Litouwen zegt ja tegen EU Amerikanen wijzigen bestuur Irak na kritiek op wanorde Gouverneur van Australië treedt tijdelijk terug Taiwan op scherp na uitbreiding van aantal sars-gevallen Algerijnen doden GSPC-leider Britse artsen halen hersenen weg Doodstraf Jemeniet voor aanslag Areaal opiumteelt Colombia slinkt Spion moet Ierland ontvluchten WAARSCHUWING Te hoog residugehalte op Thompson Seedless druiven uit India. Opkomst referendum net boven vereiste vijftig procent Ayatollah Iran acht relaties met VS geoorloofd Bush verklaart Oklahoma tot rampgebied Constantijn onthult beeld Willy Brandt ALGIERS - Algerijnse veiligheidstroepen hebben zaterdag de regionale leider van de gewapende Salafisten Groep voor Prediking en Strijd (GSPC) in Kabylië gedood. Dat meldde het staatspersbureau ARS. 'Emir' Mustapha Kerrar is vlakbij de Berber-hoofdstad Tizi Ouzou in een hinderlaag gelokt. De GSPC zou banden hebben met het terreurnetwerk Al Qeda van Osama bin Laden en is een van de twee terreurgroepen die de door het leger gesteunde regering van Algerije wil vervan gen door een moslimbewind. De GSPC heeft het vooral ge munt op agenten en soldaten. De Gewapende Islamitische Groep (GIA) vermoordt mensen willekeurig. AP LONDEN - Britse artsen hebben op illegale wijze de hersenen weggehaald van tienduizenden overleden depressieve men sen. Dat gebeurde ten bate van de wetenschap, zo meldde za terdag de Britse krant The Times op basis van een onder zoeksrapport van de regering-Blair. Volgens The Times maakt de regering de resultaten van het onderzoek vandaag openbaar. De krant berichtte dat artsen tussen 1970 en 1999 duizenden hersenen van omgekomen de pressieve mensen weghaalden, zonder dat de nabestaanden daarvoor de vereiste toestemming hadden gegeven. ANP SANAA - De 30-jarige Jemenitische man die 30 december vo rig jaar drie Amerikanen doodde in de Jemenitische stad Ji- bla, is zaterdag ter dood veroordeeld. De man zei de Amerika nen te hebben gedood om dichter bij God te komen en om wraak te nemen op christenen en Amerikanen. De slachtof fers werkten voor het kerkgenootschap de Zuidelijke Baptis ten. De veroordeelde, Abed Abdel Razzak Kamel, gaat in hoger beroep, omdat het vonnis in strijd zou zijn met de islamitische wetgeving, de sharia. Ook vindt hij dat hij door een islamiti sche rechtbank berecht had moeten worden Kamel doodde in het ziekenhuis van de baptisten drie artsen. RTR WASHINGTON - Het areaal grond voor de teelt van opium in Colombia nam het afgelopen jaar met 25 procent af tot 4900 hectare. In 2001 was dit nog 6540 hectare. De VS steunen Colombia bij het bestrijden van de teelt van opium en coca. Linkse rebellengroepen en rechtse paramili tairen in Columbia verdienen er veel geld aanHet Zuid-Ame- rikaanse land heeft vooral de VS als afzetgebied, Colombia probeert met sproeivliegtuigen de coca en opium te verdelgen. Vorig jaar is 3300 hectare opiumvelden besproeid. Het areaal grond voor de teelt van coca is in 2002 met 15 pro cent gedaald vergeleken met een jaar eerder. ANP/RTR LONDEN - De Britse regering heeft een van haar belangrijk ste spionnen binnen het IRA uit Ierland weggehaald, omdat een krant in Dublin had gemeld dat ze de identiteit van de man op internet zou bekendmaken. Dat meldde de Britse krant The Sunday Times De spion werkte onder de codenaam Stakeknife en zou bij veertig moorden betrokken zijn geweest. Volgens The Sunday Times spioneert Stakeknife al dertig jaar in het IRA en heeft hij zich opgewerkt tot een van de promi nenten van de terreurbeweging. ANP van onze redactie binnenland TAIPEI - De autoriteiten in Tai wan zijn gealarmeerd over de uitbreiding van de longziekte sars. Dit weekeinde nam de re gering van