De wraak van Garzelli is zoet SA PZC Gemeenteraad steunt reddingsplan Twente Huizen-Harkemase Boys uitgesteld Beenhakker ziet niets verkeerds in intrekken aanbod Wapenaar LA Lakers zijn terug in titelrace De waarheid volgens Clarence Seedorf Italiaan wint derde etappe in Giro Van Nistelrooij: dit telt pas echt Montoya is zijn rijbewijs kwijt Heideman komt met wisselschaats Verkerk speelt in Rosmalen Athletics wederom geschrapt Ronaldo twijfelachtig bij Real te dinsdag 13 mei 2003 door Marc van Veen TERME LUIGIANE - Bijna drie weken is Stefano Garzelli weer terug in het wielerpeloton na een schorsing van negen maan den wegens dopegebruik. In de Ronde van Italië werd hij vorig jaar betrapt, maar gisteren nam Garzelli in dezelfde ronde op zoete wijze wraak. Op imponerende wijze rondde de 29-jarige Italiaan de laatste meters van de derde etappe in Terme Luigiane af. Geen sprin ter die in het oplopende stuk aan zijn wiel kon blijven. Zeventien seconden is hij slechts verwij derd van de roze leiderstrui, die in het bezit bleef van zijn land genoot Alessandro Petacchi Vorig jaar domineerde Garzelli een week lang de belangrijke wielerwedstrijd van Italië. Twee etappezeges, leider in het klassement. Tot bleek dat hij na zijn zege in de tweede etappe be trapt was op doping. De contro leurs vonden het vochtafdrij- vende middel probenecide. Waterhoen Later bij zijn tweede dagzege bleek de controle negatief. Gar zelli moest echter de ronde ver- van onze sportredactie ENSCHEDE - Een meerderheid van de gemeenteraad van En schede is gisteravond akkoord gegaan met een saneringsplan voor FC Twente. De gemeente verstrekt FC Twente een lening van 4,5 miljoen euro. Daarmee lijkt de club uit de grootste pro blemen. Met uitzondering van twee leden van GroenLinks, de Stadspartij en een lid van de Christenllnie stemden alle par tijen voor het reddingsplan. Het college van burgemeester en wethouders heeft wel een aantal voorwaarden aan de steun verbonden. Zo eist En schede dat de founders (vaste sponsors) van FC Twente 1,5 miljoen euro in de club steken. Aan die voorwaarde is al vol daan. Verder wil het gemeente bestuur streng toezicht op de fi nanciële huishouding en moet FC Twente een obligatielening onder de supporters uitschrij ven. De club heeft in totaal een schuld van 14 miljoen euro. Daarzitook3,l miljoen euro bij die de failliete Stichting FC Twente '65 verschuldigd is aan de Belastingdienst. Daarover werd gisteren een akkoord be reikt. De stichting betaalt 2,4 miljoen en de faillissementskos- ten. De rest van deze schuld is kwijtgescholden. Ruim duizend Twente-suppor- ters waren gisteren naar het stadhuis gekomen. Zij volgden het raadsdebat buiten via een beeldscherm. Voor de vergade ring kreeg burgemeester Mans een petitie met 20.000 handte keningen overhandigd. Na het raadsbesluit barstte er buiten een oorverdovend gejuich los. Ook voorzitter Wessels was te vreden met het besluit van de raad. „Het was toch nog span nend. De raad heeft de gemeente het mandaat gegeven verder met Twente aan een oplossing te werken. Dan ben ik opgelucht." ANP laten, omdat de contra-experti se van de eerste positieve plas hetzelfde resultaat gaf Zijn verklaring later: verontreinigd vlees van een waterhoen zou de boosdoener zijn geweest. De uitleg werd niet geaccepteerd. Het gevolg was een schorsing van negen maanden, die de Ita liaan bij het sporttribunaal TAS vergeefs aanvocht. Zijn kwaliteiten als wielrenner hebben niet geleden onder het lange stilzitten. De aankomst gisteren in de