Schap bereikt mijlpaal oevers PZC PZC Voor elk dier een specifiek middel 13 Fusie tussen Vredelust en stichting Ter Weel Formule Zierikzingt slaat goed aan Site. SST Bonden informeren personeel Thermphos College doet geen moeite voor Yerseks bezoekerscentrum Ruzie tussen KPN en Middelburgse burgemeester gesust Honderdste kilometer natuurlijkvriendelijke waterkant bij Schouwse Dijk agenda Gewonden in Kapelle Hardleerse overtreder moet zitten Celstraf voor vernielen brommer Vlissinger de dupe van babbeltruc Informatiebord gestolen Nieuwe vloer voor De Zwaan bij nader inzien dinsdag 13 mei 2003 (CHUDDEBEURS - Watcr- ',hap Zeeuwse Eilanden heeft de Schouwse Dijk bij ikuddebcurs de mijlpaal van i, honderdste kilometer na- „mrriendelijke oever bereikt. Datisvoorhet waterschap aan- teiding voor een feestje waarbij je provinciaal gedeputeerden T. Urineren A. Poppelaars samen net dijkgraaf W. Gosselaar die honderdste kilometer zullen markeren. Dat gaat gebeuren op aoensdagmiddag 18 juni rond randvoor vijf uur. Het project waar de honderdste kilometer toe behoort, omvat hetomvormen van de waterloop langs de Schouwse Dijk tussen Noordgouwe en Zierikzee over snlengte van in totaal vijf kilo- neter. Volgens het waterschap rijn natuurvriendelijke oevers belangrijk voor de natuurwaar den en zorgen ze voor extra wa- 'erbergmgscapaciteit. Doordat de oever langs deze wa terloop behoorlijk steil was, konden dieren lastig uit en in het water komen. Ook kwam er slechts weinig vegetatie op deze oever tot ontwikkeling. Met het creëren van natuurvriendelijke oevers ontstaat er een geheel an dere overgang tussen land en water. Door de oever te voorzien van een flauw talud met een breedte van zes meter en het aanleggen van brede rietgordels kan de natuur zich beter ont wikkelen. Een goede begroeiing zorgt voor meer zuurstof in het water en dat komt de water kwaliteit weer ten goede. Het waterschap koestert goede hoop dat daardoor ook de Noordse woelmuis te zijner tijd weer in dit gebied zal terugkeren. De aanleg van de natuurvrien delijke oever langs de Schouwse Dijk vergt 252.000 euro. De helft daarvan neemt de rijks overheid voor haar rekening. Een eerder project werd in juli 2001 in Dreischor gerealiseerd. Daar werd in de Kievitshoek 275 meter oever omgevormd. In datzelfde jaar volgde de aanleg van 1,2 kilometer natuurvrien delij ke oever langs de waterloop aan de Oostwegbij Ouwerkerk. door Rob Paardekam ÏERSEKE - Zorgcentrum Vre delust in Yerseke en de stichting Ier Weel, die verzorgingshuizen in Goes en Krabbendijke heeft, «aan fuseren. Daar zijn de be sturen het over eens geworden. De twee stichtingen zijn al een tijdje aan elkaar verbonden. Toen Vredelust vorig jaar op zoek moest naar een nieuwe in- tenm-directeur werd besloten dat het de directeur van Ter Valcke of Ter Weel moest wor den Eén van die twee moest na melijk de toekomstige partner worden. De keus viel op Ter Weel en zodoende is de directeur daarvan sinds januari ook in dienst van Vredelust. Vandaag tekenen de raden van toezicht een overeenkomst waarin staat dat ze op meer ter reinen gaan samenwerken. Dit alles moet uiteindelijk leiden tot een fusie. De wens is om op 1 januari 2004 tot een volledige samenwerking te komen. De feitelijke fusie zou in 2005 tot stand moeten komen. De sa menwerking is vooral voor Vre delust noodzakelijk, omdat het zorgcentrum het in de toekomst waarschijnlijk niet meer alleen kan redden. Het nieuwe Vrede lust krijgt 53 intramurale plaat sen. Dat is vrij weinig om zelf standig te blijven bestaan. Bovendien krijgt het zorgcen trum 18 verpleeghuisbedden. Dat maakt samenwerking met een verpleeghuis noodzakelijk. