Formatie opnieuw in cruciale fase PZC Vijf miljoen mensen zoeken hulp op website over pesten Onderhandelaars komen nog miljarden tekort Recordsprong uit luchtballon Ex-commissaris Van Dijke (82) overleden Honderden herdenken Andrea Luten Dertien panden bezet tijdens kraakdag Bellende moeder redt meisjes Graven vernield in Fries dorp Ouders Maxima zijn in Nederland Vrouw steekt haar man dood Lijk gevonden in Vuren 12 mei 1953 Massage voor moederdag maandag 12 mei 2003 den haag - Opnieuw zijn de onderhandelingen over een nieuw kabinet in een cruciale fase beland. In tegenstelling tot de vorige keer, toen CDA en PvdA er in hun 'week van de «aarheid' niet uitkwamen, is de .lemming onder CDA, WD en 066 nu optimistisch. „Niet vro lijk want het gaat om een enor me operatie die elke burger zal voelen", zegt Bert Bakker, fi nancieel specialist van D66. Die boodschap had de burger al tampen, Hoewel de onderhan delaar de besprekingen goed tenenskamers weten te hou den, is wat bekend werd geen re- jen voor feest. Zo is duidelijk jat ziekenfondsverzekerden aèrmoeten betalen. Er komen "■m bijdragen en eigen risico's tewijl bovendien onderdelen int het ziekenfondspakket wor- dengehaald, waarvoor men zich apart moet bijverzekeren. Ook de AWBZ (voor langdurige zorg a bijvoorbeeld een verpleeg huis) wordt minutieus bekeken op bezuinigingsmogeli j kheden Harde ingrepen zijn ook onver mijdelijk, zeggen de onderhan delaars „De zorgkosten stijgen tien procent per jaar, terwijl de economische groei stilvalt. Als we nu niet ingrijpen worden de kosten op den duur volstrekt onbetaalbaar", aldus een bij de onderhandelingen betrokken bron. Lasten Toch vormen de stijgende kos ter, een probleem bij de kabi- xtsonderhandeli ngenAfge- nroken is immers dat de ko rtende vier jaar de lasten voor de burgers niet mogen stijgen. De WD houdt daarom vast aan gedeeltelijke afschaffing van de onroerendezaakbelasting (ozb). Het gaat dan om het gebruikers deel, dat de bewoners betalen. Heteigenaarsdeel blijft wél be staan. De gedeeltelijke afschaf fing levert een miljard euro aan lastenverlichting op. Daarmee lorden de stijgende zorgpre- Tjes deels gecompenseerd. De financiële besprekingen lo pen stroef omdat er al een bezui nigingsoperatie ligt circa 15 miljard euro. Mensen met een uitkering en ambtenaren lijken daarvan de grootste slachtoffers te worden. Zij weten al dat hun loon of uitkering de komende vier jaar met maximaal 1,5 pro cent per jaar zal stijgen, gelijk aan de verwachte inflatie. Die matiging levert het kabinet 4,4 miljard op. Daarnaast krijgen nieuwe werklozen maximaal 2,5 jaar recht op WW, tegen 5 jaar nu. Dat levert honderden miljoenen op. In de WAO en de bijstand wordt ook ingegrepen. Ambtenaren moeten ook nog voor hun baan vrezen. 'De ove rige ombuigingen zullen wor den gezocht in efficiency van de publieke sector en beperking van overheidssubsidies', schre ven de informateurs al in hun eerste verslag. Dat betekent minder banen voor ambtenaren. Inmiddels is duidelijk dat zeker 12.000 van de 112.000 ambtena ren de komende vier jaar moe ten afvloeien. Dat moet zo'n 700 miljoen euro opleveren. Andere maatregelen zijn be doeld om mensen langer aan het werk te houden, waardoor meer mensen langer belasting en pre mies blijven betalen. Om dat te bereiken wordt gebruikmaking van vut en pre-pensioen ont moedigd en moeten ook oudere werklozen weer solliciteren. Ten slotte moet er nog geld wor den gevonden voor extra uitga ven, hoewel de wensen intussen flink zijn getemperd. Misschien dat er een miljard euro aan za ken als onderwijs, veiligheid, natuur en milieu en mobiliteit bijeen wordt gesprokkeld. Dui delijk is tot nu toe dat de onder handelaars nog miljarden te kort komen. Als er geen extra bezuinigingen worden gevon den, zal uiteindelijk een begro