Chaos bij Vluchtelingenwerk Goed eerste kwartaal voor De Zuidhoek Harmonie Kunst en Eer laat stem horen Kantoren buitendienst Zeeuwse Eilanden zijn definitief dicht Hospitaalschip meert aan in Zeeland Jongenraad gemeente Borsele biedt jongeren informatieve wereldreis Wethouder maakt Beste Buur bekend Medewerkers voelen zich machteloos in strengere asielprocedures Echo-apparaten vernieuwd Drankrijder met defecte koplamp krijgt rijverbod zeeuwse almanak Kijkgaatje waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 13 mei 2003 doorAliPankow BURGH-HAAMSTEDE Vluchtverhalen hebben nauwe lijks nog invloed op de beslis- singofeen vluchteling hier mag blijven. Behalve met het in krimpen van de financiële mid delen. worden de mensen van Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland geconfronteerd met de ene uitzetting na de andere. Het zijn treurige conclusies in bet jaarverslag 2002 van deze organisatie, dat gistermiddag in bet asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede werd gepre senteerd. Er heerst chaos en mineur bij Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland. Door een recente binnenbrand in het azc is het kantoor van Vluchtelingenwerk tijdelijk onbruikbaar. Veel erger is echter de inhoudelijke bin nenbrand die binnen deze organisatie woedt. Volgens voorzitter F. Arkenbout van de regionale afdeling, tevens voor aan van Vluchtelingenwerk Afdeling Zeeland, maakt de hulporganisatie spannende tij dendoor. Hij signaleert een drastische taakverschuiving als gevolg van het nieuwe vluchtelingenbeleid inNederland. Het zo helder mo gelijk maken van de vluchtmo tieven heeft vrijwel geen effect neer Steeds vaker worden de vrijwilligers van Vluchtelin genwerk geconfronteerd met hei regelen van noodopvang in sehnjnende uitzettingssitua ties. Arkenbout ziet de druk op de vrijwilligers toenemen, ter wijl binnen Vluchtelingenwerk flink bezuinigd moet worden op deprofessionele ondersteuning. Een direct gevolg van die bezui niging is het vertrek van coördi- natorPh. op 't Hof. Zij is bereid als vrijwilligster juridische werkzaamheden binnen de or ganisatie te blijven uitvoeren, maar hoe het nu verder moet met de coördinatie is nog onze ker. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Werkvoorzie ningschap De Zuidhoek in Zie- rikzee heeft een goed eerste kwartaal achter de rug. Niet al leen voldoet het schap aan de gesteldeverwachtingen, tevens hebben verschillende onderde len van het bedrijf beter ge scoord dan verwacht. Met name het groenbedrijf springt er vol gens directeur F. Dieleman uit, met een kwart meer omzet dan vooraf geraamd. De eerste resultaten van dit jaar hadden aanmerkelijk anders kunnen uitpakken. De gevolgen van de economische recessie zijn in het hele bedrijfsleven zichtbaar Daarnaast werkt De Zuidhoek met nieuwbouw aan de toekomst. „Wanneer een be drijf op de schop gaat, houd je toch rekening met minder", al dus A van der Wouden, voorzit ter van de bestuurscommissie van de Zuidhoek. Maar het werkvoorziening schap heeft in het eerste kwar taal goede resultaten geboekt. Het industriële bedrijf blijft weliswaar wat achter bij de verwachtingen, maar het groen bedrijf maakt, dat meer dan goed. Ook het bouwbedrijf werkt op volle kracht. Volgens Doeleman kan de las- en plaat werkerij het werk amper aan. Mede gezien de omstandighe den vindt de directeur dat De Zuidhoek tevreden mag zijn dat in de eerste drie maanden van 2003 de geplande omzet bereikt Volgens de directeur heeft dat twee oorzaken. Enerzijds zorgt de huidige economie ervoor dat bedrijven scherper hun prijs moet bepalen. Het schap, dat goedkoper kan produceren, kan daar de vruchten van plukken. ,,Dat betekent wel datje wat ac tiever in acquisitie moet wor den. En dat lukt tot op heden goed." Meer verschillende en nieuwe klanten heeft dat wél tot gevolg Zorg Naast tevredenheid over de ge boekte resultaten, heerste er op de vergadering van de bestuurs commissie gistermiddag ook zorg. Want nog altijd is niet dui delijk welke toekomst de gesub sidieerde arbeid - de zogeheten WIW- en ID-banen - beschoren is. Het kabinet heeft op dat ge bied fikse bezuinigingen aange kondigd, maar de effecten daar van voor Schouwen-Duiveland (en de rest van Nederland) laten zich voorlopig raden Voor dit jaar hebben gemeente, De Zuid hoek en ondernemers een soort tussenoplossing