Ruzie over storing 112 bijgelegd rèc Mastodont doet Vlissingen aan Beeld van Koudekerke van vroeger fout lag niet bij KPN Vier avonden wandelen rond Arnemuiden Nieuwe vloer voor De Zwaan Hardleerse overtreder moet zitten Celstraf voor vernielen brommer Gewonden in Kapelle Vlissinger de dupe van babbeltruc Informatiebord gestolen Leefbaar Middelburg komt met alternatief voor bezuinigingen f ""u it \t College doet geen moeite voor bezoekerscentrum Plan voor Westkappels woonzorgcomplex wordt steeds concreter Optreden voor project Dorcas agenda dinsdag 13 mei 2003 MIDDELBURG - De kou tussen jpX en de Middelburgse burge meester K. Schouwenaar is uit de lucht. De twee lagen met el kaar overhoop over de bereik baarheid van het alarmnummer 112 tijdens de nieuwjaarsnacht. „Het probleem zat niet in Zee land. maar ook niet bij KPN", aldus Schouwenaar. Het alarmnummer was tijdens de afgelopen jaarwisseling slecht bereikbaar. „Bij grote evenementen met veel mobiele bellers kan het telefoonverkeer trager verlopen", verklaart woordvoerster C. Ubachs van KPN. „De zendmasten kunnen het niet aan. Er ontstaat een be- paaldepiek waar niet tegenop te werken is." Omdat het netwerk overbelast raakte, moest KPN het verkeer naar 0900-nummers beperken. Daarom was het al- ARNEMUIDEN - Gymnastiek vereniging Excelsior houdt van 2 tot en met 5 juni de jaarlijkse avondvierdaagse in Arnemui den. Wandelaars kunnen kiezen tussen vijf en tien kilometer. Er wordt gelopen in de directe om geving van Arnemuiden, de start is om 18.15 uur bij 't Korfje ran Korfbalvereniging Top aan deVanCittersweg. Op de laatste dag is de start wat later. In schrijven is mogelijk op de eer ste wandeldag. vanaf zes uur 's avonds gemene nummer van de politie in het zuiden van Nederland niet goed bereikbaar. „Je kunt wel capaciteit bijzetten", zegt Ubachs. „Maar dan nog. Het is ook afhankelijk van hoe vaak er gebeld wordt." Volgens Ubachs is KPN niet ver antwoordelijk voor de verwer king van de noodtelefoontjes via 112. Die telefoontjes komen binnen bij een landelijke cen trale in Driebergen. Daar lijkt het werkelijke probleem te lig gen. „We gaan kijken op welke manier we technisch en organi satorisch aanbevelingen kun nen doen", zegt de woordvoer ster. KPN test om de drie minuten de bereikbaarheid van het alarmnummer. In de nieuw jaarsnacht zijn geen afwijkin gen geconstateerd. Het ministe rie van Binnenlandse Zaken, waar de centrale onder valt, wilde gisteren niet reageren op de zaak. Na de storing met oud en nieuw ontstond via de media een wel- les-nietesspel tussen Schouwe naar en KPN. Een woordvoer ster van KPN zei dat de 112- centrale in Middelburg niet functioneerde. Schouwenaar vond dat het de verantwoorde lijkheid van KPN is om ervoor te zorgen dat het telefoonverkeer goed werkt. „Er was niet veel vertrouwen over en weer", aldus Schouwenaar nu. „Maar de donkere wolken zijn opge klaard. Het probleem zat niet in Zeeland en ook niet bij KPN." Schouwenaar heeft het pro bleem neergelegd bij Binnen landse Zaken. „Je kan er wel iets aan doen", zegt hij. „Maar dat kost heel veel geld. Als we meer ambulances willen, kunnen we dat ook met zelf beslissen. Daar gaat de rijksoverheid over." door Ron Magnée VLISSINGEN - Een gele mas todont ligt dezer dagen in Vlis- singen-Oost aangemeerd. Het is de drijvende kraan Asian Hercules II, de grootste ter we reld in zijn soort. Het gevaarte ligt in de Scaldiahaven om en kele klusjes in de buurt te ver richten. Volgende maand vaart de drijvende bok naar het Kanaal om de Tricolor uit het water te hijsen. De statistieken van de Asian Hercules