vierde rit was op het lijf geschreven van de Giro winnaar in 2000. De slotfase was lastig. De eerste groep werd uiteengeslagen door het oplo pende karakter. Slachtoffers waren sprinters als Mario Ci- pollini en Robbie McEwen. De Australiër had het in een moei lijke afdaling nog wel even al leen vooruit geprobeerd. Nadat hij was ingelopen, raakte hij ook direct op achterstand Garzelli moest bij de afsluiten de sprint wel letten op zijn land genoten Colombo, Casagrande en Petacchi. Maar de echte sprinters snakten al naar adem voor de eindstreep in zicht kwam. Garzelli, een allrounder, liet zien dat als de weg omhoog gaat hij wel degelijk kan mee doen. Niemand kon zijn achter wiel houden. Ondrej Sosenka zette gisteren de vierde rit van de Vredeskoers naar zijn hand. De Tsjech, vorig jaar eindwinnaar van de ronde na diskwalificatie van de Pool Pjotr Przydzial wegens doping, mocht de etappe tussen Klodz- ko en Walbrzych na een lange ontsnapping winnen van de Duitser Steffen Wesemann. De laatste nam genoegen met de leiding in het algemeen klasse ment. Wesemann heeft slechts zeven seconden voorsprong op Sosenka. De nummer drie, de Duitser Enrico Poitschke, volgt op een achterstand van 7 minu ten en 10 seconden. ANP /AFP Stefano Garzelli heeft op imponerende wijze de laatste nieters afgelegd en is zeker van de winst in de derde etappe van de Ronde van Italië. foto Maurizio Brambati/AFP van onze sportredactie ZEIST - De KNVB heeft de amateurvoetbalwedstrijd Hui- zen-Harkemase Boys, die voor vanavond gepland stond, uit gesteld. Na overleg met de ge meente Huizen en de politie vond de voetbalbond het te ge vaarlijk om het duel te laten doorgaan. Afgelopen weekeinde liep het duel van Harkemase Boys met Quick Boys uit de hand door supportersgeweld. De fans van Quick Boys dreig den vandaag naar Huizen te komen om opnieuw de con frontatie met de aanhang van Harkemase Boys te zoeken. Ook zijn spelers van Harkema se Boys bedreigd. De KNVB heeft nog geen nieu we datum voor het duel in Hui zen. Over het verdere verloop van de kampioenscompetitie in het zaterdagvoetbal neemt de bond later een beslissing. De drie amateurverenigingen zijn in de drie zaterdag-hoofd klassen kampioen geworden. Zij strijden nu in een nacompe- titie om het amateurvoetbal kampioenschap van zaterdag clubs. Huizen werd zaterdag in Wezep kampioen nadat Spa kenburg in een beslissings wedstrijd met 2-1 werd versla gen. Ook bij dat duel gingen supporters met elkaar op de vuist. Harkemase Boys dreigde giste ren de wedstrijd van vandaag in Huizen te boycotten. De Friese club wilde van de ge meente Huizen de garantie dat het veilig zou zijn. Clubvoor zitter M. de Haan las op de in ternetsite van zijn club dreige menten van supporters van Quick Boys. „Het chatforum op onze site is al uit de lucht ge haald, want wat daarop werd geschreven is verschrikkelijk. Voor ons hoeft het niet meer." ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Harald Wape naar komt niet naar Ajax en dreigt met een juridische proce dure. De Utrecht-doelman treedt niet in details en dat doet MANCHESTER - Hij won vorig jaar al de nodige prijzen op per soonlijke titel. „Maar zonder een kampioenschap stelt dat niets voor. Dit telt pas echt", meent Ruud van Nistelrooij, die zondag de kampioensschaal met Manchester United kreeg uitgereikt en daarnaast ook nog eens werd gekroond tot topsco rer van de Premier League. 