voor subsidiewerk KI SGP/Christenunie Goes pleit voor jeugdadviesraad Bonden informeren personeel Thermphos College doet geen moeite voor Yerseks bezoekerscentrum Gemeente lijkt niet bereid lokale omroep Goes FM te redden Goes vraagt eigen bijdrage werkgevers ID-banen Fusie Ter Weel en Vredelust eens over fusie Jongerenraad biedt jeugd informatieve wereldreis Vlissinger dupe van babbeltruc Onder invloed met defecte lamp Informatiebord gestolen zeeuwse almanak Kijkgaatje BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 13 mei 2003 goes - de gemeente Goes wil j, B-banen, de vroegere Mel- Ortbanen, volledig in stand louden. Daanoor is het nood- jjtelijk dat de instanties waar de medewerkers actief zijn, een financiële bijdrage betalen. De «iieente geeft, als een van de loomaamste werkgevers, zelf jet goede voorbeeld. ÏERSEKE - Zorgcentrum Vre- xxa> ,jo[[i.st in Yerseke en de stichting Ter Weel, die verzorgingshuizen in Goes en Krabbendijke be heert, gaan fuseren. Daar zijn de besturen het onlangs over eens geworden. De twee stichtingen zijn al een ajdje min of meer aan elkaar wbonden De directeur van Ter Wee! is sinds januari ook als in- lenm-directeur in dienst van Vredelust. Samenwerking be staat verder op de terreinen ad ministratie en facilitaire dienst. Vandaag tekenen de raden van toezicht van beide stichtingen een overeenkomst waarin staat dat ze op meer terreinen nauw gaan samenwerken. Dit alles moet uiteindelijk leiden tot een fusie. De wens is om op 1 januari 2004 tot een volledige samen werking te zijn gekomen. De fei telijke fusie zou in 2005 tot stand moeten komen. De samenwerking is vooral voor Vredelust noodzakelijk, omdat het zorgcentrum het in de toe komst waarschijnlijk niet meer alleen kan redden. Het nieuwe Vredelust aan de Hogeweg knjgt 53 'intramurale' plaatsen (verzorging binnen de instel ling). Dat is vrij weinig om zelf standig te blijven bestaan. Bo vendien krijgt het zorgcentrum !8 verpleeghuisbedden. Dat maakt samenwerking met een verpleeghuis noodzakel ij k (Advertentie Wij richten kantoren in Hol'f' HOEKMAN Noordzandstraat 6 Yerseke tel tOll?) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Het kabinet besloot vorig jaar tot forse bezuinigingen op de gesubsidieerde arbeid. Het gaat daarbij om In- en Doorstroom banen (ID-banen). Deze zijn be doeld om langdurig werklozen werkervaring te laten opdoen, met als doel dat ze uiteindelijk kunnen doorstromen naar een reguliere baan. Het Goese college van B en W wilde destijds zelf proberen de bezuinigingen, in elk geval voorlopig, ongedaan maken. Dat stuitte op weerstand van met name VVD en CDA. Die vonden juist dat de gemeente zo snel mogelijk moest beginnen met het afbouwen van het aan tal banen. Dat leidde in januari, na een lange discussie, tot het instellen van een vacature stop. Voor het college speelde destijds mee dat nog onduidelijk was hoe het nieuwe landsbestuur er uit zou gaan zien. Gelet op de sa menstelling van het kabinet dat nu wordt geformeerd, is er wei nig kans dat de bezuinigingen op de ID-banen worden terug gedraaid. Groot belang B en W van Goes achten het ech ter van groot belang dat het hui dige banenbestand zo veel mo gelijk overeind blijft, omdat zij vinden dat de medewerkers een wezenlijke bijdrage aan de maatschappij leveren. Er ligt daarom nu een reddingsplan op tafel waarin de werkgevers, die nu niets kwijt zijn aan een ID'er, een eigen bijdrage gaan betalen. Er wordt gedacht aan een bedrag van 3000 euro per werknemer per jaar. Daar mee kan het huidige aantal ba nen volledig worden gehand haafd. Het gemeentebestuur komt daarmee ook