Authentieke plekjes zijn mooi m PZC Beweging en expressie in Esprit De Kok dwingt kijker om te zien kunst LICHT Omgeving lezers schrijven livera Vergadering en wandeling ZMF HEINKENSZAND - De ZMF (Zeeuwse Milieu Federatie) houdt vandaag een algemene le denvergadering. Dat gebeurt in het informatiecentrum bij de schaapskooi aan de Nieuwka- mersewcg te Heinkenszand, vanaf 19.30 uur. Na een huishoudelijk gedeelte, waaronder een bestuursverkie zing en bespreking van een her ziene begroting voor 2003 (de eerste vertoonde een tekort), wordt een avondwandeling ge maakt door het Poelgebied tus sen schaapskooi en Nisse. Speciale aandacht daarbij voor dieren van schemering en nacht, zoals vleermuizen en nachtvlin ders. Bedoeling is daarbij ook van gedachten te wisselen over het behoud van rust en duister- Werkstraf voor Zierikzeeënaar wegens heling MIDDELBURG - Een 30-jarige inwoner van Zierikzee is giste ren in Middelburg voor heling van goederen conform de eis veroordeeld tot 105 uur werk straf. Politierechter B. Doorewaard Boekhout overwoog de man ook voor diefstal te veroordelen, maar hij kon daarvoor niet ge noeg bewijs vinden. Bij de inbraak in het atelier De Schapekop in Veere werd op 15 oktober vorig jaar een voet spoor aangetroffen. Die bleek afkomstig te zijn van een schoen van de Zierikzeeënaar, maar die verklaarde op zijn beurt dat de schoen aan een kennis toebe hoorde die in die periode bij hem op bezoek was geweest. In zijn woning werden twee jacks en vier truien gevonden, die af komstig waren van de kleding zaak. De verdachte zei de kleding op de zwarte markt in Beverwijk te hebben gekocht, maar dat vond de politierechter ongeloofwaar dig. „Deze zaak is een goed voorbeeld van een aaneenscha keling van toevalligheden", merkte hij op De kleding moet terug naar de gedupeerde win kelier, die na de inbraak ook nog 1000 euro miste. JL'"! dinsdag 13 mei 2003 door Emile Calon Wat nog rest van het negentiende- eeuwse Zeeuwse landschap wordt hooglijk gewaardeerd, zo blijkt na een rondgang langs een aantal Zeeuwse fo tografen. Het heggengebied bij Nisse, een karrenspoor bij Ritthem, een on verharde polderweg tussen IJzendijke en Hoofdplaat, Sint Anna ter Muiden, de bossen in de westhoek van Schou wen. Het zijn gebieden die spontaan ge noemd worden als mooi, het bezoeken waard, het behouden waard. De provincie gaat een brede discussie aan met inwoners, instellingen en over heden over de aantrekkelijkheid van de Zeeuwse omgeving en de beleving er van. Als start van deze discussie roept de provincie onder andere professione le fotografen op werk in te zenden van een mooie en een ronduit lelijke plek. A. Dingemanse uit Kloetinge hoeft, in tegenstelling tot andere beroepsfoto grafen, niet lang na te denken als hem gevraagd wordt wat hij eventueel zal insturen. Het heggenlandschap nabij Nisse is bij hem favoriet. Maar ook de binnensteden van Zierikzee en Goes. Vooral omdat het historische karakter daar voor een belangrijk deel behouden is gebleven. Tegelijk met die constate ring geeft hij aan dat moderne bouwsels in de polder hem doen gruwelen. Hij doelt dan niet alleen op grote elektrici- teitsmasten en windturbines maar ook op de viaducten van de A58 en de toegangsweg naar de Westerschelde- tunnelDie tasten alles aan wat nog res teert van het traditionele landschap aan. Zo is het volgens hem onmogelijk om een mooie foto te maken van het na tuurgebied De Poel met op de achter grond 's-Heer Abtskerke. „Het typisch Zeeuwse vlakke polderlandschap wordt door al die moderne bebouwing verkoeioneerd", foetert hij. W. Kooijman uit Heikant moet lang na denken. Tenslotte noemt deze beroeps fotograaf het dorpje Sint Anna ter Mui den en het dorpsplein van Zuiddorpe als mooi, omdat het authentieke karak ter van het dorpje en het plein behou den zijn. Vooral de kleine huisjes met de leilinden van Sint Anna vindt hij