het eiland drastische maatregelen. In China blijft de situatie beroerd volgens pre mier Wen Jiabao. In de Taiwanese hoofdstad Tai pei zijn vijfhonderd mensen in quarantaine geplaatst. Boven dien moeten passagiers van me tro's en bussen beschermende mondkapjes gaan dragen. Dit weekeinde werden hier 35 nieu we besmettingen geregistreerd en steeg het dodental tot acht tien. Aan de overkant van Taiwan in China noemde premier Wen Jia bao de toestand 'beroerd'. Het ministerie van Volksgezondheid in Peking maakte bekend, dat het aantal doden door het virus is gestegen tot 240. Bijna 5000 Chinezen zijn nu besmet met sars. Volgens Wen Jiabao is de uit braak nog steeds niet onder con trole en zou het zich nog verder kunnen verspreiden, vooral op het platteland. Bovenal dat laatste wil de regering voorko men. Het gezondheidssysteem is op het platteland lang gene geerd en kan een uitbraak van de ziekte zeker niet opvangen. In de voormalige Portugese en clave Macao, die nu deel uit maakt van China, is een eerste geval van sars vastgesteld. En in Hongkong, een oude Britse kolonie, stierven dit weekeinde vijf mensen aan sars. Inclusief het totaal van 215 doden zijn hier nu 1678 ziektegevallen ge registreerd. De stadstaat Singapore kreeg een tegenvaller te verwerken. Hier stierf een 44-jarige vrou welijke verpleegkundige aan het longvirus. Hier zijn nu 28 mensen aan de ziekte gestorven In Afrika is mogelijk een tweede persoon aan sars gestorven. In Nigeria overleed een Aziaat aan symptomen van de ziekte. Het slachtoffer kwam uit Taiwan, aldus de minister van Volksge zondheid. Wordt het geval bevestigd, dan is het de tweede sars-dode op het continent na eerder één in Zuid-Afrika. Ten slotte is het virus opniew in Europa opgedoken. In Finland werd de eerste besmetting bij een jonge man ontdekt. Hij wordt in de stad Turku ver pleegd en is aan de beterende hand AFP/DPA/RTR Advertentie Geconstateerd is dat Thompson Seedless druiven uit India (pitloze wine druiven) verkocht in een plastic bakje van 500 gram met deksel onder de merknamen "Santosh" en "Freshtrop" of met merkloos etiket, voorzien van streepjescode 8713702099150 en 8901891000013, te hoge residugehaltes aan gewasbeschermingsmiddelen be vatten Deze druiven zijn aangeboden in de winkels van C1000, Deka Markt, Edah, Garantmarkt, Konmar, Plus, Super de Boer. Dringend wordt aangeraden deze druiven niet te consumeren. Indien u het etiket van de druiven gekocht bij bovengenoemde winkels (s.v.p naam van de winkel vermelden), uw naam, woonplaats en uw bankrekeningnummer opstuurt naar Antwoordnummer 12. 2980 VE Barendrecht (postzegel niet nodig) onder vermelding van "Recall Hagé International b.v.", wordt uw aankoopbedrag gerestitueerd. Tienduizenden betogen tegen arrestaties verdachten ETA Conservatieven IJsland winnen verkiezingen REYKJAVIK - De conservatieve onafhankelijkheidsparttj van - i, zittende premier David Oddsson v.iti IJsland is ondanks zetelverlies nipt als grootste te voorschijn gekomen uit de pnr- Itnientsverkiczingcn van zaler- jag. zo blijkt uit prognoses van deeinduitslag. n,partij behaalde 22 van de 63 „tefc in het parlement, een ver ijs van vier zetels. De sociaal democratische Sociale Alliantie ,SF) eindigde op twintig zetels ;»his3). de liberale Progressieve pjnij (FSF) bleef staan op tiraall zetels opiniepeilingen hadden vooral 111 uitgewezen dat het een nek- nuwiekrace zou worden. SF- leider Inglborg Solrun Gisla- iottir de populaire burgemees ter van Reykjavik. was c: niettemin zo zeker van haar overwinning, dat ze zichzelf s|Khts op plaats vijf van de 1 kieslijst van haar partij in de hoofdstad had laten zetten. Het staalljeblufpoker mislukte, met ijs resultaat dat ze