weer bij zichzelf terecht, want bij veertig van de in totaal 114 banen waarom het gaat, is de gemeente direct of indirect betrokken. In die gevallen zijn de mensen bij de gemeente in dienst of bij organi saties en instellingen die (finan cieel) afhankelijk zijn van de gemeente, zoals welzijnsorga nisatie SMWO, het onderwijs, Slachtofferhulp en de muziek school. Aankloppen In principe zouden die organi saties de kosten binnen hun ei gen begroting moeten oplossen, maar de kans bestaat dat ze uit eindelijk toch bij de gemeente aankloppen. Die is dus maxi maal 120 000 euro per jaar kwijt aan de instandhouding van de gesubsidieerde arbeid. In de andere 74 gevallen komt de 3000 euro per persoon voor rekening van de betrokken or ganisaties en instanties. Het gaat onder meer om gehandi captenorganisaties, zorgcentra, pyschiatnsch ziekenhuis Emer- gis en het Oosterscheldezieken- huis. Met hen moet nog worden over legd of zij de eigen bijdrage wil len betalen. Tegelijk moet dui delijk worden in hoeverre de gemeenteraad bereid is het plan te steunen. Zo snel mogelijk daarna wil het college praten met de direct betrokkenen, de mensen die de banen momenteel bezetten. De gemeente Goes wil de huidige ID- of WIB-banen (de vroegere Melkertbanen) met een reddingsplan behouden; de werknemers, zoals stadswachten, doen belangrijk werk voor de maatschappij, vinden B en W. archieffoto Willem Mieras HEPiKENSZAND - De Jonge renraad van de gemeente Borse- le laat niet alleen op politiek ge bied van zich horen maar is van plan ook evenmenten te organi seren. Het eerste in, naar de evene- mentencommissie van de raad hoopt, een lange reeks, wordt zaterdag 17 mei in De Stenge in Hemkenszand gehouden. On der het motto 'op wereldreis oor één euro' staat de sporthal van De Stenge van 13.00 tot 17.00 uur vol met leuke dingen voor jongeren tussen tien en achttien jaar. oor een euro kunnen de Borsel- se jongeren een kaartje kopen waarmee ze langs verschillende attracties kunnen zwerven, die te maken hebben met verschil- lende werelddelen Het is een mix geworden van informatie ve, spectaculaire en gewoon ge zellige dingen Zo kunnen de jongeren in het westen, in Ame- nka, proberen zo lang mogelijk te blijven zitten op een mecha- msche rodeostier In Japan is het sumoworstelen geblazen, inge pakt in dikke gewatteerde cos- tuums. Ook is er een bungy-run: zo ver mogelijk over luchtkus sens lopen met een elastiek aan je rug. Wie opgeeft wordt met grote klap tegen het kussen getrokken. Ook westers zijn een gralittywedstrijd en het zetten JMhaarextensies Minder hilarisch maar wel inte- fcssant is de informatiestand van het Zeeuws Consultatiebu- (7rUAn°0r Alcoho1 en Drugs D). Daar kun je leren wel- ensico's er zijn verbonden aan flet gebruik van alcolhol, tabak en andere verslavende midde len. De jongerenraad zelf wil ook aan de eigen bekendheid erken. De evenementencom- 'ssie is niet alleen in de weer om Jongeren een paar leuke con certen en bijeenkomsten te be- m^nkmaar °°k om permanent met deBorselse jeugd in gesprek Tn'Zodat de raad steeds op tijd aan de goede bellen kan olijven trekken. door Jeffrey Kutterink NIEUWDORP - 'Mag ik weer naar huis?', vraagt een mede werker van Thermphos Inter national lachend. Korte broek. Zweetdruppels op het voor hoofd. Met zijn ligfiets aan de hand buigt hij zich voorover om een pamflet aan te pakken. „Oh, dus we mogen nog ge woon aan het werk?", stelt de fietser vergenoegd vast. De drie vakbondsbestuurders knikken instemmend. „Dit is alleen een signaal." Het matrixbord bij debedrijfs- poort toont dat het iets over half zeven is. De temperatuur blij