fraai. En het dorpsplein van zijn vroegere woonplaats is met de renovatie van en kele panden ook een pareltje geworden. Maar hij valt niet alleen voor het oude. Het stadhuis en het nieuwe stadskan toor van Terneuzen zijn ook mooi. Maar, vervolgt hij, dan moet het plein rondom wel goed worden onderhou den. En dat is niet het geval. Mooie plekjes in Zeeland: het dorpje Sint Am Een gasstation langs de Tractaatweg, tussen Terneuzen en Axel in de Koegor- spolder, wordt door hem bestempeld als ronduit lelijk. Ooit stond daar in al z'n eenzaamheid een treuriep mooi te contrasteren met de industrie in de Ka naalzone. „Dat gasstation, pal naast die iep, verpest nu dat hele beeld." F. Viergever vindt de hoogbouw langs de Vlissingse boulevard niets. „Past niet bij de stad", oordeelt hij. Hij geeft direct toe dat hij hoogbouw sowieso niet bij Zeeland vindt passen. En mooi? Hij zwijgt even en noemt vervolgens de kleine dorpjes en het Sloegebied bij zonsondergang. „Want pure industrie kan erg mooi zijn." P. Vèrdurmen uit IJzendijke wordt bij na lyrisch als hij een polderweggetje tussen zijn woonplaats en Hoofdplaat beschrijft. Het is nog steeds asfaltloos en hij kan er altijd in volstrekte rust wandelen met zijn hond, zonder dat hij ooit in de berm hoeft te stappen voor een passerende auto. „Je kunt er nog ki lometers ver kijken", vervolgt hij zijn lofzang. Een beschrijving van lelijke plekken kan hij niet zo makkelijk geven. Vervol gens komt hij niet met één specifieke plek, maar noemt hij de plaatsen waar afval illegaal gedumpt wordt als zijn grote ergernis. M. Mandemakers uit Dreischor veraf schuwt de 'witte schimmel', veroor zaakt door al die witte caravans. Een ware aantasting van het open land schap van Schouwen-Duiveland, aldus de fotografe. Afgezien daarvan vindt ze haar eiland zeer mooi„Er zijn hier zo veel mooie plekjes." Ze heeft dan ook geen enkele moeite om voor elke foto Marijke Folkertsma bruidsreportage een andere stek te kie zen. Haar favoriete plek is het buurt schap Kijkuit bij haar geboortedorp Zonnemaire. Maar ook de bossen in de Westhoek van Schouwen. „Altijd groen." Middelburger M. de Nooijer bekent dat hij niet wist dat er zoveel mooie plekjes in Zeeland zijn. Hij werkt momenteel in opdracht van het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan een kunstwerk voor het nieuwe hoofdkantoor en is door allerlei medewerkers meegenomen op verken ning door het werkgebied. Daarbij viel hij van de ene verbazing in de andere: „Zo verrassend mooi"herhaalt hijAls hem gevraagd wordt met een voorbeeld te komen, noemt hij de Louwerse Wege- ling bij Ritthem, een karrenspoor met aan weerszijden knotwilgen. En lelijk zijn volgens hem de vele borden die het zicht op het beschermd stadsgezicht van de Middelburgse binnenstad ver pesten. „Vooral al die 30 km-borden." Maar het gevoel van schoonheid over heerst, zegt hij. Met een zekere ver zuchting: „Er zijn zulke mooie plek ken." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de P2c nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De bijdragen Je inzenders onH»«,L.', J Jacht beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing v redactie de meningen en stellingen van de inzenders Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendinqe niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordl*?? dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten 0 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. "9 zijn verhaal over de mt negatieve gevolgen van dit J terplan. Hoe treffend leg* vinger op de zere plekken* omstreden project! Zou h*>i zijn dat de heer Van Klinkt inspraakreactie heeft en wel ter harte heeft genoS En niet zoals ons provinc-- bestuur het minachtenden^ een achteloos gebaar met S andere inspraakreacties naai prullenbak heeft verwezend relaas van de heer Van Klink, niet woordelijk onze inspraak reactie, maar komt