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Weinig woorden, veel zingen en veel muzikale verrassingen. Dat is voor initia tiefnemer Mar van der Veer uit Zierikzee de oogst van de eerste van vier edities 'Zierikzingt', afgelopen zondag in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De formule van dit evenement is gebaseerd op het veelkleurige 'Mokum zingt' in Amsterdam. Volgens Vander Veer moet een dergelijke zang- en muziekhappening ook in Zierikzee kans van slagen hebben. Hij heeft deze reeks op touw ge zet als een van zijn talrijke po gingen meer activiteiten in de Nieuwe Kerk te laten plaatsvin den. Van der Veer zegt n iet onte vreden te zijn over de publieke belangstelling. Verrassend vindt hij vooral de aanzienlijke belangstelling en deelname van jongeren. „Ander opmerkelijk feit was de binnenkomst van veel toevallig langskomende toeristen. Zo kwam er een aan tal Amerikanen binnen juist op Verrassing redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ab zierikzee Tel: (0111)454647 Pax: 10111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans famkevan Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 ^8° AA vlissingen 'el (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: internet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Met het project tot omvorming van de waterloop langs de Schouwse Dijk tussen Zierikzee en Noordgouwe bereikt Waterschap Zeeuwse Eilanden de mijlpaal van de honderdste kilometer aan natuurvriendelijke oever. foto Dirk-Jan Gjeltema door Jeffrey Kutterink NIEUWDORP - 'Mag ik weer naar huis?', vraagt een mede werker van Thermphos Interna tional lachend. Korte broek. Zweetdruppels op het voor hoofd. Met zijn ligfiets aan de hand, buigt hij zich voorover om een pamflet aan te pakken. „Oh, dus we mogen nog gewoon aan het werk?", stelt de fietser ver genoegd vast. De drie vak bondsbestuurders knikken in stemmend. „Dit is alleen een signaal." Net als alle andere werknemers die door de poort gaan, grist de fietser het pamflet mee en gaat aan het werk. Daar bleef de poortactie gister ochtend bij. Bestuurders van de FNV, CNV en de Unie willen de werknemers alleen maar infor meren over de laatste stand van zaken rond de CAO-onderhan- delingen. De gesprekken met de directie lopen nog. Maar niet naar hun zin. Thermphos-directeur J. Groen- ink houdt het op een 'interpre tatieverschil' en vindt dat de bonden te vroeg van de onder handelingstafel zijn weggelo pen. De bonden willen onder meer met het bedrijf afspraken ma ken over de Wet Poortwachter. Ze vinden dat Thermphos loon moet doorbetalen bij een second opinion en bij uitstel van de WAO-aanvraag. Thermphos wil volgens de bonden geen loon be talen als een werknemer bij een second opinion ongelijk krijgt. „De verschillen zijn helemaal niet zo groot", stelt Groenink. Op 21 mei raadplegen de FNV, CNV en de Unie bun leden over de voorstellen die Thermphos op tafel heeft gelegd. Op 11 juni gaan de bonden met die weten schap weer om de tafel zitten met de directie van de fosforfa- brikant. het moment dat Veria Lynns We'll meet again uit alle monden klonk." Van der Veer streeft in zijn opzet van 'Zierikzingt' naar een zo breed mogelijk bereik van deel nemers en toehoorders. Het pro gramma bevat zowel geestelijke liederen van vroeger als eigen tijds repertoire. Elke keer zal er een ander overkoepelend thema gelden. De eerste keer was dat 'Liederen van bevrijding'. Behalve op de deelnemers, doet Van der Veer elke keer ook een beroep op enkele muzikale steunpilaren voor het program maDat waren dit keer de f anf a - rekorpsen Luctor et