Hof kraakt vonnissen Enschede /Hi/eido VVjEEK CDA, VVD en D66 snijden fors in de zorg en sociale zekerheid Hoogervorst wil te hoge vertrekregeling via fiscus aanpakken Tientallen doden Tsjetsjenië door bom Verdachte brandstichting vrijuit, jaar cel voor directeuren Fireworks Britse minister Short stapt op Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Excuusgerbera valt goed Garzelli wint derde rit in Giro Week van de Zee in Buitengebied vj3nd£ (lopjacht op dader steekpartij UnHEM - Het gerechts- jjof in Arnhem heeft de vonnissen van de recht bank in Almelo in de zaak van de Enschedese vuur werkramp gisteren ver nietigd. Een 35-jarige En- sthedeër werd vrijgespro ken van brandstichting, terwijl hij vorig jaar vijf tienjaar celstraf kreeg. Ook Kennedy had affaire met stagiaire UW CADEAU Naar Terschelling en terug van onze redactie binnenland HILVERSUM - Minister Hoo gervorst van Financiën wil dat bedrijven meer belasting gaan betalen bij buitensporige belo ning van topmanagers. Hij doelt op vertrekpremies van falende managers en bovenmatige op tieregelingen. De demissionaire minister zei gisteren in het tv-programma RTL-Z te denken aan het niet langer aftrekbaar zijn van de gewraakte beloningen voor de vennootschapsbelasting, de be lasting die betaald moet worden over de winst. Hoogervorst wijst erop dat de werkgeversorgani saties pleiten voor loonmati ging, maar in verlegenheid worden gebracht door onderne mingen die topbestuurders bui tensporig belonen De vakcentrale FNV vindt het idee van Hoogervorst op zich zelf positief, maar blijft af wachtend. Een woordvoerder: ,,We horen wel eens wat uit Den Haag, maar bij concrete invul ling blijft het vaak oorverdo vend stil." CNV-voorzitter D. Terpstra is zeer enthousiast. ,,Het gaat me niet om hoe het precies wordt uitgevoerd. Ik ben buitenge woon verheugd dat er politieke aandacht is voor het onderwerp. Het is van urgent belang dat de politiek de vakbonden zo helpt geloofwaardig te blijven bij het pleidooi voor loonmatiging." Werkgeversorganisatie MKB- Nederland zegt meer te ver wachten van een moreel appèl dan van een wettelijke regeling. Het VNO-NCW zegt eveneens dat de wetgever zich niet met beloningen van topmanagers moet bemoeien. ANP pagina 6 KPN-bonussen redelijk (Advertentie) voorletters:m/v straat:nr postcode plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 "713214'000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50) per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Directeuren Rudi Bakker (40) oWillie Pater (52) van S.E Fi reworks kregen van het hof alle bei een jaar cel opgelegd. Vol gas het arrest hebben ze Éch schuldig gemaakt aan het overtreden van milieuvoor schriften, illegale handel in vuurwerk en brand en ontplof fing door schuld met de dood tot gevolg. Vorig jaar luidde het vonnis nog een half jaar cel, waarvan de helft voorwaardelijk. Omdat ze din voorlopige hechtenis had- cengezeten, hoefden ze niet op nieuw achter de tralies. De di recteuren stappen naar de Hoge Raad, zo hebben ze al aange kondigd. Tot die tijd blijven ze op vrije voeten. SB. Fireworks ging op 13 mei 1)00 de lucht in. De explosies kostten 22 mensen het leven en honderden raakten gewond. Een woonwijk werd compleet verwoest. De ernst van de gevolgen van de gepleegde overtredingen moet van invloed zijn op de strafbe paling, aldus het arrest. 