ft door de frisse wind op zes graden steken. Net als alle an dere werknemers die door de poort gaan, grist de fietser het pamflet mee en gaat aan het werk. Daar bleef de poortactie gis terochtend bij. Bestuurders van de FNV, CNV en de Unie willen de werknemers alleen maar informeren over de laat ste stand van zaken rond de CAO-onderhandelingen. Met het uitdelen van een A4-tje. Geen discussies, geen preken en al helemaal geen stemming makerij. Ze hebben er ook geen belang bij. De gesprekken met de di rectie lopen nog. Maar niet naar hun zin. De twee rondes gingen nogal 'moeizaam in een stijl van het maken van mui zenpasjes', zeggen ze. Vakbondsbestuurders deelden gisteren pamfletten uit bij de poort van Thermphos om de werkne mers te informeren over de voortgang van de CAO-onderhandelingen. foto Lex de Meester Thermphos-directeur J. Groe- nink houdt het op een 'inter pretatieverschil' en vindt dat de bonden te vroeg van de on derhandelingstafel zijn weg gelopen. „Het komt mij vreemd voor dat de vakbonden zo vroeg de publiciteit hebben gezocht. Ik heb geen idee waarom ze dat hebben gedaan. Maar de tweede gespreksronde is relatief normaal verlopen. De bonden hadden op zijn minst nog verder kunnen on derhandelen, in plaats van di rect het onaanvaardbaar uit te spreken en de leden te raadple gen." Toch zijn de partijen nog steeds on speaking terms. De poort actie van gisteren verandert daar niets aan, aldus Groen- ink. De meningen van de direc tie en de bonden verschillen volgens het door de bonden uitgedeelde pamflet op zeven punten Zo willen de bonden bijvoorbeeld een loonsverho ging van 2,5 procent. Therm phos biedt 1,5 procent en 0,5 procent als het resultaat van de onderneming dat toelaat. Ook willen de bonden met het bedrijf afspraken maken over de Wet Poortwachter. Ze vin den dat Thermphos loon moet doorbetalen bij een second opinion en bij uitstel van de WAO-aanvraag. Thermphos wil volgens de bonden geen loon betalen als een werkne mer bij een second opinion on- gelijk krijgt. ,,De verschillen zijn helemaal niet zo groot", stelt Groenink. ,,De bonden verwijzen met hun looneis naar een centraal ak koord. Daarin staat dat de maximum loonsverhoging 2,5 procent is. Ze gaan er al bij voorbaat vanuit dat percenta ge binnen te slepen. Over de Wet Poortwachter: daar heb ben we aanvullende voorstel len gedaan die verder gaan dan wettelijk is vereist. Maar dat vertellen de bonden er niet bij." Ongebruikelijk Of de verschillen van mening hoog zullen oplopen, is maar zeer de vraag. Zowel bij bon den als directie is de wil sterk aanwezig om emit te komen. „Thermphos is geen slechte werkgever", erkent FN V-be stuurder J. Plat. „Een poortac tie is bij Thermphos ook zeer ongebruikelijk. Maar de bon den vinden dat ze nu wel aan de bel moeten trekken." Op 21 mei raadplegen de FNV, CNV en de Unie hun leden over de voorstellen die Thermphos op tafel heeft gelegd. Op 11 juni gaan de bonden met die wetenschap weer om de tafel zitten met de directie van de fosforfabrikant. VLISSINGEN - Een onbekende man heeft gisterochtend de por temonnee van een 83-jarige Vlissinger weggenomen uit diens woning. De man wist rond half twaalf de Vlissinger met een vlotte babbel zo ver te krijgen dat die hem in zijn woning toeliet. Toen de on bekende weer weg was, miste de 83-jarige man zijn portefeuille, met daarin enkele tientallen eu ro's en waardepapieren. door Rob Paardekam YERSEKE - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal doen op dit moment geen moeite oin het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Ooster- schelde in Yerseke te krijgen. Dat