'The Wonder of Ruud' blijft de Engelse media zelfs na afloop van de competitie nog bezig houden. Vele kranten spraken gisteren nog eens hun verbazing uit dat niet Van Nistelrooij, maar Thierry Henry speler van het jaar is geworden in Enge land. De enige die zich er niet druk om maakt, is Van Nistel rooij zelf. „Ik vind het terecht dat Henry die prijs heeft gekre gen Hij heeft een fantastisch seizoen gedraaid met Arsenal. Op wie ik heb gestemd? Op me zelf..." Na het winnen van de titel zijn bij United alle ogen gericht op volgend seizoen. Manager Alex Ferguson heeft al laten door schemeren dat hij de ploeg op meerdere posities wil verster ken Zo heeft de club verregaan de interesse in Leeds-aanvaller Harry Kewell. De Australiër zegt echter te wachten op een te lefoontje van Arsenal-manager Arsene Wenger GPD Ajax ook niet. De gang van za ken heeft geleid tot opwinding in het kamp van Wapenaar, die Utrecht moet verlaten. De 33- jarige keeper heeft tal van aan biedingen gehad, waarvan er niet één concreet was. Daardoor kwam hij uiteindelijk terug op het aanbod van de Amsterdam se club. Maar dat was inmiddels inge trokken en volgens technisch directeur Leo Beenhakker is daar niets mis mee. „Ik denk dat je een aanbieding in kunt trek ken. Dat daar niets onrechtma tigs aan is. Dc andere partij denkt daar blijkbaar anders over." De technisch directeur heeft geen behoefte Ajax' standpunt te motiveren. „Nee. Ik heb dat al eerder geroepen. We hebben het aanbod inge trokken Punt. In overleg met Ronald Koeman, uiteraard. In kwesties als deze fungeren wij altijd als een twee-eenheid." Ajax heeft behoefte aan uitbrei ding van de keeperstaf. Omdat de van AZ gehuurde Henk Tim mer (vooralsnog) terugkeert naar Alkmaar en Joey Didulica transfervrij vertrekt naar Au stria Wien, is de spoeling met twee doelmannen, zo heeft dit seizoen geleerd, uiterst dun. Het gaat om de vacature van derde doelman. Bogdan Lobont is in de ogen van Koeman inmiddels de vaste eerste keeper en Maar ten Stekelenburg, die net is her steld van een slepende polsbles sure, de tweede. Stekelenburg maakte vorige week zijn rentree in het doel van Jong Ajax. Sander Boschker van FC Twen te zou nu kandidaat zijn om de vacature in Amsterdam te ver vullen. Leo Beenhakker beves tigt noch ontkent de belangstel ling: „Als ik op namen in zou gaan, dan blijf ik aan de gang." GPD Los Angeles Lakers-speler Kobe Bryant (links) wordt bij een schotpoging zwaar gehinderd door David Robinson van de San Antonio Spurs. foto Mark J. Terrill/AP van onze sportredactie LOS ANGELES - De basket ballers van Los Angeles Lakers komen geleidelijk aan op stoom en zijn weer terug in de race om het kampioenschap van de Wes tern Conference. De titelverde diger in de NBA won de vierde wedstrijd in hun halve finale play-off van de San Antonio Spurs met 99-95 en trok daarmee de stand in de onder linge best-of-seven reeks gelijk: 2-2. Bij de Lakers scoorde Kobe Bry ant 3 5 puntenShaquiile O'Neal maakte er 29 Bij de Spurs was Tim Duncan goed voor 36 pun ten. Coach Phil Jackson van Los An geles zat voor het eerst in der tien jaar NBA play-offs niet op de bank. Hij moest thuis her stellen van een operatie aan een dichtgeslibde slagader. O'Neal had na de tweede winst op rij te gen San Antonio een advies voor zijn coach: „Blijf thuis en rust uit." In het NBA-kampioensghap van de Eastern Conference zijn evenmin al beslissingen geval len in de halve finales. De Phila delphia 76ers versloegen de De troit Pistons met 95-82. Beide ploegen staan nu ook gelijk 2-2. Die stand is ook bereikt in het treffen tussen de Sacra- manto Kings en de Dallas Mave ricks. De