in trekken overeen met wat dei» eniging Redt de Kaloot lange tijd onder de aand* van onze bestuurders pres te brengen Herhaaldelijk^ aangedrongen op nader on*, zoek vooral ten aanzienvasi negatieve gevolgen vandee®. tuele aanleg van de WCT voor niets plaatst ook de Raai van State grote vraagtekens^ noodzaak en haalbaarheid vil het project en de negatieve» volgen ervan. Zou de heer van Gelder dan toch gelijk het ben? Freddy A.D. van Nieuhii Scheldepoortstrani Nieuw en Sint Joosh, SGP Graag wil ik een correctie as brengen in de weergave mijn woorden in het artüï 'Vrouwen beuken op deur SG? in de PZC van 8 mei. In het an kei is geschreven dat ik Landelijke Stichting tot Hand having van de Staatkundig Ge reformeerde Beginselen i 'groep hardliners' genoemdl hebben. Het woord 'hardliner' is door mij in het gesprek meta journalist niet gebruikt heb ik gezegd dat de leden va deze Stichting heel stnkt wiiia vasthouden aan de standpunt van de oprichters van de Staat kundig Gereformeerde Part, Tot slot zij aan mijn opmerkin gen toegevoegd dat deze Stica ting ook leden kent die geenli willen zijn van de SGP. Rudi Biemni Ronsseweg 161, Goui In de PZC van 8 mei stond een artikeltje over het besluit van GS om de jacht op bepaalde diersoorten toe te staan. Met na me de passage over de kat heeft ons verbaasd. Afgezien van het feit dat niet is aangetoond dat door deze dieren 'schade' wordt aangericht, is er door de be zwaarmakers op gewezen dat het toestaan van het afschieten van verwilderde katten het risi co inhoudt dat huisdieren door- jagers worden gedood. Door de woordvoerder van de provincie wordt als reactie hierop gesteld dat de kans op verwarring met huiskatten wel zal meevallen. Tevens stelt hij dat er volgens de wet altijd al jacht op wilde kat ten heeft mogen plaatsvinden. Hieruit spreekt vooral een vol ledig gebrek aan kennis van za ken. Op grond van de Flora- en faunawet zijn wilde katten vol ledig beschermd. De provincie heeft dan ook niet de wilde kat aangewezen om te laten doden. Door GS zijn daarentegen 'ver wilderde katten' vogelvrij ver klaard. Wat hieronder moet worden verstaan is niet duide lijk gemaakt. Als gevolg van dit besluit van GS lopen kattenei genaren dus grote kans hun dier op deze manier te verliezen. Door de vertegenwoordiger van de provincie wordt de suggestie gewekt dat deze katten altijd al doodgeschoten mogen worden, maar dat GS met dit besluit juist toestemming heeft gegeven om de dieren te vangen waarna ze kunnen worden gecastreerd. Ook dat is een valse voorstelling van zaken. In het besluit van GS wordt gesproken over 'beper ken en bestrijden' en dat bete kent niets anders dan 'doden'. Pauline de Jong Amsteldijk Noord 135, Amstelveen WCT WCT is niet vanzelfsprekend een goudmijn, zegt de heer Ar jen van Klink in cle PZC van 8 meiHoe waar en hoe treffend is Voor de winnaars (r) en Hij die komt groeten (l) van Lebuïn D'Haese en Hortus (m) van Wim Bakker. foto Wim Kooyman door Anita Tournois CLINGE - Beweging en expres sie zijn kenmerken die zowel te rug te vinden zijn in de kerami sche en bronzen objecten van Lebuïn D'Haese, als in de schil derijen van Wim Bakker. Een samengaan van twee kunste naars, van wie het werk in disci pline en uitvoering contras teert, maar die elkaar niettemin voortreffelijk aanvullen. Het werk van Bakker is door het ge bruik van structuur tweedi mensionaal en lijkt van een af stand net keramiek. Hun werk is te bezichtigen bij Galerie Esprit in Clinge. D'Hae se, woonplaats Hoboken, gebo ren in St. Niklaas, en Bakker, uit Wilhelminadorp maar geboren in Yerseke, exposeerden in het verleden al eerder samen in Es prit. Dat D'Haese ook dichter is, ver wondert niet. Zijn objecten zijn vormen van pure poëzie. De menselijke figuur en zijn inner lijke ik vormen een constante inspiratiebron. De belijning is eenvoudig maar kernachtig, zacht en rond. Toegepaste