tingstekort moeten worden ge accepteerd. GPD ITRECHT - De vroegere com- aissaris van de koningin in Itrecht, mr. Pieter van Dijke, is vrijdag overleden. Zijn familie keft dat zaterdag bekendge- naakt. Hij is 82 jaar geworden. CDA'er Van Dijke werd in 1980 door de toenmalige minister Hans Wiegel van Binnenlandse Zaken benoemd tot commissa ris in Utrecht. Hij zou dat tot 1985 blijven. Daarvoor was hij onder andere burgemeester van Gouda en se cretaris-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Za len. Nadat hij als commissaris was afgetreden, was hij enkele jaren voorzitter van de NOS. De op 25 september 1925 in Vlaardingen geboren Pieter van Dijke was in de Tweede Wereld oorlog lid van het verzet bij de Trouwgroep. Ian Dijke is diverse malen on derscheiden. Hij was onder meer benoemd tot Ridder in de ordevan de Nederlandse Leeuw. Verder was hij drager van het Verzetsherdenkingskruis, dat bij in 1984 kreeg. ANP MARKELO - Het wereldrecord met zoveel mogelijk pa rachutisten tegelijkertijd uit een luchtballon springen is weer in Nederlandse handen. Twintig springers van Paraclub Flevo uit Lelystad slaagden er zaterdag boven Markelo in om op hetzelfde moment vanuit de grootste luchtballon ter wereld het luchtruim te kiezen. Het oude record was in handen van zestien Britten. De parachutisten vlogen zaterdag om zes uur 's och tends weg bij het ballonvaartbedrijf A3 uit Harfsen, de eigenaar van de luchtballon. De keuze voor het vroege tijdstip was bewust. De re- RUINEN - Ruim vierhonderd mensen kwamen zaterdag af op de eerste herdenkingsdag in Ruinen van de moord op Andrea Luten. De toen 15-jarige Andrea werd precies tien jaar geleden ge dood. Haar vader vond het le venloze lichaam een dag later in de Gijsselter bossen. De moord is nog steeds onopgelost. Horecaondernemer K. Luning nam het initiatief voor de her denking. Op de Brink in Ruinen stond afgelopen weekeinde een groot portret van de overleden dorpsgenote met daarop de tekst Andrea 1993-2003, omge ven door fakkels en vuurkorven. Uit heel Nederland kwamen mensen om het vermoorde meis je te herdenken. ANP IK üEWüVN HOÉ £l<LW£YZ. ÜE/VK door Judith Katstra DEN HAAG - De website www- .pesten.net verwacht vandaag de vijf miljoenste bezoeker. De vader van een jongen die van school werd gepest, richtte de site vijf jaar geleden op. Vanaf het begin was het een groot suc ces. Mensen kunnen er onder meer terecht voor informatie over pesten en om advies te vra gen over wat je er tegen kunt doen. Volgens B. van der Meer, psy choloog en voorzitter van de stichting Europees Expertise centrum voor Veiligheid, is pes- AMSTERDAM - Dertien pan den zijn zaterdag gekraakt tij dens de landelijke kraakdag. Bij twee daarvan, in Utrecht en Den Haag, moesten de bezetters de ruimte op last van justitie en po litie verlaten. Agenten grepen in eerste in stantie niet in bij het Groene- wegje in de hofstad, maar een half uur later werd het pand als nog ontruimd. De politie arres teerde daarbij acht krakers, meldde een woordvoerder van de organisatie zaterdagavond. De acties hadden behalve in Utrecht en Den Haag plaats in Amsterdam, Rotterdam, Den Bosch, Haarlem, Zaandam en Arnhem. De landelijke krakers dag was de afgelopen tien jaar niet meer gehouden. Volgens de organisatie kwam dat, doordat er te weinig animo voor bestond, er te weinig panden beschik baar waren en de regelgeving strenger werd. Dit jaar deden tussen de 150 en tweehonderd krakers mee. Reden om de kra kersdag opnieuw te houden, is volgens de woordvoerder de steeds grotere woningnood, de economische malaise, en de steeds duurdere huizen. ANP ten een nog altijd onderschat probleem. Hij houdt zich al ja ren bezig met het onderwerp en levert naast de initiatiefnemer een belangrijke bijdrage aan de site. De website, die in eerste