Kings wonnen het vierde duel met 99-83. ANP NICE - Formule-1-coureur Juan Pablo Montoya is zij wijs kwijt. De Colombiaan uit de renstal van WilW1 brui kt e de snelweg tussen Le Muv en Frejus aan de Frar vièra gisteren als oefencircuit. Hij vloog in een BMWnrs kilometer per uur over het asfalt. De Franse politiehev Montoya, hield hem aan en pakte onmiddellijk zijnnS af. Montoya, die in Monte Carlo woont, kan een hoge bo- gemoet zien. Op de Franse snelwegen geldt een maxir-i snelheid van 130 kilometer per uur. RTR OLDEBROEK - Marathonschaatser Jan Maarten Heide" werpt zich steeds meer op als de Willie Wortel van de scha- sport. De man die in 1999 de carveschaats introduceerde? hoort nu tot een collectief dat de 'wisselschaats' bedacht ijzers van dit nieuwe type zijn heel snel te vervangen w» door een schaatser tijdens een wedstrijd kan overstap»- ander materiaal. Heideman moet komend seizoen inenb seconden van ijzers kunnen wisselen. Heideman experune teerde eerder ook met andere schaatsnoviteiten, zoalsde'l schaats en het zogeheten haaievinnenpak. ANP ROSMALEN - Martin Verkerk en John van Lottum zijntoi gevoegd aan het deelnemersveld van het Ordina Open a grastennistoernooi in Rosmalen (16-22juni).De Nederland inbreng komt daarmee op vijf spelers. Eerder legdedeorgai satie Sjeng Schalken, Richard Krajicek en Raemon Sluit vast. Het deelnemersveld bij de vrouwen is op papier, metdi tennissters uit de mondiale toptien, sterker dan bij de ma; nen. De komst van de Belgische Kim Clijsters stond al va gisteren kon de organisatie ook de namen van Justine Her; Hardenne (België) en Amelie Mauresmo (Frankrijk) pnw ven. ANP AMSTERDAM - Het wil maar niet lukken een atletiek*! strijd met internationale allure van de grond te krijgen in: tot atletiektempel omgebouwde Olympisch Stadion in h sterdam. Voor de vierde keer op rij heeft de nationale atleu unie (KNAU) de Amsterdam Athletics, gepland voor 26j: van de kalender moeten schrappen. Opnieuw omdat erve het evenement te weinig sponsors zijn gevonden. Degene- te Amsterdam had wel een subsidie toegezegd van 1008 euro, maar de grote hap geld uit het bedrijfsleven kwama beschikbaar. Alleen met veel sponsorgeld kunnen internal nale topatleten naar de wedstrijd worden gelokt ANP MADRID - Real Madrid kan morgen tijdens de tweedew strijd in de halve finale van de Champions League weQk niet over Ronaldo beschikken. De Braziliaan raakte tijde de door zijn ploeg gewonnen eerste ontmoeting (2-l)aanz kuit geblesseerd. „We doen wat we kunnen. Helaas hebben' niet veel tijd meer. Ik denk dat het nagenoeg onmogelijkist Ronaldo kan meedoen", aldus clubarts Alfonso del Coralv Real Madrid. Claude Makelele ontbreekt zeker door een spierblessui Meevaller voor de door Deportivo la Coruna en Real Sociedi onttroonde koploper van de Spaanse competitie is het snd herstel van Raül. De spits lijkt hersteld van de gevolgen een operatie aan zijn blindedarm. RTR U| Ee door Jaap van Essen DEN HAAG - Clarence Seedorf is een heel goede voetballer. Niets meer en ook niets minder. Toch werd er rondom de presen tatie van zijn biografie de laat ste weken een ongekend media offensief gevoerd. Schrijver Si mon Zwartkruis trad op in on geveer ieder radio- en tv-pro- gramma dat Nederland rijk is. De werkelijke presentatie, vori ge week donderdag in het Am sterdamse Hilton-hotel, was helemaal een circusachtige ver toning met tal van camerateams en bekende Nederlanders. De vraag of al die aandacht voor een boek over het leven van 'ge- woon-een-goede-voetballer' niet wat overdreven is, wenste niemand te stellen. Toch komen er waarlijk wel belangrijker boeken uit dan de biografie van Seedorf. Er komen ook boeken uit over heel wat betere voetbal lers dan Seedorf (de categorie Ronaldo; Beckham, Zidane, Gullit enzovoorts) die heel wat minder aandacht krijgen. Maar goede contacten in de grachten gordel en Hilversum doen won deren, je kunt het de uitgever van de biografie (Houtekiet) en de schrijver niet kwalijk nemen dat ze daar gebruik van maken. 