kleu ren zijn natuurgetrouw, ingeto gen. Gestalten lijken op elkaar. De gezichtsuitdrukkingen zijn tamelijk universeel, al ontwaart men rond de mond trekjes van trots, angst, verlangen of berus ting. Haar ontbreekt en kleding wordt zelden, en dan nog slechts onopvallend, aangebracht. Door gebruik van oxide of gla zuur ontstaan kleine versierin gen in de vorm van tekens op het lichaam, die teruggrijpen op au thentieke kunst van indianen, azteken en aboriginals. D 'Haese ventileert via zijn beel den de relatie van het individu ten opzichte van zichzelf of met betrekking tot de ander. Enkele voorbeelden zijn: Ons Madame, een keramiek waarin twee man nen de vrouw in hun midden be schermen door hun handen op haar schouders te leggen. Of Just a man, waarin op een brug aan de ene kant een man staat, aan de andere twee vrouwen. Bijzonder sierlijk is de brons, in een groene patin Comment-al- lez-vous?, waarin zowel de vrouw als de man een masker voorhouden. Voor de winnaars is een borstbeeld van een figuur zonder armen, op het hoofd van deze persoon staan een man en een vrouw, elkaar omarmend, met triomf in de blik. Hij die komt groeten, De volgende stap, Het evenbeeld, Overlopen en Het ik op weg zijn ook prachtige voorbeelden. De felle, abstracte schilderijen op hout of doek van Bakker, met diepe, soms zelfs vurige tinten, vormen een scherp contrast met het subtielere werk van D'Hae se. Blauw, groen, azuur, paars en rood zijn favoriet. De serie Hortus, plantentuin, is vervaar digd in één toonzetting, met fraaie degradaties of in twee tinten die contrasteren. Bakker weet met zand en acryl struc tuur, beweging en diepte in zijn werken te scheppen. Werken die vaak elementair zijn opge bouwd met verticale vlakken en strepen. Typisch voor deze kun stenaar zijn zeer exact maar statisch geschilderde' poorten, vensterbogen of ramen, met of zonder vensterbanken, in zwart of paars, die een uitkijk bieden op de ongeëffende bewegende massa erachter. Een werk dat niet tot deze serie behoort maar tot de serie Landschap, bestaat uit negen rechthoeken, die elk afzonderlijk een landschap ver beelden, maar door de toonzet ting opgaan in een groter geheel. In tegenstelling tot de rest is zijn grootste schilderij in een andere toonaard neergezet met over wegend zacht paars en lila. Een grote zwarte poort nodigt uit het werk te betreden. Tentoonstelling t/m 1 juni in Galerie Esprit, Gravenstraat 99, Clinge. Openingstijden: do. t/m zo. 13.30 17.30 uur, en do. van 19.00 21.00 uur door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Veel werken van de Boxtelse kunstenares Dag- mar de Kok zijn niet wat ze lij ken. Een handtas blijkt een ke ramisch object en wie goed kijkt ziet dat er ook nog eens allemaal poppenkopjes in zijn verwerkt. En zijn haar wandobjecten nu schilderijen of beelden? „Met mijn werk wil ik mensen erop attenderen dat ze vaak maar half kijken. Dat ze wel kijken, maarniet zien." De Kok exposeert op het ogen blik in galerie Pop in Domburg, die wordt gerund door haar voormalige studiegenote Lies- beth MinderhoudVij f j aar gele den studeerde ze cum laude af aan de Academie voor Beelden de Vorming in Tilburg. Aanvan kelijk legde ze zich toe op drie dimensionaal werk, maar daar zijn ook fotografie en schilderen bijgekomen. Naast enkele schil derijen laat De Kok in galerie Pop voornamelijk keramische objecten zien. Saai Ze zijn vrolijk van kleur en lij ken in niets op de ronde en ranke objecten die de meeste mensen bij de term keramiek voor ogen krijgen. „Ik ben helemaal niet ondersteboven van het werk van de meeste keramisten. Ik vind het nogal saaiHet experi ment staat bij De Kok voorop. De haar omringende werkelijk heid is uitgangspunt voor de kunst die ze maakt, maar na bootsing is niet wat ze nastreeft Ze haalt voorwerpen uit hun context, blaast de afmetingen op, of zet de kitscherige kanten zo sterk aan, dat