bedacht, zodat de 37 banen in 2003 in ieder ge val overeind blijven. Maar voor 2004 en verder is nog veel onze kerheid. De Zuidhoek moet zowel voor de korte als de lange termijn op dit gebied beleid maken. Hoe dat eruit moet zien, durven zo wel de voorzitter als de direc teur nog niet te zeggen. Van dei- Wouden: ,,Ik heb daar nog geen eindbeeld bij Ik heb eerst meer duidelijkheid van het Rijk no dig." Het kantoor van Vluchtelingenwerk is als gevolg van een binnenbrand in het azc in Burgh-Haamstede tijdelijk onbruikbaar. Medewerkers ontruimen de boel om voorlopig hun intrek te nemen in een bijgebouwtje van het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoekers). Tijdens de presentatie van het jaarverslag werd afscheid geno men van Op 't Hof. Zelf be schouwt ze haar afscheid als een daad van verzet tegen de huidi ge asielprocedures die volgens haar in Nederland niet zouden mogen voorkomen. Kritiek op het rijksbeleid ten aanzien van vluchtelingen uitte ook coördinator M. Over- devest van de Vrijwilligerscen- trale Schouwen-Duiveland. Zij mocht als eerste het jaarverslag van Vluchtelingenwerk in ont vangst nemen. Ze verwees naar het onderzoek dat de organisa tie Human Rights Watch heeft uitgevoerd. „Volgens dat onder zoek voldoet de Nederlandse procedure niet meer aan de in ternationale eisen. Dat is be schamend voor een land dat zich laat voorstaan op zijn rol als gidsland", aldus Overdevest. Zij ziet daardoor gaten in de sa menleving ontstaan die een or ganisatie als Vluchtelingen werk tracht op te vullen. Door de bezuinigingen wordt de druk op de medewerkers groter. „Wat eerst een betaalde baan was, wordt nu vrijwilligerswerk. In het jargon van een vrij willigers- centrale heet zoiets verdrin ging", aldus Overdevest. Kelders Kaukasus Het jaarverslag van Vluchtelin genwerk bevat verhalen van de verschillende werelddelen waar vluchtelingen vandaan komen. Zo komen de vergeten kelders in de Kaukasus aan bod tot de kil- foto Dirk-Jan Gjeltema ling fields in Congo, maar ook de situatie in Irak. In kleine kring werd Op 't Hof gisteravond lof toegezwaaid voor haar inzet gedurende elf jaar coórdinatorschap. „Be denk ook dat je op dit plekje in Nederland nog een beetje mede menselijkheid kon bieden", stak voorzitter Arkenbout haar een hart onder de riem. GOES - De afdeling Beeldvor mende Technieken van de Oos- terscheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee beschikt vanaf de ze week over vernieuwde echo- apparatuur. In Goes zijn twee nieuwe appa raten geplaatst en in Zierikzee een. Vooral voor mensen op Schouwen-Duiveland is de nieuwe apparatuur een hele uit komst. Voorheen moesten zij voor echo-onderzoek naar Goes. Nu kan de radioloog in Zierikzee onderzoek verrich ten. Het apparaat is geschikt om met name onderzoek van de buik te verrichten. Dit gebeurt door middel van geluidsgolven Per jaar worden zo'n 5000 men sen op echografisch gebied on derzocht. De apparatuur be hoort tot de modernste in haar soort. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Classic and Swing is het thema van de jaar uitvoering van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer, zater dag 24 mei in sporthal Onder dak in Zierikzee. Bij gebrek aan een stedelijk theater moet het korps voor de tweede maal uit wijken naar het sportcentrum. Daar moeten de leden zelf veel band- en spandiensten voor vemchten, maar vorig jaar bleek dat het wel mogelijk is in deze accommodatie een spette rend concert te geven Voorzitter Ad Hagesteijn heeft er alle vertrouwen in dat het weer een geslaagd evenement gaat worden. „Er zijn wat min der solisten dit keer, maar het wordt net zo swingend en met muziek van hoog niveau." Hij is er trots op dat het gehele pro gramma wordt uitgevoerd door muzikanten van eigen bodem en dat zelfs de zangsolist dit keer van Schouwen-Duiveland komt. Het betreft Ecl Verhage uit Burgh-Haamstede die zich als The Voice zal manifesteren. Verhage zingt enkele klassie kers van Frank Sinatra. Bij Si- natrawedstrijden behaalde hij tweemaal een derde prijs. Hij beeft een eerste cd onder de titel That's Life op zijn naam staan. Binnenkort duikt Verhage de studio in voor opnamen voor zijn tweede cd. Samen met deze zanger willen slagwerkorkest, het aspiran tenorkest en het harmonieor kest met Classic and Swing bewijzen dat klassieke en popu laire