Vlissingen wil raad allochtonen Schadebedrag bij Dow nog niet duidelijk Culinaire fietstocht over Walcheren Iedereen een leuke dag Wim en Viek sturen provinciepersoneel bloemetje als excuus College zoekt geen andere plek voor theater Middelburg Mentoren moeten problemen signaleren en ouders ondersteunen Bromfietser en agent gevallen Ravage op parkeerplaats Dus u wilt geld verdienen? Zeekadetten nemen nieuwe vlet in gebruik zeeuwse almanak Heftig WALCHEREN maandag 12 mei 2003 IftgrAh van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen denkt na over een mentorenraad voor allochto nen In die raad zitten mensen dieeen vertrouwenspositie heb ben binnen de allochtone bevol kingsgroepen. Deze week wordt duidelijk of een mentorenraad haalbaar is. Dat staat in de nieuwe notitie allochtonenbe leid. Leden van de raad kunnen problemen signaleren en in in dividuele gevallen ouders on dersteunen. DeVlissingse bevolking bestaat voor ongeveer tien procent uit allochtonen. De meeste van hen komen van de Molukken (800), uit Suriname (850), Marokko (800) en de Antillen en Aruba ,600). De aantallen zijn schat- tingen, omdat velen van hen in middels de Nederlandse natio naliteit hebben. Vlissingen telt rond de vierhonderd erkende vluchtelingen uit Somalië, Iran, Irak en Afghanistan. B en W concluderen dat het met net merendeel van de Vlissingse buitenlanders goed gaat. Zij maken gewoon deel uit van de samenleving. Een deel heeft (nog) problemen. Zij kennen on voldoende Nederlands, hebben nauwelijks vrienden of familie, zijn geen lid van een vereniging of club en leven hun eigen leven. Een deel van de allochtone jon geren veroorzaakt relatief veel overlast. Zij houden zich bezig met geweld en drugs. Relatief veel jongeren komen terecht in het speciaal onderwijs en het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs. Omdat him kennis van het Nederlands vaak minder is dan de gemiddelde Nederlandse leerling, scoren zij lager bij toetsen. Het gevolg is dat een vervolgopleiding wordt gekozen, die beneden hun capa citeiten liggen waardoor jonge ren sneller afhaken. Tienermoeders Voor een aantal groepen is spe ciale aandacht nodig, vindt het gemeentebestuur. Het gaat om alleenstaande (tiener)moeders, vrouwen die op latere leeftijd naar Nederland komen, alloch tone kinderen die onvoldoende steun krijgen van hun ouders en alleenstaande minderjarige asielzoekers. De gemeente Vlissingen vindt dat iedereen gelijke kansen en plichten heeft. Geen enkele al lochtoon mag tussen wal en schip vallen met het gevaar dat hi] afglijdt naar de onderkant van de samenleving met de kans op overlast en criminaliteit. Uit onderzoek blijkt dat alloch tone kinderen minder kans heb ben op een goede ontwikkeling dan Nederlandse kinderen. Dat wordt gedeeltelijk veroorzaakt doordat hun ouders de Neder landse taal onvoldoende onder de knie hebben en niet weten wat zij zelf kunnen doen om hun kind te stimuleren. De aandacht van de gemeente Vlissingen zal vooral gericht zijn op de allochtone kinderen. Het college streeft ernaar om de ontwikkeling van kinderen te volgen vanaf de voorschoolse periode tot en met de puberteit. Waar nodig moeten de ouders begeleid worden. Daarmee hoopt de gemeente te voorko men dat jongeren hun school niet afmaken en te een zinvolle vrijetijdsbesteding, bijvoor beeld met sport en muziek, te stimuleren. Jongeren die toch in het criminele circuit terecht ko men, moeten intensief begeleid worden om herhaling te voorko men. De