Ruzie over opvang zeehonden Nationale Startersdag v* 27 mei 2003 voor Ondernemers Geen straf voor journalisten die bevel negeerden De Geus ziet geen heil in 24-uurs traumaheli 11 lenie 't Hart opent aanval Vereniging nierpatiënten viert tiende verjaardag Operatie gerbera geslaagd r1 i. Voor jezelf beginnen. Overtuigd zijn van je idee en gewoon de uitdaging aangaan. Met een bank die weet wat daarvoor nodig is. En die daarom op 27 mei 2003 de Nationale Startersdag voor Ondernemers organiseert. In meer dan 50 ABN AMRO kantoren treft u die dag onder meer de accountant, notaris, de Kamer van Koophandel en specialisten van de bank. Kijk op abnamro.nl/starters voor het kantoor bij u in de buurt. Het begint met ambitie ABN AMRO Bromfietser botst met auto Maan verschiet van kleur Werkstraf voor heling scooter Werkstraf voor bedreiging vader Gewonden bij eenzijdig ongeval dinsdag 13 mei 2003 doorHarmen van der Werf onRpné van Stee BETEBBUREN - Lenie t Hart ran de zeehondencrèche in het Groningse Pieterburen is woe- dend op het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij (LNV). Zij vindt het on- «hoord dat zieke Zeeuwse en Zuid-Hollandse zeehonden ,oortaan in het Sea Life Center in het Belgische Blankenberge moeten worden opgevangen. 1 Overde kwaliteit van de opvang van zeehonden in Blankenberge sil 't Hart geen kwaad woord spreken. „Die kan best goed zijn, maar wie controleert dat? Wij moeten aan de strengste ei sen voldoen. Het ministerie heeft in Nederland de bevoegd heid daarop toezicht te houden, maar dat geldt niet voor een Belgische instelling." '1 Hart is vooral boos, omdat LNV zonder overleg de opvang van zieke Zeeuwse en Zuid- Hollandse zeehonden in Blan kenberge heeft geregeld. ..Vrij dag kregen wij dit pas te horen, iereijl wij al dertig jaar de op vang van zeehonden uit Zeeuw se en Zuid-Hollandse wateren doen. Wij hebben een compleet netwerk opgebouwd, met vrij willigers. met dierenartsen. Dat wordt zomaar overboord ge- ze:" Als het ministerie niet op zijn besluit terugkomt, overweegt de zeehondencrèche in Pieter buren juridische stappen én een schadeclaim, 't Hart schat dat Pieterburen jaarlijks acht le vende en drie tot vier keer zo veel dode zeehonden uit zuid- west-Nederland opvangt. Het ministerie van LNV heeft gekozen voor opvang in Blan- door Mieke van der Jagt GOES - De Nierpatiën tenvereniging Ooster- schelde, waarin zich de mensen hebben verenigd die regelmatig in het Oos- terscheldeziekenhuis een nierdialyse ondergaan, viert het tienjarig bestaan met een open dag op za terdag 17 mei. Van 10.00 tot 12.30 uur kunnen belangstellenden op de afdeling zien en ho ren hoe de behandelingen zijn georganiseerd. Mensen wier nieren niet meer in staat zijn om de giftige stoffen die in het voedsel zitten, uit het bloed te halen, moeten die op een ander manier zien kwijt te raken. Veel nier patiënten staan op een wachtlijst voor trans plantatie, maar totdat er een geschikte donornier is, moeten ze regelmatig spoelen'. Voor een deel van de patiënten is een manier ontwikkeld om zelf thuis via het buikvlies te spoelen, maar een gro ter deel komt voor dialyse naar het dialysecentrum, waar kunstnieren het werk doen. Medicijnen en een vergevorderde tech niek zorgen ervoor dat de kwaliteit van het leven voor dialysepatiënten zo optimaal mogelijk is, maar een groot probleem blijft toch de verveling. Als je drie keer per week de hele dag aan een ma chine moet liggen om je bloed weer schoon te krij gen, kun je nog zulke goe de vrienden zijn met je medepatiënten, maar op den duur ben je het zat. De Nierstichting en de ne- frologietak van farma ceut Amgen hebben daar [ets op gevonden; het Dia lyse PC-project. Zaterdag krijgt de dialyseafdeling van het Oosterscheldezie- kenhuis vier laptops aan geboden, waarop ver schillende programma's zijn ingevoerd en die zijn aangesloten op het inter net. Vier mensen tegelijk kunnen voortaan tijdens bun behandeling de com puters gebruiken. kenberge, omdat de afstand van Zeeland tot Blankenberge aan zienlijk korter is dan van Zee land tot Pieterburen. Marien biologe Nathalie De Pauw van het Sea Life Center betreurt de uitspraken van 't Hart. Jaarlijks worden in Blan kenberge zo'n vijftien zeehon den opgevangen, op nagenoeg dezelfde manier als in Pieterbu ren, zegt zij .Ze bestrijdt de twij fels van Lenie 't Hart over de controles op de werkzaamheden in het Sea Life Center. „De eisen zijn bij ons even streng als el ders. Het is ons een volkomen raadsel waar mevrouw 't Hart haar kennis vandaan haalt die ons min of