muziek prima samengaan in één concert. Het slagwerkor kest onder leiding van Eddy Kaaisteker presenteert zich met composities van Jan Schipper. Jos Stoffels, Kees Nijsse en Arno Mulder. Hoofdmoot in het eerste optre den van het harmonieorkest on der leiding van de nieuwe diri gent Gert van der Weide is de medley Indian Sketches onder de noemer Dakota in een arran gement van Jacob de Haan. Daartoe behoren onder meer The Great Spirit en Pilgrims at Wounded Knee. Van der Weide leidt vervolgens ook het optre den van het aspirantenorkest met onder meer The Tide is High. Het optreden van de vocale so list na de pauze wordt begeleid door de eigen Big Band van Kunst en Eer, die zich boven dien ook instrumentaal zal ma- nisfesteren. Het jaarconcert van Kunst en Eer in Sporthal On derdak begint om 20.00 uur. Het gloednieuwe hospitaalschip Prins Willem-Alexander van de Stichting Varende Recreatie deed op zijn eerste vaartocht door Zeeland gisteren de haven van Bruinisse aan. foto Dirk-Jan Gjeltema HEINKENSZAND - De Jonge- renraad van de gemeente Borse le laat niet alleen op politiek ge bied van zich horen maar is van Plan ook evenementen te orga niseren. Het eerste inwordt zaterdag in ueStenge in Heinkenszand ge houden. Onder het motto 'op wereldreis voor één euro' staat sP°rthal van De Sten ge van (Advertentie) Wij richten kantoren in HOEKMAlé^ N'oonizandstraai 6 Yersckt [113) 57 29 07 fax (0113)57 38 73 13.00 tot 17.00 uur vol met leuke dingen voor jongeren tussen tien en achttien jaar. Voor een euro kunnen de jonge ren een kaartje kopen waarmee ze langs verschillende attracties kunnen zwerven, die te maken hebben met verschillende we relddelen. Het is een mix gewor den van informatieve, specta culaire en gewoon gezellige dingen. Zo kunnen de jongeren in Amerika plaatsnemen op een rodeostier.In Japan is het su- moworstelen geblazen. Minder hilarisch maar wel inte ressant is de informatiestand van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs. De evenementencommissie is niet alleen in de weer om jongeren een paar leuke concerten en bij eenkomsten te bezorgen, maar ook om permanent met de jeugd in gesprek te blijven. door Ali Pankow BRUINISSE - Het gloednieuwe hospitaalschip Prins Willem- Alexander van de Stichting Va rende Recreatie (SVR) doet deze week voor het eerst in zijn be staan Zeeland aan. Het schip meerde gisteren aan het begin van de avond af in de vissersha ven van Bruinisse. Aan boord zijn bewoners van een verpleeg huis van de Stichting Aneas in Breda. Het hospitaalschip doet van daag Middelburg aan, meert woensdag af in Terneuzen en vaart donderdag verder naar Antwerpen om van daaruit vrij dag weer terug te keren naar Moerdijk voor de ontscheping. De afvaart gisterochtend vanuit Moerdijk liet langer op zich wachten dan gepland. Daar door arriveerde het schip ook veel later dan gehoopt in Brui nisse. De havenmeesters F. de Leeuw uit Zierikzee en M. de Voogd uit Bruinisse feliciteer den directeur Jan Tromp van de Stichting Varende Recreatie met het fraaie nieuwe schip en boden hem een mooie luchtfoto aan van Zierikzee in de jaren ze ventig. Directeur Tromp is trots op de s nieuwe Prins Willem-Alexan der, die begin februari door prinses Maxima werd gedoopt. „Het is een verschil van dag en nacht met het oude schip", ver telt Tromp. Het nieuwe schip is 85 meter lang en heeft een zoda nige diepgang dat ook de Wad denzee en de Zeeuwse stromen bevaren kunnen worden. Verder verwijst de directeur naar de moderne veiligheidsvoorzie ningen zoals een water-mist- brandblussysteem.dat bij brand één of meerdere sprin klers opent. ,,De brand kan dan met een film van water worden afgedekt." Geluidsisolatie De hutten zijn in vergelijking met het oude schip voorzien van een betere geluidsisolatie. Dankzij een eigentijdser ver warmingssysteem is een langere vaarperiode, van maart tot no- door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder Van der Wouden (welzijn) maakt zaterdag bekend wie zich een jaar lang de Beste Buur van Schouwen-Duive land mag noemen. De verkiezing staat in het te ken van mensen die op een speciale wijze oog hebben voor hun sociale omgeving. De feestelijke bijeenkomst in de burgerzaal van het ge meentehuis begint om half vier. Op het programma staat onder meer een optreden van de Zeeuwse volkszanger Jan Gunter. De Nationale Buren- dag