afgelopen maanden zijn diverse gesprekken gevoerd tussen de gemeente, groepen MIDDELBURG - Een 42-jarige Vlissinger is zaterdag om vier uur's nachts op de Vlasmarkt in Middelburg samen met een agent gevallen. De man brak daarbij zijn knieschijf. Hij is met een ziekenwagen overgebracht naar het zieken huis in Vlissingen. Ook werd hem een bloedproef afgenomen, omdat hij naar alcohol rook De Vlissinger kreeg een stopte ken. omdat hij zonder helm roed De man stopte, waarbij de lbiker)agent aangaf dat hi] van de politie was, maar de Vlissin ger gaf gas om weg te rijden. Hierop greep de agent hem bij de schouder en maande hem te stoppen. De Vlissinger versnel de, waardoor beiden vielen BURGH-HAAMSTEDE - Een 82-jarige automobi liste uit Schouwen-Dui- reland heeft zaterdag een ravage aangericht op de Ankerweg in Burgh- Haamstede. De vrouw stond kort na tien uur met haar auto op het parkeerterrein. Tij dens het achteruitsteken om weg te rijden werd zij onwel De vrouw reed hierna door een hek, schampte een steunpaal van een carport en ramde een andere auto, die onder de carport geparkeerd stond. Door de kracht werd deze auto tegen het huis aan geduwd. Bruno en Riny van Brunschot uit Svvalmen maakten een ritje met Dirk-Jan uit Goes. door Ab van derSluis VLISSINGEN - Voor de zeventiende keer is zaterdag de Zeelandiarun gere den, een zijspanrit voor gehandicapten. Een lang lint van ruim tachtig zijspan- combinaties slingerde zich door het YVal- cherse landschap. De colonne werd bege leid door 35 solomotoren, die met hulp van de politie, diverse kruispunten af zetten. De Zeelandiarun begon 's ochtends vroeg op het Stadhuisplein Vlissingen. De eer ste etappe was kort. Op 'Het Eiland' moest iedere combinatie op de foto voor de oorkonde, die aan het einde van de dag werd uitgereikt. Peter Sins uit Bosschenhoofd reed voor de veertiende maal mee. „De organisator is een vriend van me en die heeft me jaren geleden gevraagd of ik een keertje mee wilde doen. En dus rij ik al jaren mee." Sins heeft ervaring in het rijden met ge handicapten. Behalve in Zeeland doet hij ook mee aan ritten in Venlo en Gemert. „Het is toch hartstikke leuk voor de ge handicapten. Als je na afloop ziet hoe blij die mensen zijn. Je maakt een leuke dag voor ze, zeker als het mooi weer is." In de zijspan van Sins zat de Vlissinger Frits van der Velde. Hoe vaak hi] had meegere den met de Zeelandiarun, wist hij niet meer. „Veertien", gokte hij. Uit het Limburgse Swalmen kwamen Bruno en Riny van Brunschot. Zij toer den voor de derde maal mee met de Zee landiarun. .Vrienden hebben ons op het idee gebrachtvertelde Bruno. „Iemand zei tegen ons: die Zeelandiarun móet je een keer meegemaakt hebben. Sindsdien zijn we nooit meer weggegaan. Het is zó verschrikkelijk leuk voor die mensen. Kijk, ik kan het hele jaar motorrijden en zij maar één keer per jaar. Ik gun mijn ge handicapte medemens ook een plezier tje. We maken er met z'n allen een leuke dag van." Zijspanrijder Dirk-Jan uit foto Lex de Meester Goes was voor het eerst passagier van Bruno en Riny. Hij kon kort zijn over de reden, waarom hij zich aanmeldde voor de Zeelandiarun. „Mijn vriendin, Elly, rijdt ook mee." Boulevard Voor de hoeveelste keer Dirk-Jan in het 'bakje' zat, wist hij niet meer. „Een hele boel keer." De tocht voerde onder meer naar Oost-Souburg, Middelburg, Veere, Vrouwenpolder, Oostkapelle, Domburg, Westkapelle, Zoutelande en weer terug naar Middelburg Traditioneel werd de Zeelandiarun afgesloten