in stantie vooral voor kinderen werd opgericht, is voor veel slachtoffers een verademing. Maar ook ouders van wie de kin deren worden gepest of leer krachten die iemand in hun klas hebben die de zondebok is, sur fen regelmatig naar de site. „In een chatbox vertellen kin deren aan elkaar wat ze hebben meegemaakt en wisselen ze er varingen uit", vertelt Van der Meer..Sorns zijn er kinderen die het niet meer zien zitten en een einde aan hun leven willen ma ken. Dat gaat je aan het hart. Gelukkig zijn er dan andere slachtoffers die hetzelfde heb ben meegemaakt die zeggen 'dat moet je niet doen' en die advise ren hoe ze hun probleem kunnen aanpakken Ouders die vinden dat de school van hun kind niet genoeg doet aan pesten, kunnen op de websi te een beleidsplan opvragen dat ze aan de leiding kunnen voor leggen. Als de school dit beleid overneemt, kunnen ouders vol gens Van der Meer geen proces aanspannen. Hij verwacht na melijk dat in de toekomst steeds meer vaders en moeders naar de rechter stappen, omdat scholen te weinig maatregelen nemen om pesten tegen te gaan Openheid Ongeveer 385.000 kinderen, van wie het merendeel op het basis onderwijs zit, worden wel eens gepest. Volgens de psycholoog GARDEREN - Drie 16-jarige meisjes uit Elspeet en Uddel zijn zaterdagavond gered door de mobiele telefoon van een van hen Dat zegt een woordvoerder van de politie. De meisjes fietsten zaterdagavond even na negen uur het bos bij Garderen in. Opeens kwam een man met een rode zakdoek voor zijn gezicht tevoorschijn. Hij bedreigde de meisjes met een pistool en dwong hen op de grond te gaan liggen Op dat moment belde de moeder van een van de meisjes op de gsm. Het meisje schreeuwde hard waar ze was. Volgens de slachtoffers schrok de aanvaller daar zo van, dat hij er van door ging. De politie heeft de bossen uitgekamd, maar geen spoor meer van de man gevonden. ANP BALK - Onbekenden hebben tussen het afgelopen weekeinde in het Friese Balk 25 graven vernield. Grafstenen werden ge broken en omver getrokken. Ook was een aantal stenen en kruizen uit de grond getrokken en verderop neergegooid. Ver der moesten bloemstukken en beeldjes het ontgelden. De vernielingen zijn verspreid over de begraafplaats ge pleegd. De politie vermoedt dat het om meerdere daders gaat. „Als je kijkt naar de chaos dan is het bijna niet mogelijk dat iemand dat alleen heeft kunnen doen", zei een woordvoerster. Een inwoner van Balk deed gisterochtend aangifte. ANP DEN HAAG - De ouders van Maxima zijn dezer dagen voor een privé-bezoek in Nederland. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst zaterdag bevestigd. Jorge Zorreguieta en zijn echtgenote Maria de Carmen Cerruti zijn al enkele dagen in ons land. Het is niet bekend of zij blijven tot de verjaardag van Maxima op 17 mei. Jorge Zorreguieta mocht vorig jaar het huwelijk van Móxima en Willem-Alexander niet bijwonen omdat hij deel uitmaakte van de Argentijnse regering onder dictator Videla. ANP LELYSTAD - Een 37-jarige vrouw uit Lelystad heeft gister ochtend haar man met een mes doodgestoken. Het slachtoffer overleed in het plaatselijke Zuiderzeeziekenhuis aan zijn ver wondingen. Het paar kreeg ruzie in het Bungalowpark Muiderberg in hun woonplaats, waar het duo verbleef. De vrouw is aangehouden en wordt 'zware mishandeling met de dood tot gevolg heb bend' ten laste gelegd. ANP VUREN - De vrouw die zaterdagmorgen dood in een sloot in het Gelderse Vuren is aangetroffen blijkt een 29-jarige vrouw zonder vaste woon- of verblijfplaats te zijn. Dat is gisteren uit rechercheonderzoek gebleken. De politie heeft direct na de vondst van de dode vrouw een re chercheteam van vijftien mensen samengesteld. Die hielden een buurt- en een sporenonderzoek. Over de doodsoorzaak van de 29-jarige vrouw is nog niets bekend, maar de politie