zelf niet eens inbetparlement is gekozen. Vermoedelijk zal Oddsson. met tiaalf dienstjaren inmiddels de langstzittende premier van Eu ropa. opnieuw een coalitie aan- taanmetdeFSF. AP maandag 12 mei 2003 door Frank Hendrickx MOSKOU - De regering van Li touwen haalde gisteren opge lucht adem nadat het referen dum over toetreding tot de Europese Unie ternauwernood een noodzakelijke opkomst van meer dan vijftig procent bereik te. Een grote meerderheid van de Litouwers stemde voor het lidmaatschap van de EU, zo voorspelden opiniepeilers. Het referendum dreigde lange tijd op een teleurstelling uit te lopen voor voorstanders van toetreding door de apathische houding van de bevolking. Tot gistermiddag was amper 35 procent van kiezers komen op dagen. Nagenoeg alle politieke partijen in Litouwen hadden zich uitgesproken vóór het EU- lidmaatschap. Ook de katholie ke kerk, de zakenwereld en de vakbonden pleitten voor toetre ding. De 3,5 miljoen Litouwers hadden daardoor niet de indruk dat hun stem er nog toe deed. Bovendien zou het parlement ook zonder rechtsgeldig refe rendum tot toetreding kunnen besluiten. Een te lage opkomst zou vooral een pijnlijke afgang zijn ge- weestvoordeautoriteiten. Poli tici vierde de rechtsgeldigheid van het referendum gisteren dan ook als een 'historische dag'. „Dit is net zo belangrijk als onze onafhankelijkheid", zei parle mentariër Vytenis Andriukai- tis. Litouwen verklaarde zich in 1990 onafhankelijk van de Sov jet-Unie. De uitslag in Litouwen kan vooral belangrijk zijn voor de uitkomst van referenda in de twee andere Baltische staten, Letland en Estland, in septem ber. De scepsis over de EU is daar veel groter dan in Litou wen. De bevolking vreest de be moeizucht van Brussel. Die zou ten koste gaan van de eigen identiteit- De Unie nam het ook op voor de rechten van de grote Russische minderheid in Letland en Est land. Dat ligt bij grote delen van de bevolking gevoelig. De Rus sen worden gezien als een erfe nis van de bezetting door de Sovjet-Unie In Litouwen spe len die gevoeligheden niet, om dat het aantal Russen daar veel minder is. Alleen de kleine boe ren op het Litouwse platteland vrezen toetreding, maar volgens peilingen zou in totaal slechts dertien procent van de bevol king tegen het lidmaatschap zijn. GPD BILBAO - Tienduizenden Bas- ken hebben zaterdagavond in Bilbao betoogd tegen de arres tatie van acht leiders van de Baskische partij Udalbiltza, die is voortgekomen uit de verbo den politieke beweging Batas una. Onderzoeksrechter Gar- zónhad opdracht gegeven tot de arrestaties, omdat de politici banden met de terreurbeweging ETA zouden onderhouden. De deelnemers aan de betoging eisten de vrijlating van de kop stukken van Udalbiltza. De demonstratie verliep zonder in cidenten. aldus de krant El Mundo. Udalbiltza is gevormd door burgemeesters en raadsle den in Baskenland die eerder lid varen van Batasuna. Op ver zoek van de regering in Madrid besloot het Spaanse hoogge rechtshof in maart dit jaar Ba tasuna permanent te verbieden, omdat deze als de politieke tak van de ETA werd beschouwd. APIANP/AFP Ayatollah Mohammed Baqir al-Hakim spreekt een menigte toe in de Iraakse stad Basra, na terugkeer van 23 jaar ballingschap. foto Vahid Salemi/AP van onze redactie buitenland SYDNEY - De gouverneur-ge neraal van Australië, Peter Hol- lingworth, legt zijn functie tij delijk neer. Hij doet dat voor de duur van de rechtszaak over een verkrachting die hij in de jaren zestig van de vorige eeuw ge pleegd zou hebben. Dit heeft de Australische pre mier John Howard gisteren meegedeeld. De gouveneur van TEHERAN* - De Iraanse groot- ayatollah Hoessein Ali Mont- azeri vindt het aangaan van di plomatieke relaties met