meer in een kwaad daglicht stelt. Zeer betreurens waardig en absolute flauwe kul", aldus De Pauw. Niet nodig 't Hart zet zo zwaar in, omdat zij het niet eens is met het zeehon- denopvangbeleid dat het minis terie van LNV voor ogen staat. Op basis van een wetenschap pelijk advies is LNV tot de con clusie gekomen dat die opvang niet nodig is voor het instand houden van een natuurlijke zee hondenpopulatie. Alleen omdat er in Nederland veel mensen voor het behoud van de opvang zijn, wil LNV de zeehondenop vang in beperkte mate blijven toestaan. De Tweede Kamer praat mor gen over de zeehondenopvang. door Maurits Sep MIDDELBURG - De harmonie is hersteld in de Middelburgse Abdij. De ambtenaren en de ondernemingsraad van de provincie hebben de excuses van hun bazen, provin ciesecretaris L. Verduit en commissaris van de koningin W. van Gelder, aanvaard. Inclusief de daarbij behorende gerbera. Verduit is gisteren hoogstpersoonlijk naar zijn medewerkers gestapt om hen zijn ver ontschuldigingen - en die van Van Gelder - aan te bieden. Op alle Middelburgse kantoren heeft hij gerbera's uitgedeeld, op de regiokantoren zijn ze bezorgd. Ver duit had bijna vijf uur nodig om de zes honderd bloemen te bezorgen, maar het was de inspanning meer dan waard. „Nu konden we tegenover elkaar ook nog din gen uitspreken en dat vond ik belangrijk. Ën iedereen heeft het heel plezierig ge vonden dat ik zelf ben langsgekomen", stelde Verduit vast. Dat werd bevestigd door enkele ambtenaren, onder wie voor zitter W. Barkhuijsen van de onderne mingsraad ,.Ik vind het heel wat, dat hij dat heeft gedaan." Van de 705 ambtenaren hebben er tien ge weigerd het bloemetje aan te nemen. Vijf van hen wilden ook niks weten van excu ses. Barkhuijsen wijst erop dat het bloe metje nodig is geweest om het gesprek open te breken. „Maar de wonden zijn er nog, en die moeten helenDat duurt even. De ondernemingsraad heeft gistermiddag met Van Gelder en Verduit gesproken over de uitspraken van beiden over de kwali teit van de provincieambtenaren. De or had in een brief excuses geëist en heeft die dus gekregen. Barkhuijsen; „Ze hebben zich verontschuldigd voor de emotie die het interview heeft opgeroepen. Ze heb ben gezegd dat ze dat hebben onderschat. Wij hebben dat geaccepteerd en het werk kan nu weer gewoon doorgaan." Over de inhoud van de opmerkingen van Van Gelder en Vèrdult - dat grotere pro vincies over betere ambtenaren beschik ken - is niet gesproken. De inhoudelijke discussie wordt dit najaar gevoerd. „En dat zal intern gebeuren", benadrukt Barkhuijsen. Tien van de zevenhonderd provinciale ambtenaren weigerden de excuusgerbera van Verduit en Van Gelder, maar over het algemeen werden de verontschuldigingen van beiden geaccepteerd. foto Lex de Meester STATIONSBUURT - Een 22-jarige bromfietser uit Krabben- dijke is zondag gewond geraakt toen hij in de Haltestraat in Stationsbuurt frontaal in botsing kwam met een auto. Vol gens de politie gebeurde dat doordat de man te weinig rechts hield. Bovendien reed hij met een snelheid van zestig kilome ter per uur, zonder helm en onverzekerd. De man raakte ge wond aan zijn kin, handen en benen. MIDDELBURG - In de nacht van donderdag op vrijdag is bij helder weer een totale maansverduistering te zien. De zon, de aarde en de maan staan dan precies op één lijnDe maan trekt door de schaduw die de aarde veroorzaakt. Daardoor veran dert de maan van kleur. De verduistering begint om vier uur 's ochtends. Van kwart over vijf tot een paar minuten over zes is de maan helemaal verduisterdOmdat de maan iets voor zes uur ondergaat, is maar een gedeelte van de verduistering te zien De maan blijft tijdens een verduistering zichtbaar, om dat er nog wat lichtstralen van de zon door de atmosfeer van de aarde op het maanoppervlak terechtkomen. Medewerkers van volkssterrenwacht Philippus Lansbergen staan bij hel der weer met telescopen op de Westkappelse zeedijk. Belang stellenden zijn welkom. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 21-jarige inwoner van die stad wegens heling veroor deeld tot 42 uur werkstraf. De man had 1 november vorig jaar in Middelburg een scooter van een aantal jongeren afgepakt en had er vervolgens op rondgereden, totdat de eigenares de verdachte op haar brommer zag rijden en hiervan aangifte deed bij de politie. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft een achttienjarige man uit Scherpenisse gisteren wegens bedrei ging veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De verdachte had op 1 januari dit jaar in Poortvliet zijn vader met de dood bedreigd. Hij had na het escaleren van een ruzie zijn vader dreigend toegevoegd; „Ik maak je kapot met een negen millimeter," De bedreiging werd door de vader serieus genomen. Hij deed aangifte bij de politie. Eerder waren er al spanningen binnen het gezin geweest. De verdachte is na het incident naar Scherpenisse verhuisd. MIDDELBURG - Bij een eenzijdig ongeval op het Groene Woud in Middelburg zijn zondagavond even voor tien uur twee Middelburgse mannen gewond geraakt. Een 29-jarige automobilist reed over het Groene Woud. vanuit de richting van de Blauwe Dijk, en raakte in een flauwe bocht op het via duct nabij de Konmar in een slip. De auto kwam tot stilstand tegen een op de middengeleider staande lantaarnpaal. De bestuurder raakte gewond aan zijn been en werd per am bulance naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Bij hem werd ter controle een bloedproef afgenomen. Een 29-jarige inzittende werd liggend op straat aangetroffen. Het was gisteren nog niet bekend of hij uit de auto was geslin gerd of er zelf uit was geklommen. De man werd met een ge broken heup en verwondingen in het gezicht naar het zieken huis gebracht. De auto was vernield door Harmen van der Werf DEN HAAG - Traumahelikop ters hoeven niet 24 uur per dag beschikbaar te zijn, ook niet in Zeeland. Minister De Geus van Volksgezondheid antwoordt dit op schriftelijke vragen van de Zeeuwse Kamerleden S. Buijs (CDA), J Geluk (VVD) en L. Blom (PvdA). Buijs is teleurgesteld. De Rot terdamse traumahelikopter waarop Zeeland boven de Wes- terschelde is aangewezen, ver voert een gespecialiseerd me disch team. Hij vraagt zich af of dat team 's avonds en 's nachts via de weg op tijd overal in Noord- en Midden-Zeeland kan zijn. Drie jaar geleden speelde de zelfde discussie naar aanleiding van een ongeval bij Zierikzee. Oud-minister Borst van Volks gezondheid liet toen weten dat zij de 24-uurs inzet van trauma heli's zou laten onderzoeken. Vervolgens bleef het stil. Onlangs trok de Noord-Beve- landse burgemeester C. van Lie- re opnieuw aan de bel. Hij noemde het 'van levensbelang' dat de traumahelikopter ook 's avonds en 's nachts beschikbaar komt. De Geus weerspreekt dat in reactie op de Kamervragen. Vliegen overdag is lonend, stelt hij op basis van overleg met de Landelijke Vereniging van Traumacentra, waaronder het Rotterdamse traumacentrum, 's Avonds en 's nachts volstaat de inzet van ambulances en van ge- specialiseerde medische teams over de weg. Dat geldt naar De Geus' mening ook voor Zeeland. Vraagtekens CDA'er Buijs zet daar vraagte kens bij. Hij wil De Geus nog voor de zomervakantie in een Kameroverleg aan de tand voe len. De 24-uurs inzet van trau mahelikopters is volgens de minister overigens niet alleen 'onnodig', de helikopters zijn ook niet uitgerust voor nacht vluchten, de bemanning is er niet voor getraind en het kost 'aanzienlijk meer'. Het traumacentrum in Rotter dam heeft eerder berekend dat de traumaheli vijftig tot zestig keer per jaar in Zeeland moet worden ingezet, als die 24 uur per dag kan vliegen. Alleen overdag blijft dat beperkt tot vijfendertig a veertig keer. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 59-jarige man uit Middelburg en een 28- jarige Rotterdammer moesten zich gisteren in Middelburg ver antwoorden voor het niet opvol gen van een politiebevel tijdens het uitoefenen van hun journa listieke werkzaamheden. Poli tierechter B. Doorewaard Boek hout achtte de verdachten wel schuldig aan het negeren van een opdracht om zich te verwij deren. maar hij legde de persfo tograaf en de cameraman van RTL geen straf op. De problemen ontstonden 6 juni vorig jaar bij een gijzeling in Oosterland. De politie had her haaldelijk de pers gesommeerd om zich van het terrein te ver wijderen, maar volgens de ver balisanten gaf het duo daar geen gehoor aan. „Het optreden van de politie is bedoeld om de veiligheid te ga randeren. Journalisten staan niet boven het gewone publiek, ook al zijn jullie daar om je werk te doen. Jullie zijn niet bui ten de gevarenzone gegaan. Aan de an dere kant heeft de politie ver zuimd om een veilige plaats aan te wijzen", meende de politie rechter. Ook officier van justitie J. Zon dervan was zich ervan bewust dat er een goede relatie moet zijn tussen politie en de pers. „Maar de verdachten hielden zich Oost-Indisch doof, omdat ze dichter bij de plaats van het delict wilden zittenDe officier vond een schuldigverklaring zonder oplegging van straf pas send.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11