dit bij de be schouwer een gevoel van ver vreemding oproept „Ik werk vaak in series. Op deze expositie laat ik een aantal tas sen zien. Het zijn keramische objecten, dus geen echte tassen, al zou je ze aan het handvat kun nen oppakken en meenemen. Ik speel graag met dat idee van functioneel en niet functioneel. Het ironische is dat het anders om ook gebeurt. In de modewe reld, op de catwalk, zie je tassen die meer kunstwerk zijn dan ge bruiksvoorwerp. Binnenkort ga ik in Den Haag een complete etalage van een tassenwinkel inrichten. Maar het worden dus beelden en geen tassen die daar komen te staan." Overdrijven Ook voor galerie Pop heeft De Kok haar werk toegesneden op de locatie. „Ik liep met die naam in mijn hoofd. Dat idee van die tassen is natuurlijk al sterk ver want aan pop art, maar ik heb de verwijzing nog letterlijker ge maakt door het beeld van speel goedpoppetjes te gebruiken." Zo is een van de tassen helemaal opgebouwd uit poppenhoofd- jes, een andere vertoont figuren van poppenarmpjes. De Kok heeft een plastic kinderpoppe tje ook in keramiek uitvergroot. „Dan wordt het hoofd van zo'n lief poppetje ineens monster lijk. Ik heb een groene arm ge maakt, die lijkt wel van de Hulk zo gespierd is die, terwijl ik toch de verhoudingen van het pop- penarmpje heb aangehouden." De billen van de pop fungeren in keramiek als bloempot. De Kok: „Humor is een belangrijk ele ment in mijn werk. Ik leg het er graag dik bovenop. Het mag kit scherig zijn. Juist door dat te overdrijven, dwing je mensen anders naar bepaalde voorwer pen te kijken." Ontdekken Bewust is de afwerking van De Koks objecten niet altijd per fect. Belangrijker vindt ze dat de spontaniteit er vanaf straalt. Hoewel ze ook schildert en foto grafeert, wil de Boxtelse kun stenares zich de komende tijd vooral op keramiek richten. Daarin integreert ze het schil deren (haar keramische wand- objecten noemt ze schilderijen) en als het even kan ook het foto graferen. „Ik wil een werkperio de aanvragen bij het Europees Keramisch Werkcentrum in Den Bosch om een volgende stap in mijn werk te kunnen zetten. Ik wil iets ontdekken in het wer ken met klei dat helemaal van mij is. Graag zou ik mijn foto's op keramiek presenteren, kunstenaar heb je allerlei idee- en, wil je vaak het onmogelijke Zo'n werkcentrum kan je hel pen met het oplossen van praktische problemen die daarbij tegenkomt." Expositie: keramiek en schtlderip vanDagmardeKok, t/m 6 junta?: lerie Pop in Domburg, open irofl zo van 9-18 uur. Dagmar de Kok met een uitvergroot poppenhoofd in keramiek. foto Lex de Meester Advertentie) Heeft u een knellend probleem? Vrijblijvend ondersteunend advies tijdens onze bh 1 O-daagse van donderdag 8 t/m zaterdag 17 mei Doe mee met de wedstrijd RAAD DE MAAT en maak kans op 50,00 GROTE MARKT 11. GOES ZUIDDORPE - Marie-Cécile Moerdijk, geboren en getogen in Zuiddorpe, krijgt samen met Thomas Lepeltak, de Gerrit de Brader Muzeprijs 2003. Moerdijk krijgt de prijs van wege haar inzet voor tal van organisaties zoals het Rode Kruis en andere hulpfondsen. Ook helpt ze jonge kunste naars op weg, is ze actief voor de Stichting Vrienden van het Muzeprijs voor Marie-Cécile Prinses Christina Concoursen richtte ze het Zeeuws-Vlaam- se burgemeesterskoor op. Lepeltak was jarenlang re dacteur van dagblad De Tele graaf en schrijver van het Stan Huygens Journaal. Hij krijgt de prijs vanwege zijn inzet voor tal van organisaties zoals een weeshuis voor slachtoffertjes van Tsjerno- byl, onderwijsproject voor Zulu's en de Alzheimer Sticn- ting. Onder anderen Lee To wers, Anne-Wil Blanker*. Willem Duys en Bob Small- hout waren eerdere prijswin naars. Premier J. P. Balkenen de reikt maandag 19 mei de prijs in Rotterdam uit aan Moerdijk. Lepeltak ontvangt de bronzen sculptuur die dag uit handen van burgemeester I. Opstelten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28