de Ver enigde Staten geen tahoe. Dat meldde de nieuwswebsite Em- rooz zaterdag. Volgens de invloedrijke geeste- ujke heeft Iran een kans gemist door de banden niet aan te halen met de voorganger van de Ame rikaanse president Bush. Nu worden de onderhandelingen veel moeilijker, aldus Montaze- n. kan en de VS verbraken na de verdrijving van de sjah in 1979 hun diplomatieke betrekkin gen. De regerende conservatie ve geestelijkheid in Iran heeft toenadering tot de 'grote satan', zoals de VS steevast worden aangeduid, voortdurend ver worpen. e hervatting van relaties met e VS is geen rode lijn die we met kunnen overschrijden als wei denken aan de belangen van et land op de lange termijn", ei de ayatollah tijdens een ver gadering van een hervormings gezinde partij. e 82-jarige Montazeri is in ja- wan vrijgelaten na vijf jaar 'saiTest. Hij is uit de politiek «Mannen sinds de revolutie- aue leider ayatollah Khomeini rip v. j^n beoogd opvolger in ue oan deed wegens kritiek op 1 islamitische systeem. DPA Tasmanië, Guy Green, neemt de functie van Hollingworth tijde lijk waar. De gouverneur-generaal is de permanent vertegenwoordiger van de Britse koningin in Au stralië. In deze functie als titu lair staatshoofd heeft hij formeel de bevoegdheid cle Au stralische regering te ontbin den, en hij kan alleen door de Britse vorst(in) worden aange steld of ontslagen. De Australi sche premier kan in deze zaken wel adviseren. Tot dusver is nog nooit een gouverneur-generaal in Australië de laan uitgestuurd en in de 102-jarige geschiedenis van het ambt is ook nog nooit een gouverneur-generaal tijde lijk teruggetreden. Howard zei gisteren dat hij niet om het aftreden van Holling worth heeft gevraagd. Tijdelijk terugtreden is volgens de pre mier gezien de omstandigheden de juiste stap. Howard bena drukte dat Hollingworth tijdens zijn periode als gouveneur-ge- neraal niets verkeerds heeft ge daan. Hollingworth heeft in een ver klaring laten weten dat het hem spijt dat hij zijn taken tijdelijk niet kan vervullen. Hij vindt het echter belangrijk dat 'de inte griteit en de waardigheid' van de functie niet in opspraak ko men. Jeugdkamp Hollingworth lag al sinds zijn benoeming in 2001 onder vuur omdat hij in zijn periode als aartsbisschop van Brisbane za ken over seksueel misbruik niet goed behandeld zou hebben. Donderdag werd bekend dat een vrouw in maart een proces tegen hem was begonnen, om dat hij haar in 1965 of 1966 - toen zij negentien of twintig jaar was - verkracht zou hebben tijdens een jeugdkamp van de Anglicaanse kerk. De vrouw, die psychische problemen had, heeft twee weken geleden zelf moord gepleegd, maar de rechtszaak gaat door. Holling worth heeft ontkend, dat hij schuldig is aan de verkrachting en hij heeft gezegd dat er vol gens hem sprake is van per- soonsverwisseling.AFP ten voor een brede, democra tisch gekozen coalitieregering. Intussen blijft de verblijfplaats van Saddam Hoessein en zijn familie een mysterie. De Arabi sche krant al-Quds al-Arabi pu bliceerde zaterdag een brief die door de verdreven leider zou zijn geschreven. Hij roept daar in op de moskeeën tot centra van verzet om te vormen en haalt uit naar de buurlanden van Irak. De Baath-partij is in Irak ont bonden. Dat maakte generaal Franks, bevelhebber van de co alitiestrijdkrachten, bekend. Hij riep de bevolking op partij documenten aan de Amerika nen over te dragen. Ook zijn de Iraakse inlichtingendienst en de Republikeinse Garde, de elite eenheid van het leger, officieel ontbonden. ANP/AFP/RTR OKLAHOMA CITY - De Ameri kaanse president George Bush heeft de door tornado's getrof fen staat Oklahoma zaterdag tot rampgebied verklaard. Door die regeling kan Oklahoma op snel le hulp