II zijn imponerend: de drijvende bok heeft de af metingen van een voetbalveld en de kraan kan zo'n 3200 ton uit het water tillen. Het ge vaarte heeft al een aantal ster ke staaltjes op zijn naam staan. Zo tilde de kraan al eens de grote metalen delen van de Millennium Bridge in hartje Londen op hun plaats. Toch is het aantal bemanningsleden van de Asian Hercules II be perkt: de bok vaart met niet meer dan twaalf man. De gigant ligt dezer dagen in de Scaldiahaven in Vlissin- gen-Oost om enkele klussen te verrichten. Zo moeten er voor Mammoet buizen worden ge tild. Daarna vertrekt de bok naar Rotterdam, waar hij in gereedheid wordt gebracht voor de volgende klus: het til len van het gezonken Noorse autoschip Tricolor. Vanaf vol gende maand wordt de kraan voor deze opdracht ingezet. De eigenaar van de Asian Hercu les II, Smit Salvage, verwacht drie maanden nodig te hebben om het Noorse autoschip op te ruimen. De ruim 190 meter lange Tri color ligt sinds 14 december in het Nauw van Calais, ongeveer vijftig kilometer ten oosten van het Engelse Ramsgate en dertig kilometer ten noorden van het Franse Duinkerken. Om de Tricolor boven water te krijgen, wordt het gezonken schip eerst in zeven stukken gezaagd. Om de afgezaagde moten van elk 2500 tot 3000 ton omhoog te tillen wordt naast de Asian Hercules II ook de Rambiz van Scaldis inge zet. Samen leveren de bokken het hefvermogen van zo'n zes duizend ton Voor de enorme kraan begint aan zijn klus in het Kanaal, wacht hem in Vlissingen nog een karwei tje. foto Lex de Meester OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Zwaan in Oost-Sou burg krijgt nieuwe vloeren. De houten vloerconstructies zijn zo vochtig dat ze zijn aangetast door schimmels. Bij de voor bereidingen voor de werkzaamheden bleek dat het vrijwel onmogelijk is de klus in delen uit te voeren. Bovendien is het voor de huurder en de gebruikers van het wijkcentrum erg lastig en hinderlijk als het werk verdeeld wordt over drie fa sen concludeert het college van B en W. De vloeren van het he le complex worden nu in één keer vervangen door betonnen vloeren. De kosten bedragen ruim 105.000 euro. De gemeen teraad moet het voorstel nog goedkeuren. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 36-jarige inwoner van Hansweert veroordeeld tot acht weken cel en 21 maanden rijontzegging. De man be stuurde 23 augustus vorig jaar In Yerseke een auto, terwijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd. De auto bleek ook niet verzekerd te zijn. In 2001 had verdachte zich ook al twee keer schuldig gemaakt aan het onverzekerd rijden. In de uitspraak werd ook rekening gehouden met het strafblad van verdach te. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Vlissingen wegens vernieling veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf Omdat hij nog in zijn proeftijd zat, kreeg hij nog twee weken extra celstraf opgelegd. De man had 11 november in Vlissingen uit onvrede over de relatie met zijn vriendin haar brommer vernield. Aan het slachtoffer moet hij de schade van 450 euro vergoeden. KAPELLE - Bij een aanrijding op de Nieuwe Vierwegen in Kapelle zijn gistermiddag drie gewonden gevallen. Rond vier uur vond daar een botsing tussen twee personenauto's plaats. Een 71-jarige automobilist uit Yerseke reed over de Spaan- weg komende, uit de richting van de Pietersweg. Op de krui sing met de Nieuwe Vierwegen verleende hij geen voorrang aan een voor hem van links komende 25-jarige automobilist uit de gemeente Borsele De 71-jarige man, zijn inzittende, een 73-jarige vrouw uit Yerseke, en de 25-jarige automobilist