Emergo uit Renesse en Crescendo uit Dreischor. Beide orkesten staan onder leiding van dirigent Ro nald Slager. Vast element in het programma blijft ook een ad hoc-koor dat slechts anderhalf uur voor aanvang een repetitie beleeft. Organist Hans Biesma bespeelt elke keer het Kam- en Van der Meulenorgel. Een muzikale verrassing be hoort eveneens tot de vaste on derdelen van het programma. Van der Veer heeft er samen met Michiel de Zeeuw enkele geheel nieuwe liederen voor geschre ven en gecomponeerd. De initiatiefnemer is blij dat het jonge talent zich deze eerste keer fraai manifesteerde. Zo zong Marjolein Kloet met bege leiding van het combo Bill Hil- lebrand twee liederen van Mar co Borsato en Vera Mann. Het vaste slotlied heet 'Als ik zing dan haal ik adem'. Het werd de ze eerste keer gezongen door Margreet Baakman. Van der Veer ervoer het slot van de eerste Zierikzingt-editie als een absoluut hoogtepunt. Het waren een speciaal geschreven canon en een Vera Lynn-medley voor orkest, koor en samenzang De volgende 'Zierikzingt' wordt op zondagmiddag 14 september gehouden. Het thema dan zal zijn 'Bij de tijd'. Ook dan wordt er weer gewerkt met een pro jectkoor dat anderhalf uur vooraf met de repetitie begint. I STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE Dorpshuis De Put- meet, 20.00 uur: Openbare dorpsraads vergadering, onder meer over veiligheid in en rond de wo_ning, straat en dorp; Paard Chisko begroet Inez Sayers in zijn stal in Ellemeet. De klassiek homeopate zoekt dieren in hun eigen omgeving op. Rechts eige naressevan Chiskolda Pietcrsma. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon SIRJANSLAND - Het cliché dat de hond op zijn baasje lijkt of andersom, verwijst ze naar het land der fabelen. Ieder dier heeft - net als een mens - zijn of haar eigen karakter. En dat is volgens klassiek homeopate Inez Sayers uit Sirjansland van invloed op de remedie voor de kwaal. Voor ieder dier spe cifiek zoekt zij daarom naar dal ene middel, speciaal voor die hond of dat paard. Voor mensen bestaan de ho meopathische behandelingen al jaren Uit overtuiging of in een zoektocht naar een alter natief voor de reguliere ge neeskunde, kloppen zij met hun ziekten of problemen aan bij een homeopaat. Voor die ren is deze weg nog groten deels ongeplaveid. Maar wél in opkomst. „Voor dieren begint het nu pas te komen. Mensen die in de praktijk van mijn man kwamen, vroegen er om", vertelt Sayers. Nadat zij de af gelopen vijf jaar in de homeo pathische praktijk van haar man heeft gewerkt, richt zij zich sinds drie maanden op de boerderij - en huisdieren. Met dieren werken vraagt aparte vaardigheden. De hon den en paarden kunnen Say- ersimmers niet vertellen wat hen scheelt. Zij heeft daarom geen praktijk aan huis, maar zoekt de dieren in hun eigen omgeving op. Dat heeft twee voordelen, volgens Sayers. In tegenstelling tot een zenuw achtig bezoekje aan een prak tijk, zijn de beesten thuis op hun gemak. „En in huis is alles bij de hand." Zij kan dan meer zien over het karakter van het dier, met wie het samenwoont en wat het bijvoorbeeld te eten krijgt In andere gevallen laat de dia gnose zich wat minder een voudig stellen. Want lichame lijke problemen als eczemen zijn duidelijk zichtbaar, maar opgelopen trauma's zijn dat niet. Door met de dieren te spe len probeert zij die te achter halen. Als voorbeeld noemt Sayers paarden, die 'te vroeg en te hard zijn ingereden' en honden, die als puppy te vroeg bij hun moeder zijn wegge haald. „Voor trauma's of ang sten bij de dieren zijn goede genezingsmogelijkheden. Ook als het trauma al jaren terug- ligt." Voor die genezing