van de federale regering rekenen. Over Oklahoma City zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie tornado's geraasd, waar door zeker tien mensen gewond raakten en veel schade is aange richt. Donderdag raakten door tornado's zeker 125 mensen ge wond. Net als toen hadden de autoriteiten vrijdagavond voor de stormen gewaarschuwd, zo dat de bewoners zich enkele uren van tevoren in veiligheid konden brengen. Ook in andere Amerikaanse staten, waaron der Missouri, hebben tornado's vrijdagavond huisgehouden. Het midden van de Verenigde Staten wordt al ruim een week door stormfronten geteisterd. Sinds begin deze maand zijn bijna driehonderd tornado's over het gebied getrokken, waardoor zeker 42 mensen om kwamen. Het Amerikaanse na tionale weerbureau heeft ge waarschuwd voor nog meer zwaar weer. DPA/AFP van onze redactie buitenland BAGDAD - Barbara Bodine. de Amerikaanse coördinator voor de wederopbouw van Bagdad en Midden-Irak is vervangen. Dat gebeurt na felle kritiek om dat vitale diensten meer dan een maand na de val van president Saddam Hoessein nog steeds niet zijn hersteld. Steeds meer Irakezen raken ge frustreerd over het lage tempo van de wederopbouw van hun land. De criminaliteit tiert we lig in de straten, water en elek triciteit is op veel plaatsen nog niet hersteld en de wereldge zondheidsorganisatie WHO waarschuwde vorige week voor een uitbraak van cholera in Bas- ra, de tweede stad van het land. Coördinattor Barbara Bodine keerde gisteren terug naar de VS. Haar vertrek geldt als het begin van een ingrijpende reor ganisatie van het bestuur in Irak. Een reden voor haar afreis is niet gegeven. De 54-jarige di plomate krijgt een staffunctie op het ministerie van Buiten landse Zaken. The Washington Post meldde dit weekeinde op gezag van re geringsfunctionarissen dat ook de tijdelijke bewindvoerder in Irak, luitenant-generaal b.d. Jay Garner, het veld moet rui men. De veranderingen werden door gevoerd op het moment dat L. Paul Bremer III in de Golf-regio arriveerde. De nieuwe tijdelijke bewindvoerder van Irak ver blijft in Qatar. Tot nu toe werd er van uitgegaan dat Garner naast Bremer zou werken en zich zou toeleggen op het herstel van vi tale diensten en het reactiveren van Iraakse ministeries. In Basra arriveerde zaterdag na een ballingschap van 23 jaar in Iran een van de belangrijkste leidex-s van de sjiieten. Ayatol lah Mohammed Baqir al-Hakim werd door tienduizenden en thousiaste aanhanger-s begroet De leider van de Opperste Raad voor de Islamitische Revolutie in Irak (SCIRI) toert de komen de dagen door het zuiden voor hij terugkeert naar zijn geboor testad Najaf. In Nasiriya sprak de geestelijke zich uit tegen een regering die door de VS wordt opgedrongen. „Zouden de Ame rikanen het prettig vinden om door de Britten te woi'den be stuurd? Hoe kun je dan van ons verwachten dat wij door de Amerikanen willen worden ge regeerd?", zei Al-Hakim. Angst Washington vreest dat de SCIRI Irak in een theocratische repu bliek naar Iraans voox*beeld wil veranderen De ayatollah heeft de laatste tijd gepoogd deze angst weg te nemen door te plei- BAI) DOBERAN - Prins Constantijn onthult in Bad Doberan aan de Oostzee in Duitsland een buste voor de antinazi Willy Brandt, de vroegere rector van het Friderico-Francisceum Gymnasi um. Prins Claus, die op dat gymnasium heeft gezeten. was een van de initiatiefnemers voor het beeld. Claus had grote bewondering voor Willy Brandt, die tijdens de oorlog openlijk het nationaal-so- cialisme vex-wierp en een voorvechter was van het humanisme. foto Vincent Jannink/ANP Voor meer informatie kunt u bellen naar telefoonnummer 030 - 880 11 12.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5