'Clarence Seedorf, de biografie' is in zijn soort overigens ook helemaal geen slecht boek. Inte gendeel, het is een goed geschre ven en compleet verhaal. Wan neer je tenminste voor lief neemt dat het boek 'de waarheid volgens Clarence Seedorf' ver telt. Seedorf vertelt, Zwartkruis noteert. En af en toe komt er een familielid of goede vriend langs die de lezing van Seedorf onder steunt. Het is natuurlijk hartstikke leuk dat Seedorf in ieder geval geen blad voor de mond neemt. Hij durft het aan veel kritiek te spuien richting Van Gaal, Rijk aard, Blind, Toshack en Cuper, en een beetje jegens Hiddink en nog enkele lieden Dat is iets wat actieve voetballers zelden tot nooit doen; je komt elkaar im mers altijd weer tegen. Seedorf doet het dus wel, alleen is het spijtig dat Zwartkruis vrijwel alles kritiekloos heeft opgeschreven. Vertellen dat To shack geld in zijn zak stak bij transfers is leuk. maar een jour nalist als Zwartkruis weet ook dat je zulke beschuldigingen niet zomaar klakkeloos in een boek kunt zetten Die kritiekloosheid gaat soms wel erg ver. Over Van Gaal a Seedorf bijvoorbeeld dat hem in het seizoen 1994-19 geen eerlijke kans heeft ge? ven. Dat is vreemd, want eldï in het boek staat in de statisti ken toch doodleuk vermeld a Seedorf in dat seizoen in alk 1 competitiewedstrijden speelde. Hoezo geen eerlij kans? En overigens, is he: i echt vreemd dat Van Gaal di tijds meestal Ronald de Ba verkoos als rechtshalf, bovec toen nog piepjonge Seedorf Seedorf is ook kwaad omdat door Van Gaal, met instem..- van Rijkaard, werd gewisse tijdens de EC-finale in Wete „Ik wilde Van Gaal naar dec vliegen, zo boos was ik.1D Ajax daarna de finale doodle won, dus de wissel missciu wel heel goed was, daar rep? Seedorf en Zwartkruis niet c Het is dit soort eenzijdigheid: zorgen dat het boek uiteinde, een beetje gaat tegenstaan dat is doodzonde, want het 6 gint werkelijk meeslepende een uitvoerige schets van de t miliegeschiedenis die Clarec Seedorf maakte tot wat hij is. Geen contact Seedorf laat bovendien z licht schijnen op tal van zaa die interessant zijn, zoals a ophef rond de zogenaamde fc bel' die in zijn ogen nooit n« bestaan. Nadat Davids op EKvan 1996 uit de selectieW gegooid, bh j kt Seedorf ooktw jaar eigenlijk helemaal contact meer met hem te hebt* gehad. En natuurlijk gaat Seedorf® de meestal nogal negatie stemming die in een fiks van de Nederlandse spc«W jegens hem heerst, of in ïedtfj val heerste Hij weet dat imago in Nederland nogal streden is en praat daar ook« lijk over. Seedorf is in ieder geval een sp Ier die veel nadenkt overt vak en de wereld waann- leeft. Na lezing van alleM gina's blijft ook het gevoelu gen dat de voetballer misse'; eens wat minder zwaarmo» en serieus zou moeten ajm een beetje meer lak aan doe wat je leuk vindt, zou je^- len roepen. Maar ja. zo zi dorf niet in elkaar. GPD Clarence Seedorf, de Biografe Schrijver. Simon Zwartktva Uitgeverij: Houtekiet Prijs: 15 euro ISBN9052406812

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36