maakt zij gebruik van de klassieke ho meopathie. Niet te verwarren met de natuurgeneeskunde. Het grote verschil, zo legt Say ers uit, is het gebruik van de verschillende middelen. Brandnetels worden in de na tuurgeneeskunde bijvoor beeld bij teefjes gebruikt, die niet genoeg melk voor de pup py's produceren. Maar in de klassieke homeopathie wordt deze plant gebruikt om de bij verschijnselen van schijn- zwangerschap bij honden te verminderen. Een ander ken merk van de klassieke homeo pathie is het zoeken naar dat ene middel dat precies past bij dat ene dier. Op grond van het karakter en de omgeving waar het dier in vertoeft, zoekt Say ers naar een specifieke reme die voor bijvoorbeeld de reu ma bij die kat en het eczeem van dat schaap. Geen wondermiddel Al is de homeopathie voor die ren nog een betrekkelijk on ontgonnen terrein, Sayers krijgt er steeds meer klanten bij. In eerste instantie kloppen mensen met hun huisdier aan, wanneer de dierenarts geen oplossing heeft. En dat vindt zij wel eens jammer. Maar steeds vaker komen mensen die hebben kennisgemaakt met de homeopathie, terug met andere dieren. Wonderen moeten mensen van de homeo pathie niet verwachten, waar schuwt Sayers. Maar dat spreekt eigenlijk voor zichzelf. Sayers: „Ook bij de dierenarts heb je geen wondermiddel. KAPELLE - Bij een aanrijding op de Nieuwe Vierwegen in Kapelle zijn gistermiddag drie gewonden gevallen. Rond vier uur vond daar een botsing tussen twee personenauto's plaats. Een 71-jarige automobilist uit Yerseke reed over de Spaan- weg komende, uit de richting van de Pietersweg. Op de krui sing met de Nieuwe Vierwegen verleende hij geen voorrang aan een voor hem van links komende 25-jarige automobilist uit de gemeente Borsele. De 71-jarige man, zijn inzittende, een 73-jarige vrouw uit Yerseke, en de 25-jarige automobilist werden met onbekende verwondingen per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 36-jarige inwoner van Hansweert veroordeeld tot acht weken cel en 21 maanden rijontzegging. De man be stuurde 23 augustus vorig jaar In Yerseke een auto, terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd. De auto bleek ook niet verzekerd te zijn. In 2001 had verdachte zich ook al twee keer schuldig gemaakt aan het onverzekerd rijdenIn de uitspraak werd ook rekening gehouden met het strafblad van verdach te. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Vlissingen wegens vernieling veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Omdat hij nog in zijn proeftijd zat, kreeg hij nog twee weken extra celstraf opgelegd. De man had 11 november in Vlissingen uit onvrede over de relatie met zijn vriendin haar brommer vernield. Aan het slachtoffer moet hij de schade van 450 euro vergoeden. VLISSINGEN - Een onbekende man heeft gisterochtend de portemonnee van een 83-jarige Vlissinger weggenomen uit diens woning. De man wist rond half twaalf de Vlissinger met een vlotte babbel zo ver te krijgen dat die hem in zijn woning toeliet. Toen de onbekende weer vertrokken was, miste de 83- jarige man zijn portefeuille, met daarin enkele tientallen eu ro's en waardepapieren. ZOUTELANDE - Bij de duinovergang aan de Duinweg/Bos weg in Zoutelande is tussen zaterdagmiddag vijf uur en zon dagmiddag een uur is een informatiebord weggenomen. Ook de paal waar het informatiebord op stond werd meegenomen. Het bord heeft een waarde van enkele honderden euro's. OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Zwaan in Oost-Sou burg krijgt nieuwe vloeren. De houten vloerconstructies zijn zo vochtig dat ze zijn aangetast door schimmels Bij de voor bereidingen voor de werkzaamheden