met een rondje over de boulevard. doorAb van der Sluis ZOUTELANDE - Tussen de Ms- en zevenhonderd mensen hebben zaterdag op Walcheren deelgenomen aan de landelijke fietsdag. Dat was ruim drie keer meer dan de VVV Walcheren en N'oord-Beveland verwachtten. De deelnemers kwamen langs imkerij Poppendamme, een yoghurtboerdorij en een fruit kweker. Thema van de landelij ke fietsdag was culinair genie ten van de regio. Start en finish van de landelijke fietsdag was de VW-vestiging in Zoutelande. Daar stonden mensen rijen dik te wachten op een routekaart „Het ging ach ter elkaar door", vertelde Chris- tonette Boon, na afloop van de drukte. „Op basis van onze er varing in de voorgaande jaren, hadden we tweehonderd routes laten maken, maar uiteindelijk hebben we zeshonderd routes verkocht. We hebben op een ge geven moment de routes moeten kopiëren." Advertentie) Nu tot 10% korting op een meerjarencontract! ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft. Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 -'1555 voor de actievoorwaarden. ENECO En ergie. Mijn energie. ENECO energie Omdat meer mensen op één rou te fietsen, kwam de VVV uit op een totaal aantal deelnemers van zevenhonderd. De enorme belangstelling schreef de orga nisatie toe aan het mooie weer. Yoghurt De route voerde langs de Kapel van Hoogelande, vervolgens naar de yoghurtboerderi j aan de Hoogelandseweg waar een stempelpost was ingericht Even buiten Middelburg kon een bezoek worden gebracht aan fruitteeltbedrijf Weststra- te. In Grijpskerke kon het kas teeltje van staatsman/dichter Jacob Cats worden bezichtigd. De tweede stempelpost was im kerij Poppendamme om vervol gens terug te keren naar Zoute lande, waar een medaille klaar lag. Volgend jaar wil de VW Wal cheren/Noord-Beveland een tweede startplaats inrichten. Mensen waren nu verplicht om eerst naar Zoutelande te fietsen. Door de onverwachte, enorme belangstelling moet de VW een aantal deelnemers medailles toesturen. Zij moesten daarvoor hun adres opgeven. „Daaruit konden we opmaken dat veel mensen uit de regio kwamen, maar ook uit België, Limburg en Dordrecht. Sommi gen hadden speciaal een week endje Zeeland geboekt om deel te nemen aan de landelijke fiets dag", verklaart Christonette Boon De route voerde onder meer door de omgeving van Hooge lande. foto Lex de Méester door René Schrier MIDDELBURG - Als het aan de commissaris van de konin gin W. van Gelder en provin ciesecretaris L. V'erdult ligt worden vandaag alle ongeveer zevenhonderd Zeeuwse pro vincieambtenaren verrast met een bloemetje vergezeld van een briefje met de tekst 'Met welgemeende excuses Wini en Viek'. Op die manier reageren ze op de commotie die onder de pro vincieambtenaren en bestuur ders is ontstaan na hun uitla tingen in het tijdschrift B en G. Daarin diskwalificeerden zij de Zeeuwse provincieambte naren Van Gelder wilde zondag niet veel kwijt over het voornemen de mensen een ruikertje aan te bieden. Het moest een verras sing blijven. Ook wist hij op dat moment nog met of het zou lukken vandaag de gewenste hoeveelheid bloemen aan te laten rukken. Om die reden kon hij ook niet vertellen wat voor bloemen het zouden wor den. Wel is wat hem betreft duidelijk dat de kosten 'voor rekening man'komen. „We ho pen dat hiermee een punt ach ter de zaak gezet kan worden." De commissaris maakt een vergelijking om zijn opmer kingen in het blad te verduide lijken: „Bij Ajax lopen veel meer voetballers rond dan bij Hoek. Dan is