'Die De situatie in Irak leidde giste ren tot het opstappen van de Britse minister Clare Short van Internationale Samenwerking. Zij liet weten niet te kunnen le ven met de rol die nu aan de Ver enigde Naties is toebedeeld in Irak. Topbestuurder Paul Bre mer is gisteren in Basra aange komen om leiding te geven aan de reorganisatie van het Amerikaanse be stuur in Irak. De ambtenaren en ondernemingsraad van de provincie Zee land hebben de excuses van commissaris van de koningin W. van Gelder en provinciaal secretaris L. Verduit aanvaard. Verduit bracht gisteren persoonlijk de excuses en bijbehoren de gerbera's rond op alle kantoren in Middelburg. Dat hij ze zelf overhandigde, viel goed bij veel amb tenaren. Stefano Garzelli heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De Italiaan, in april teruggekeerd in het peloton na een schorsing wegens dopegebruik, was aan het einde van de rit van Policoro naar Terme Luigiane de sterkste in de sprint van een eerste, omvangrijke groep. Daar in ontbraken sprinters als Mario Cipollini en Robbie McEwen. Buitengebied is vandaag in zijn geheel gewijd aan de Week van de Zee. die duurt van 15 tot en met 25 mei. Ook in Zeeland worden tal van activitei ten georganiseerd die tot doel hebben de zee en de kust onder de aandacht van een groot publiek te bren- O ij gen varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland 19, 10, 11, 13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19,21 en 23. mi,» redactie buitenland gevolgen zijn catastrofaal ge weest' en moeten in een 'sub stantiële vrijheidsstraf' tot uit drukking komen. Bakker zei 'niet terneergesla gen' te zijn. De motivatie van het hof voor zijn veroordeling noemde hij 'onbegrijpelijk'. Bakkers ex-compagnon Pater toonde zich 'teleurgesteld'. Ook zijn raadsman G. Meijers vond het arrest een bittere pil. Het Openbaar Ministerie weet nog niet of het cassatie aante kent in het geval van de 35-jari- ge Enschedeër. Justitie vindt nog steeds dat ze met hem 'de juiste verdachte voor het hekje heeft gezet' en dat er voldoende bewijs was voor een veroordeling. De man kwam gisteren vrij. Niet duidelijk is of hij een schadeclaim in dient, hij zat sinds januari 2001 vast. ANP APELDOORN - De politie heeft gisteravond in het centrum van Apeldoorn een grote klopjacht op touw gezet op de dader van «nsteekpartij in die stad. Vijf personen, onder wie een jvngen van elf en twee meisjes san zestien, zijn neergestoken door een nog onbekende man. meldde een woordvoerder van de politie. De steekpartijen vonden plaats tussen 17.30 uur en 19.00 uur. Door de eerste steekpartij in Apeldoorn-Zuid raakte een elf jarige jongen ernstig gewond. In een daarop volgend incident in irgen vielen geen gewon- Even later raakten twee Apel- doornse meisjes van zestien ge wond door een steekpartij voor 'set politiebureau in het cen trum van hun woonplaats. De politie Noord- en Oost-Gel derland heeft zestig agenten en rechercheurs ingezet. Ook de Mobiele Eenheid verleende as sistentie. ANP Een Tsjetsjeense vrouw treurt op de plaats van de aanslag om het verlies van vijf familieleden. van onze redactie buitenland MOSKOU - Zeker 41 mensen zijn gisteren gedood door een bomaanslag op een overheidsgebouw in het Tsje tsjeense dorp Znamenskoje, ten noorden van Grozny, de hoofdstad van deze Russische deelrepubliek. Er vielen honderden gewonden, van wie er ongeveer vijftig zwaargewond raakten. In het pand was een kantoor gevestigd van de Russische veiligheidsdienst FSBOok de politie zetelde er. De naar verluidt drie daders lieten een vrachtauto met ongeveer een ton explosieven ontploffen voor het pand. Militai ren openden het vuur op het voertuig, maar dat was te laat om de vrachtwagen te stoppen. De explosie sloeg een krater van veertien meter breed en zes meter diep. De Russische president Poetin zei dat dergelijke aansla- foto Musa Sadulayev/AP gen zijn vredesplan voor het Kaukasische gebiedje niet zullen doorkruisen De aanslag is de zwaarste aanval van rebellen in Tsje tsjenië sinds een referendum in maart. Daarbij sprak de bevolking zich in grote meerderheid uit vooreen nieuwe