werden met onbekende verwondingen per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. VLISSINGEN - Een onbekende man heeft gisterochtend de portemonnee van een 83-jarige Vlissinger weggenomen uit diens woning. De man wist rond half twaalf de Vlissinger met een vlotte babbel zo ver te krijgen dat die hem in zijn woning toeliet. Toen de onbekende weer vertrokken was, miste de 83- jarige man zijn portefeuille, met daarin enkele tientallen eu ro's en waardepapieren. ZOUTELANDE - Bij de duinovergang aan de Duinweg/Bos weg in Zoutelande is tussen zaterdagmiddag vijf uur en zon dagmiddag een uur is een informatiebord weggenomen. Ook de paal waar het informatiebord op stond werd meegenomen. Het bord heeft een waarde van enkele honderden euro's. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Leefbaar Middelburg wil geen geld uitge ven aan een nieuwe langzaam- verkeersbrug over het Kanaal door Walcheren bij de Stations- brug. De fractie vindt het beter om prioriteit te geven aan een vierde kanaalkruising ter hoog tevan de Stromenwijk. Ook de aanpassing van het parkeerver- wijssysteem kan op de lange baan worden geschoven. Door ontwikkelingen uit te stellen of te schrappen, kan eenmalig 875.000 euro en structureel bij na 1,2 miljoen euro bezuinigd worden. Daar tegenover staan de prioriteiten van Leefbaar Middelburg. De commissie Algemeen Be stuur bespreekt vandaag de door het college van B en W voorgestelde bezuinigingen. In totaal moet voor jaarlijks 1,4 miljoen euro de broekriem wor den aangehaald. B en W geven redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail; redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de voorkeur aan wijkbeheer, het voorplein van het nieuwe thea ter, de sportboulevard, de lang- zaam-verkeersbrug over het kanaal, de ontwikkeling van het Sas-terrein en nieuwbouw voor de basisscholen 't Baken, de Be- verburch en Cederhof. Lage prioriteit hebben: het wegen structuurplan, verkeersmaatre gelen op de Kaaienroute, de herinrichting van het Molenwa ter, cameratoezicht en de her huisvesting van basisscholen in Klarenbeek. Sasterrein Leefbaar Middelburg heeft to taal andere prioriteiten. Het geld voor het voorplein van het nieuw A-theater (elk jaar 150.00 euro) kan geschrapt wor den. Dat geldt ook voor het stedelijk waterplan, de herin richting van het Sasterrein, uitvoering van het milieube leidsplan, uitbreiding van het ambtelijk apparaat en de par keergarage aan de Bachten- steene. De fractie heeft, vooruitlopend op de vergadering van de com missie Algemeen Bestuur, een verlanglijstje gepresenteerd. Hoge, structurele prioriteit hebben het wegenstructuur plan, de renovatie van de sport complexen, uitvoering van het Bolwerkenplan, een actieplan tegen vandalisme, geweld en criminaliteit, beter schoonma ken van de binnenstad, maatre gelen tegen wildplassen en verkeersmaatregelen op de Kaaienroute. Als de door het college voorge stelde prioriteiten geschrapt worden en de plannen van Leef baar Middelburg uitgevoerd, houdt de gemeente eenmalige ruim vierhonderdduizend euro over. Afspraak De fractie heeft ook een aantal kritische vragen over de extra uitgaven voor het archeologisch onderzoek bij het nieuwe thea ter. Dat onderzoek kost zeshon derdduizend euro. Leefbaar Middelburg stelt dat destijds een keiharde afspraak is ge maakt dat het theater niet meer dan 31 miljoen euro zou kosten. De partij vraagt wat de conse quenties kunnen zijn van het bodemonderzoek en wat de fi nanciële gevolgen zijn voor de verkeersontsluiting van het hele gebied. .-j - i, «r-'j i - SU m Melkbussen rondbrengen met de hondenkar. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Piet Davidse uit Melis- kerke heeft opnieuw een fotoboek samenge steld voor de 'in vroeger tijden'-reeks. Deze keer is het deel 2 van Ons dorp Koudekerke. Het boek geeft een beeld over hoe mensen in Koudekerke vroeger leefden en werkten. Het eerste fotoboek over Koudekerke ver scheen in 1993 en werd samengesteld door vader en zoon Roose. Er bleek nog zoveel fo tomateriaal onder de bewoners aanwezig te zijn dat een tweede deel niet kon uitblijven. Davidse heeft met deze uitgave het werk van de inmiddels overleden heren Roose voorgezet. Het nieuwe boek begint met een foto uit 1915 van boerinnen met juk en melkem mers. Ze lopen van de Breeweg, toen nog een zandpad, naar de wei. Op de achtergrond is de Lange Jan in Middelburg te zien Op een andere foto staan een paar kinderen die melkbussen vervoeren met een kar. Meestal werd er een paard voor de kar ge spannen. Zo nu en dan werden daar ook honden voor gebruikt. L. Brasser, die op nummer 7 in Koudekerke woonde, had zo'n kar. Ongerept Aandacht is er ook voor de natuur, waaron der het duingebied bij Dishoek. Een foto uit augustus 1931 laat een brede duinenrij zien die in niets lijkt op de huidige zeewering De natuur was ongerept en het leek eerder op een heuvelachtig landschap dan op een dui nenrij De inwoners ontbreken evenmin in het nieuwe boek. Portretten en groepsfoto's van klassen, verenigingen en families tonen hoe het leven en de kleding er destijds uit zagen. Een mooi voorbeeld daarvan is een foto uit ongeveer 1900 van Marinus Leijnse en zijn vrouw Maria de Visser. Leijnse was een vooraanstaand man in het dagelijks leven. Hij was gemeenteraadslid en medeoprich ter van de eerste christelijke school in Kou dekerke. Het bock laat in grote lijnen een beeld zien tot 1970. Ons dorp Koudekerke van uitge verij Deboektant Klaaswaal is voor 17,95 euro verkrijgbaar bij de boekhandel. ISBN 90-5534-194-0 door Rob Paardekam YERSEKE - Burgemeester en wethouders van Reimerswaal doen op dit moment geen moeite om het bezoekerscentrum van het Nationaal Park Ooster- schelde in Yerseke te krijgen. Dat schrijven ze in een brief aan de CDA-fractie. Die had begin dit jaar schriftelijke vragen ge steld over de kwestie. De chris ten-democraten vinden dat Rei merswaal zich in het algemeen veel meer op toeristen moet richten. Het product recreatie zou flink verbeterd moeten wor den. De partij vindt dat het be zoekerscentrum voor het Natio naal Park Oosterschelde een meerwaarde zou zijn en daarom in Yerseke gevestigd moet wor den. Het college kan zich best vinden in die gedachte, maar het wijst het CDA erop dat Neeltje Jans de eerste gegadigde is voor zo'n bezoekerscentrum. Mo menteel worden de mogelijkhe den voor vestiging aldaar on derzocht. Het college wil dat on derzoek niet in de weg lopen Pas als Neeltje Jans niet meer in beeld is, willen burgemeester en wethouders zich hard maken voor een bezoekerscentrum in Yerseke. De kans dat die situatie zich voordoet is overigens reëel, want het nieuwe dagelijkse pro vinciebestuur liet onlangs we ten dat ze een bezoekerscen trum op Neeltje Jans nauwelijks haalbaar acht. Nog dit jaar moet daar helderheid over ko men. Anders willen Gedepu teerde Staten op zoek gaan naar een andere locatie. door Miriam van den Broek DOMBURG - De onderhande lingen over het stuk grond aan de Grindweg in Westkapelle waar de gemeente Veere een woonzorgcomplex wil bouwen, zijn in een vergevorderd stadi um. Dat schrijft het gemeente bestuur in de eerste tussentijdse rapportage van dit jaar. Daarin staat precies