het toch logisch dat er bij Ajax ook meer goede voetballers zijn In Noord- Holland had ik als gedepu teerde de portefeuille econo mische zaken en die afdeling bestond daar uit vijftig men sen. Hier heeft de gedeputeer de economische zaken vijf mensen tot zijn beschikking. Ik zeg niet dat de Noord-Hol landse ambtenaren stuk voor stuk beter zijn, maar het is lo gisch dat die afdeling veel meer capaciteit heeft. Maar sommige dingen mogen ken nelijk niet gezegd worden." vrouwen en besturen van de ver enigingen voor buitenlanders. De gemeente vernacht dat al lochtone ouders hun kinderen een dagritme meegeven. Dat houdt onder meer in op tijd eten, op tijd naar bed en de televisie uitzetten als kinderen huiswerk moeten maken. Ook wil de ge meente dat jongens en meisjes gelijk behandeld worden, dat de ouders schoolavonden bezoe ken en dat kinderen actief mee doen aan schoolactiviteiten. Ook vindt het college het be langrijk dat kinderen naar de peuterspeelzaal gaan, zodat ze spelenderwijs Nederlands le- door Ab van der Sluis MIDDELBURG -BenW van Middelburg zien geen aanlei ding om een andere plek te zoe ken voor een nieuw theater. Dat antwoordt het college op schrif telijke vragen van de PvdA- fractie. Ondanks allerlei tegen slagen (juridische procedures van buurtbewoners en een 600.000 euro kostend archeolo gisch onderzoek) blijven B en W ervan uitgaan dat het theater aan de Zuidsingcl gerealiseerd wordt. Door de tegenslagen is de bouw van het nieuwe theater in Mid delburg vertraagd. B en W ver wachten dat de schouwburg be gin 2006 klaar is. Aanvankelijk werd uitgegaan van september 2005. Directe gevolgen heeft de vertraging niet. De arbeidsin spectie heeft de gemeente Mid delburg tot januari 2007 de tijd gegeven om een nieuw theater te realiseren. De PvdA vroeg wethouder A. van 't Westeinde onlangs schriftelijk om opheldering na het stilleggen van de bouw. De sloopwerkzaamheden aan de oude Berghui jskazerne moesten gestaakt worden, omdat trillin gen schade veroorzaakten aan huizen in de omgeving. De soci aal-democraten wilden weten wat het stilleggen voor financi ële gevolgen had en of de ople veringsdatum in gevaar kwam. Het college gaat er vooralsnog vanuit dat de bouw van het the ater kan binnen de 33,5 miljoen euro die de gemeenteraad be schikbaar heeft gesteld. Of dat lukt, kan pas definitief worden aangegeven als de aanbesteding achter de rug is. De kosten van het archeologisch onderzoek waren niet opgenomen in de be groting. Na de sloop van de ka zerne was eerst een vooronder zoek nodig om te bepalen of en zo ja welke werkzaamheden uitgevoerd moesten worden. Het plan van het nieuwe archeo logisch onderzoek gaat uit van een veldonderzoek tot een diep te van drie meter onder het maaiveld. doorAb van der Sluis VLISSINGEN - Het Zeekadet- korps Scheldemond heeft zater dag de opgeknapte lelievlet Walcheren in gebruik genomen. Dankzij de hulp van sponsors en vrijwilligers is de boot weer voor jaren beschikbaar voor op leiding van de jeugdleden van het zeekadetkorps. De doop werd verricht door burgemees ter A. de Bruyn van Veere. De lelievlet is twaalf jaar oud en was volgens Niek Peters van Scheldemond hard toe aan een opknapbeurt. „Maar dan spreek je al gauw over zo'n vijfduizend euro en die middelen hadden we niet. Het was een langgekoes terde wens van ons en mede dankzij de Rotary Walcheren is het toch gelukt." De vlet is gestraald en opnieuw in de verf gezet. Ook kreeg de boot een nieuwe mast, giek en gaffel. Ook