grondwet, die Tsjetsjenië vast verankert in de Russische Federati e.DPA/AFP/RTR pagina 5: zelfmoordcommando's nemen strijd over Advertentie Mijn uitvaartGeen idee. Praat er dan eens over met Yarden Vereniging bel 0800 - 129a of surf naar www yarden NEW YORK - Ruim dertig jaar voor de affaire van de Ameri kaanse president Bill Clinton met Monica Lewinsky, had John F. Kennedy al een verhou ding met een stagiaire in het Witte Huis. Dat stelt Robert Dallek in de nieuwe Kennedy-biografie An Unfinished Life, meldde de New York Daily News gisteren De in 1963 vermoorde president had volgens Dallek op officiële reizen en 'waarschijnlijk ook in het Witte Huis' seks met een 19- jarige stagiaire. De affaire met haar was zeker niet de enige van Kennedy, maar voor zover Dal- lek bekend wel de enige seksue le relatie van de president met een stagiaire. De auteur baseert dat op infor matie van een vroegere mede werkster van Kennedy, Barbara Gamarekian. DPA van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA. VVD en D66 bereiden keiharde maatre gelen voor in de sociale zeker heid en de gezondheidszorg. Volgens betrokkenen zijn het ingrepen 'waar de honden geen brood van lusten'. Iedereen krijgt het de komende jaren voor de kiezen. Maar de draconische maatregelen zou den bittere noodzaak zijn om de economie uit het slop te halen, de gezondheidszorg betaalbaar te houden en grote begrotings tekorten te vermijden. Balkenende (CDA). Zalm (WD) en Dittrich (D66) onderhande len vandaag over die ingrepen, die het 'zure' hart van het nieu we regeerakkoord zullen vor men. „Behoud van koopkracht wordt niet gegarandeerd", al dus een ingewijde. Om de kostenexplosie op te van gen, wordt de gezondheidszorg Advertentie promotie Tot en met 18 mei 10% korting op het gehele Shiseido assortiment. bij besteding vanaf 50- aan Shiseido producten. HARLINGEN - Deelnemers aan de race van Harlingen naar Terschelling varen door de zoutwaterslui zen van Harlingen op weg naar de start. Gisterochtend vertrokken 190 schepen voor de jaarlijkse zeil wedstrijd van de Harlinger Watersportvereniging. Er startten acht klassen die zich aan de betonning op de Waddenzee moeten houden. Vandaag wordt er vanaf het Waddeneiland Terschelling weer terugge zeild naar het Friese Harlingen. foto Niels Westra/GPD voor iedereen duurder en met name voor mensen die er veel gebruik van maken. Bezoek aan de huisarts, tandarts, ingrepen in het ziekenhuis en veel medi cijnen worden niet meer hele maal vergoed. Patiënten zullen een zogenoemde eigen bijdrage moeten gaan betalen of krijgen te maken met een eigen risico In het strategisch akkoord is al een eigen risico van 90 euro opgeno men. CDA, WD en D66 stude ren op de vraag met hoeveel dat verhoogd kan worden. Daarnaast wordt het basispak ket voor ziekenfondsverzeker den en de AWBZ verkleind. On der meer fysiotherapie, inge wikkelde tandheelkundige in grepen en vervoer naar huisarts of ziekenhuis staan op de nomi natie te worden geschrapt. Het mes gaat ook in de WW en de bijstand. Het recht op WW wordt teruggebracht naar maximaal 1,5 of 2 jaar, waarna de werkloze in de bijstand be landt. Op die bijstand zal worden be zuinigd om mensen te stimule ren een baan te zoeken. Voor wat betreft de WAO wordt niet uitgesloten dat de referte- eis wordt ingevoerd, een WD- wens die tot voor kort onbe spreekbaar was voor het CDA Dit betekent dat mensen van de laatste vijf jaar minstens vier moeten hebben gewerkt, anders wacht in plaats van de WAO de bijstand. De thuiszorg blijft wel gevrij waard van grote financiële aan slagen. De onderhandelaars zijn tot de slotsom gekomen dat in grijpende ombuigingen in die sector leiden tot onaanvaardba re effecten. ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1