schrijven ze in een brief aan de CDA-fractie Die had begin dit jaar schriftelijke vragen ge steld over de kwestie. De chris ten-democraten vinden dat Rei merswaal zich in het algemeen veel meer op toeristen moet richten Het product recreatie,^ zou flink moeten worden verbe terd. De partij vindt dat het be zoekerscentrum voor het Natio naal Park Oosterschelde een meerwaarde zou zijn en daarom in Yerseke moet worden geves- tigd. Het college kan zich best vinden in die gedachte, maar wijst het CDA erop dat Neeltje Jans de eerste gegadigde is voor zo'n be zoekerscentrum. Momenteel worden de mogelijkheden voor vestiging aldaar onderzocht.^ door Patrick de Block GOES - Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De Goese fractie van SGP/Christen Unie (CU) is van mening dat dit ge zegde op waarheid berust en pleit daarom voor meer jeugd- participatie. Ze oppert het idee om een jeugdadviesraad in het leven te roepen. Het is de bedoeling dat de groep jongeren een brug vormt tussen de Goese jeugd en de gemeente. De raad krijgt de taak om de on vrede en ideeën die er onder jon geren leven in banen te leiden en over te brengen naar bestuurlijk niveau Verder moet de raad meedenken en -praten over jeugdzaken. De fractie van SGP/CU is van mening dat de instelling van een jeugdorgaan om diverse rede nen een goed idee is. De jeugd speelt in bijna alle gemeentera den een minimale rol. De instel ling van een jeugdadviesraad kan hier volgens de fractie ver andering in brengen Daarnaast kent de gemeenteraad een een zijdige leeftijdsopbouw, waar door relevante onderwerpen voor de jeugd weinig of hele maal niet aan bod komen. Een groep enthousiaste jongeren kan het gemeentebestuur op dit punt scherp houden. Tevens is een jeugdadviesraad een kweekvijver voor toekomstige bestuurders en politici. Een ander punt is de betrokken heid van inwoners bij de ge meentepolitiek. Met name jongeren zijn hier niet of nau welijks in geïnteresseerd SGP- /CU denkt dat dit met de komst van jongeren in de politiek ver betert. Varianten Over de vorm is ook al nage dacht. De jeugdadviesraad moet een soortgelijke juridische onderbouwing en status krijgen als de Goese seniorenraad. ..Je kunt voor verschillende varian ten kiezen om jongeren bij de politiek te betrekken. Wij kie zen voor een redelijk zware vorm, waarmee we alleen seri euze gegadigden willen lok ken". zegt A. van der Reest van de SGP/CU-fractie. „Het is geen vrijblijvende klus. De deel nemers moeten er echt tijd voor maken." Het plan van de christelijke fractie staat pas in de kinder schoenen. „Het is een soort fun dering. De concrete plannen en uitwerkingen moeten nog ko men", zegt Van der Reest. Geen heil Burgemeester en wethouders vinden ook dat het jeugdbeleid moet worden hernieuwd. Zij verschillen alleen van mening met de christelijke fractie over de manier waarop dat moet ge beuren. Het college denkt aan een overlegplatform, waarvan de samenstelling geregeld wis selt. De fractie ziet hier geen heil in. Zij denkt dat het meer een praatclub wordt, waar het steekwoord gezelligheid is Dat kan volgens SGP/CU niet de be doeling zijn van jeugdpartici- patie. MIDDELBURG - De politie heeft zondagavond een 22-jari- ge automobilist uit de gemeente Goes betrapt, toen deze onder invloed in Middelburg reed. De politie stond het verkeer te regelen na een eenzijdig ongeva 1 op de kruising Groene Woud Zandstraat. De automobilist viel op, omdat zijn voertuig een defecte kop lamp had. Hij bleek meer dan twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol te hebben ge nuttigd De agenten gaven de man een rijverbod van vijf