is een initiatief van Hu- manitas. Coördinator L. de Leeuw van de Oosterschel- deregio zal ingaan op de re sultaten van de zogenoemde Zorgzame Burendagen 2003. vember, mogelijk. De Prins Wil lem-Alexander is voorzien van een salon met bar en een zonne- serre op het bovendek, die met een lift bereikbaar is voor men sen in een rolstoel of een bed Zowel de stuurhut als de zonne- serre zijn in hoogte verstelbaar, zodat ook onder lage bruggen kan worden gevaren. Het schip biedt plaats aan 50 gasten, 46 verzorgers en 7 bemanningsle den. De Stichting Varende Recreatie vaart al dertig jaar met bewo ners van zorgcentra en andere instellingen. De oude Prins Wil lem-Alexander had een eerder leven als de Henry Dunant, het hospitaalschip dat dertig jaar geleden werd overgenomen van het Rode Kruis. Door de hoge leeftijd van het schip dreigde even een einde te komen aan het bestaan van de Stichting Varen de Recreatie. Volgens Tromp was zijn stichting niet in staat op eigen kosten een nieuw schip van ruim tien miljoen euro te la ten bouwen. De samenwerking met de Stichting Centraal Fonds RVVZ (Reserves Voorma lig Vrijwillige Ziekenfondsver zekering) bracht uitkomst. Het fonds ondersteunt projecten in de gezondheidszorg en richt zich vooral op zorgvernieuwing door Rolf Bosboom GOES - De kantoren van de bui tendienst van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn sinds gisteren definitief gesloten. De 25 kantoormedewerkers wer ken voortaan vanuit het hoofd kantoor in Goes. Burgers kun nen dus ook niet meer met vragen bij de districtskantoren terecht. De sluiting van de kantoren is onderdeel van de reorganisatie die het waterschap heeft door gevoerd, Die moet leiden tot kostenbesparingen, zodat de tarieven van de waterschapsbe lastingen binnen de perken kunnen blijven. In datzelfde verband verdwijnen de komen de drie jaar, via natuurlijk ver loop, twintig arbeidsplaatsen bij Zeeuwse Eilanden. Door alle kantoorfuncties in Goes te concentreren, verwacht het waterschap efficiënter en goedkoper te werken. De pu blieksfunctie van de districts kantoren was bovendien toch al beperkt. Sinds gisteren zijn in Einde- wege, Grijpskerke, Zierikzee en Sint-Maartensdijk alleen nog de opzichters aanwezig. Zij sturen de kantonniers en chauffeurs van de buitendienst aan. De loodsen en de werkplaats bij de kantoren in Eindewege en Grijpskerke blijven wel in ge bruik. De huur van de kantoren in Zierikzee en Sint-Maartens dijk is, respectievelijk per 1 augustus en 1 september, opge zegd. De opzichters van Schou wen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland verhuizen dan naar een andere, nog niet nader be paalde locatie. Door de komst van de medewer kers van de districtskantoren naar het hoofdkantoor in Goes, moet het waterschap daar woe keren met de beschikbare ruimte. Inmiddels is de grote vergaderzaal ook ingericht als kantoorruimte. Dat betekent dat het algemeen bestuur van het waterschap voortaan elders moet vergaderen. Dijkgraaf W. Gosselaar liet bij de laatste vergadering weten dat daarvoor 'wisselende loca ties' in het werkgebied worden gekozen Deze maatregel geldt tot medio volgend jaar Dan moet het nieuwe hoofdkantoor, dat momenteel wordt gebouwd in het Stationsgebied in Mid delburg, gereed zijn. MIDDELBURG - De politie heeft zondagavond een 22-jari- ge automobilist uit de gemeente Goes betrapt, toen deze onder invloed in Middelburg reed. De politie stond het verkeer te regelen na een eenzijdig ongeval op de kruising Groene Woud Zandstraat. De automobilist viel op, omdat zijn voertuig een defecte koplamp had. De auto mobilist bleek meer dan twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol te hebben genuttigdHij kreeg van de politie een rijver bod van vijf uur De Utrechtse woont sinds kort met veel plezier in Mid delburg. Vorige week kwam haar chef op bezoek met een bloemetje voor de nieuwe woning. Die chef, geboren en getogen op een van de Wal- cherse dorpen, wees na de begroeting naar het veilig heidsslot dat ze gewoontege trouw direct na oplevering in haar voordeur had laten zet ten. Wat zit dat kijkgaatje op een rare plaats", zei hij. Even- keek ze hem stomverbaasd aan. Vervolgens lachte ze en ver telde hem dat ze blij is in een provincie te wonen waar vei ligheidssloten nog niet ge woon zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31