurt voor alle categorieën een 'Concours dElegancc' door het centrum van Axel. Om ongeveer 17.00 uur is de prijsuitreiking. In het Axelse centrum is de hele dag overal muziek en zijn er op tredens van ballon-artiest Clown Wally. Tevens wordt een antiek- en cu- riosamarkt gehouden en de winkels zijn vanaf 13.00 uur open. Dat geldt ook voor het museum, waar onder andere een fototen toonstelling gaande is. 's Avonds zijn er optredens op podia. AXEL - Natuurbeschermings vereniging De Steltkluut houdt zaterdag 17 mei voor de derde keer haar natuur- en milieu markt in Axel. Op de weekmarkt kunnen geïn teresseerden en toevallige pas santen kennis maken met alle facetten van natuur- en milieu. Na de 'ludieke' opening om 10.00 uur zijn diverse informa tiestands te bezoeken en kun nen ambachtelijke streekpro ducten worden aangeschaft. Voor de kinderen is een 'zintui gen-natuurpad' uitgezet en treedt een ballonartiest op. Ook kunnen alle jeugdigen meedoen aan een op de natuur gerichte 'kraamquiz'. Voor de enorme kraan begint aan zijn klus in het Kanaal, wacht hem in Vlissingen nog een karweitje. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39