de doften, riemen en zeilen werden vervangen. „Ze ligt er nu weer spie en span bij", aldus Peters. Het Zeekadetkorps Schelde mond is een jeugdvereniging die jongens en meisjes vanaf elf jaar voorbereidt op een beroep in de maritieme sector. Ter gelegen heid van de doop was het oplei dingsschip van het korps, De Zaandam, afgemeerd in Veere. Komend weekeinde neemt het schip deel aan de Defensieda- gen in Middelburg. ■■■■MM ■HMMHMM door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Bij de brand af gelopen vrijdagavond in de LHC1 -fabriek op het terrein van chemieconcern Dow Bene lux in Terneuzen zijn geen scha delijke stoffen vrijgekomen. De naftakraker blijft nog minstens enkele dagen uit bedrijf, totdat onderzoek helderheid heeft ge bracht in de oorzaak van de brand. Dat liet Dow-woordvoerder Frank Neve afgelopen zater dagmiddag weten. In de omge ving van de installatie waar de vuurhaard zich concentreerde, zijn uit voorzorg milieumetin gen verricht. Onderzoek Direct na het incident is begon nen met het onderzoek naar de oorzaak en de schade van de brand. Dit onderzoek zal nog zeker enkele dagen in beslag ne men. Zolang er geen onder zoeksresultaten zijn, kan Neve nog geen uitspraken doen over de schadepost. „We weten nu nog niet of de fabriek twee da gen of twee weken stil komt te liggen. Pas als daar een beter beeld over is, kunnen we iets zeggen over de schade." De brand heeft volgens de woordvoerder in elk geval geen negatieve invloed op de produc tie. „Dat heeft alles te maken met het feit dat we beschikken over drie krakers. Daarnaast kunnen we nog gebruik maken van bestaande voorraden." Waar het fout ging is voorlopig nog niet bekend. Vast staat, dat operators van de LHC1-fabriek rond 19.30 uur ontdekten dat er brand woedde in een van de pompen. Door een lek in die pomp stroomde ethyleen naar buiten dat direct vlam vatte De brand weer van Dow en de brandweer van de gemeente Terneuzen had de situatie rond 21.30 uur was de situatie stabiel en richtte het werk van de brandweer zich primair op het gecontroleerd la ten uitdoven van het vuur. Om 00.35 uur klonk het sein 'alles veilig'. „Uiteraard betreuren we dit in cident", aldus Gerard van Har ten, de voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, in een eerste reactie. Professionaliteit Hij zegt dat er gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd „Dat is het allerbe langrijkste. Ik ben erg onder de indruk van de samenwerking tussen de gemeentelijke en onze eigen brandweer. Beide korpsen hebben erg goed werk verricht en hun professionaliteit bewe- Het huis van de Vlissingse moeder regelmatig wordt overvallen door een goed moedige bende, vriendjes en vriendinnetjes van haar vijf tienjarige dochter. En pubers willen eten, en drinken. Als de laatste huis waarts keert lijkt de provi siekast ten prooi te zijn ge vallen aan een zwerm Afrikaanse sprinkhanen. Was moeder in het begin nog zo vriendelijk om de mond voorraad aan te vullen, te genwoordig is ze wel wijzer. Het twee of drie keer in de week terugkerende bezoek van de jongeren werd een for se aanslag op het gezinsbud get. Toen dochterlief laatst klaagde dat er 'helemaal niets' in huis was om haar gasten aan te bieden, drukte moeder haar een fles limona desiroop in de handen. De co la-verslaafde vriendjes ke ken wel even raar, maar lieten het zich toch smaken. Een vond het zelfs 'heftig'. Maar die had 'ranja puur' ge dronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9