gaat er volgens een woordvoerster van uit dat zij door geweld om het leven is gekomen. Vandaag wordt sectie op het stoffe lijk overschot verricht. De politie denkt vooralsnog niet, aldus de woordvoerster, dat er verband bestaat tussen deze zaak en de moord op een 47-ja rige vrouw uit Huizen, die in november vorig jaar eveneens dood in een sloot in Vuren is gevonden ANP cordpoging kon alleen lukken in een rustige atmosfeer. Rond zeven uur vond boven Markelo de succesvolle massasprong plaats. Daarna stapten er nog tien para chutisten uit het mandje. Ook het aantal van dertig springers tijdens een ballontocht vormt een nieuw we reldrecord. foto Marcel Antonisse/ANP zal het probleem altijd blijven bestaan. De afgelopen jaren is er echter wel veel meer openheid en duidelijkheid over pesten ge komen. Toch stuit het Van der Meer tegen de borst dat er nog zo weinig professionele hulp is voor slachtoffers van pesten Daarom wil hij samen met psy chotherapeute A. Heffels ande re psychotherapeuten trainen. Volgens hem weten veel hulp verleners niet goed hoe ze met het probleem moeten omgaan. Voor dit project is echter nog wel subsidie nodig. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen stelt volgens de psycholoog tot zijn ongenoegen geen geld beschikbaar. Wel heeft hij al sponsors uit het be drijfsleven bereid gevonden geld testeken in een aantal initi atieven. ANP EGYPTE - Winston Churchill heeft in het Britse Lagerhuis verklaard dat Engeland niet van plan is zich uit de Suezka- naalregio terug te trekken, zo als Egypte heeft geëist. Vol gens Churchill zitten do Brit ten daar om de vrije volken in het Midden-Oosten te be schermen. Ondertussen pleit de Ameri kaanse minister Foster Dulles van Buitenlandse Zaken er voor dat de Britten zich wél in fasen van het Suezkanaal te rugtrekken KETELHUIS - De bouw van de nieuwe centrale van de PZEM langs het Kanaal door Walcheren in Vlissingen vor dert gestaag. Het ketelhuis is uit de steigers, het skelet voor de kantoren staat er naast. In het ketelhuis wordt in de toe komst de energie geprodu ceerd die nodig is voor het op wekken van elektriciteit. SCHERPBIER - De gemeente raad van Oostburg heeft be sloten, de buurtschap Scherp- bier aan te sluiten op de drink waterleiding, De gemeente zal eerst overleg plegen met de be woners; als ten minste 95 pro cent van hen dat wil, kunnen de inwoners worden aangeslo ten Dat kost hen alleen de aansluitkosten. GROESBEEK - De moeders van de kinderen van de Adelbertschool in Groesbeek liggen op massageta fels op het schoolplein en worden door hun kinderen 'gemasseerd'. Vanwege moederdag werden de moeders gisterochtend verrast. In ochtendjas werden ze door hun kinderen naar school gedirigeerd om daar eens extra te worden verwend. foto Theo van Zwam/GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail redgoes@pzc nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: irachtweg23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 lot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail'web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bi) acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55,10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax. (0118) 484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax (0114)372771 Internet wwwpzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener-concem De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen m een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abcnnemenienjadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener o» door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen pegs stelt dan kunt u dit scnnttelijk meiden t><i PZC. atdeimg lezersservice. Postbus 3229.4800 M8 Breda Behoort tot ujegGnnr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3