hoe ver de gemeen te is met de uitvoering van aller lei beleidspunten. De komst van het woonzorg complex in Westkapelle is in middels zo helder dat de ge meente de architect en de stedebouwkundige heeft inge schakeld bij de onderhandelin gen Reden daarvoor is dat 'een goede landschappelijke inpas sing van dit complex van groot belang is', aldus het college van B en W Ook komt binnenkort beweging in de plannen voor het Der Boe- de-complex in Koudekerke. Eind 2001 verschenen twee masterplannen over dit terrein. De ene ging over de verhuizing van de verpleegzorg naar kleine woongroepen in verschillende plaatsen. De andere ging over de herinrichting van het landgoed als de Stichting Voor Regionale Zorgverlening het complex ver koopt Naar de verplaatsing van de zorgwoningen is de afgelo pen periode een onderzoek in gesteld. Dit rapport wordt bin nenkort aan de gemeenteraad voorgelegd. Kunsteducatie Aan de oprichting van een Insti tuut Kunsteducatie Walcheren wordt eveneens gewerkt. Het was de bedoeling dat het nieuwe instituut op 1 september 2003 zou openen. Maar de project groep heeft de planning moeten bijstellen. Naar verwachting begint de kunsteducatie nu op 1 januari 2004. Het onderne mingsplan voor dit instituut wordt een dezer dagen in het ge meentehuis verwacht. Nadat de definitieve besluiten over de op richting zijn genomen, worden de twee bestaande instellingen in Middelburg en Vlissingen omgevormd tot het Instituut Kunsteducatie Walcheren. De ontwikkeling van een brede school in Vrouwenpolder lijkt minder vlot te verlopen. De ge meente en de mogelijke betrok kenen zoals de peuterspeelzaal, het dorpshuis en de basisschool,. zitten nog steeds in een verken nend stadium. Toch kondigt het gemeentebestuur aan dat het college in het tweede kwartaal van dit jaar een standpunt in neemt over het plan. De peuter speelzaal kon niet wachten op de realisatie van de brede school. Het onderkomen van de peuters was daarvoor veel te slecht. De gemeente besloot een tijdelijk gebouw neer te zetten. Half mei kan de nieuwe peuter speelzaal in gebruik worden ge- MIDDELBURG - Gerald Troost houdt woensdag 21 mei een akoestisch concert in Middel burg. De opbrengst van de avond gaat naar verschillende projecten die door Dorcas on dersteund worden. Tijdens deze avond brengt hij, naast nummers van zijn albums Eindeloos en Met andere ogen, ook enkele nieuwe nummers ten gehore. Verder is er ruimte voor samenzang. Het concert is een initiatief van de christelijke hulporganisatie Dorcas. De avond wordt gehouden in de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg. Kaarten zijn te verkrijgen via de stich ting Dorcas. Het concert begint om 20.00 uur. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE Verenigingsgebouw Amicitia, 14 00 uur; Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur Koersbal, biljart en soos voor ouderen, GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur; Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten, MIDDELBURG - Oostkerkplein 22. 20.00 21.00 uur en 21.00-22.00 uur. TaiChi voor beginners. Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur Wandeltocht voor senioren; VLISSINGEN - Baskensburgplein, 18.30 uur: avondvierdaagse; Theo van Doesburgcentrum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12 00 uur. Koffie-contactochtend en 14 00 uur. Sjoelclub; Clubhuis Zeeland Sport, Baskenburg plein, 18.30 uur: Start avondvierdaagse, WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge bouw, 14.00 uur; Soos voor zestigplus sersen koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13