bleek dat het wijwei onmogelijk is de klus in delen uit te voeren. Bovendien is het voor de huurder en de gebruikers van het wijkcentrum erg lastig en hinderlijk als het werk verdeeld wordt over drie fa sen, concludeert het college van B en W. De vloeren van het he le complex worden nu in één keer vervangen door betonnen vloeren. De kosten bedragen ruim 105.000 euro. De gemeen teraad moet het voorstel nog goedkeuren. door Rob Paardekam YERSEKE - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal doen op dit moment geen moeite om het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Ooster- schelde in Yerseke te krijgen. Dat schrijven ze in een brief aan de CDA-fractie. Die had begin dit jaar schriftelijke vragen ge steld over de kwestie. De chris ten-democraten vinden dat Rei- merswaal zich in het algemeen veel meer op toeristen moet richten. Het product recreatie zou flink verbeterd moeten wor den. De partij vindt dat het bezoe kerscentrum voor het Nationaal Park Oosterschelde een meerwaarde zou zijn en daarom in Yerseke gevestigd moet wor den. Het college kan zich best vinden in die gedachte, maar het wijst het CDA erop dat Neeltje Jans de eerste gegadigde is voor zo'n bezoekerscentrum Momenteel worden de mogelijkheden voor vestiging aldaar onderzocht. Het college wil dat onderzoek niet in de weg lopen. Pas als Neeltje Jans niet meer in beeld is, willen burgemeester en wet houders zich hard maken voor een bezoekerscentrum in Yerse ke. De kans dat die situatie zich voordoet is overigens reëel, want het nieuwe dagelijkse pro vinciebestuur liet onlangs we ten dat ze een bezoekerscen trum op Neeltje Jans nauwelijks haalbaar acht. Nog dit jaar moet daar helderheid over ko men. Anders willen Gedepu teerde Staten op zoek gaan naar een andere locatie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kou tussen KPN en de Middelburgse burge meester K. Schouwenaar is uit de lucht. De twee lagen met el kaar overhoop over de bereik baarheid van het alarmnummer 112 tijdens de nieuwjaarsnacht. „Het probleem zat niet in Zee land, maar ook niet bij KPN", aldus Schouwenaar. Het alarmnummer was tijdens de afgelopen jaarwisseling slecht bereikbaar. „Bij evene menten met veel mobiele bellers kan het telefoonverkeer trager verlopen", verklaart woord voerster C. Ubachs van KPN. "Omdat het netwerk overbelast raakte, moest KPN het verkeer naar 0900-nummers beperken. Daarom was het algemene num mer van de politie in het zuiden niet goed bereikbaar. Volgens Ubachs is KPN niet ver antwoordelijk voor de verwer king van de noodtelefoontjes via 112. Die telefoontjes komen binnen bij een landelijke cen trale in Driebergen. Daar lijkt' het werkelijke probleem te lig gen. KPN test om de drie minuten de bereikbaarheid van het alarmnummer. In de nieuw jaarsnacht zijn geen afwijkin gen geconstateerd Het ministe rie van Binnenlandse Zaken, waar de centrale onder valt. wilde gisteren niet reageren. Na de storing ontstond een welles- nietesspel tussen Schouwenaar en KPN. Een woordvoerster van KPN zei-dat de 112-centrale in Middelburg niet functioneerde. Schouwenaar vond dat het de verantwoordelijkheid van KPN is om ervoor te zorgen dat het te lefoonverkeer goed werkt. Hij heeft het probleem neergelegd bij Binnenlandse Zaken. In het artikel over de vaartochten van De Slavenkas voor scholen (PZC, afgelopen zaterdag) staat ten onrechte vermeld dat de eerste tocht in deze reeks is gemaakt met leerlingen van De Beatrixschool. De tocht werd echter gemaakt door leerlin gen van 'De Meie', de school voor speci aaj basisonderwijs in Zierik'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33