uur. door Rolf Bosboom GOES - De kans lijkt klein dat de gemeente Goes de failliete lo kale omroep Goes FM te hulp schiet. Het overleg dat gisteren werd gevoerd, heeft wethouder C. Linssen er niet van overtuigd dat een gezonde financiële ex ploitatie mogelijk is. „Ik heb geen nieuwe feiten gehoord", zei hij na afloop. De rechtbank in Middelburg verklaarde de omroep, die kampt met een schuldenlast van ruim 50.000 euro, vorige week failliet. Zondag presenteerden de medewerkers acht uur lang een afscheidsuitzending. De schulden zijn volgens het omroepbestuur voor een be langrijk deel een gevolg van het feit dat de gemeente geen jaar lijkse subsidie verleent, hoewel zij daarvoor wel geld ontvangt van het Rijk. De gemeente vindt dat de omroep onvoldoende duidelijk maakt hoe zij de ex ploitatie van Goes FM gezond wil maken. In het gesprek met de wethou der, dat inderhaast was gere geld, vroeg curator P. Buijs de gemeente mee te werken aan een schuldsanering Linssen be perkte zich tot de toezegging het verzoek te bespreken met zijn collega's in het college. Buijs, die het verzoek vandaag schrif telijk zal onderbouwen, heeft op de tijdsdruk gewezen. Er zou daarom binnen een week een beslissing moeten worden geno men Linssen, zo liet hij na afloop we ten, wil echter niet de formele procedure doorkruisen die loopt rond het bezwaar van de omroep tegen het afwijzen van de subsidie. Eind april is daar voor een hoorzitting gehouden. „Ik ben in afwachting van de definitieve uitspraak", aldus de wethouder, die vorige week al liet blijken dat de uitkomst wat hem betreft negatief is voor de omroep. Extra's Het bestuur van de omroep was als toehoorder bij het gesprek tussen Linssen en curator Buijs aanwezig. Het is door het onder houd niet optimistischer gewor den over een reddingspoging van de gemeente, zegt adviseur N. Heeren. „Ik heb niet de in druk dat de gemeente iets ex tra's wil doen omdat de lokale omroep nu dreigt te verdwij nen." Een mogelijke oplossing zou zijn dat er vanuit het bedrijfsle ven financiële steun komt, al hebben zich nog geen geïnteres seerde partijen gemeld. Ook is het denkbaar, zegt Heeren, dat een 'andere club' de zendmach tiging overneemt. Die kan dan mogelijk met een schone lei op nieuw beginnen ZOUTELANDE - Bij de duin overgang aan de Duinweg/Bos weg in Zoutelande is tussen zaterdagmiddag vijf uur en zon dagmiddag één uur een infor matiebord weggenomen. Ook de paal waar het informa tiebord op stond werd meegeno men. Het bord heeft een waarde van enkele honderden euro's. Het college wil dat onderzoek niet in de weg lopen. Pas als Neeltje Jans niet meer in beeld is, willen burgemeester en wet houders zich hard maken voor een bezoekerscentrum in Yerse ke. De kans dat die situatie zich voordoet is overigens reëel, want het nieuwe college van Ge deputeerde Staten liet onlangs weten dat het een bezoekers centrum op Neeltje Jans nauwe lijks haalbaar acht Nog dit jaar moet daar helderheid over ko men Anders willen GS op zoek gaan naar een andere locatie. De Utrechtse woont sinds kort met veel plezier in Mid delburg. Vorige week kwam haar chef op bezoek met een bloemetje voor de nieuwe woning. Die chef, geboren en getogen op een van de Wal- cherse dorpen, wees na de begroeting naar het veilig heidsslot dat ze gewoontege trouw direct na oplevering in haar voordeur had laten zet ten. „Wat zit dat kijkgaatje op een rare plaats", zei hij. Even keek ze hem stomver baasd aan. Vervolgens lachte ze en vertelde hem dat ze blij is in een provincie te wonen waar veiligheidssloten nog niet gewoon zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27